Kam kráčíš Slovensko?


Vlkova předmluva:

Ještě nikdy  jsem neměl potřebu  napsat předmluvu. Dokonce k vlastnímu textu. Ale musím. Tenhle  článek je  více než týden starý. Kvůli aktuálnímu dění  byl stále  a stále odsouván. Pochopitelně, že  za  týden se na  Slovensku mnohé odehrálo. Leckde  tedy  bude jaksi zastaralý. Ale  vzhledem k neustálemu fofru okolo CoVid  19, nebyla  šance, čas,  ani chuť, abych jej  nějak upravoval. .Aspoň je přímá konfrontace,  jak moc je v odhadech  přesný, či nikoliv  tam, kde jej reálné dění  už předběhlo. Dávám slovo,  že  jsem nic neupravoval podle  aktuálního vývoje.

Takže  začínáme!

Jak dopadly možná pro Slovensko osudové volby -víme. Kdo získal i nezískal mandáty také. Umíme  snadno spočítat kdo sestaví vládu a  v podstatě i  její složení, pokud  nebazírujeme úplně na konkrétních jménech.

Ostatně – Dovolím si tvrdit, že  nejsou zas  až tak důležitá. Až na  naprosté výjimky, kdy  ministerstvo získá někdo netušeně  superschopný nebo naopak superignorant, je  to v podstatě jedno. Petr nebo Pavel oba budou limitováni  několika  faktory

-platným legislativním rámcem

-rozpočtem

-závazky minulé vlády

-zděděným personálem

– zřejmě  i  koronavirem

Tohle  jsou limity objektivní. A  pak je tu je ještě jedno podstatné omezení ryze subjektivního charakteru – míra schopnosti  pochopit a osvojit  si  rutinu nikoli vládnutí, tedy vydávat  rozkazy a příkazy, nýbrž  pochopit a naučit se  spravovat  stát. Což není totéž  jako tzv. „vládnout“,  respektive příkaznicky  vládnout – velet.  Abych to přiblížil – řídit  auto neznamená  točit  volantem, řídit  letadlo  mávat kniplem sem a  tam. Proč netřeba popisovat.

To letadlo je myslím docela  vhodný příměr – slovenský  volič  rozhodl, že  ve svém státním letadle  naprosto vymění posádku. Za letu!  Do bezprostředních  turbulencí

-koronaviru

-nové migrační krizi

-úpadkové periodě  hospodářského cyklu

-vyjednávání   o novém sedmiletém plánu financování EU

a mnoha a mnoha  a mnoha  dalších zásadních tématech.

Aniž  by ho zajímalo, jestli ta nová posádka  vůbec kdy s  nějakým letadlem letěla. Neinteresovalo ho to, protože  prostě  chtěl vyhnat  tu starou.  Prý nelétala  nic moc a ještě k tomu kradla palivo a občerstvení pro pasažéry.

Možná,  že nad tím, co jsem právě  napsal někdo mávne  rukou – hlavně  že jsou pryč! Vážně? Však oni se to naučí…

Pak je nejlepší pokračovat  v mém příměru s novou posádkou letadla.

Zkusme  fabulovat následující situaci – máte s rodinou  nastoupit  do letadla  někam na  dovolenou,  ale před odletem  získáte  naprosto spolehlivou informaci,  že posádka, zodpovědná  za let je složena z totálních nováčků, někteří, že ještě  ani neabsolvovali  všechny povinné kursy  a zkoušky a  nejdůležitější osoby  vůbec  – t.j. kapitán, druhý pilot, navigátor, palubní mechanik /připusťme, že jsou pro let potřeba/ nikdy ještě podobný  stroj neřídili, neopravovali, nenavigovali a  ti  „nejzkušenější“  z  nich, že  mají pilotní průkaz na kluzák a na něm pár nalétaných hodin…A jejich  kvalifikace  vzešla od toho,  že na  soutěžích v počítačových hrách  byli dobří ve hraní leteckého simulátoru. Na základě toho, že  u něj dělali dobré skore, dokázali při hraní cedit  vtipné  hlášky a  vypadali  vůbec  cool.

Jistě byste do takového letadla  rádi  nastoupili a   odletěli….

