Tři přísloví a paralelní svět exministra zahraničí Šedivého


Máme  co do činění s koronavirem, s něčím, co nikdo nepamatuje, protože  pamětníci maléru obdobného rozsahu –  Španělské chřipky  už mezi námi  nejsou. S výjimkou několika  málo, kteří  tehdy byli novorozenci. Protože se bavíme o roce 1918 a 1919. Tehdy zemřelo 50 000 000 lidí po celém světě. Nakazila se  celá 1/3 tehdejšího lidstva  a  úmrtnost  činila  10%. Detaily  pro zájemce zde.  Od  té doby  planetu celé století nic podobného nepotkalo a  zpupné lidstvo žilo v přesvědčení, že  ani nepotká, protože  přece  vědecký a technický pokrok!!!!

Dnes  vidíme, že přísloví pýcha  předchází pád platí nejen pro jedince, nýbrž  celoplanetárně. Takže první přísloví máme za  sebou.

Ta  Španělská chřipka  není vzpomenuta  náhodně – hodně  dlouho se bádalo, co za ní stálo. Dnešní  a prozatím konečná verze  je, že  měla  dvě  příčiny. Rozšířila se proto, že světová/evropská populace, díky  válkou způsobené podvýživě a k tomu miliony těžce vystresovaných       a celkově oslabených vojáků se stali  mimořádně  snadnou  kořistí viru této chřipky. Druhou a základní podmínkou  byl vir  sám. A ten nejdříve  do severní  Ameriky /USA+Kanada/, stejně  jako následně  do Evropy, zatáhly  stovky  tisíc  kuliů importovaných na  tyto dva kontinenty z Číny, aby  zacelili  ztrátu odvedené/ zabité/zraněné mužské populace  válčících stran a  tím ztracené pracovní kapacity. Vir  přišel s tímto masivním exodem Číňanů….

Zajímavá shoda, nemyslíte?

Následně  skoro sto let  lidstvo nic podobného nepotkalo. Až nyní. Ale  nešlo o výstřel bez  varování!  Od roku  2002 WHO vyhlásilo celkem  6 celosvětových epidemií. Už  jsem to uvedl v jiném článku.  z nich, včetně  koronaviru   jsou původem s Číny. Ebola  je pak  africká  záležitost a  virus  Zika  jihoamerická.  Lidstvo je tedy  posledních  18 let  testováno, každé 3 roky,  vždycky  na  velkou a krajně nebezpečnou  epidemii. Ovšem s výjimkou Eboly  nešlo nikdy o tak smrtící záležitost a  vždycky  se  tu  hrůzu podařilo  více méně  udržet  v místě vzniku.

Koronavir  udeřil a  šíří se jak ona  chřipka nikoli původem ze  Španěl. Pro dokreslení dodám, že  náměstek ministra  zdravotnictví Prymula  tvrdí, že  koronavir  je  35x nebezpečnější než  vir  chřipky. Netuším  zda to platí  i pro tu dávnou španělskou,. Doufám, že nikoli, ale jistotu nemám.

Ale  abych se vrátil k tématu  –  opakuji -poslední dvě  dekády má lidstvo KAŽDÉ  TŘI ROKY!!!! co do činění s  vážnou epidemií, která  5x, zřejmě  shodou  šťastných náhod neskončila  světovou pandemií. Pět varování nám mohlo stačit…

U koronaviru se  štěstí  vyčerpalo, protože  předchozích 5 výstrah  nikdo nevzal na  vědomí.  Řešily  se jiné, daleko naléhavější věci  – Afghanistan, Irák, krize  2008, Libye, Sýrie, Ukrajina,  ruská hybridní  válka, Nordstream 2, proruští trollové  a fake news, prosazení liberální demokracie, rovnost pohlaví, gender, LBGT  a  také migrační tsunami. Která mi jako jediná, vedle klimatických změn připadá relevantní.

Koronavirus  rozežranému a rozmazlenému lidstvu nastavil zrcadlo a  vystaví účet. Jak vysoký ten cech  bude a co všechno v onom zrcadlu uvidíme, nikdo netuší. A nemá valný  smysl hádat.

