Důchody, důchodci, politici a paradoxy


Pošta v  závěru roku 2019 a  prvních dnech toho  nového má silně napilno.  Roznáší totiž  skoro 3 000 000  speciálních  dopisů, na které,většinou netrpělivě  čeká  jejich  příjemce. Je  v  něm totiž nový  důchodový  výměr, oznamující, kolik dotyčná či dotyčný  bude  od státu nově dostávat.

Druhý  rok po sobě  jde  v  průměru o zvýšení  o 900 Kč na hlavu. Což je  na první i  druhý pohled  celkem impozantní číslo.

Ale  věnujme  mu  ještě třetí, čtvrtý nebo pátý. Zejména jsme li důchodci.  Je k tomu dost  dobrých důvodů. Protože  ze  všeho nejvíce platí, že  není všechno zlato, co se třpytí.

Je  dostatečně  známo, co si  o Babišovi myslím a  jak to s ním mám.  Pokud   však někdo předpokládá,  že  ho zase  budu prvoplánově  solit, je na omylu.

900 Kč valorizace je nominálně  historicky  největší   přidání v  historii České republiky  a jejího finančního systému. Navíc  2x  po sobě. Nezpochybnitelný  fakt.

A hlavní  číslo. Pro  nejméně  90% všech  důchodců. Obávám se, že  vlastně také jediné, které je zajímá.

Těch zbylých cca    10%  si uvědomuje, že  tohle  je  sice hlavní údaj, ale nikoli jediný, který je důležitý.

Například ví, že  9 stovek valorizace  loni  i letos je sice impozantní číslo, ale  nespadlo samo od  sebe  od nikud  z nebe. Ví, že  Babiš  nerozdává ze  svého,nýbrž  z  našich vlastních  daní,  že  750 korun  by  jak loni, tak letos musel Babiš se Schillerovou    v průměru  důchodcům vysolit  tak jako tak, protože  to prostě  vyplývá ze  zákona!

Můžete  namítnout, že  Oni  našli ve  státní kase  ještě  v průměru  150 Kč, o které  těch 750 navýšili.

I to bude  pravda.  Jenže  graf, který  jste  právě  shlédli  říká, že  Kalousek a  Topolánkova vláda v  roce 2008  se při valorizaci  ve  2008 práskli přes  státní kapsu ještě  více a nad  zákonné zvýšení    přilepšili  každému důchodci dokonce o 220 kaček!!!

Kdo si tohle  ještě pamatuje?

Sofistikovaný důchodce, nejspíše  ekonom  ví  i další věci. Například to, jak se vyvíjí poměr  důchodu k průměrné mzdě. Který nám říká, jak příjmy  důchodců zaostávají  za  ekonomicky  aktivní populací. Takže  se  dostáváme  k naprosto bizarnímu zjištění – že  za Babiše  a jeho grandiozního zvyšování penzí  se  příslovečné  nůžky  mezi příjmy  penzistů a  ekonomicky  aktivních docela  dramaticky nepřetržitě  rozevírají!  A  už  nedosahují ani  40%  čisté mzdy. A tendence je bohužel dále silně negativní.

A  zcela  šokující je, z hlediska  důchodců,  respektive  skupiny  starodůchodců, kteří šli do  penze  ještě  za komunistů nebo  těsně po převratu, že  oni  pamatují dobu, kdy  důchod, ve srovnání se  mzdou nebyl pouhou žebračenkou!!!   Nemohu  si odpustit  otázku  – jak to, že  si  to tehdejší režim mohl dovolit?

Což je jedna věc. Ta druhá  pak , že  v  tomto ukazateli jsme na  chvostu  EU.