Takhle nějak vidím budoucí vládu a její  lídry, po tom, co jsem se trochu seznámil zejména  s minulostí  všech  čtyř koaličních lídrů. Ještě nejlépe  z nich vypadá  šéf  SaS  Sulík. Nicméně  i  on se zapletl s  arcizloduchem Kočnerem, což odhalily  odposlechy, které  velmi a velmi  selektivně a  většinově pouze proti Smeru vypouští Deník N.  On však dostává generální pardon. Prý s Kočnerem nic neměl….  Tak ještě  tu  o Smolíčkovi!  Ale vypadá kompetentně. Bez debat.

Ostatní tři -Matovič, Kollár, Kiska?  Při sbírání  informací mi bylo záhadou jestli  doopravdy  rešeršuji pro Kosu budoucí slovenskou  vládu nebo mi někdo zařídil  exkurzi  v kriminalistickém archivu, či  návštěvu muzea  hororu nebo snad prohlídku  policejní databáze. Proč?

Protože Kiska,  jak jistě víte, má na krku popotahování kvůli daňovým podvodům a  podvodům s pozemky v Tatrách. To jsou aktuální  kauzy, známé a  šetřené. vidíme, jak se v novém politickém uspořádání s jeho kauzami vypořádají  příslušné slovenské úřady.  Tím dostaneme  naprosto jasný  signál  o budoucích  tamních poměrech.

Boris Kolár a Matovič pro mne  představovali neznámou. Bez hlubší znalosti. První nástřel u Kollára  byl ovšem zdrcující – má snad  11 dětí s celkem deseti různými ženami. Naprosto nechápu  jak někomu takovému může  někdo nejen věřit   pozdravení, ale dokonce  mu  i dát ve  volbách hlas a  tolikrát, že představuje  druhý  nejsilnější koaliční element! Osobně bych takovému člověku nevěřil vůbec nic, natož, abych u svěřil stát  a  jeho správu!!!

Jestliže  takhle lehkomyslně a  neodpovědně  koná v elementárních lidských vztazích, v těch nejdůležitějších a nejintimnějších – jakou má osobní odpovědnost? Jaké  mezilidské hodnoty a jako osobní integritu? Jakou od něj  očekávate  věrnost  daným slibům a závazkům  a   poctivost?

Podle mne  žádnou. Jak asi bude  řídit  stát a  jakou za  to bude  cítit odpovědnost? Nechápu jeho voliče.  Slyšeli  někdy  o ženách  co  nalétly  těm, co profesionálně  slibovali  ráj na zemi a  měli to jako velmi výnosné zaměstnání? A  ještě méně je  chápu, když na  mne následně vyskakovaly  informace o jeho minulosti. Signalizující napojení  na  slovenské podsvětí a  velmi podivné  majetkové praktiky….

Matovič?  Žádná neposkvrněná osoba. I  u toho  je  řada  temných majetkových eskapád. Z nichž leckdy  vyklouzl jen kvůli promlčení. A  s velmi pružným myšlením, co do získávaní soukromého majetku. Ale  velmi neprůhlednou strukturou fungování  jeho osobního politického subjektu!

Když  se ho ptali na  Kollárovu  minulost s jasnými vazbami na podsvětí, reagoval naprosto neuvěřitelným způsobem – parafrázuji:

to bylo dříve, ale nyní už bojuje proti současné mafiii

Na to se  dá  odpovědět  jen jedno jediné -Bůh ochraňuj  Slovensko!

Tak takhle  vypadá  ta nová slovenská squara, co jednak zatočí s korupcí a především zařídí lepší život Slovákům a přemůže koronavir! Proto přece jsou zvoleni – zařídit lepší život!

Zde se podle mne  dopouští většinový  slovenský volič prvního těžkého omylu. Neboť  klade  rovnítko mezi

dobře vládnout a vládnout populárně.

Což  je  nesmysl. Vláda  tu, až na naprosté výjimky, není od toho, aby dělala opatření, která se lidem zamlouvají -typicky :

snižovala daně, zvyšovala důchody a platy, atd.

ale v podstatě k přesně opačnému účelu – realizaci nutných a povětšinou silně  bolavých opatření. Zejména  v těžkých časech, které  se na obzoru markantně rýsují!

