Tak už je to tady!
Včera odpoledne našeho času oznámil ministr zahraničí Mike Pompeo že Spojené státy dospěly k dohodě s radikálním afghánským hnutím Tálibán. Ta má zajistit výrazné omezení válečných aktivit v zemi zmítané válkou a vést k podpisu mírové smlouvy!
Příměří slibující výrazné snížení počtu násilných incidentů má v zemi začít platit od soboty a trvat týden. “ Po desetiletích konfliktu, dohodli jsme se s Talibanem na signifikatní redukci násilí v celém Afghanistanu“, nechal se slyšet Pompeo.
Pokud se týdenní příměří osvědčí, mírovou dohodu by Američané s Tálibánem měli podepsat hned poté, co skončí týden „beze zbraní“, tedy v sobotu 29. února v Dauhá, kde se vedla převážná většina více než rok trvajících jednání mezi USA a Talibanem.
Po podpisu konečně smlouvy 29.2. jejíž znění zatím neznáme, která ovšem, aby měla nějaký smysl, musí vést k odsunu amerických a všech cizích jednotek z afghánského území, mají začít jednání mezi Talibanem a kábulskou vládou. O vnitřním uspořádání země. Ty prý budou probíhat a jejich závěry mají být, dle Pompea vystavěny na základech jak týdenního příměří, tak té smlouvy mezi USA a Talibanci. Takže Kábul připustí až tehdy, když bude dojednáno a k tomu , co bude dojednáno! O Kábulu bez Kábulu…
Tolik holá agenturní oznámení. Krasořečnění a to ve velkém teprve přijde. Nepochybně námbude vykládáno, že se Taliban zavázal že… a že …. a že… no zkrátka, že vlastně prohrál. A to na celé čáře.
Nehodlám dělat účet bez hostinského. Už jednou – myslím že začátkem začátkem byla dohoda velmi blízko, aby Trump tehdy překvapivě zrušil mírové rozhovory s tímto afghánským islamistickým hnutím. Za důvod tenkrát označil útok sebevražedného atentátníka v Kábulu, při němž zemřel příslušník americké armády a 11 dalších lidí.
Klidně se to, z jakéhokoliv důvodu může na poslední chvíli zvrtnout i nyní. Třeba proto, že Taliban není žádný ideový a mocenský monolit, nějaké jednotná a jednotně vystupující síla. Je to velmi heterogenní množina poměrně nezávislých ozbrojených skupin na klanovém, kmenovém nebo národnostním principu relativně nezávislých vojenských velitelů. Které momentálně sjednocují dvě věci:
1- víra v radikální chápání islámu v jeho nejbigotnější podobě
2- touha vyhnat západní nevěřící psy
Stačí, aby některý ze současných talibanských warlordů nebo klanů či kmenů se cítil poněkud upozaděn a… no o sebevražedné atentátníky v téhle ztracené zemi nebyla nikdy nouze.
Co když, po podzimních zkušenostech se zase nějaký hrdina, na příkaz vesnického náčelníka nebo náboženského kazatele, bude chtít dostat superzkratkou do ráje, už aby si sedl po pravé ruce Allahově v ráji s harémem 72 panen, jak prý každého takového hrdinu čeká? Takže navlékne vestu s dynamitem? V tom týdnu, kdy se má testovat dobrá vůle obou stran ,ale především odbojníků dodržet příměří. Skutečně by jeden mrtvý Američan zase zhatil uzavření dohody?
Přiznávám, že mi tenkrát dělalo vážné problémy pochopit, proč Trump jednal tak překotně, když dohoda už už stála k podpisu. A snažil se dojít nějakému rozumnému důvodu, proč se rozhodl „převrhnout hrací stolek“ bezprostředně před koncem hry.
Nejsnazší vysvětlení, které se nabízelo – dohodu nelze uzavřít s někým, kdo posílá sebevražedné atentátníky, se mi jevilo už na první pohled podezřelé. Od kdy globální geopolitická rozhodnutí a zejména ta americká, ovlivňuje nějaký jeden mrtvý, Navíc nejspíše nějaký obyčejný řadový Amík? Jde o tzv. kolaterální ztrátu, která je hluboko pod rozlišovací schopnost už amerického velitele v Kábulu, natož, aby se jí zabýval sám prezident a na jejím základě učinil nějaké strategické rozhodnutí.
Zejména kdy Trump i jeho štáb poradců museli tehdy vědět, že přerušení rozhovorů přinese s sebou jednak další astronomická vydání na udržení válečné mašinerie v Afghu v chodu. Jen za první tři měsíce loňského roku musela americká vláda vysolit pouze na válčené operace a své bojové síly v zemi 18 miliard dolarů.Novější údaj nemám.
