Když jsem byl malý a moje babička, chtěla o někom konstatovat, že má sladký život nebo po mém, že je totál ve vatě, tak vždycky s gustem prohlásila – ten se má jak Pán Bůh ve Frankreichu. Netušil jsem proč. A netuším to dodnes, ale vím, že tenhle výraz ve stejné situaci používala celá řada jejích generačních vrstevníků. Asi to byla nějaká jejich zažitá hláška. X krát mne napadlo se zeptat, proč zrovna se Nejvyšší má mít dobře v tom Framkreichu a proč ne třeba ve Švédsku, když on je vševědoucí a všemocný, tak mu musí být dobře přece všude! Nezeptal jsem se. Ke své vlastní škodě a nejméně 40 let už tu příležitost nemám. Takže po téhle lince nepůjdu.
Nicméně vzpomínka na tohle staré rčení se mi automaticky vynořila spolu s informacemi, čím nově žije pražský magistrát, respektive vedení našeho hlavního města. Ti s e fakt maj jako Pán Bůh v tom Frankrajchu!
Posuďte sami! Před pár dny se tam otcové a matky města odhlasovali, že jako je potřeba na Staromák urgentně vrátit Mariánský sloup a zřejmě na Malostranské náměstí i pomník maršálka Radeckého.
Z mého hlediska to nemá chybu. Mariánský sloup se znovu nainstaluje jako symbol vítězství katolicismu v Čechách hlasy většina zastupitelů Spojených sil pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL), ODS a ANO. Doufám, že si zdejší Babišáci všimnou, že jejich milci hlasovali pro tuhle arciurgentní pražskou patálii a mají radost z toho, že jsme se opět „vrátili k tradici:“ Že pro to zdvihli ruku v ODS, Kalousekpartaji, STANa především u Lidiovců nemůže nikoho překvapit.
Ten byl stržen 3. listopadu 1918 dav, který vedl anarchista, bohém a bývalý pašerák Franta Sauer. V kontextu tehdejší společenské nálady, která si ve zničení sloupu (a na některých dalších památkách) vylévala zlost na katolickou církev. Po vzniku republiky platila protiklerikální nálada obecně – kvůli prohabsburskému postoji církve, která byla oporou monarchie.
Pochopení pro stržení sloupu měl i prezident Masaryk (uvádí se, že s činem souhlasila třeba i Milada Horáková), Wikipedie uvádí dva jeho citáty. Starší: „Když Pražané tu sochu odstranili, jsem rád, protože ta socha byla politickou potupou pro nás.“ A pak s větším odstupem z roku 1925: „Také se mi naskytla první charakteristická diplomatická zápletka: povalení mariánské sochy v Praze zavdalo Vatikánu podnět, aby na událost upozornil v Londýně. Nevím, v jaké formě se to stalo, neboť mi to nebylo notifikováno oficiálně. Neznal jsem podrobností, ale byl jsem si jist, že čin vznikl především z rozčilení politického, nikoliv náboženského, a tak jsem věc vyložil. Věděl jsem přece, jak odstranění této sochy často bylo požadováno, protože platila za pomník naší porážky na Bílé Hoře.“
Tolik TGM, kterým se dnes ohání a zaklíná kde kdo. Nejvíce ovšem ti, kteří čerstvě o jeden hlas /už zase?/ prohlasovali obnovení Mariánského sloupu.
Vím, že Mariánský sloup nebyl vztyčen přímo jako oslava Bílé Hory, nýbrž jako projev díků Panně Marii za úspěšnou obranu Prahy před Švédy na podzim roku 1648. Hotový sloup vysvětil pražský arcibiskup kardinál z Harrachu 13. července 1652 za přítomnosti císaře Ferdinanda III. a jeho syna Ferdinanda IV.
Z uvedeného i tak plyne, že byl explicitně symbolem katolicismu a naprosté dominance Habsburků v českých zemích. A tak byl vždycky chápán. A to se do obrazu nové, na Rakousku a Habsburské monarchii nezávislé a k nim diferentní demokratick éa volnomyšlenkářské republiky naprosto nehodilo.
Odstranění pomníku Radeckého z Malé Strany je jiný příběh. Jako vystřižený z dnešní politické reality. Ten stál do roku 1921 na Malostranském náměstí. A byl odstraněn na žádost italské vlády, neboť pár metrů odtud je tradičně, do dnešních dnů,velvyslanectví Italské republiky a Italové, vítězná mocnost po I. ww a jeden z našich tehdy klíčových spojenců, vnímal pomník jako hrubou urážku svého státu neboť oslavoval vítězství rakouského maršálka právě nad Italy, bojujícími tehdy za sjednocení celého Apeninského poloostrova a vznik nezávislého Italského státu. Mimo jiné připisovali Radeckému osobní odpovědnost za usmrcení cca 4 000 italských zajatců. Velkému spojenci jsme tehdy, stejně jako je to naším zavedeným zvykem pořád – vyhověli a Radecký se pakoval do muzea, kde je dodnes. Že přání spojenců je nám rozkazem, to je naše politická konstanta. Zdá se, že Radecký už dlouho v muzejním depozitáři nebude. Pražští politikáři se už jistě postarají!