Taková opatření  jsou ochotni snášet obyčejně  jen tvrdá  voličská  jádra volebních uskupení.  Jaké tvrdé jádro má Matovič  nebo Kollár?  Oba se ještě nedávno pohybovali kolem  pětiprocentní hranice. A   mají dohromady  34 %? Jsou silní, protože na poslední chvíli posbírali nerozhodnuté voliče. Ty, co našli svého favorita  „cestou do volební místnosti“ a  motivem jim byla jen velká očekávání. Nikoli  nějaký hodnotový náboj nebo tvrdý fakt na němž by  svoje  rozhodnutí postavili, jen  očekávání  novou vládou  zařízené procházky  cukrárnou, kde  se navíc nebude muset platit! Což jim  mají obstarat ti noví.

Jak by ne, když jim imponoval především  Matovičův  předvolební klip s  tzv. Počiatkovou vilou na  Azurovém pobřeží. Kde  budoucí slovenský premier  oblepuje  její plot letáky s nápisem Majetek Slovenské republiky a  sděluje do kamer – můžeš se odstěhovat kam chceš najdem a dohoníme  tě  všude!

Volič je nadšen! Tak se na ně musí! Z podprahového, ale nanejvýš  jasného podtextu- bude ti zabaven majetek a  ten půjde  do státní pokladny darebáku!

Takhle tomu rozumí každý, kdo to video viděl.  Aniž by  vzal na vědomí,  že nic takového Matovič záměrně  explicitně neřekl! Dával si dobrý pozor.

Ví proč. Protože nic  podobného nedokáže. A když náhodou ano, pak jen po serii dlouhých a mimořádně nákladných procesů v cizině. Ale jemu šlo o sebrání hlasů v  den D. O nic jiného.  Což se podařilo. Bude je  chtít  udržet. Za každou cenu. K tomu ví,  že  jsou navíc  tzv. měkké. Velmi. Dnes je má a  zítra?  Když neuspokojí davy, budou pryč než trefí ve svém novém úřadu od vrátnice do kanclu.

Takže  co s tím?  Jak bude  konat  nová slovenská  vláda?

Prvním  krokem /otázkou je  jestli ne  vůbec jediným/ je logicky obrovská a pokud možno trvalá skandalizace  Fica a vůbec  Smeru a jeho vládnutí. Ne, že by nebylo za  co. Jenže  expozice v  tomto směru  bude daleko  větší než  třeba. Nejsem li schopen splnit faktická očekávání  voličů musím jim předhodit  nějaký  náhradní námět, jenž jim zabrání myslet. Aby  si nevšiml, co vlastně  dělám já  nebo leckdy,  co něděláma  měl bych.  A to jsou nejlépe  skandály  a chyby předchůdců. Nevěříte?

Vzpomínáte  na dobu těsně po Majdanu? Kdy také lid  slavil konec oligarchického systému,  rozkrádání státního majetku a  čekal  skvělou budoucnost?

Nemám nyní na  mysli  vzápětí  nastartovanou občanskou válku. Nýbrž  otevření superluxusního  vládního areálu Mezihoří  u Kyjeva, kde  bydlel Janukovyč  v luxusu, který si lze  sotva představit, masám. Kde měl WC s   prkénkem ze zlata  a ve vitrině  třeba  dvoukilový zlatý bochník….

zoloto_mejygirya.jpg

Dobře  se na  to pamatuji. Noví držitelé moci v Kyjevě  z toho udělali hned po převratu  obrovskou  všelidovou  show a  celonárodní pouť. Aby  každý Ukrajinec  viděl…. A  řadový ukrajinský občan byl rozhořčen, zhnusen a přestal dávat pozor na  nové mocné!  Klasika!

Takže  dnes  vidí.  Jak je mu lépe  za  těch nových!  Jestliže  Janukovyčova  Ukrajina  nestála  za moc, ta, co po ní přišla, se ukázala  být daleko a  daleko horší. Pro obyčejného člověka. Jen ti oligarchové, proti kterým byl Majdan namířen primárně.  jim  zůstali. A  zcela příznačné je, že  i ten Janukovyčův  zlatý pecen někdo ukradl!!! Někým  z těch nových, co bojovali a bojují  v Kyjevě a okolí proti  korupci.

Zkrátka ten symbol luxusní zhýralosti posloužil k vybičování davových emocí a následně si ho kdosi nový mocný přivlastnil.

