Když se durynská politická tragedie mění ve frašku


Netuším, kolik z  vás  sleduje  jak pokračuje dění  po  hnědé erupci v  duryském zemském parlamentu, kdy hlasy  skutečně  zhnědlé  tamní organizace  AfD byl do čela  spolkové země, jako její premier  zvolen politický trpaslík Kemmerich  od liberálů  z FDP.

Za sebe  říkám, že  si tenhle původně politthriller, který  nám vůbec nemůže  být lhostejný,  vysloveně  vychutnávám. Takovýhle koktejl politického pokrytectví, farizejství, sobectví, idiocie,  klamání veřejnosti a prázdného pozérství  už dlouho nebyl k vidění.  Jestli vůbec.

Že  existuje nějaký  zájem voliče?  A  koho to  zajímá?  Durynňské  politiky určitě  ne a jejich  nadřízené na  celostátní úrovni ještě méně. Je  totiž potřeba předstírat.  Předstírat,  že  plním předvolební  sliby. Ty se ani tak netýkaly toho, co jednotlivé, tzv. demokratické   partaje hodlají pro tuhle  spolkovou zemi  vykonat v  příští  vládní periodě dobrého a  užitečného  /samozřejmě  vždycky jen to nej z nej, jak jinak/,  jako toho  s kým zásadně  po volbách nikdy ne  a komu jinému  rozhodně  chtějí zabránit  v budoucím  vládnutí.

Opravdu impozantní a rajcovní program! Jehož jedinou premisa  zněla – mně  sice  určitě  chcípne  koza,  ale já se postarám, co budu moci, aby  chcípla také  určitě  sousedovi!

Takže  všechny  partaje, co se nakonec nějak dostaly  do erfurtského  Landtagu, tak ty  se už  dopředu bily  v  prsa, že s  AfD  nikdy!!!! Protože  to jsou  náckové. Bohužel  u  duryňské zemské  organizace  AfD to je  nejméně z větší části  – pravda.

Vedle  toho Merkelové  CDU  a liberálové  s FDP  přidali ještě  druhé tvrdé vymezení – chceme  tzv. odvolit rot – rot – gruen, tedy   znemožnit  opakování minulé  vládní koalice   Die Linke +SPD+Zelených.  Budiž řečeno, že  tato  byla mimořádně  úspěšná a  to i v celoněmeckém srovnávání. Přesto cílem kovaných  demokratů  bylo  už  zmíněné  chcípnutí  durynské kozy  s  rudo rudo zelenými pruhy. Ačkoli věděli, že  do vládní  maštale  svoj, s modrožlutou kombinací v  žádném případě  nepřivedou.

Zkusily  jí tam sice propašovat s hnědými skvrnami, ale  odpor  veřejnosti byl do té míry  silný,  že se zase musela  rychle vypoklonkovat na obecní louku.

Německo ovšem  řeší, jak v  Durynsku  dál. Premier  ze  škodolibosti AfD – Kemmerich  se  sice nějaký čas  tvářil, že  je předsedou vlády,  ale  jaksi  už neměl odvahu sestavit  kabinet a  jít   sním  do sněmovny.

Takže  po  třech dnech  lavírování, předstírání a  zdržování a  odstupování neodstupování konečně  hodil ručník do ringu.  I  tak  je  Durynsko  ve fatálním provizoriu – stará Ramelowova vláda  už  je    z  úřadu, Kemmerich je  úřadujícím předsedou vlády, která  ale nemá jediného ministra…… Není tohle dokonale  na hlavu?

Jeden by  čekal, že  se sejdou  vrcholní představitelé  potrefených partají jak v Berlíně, tak v  Erfurtu a  urgentně  najdou  východisko. V zájmu  země  a  voliče.

Místo toho jsme  svědky  koňského handlování na  té nejnižší  možné politicko morální  úrovni  ve  smyslu  – co můžeš to urvi , a co nemůžeš  to zkurvi! Neomlouvám se za ten  expresivní  výraz! Sedí dokonale! Když  CDU  a FDP nemohou nic urvat, tak ale mohou mnohé, či spíše  všechno ….