Stejně jako už zařídili, že na Praze 6 bude instalována pět a půl metru vysoká socha císařovny Marie Terezie. Nechápu, proč tak malá, to opravdu nešlo překonat velikost Stalinova pomníku? Vždyť scházelo už jen docela málo…. To i ten Koněv je zřejmě větší… Ale ten zmizí, takže Marie Terezie přece jen bude největší! Bravo!
Aby bylo jasno – jsem odpůrcem tzv. obrazoborectví. Nicméně jestliže jsme si v roce 2018 připomenuly 100. výročí vzniku republiky a všichni se mohli přetrhnout, jak se k němu hlásili, pak bychom to měli akceptovat se vším všudy! Navíc není od věci ctít v tomto ohledu Masarykův názor. Jenže už i pro něj platí, že se hodí jen někdy. V normálním, sebevědomém a aspoň trochu hrdém národě to tak mají!
Já tu náhle propuklou afinitu Prahy k Habsburkům a jejich adoraci a tím i vzývání c. a k. monarchie nechápu… To mají v Práglu nejspíš komplex totální malosti z provincialismu a hodlají zřejmě být za weltmany přes pomníky a sochy a dávno zaniklé říše… Kdy Praha byla jen nezajímavým provinčním koutem, marně pokukujícím po metropolitní Vídni. Zřejmě si pražští radní usmysleli, že je čas tuhle lokajskou pozici znovuobnovit.
Je to stejně zajímavé, s jakou usilovností se tamní papaláši pustili do pomníků. Některé zruší -viz Koněv, jiné instalují -Marii Terezii, Vlasovce, další obnoví -Mariánský sloup a Radeckého! Vždy podle současného politického konjunkturalismu! Tak Pražákům třeba! Přesně tohle potřebují! To je nejdůležitější ze všeho!
Vlastně úplně ne, ještě něco schází. Vedle bourání a stavění soch, jsou jejich konšelé dobří ještě v jedné věci – přejmenovávání ulic a náměstí!
Není to tak úplně dávno, co část ulice, dosud pojmenovaná po českém historickém spisovateli Dr. Zikmundu Winterovi v Praze-Bubenči byla přejmenována na ulici Ronalda Reagana. Co je nějaký český spisovatel, zejména když si dovolil ve svém stěžejním díle Mistr Kampanus se vymezit proti habsburské pobělohorské rekatolizaci…. Nikomu takovému pšenka v Praze nepokvete! Takže o kus ulice přišel. Místo ní tam mají Reaganovu!
A aby současní zastupitelé nezůstali pozadu za těmi s tím Reaganem, tak si nyní usmysleli, že pražské náměstí Pod Kaštany, kde sídlí ruské velvyslanectví, zřejmě nově ponese jméno zavražděného ruského opozičního politika Borise Němcova. Předseda klubu Spojených sil Jiří Pospíšil na twitteru uvedl, že TOP 09 přejmenování podpoří a primátor Zdeněk Hřib (Piráti) serveru Aktuálně.cz řekl, že změna má v koalici dostatečnou podporu a rada města by o ní mohla hlasovat ještě do konce měsíce.
To je co???? To se Putin bude kroutit, určitě se z toho zhroutí, v noci v hrůze neusne a vůbec – určitě ho to donutí složit prezidentskou funkci! Jinak to skončit nemůže.
Už víte proč, když už nemohu být tím Pánem Bohem ve Frankreichu bych chtěl být pražským primátorem nebo radním?
To by byl život….. Můj klasický výrok být ve vatě je proti tomu něco jak výraz socka! Být ve vatě znamená, že máte finančně vystaráno a klid. Ovšem jako pražský primátor jste taky ve vatě a vedle toho ještě celebritou a vůbec VýAjPákem! Všude vás zvou, chtějí abyste zařečnil, něco přestříhával, otvíral , křtil, no prostě dodával lesku. Media se jenjen třesou až něco utrousíte nebo až vás někde či s někým vyfotí, atd.atd. K tomu rozhodujete nejméně o 40 miliardách městského rozpočtu každý rok. A nemáte nic jiného k vyřízení než kde jaký pomník odstranit, postavit znovu obnovit nebo kde nechat vyměnit cedulky s názvem ulic….Jinak dokonalá Havaj, nic vás nepálí!