Nepřeji Slovensku nic  zlého,  ale přesně  tohle, ovšem bez  toho zlatého  pecnu se  nejspíš bude odehrávat tenhle a příští rok, možná déle, u našich sousedů. Skandalizace a  skandalizace a  zase  skandalizace,  jako nejdůležitější téma  dne. Ale především  jako vábnička, kterou  noví držitelé klíčů budou odvádět  pozornost  od  toho, jak oni sami  bačují.

Nějaký  čas půjde   o mimořádně populární činnost. S ještě  jedním bonusem – zapojí se  do ní i nenávistný slovenský  mediální mainstream! Ten proto, že se bude cítit  potvrzen  ve  svém minulém protificovském  tažení, připomínající ze všeho nejvíc středověké křižácké výpravy, mající za  cíl  obrátit kacíře  na jedinou správnou víru. Ohněm a mečem.  Takže  dá , minimálně  na  čas Matovičovi and  Co. pokoj.

Ale ani  tohle  nevydrží  designovanému premierovi  na  věky, a  už vůbec   do  nových voleb.

Jak už  uvedeno, musí  se vypořádat  s řadou mimořádně  těžkých úkolů:

-epidemií  kronaviru

-hrozící  hospodářskou depresí

-silně  deficitním rozpočtem

-sociálním  balíčkem z poslední  schůze  NR před  volbami

-poddimenzovanou  zdravotní, školskou a  dopravní infrastrukturou

-vyjednáním co možná nejpřijatelnějšího budoucího sedmiletého rozpočtu  Evropské unie

Nic  z toho se nedá  okecat nebo vyšaškovat. Jak je  Matovičovým a Kollárovým zvykema  nejsilnější politickou stránkou.  Respektive  u některých, ryze  slovenských bodů, typu  sociální balíček, státní rozpočet  nebo  poddimenzovaná  infrastruktura  nikoli po nějaký  delší  čas. I tomu nejméně  politickému voliči z poslední  zapadlé slovenské  dědiny v určitém okamžiku  dojde, že si přece nezvolil  novou vládu, aby  mu věčně  říkala proč něco nejde /protože Fico!!!/, nýbrž kvůli tomu, aby s  tím zanedbaným pohnula. Jenže oni na to nejspíš nebudou penízky. Především – ne dost!

Přidejme  si  k tomu nejdůležitější  premisu proč  lidé v  našich zeměpisných  šířkách chodí do politiky – aby  se nakapsovali!  A  tady  jde o  absolutní obměnu mocných na všech  úrovních, mající  co  společného s  vládou! Přidejte  si k tomu minulost minimálně  tří ze čtyř aktuálních  koaličních lídrů  a  řady  poslanců na jejich kandidátkách a  máte… co máme?  Rozhoduji se, jestli napsat že bandu Petrovských nebo 40 loupežníků ze  dvou velmi známých pohádek. Jen mi u nich schází v prvém případě  ta statečná  zvířátka a  v  tom druhém nějaký ten Alibaba.

Někdo by mohl namítnout – jistě tady zafunguje  slovenský  vždy bdělý a ostražitý  tisk….

Hm. Tak na  to bych  nespoléhal – jednak se  jej  Matovič, ještě  ani ne  ve  funkci, okamžitě pokusil koupit  slibem na  zřízení  10ti milionového fondu / v eurech/ tzv.  na podporu  investigativní  žurnalistiky a  vedle  toho – sloupy  protificovského tažení představovaly  zejména TV Markýza, a noviny  SME a  Deník N. Všechno ve  vlastnictví  těch nejbohatších slovenských oligarchů. Kdybyste náhodou pochybovali,tak infografiku  vlastníků naleznete zde.

Umí si za  těchto okolností někdo z  vás představit, že  tihle  majitelé všeho, co na  Slovensku vysílá, tiskne, publikuje na internetu, povolí  svým nájemným písmákům a intervjůkům šťourat  do  jejich věcí? Zejména jestliže se  novými  držiteli politické moci dokáží zase, stejně  jako s těmi všemi minulými – zaranžovat?

Inu, v Antarktidě  jistě lze pěstovat  taky ananasy  nebo  jahody. Jen to zatím nikdo nezkoušel. Z dobrých důvodů. A  tohle bude  stejný případ.