Jakkoliv naprosto každého příjemce  důchodu  zajímá ono magické  absolutní  číslo  – KOLIK mi  státní kasa  tenhle  měsíc pošle, nebylo by od  věci se interesovat také o to, kolik to přidání  bude reálně,tedy  po odečtu  inflace!  což je tedy  zásadní informace pro mne osobně.  A následující graf je  všechno jiné, než důvod k nějakému optimismu:

Vrátím se ke  starodůchodcům, kteří  dostávali  penzi ještě  za  starého režimu a v prvních létech po Listopadu. Pamatujete  si ještě  že  do převratu  žili relativně finančně   ve vatě?  Mnohokrát  jsem na Kose psal   o nemnoha ekonomických  popřevratových  vítězích a drtivé většině   poražených. Poslední graf  ukazuje, kdo byl poražen ze  všech nejvíce  a  kdo za  tzv. ekonomickou transformaci zaplatil  tragicky  mnoho – tehdejší důchodci!  Klaus  a spol. z nich  v podstatě  obratem ruky  učinili  živořící chudáky, protože  součástí oné české cesty  byla  jednorázová obrovská  inflace, která  zdevalvovala  tehdejší , dříve poměrně komfortní důchody   i případné celoživotní  úspory  penzistů!  Že  o tomhle  tématu  mlčí jak politici, tak  mainstream, kteří se mohli přetrhnout  při oslavách  30.výročí Listopadu, jak je nám lépe a  lépe,  mne nijak nepřekvapuje. Že jsem ovšem nedokázal, přes sebevětší úsilí, vygůglit nějakou relevantní studii na toto téma  ovšem  ano!  Tohle  je prostě  fenomen.  A  tady  je  důvod, proč  každý důchodce, který dosáhne  85let  dostává, díky Babišovi /což  píši sice nerad, ale poctivě/ + tisíc korun navýšení  důchodu. Tohle  tzv. starodůchodce  mělo potkat už dávno!

Mám různých grafů a tabulek přehršel.  Ale nechci  vás  zahltit.

Dám už jen  jeden  další. Popisující jak se vyvíjel poměr  mezi tím, co stát  na  důchody  vybral a vyplatil.

Snadno dovodíme, že  systém důchodového pojištění skončil v přebytku za posledních 20 let v roce 2004, 2005, 2007, 2008 a 2018.A  zřejmě se to povede i v konečné bilanci za  2019.

Co z  toho vyplývá?  To si nechám až do dalšího článku.  Ale  věřím, že  vám netřeba  nápovědy.

Přes  tu kupu  odprezentovaných  čísel a  grafů jsem zatím jen dokázal,  že  Babiš , přes  skutečnost, že  důchodcům zvyšuje   příjmy  nominálně  /skoro/ nevídanou  měrou,  fakticky jen  dohání  / a  zatím marně/  stav, který už tady  byl. Dokonce i za  asociála  Kalouska…

Paradox!

Není jediný.  Dobře  jsem se bavil,  když  sněmovna  pro jednávala  zákon  o úpravě  důchodů.  Opozice, která  zde  bačovala  za Klause, následně  za  Topolánka  nakonec  za Nečase,  která  také  důchodce  v podstatě  urazila přidáním o 43 korun  českých, kritizující  rozhazovačnost  současné  vlády, jenž podle ní  hříšně zvyšuje    mandatorní  výdaje státu, projídá budoucnost, zanedbává  investice a vůbec  postrádá  jakoukoli rozpočtovou odpovědnost, na  svoje mantry  zapomněla jako na smrt a když  šlo o navyšování  penzí a zvedala  jednomyslně  ruku pro snad  ještě  rychleji a  disciplinovaněji než  zaměstnanci ANOšéfe!  s poslaneckou legitimací.

Nikdo z opozičních politikářů nevystoupil se státnickým projevem, že  na důchody půjde z nového rozpočtu  poprvé přes  PUL BILIONU  Kč, což se rovná už skoro  jeho 1/3….

