Bye,bye Afghanistan!


Tak už je to tady!

Včera odpoledne  našeho času oznámil ministr  zahraničí  Mike Pompeo že Spojené státy dospěly k dohodě s radikálním afghánským hnutím Tálibán. Ta má zajistit výrazné omezení válečných  aktivit     v zemi zmítané válkou a vést k podpisu mírové smlouvy!

Příměří slibující výrazné snížení počtu násilných incidentů má v zemi začít platit od soboty a trvat týden. “ Po desetiletích konfliktu, dohodli jsme se  s  Talibanem na  signifikatní  redukci  násilí  v  celém Afghanistanu“, nechal se slyšet Pompeo.

Pokud se týdenní příměří osvědčí, mírovou dohodu by Američané s Tálibánem měli podepsat hned poté, co skončí týden „beze zbraní“, tedy v sobotu 29. února v  Dauhá, kde  se vedla  převážná většina  více  než  rok trvajících jednání mezi USA  a  Talibanem.

Po podpisu  konečně  smlouvy  29.2. jejíž  znění  zatím  neznáme, která  ovšem, aby měla  nějaký smysl, musí  vést  k odsunu amerických a všech  cizích jednotek  z  afghánského území,  mají začít  jednání mezi Talibanem a  kábulskou vládou. O vnitřním uspořádání  země. Ty prý budou probíhat a jejich závěry mají  být, dle Pompea  vystavěny na základech jak týdenního  příměří, tak  té smlouvy  mezi USA  a  Talibanci. Takže  Kábul připustí až tehdy, když bude  dojednáno  a k tomu , co bude dojednáno! O  Kábulu  bez Kábulu…

Tolik  holá agenturní  oznámení.  Krasořečnění  a  to ve velkém teprve přijde.  Nepochybně  námbude  vykládáno, že  se  Taliban  zavázal že… a  že …. a  že… no zkrátka, že  vlastně prohrál. A  to na celé  čáře.

Nehodlám dělat  účet bez hostinského. Už jednou  – myslím že  začátkem začátkem  byla  dohoda  velmi  blízko, aby  Trump tehdy  překvapivě zrušil mírové rozhovory s tímto afghánským islamistickým hnutím. Za důvod tenkrát označil  útok  sebevražedného atentátníka v Kábulu, při němž zemřel příslušník americké armády a 11 dalších lidí.

Klidně se  to,  z jakéhokoliv  důvodu  může  na poslední chvíli zvrtnout  i nyní.  Třeba proto, že  Taliban není  žádný ideový a mocenský  monolit,  nějaké  jednotná a  jednotně  vystupující  síla. Je  to velmi heterogenní  množina  poměrně  nezávislých  ozbrojených skupin na klanovém, kmenovém nebo národnostním principu relativně  nezávislých  vojenských  velitelů. Které momentálně  sjednocují  dvě  věci:

1- víra  v radikální  chápání islámu v  jeho nejbigotnější podobě

2- touha  vyhnat  západní nevěřící  psy

Stačí, aby  některý ze  současných  talibanských  warlordů nebo klanů či kmenů se  cítil poněkud upozaděn a…  no o  sebevražedné   atentátníky  v  téhle  ztracené zemi nebyla  nikdy nouze.

Co když, po podzimních zkušenostech  se  zase nějaký hrdina, na příkaz  vesnického náčelníka  nebo  náboženského kazatele, bude  chtít  dostat  superzkratkou do ráje, už  aby  si sedl  po pravé  ruce  Allahově  v  ráji s  harémem  72 panen,  jak prý  každého takového  hrdinu čeká?  Takže  navlékne  vestu s dynamitem? V tom týdnu, kdy  se má testovat   dobrá vůle  obou stran ,ale především odbojníků dodržet příměří. Skutečně by jeden mrtvý  Američan zase  zhatil  uzavření  dohody?

Přiznávám, že  mi tenkrát  dělalo  vážné problémy pochopit, proč Trump  jednal  tak překotně, když  dohoda  už  už stála k podpisu.  A  snažil se dojít  nějakému rozumnému důvodu, proč se  rozhodl   „převrhnout  hrací  stolek“ bezprostředně  před  koncem hry.