Ovšem velmi mnozí  začnou  mít co do činění s výrazně  nadužívaným druhým příslovím – co tě NEZABIJE, to tě posílí!    Které různí machři a rádoby  řiditelé zeměkoule  používali při každé možné, ale  především nemožné  příležitosti, respektive  -banalitě. Mnozí  z nás  si to pravděpodobně vyzkouší do slova  do písmene!  uď to , co se valí  člověka posílí  nebo..  ano – zabije. Snad těch neposílených bude co nejméně a vytáhnem si dobrý los….

Člověk by  řekl,  že  v současné době  je  tohle  kardinální  téma. Myslel jsem si to také.  Republika  je  vzhůru nohama / ale bude ještě  daleko více/, hranice  jsou uzavřené, /skoro/ nikdo nesmí  ani dovnitř  ani ven, špitály  se vyklízejí , aby  byla lůžka  pro ty co si zkusí osobně  zahrát  to posílení nebo smrt a tak dál. Takže  současná priorita  je  jasná!  Každému?

Omyl vážení, těžký  omyl.

Exminstr zahraničí a exvelvyslanec  při  NATO a  čerstvě  instalovaný šéf Evropské obranné agentury Jiří Šedivý  to má  jinak!   Žije evidentně  v jakémsi paralelním světě. Kde zřejmě  platí  úplně  jiné hodnoty a  tím pádem jiné priority. Nevěříte? Pak je na  čase, abych  vás  seznámil  článkem v Reflexu, doplněným o 20-timinutový videorozhovor s  tímto weltmanem  a alfabetem

Koronavir je test, jsme v největší krizi od války, uprchlíky musíme přijmout, říká šéf Evropské obranné agentury

Máte li rádi horor, či   sado -maso, nepochybně  jej  vydržíte  absolvovat  celý.  Pro ty  co si v  tomhle  právě nebahní nebo nemají dost  času,  dám tištěnou upoutávku pod  tím videem, aby  bylo  jasné, že  fakt te  pán  je  z nějaké jiné dimenze:

Nacházíme se v unikátní situaci a tohle bude velmi krizový rok, varuje bývalý velvyslanec Česka při NATO a nový šéf Evropské obranné agentury Jiří Šedivý. Schází se tu totiž několik krizí. Koronavirus a ekonomické otřesy, migrační vlna, konflikt s Tureckem a situace v Sýrii a stále trvající vliv Ruska. Na konci toho všeho může přijít systémová změna. Posílit totiž můžou nedemokratické síly a autokraté.

Koronavirus je test naší odolnosti, říká Jiří Šedivý. Ukazuje, v jakém stavu je česká společnost, a není to příliš pozitivní zpráva. Mluví o společenské soudržnosti, disciplíně, ale taky důvěře ve vládu a instituce. Respektive spíš nedůvěře. Chybí tu klidné vůdcovství a taky systém informování. To všechno by se mělo změnit, což by odolnosti lidí pomohlo, třeba i proti dezinformacím. Z krize bude potřeba se poučit.

Západ nechal tu situaci dojít až do toho, v čem jsme nyní, říká o hrozbě další migrační vlny Jiří Šedivý. V Sýrii jsme strkali hlavu do písku před problémem a už před lety jsme měli být tvrdší. Teď je podle Šedivého hlavně potřeba solidarita s Řeckem a posílit vnější hranice Evropské unie.

Na stole bude znovu otázka přijetí uprchlíků, znovu se budou diskutovat kvóty, nebo jiná vnitřní solidarita, tvrdí Šedivý. Česko by podle něj mělo uprchlíky přijmout, zvládneme postarat i o několik tisíc lidí. Pravděpodobně se dostaneme pod tlak dalších států, ale je to i naše povinnost. Dodává, že to může vést i k nebezpečí a rizikům, ale to není důvod nejpotřebnější odmítat.

Skutečně žijeme ve světě, kde už jen hledáme ta neméně špatná řešení? Proč je naše povinnost přijmout uprchlíky? Jak řešit hrozící migrační vlnu? Jak testuje koronavirus naši odolnost i naši vládu? A jaký vliv teď hrají dezinformace?