Z hlediska kovaných  asociálů – pardon rozpočtově  odpovědných  typu Kalouska, Pekarové -Adamové, Skopečka nebo například  Stanjury, Kovářové  či   Farského  nepadlo v  tomto směru  ani slovo. Nic o projídání budoucnosti a  zadlužování  našich dětí a  vnuků. což je jinak jejich  oblíbená exhibice!  Ačkoli rozpočet  v tomto ohledu obecně  doslova  bičovali výhradami a tepali jeho nestoudnou rozmařilost. Ačkoli právě  kapitola  penzí  narostla flagrantně  naprosto nejvíce ve srovnání  s  rokem předchozím! NIkdo si netroufl se  sebeméně otřít  o ono velké nominální navýšení penzí!

Další obrovský  paradox! I když  snadno vysvětlitelný a ukazující, co jsou čeští politikáři vlastně  zač!  A co  fakticky  znamená, když se začnou  ohánět rozpočtovou odpovědností!

Opravdu   není sebemenší problém tenhle  paradox objasnit.  Má  úplně  stejné pozadí  jako to, proč  Babiš  šel 2x nad  navýšení důchodů přes  mez  stanovenou zákonem  – jsou to volby!

Po těch posledních  – do EP  jsem si troufl odhadnout, že  Babišova  faktická  prohra  v nich je  dobrou zprávou pro všechny  příjemce důchodů a penzí. Že  Andrej  nejen podstatně  zvedne  jejich příjmy  v  roce  2020, ale  že  si to zopakuje  určitě  i  při valorizaci  důchodů na  rok 2021 a dokonce  se domnívám, že  vyhrabe se Schillerovou  poslední chlup, aby mohl  viditelně  navyšovat  příjmy  seniorů  i pro rok 2022. Letos nás  totiž čekají v závěru podzimu krajské a senátní  volby a  ty úplně nejhlavnější  pak v  samém konci roku 2021! To je  to, co politikáře  zajímá.

Nakonec  – Babiš  to před  pár  dny také veřejně  přiznal:

„Důchody budou nadále růst. Není důvod k obavě, že by nerostly. Myslím že to bude víc než 15 tisíc korun průměr v roce 2021,“ řekl. Doplnil, že vláda hodlá zakotvit další zvyšování důchodů i do rozpočtových rámců na následující roky po skončení funkčního období Sněmovny.

Ví,  že  v ČR je  řádově 3 miliony  příjemců důchodů.. Přesně jich  ke konci roku 2017 evidovala Česká správa sociálního zabezpečení  2 895 963 ….
Co důchodce,  to  volič!  Navíc  jde o mimořádně  disciplinovanou voličskou skupinu, která  chodí  urnám nejčastěji a nejpravidelněji. Více než  jiné věkové a sociální segmenty. Ryze početně   jde  o 35%  voličského elektorátu.  Který má  vedle  své disciplinovanosti a zájmu odevzdat hlas,  jeden  jasný  a dominantní  zájem – aby  finančně  vyšla. Všechny  ostatní voličské generace  mají zájmy  roztříštěné a  leckdy  těžko identifikovatelné. Penzista většinově od  politiků nic  jiného ani nechce  ani neočekává. Ví to Babiš, vědí to i opozičníci.  Tohle je vysvětlení!

Babiš identifikoval, že právě  důchodci  jsou dnes jeho hlavní  voličskou oporou. Politické konkurenci je  zase  jasné,  že   si nemůže  dovolit  se  proti téhle  skupině  vymezit, protože  to by  k volbám ani nemusela  registrovat  kandidáty.  Proto ani slůvko ohledně  navyšování penzí, ačkoli  ty  už nyní  nadproporčně  nárokují  státní rozpočet a  představují  nevratný nárok do budoucnosti, bez ohledu na  ekonomickou kondici země.

Proto Babiš  vyhlašuje, že  důchody  budou růst  i nadále, do konce své funkční periody, bez ohledu na  ekonomiku země!

