Tři dny, které otřásly Kosou


Dneska  to bude  článek zase jednou  článek v tzv. vlastní věci. Tedy o Kose   a jejích interních záležitostech.

Když  jsem v neděli ráno žádal svojí dobrou ženu, aby  mne  zcela  mimořádně vyvázala ze  slibu, jak strávíme  závěr minulého týdne, vedl mne k tomu silný motiv – výsledek  slovenských parlamentních voleb a  všechno ve mně  jen jen hrálo  ho hned okomentovat. Nepamatuji, kdy jsem se na  psaní  komentáře  aspoň trochu tak těšil, jako v  to nedělní ráno. Protože už nejméně  dva roky  píši  sloupky  a vydávám Kosu tzv.na  krev. Ostatně   -v  detailu je to popsáno v novoročním Editioralu.

Ale tentokráte   ty pocity  marnosti odvál jakýsi  kouzelný  vánek.

Přesto,  po  dopsání textu, jež jsem si vysloveně užíval,  se nedostavil dojem, že  jde o dokonalé dílo. Leccos  mohlo být řečeno  přesněji, adresněji  úderněji. Mohlo, jen to v  dané  chvíli dokázat.. Maličkost…

Byl předpoklad, že, zejména když  vyjde  v  pondělí, bude  slušná  čtenost.

Ale  ani ve snu mne nenapadlo, co se  se na Kose odehraje  v následující  tři dny.

V pondělí jsem jen  vytřeštěně  hleděl na  vnitřní počítadla  blogu a  sledoval neuvěřitelná  čísla, rostoucí  každou hodinu.

Doposud, za  celou historii Kosy, činila  největší  jednodenní  návštěva – v  době  vrcholících bojů na  Ukrajině  necelých 10 000 ojedinělých  přístupů  a  asi 25000 kliků  celkem.

Statistiky o  kterých si mohu, od  té doby,  nechat jen zdát. Což  vedlo k přesvědčení,  že něco podobného se už nikdy  nebude,  ani vzdáleně, opakovat.  Třeba proto, že  od  té doby  Kosa prodělala  několik proměn a rozchodů.

Nelituji  žádné z nich  ani trochu. Podstoupil bych je znovu.   Kdyby nenastaly musel bych kšeftovat se svými hodnotami, což  rozhodně  nehodlám. To  radši svému dítěti vystrojím pohřeb. Už  hodně  dlouho,  nejméně  tři poslední roky,  není  mou ambicí mít  stále rostoucí  blog,  nýbrž vytvořit, pro  čtenáře, kteří  hodlají přemýšlet a  to zejména nad nepohodlnými argumenty, cosi, čemu sám pro sebe  říkám – dobrá adresa.

Co znamená  dobrá  adresa?

Minimálně  to, že  se tam nepublikují  žádné  dojmy. Nýbrž že  tam najdete  ucelený  názor. Opřený o doložená a vyzdrojovaná  fakta. Nemusíte  s finálním výstupem  souhlasit.  Ale klidně  si  udělejte  sami úplně  odchylný.  Ale   respektující   předložené a nezpochybnitelné  skutečnosti. Vaše  věc.

Pokud  vaše optika  vidění jedné a té  samé  záležitosti  vám dovolí usoudit, že  když  já  někde zjistím vodu, což doložím  a napíši, že  je to tedy mokré, vy usoudíte, že  jde o ranní rosu na poušti /nebo naopak/, nehodlám a nemohu v  tom nikomu  bránit.

Klíčové pro mne je, aby nevznikly  sebemenší pochyby, že   to mnou označené  místo je  skutečně  mokré nebo vlhké. Zkrátka  dobrá adresa. A  životní zkušenost mne naučila, že  dobré adresy  jsou sice   potřeba, ale nejsou populární. Protože  zpravidla  možnost alternativního  výkladu je minimální, ale především  – těm co dávají přednost  víře  v něco nebo v někoho, před  vlastním myšlením, příliš  často boří jejich  vysněné bábovičky.

Když  to shrnu  – už  hodně  dlouho takhle  vedu Kosu. Takže bylo hotovou věcí, že  k těm nejvyšším číslům denní čtenosti a sledovanosti se  už nikdy ani vzdáleně nepřiblížím.

Tohle nastavení mne  spolehlivě  drželo. Až  do pondělního dopoledne.  Kdy  vždycky  při pohledu na denní statistiku mi bylo se pořádně  štípnout.  Takže  večer jsem vypadal  jak po  setkání s rojem vzteklých sršánů!

Nedivte se -ten nepřekonatelný  rekord  Kosy  padl  už v poledne a  10 000 ojedinělých přístupů se napočítalo krátce po poledni.

A den první se uzavřel takto:

Země i Kosa  se  zatřásly….

To ale není nic  proti tomu, co se odehrálo den po té, v  úterý, kdy se  článek rozletěl internetem!  Přes  seriové  maily, přes  odkazování  na Faceboku. To teprve  byl hukot!

Dokonalé zemětřesení! A totální pochybnost, zdali  se mi to nezdá.