Mohu tedy jen hrubě aproximovat – jestliže afghánské válečné náklady neklesly, pak od září, když Trump náhle zařízl možnou dohodu do dneška, zaplatily USA za tuhle válku nejméně nějakých dalších 36 miliard dolarů.
A když si k tomu připočtete že, jeden americký mrtvý voják , z dostupných dat umírá někde pod Kábulem v průměru každé tři dny, pak by jich mohlo, od září do dneška být tak nějak kolem 15-ti. A ti padli jen proto, že před tím zemřel jeden? Takovýmhle kotrmelcům mám věřit?
Když provedeme suchou účetní bilanci /vím, že jde až o skoro nevhodný byrokratický přístup/ , pak na jedné straně jeden jediný mrtvý, na straně druhé nějakých 38 miliard dolarů dalších nákladů a 15 padlých vojáků a to všechno proto, aby nakonec došlo k podepsání více méně stejné dohody????
Tohle nelze zbaštit! . Takhle se ta velká světová politika opravdu nedělá!
Takže proč v září náhlé a nelogické ukončení rozhovorů těsně před finále? A jak velká existuje šance, že poslední únorový den se smlouva s Talibanem podepíše?
Odpovím nejdříve na tu druhou otázku a začnu tím,že pravou ruku nebo dokonce oko nevsadím, že dohoda je už vlastně podepsána. Na to je Taliban příliš rozplizlý jako politická entita a nedisciplinovaný jako vojenská síla a Trump zase nevypočitatelný, ale soudím, že k podpisu smlouvy ve stanovený den dojde. Je totiž jiná situace. Ne v Afghu a na tamních bojištích. Nýbrž v USA.
Největší plánovanou a očekávanou světovou politickou událostí tohoto roku jsou prezidentské volby v Americe. Trump chce být znovu zvolen za každou cenu a případná porážka by smrtelně ranila jeho ego. Kdo ví ,jestli by to přežil zdravotně, kdo ví jestli by nakonec neskončil, k radosti všech jeho nesmiřitelných odpůrců, ve vězení.
A já vysvětlení pro ten jeho zářijový nečekaný a geopoliticky nečekaný krok vidím právě v úzké souvislosti s jeho snahou získat, stůj co stůj druhý mandát v Bílém domě!
V kampani před čtyřmi roky bylo, vedle zdi a vysušení washingtonské bažiny, třetím jeho velkým slibem vyvedení USA z afghánské a irácké války. Zeď ani washingtonskou bažinu, ze známých důvodů ani nepostavil ani nevysušil. S Kimem mu to minimálně zatím také neklaplo, Irán dotlačil ke kapitulačnímu , omlouvám se – jednacímu stolu. Zbývá vyvedení vojsk z Iráku a/nebo Afghu. Z Iráku, nemají li být tím pádem staženy i americké jednotky ze Sýrie, to evidentně nelze. Kongres rozhodl, že ze Sýrie nikdy, protože by se ustoupilo Rusku. A to se nesmí stát. Takže? Takže Afghanistan!
Je čas si povědět proč nyní a no a loni v září ne. Ačkoli dohoda bude stejná. Jde o načasování!!! O nic jiného.
Kdyby došlo k podpisu smlouvy s Talibanem už loni na podzim, zbývalo by do prezidentských voleb více než rok. Kdo pamatuje Nixonovu „slavnou vietnamizaci“, která vyvrcholila ještě slavnějším podpisem Pařížských dohod v roce 1973, za což Henry Kissinger a Le Duc To obdrželi Nobelovu cenu míru, nepotřebuje žádné další vysvětlování. Američané se stáhli a Severní Vietnam rychle opanoval bojiště a zbylí Američané v totálním zmatku prchali pomocí vrtulníků ze střechy svého velvyslanectví v Saigonu.
Trump si potřeboval nějaký nepřebitelný volební trumf. Tím vyvedení amerických jednotek z nekonečné afghánské války, dávno už bez možnosti ji vyhrát, rozhodně je. Pokud by se ovšem loutková vláda v Kábulu zhroutila ještě do voleb, jeho trumf se změní v totální a neodpustitelný propadák a prezidentovu blamáž. Vyhazov z Bílého domu! Protože to by snadno využil jakýkoli protikandidát. Se zajištěnou mediální podporou.
A zhroucení po vítězných volbách? Nixon také nedojel na katastrofální vietnamizaci, nýbrž na Water Gate.
Sečteno a podtrženo -nyní má dohoda s Talibanem opravdu dobrou šanci na podpis. Trump a jeho poradci usoudili, že do voleb vydrží, bez fatálního sesypání jejich kábulského loutkového režimu. Proto je tam nyní ten časový test, i když osobně mi přijde příliš krátký. Zbytek času do prezidentských voleb se dá ošetřit pečlivě nastaveným harmonogramem stahování amerických/ cizích sil.