Nejsnazší vysvětlení, které se nabízelo  – dohodu nelze uzavřít  s někým, kdo  posílá  sebevražedné atentátníky, se mi jevilo  už  na první pohled  podezřelé. Od  kdy globální  geopolitická rozhodnutí a  zejména  ta  americká, ovlivňuje  nějaký jeden mrtvý, Navíc nejspíše  nějaký obyčejný  řadový  Amík? Jde  o tzv. kolaterální ztrátu,  která je  hluboko pod  rozlišovací  schopnost už  amerického velitele  v Kábulu, natož, aby  se jí zabýval sám prezident a  na jejím základě  učinil nějaké strategické rozhodnutí.

Zejména  kdy  Trump i  jeho štáb  poradců  museli tehdy  vědět, že  přerušení  rozhovorů  přinese s  sebou jednak další  astronomická vydání na  udržení  válečné mašinerie  v  Afghu v  chodu. Jen za první  tři měsíce  loňského roku musela americká  vláda  vysolit pouze na  válčené operace  a své bojové síly  v  zemi  18 miliard  dolarů.Novější údaj nemám.

Mohu tedy jen hrubě  aproximovat – jestliže  afghánské válečné  náklady  neklesly, pak od  září, když Trump  náhle zařízl  možnou dohodu do dneška, zaplatily  USA  za tuhle  válku nejméně nějakých dalších 36 miliard  dolarů.

A  když si  k tomu připočtete že, jeden  americký  mrtvý  voják , z  dostupných  dat  umírá někde pod  Kábulem v průměru  každé  tři dny,  pak by jich mohlo, od září do dneška  být tak nějak kolem 15-ti. A  ti padli jen proto, že  před  tím zemřel jeden? Takovýmhle  kotrmelcům mám věřit?

Když  provedeme  suchou účetní  bilanci /vím, že  jde  až  o skoro nevhodný byrokratický přístup/ , pak  na jedné straně  jeden  jediný mrtvý, na straně  druhé  nějakých 38 miliard  dolarů dalších nákladů  a 15   padlých  vojáků a  to všechno proto, aby nakonec  došlo k podepsání více méně   stejné dohody????

Tohle  nelze  zbaštit! . Takhle se  ta  velká světová politika opravdu nedělá!

Takže  proč v  září  náhlé  a nelogické ukončení rozhovorů těsně před  finále?  A  jak  velká  existuje  šance, že  poslední únorový den  se smlouva  s Talibanem podepíše?

Odpovím nejdříve na  tu  druhou  otázku a začnu tím,že pravou ruku nebo dokonce  oko  nevsadím, že  dohoda je už  vlastně podepsána.  Na to je Taliban  příliš  rozplizlý jako  politická entita a nedisciplinovaný jako vojenská  síla a  Trump  zase  nevypočitatelný, ale soudím, že  k podpisu smlouvy  ve  stanovený  den dojde.  Je totiž  jiná  situace.  Ne  v  Afghu  a na  tamních  bojištích. Nýbrž v  USA.

Největší  plánovanou  a očekávanou  světovou politickou událostí tohoto roku jsou prezidentské volby  v  Americe. Trump chce být znovu  zvolen  za  každou cenu a  případná porážka  by  smrtelně  ranila  jeho ego. Kdo ví ,jestli by  to přežil zdravotně, kdo ví  jestli  by nakonec  neskončil, k radosti všech jeho nesmiřitelných odpůrců, ve vězení.

A já vysvětlení pro ten jeho zářijový  nečekaný  a  geopoliticky  nečekaný krok vidím právě v úzké souvislosti s jeho snahou  získat, stůj co stůj  druhý mandát v Bílém domě!

V kampani  před  čtyřmi roky  bylo, vedle  zdi a vysušení  washingtonské  bažiny,  třetím jeho velkým slibem vyvedení  USA  z  afghánské  a  irácké  války.  Zeď ani  washingtonskou  bažinu, ze známých důvodů ani nepostavil ani nevysušil. S Kimem  mu to  minimálně zatím také neklaplo, Irán  dotlačil  ke kapitulačnímu , omlouvám se – jednacímu stolu. Zbývá  vyvedení vojsk  z  Iráku a/nebo Afghu. Z Iráku,  nemají li být tím pádem  staženy i  americké jednotky  ze  Sýrie, to evidentně  nelze. Kongres  rozhodl, že  ze  Sýrie  nikdy, protože by se  ustoupilo Rusku. A to se nesmí  stát. Takže? Takže  Afghanistan!