To je nářez  od pana  exministra!!!

Já  si to musel  přečíst, než jsme tomu uvěřil hned 3x  za sebou.A  teprve  po  dalším ujištění, že jsem v opravdu v bdělém stavu a nemám co dělat  s nějakou těžkou noční můrou si zkusil dát to video.

Pro jistotu dodávám, že  tenhle  výron  duševna  není ze   Silvestra  nebo  snad  alespoň z ledna, kdy pro svět koronavirus představoval  těžkou exotiku, kterou nezvládá pomatený  čínský komouš, konstatuji, že  Reflex  to vydal v pátek před  právě  skončeným víkendem -13.3.!  Jestli někdo snad dosud  hledal důkaz, že kombinace  pátku a čísla  13 působí pravzláštním, zejména  destruktivním způsobem, tak tady ho má. V esenciální formě!

Takže  tu máme, jak říká  Šedivý  – Koronavirus a ekonomické otřesy, migrační vlna, konflikt s Tureckem a situace v Sýrii a stále trvající vliv Ruska. A proto … Na stole bude znovu otázka přijetí uprchlíků, znovu se budou diskutovat kvóty, nebo jiná vnitřní solidarita, tvrdí Šedivý. Česko by podle něj mělo uprchlíky přijmout, zvládneme postarat i o několik tisíc lidí!

Tohle  je pro něj  úplně nejdůležitější – potlačit  vliv Ruska, přijmout  uprchlíky, ukázat tím  solidaritu!

Co nějaká pandemie?!  Ale ten stále  přetrvávající  vliv  Ruska!!!

Ten člověk má starosti!  A musí  žít v jiném  paralelním světě! Jinak není možné, aby  někdo gramotný  v půlce března  2020, uprostřed  exponenciálně  rostoucí nástupkyně  Španělské chřipky něco takového pustil z  úst!!!!

O jaké  solidaritě  to  fantazíruje?  To  nevidí, že  v podstatě  dnes už  všechny  členské státy  jak EU, tak NATO, v čele  se  spojencem největším, zavřely  kvůli koronaviru  hranice,  nejčastěji pro svoje  občany i cizince a po Schengenu není  ani potuchy?  Uniká mu,  že  ochranné pomůcky   a zdravotnický materiál je  v tomto okamžiku pro  každou jednotlivou zemi stejně  strategickým materiálem  jako nukleární zbraně,které se neprodávají za hranice? A  že  všichni jedou  naprosto  individuálně  jen svůj  zájem?  Protože  každá jedna  vláda, co jich v  EU  a NATO  je,  ví, že  pokud  selže  v  téhle  válce s koronavirem a  v konečném součtu bude mít  více mrtvých než  ostatní, voliči jí  roznesou.  A dost možná i tehdy, i když jich  na konci při sčítání bude mít  daleko méně než ostatní.

To bude ovšem ten šťastnější případ, když  to neskončí občanskými nepokoji a nějakým krvavým běsněním v ulicích, že  těch mrtvých  už bude nějak přibližně  tolik  jako před sto  léty!

V  roce 1918 mohlo  politickým elitám celosvětově projít  50milionů  mrtvých. Dnes  by neprošla  2%. O vyšších číslech nemá smysl  mluvit vůbec. Ne bez  otřesů, které si sotva  umíme  představit! Protože  žijeme  v  mediální době, mediokracii a virtuální realitě!

V jednom  má  duševní gigant  Šedivý  naprostou pravdu  – Na konci toho všeho může přijít systémová změna. Posílit totiž můžou nedemokratické síly a autokraté.

Ale  rozhodně  ne  kvůli Sýrii, Rusku a  dalším podobným lapáliím. Nedemokratické  síly a  autokraté  opravdu posílí. Zcela nepochybně  tehdy, jestliže  se ukáže, že  čínský, tvrdě  příkaznický  komunistický systém  zvládl koronavirovou pandemii výrazně, respektive neporovnatelně  lépe  než západní demokracie! Zejména  s  daleko menším počtem obětí a  především v daleko kratším čase  a tedy v konečném důsledku s  daleko menšími škodami!!!!