Aby  Bodo Ramelow  mohl znovu  sestavit  vládu a  šéfovat jí, potřebuje  buď  získat  5 hlasů od  CDU  nebo FDP  nebo  opakovanou volbu  dovést znovu do třetího kola,  kdy  by  prošel prostou většinou jako  ministerský předseda  menšinové  vlády. V takovém případě by pak  hledal podporu  u nesmiřitelných z CDU a  FDP  při  každém hlasován. Byla  by to vlád a tzv. projektů. A takhle  se  o ní  do toho zemětřesení s Kemmerichem také mluvilo.

Druhým východiskem jsou nové  volby.

Jenže…

Jenže  CDU a  FDP  drží mantru  – AfD a  Die Linke  jako extremistické strany NIKDY!  Jak to nikdy  platilo v případě, že  s hnědou pomocí  mohly převzít  vládu, to už  jsme  viděli  v praxi! Ovšem  vůči  Bodo Ramelowovi  jsou  nesmiřitelní!  Toho opravdu nikdy.

Oni přece  nebudou  podporovat  žádnou extremistickou stranu a její reprezentanty.  Ačkoli  minulé  čtyři roky  z blízka  viděli,  že  v  Duryňsku na  zemských hranicích  se neobjevily  žádná  minová pole   zátarasy  z ostnatého drátu, nezačala opět fungovat žádná  STASI, nebyla nijak omezena demokracie a  zemi se dařilo. A že  bývalého zemského premiera  by  rádo znovu v  úřadu vidělo, podle průzkumů až  70%  duryňských  voličů? Tedy  v podstatě všichni, s výjimkou těch, co dali hlas  duryňským polonáckům?  Nezajímá!  S  extremisty  nikdy!

A  v  tomhle mají krytí z nejvyšších pater své stranické hierarchie. Podle  oficiální  německé tiskové agentury  DPA telefonovala  Merkelová  minulou sobotu s  Bodo Ramelowem a  chladně mu sdělila, že  nedostane od  CDU  žádnou podporu. A  šmytec. Podobně  se  vyslovil i  šéf liberálů Lindner, jakmile rovněž  v sobotu v předsednictvu své strany  přestál hlasování o důvěře, kvůli úletu, kdy nejdříve  Kemmerichovi blahopřál v zisku  premierství a označil to za  výhru demokratických stran.

Lindnera nechám  být, ale  ta  briskní a nanejvýš  chladná reakce kancléřky, to je  tedy kabinetní ukázka  pokrytectví!!! Bývalá  vysoká    funkcionářka FDJ,  východoněmecké  líhně  budoucích  hlavních  komunistických  kádrů  a nepochybně  kádrová  rezerva  z  dob Ericha  Honeckera, zřejmě  zapomněla, co dělala  a hlásala  půlku  života a dnes  vzkazuje  do Erfurtu bývalým Spolugennossen – NIKDY???  Tohle  chce opravdu  silný žaludek a krátkou paměť!

Zkrátka pro  FDP  je  nyní ze  všeho  nejdůležitější  v Duryňsku  nepřipustit  vládu  Die Linke. Ačkoli jiná varianta  neexistuje. Ne,nemá lis etato spolková země propadnout do chaosu.

Možná si říkáte – fajn,  tak  vypíší  nové  volby  a  je vyřešeno!  Není!  Ani trochu. Na  to, aby  se o nových  volbách a  rozpuštění  hlasovalo, je potřeba  1/3   jeho poslanců. Na to, aby to prošlo je  ovšem  nutné  získat  2/3 většinu.  Což  ovšem není možné, jestliže se  Die Linke  rozhodně  tento návrh nepodpořit  nebo  jestli se mu vzepře  AfD + ještě jedna  strana nebo stranička.

Počty  mandátů po říjnových  volbách jsou prostě  takové!

Jenže  CDU nejen , že  odmítá  umožnit  bývalé vládní koalici  znovu převzít  moc, ona je i  proti novým  volbám. FDP  sice  tvrdí, že  jí nové  hlasování nevadí a dokonce prý jej preferuje, ale  její minulý  výsledek  5% +73 hlasů  dává dostatečné  vodítko,  jak  moc  tihle političtí  trpaslíčí kandidáti  na umření asi  skutečně po nové šanci  pro voliče  doopravdy touží.

