Prachy sem, prachy tam…. daň z bydlení a Giro dˇItalia


Peníze  jsou kulaté. Proto se rychle točí a rozkutálejí. Tohle mi říkala  babička, když jsem byl malý až nejmenší a bral teprve  rozum. Sice jsem jí tehdy namítal, že  jako ty velký  peníze  babi, ty jsou přece   z papíru a hranatý a  kutálet se  nemohou, leč  s rostoucím věkem mi život ukázal, že babička měla, jako vždycky -pravdu. Peníze, ať ty kulaté  nebo hranaté se  vždycky  rozkutálejí. A zejména ty ze  státní  kasy.

Bilance  státního rozpočtu za  leden 2020 je  žalostná  – poprvé od  roku 2003, tedy  když  státní rozpočet zaceloval rány po stoleté povodni,  je  mínusová. A to rovnou o 8miliard korun.

Ministryně  financí to okecává tím, že výsledek rozpočtu byl ovlivněn platbami do rozpočtu EU, meziročně vyššími platbami do Státního fondu dopravní infrastruktury nebo růstem platů učitelů a důchodů,

To asi  ano, ale tohle byly  přece plánované a předem známé  výdaje a to dokonce  i v době, kdy  se  budget teprv   připravoval….Nebo mi snad  Schillerová  chce namluvit, že o těch výdajích  do rozpočtu  EU, do SFDI a o růstu platů a  důchodů nevěděla???? Když už  tím operuje.

Dodejme, že DPH v lednu 2020 meziročně vynesla o 5,6 procenta  více, daň z příjmů fyzických osob o 11 procent, sociální pojistné o 5,5 procenta.  A přesto to zjevně  nestačí na  krytí  běžných, předpokládaných a  plánovaných  výdajů.  Něco  je někde    zřejmě  špatně.

Normálně  bych  tyhle údaje přešel naprostým mlčením a  na ten lednový  výsledek  nereagoval. Na  základě  rozpočtového výsledku prvního  měsíce  v roce dělat nějaké  kardinální soudy  je nesmysl.  Jakkoliv  už tak mnozí  činí a nejspíš  mají pravdu, když tvrdí, že  zbytek roku  nedopadne  lépe  než letošní leden,  protože  zkrátka  ekonomika    neporoste  tak, jak vláda předpokládala. A  tím  asi stát  nedosáhne  na  příjmy, které předpokládal.  Jde  o klasickou demonstraci  základního pravidla  pro každého začínajícího bankovního úvěrového analytika, když  posuzuje  nový úvěr  –výdaje  jsou vždycky  jisté, příjmy nikoliv. Pro státní  kasu tohle platí  nejméně  trojnásobně. Schillerová  s  Babišem se o tom  velmi důrazně přesvědčí.

Ale  jak už řečeno  -normálně bych o tom nepsal.Vybral bych si  něco daleko třeskutějšího. Však je z  čeho. Jenže   nečtu jen  tzv.  velké titulky. Čím dál častěji mám  radši ty malé. Co  jsou   zastrčené někde na  stránce  12. vašich novin a jako ta příslovečná poctivá panenka  koutě    skromně  čeká , jestli ji  mládenec, respektive  čtenář  objeví.  Já tam  našel jednu móc pěknou a na  další,  stejně  šik, mne upozornil jeden  z kosířů.  Obě dokreslují, jak to  nyní se  státními financemi asi tak máme.  Když  Babiš  řídí stát  jako firmu a  Schillerová  mu tvrdí muziku.

Ta  první sděluje,  že  státní kasa  evidentně  narazila  na dno, není kde brát, takže  se začnou vyškrabovat poslední rezervy i“rezervy“. Ostatně  toho jsme  byli  svědky  už v  roce minulém,  v  tzv. daňovém balíčku, kdy  ministryně  financí  proválcovávala  sněmovnou  vyšší  zdaněn  tabáku  a  lihovin. Prý proto, že  jako chce  tímto způsobem odnaučit  kuřáky kouřit a  alkoholiky  nasávat.  Neboť  zatěžují následně  systém zdravotní  péče… Aniž  by  sebeméně  vzala na vědomí, že  ten výběr zdravotního pojištění skončil oproti poskytnuté zdravotní péči v přebytku…. Ale  co,  Pepa Kobliha  to většinově  pořád ještě  zchroupne  i když nerad. Protože  často kouří a  pro nějakého toho  panáčka  taky nejde  daleko. Zkrátka, když mu přidali na důchodě,  tak  na  to má a  je to vlastně  pro jeho dobro. Máňa  mu to přece taky  říká každý  den..