Je čas  si povědět proč nyní a no a loni v září  ne. Ačkoli dohoda  bude  stejná.   Jde  o načasování!!! O nic jiného.

Kdyby  došlo k podpisu  smlouvy  s Talibanem  už  loni na podzim, zbývalo by  do prezidentských  voleb  více než  rok. Kdo pamatuje  Nixonovu  „slavnou vietnamizaci“, která vyvrcholila  ještě  slavnějším podpisem  Pařížských dohod v  roce  1973,  za  což Henry  Kissinger a  Le  Duc To obdrželi Nobelovu cenu míru, nepotřebuje  žádné  další vysvětlování.   Američané se stáhli  a  Severní Vietnam rychle opanoval bojiště  a  zbylí Američané v  totálním zmatku prchali pomocí vrtulníků ze   střechy  svého velvyslanectví v  Saigonu.

Trump si potřeboval  nějaký nepřebitelný  volební  trumf. Tím vyvedení  amerických jednotek z  nekonečné afghánské  války, dávno už bez možnosti ji vyhrát, rozhodně je.  Pokud  by  se ovšem  loutková vláda  v Kábulu  zhroutila  ještě  do voleb,  jeho trumf  se změní v  totální a neodpustitelný  propadák a prezidentovu  blamáž.  Vyhazov  z Bílého domu! Protože  to by  snadno  využil jakýkoli protikandidát. Se zajištěnou mediální podporou.

A zhroucení po vítězných volbách?  Nixon také nedojel na  katastrofální vietnamizaci, nýbrž na  Water Gate.

Sečteno a podtrženo -nyní má dohoda s  Talibanem opravdu dobrou šanci na podpis. Trump a jeho poradci usoudili,  že  do  voleb vydrží, bez fatálního sesypání jejich kábulského loutkového režimu. Proto je tam nyní ten  časový  test,  i když osobně  mi přijde příliš  krátký.  Zbytek času do prezidentských voleb se dá ošetřit pečlivě  nastaveným harmonogramem stahování amerických/ cizích sil.
Odstatně – ja že definoval ten příští  týden příměří  Pompeo? Připomenuto:

dohodli jsme se  s  Talibanem na  signifikatní  redukci  násilí  v  celém Afghanistanu“….

Termín příměří je tedy  chybný, Příměří znamená zastavení  VEŠKERÉHO násilí válčícími stranami. Zde jde o REDUKCI. Tedy  nějaké násilí, resp. nějaká ta mrtvolka  jsou přípustné. Takže  tentokrát  už  by  jeden  další americký mrtvý neměl nic  zhatit!

Dejme  tomu, že  v  Dauhá se podepíše.  Má  Trump jistotu, že  mu  současná  kábulská vláda vydrží do příslovečných švestek?

Po odchodu Sovětů z Afghanistánu v  roce 89 přežil jejich tehdejší exponent  Nadžibulláh  ještě  celé tři roky.  Takovouhle  životnost   současnému  kábulskému režimu  naprosto nedávám.  Už proto ne,  že  Nadžibulláh měl kolem sebe  poměrně  jednotný komunistický klan, který věděl, že  když  podlehnou, skončí oni i jejich rodiny u  zdi. A  jeho armáda vykazovala nesrovnatelně  vyšší  kvalitu a morálku než ta dnešní oficiální.

Současná  kábulská vládní  garnitura postrádá jakýkoli jednotící prvek. Nedávno  uskutečněné prezidentské  volby dopadly velmi těsně a premier který v nich podlehl prezidentovi  výsledek nepřijal a v podstatě mu vyhlásil válku.  Přidejme k tomu, že  afghánská  armáda  už takhle  bojuje  s masovou dezercí víc než s Talibanci a jestliže  Američané  začnou odcházet, nejspíše se začne  rozpadat v reálném  čase. Nebojovala nijak  úspěšně s nimi a bez nich?  Kdo chce zůstat  v táboře  jistě poražených až do hořkého konce?