Už jsme si řekli,  že  nová slovenská  vláda  stojí před obrovským množstvím problémů k řešení a má  na to myslitelně málo peněz. Co  s  tím? Tedy vedle „zlatého bochníku“ ukazování  na Fica?

Těžko  říci. Lakmusovým papírkem bude  to jestli prezidentka  Čaputová zavetuje  tzv. sociální  balíček z poslední schůze NR  parlamentu.  Byl by  to  z její strany  čin mimořádné podpory  této vládě, protože by udělala  nevděčnou práci  za Matoviče  a  Kollára. Protože  by  z nich sejmula  vinu za to, že  se ztorpéduje 13.  důchod a nastavení nejnižších důchodů na  1/3průměrné mzdy. To víte, my bychom rádi, ale paní prezidentka…

V takovém případě nová  NR  nepochybně  v opakovaném hlasování  tenhle  Ficův nápad na poslední chvíli -odstřelí. S jednoduchým odůvodněním, že šlo o nepromyšlený a nesystémový krok a že  nová vláda připraví  vlastní, daleko lepší zákon v tomto směru…. Jako bych to viděl.     Bye bye  13.  a minimální důchode!

Docela bych si na  to vsadil. Čaputová  by  si pak  tenhle  vstřícný  krok novému  kabinetu vybrala  v budoucnosti jinak.O tom nepochybuji.

A takhle  to nejspíš bude  se  vším, co nějak zavání ekonomikou! Pro  ilustraci přidám grafiku  sporných ekonomických priorit nové  koalice, jak  jsem  ji  objevil na portálu Pravda.sk

Tohle  všechno je s těmi novými nyní v sázce. Uvědomil si  to před  tím, než hlasoval  průměrný slovenský občan? Jednoduchá odpověď  -NE! Většinově ne.

A  spoustu jiného rovněž.  Nová vláda  ještě není  sestavena  a už  přicházejí  zajímavé signály. O Matovičově kompetenci a erudici vládnout svědčí například  to,  že je překvapen, že  žádná z budoucích koaličních  partají nemá  zájem o rezort zdravotnictví!!!

Bodejť by  ano s nadcházejícím koronavirovým průšvihem! To je opravdu překvápko…

Ovšem podle očekávání je  rvačka  o finance, vnitro,průmysl, vedení SIS a podobné  funkce, které garantují buď moc, přístup  k citlivým informacím na politické protivníky  minulé, současné a budoucí  nebo kontrolu nad  velkými penězi.

Noví vítězové, vystupující hned po volbách  jako jedno tělo, jedna  duše, už na sebe  vytahují  nože. Slovenskému voliči musejí létat  mžitky  před  očima, když  například  čte, jak různě  si představují třeba  budoucí koncepci zdravotnictví, cituji:

Matovič naznačoval, že by nová koalícia mohla zakročiť proti podnikaniu Penty v zdravotníctve. „Naozaj by sme mali zakázať krížové vlastníctvo.“ Vravel, že by rovnaké firmy nemali zároveň vlastniť nemocnice, poisťovne, lekárne aj laboratóriá a pritom vykazovať obrovské zisky, zatiaľ čo ľudia budú čakať v rade na CT vyšetrenia.

„Nie sme za nahradenie zdravotníctva, v ktorom existuje krížové vlastníctvo, zdravotníctvom, ktoré ovláda štátny monopol,“ hovorila strana Richarda Sulíka ešte pred voľbami.

Takže  jak slovenský paciente? Bude  dál Penta dojit  zdravotní systém nebo nebude?  Takhle má vypadat  ta deoligarchizace, kterou jsi zvolil? Co je proti tomu  nějaká Počiatkova  vila?

Sulík se  už  vidí jako ministr  financí. Je mimo moji představivost, že by mu, s jeho volebním ziskem Matovič  tenhle superdůležitý vládní post přenechal. Nicméně  stát  se  to i může. Protože kolem sebe  má nejspíš  stejné „odborníky“, jako je  on sám… Tedy  na všelijaké klauniády, ale  na pořádnou a  to značně  nepopulární práci? Takže   možná, že  Sulík přeci jen  správu státní kasy  dostane. Co od něj čekat?