A tohle  čtenářské tsunami  doznělo ve  středu dalším  velkým a dříve nemyslitelným denním skorem:

V okamžiku, kdy píši tenhle sloupek  na  sobotu má článek

Volby v kterých prohráli úplně všichni. S výjimkou jednoho, co si své vítězství ani neuvědomuje a Matovič to není!

celkovou čtenost těsně pod  70 000 přístupy…

S  tímhle by  patřil mezi  ty  čtenářsky  nej  i  na veleblozích typu Aktualne.cz  nebo iDnes.cz. A jistě  na jeho základě  bych se tam nemusel dál starat  o  čtenářsky  dopad  jakéhokoliv  dalšího textu.

Jenže  nejsme na  Aktualne.cz  ani i Dnes. cz.  Nýbrž na  maličké  Kose.  Dnes, kdy  čtete  tohle  zamyšleníčko, jsou už zase její  čísla  na běžném normálu.

Moje  ješitná část ega  samozřejmě pláče. Stokrát ji mohu přesvědčovat  o  dobré adrese, vždycky  si okamžitě  píchne  – vidíš, kdybys tohle  a ještě  támhleto a pak toto, tak bys třeba… A ne, že by  tenhle  jed a pokušení  nefungovalo.

Ta  druhá střízlivá  jájínkovská půlka   ale oponuje – rakovinový nádor  je  také  obrovský  růst.  Drž se ševče svého kopyta.

Má samozřejmě  pravdu!  Protože ten výsledek  z prvních tří dnů tohoto týdne  je prostě  shoda  několika  faktorů,  které se  sešly  ve zcela výjimečné konstelaci.

A  jedním z nich  určitě  NENI  nějaká nadpozemská  kvalita  textu.  Jsem si jistý, že  mezi těmi  cca  5000, co jsem jich pro Kosu  po dobu její existence  napsal a  vydal, je řada  daleko kvalitnějších. Jenže  rozhodující je, zda se trefíte  do nálady obecenstva a na jak vysoké vlně emocí následně  surfujete. A  tady  byla  maximálně  myslitelná. Tvořená  zejména frustrací  těch, kteří  si mysleli, že  v těch  volbách prohráli. Ačkoli to nebyla  a není pravda!

Stačilo jim to jen sdělit,  poskládat  fakta  tak, aby jim to došlo.

Tohle  se  už sotva někdy  sejde. Vím to.  Proto mne  návrat k normálním číslům nijak neděsí. Prostě Kosa si užila  svých 5 minut  slávy.

Jsem  rád, že Kosu něco takového vůbec potkalo. Ale  nic dalšího z toho nelze vyvozovat.

Jen třetí  část mého ega, ta která pamatuje  především babičku a zásobuje  vás  v  článcích  jejími  příslovími mi  říká – hele, x krát jsi chtěl skončit. Každý den se  čím dále  tím hůře přemlouváš, abys  vůbec ještě  začal psát – není takhle  náhodou  naprosto ideální  doba  skončit a zavít  krám?  Skončit  v pravý čas  je umění a dokonce dar.  A ty  bys  odešel na  samém  a ojedinělém vrcholu….

Vím,  že má  tahle  část mého vnitřku  pravdu. Nicméně…  nicméně,dneska ji ještě, přes to senzační zemětřesení    -neposlechnu! Ale třeba  pozítří nebo popozítří???

Ale úplně hned  to asi nebude. Radost a  to velkou, mi  totiž dělá ještě něco jiného. Už  o tom a Kose byla  řeč – hvězdičkování!

To je  doopravdy  moje  velké  potěšení. Naposled  v pátek, kdy  jsem psal o  fízlovací  zprávě  českých  elfů. V okamžiku, kdy rediguji tento sloupek,  vypadá hodnocení přes  hvězdy takto:

Jsem totálně  happy!!! Skoro tak jako  při těch neuvěřitelných a rekordních číslech z počátku týdne.

Zcela zjevně  článek o fízlovací  jednotce,  říkající si  čeští elfové – tnul do živého. A hodně!

Přesně, jak bylo mým  cílem.  Fízlovací komando zřejmě  najelo a  činí se až se  z něj kouří! Aby  si s kosou vyřídilo účty  alespoň přes hvězdičky.

Výborně, přijměte  velké poděkování! Doufám, že nepolevíte! Vždycky, když  píši kritický  článek,  těším se zejména  negativní hodnocení. Protože čím víc  jich je,   tím zjevně  je  zasaženo více přesně  těch, které jsem zamýšlel trefit!

Elfí pomocná stráž  Veřejné bezpečnosti na  tom  není jinak, než zdejší  babišáci  nebo svědci Milošovi.  Jednají  všichni stejně. Ale  musím uznat  že  Kartouz a spol. jsou nejusilovnější a nejsofistikovanější. Také  si je nejvíce užívám!

Velmi  je žádám, aby  rozhodně nepolevovali.  Moc rád bych se  totiž  dočkal dne,  kdy  se jim podaří  srazit  hodnocení nějakého článku na  čistou  jednu hvězdu.  Pak budu vědět,  že   Kosa dosáhla dokonalosti.  Druhou mou  ambicí je  dočkat se textu, který  získá  tisíc  hvězdných hodnocení. Bez ohled na to,   kolik hvězd  v průměr to bude. Vzhledem k tomu ,že  fízlující  nejspíš  nasazují  internetové roboty,  existuje  dost značná pravděpodobnost, že  by se  mi, především to druhé přání mohlo splnit!

Předem děkuji!  Nenechte mne prosím dlouho čekat!

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.