Jenže  Schillerová zdanila  i finanční rezervy  komerčních pojišťoven, což  už tedy  svým způsobem ekonomický  zločin,  který nutně musí vést  ke zdražení pojistného pro všechny, Koblihovic  rodinu nevyjímaje. Jenže  tomuhle  oni nerozumí, tak nad  tím jen mávnou rukou.  Zatím. Až jim zdraží pojistky, tak procitnou. Ovšem nadávat  budou pojišťovně, nikoli Schillerové.

A  stejnými cestičkami se  Babišova pravá  ruka na českých financích  hodlá ubírat i nadále. Tedy zdaňovat, zdaňovat   a zdaňovat.  Samozřejmě  vždycky  v zájmu dobré věci  a obecného blaha. Nejnověji  z financí uniklo, že  je pro zrušení další daňové výjimky. Při prodeji bytů a domů, které jejich majitelé nevyužívají k vlastnímu bydlení, ale drží je jako investici, chce MF uplatnit vyšší sazby. Nový a zatím utajovaný plán ministryně financí Alena Schillerová  představila na posledním jednání koaliční rady.

Zatímco dnes mají lidé daňovou výjimku při prodeji nemovitostí, když je vlastní déle než pět let, ministerstvo financí navrhuje lhůtu posunout až na 15 let. Pokud by zamýšlená úprava  prošla, investor  by zaplatil při  prodeji  nemovitostí při prodeji dříve než  15 let od data jejich nabytí 15procentní daň ze zisku!

Ani  tohle není  veřejnosti předkládáno popravdě  -jako snahu státu  shrábnout  daně  tam, kde ještě  vydatně nekosí, nýbrž opět  má jít  o  vyšší formu  obecného blaha!!!  Jak jinak!

„Mohlo by to vytvořit tlak na to, že nebude tolik investičních bytů, ale bude větší nabídka pro lidi, kteří tam skutečně chtějí bydlet, což by mohlo vytvořit určitý tlak a uvolnit trh s byty,“ říká vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová.

Ministerstvo financí chce díky návrhu vybrat do rozpočtu navíc přes půl miliardy ročně. Už teď má podporu u komunistů. „Byty mají sloužit především k bydlení, nikoli jako investice, která slouží k tomu, aby někdo jiný platil nájem z bytu vlastníkovi. Myslím si, že je to k podpoře,“ konstatuje šéf KSČM a místopředseda sněmovny Vojtěch Filip.

Než budu pokračovat,  chci šťouravé čtenáře  ujistit, že  nepíši  ve  vlastní věci. Nemám žádnou investiční nemovitost.Bohužel. O téhle věci píši proto, že mi silně vadí, když  ze mne  politici dělají pitomce a  věší mi a  nos trapné bulíky. A  vám také!

Máte  za správné, že  by  ten časový test byl prodloužen  na 15 let? A  myslíte  si, že  je pravdou co tvrdí ta hodná paní ministryně, že to snad rozhýbá trh s byty?  A  že  to ten  Kluzký  Vojta  dobře  řekl, že  v bytech  mají bydlet  lidé a nikoli  že to má být vhodná investice, generující  majiteli pravidelný  příjem?  Věřím, že  takovým blbinám nemůže  žádný kosíř  věřit!  Že v takhle primitivním testu inteligence nemohl propadnout!

Pokud  ano,  poradil bych vám abyste  se  paní ministryně  a  soudruha předsedy  zeptali na  pár jednoduchých věcí!  Například:

Ono snad  nájemní bydlení  je nějakou  zavrženíhodnou formou  jak pro  pronajimatele  tak pro nájemce?  Já o ničem takovém nemám povědomí!

Oni snad  v těch investičních bytech dnes nebydlí  lidé?  To je někdo masově nechává prázdné?

Jaký bude faktický dopad  na  trh s byty, když v bytě místo rodiny  v nájmu bude bydlet  žít rodina  vlastnická?

Kam se odstěhuje  ta  z toho nájmu? Nejspíš do jiného…

Skutečně  se  rozšíří trh s byty?  Jak?  Myslí si snad  paní ministryně  a pan předseda, že  prodloužením testu  dají od této investiční komodity  investoři ruce pryč?  Jak já  osobně  a myslím, že  pořád  dost dobře  znám tuhle  skupinu lidí,  kupují investiční nemovitosti proto, aby  jim  vynášela  dlouhodobě.  Spekulačních nákupů,  zejména kvůli růstu cen  v posledních létech už je mezi nimi minimum. Na  rychlý růst ceny a tudíž  vydělat na  trejdu nákup  – prodej už  jaksi  nijak závratně  nejde.

Proč  lidé  jdou  do nájemního bydlení?  V zásadní důvody  jsou jen dva:

– finančně  nedosáhnou na  vlastní  bydlení. Třeba proto, že  ČNB výrazně  zpřísnila  pravidla  pro  hypotéky. Tím k nim zásadně omezila přístup.