Například  tohle:

Na expertnej úrovni sa prerokujú aj návrhy Borisa Kollára, ku ktorým má Sulík výhrady, napríklad masová výstavba bytov. Okrem iného experti posúdia, či by sa niektoré podniky (napríklad železnice, Národná diaľničná spoločnosť) nemohli vyňať z okruhu verejných financií. To môže rozhodnúť, aký priestor na investície bude nová koalícia mať.

Znižovanie daní, ktoré má aj SaS v programe, je realizovateľné, tvrdí Sulík. Keď bude dobré podnikateľské prostredie, bude aj vyšší daňový príjem, verí. Vidí aj možné úspory, napríklad sa mu nepáči, že štát je sprostredkovateľom práce. Ak by to štát nerobil, tak by mohol prepustiť dvetisíc úradníkov, odhaduje Sulík. Chce, aby sa deficit znižoval o pol percenta ročne. Všetko, čo by bolo nad toto percento, by sa mohlo použiť, napríklad aj na znižovanie daní.

Experti od  něj, co do konkrétních kroků očekávají ještě, vedle  snížení daní, také:

-rozvolnění zákoníku práce

-snížení  firemních odvodů

-zrušení bankovní daně

A  to všechno je  zabalené do už  dnes klasické fráze  těch, co nemají hluboko do kapsy:

Ideálne by  bolo vytvoriť stabilné podnikateľské prostredie s nízkymi daňami

Jak ti to zní slovenský voliči? Máš  aspoň hrubou představu o důsledcích? Například  toho rozvolnění  zákoníku práce?

A  pravděpodobně  jsi zcela nedocenil tu  drobnou poznámku v  závorce –

Okrem iného experti posúdia, či by sa niektoré podniky (napríklad železnice, Národná diaľničná spoločnosť) nemohli vyňať z okruhu verejných financií.

a také tuhle:

Vidí aj možné úspory, napríklad sa mu nepáči, že štát je sprostredkovateľom práce.

Takže to přeložím do jednoduché řeči:

Ta prvá znamená,  že  si Sulík pohrává s  myšlenkou privatizace  Slovenských železnic a Společnosti, mající  na starosti výstavbu a  správu  dálnic.

On to eufemisticky  nazývá -vynětí z okruhu veřejných financí. Jenže nejde o nic jiného než o prodej  do soukromých rukou.  Pokud  vím, tak  co se týče  železnice,  v  Evropě je jen jeden takový případ  – Velká Británie!  A  její železniční systém je  dnes naprosto odstrašujícím příkladem.

Dálniční síť? Ingerence soukromého kapitálu je v  Itálii. Snad si všichni ještě pamatujeme, zřícený  dálniční most  v Janově v roce 2018 a jiný, spadlý poblíž  Savony o rok později!  Jakmile k něčemu takovému  Sulík pohne  novou vládu, prodají se poslední zbytky  veřejného majetku v rukou státu. Ale hlavně, že dojde k oddělení od  veřejných financí. Že  stát  nikdy v budoucnu nebude disponovat volnými prostředky, aby  tenhle přirozený dopravní monopol koupil zpět, je snad  jasné.

A  vlastně proč  chodit  do ciziny? Slovenský voliči, to tě nepoučily  soukromé zdravotní pojišťovny  nebo soukromé penzijní fondy?   A  zkušenosti, co jsi s nimi udělala?

A zrušení státních Úřadů práce? Tak tohle  j skutečně  originální, novátorský přístup! Dokonalý bonbonek!   Marně  si vzpomínám, kdy v  Evropě  někdo chtěl takhle ušetřit!  Prý  2 000 zbytečných úředníků…

Jako vždycky  jsem to přepočítal  na kalkulačce. Ty  2000 zbytečných ouřadů  vynásobil jejich odhadnutými náklady. Nejen mzdovými, ale  i  další režií typu  náklady  na světlo otop,  služební auta, kancelářské vybavení telefony, spotřební materiál, atd. atd.

Nešetřím – odhaduji cca 3000 eur/zaměstnanec/měsíc

Takže  2000 x 3000 x 12= 72 000 000 eur

A těch  72 mio eur podělil celým státním rozpočtem ve výši cca 16 000 000 000 Eur.

Výsledek  je  0,45%…

Tolik by  stát  ušetřil. Asi jako když občan  zruší nějaký náklad, který hostojí  4,5 Eur  měsíčně…Osobně  si  myslím, že jsem tu režii nadsadil, takže nejspíš méně. A  celou  agendu by navíc  krásně přehrál do soukromého sektoru.