CDU  se nedivím, že veřejně  říká,  že  cestu  přes  obnovený projev  vůle   občanů nechce. Podle jednoho bleskového průzkumu by  dnes, po extempore  s nácky v Landtagu,  dostala nikoli 20%  jako minule, nýbrž jen 12%…   Číslo FDP si  nepamatuji. Ale tam  to je o pár  desítkách hlasovacích lístků a  – marš  ven! Už jsem ten průzkum našel:

Obě  partaje, aby  nevypadaly  jako  totální  kazisvět,i přišli s neotřelým nápadem  – Ramelow  je pro ně  nepřijatelný ale  kdyby  se  levice usnesla  na nějakém  kandidátovi od  SPD   nebo zelených v  čele  zemského kabinetu? Tak to prý  by byla  jiná!  To by  podpořily, protože  to by byl kandidát  demokratického spektra. Že  jak SPD  tak zelení  disponují minimem poslanců z zemském  parlamentu jim  zjevně  nevadí, stejně jako to, že  i kdyby  premier  nebyl od  Die Linke, ta  by  stejně  dodala naprostou  většinu  ministrů!  CDU  i FDP  prostě provozuj útěk před realitou a  selským rozumem! A prázdné pozérství. Jd ejim prostě  o dvěvěci – zlikvidovat  momentálně nejpopulárnějšího politika  ve  východní  části země a  především a  za  každou cenu – vyhnout se jak  hlasování PRO  DIe Linke nebo AfD, tak  odpovědnosti za  tuhle, pro ně  Sophiinu volbu.

 

Takže  si položme  otázku, proč  CDU/FDP nechce  ani  umožnit  menšinovou vládu levice  ani  předčasné  vyjádření  občanů a místo toho nabízí  jen naprosto bizarní řešení?

Vysvětlení  je  sice prosté a přesto složité.

A  konec konců  – známe  jej  i  od nás  a nejnověji  nám něco velmi  podobného kvasí na  Slovensku, kde  to podle mého názoru  za  necelé tři týdny  dopadne  stejně  jako v  Duryňsku….Pod Tatrami se také  dnes, v horké fázi volební kampaně,  většina  stran a  straniček komunikuje, vedle  naprosto nereálných slibů a prázdných  šplechtů, jen to  s kým ony  nikdy.  Že by je  napadlo ve  světle  erfurtských událostí tuhle nesmyslnou rétoriku  zmírnit, protože hodinu po spočítání  výsledků se nějak  budou muset  domluvit a zaranžovat, pokud nechtějí, aby  na ně  voliči vzali vidle?  To nikoho netrápí!  Hlavně  aby  i na  Slovensku těm druhým  chcípla  koza!

Ale  vraťme se  do Němec a k tomu proč  si CDU a FDP,  pro nezasvěceného pozorovatele, počínají  jako dva blázni, kteří  ještě  k tomu šlápli  na  bludný kámen  /podle pověsti máme jeden takový  u nás  ve statutárním městysu před radnicí.  A řekl bych, že  to nemusí být jen pověst. Ale o tom jindy/.

Vrátím se o nějach  50 let zpět. Do doby,  kdy velkou postavou  u  našich sousedů v Bavorsku byl  tehdejší  šéf  tamní CSU  – Franz Josef  Strauss. Přesto, že  jeho  politickou karieru  rámovala  řada  velkých skandálů,  šlo o politického giganta!  V pravém slova smyslu. A ten pro CSU  a  tím i pro sesterskou  CDU  stanovil jasnou politickou doktrinu – na německé politické mapě  už  nikdy nesmí vzniknout  politický prostor  napravo od obou unií!  Tečka. Tím definoval CDU/CSU  jako věčnou strážkyni  pravicových a konzervativních hodnot.

Za normálních  okolností by  tam také  žádné místo  pro politické etablování kohokoliv  neexistovalo. Kdyby.. no kdyby  se kancléřkou nestala  Angela  Merkelová, kdyby  tu funkci neokupovala  tak dlouho a nepřesunula  Unie  zprava do politického středu, nesebrala  soc dem řadu jejich témat  a nebo aspoň včas  odešla,  a především kdyby  neprohlásila ono  osudné  – WIR SCHAFFEN DAS!

AfD byla  založena  6. února 2013 jako euroskeptická strana kritizující především snahy o bezpodmínečnou záchranu eura. V podstatě  to dlouho byla  stranička  zejména  akademických odpadlíků z  CDU/CSU, kterým se nelíbil přesun do  středu, stále větší  europeizace  německé politiky  včetně přijmutí společné evropské měny, vstřícnost  vůči multikulturalismu, globalizaci a tzv. modním tématům LGBT .  Při současném potlačování tradičních vnitroněmeckých hodnot  – tedy  oslabování role rodiny, pomíjení pracovitosti, disciplinovansti a  šetrnosti jako  základů na kterých po staletí Německo a jeho hospodářství stálo.