Tohle je podle  mne  pro Trumpa  klíčová věc. Aby ke kolapsu nebo jeho viditelnému přibližování  nedošlo před  3.listopadem 2020. Věřím, že  si  to on a  jeho vyjednavači ošetří. Právě přes  harmonogram stahování. Velmi mne zajímají   detaily  té budoucí smlouvy  z Dauhá!

Ještě  větší zvědavost mnou cloumá v očekávání budoucích komentářů všech těch pravověrných a žulových proamerických válečníků. Jak v  mainstreamu, tak  u  propagandistických  demagogů typu  Jakub  Janda, Petr Kolář / může i Pavel Novotný, klidně z multikáry/ a  dalších a dalších, ale především politiků.  Všech barev, vyznání, původu,politické příslušnosti a státní příslušnosti. Jak lidem vysvětlí, že    18 let posílali vojáky  své země  někam pod  Hindukůš, do marné  války. Bude  to extra představeni, kde  v  eskamotáži  budou  vydávat  zlámanou  grešli za korunovační klenoty.

Ostatně, už  s  tím ty hlavy pomazané  začaly. Takový  Jens  Stoltenberg, generální sekretář  NATO světu  chválil předběžné ujednocení pozic  mezi Talibanem a USA. Podle něj by to mělo otevřít  cestu k vnitroafghánskému dialogu a jednání  o dlouhodobém míru a  také zajištění toho, aby se tato země, jak výslovně  řekl, už  nikdy „nestala  týlovou  základnou teroristů“.

Tomu by jeden  nevěřil!

Tak  Taliban už nejsou teroristé a je možnost  nimi jednat o tom, že  pod jejich kontrolou už nikdy  se  tenhle  už  skoro sto let  válčící stát nestane  teroristickou bází???!!!!

Tak proč tam sakra  NATO  vůbec  je?  A  proč  18 let  vede  dlouho a krvavou válkou,  když se  vlastně  už  na  samém  začátku stačilo domluvit  s Talibanci? Nebo když  ne  od samého začátku, tak  nejméně po likvidaci Usámy bin Ladina????

Ten už je  9 let po smrti. Co bránilo Západu, po jeho eliminaci ,tuhle  šílenou a bezprizorní misi ukončit,  nějak se  zaranžovat  tím prima mírotvorným Talibanem, když ho dneska  vidíme takhle???

Tehdy se dalo totiž celkem přesvědčivě  vyhlásit  –  dosáhli jsme  svého cíle, eliminaci světového zloducha č. 1, Al Kajda  je v  troskách a  důstojně odejít.

Dneska?  Ať  dohoda podepsána  bude  toho 29.2.  nebo  někdy později – dnes a  vlastně  už hodně  dlouho,    je  to pro každého, kdo není slepý,  vynucený krok. Akt  nouze   a beznaděje. Prohra  Západu. Jejíž konečné datum určuje  nic  důstojnějšího  než  vidina  druhého mandátu pro jednoho egocentrika s bezbřehým egem. Žádné  vznešené cíle, žádné prosazení  demokracie nebo trvalé svobody, či čehokoliv  pozitivního! Jen  osobní ambice  jednoho jediného člověka….

Nemám   z  toho žádné potěšení nebo  snad  škodolibou radost. Jsem/jsme  součástí  Západu. A  odchod z Afghu je  mojí/naší/vaší  prohrou. A nikoli ledajakou. Západ  opět osvědčil svoji slabost. Klíčové slovo je  OPĚT! Umíme  války  rozpoutat, vytvořit  chaos a  nechat  za sebou  rozvrácené země. Neumíme nic  dát  do pořádku. Ani tak mizerně, jak to tam někde fungovalo před  naší přísně  demokratickou a  humanitárně  nanejvýš  žádoucí misí.  Výsledkem našeho svatého snažení je  jen a jen rozvrat. Jiným se snažíme  nanutit  náš  systém, ale přitom nejsme  schopni  ani chránit  svoje  vlastní  hranice  před migračními vlnami. Chceme  zachraňovat  svět  ohledně  emisím CO2 a při tom nás  nechávají  chladnými totálně  neodpovědné avanturistické  války se stovkami tisíc a někdy i miliony  civilních  obětí. A přirozeně  také obrovská  zátěž  skrze  ty  války  pro  globální životní prostředí. Jestli se nepletu, tak příští pátek /nebo snad  přespříští/ má být  opět celosvětová  demonstrace  Friday  for  Future! Zaznamenali jste  nějakou demonstraci proti afghánské  válce  po dobu jejího 18-ti letého trvání? Já se nemohu upamatovat! A  ani vševěd  – strejda  Google na tom není líp!