Jestliže  se  tohle  stane /a  ať to někdo dnes  zkusí vyloučit, když  Čína  už  zjevně  je z nejhoršího venku a dokonce už  sama posílá do Evropy pomoc  ve velkém!!!/,  pak  mnoho a  mnoho   voličů v euroatlantickém prostoru  bude  na  autoritáře  slyšet! Protože  demokraté a zejména  ti liberální by je  fatálně zklamali!

A do toho Šedivý  neví nic  lepšího  než  přijít  s prosazováním toho, že  ČR  MUSÍ přijmout migranty!!!

Fakt  nemáme  jiné, v  daném okamžiku důležitější  starosti!  Chci vidět  toho smělce a především šílence, jenž  by  v téhle  situaci za   republiku cosi takového podepsal!

Evropa  dnes není ochotna  se dělit  ani o ústní roušky / o respirátorech a plicních ventilátorech  nemluvě/, ale  bude  si rozdělovat  nelegální migranty?!

To si riskne  dnes  dát někdo na pořad  jednání Evropské rady?

Šedivý má  pravdu  ještě  v jednom bodě – Řecko musí dostat  podporu! Velkou! Respektive  obrovskou!  Aby  bylo schopno  uhájit   před  vlnami nelegálních migrantů, kterým nestačí  si zachránit  život  v Turecku,  nýbrž musí  si ho retovat  nejlépe  v Německu nebo Švédsku,  svou  pozemní i námořní  hranici s  Tureckem!  Aby  neprošla, pokud  možno – ani noha!

V tomhle  musí být  Evropa s Řeky  a  Italy bez sebemenší pochyby  naprosto solidární. Bez ohledu na  vynaložené peníze, prostředky  a lidské  síly. Zejména proto,  že  NATO, v jejichž  strukturách se Šedivý dlouhodobě  pohyboval a po volbě  do nové  funkce pohybovat  bude i nadále, chránit a  především ochránit  ODMÍTLO! Dokonce  sdělilo, že  to není ani jeho  kompetence ani problém. Na  rozdíl od takového Afghanistanu…. Kde  bez mrknutí oka tam  válčilo posledních 20 let,aby nakonec  vzalo na vědomí potupné  vyklizení  pozic, rozhodnuté, vyjednané a podepsané  USA, které  nějaký názor  ani kábulské vlády, ani NATO, natož jeho ostatních členů  -nezajímal!

Tomuhle  všemu by  Šedivý, vzhledem k tomu  čím se  živí a živil, měl rozumět.

Nekladu na  něj  přehnané  nároky, aby  rozuměl financím a ekonomice. A tím pádem domýšlel  dopady  té korovinovirového děsu  na  světové a národní ekonomiky. Jestli se  to rychle- přesněji  BLESKOVĚ  nezastaví,  a  pandemie  by  trvala  do konce roku, pak  počítejme  s dopady, proti kterým finanční krize  2008 byla jen takovým drobným a  nevinným zaškobrtnutím.

Mnozí / jako třeba  já/ pracují už  dnes  s premisou, že  zkrátka  dojde  k absolutnímu  útlumu  napříč  hospodářstvím. Kdy  se zastaví všechno s  výjimkou  kritické infrastruktury, kritické výroby  a služeb. Jako  jsou  výroba  a dodávka  elektřiny, plynu / jak dlouho  potrvá,než takoví Šediví a podobní  pochopí,  jakou kliku  máme,  když  plyn sem jde trubkami nataženými z Ruska a  nejsme odkázáni na dodávky  zkapalněného plynu odnikud  a zejména ze zámoří ne/, těžba  uhlí pro  elektrárny, nákladní doprava  na silnici a železnici, spojoví operátoři, výroba a  distribuce potravin, zdravotnického materiálu, léků, hygienické  chemie, popeláři  a tak podobně. Všechno  ostatní, v zájmu  potlačení viru  nejspíš  půjde k ledu. Je  schopen  někdo spočítat  ekonomické škody? Nevěřím! Já nikoli pracuji-ale  hádám  -Mínus  10%  HDP letos?  Bude to stačit? A  v jakém  stavu  se  asi tak budou nacházet  firmy  a banky,  až  to odezní?  Jestli  dojde na dlouho odstávku, pak  firmy  jednoduše  ztratí schopnost  splácet  úvěry, které jim  banky poskytli. Totéž  občané a jejich půjčky!