Tenhle prostor  se  s nástupem Merkelové  vpravo otevřel a bylo  jen  otázkou času, kdy ho někdo zkusí zaplnit. Původní  AfD  vedená akademiky a  akademickými ekonomy  to zkusila,  ale  dlouho bez šance  se  uchytit. Jen s konzervatismem a  euroskepsí to nešlo. Až přišla  migrační krize a nesmyslné Merkelové obrácení.

Na  migrační pohromu  německé veřejnosti prudce  zareagovala a  část  voličů  Unií přišla na to, že  tyhle  strany  se svým vítacím programem je už nereprezentují.  Totéž se stalo i  ale i SPD  a do jisté míry i  Die Linke.

Unie si mohla  vybrat –   změnit  svoje promigrační nastavení na opačné a  tím  AfD  rychle   a úspěšně  zadusit. Vzít jí nosné téma.  Jenže  když nedotknutelná  kancléřka  trvala  na  svém, že  jako schaffne, a nikdo se jí nedokázal z vlastních řad  veřejně  postavit,  obrat nebyl možný. Politici a zejména  ti tzv.světového formátu, chyby  nepřiznávají. Nebo už jste  od  takového Klause někdy  slyšeli, že jeho privatizace  byl totální úlet? S Merkelovou a  Willkommenskultur je to úplně  stejné. Trvá na ní dodneška. A  AfD raketově  posilovala.

Co tedy  s  AfD a odlivem voličů když migrační politika Frau Bundeskanzlerin  je nedotknutelná?

Jednoduché  řešení  – onálepkovat  AfD  jako  nacisty,  ti co chtějí otevřít minulost na  navést  Německo na  hnědou dráhu. Protože  to byl jediný  způsob, jak odradit  část váhajících   voličů. Kdo chce nosit nálepku  těch hnědých. Ostatní strany  se okamžitě  přidaly, protože  i od nich odcházeli voliči k AfD. Když  před  50-ti roky  se objevili  zelení, byli na tom stejně. Až na  ty nacisty. Tenkrát  se jim šil na  čelo  levicový extremismus  se  sklonem k terorismu Rudých brigád…Pamatuji si to. Dne s jsou salonfaehig.

Ve  starých spolkových zemích a na celoněmecké úrovni AfD  tolik neboduje.  A  Die Linke  také ne. Tam ještě pořád  lze sestavit  většinové  vládní koalice bez  Alternativy. Zatím pořád  ano.

Jiná je  situace v bývalé NDR a  speciálně a vyhroceně  v Duryňsku. Tam  Die Linke  a AfD získali dokonce 54%  hlasů   a většinu poslaneckých mandátů. A  nějaká většinová koalice potřebuje  alespoň  jedno z těchto dvou uskupení. A to, v  případě Die Linke, rovnou jako lídra.

Tzv. demokraté se stali minoritou. A nejsou  schopni s tím vůbec nic  udělat.  Musí si vybrat  buď  hnědou nebo rudou. Jestliže nechtějí ochromit  stát.

Budu to demonstrovat na následujících obrázcích. Představte  si  politickou scénu jako obraz v  rámu. A ten obraz  je obklopen  bílou  paspartou, třeba  takhle:

Ta pasparta kolem plochy  obrazu  jsou  tzv. okrajové a nekoalovatelné politické strany a  vlastní obraz   to žluté, jsou demokratické partaje. Určitě budete  souhlasit s  tím, že dokud  pasparta  nepřesáhne  určitou  velikost,  je obraz  doopravdy obrazem. Do té doby politika  odmítání  bílých /hnědých, rudých/ paspart  funguje.

Ovšem v Duryňsku se po volbách  obraz a  pasparta  změnila  takto:

žlutý  obrázek už je  katastrofálně  malý. Přestal mít význam. Dominuje  pasparta.

Jenže  ten  malý, miniaturní obrázek předstírá, že je pořád velký krásný a zajímavý.