Na Babiše můžete vypláznout jazyk a vztyčit prostředníček. Stejně tak na Hrad a Zemana. Což sice mohu také, ale u mne si toho ANOšéf nebo za živa svatý sekty Svědků Milošových ani nevšimne. To u primoše a radních z Mariánského náměstí neplatí. V takovém případě je hned oheň na střeše a Prchal s Ovčáčkem se mohou doslova ztrhat, aby šéfíkům dokázali, že si svůj plat a jejich večerní pohlazení po unavené hlavičce -zaslouží. Tohle všechno ty hlavy pomazané z velké i malých pražských radnic mohou!
A starosti žádné. Nemají na starosti nic významnějšího, urgentnějšího a pro jejich voliče potřebnějšího než právě ty pomníky a přejmenovávání ulic a náměstí!
Žádný problém s nedostupným bydlením, hroutící se dopravou, havarijním stavem mostů, pouliční kriminalitou a dealováním drog uprostřed města, nedostatkem učitelů, zdravotnictvím, stoupajícím počtem bezdomovců, napnutým rozpočtem, zhavarovanou infrastrukturou typu vodovody a kanalizace, pamatující leckde doopravdy ještě posledního císaře. Nic z toho obyvatele hlavního města a tudíž ani pražské konšele, počínajíc primátorem, netrápí! Sladký život! To všechno je vyřešeno, Praha je po všech stránkách moderní, zasanovaná a opravená metropole, do které se jezdí učit celý svět, jak stvořit město nikoli 21., ale už rovnou 22. století! A stejně jako já jim všichni ve všech světových metropolí závidí jejich jedinou a hlavní starost s těmi pomníky a názvy ulic a náměstí!
Jak mne hluboce mrzí, že nežiji v tom šťastném městě a nemohu tam volit!
To u nás ve statutárním městysu nemáme… Opravdu nemáme? Vždyť přece vždycky naše radnice dbala na to, aby platilo že co má Praha , má i Plzeň…
Jo pomníky.. No ten Stalinův jsme taky zbourali,
Co s tou 5,5 metru vysokou Marií Terezií?
Tak tu hravě strčíme do kapsy. U nás se před časem řešil králík! Netuším, jak je vysoký, ale to těch 5 metrů co má Terka mu moc nechybí. A navíc je růžový a požírá člověka, heč! A bylo kvůli němu taky pěkně dusno. Stejně jako kolem Mariánského sloupu a Radeckého dohromady. Králík vyhrál a stojí v plné majestátnosti! Kdo z vás to má?
A ty ulice? Tak to můžeme přednášet na každé světové univerzitě!
Máme tu dvě hlavní. Protínají město od severu na jih a od východu na západ – Klatovskou a Americkou.
No a ta, co nese to jméno všech jmen /pro některé čtenáře,například jistého p. Čecha, pro jistotu dodám, že Klatovská to není/ tak ta tím, jak se její název měnil od založení do dneška ve vazbě na tehdy aktuální historii, hovoří sama za sebe:
Stodolní, Jungmannova tř., třída Císaře Františka Josefa, Wilsonova tř., tř. Karla IV., Stalinova tř., Moskevská tř., tř. Ludvíka Svobody, Moskevská tř.,Americká!
Heč!!! Může se nám Praha rovnat?! Tůdlenůdle! Takovouhle Třídu politických omylů /jak ji my místní znalci důvěrně říkáme/ sotva někde mají….
Pražáci maj trapné zpoždění a teď si honí triko a jen dohánějí a dohánějí! Ale stejně nedoženou.
Proto jim dám nezištně pár dobrých tipů, když už jsou s tím Němcovem tak akční, jak nás ne dohnat, ale aspoň neztratit naši stopu!
Na oficiální stránce amerického velvyslanectví v Praze jsem si přečetl, že sídlí na adrese
Tržiště 15
11801Praha-Malá strana
Mně to připadá jako a nudná, ba dokonce nedůstojná adresa! Co takhle ji přejmenovat? Třeba na náměstí Ethel Rosenbergové ? Co náměstí Sacca a Vanzettiho? Ale proč nebýt prudce aktuální, jako je to u toho Němcova? Co takhle Tržiště přejmenovat na náměstí Juliana Assangeho nebo Erika Snowdena? Primátor od Pirátů – Hřib by měl mít pod kloboukem a můj návrh by jemu i jeho dalším stranickým zastupičům měl lahodit! Jsou přece pro svobodu internetu,ne? Když už nemají ty jiné starosti, co mají v jiných, naprosto zaostalých městech, co jich na zeměkouli je…