Speciálně  se těším  na  okecávání  našich českých  huboválečníků.  Toho, co poslal první český kontingent  do Kábulu, což je tentýž, co tvrdil, že  teroristům se neustupuje, teroristé se střílí,  že  u Kábulu  se bojuje  za  Prahu a že  stažení českých vojáků by byla  zbabělost  – toho, co  sedí na Hradě.  Jistě nás  oblaží nějakým  obzvláště  vtipným bonmotem k nové situaci, nejlépe  na bázi jeho klasického výroku  – jen idiot nemění svoje  názory.

Za  toho druhého, co  s ním tvrdil ze  Strakovky  tuhle  muziku – přesněji  afghánský  marš, to nepochybně vyřídí jeho mediální mág Marek Prchal.  Ale  vsadil bych,  že  Babiš  žádný komentář  nedá Bude dělat  mrtvého brouka  a předstírat, že  nikdy nevyslovil následující  větu:

„Stahovat z Afghánistánu se rozhodně nebudeme. Nevzdáme se, neodejdeme, naši vojáci budou bojovat proti teroristům, kde je třeba. Nezradíme spojence, budeme plnit závazky, 

Až se US  Army, NATO  a  Armáda  České republiky  přece  jenom stáhnou,  pak bude na místě  si položit  otázku  – proč jsme tam vůbec  byli? Dále- proč  jsme tam  zůstali tak dlouho?  A  především – jaký smysl měla, za  daných okolností  smrt  těch našich kluků, co tam  přišli o život?

Respektive,  je třeba  ji  rigorozně položit  těm, co je tam poslali a drželi.  Nemyslím si ovšem, že se na  to klíčových papalášům někdo odváží zeptat. Lhostejno  zda  z mainstreamu nebo z  alternativy. Mainstream  se  svým viděním jediného správného názoru nesmí a  naprostá většina alternativy  se svým bigotním fandovstvím  a lísáním  k Zemanovi a  dost také k ANOšéfovi zkrátka nemůže, protože  za  živa  svatých se  na jejich průšvihy  neptáme!

Odchod  z Afghu nezústane  bez následků. Už  jsem konstatoval, že  zbylý svět si to nemůže  vyložit jinak, než  naprostou slabost Západu obstát  v  dlouhé konfrontaci. A vyvodí z  toho důsledky. Pro  náš  civilizační okruh  dlouhodobě  a strategicky  velmi bolestné. Ztratíme  vlažné spojence, také  spojence  z  donucení nebo nutnosti a to ve prospěch našich konkurentů.  Vedle toho,  autoritativní  politici z  regionálních  velmocí druhého a třetího  a  možná ještě menšího řádu, se budou cítit  posíleni a  jestliže  už nyní  jednali značně  svévolně, po Afghanistánu budou ještě   troufalejší.

Přidejme si k tomu bezprostřední  důsledek   jestliže  je odhad na  zhroucení  současné  kábulské vlády  správný.   Všichni, kteří se nějak zapletli s  Američany nebo kontingenty  NATO a nedokáží včas přeběhnout na druhou stranu, nepochybně  zváží opuštění země a  kdo ucítí  šanci,  tak to uskuteční. Jakou  velikost  asi  nabere tahle  další uprchlická  tsunami?  Půjde  o desítky  či stovky  tisíc?  Nebo snad milion a víc?  Nehodlám hádat, stejně  to ničemu nepomůže.  V každém případě nepůjde o malé  číslo.  S jistotou  lze  naopak předpokládat, kam se  převážně  vydají. Do USA  to jistě nebude. Tam přijmou jen úzkou elitu.  Zbytek?  Evropa!  A jak  jsou  Afghánci integrovatelní  netřeba popisovat!

Tady  dnes,svou první reakci na Pompeovo bombastické vyhlášení  skončím. Myslím, že  i tak to bohatě  stačí!

Bye, bye  Afghanistan!

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.