Odstatně – ja že definoval ten příští týden příměří Pompeo? Připomenuto:
dohodli jsme se s Talibanem na signifikatní redukci násilí v celém Afghanistanu“….
Termín příměří je tedy chybný, Příměří znamená zastavení VEŠKERÉHO násilí válčícími stranami. Zde jde o REDUKCI. Tedy nějaké násilí, resp. nějaká ta mrtvolka jsou přípustné. Takže tentokrát už by jeden další americký mrtvý neměl nic zhatit!
Dejme tomu, že v Dauhá se podepíše. Má Trump jistotu, že mu současná kábulská vláda vydrží do příslovečných švestek?
Po odchodu Sovětů z Afghanistánu v roce 89 přežil jejich tehdejší exponent Nadžibulláh ještě celé tři roky. Takovouhle životnost současnému kábulskému režimu naprosto nedávám. Už proto ne, že Nadžibulláh měl kolem sebe poměrně jednotný komunistický klan, který věděl, že když podlehnou, skončí oni i jejich rodiny u zdi. A jeho armáda vykazovala nesrovnatelně vyšší kvalitu a morálku než ta dnešní oficiální.
Současná kábulská vládní garnitura postrádá jakýkoli jednotící prvek. Nedávno uskutečněné prezidentské volby dopadly velmi těsně a premier který v nich podlehl prezidentovi výsledek nepřijal a v podstatě mu vyhlásil válku. Přidejme k tomu, že afghánská armáda už takhle bojuje s masovou dezercí víc než s Talibanci a jestliže Američané začnou odcházet, nejspíše se začne rozpadat v reálném čase. Nebojovala nijak úspěšně s nimi a bez nich? Kdo chce zůstat v táboře jistě poražených až do hořkého konce?
Tohle je podle mne pro Trumpa klíčová věc. Aby ke kolapsu nebo jeho viditelnému přibližování nedošlo před 3.listopadem 2020. Věřím, že si to on a jeho vyjednavači ošetří. Právě přes harmonogram stahování. Velmi mne zajímají detaily té budoucí smlouvy z Dauhá!
Ještě větší zvědavost mnou cloumá v očekávání budoucích komentářů všech těch pravověrných a žulových proamerických válečníků. Jak v mainstreamu, tak u propagandistických demagogů typu Jakub Janda, Petr Kolář / může i Pavel Novotný, klidně z multikáry/ a dalších a dalších, ale především politiků. Všech barev, vyznání, původu,politické příslušnosti a státní příslušnosti. Jak lidem vysvětlí, že 18 let posílali vojáky své země někam pod Hindukůš, do marné války. Bude to extra představeni, kde v eskamotáži budou vydávat zlámanou grešli za korunovační klenoty.
Ostatně, už s tím ty hlavy pomazané začaly. Takový Jens Stoltenberg, generální sekretář NATO světu chválil předběžné ujednocení pozic mezi Talibanem a USA. Podle něj by to mělo otevřít cestu k vnitroafghánskému dialogu a jednání o dlouhodobém míru a také zajištění toho, aby se tato země, jak výslovně řekl, už nikdy „nestala týlovou základnou teroristů“.
Tomu by jeden nevěřil!
Tak Taliban už nejsou teroristé a je možnost nimi jednat o tom, že pod jejich kontrolou už nikdy se tenhle už skoro sto let válčící stát nestane teroristickou bází???!!!!
Tak proč tam sakra NATO vůbec je? A proč 18 let vede dlouho a krvavou válkou, když se vlastně už na samém začátku stačilo domluvit s Talibanci? Nebo když ne od samého začátku, tak nejméně po likvidaci Usámy bin Ladina????
Ten už je 9 let po smrti. Co bránilo Západu, po jeho eliminaci ,tuhle šílenou a bezprizorní misi ukončit, nějak se zaranžovat tím prima mírotvorným Talibanem, když ho dneska vidíme takhle???
Tehdy se dalo totiž celkem přesvědčivě vyhlásit – dosáhli jsme svého cíle, eliminaci světového zloducha č. 1, Al Kajda je v troskách a důstojně odejít.
Dneska? Ať dohoda podepsána bude toho 29.2. nebo někdy později – dnes a vlastně už hodně dlouho, je to pro každého, kdo není slepý, vynucený krok. Akt nouze a beznaděje. Prohra Západu. Jejíž konečné datum určuje nic důstojnějšího než vidina druhého mandátu pro jednoho egocentrika s bezbřehým egem. Žádné vznešené cíle, žádné prosazení demokracie nebo trvalé svobody, či čehokoliv pozitivního! Jen osobní ambice jednoho jediného člověka….