Dokud  Babiš  bude schopen  zvyšovat  seniorům příjmy, je v podstatě neporazitelný.  Tohle je  axiom.  Stokrát může mít korupční skandály, tisíckrát  se může  řešit  jeho  estébácko  fízlovská minulost, milionkrát může  nakupovat  nesmyslně předražené  vrtulníky  z JúEs Ej.  Jestliže  dál bude  nominálně  zajímavě  sypat  penzistům,  naprosté většině  z nich všechno kolem něj  bude egál. Typická  reakce  dnes  je  – Kalousek nám přidal 43 kaček, Babiš  devět stovek.    Slýchám to kolem sebe  velmi často. Nikdo neřeší,  že  důchody  jsou dnes  vlastně menší než za  toho Kalouska, že  Babiš  sice přidal, ale zdaleka  nejvíce proto, že mu to zákon  jednoduše  ukládal. Stejně  jako  Kalouskovi,aby  dal jen  těch urážejících  43 Kč….

Jakkoli mi myšlení a argumentace mých vrstevníků  vadí, nedivím se jim. Umím se vžít  do situace, kdy už  z  dvojice zůstane jen jeden. Pak je  finančně  většinově  definitivně po žížalkách  a jde vlastně o přežití.  V takové  situaci /skoro/každý  jedná, resp. volí  podle hesla  bližší  košile než kabát. Řeči o Čapáku, synovi na vyvezeném na  Krym, čachrech s evropskými dotacemi, atd. atd.?     Ve  srovnání s hodným Andrejem , který dal  dvakrát po sobě 9 stováků?

A to nemluvím o případech, kdy onen samotný penzista  zůstane  v nájemním bytě! Tady už nerozhoduje  každá stokoruna, nýbrž  doslova  každá  koruna  o  životě  a smrti  příjemce  konkrétní penze.

Jestli  najde finance  na valorizaci v přibližně  stejné  výši  i pro rok  2021   a  při volební kampani  do sněmovny  v konci  příštího roku pro rozpočet 2022, nemůže  nezvítězit. Přesněji  – hodně zvítězit.

Ještě  před  Silvestrem  se  Schillerovou  už  do televizních kamer  oznámili, že jejich rozpočtovou prioritou,  pro tenhle  rok, je  vytvořit prostor  pro  příští úpravu důchodů nejméně  o  700 a  dostat  průměrnou penzi nad  15 000 korun.

Ví,  co potřebuje  ke  svému přežití, jak politickému, tak osobnímu – penzisty!  A jejich hlasy!  Protože  z těch, kteří  přijdou hlasovat, budou tvořit  nejméně  40%. Spíše  více.     A také mu je zřejmé,  že  naprosto většinový hlasující penzista  nehodlá ani stínem řešit, že  mu  ten hodný Babiš  nepřidává  ze  svého, nýbrž z jeho peněz. Zajímá ho jen jedno jediné číslo na  výměru důchodu.

Protože udělal  zkušenost s Kalousky a ostatními,  že  ti by mu, z těch jeho peněz přidali ještě méně!

Taky paradox!

 

Dodatek po napsání:

Tenhle článek  bude v zásobníku  Kosy  čekat na své uveřejnění  nejméně  ještě  týden. Je  sic e už takhle  naditý  grafy, ale objevil  jsem celou baterii  dalších.  Které popisují  českého  důchodce. Z mnoha  pohledů – za  co utrácí a především  –  jak je na  tom v mezinárodním srovnání.  A zejména  to  nadnárodní srovnávání  o České republice  /ale také Slovensku/  vypovídá  plasticky a  já dodávám nelichotivě. Protože  pokud by se  Evropa  rozdělila  na  tři celky  – bohatou Evropu,  standardní Evropu a rozvojovou/zaostalou   Evropu, pak je  naše pozice  jednoznačná a  deprimující!

Český penzista  musí  být happy, že  větší kupní silou než on  oplývají v  mezinárodním srovnání i jeho vrstevníci z  takových  ekonomicky  „bujících“  destinací  jako  je  Kypr, Malta, Portugalsko, Slovinsko, Řecko,  Chorvatsko, Polsko, Slovensko, ale i Litva a dokonce  Černá Hora!!!!

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.