Jestli to takhle  bude, či nějak podobně,  je na  čase přemýšlet, zda si na  Slovensku takhle náhodou volič  nezvolil místo vlády  další vlnu drancující privatizace.

Co  s tím?

Netuším, hlasovací lístky  jsou odevzdány a  sečteny. Slovensko má to, co si zvolilo. Svobodně  a dobrovolně!

Vyzýval jsem  čtenáře  Kosy  i posluchače Slobodného vysielača ,aby  volili rozumem, nikoli  emocí….

Přemýšlím, co s tím asi tak  udělá informační  mainstream?  Myslím, že nic. Tohle je mimo jeho zájem, už kvůli struktuře  vlastníků. Kteří rádi Sulíkovi a  spol. ulehčí  od  těch břemen státních financí, které on nechce  dále  nést.Třeba  jako u mýtného systému….

Co  udělá vláda, aby  tyhle  velmi rychle nepopulární machle, jestliže by na ně došlo,   přikryla?

Osobně  čekám cosi,  co je  /skoro/ zadarmo  a  speciálně  velká slovenská  media po tom více než ochotně  skočí a  na  oplátku  rádi pomlčí o jiných věcech.

Budou to kroky v   oblasti tzv. nejsvětějších zájmů!

Finanční nouze, nic jiného než  finanční nouze  a obavy  o  bezpečnost  Slovenska „donutí“ vládu přijmout  americkou    „nabídku“  finanční pomoci na  rekonstrukci  některých vojenských zařízení, zejména letišť, protože Slovensko by na  to tak nějak nemělo a ono je  to obrovsky nutné!!!

Že to v praxi znamená vytvoření amerických vojenských základen  na slovenském území a mimo slovenskou jurisdikci,nemusím slovenskému čtenáři vysvětlovat. Ale musí chápat, že nejsou peníze  a také ta bezpečnost Slovenska…

Za nadšené podpory  všech Markýz, Deníků N a  SME!

To jedna  věc. Druhou pak bude důsledné  tažení proti  fake  news, ruským trollům a  podobným  rozvracečům.

Obé za obrovského jásotu   informačního mainstreamu. Konečně  se dočkají!

Hlavným správám, Slobodnému vysielači, Zemi a veku a dalším konečně někdo důkladně přistřihne křídla! Vlastně  – jim  ne, ale Putinovi….

Matovičova  vláda  tím zabije  příslovečné dvě mouchy  jednou ranou!

V prvém případě  odvede  pozornost těch velmi pochybných velkých hlídačů demokracie k něčemu, co  oni nesmírně  rádi. V čem se budou  doslova  bahnit a  dají  vládě pokoj na její  „vládnutí“.

V tom druhém se  tenhle spolek  zbaví  jediného možného prvku, který  se mu hodlá koukat na prsty a  pod prsty.

Přidejte  si  k tomu  naprostou nesourodost  budoucí  koalice. Kde  panují  až nenávistné poměry, viz Kiska – Kollár. Nyní vystupňované tím, že  bývalý  muž podsvětí nejde do exekutivy nýbrž  si  nárokuje  jednu ze  tří nejvyšších ústavních  funkcí v zemi – předsedy Národní  rady. Na  níž  nepochybně líčil Kiska, když  zjistil, že premierování mu v  žádném případě nehrozí. Protože jedině  tahle  funkce  je pro bývalého prezidenta jakž  takž  důstojná.  A  nyní mu ji sebere  jeho oblíbený otloukánek –  Kollár?

Nebo si vezměte zásadně odlišné ekonomické představy  Sulíka a Matoviče! Viz pár  příkladů v tomto článku.

Jak dlouho takovýhle slepenec může držet pohromadě?Jak dlouho potrvá než  jeho účastníci  začnou  jeden na  druhého házet  nově přicházející těžkosti a problémy?

Ať koukám,jak koukám, nevidím pro Slovensku jinou cestu,než  tu, jíž  jsem právě popsal.

Bůh  s tebou Slovensko!

Ale může stát,  že se mýlím. Jakkoli tomu nevěřím. Slovensku bych to ovšem přál z celého srdce!

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.