Nemám z toho žádné potěšení nebo snad škodolibou radost. Jsem/jsme součástí Západu. A odchod z Afghu je mojí/naší/vaší prohrou. A nikoli ledajakou. Západ opět osvědčil svoji slabost. Klíčové slovo je OPĚT! Umíme války rozpoutat, vytvořit chaos a nechat za sebou rozvrácené země. Neumíme nic dát do pořádku. Ani tak mizerně, jak to tam někde fungovalo před naší přísně demokratickou a humanitárně nanejvýš žádoucí misí. Výsledkem našeho svatého snažení je jen a jen rozvrat. Jiným se snažíme nanutit náš systém, ale přitom nejsme schopni ani chránit svoje vlastní hranice před migračními vlnami. Chceme zachraňovat svět ohledně emisím CO2 a při tom nás nechávají chladnými totálně neodpovědné avanturistické války se stovkami tisíc a někdy i miliony civilních obětí. A přirozeně také obrovská zátěž skrze ty války pro globální životní prostředí. Jestli se nepletu, tak příští pátek /nebo snad přespříští/ má být opět celosvětová demonstrace Friday for Future! Zaznamenali jste nějakou demonstraci proti afghánské válce po dobu jejího 18-ti letého trvání? Já se nemohu upamatovat! A ani vševěd – strejda Google na tom není líp!
Speciálně se těším na okecávání našich českých huboválečníků. Toho, co poslal první český kontingent do Kábulu, což je tentýž, co tvrdil, že teroristům se neustupuje, teroristé se střílí, že u Kábulu se bojuje za Prahu a že stažení českých vojáků by byla zbabělost – toho, co sedí na Hradě. Jistě nás oblaží nějakým obzvláště vtipným bonmotem k nové situaci, nejlépe na bázi jeho klasického výroku – jen idiot nemění svoje názory.
Za toho druhého, co s ním tvrdil ze Strakovky tuhle muziku – přesněji afghánský marš, to nepochybně vyřídí jeho mediální mág Marek Prchal. Ale vsadil bych, že Babiš žádný komentář nedá Bude dělat mrtvého brouka a předstírat, že nikdy nevyslovil následující větu:
„Stahovat z Afghánistánu se rozhodně nebudeme. Nevzdáme se, neodejdeme, naši vojáci budou bojovat proti teroristům, kde je třeba. Nezradíme spojence, budeme plnit závazky,
Až se US Army, NATO a Armáda České republiky přece jenom stáhnou, pak bude na místě si položit otázku – proč jsme tam vůbec byli? Dále- proč jsme tam zůstali tak dlouho? A především – jaký smysl měla, za daných okolností smrt těch našich kluků, co tam přišli o život?
Respektive, je třeba ji rigorozně položit těm, co je tam poslali a drželi. Nemyslím si ovšem, že se na to klíčových papalášům někdo odváží zeptat. Lhostejno zda z mainstreamu nebo z alternativy. Mainstream se svým viděním jediného správného názoru nesmí a naprostá většina alternativy se svým bigotním fandovstvím a lísáním k Zemanovi a dost také k ANOšéfovi zkrátka nemůže, protože za živa svatých se na jejich průšvihy neptáme!
Odchod z Afghu nezústane bez následků. Už jsem konstatoval, že zbylý svět si to nemůže vyložit jinak, než naprostou slabost Západu obstát v dlouhé konfrontaci. A vyvodí z toho důsledky. Pro náš civilizační okruh dlouhodobě a strategicky velmi bolestné. Ztratíme vlažné spojence, také spojence z donucení nebo nutnosti a to ve prospěch našich konkurentů. Vedle toho, autoritativní politici z regionálních velmocí druhého a třetího a možná ještě menšího řádu, se budou cítit posíleni a jestliže už nyní jednali značně svévolně, po Afghanistánu budou ještě troufalejší.
Přidejme si k tomu bezprostřední důsledek jestliže je odhad na zhroucení současné kábulské vlády správný. Všichni, kteří se nějak zapletli s Američany nebo kontingenty NATO a nedokáží včas přeběhnout na druhou stranu, nepochybně zváží opuštění země a kdo ucítí šanci, tak to uskuteční. Jakou velikost asi nabere tahle další uprchlická tsunami? Půjde o desítky či stovky tisíc? Nebo snad milion a víc? Nehodlám hádat, stejně to ničemu nepomůže. V každém případě nepůjde o malé číslo. S jistotou lze naopak předpokládat, kam se převážně vydají. Do USA to jistě nebude. Tam přijmou jen úzkou elitu. Zbytek? Evropa! A jak jsou Afghánci integrovatelní netřeba popisovat!
Tady dnes,svou první reakci na Pompeovo bombastické vyhlášení skončím. Myslím, že i tak to bohatě stačí!
Bye, bye Afghanistan!