-nechtějí  své  vlastní bydlení, třeba  proto, že  jsou momentálně někde dočasně a plánují v  určitém časovém horizontu přesun a  vlastnické bydlení by jim ten budoucí projekt komplikovalo

Změna  časového testu osvobození od  daně  ani jedné z těch to dvou hlavních skupin nepomůže. Trh s nemovitostmi to nijak neoživí.

Vezmu to ještě  z jiného konce.  Zaměstnavatelské svazy  si  například  stěžují na  nízkou mobilitu a ochotu lidí stěhovat se za prací. Což znemožňuje  krýt potřebu pracovní síly  v  regionech kde se jí nedostává kapacitami  z míst, kde přebývá. A podobně  to funguje  u  pracovníků, kteří k nám přicházejí ze zahraničí!  Kolik z těhle  asi tak dosáhne na pořízení  vlastního bytu ve  velkých aglomeracích???  Jediné řešení pro ně  je NÁJEM! Tedy  využití také INVESTIČNÍCH BYTÚ!  A Kluzkej  Vojta  a  Schillerová tvrdí, že  to je  špatně!!!  To si myslí, že  už  jsme  opravdu  všichni úplně zkoblihovatěli?

Doopravdy by mne zaskočilo, kdyby  pravidelný  čtenář  Kosy  tohle všechno neviděl na první dobrou.

Ale budu pokračovat. Kolik že  si  paní místopředsedkyně  vlády a  podle Zemana  nejlepší ministryně  financ,í představuje, že  to státu hodí?  Asi tak půlmiliardy, že?

Nebudu nyní argumentovat svým oblíbeným přepočtem a  to, jak malá  částka pro státní rozpočet  to fakticky  představuje  demonstrovat  vám to na  tom,  o jakou adekvátní částku by se zvýšily  nějaké rodinné finance. To už  jsme předvedl několikrát a nechám si to zase na jindy. Je to tiž zjevné, že  státu už  jde  z tlustých do tenkých. A každá  kačka  dobrá. Ale také  proto, že  mám něco onačejšího.  Na co mne upozornil jeden  z  čtenářů. S kterým si pravidelně  vyměňujeme  špílce  na  téma  fotbal versus  cyklistika.

Ten mi nalinkoval   na tenhle  článek v Lidovkách:

Slavné Giro d’Italia je krok od Česka, Babiš dostal nabídku. Na závod by podle něj musela přispět velká města

Kde kromě jiného, stojí také toto:

Cyklistický závod Giro d’Italia, který pravidelně sledují stamiliony lidí po celém světě, by mohl zavítat do České republiky. S jeho pořadateli v těchto dnech vyjednává český premiér Andrej Babiš (ANO), podle kterého jsou zatím hlavním otazníkem finance. Italové to nabízejí za  startovací poplatek za více než 300 milionů korun.

Takže  Schillerová  vybere na nové  dani, kdy  prodlouží  časový test z prodeje nemovitostí  500 milionů a  Babiš  jedná o tom, že  nám  za  300 pořídí pár  etap Giro d´ Italia???? A hned to rozfrcá?

No neberte to!  Tohle  tu přece  všichni nutně potřebujeme  a nemůžeme bez toho žít!  Minulý  víkend  v  Americe hráli Super Bowl. Tedy  finále  jejich profesionálního  amerického fotbalu. Prý  jde o nejsledovanější  jednorázovou sportovní událost na světě. Kansas  City  Chiefs po dlouhých  50-ti létech se znovu  stali šampiony, když porazily  San Francisco 49ers 31:20.  Byl bych se rád  díval, ale  šlo to jen na placených kanálech. Reklamní  čas  není drahý, ale  doslova  astronomicky drahý -minuta  za  více než  200milionů USD!

Tak mne napadlo,  že by  Babiš se  Schillerovou mohli  pro rok  2021 a  přirozeně i ty  další,  zavést  ještě také třeba  daň  z dýchání. S odůvodněním, že  chrání  naše zdraví, abychom tak často nevdechovali  zamořený  český  vzduch. A  on by mohl dojet  na  další prima focení  do Bílého baráku s  nabídkou,  že  za  vybrané  prachy  koupíme práva na  uspořádání  nejbližší Super Bowl. Protože  to  v České republice  opravdu ale opravdu  bolestně postrádáme a  ohrožuje  to naši národní existenci!

Mám   rád  ty  drobné zprávy, které nikoho moc, ve  světle těch velkých, nezajímají.  Vypovídají o naší současnosti i nás  samých  daleko více  než ty velké, co hýbou světem.

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.