Unie  i FDP mají jen špatná řešení.  Zkusily  podfuk s Kemmerichem. Ten  ztroskotal na  rozhodném  odporu  společnosti i části straníků  a  sdělovacích prostředků..

Přes  AfD  tedy cesta nevede. Když nyní podpoří  nějak Ramelowa a  Die Linke, okamžitě  jim  AfD a  celé konzervativní  část  Německa  napálí, že  se paktují s komunisty a že  svým, dosud  věrným pravicovým voličům  lhaly. V obou případech ztrácí  další procenta  voličské podpory. A  to  v celoněmeckém měřítku!

Něco si budou muset vybrat.  Jsem zvědav, jak to rozříznou.  Do voleb se jim nechce, ostatně, po tom, co se v  Erfurtu dosud  odehrálo, lze od nich očekávat jen  jediné -že pasparta na obraze  ještě  více posílí. 4ást levicového přejde  k postkomunistům s tím,že  byli špinavým trikem připraveni o vládnutí, zbylí  konzervativci u CDU a FDP  pak nejspíš  k  tamním hnědým, aby  bylo jasné i v Berlíně, že  bezpohlavní politika  lidi nezajímá….  Že na nějaké  taktizování a tanečky  nikdo není zvědavý.

Kdybych hledal viníka  současné situace, ukáži zcela  jednoznačně  na  kancléřku Merkelovou.  Tohle  všechno,  ono zhnědnutí  bývalého východního Německa a nástup dnešní AfD je  výsledkem její  politiky. Až do  otevření hranic  v roce 2015  byla  AfD bez  šance. Trvání na  správnosti a neomylnosti tohoto kroku dala  AfD existenční téma   z její agendy  už ho nešlo vzít nebo převzít. Protože by  kancléřka  byla usvědčena z politického  babralství. Současně  její  trvání  na  správnosti  svého grandiozního omylu znemožnilo spolupráci  Unií s   rozumnou částí Alternativy a  tím v podstatě  získání  svého původního  elektorátu zpět s  tím, že by  vznikla  smysluplná a  akceschopná  německá konzervativní většina

. Takhle jsme se dobrali  k nejdříve  duryňskému zemětřesení a  dnes  patu.

Mimochodem –  ten pat  asi bude  mít  ještě  velkou dohru. Podle proskakujících zpráv, prohlásil  jeden ze  dvou předsedů  AfD – profesor  Gauland, že  doporučí  duryňské zemské organizaci,  aby  při  nové  volbě  zemského premiera  její poslanci  hlasovali  pro Bodo Ramelowa!!!!  Tahle instrukce  má jasný motiv – jestliže  pro tzv.  demokratický střed  byla  naše podpora  nepřijatelná a  Kemmerich se musel pakovat, pak  totéž  uděláme  levé  části Landtagu. Podle  takhle nastavené  společenské logiky i oni s našimi hlasy  nebudou smět  vládnout! Prostě  zdiskreditujeme ji také! A  k tomu  i sdělovací prostředky.

Přiznávám, že  to je  chytré.  však také v politické  talkshow  politické komentátorky  Anne  Willové na  ARD v neděli večer  za  účasti  řekněme  druhé garnitury  německé vrcholné politiky se  všechno kolem toho  točilo. Ty výkruty  a přemety, co tam předváděl  ministr  hospodářství Altmeier z  CDU a nebo místopředseda  FDP Wolfgang  Kubicky, to jsem  snad ještě nikdy neviděl. Míra  trapnosti a jejich  zoufalé eskamotáže  brala  dech. Pro němčináře,  co nemají  dost  času na  sledování asi hodinového videa  mám zde  psaný výtah.   S příznačným názvem

Thüringen-Talk bei Anne Will Altmaier: Das war eine Blamage

Tohle by měly  obsazovat  už  slabikáře  politiky a politologie!

Je to Angela  Merkel  a její neochota  buď  přiznat  chybu  nebo včas  z vrcholné politiky  odejít, přes  všechny  své  zásluhy / a  já si jsem jistý  tím, že  speciálně my  tady  v  Česku  za ní ještě  budeme  prstíčkem hrabat, protože nás  čekají mnohem  tvrdší a neústupnější němečtí kancléři/,kdo vypěstoval  německý politický radikalismus. Minimálně na pravé  straně  spektra!

Tohle není jediný  výsledek její  vnitroněmecké politiky. Když po roce 2015 začala  CDU prohrávat  s jednou nebo dvěma  výjimkami v podstatě  každé zemské volby, které se konaly,  bylo jasné, že  to  je účet, který  voliči Merkelové za její  migrační politiku vystavili.

Po posledním celoněmeckém hlasování  se ukázalo, že  potenciál  Angely Merkel se  už  zcela vyčerpal a  na další kancléřskou periodu  už může zapomenout a  že je čas k odchodu. Jenže té se pořád ještě nechtělo ze  světla  ramp do politického zapomnění. Takže  přišla  i ona  s trikem.  Vzdala  se předsednické funkce ve  straně, aby  dále  za  ty prohry nenesla  odpovědnost a  nechala  do ní  zvolit  jako svou následnici Annegret Krammp- Karrenbauer /AKK/. Ale podržela  si post kancléřky.  Zkrátka předala  odpovědnost, ale nechala  si v ruce  veškeré mocenské  a  reputační páky. A  ačkoli AKK přebírala  stranický post  s velkou oblibou u veřejnosti, rychleji ztratila. Zmizela  totiž  z obrazovek,  kde jako sárská premierka  často vystupovala  a  zůstala  spojena  jen s narůstající  šňůrou  dalších  dalších volebních proher. Zejména  těmi ve východní části Německa, kvůli kterým  jí  fakticky  kancléřka předem vrazila  do ruky ten  nevděčný předsednický post. Zkrátka  AKK  musel a dojit  krávu a kydat jí hnůj  a Merkelová slízla veškerou nadojenou smetanu…

AKK  je  momentálně největší obětí  těch duryňských hrátek. V pondělí oznámila, že na příštím sjezdu CDU už nebude kandidovat do jejího čela a že  není k dispozici jako jako lídryně pro další celoněmecké volby. Prostě  vzdala vrcholnou politku. U vědomí toho, že nedokázala prosadit  svou vůli ani v relativně malé  zemské  organizace strany  v Duryňsku… Její politický konec  je  vysvědčením současné kancléřky, Ta jí vzala  svým lpěním na své funkci  šanci  politicky obstát.

Příští sjezd  CDU bude nesmírně  zajímavý a bojovný. Merkelová  odejde a  kandidáti  se  už  hlásí. Dnes už k tomu mají odvahu – jako například premier   Severního Porýní-Vestfálska  Armin Laschet. Kteří dříve  ani nemukli.

Ale  také  dva  z těch, co  se kritikou, byť velmi obezřetnou netajili  – ministr  zdravotnictví Jens  Spahn nebo představitel tzv. „staré německé politické a unijní školy“  Friedrich Merz.  Poslední dva nepochybně otočí  kurs Unie  významně doprava.  O  tom nelze pochybovat. Bude to ještě  včas?

Netuším.  Pokud do té doby nebo krátce po jejich převzetí  CDU nevypukne  vážná  hospodářská  krize, pak ano. Jestliže  jim to zůstane odepřeno, pak se má  Evropa  a my  tady  v Česku na  co těšit!

Uvědomme  si, že  v Německu jako celku  roste potenciál  pasparty-  tedy radikálních okrajových politických seskupení. A  to v  čase  nebývale  dlouhé a  silné konjunktury. Radikálům z krajů politického spektra se vždycky  dařilo zejména  v hospodářsky  krušných  časech. Dnes se  tak stálo v době  až  příkladně  běžící ekonomiky  a rostoucího blahobytu. Přidejte  si  k tomu  změnu německé energetické politiky,  přechod na tzv. zelené  hospodářství. To všechno spolyká neuvěřitelné sumy  peněz. K tomu si dejme  to, že  mnoho německých domácností  to finančně  neunese.  A okořeňme  ještě  rostoucí radikalizací  společenských nálad  až k nesmiřitelnosti.Nepřipomíná vám to něco? Tenhle  Eintopf může  mít zatraceně  žluklou  chuť a klidně a  kdo se podiví, jestliže  se nakonec  ukáže,  že  to není  Eintopf jako spíš  nitroglycerin?

Situace v Duryňsku díky  nenažranosti tamní CDU a  FDP  představovala  tragedii. Dnes s  avizovanou podporou  AfD pro Bodo Ramelowa  představuje  frašku. Zítra?  Nitroglycerin? Snad zůstane u té frašky.

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.