A jak to dopadne na  státní finance? Umí si to někdo představit?

Co potom?

Vedle  toho – část  a nikoli právě malá  – z odvětví cestovního ruchu, služeb,maloobchodu, pohostinství, hotelnictví atd.atd.  už je na základě rozhodnutí vlády  doma. Na  60% platu, které  zatím financuje zaměstnavatel.Který ovšem nemá žádné příjmy, nýbrž ještě  vedle toho zbylé fixní náklady  -nájmy, skladové zásoby,eventuálně penále za nedodržení  smluv, atd.  Tohle spolehlivě a  velmi rychle  řadu  firem položí. Stát  to  nezbytně  musí nějak řešit.  A  rovněž  nakonec převzít po dvou týdnech ty, co už dnes nemohou do práce.

10%  obyvatelstva  i domácností  bylo v lednu  v exekuci. To  ještě  panoval ekonomický  ráj a prosperita  na zemi! A finanční rezervy  obyvatelstva  vypadají, pane  Šedivý takhle:

Snad  i  Šedivý dopočte, že plná polovina  obyvatel  má  naspořeno, pro nenadálé  údaje  max. 50 000!  S  čímž může  vydržet, při skromném živobytí  asi tak dva měsíce.  A pak?  Přidejme  si  hypotékáře,ale také  i ty co jsou na  dávkách už  dnes. Stát  nemůže lidem  říci – nemáte,  Vaše věc!  V tu ránu  by  vypukla  v ulicích anarchie a rabování! Vládu situace postaví před  nutnost  rychle  vypracovat  systém nouzových  dávek. Klíčové slovo je -nouzových! V míře, rozměru, který  si sotva  umíme představit. Nemůže  trochu větší  masu občanů nechat  bez prostředků.  A někde  na  to bude muset  vzít peníze! Ptám se sám sebe, kde na  to asi tak vezme! Domyslí to někdo?

Ale  Šediví a jiní  podobní  mají za  to, že  za téhle  situace  můžeme  náš  finanční a  sociální systém zatížit  ještě  dalšími náklady  na  nějakých, prý pár  tisíc  připrchlíků.  Ačkoli vůbec není  jisté, že  se nám   nerozloží, přetížením, i tak   sám od  sebe  koronavirem!

Nemluvě  o dvou  dalších rizicích  – kdo  ví  co za  zdravotní handicapy  nebo přenositelné  nemoci  by  si přinesli do ČR  s sebou. Jak dnes, když vidíme  šíření CoVid 19 může  někdo  chtít  eskalovat zdravotní risk ještě  takhle -nepochopím.

A  to nemluvím o  dominovém efektu převzetí migrantů!  Jakmile  se tak stane, statisíce dalších  si to vyloží  jako pokyn k tomu,aby  se vydali na cestu směr  blahobytná  Evropa, kde každý  dostane  všechno zadarmo! Ačkoli Evropa  v  té době nejspíš  už bude jen  zoufale hledat cesty, z  čeho financovat  explodující  státní  výdaje. Docházejí mi slova!

A  to tehle  dobrodinec  získal čerstvě  mimořádně  vysokou pozici ve  strukturách NATO!

Ale  nepochybně, kdyby  si tenhle  sloupek přečetl, by mne označil za  ruského trolla. Co podvrací základy demokracie.  Ujišťuji ho,  že  ani jedno ani druhé není pravda. Je to přesně  naopak. Demokracii podvrací lidé jako on.

Aby  tomu případně  lépe  porozuměl, co jako mám na  mysli,  pak použiji  skvělou výstižnou karikaturu,jež mi náhodou  dorazila:

Když mu dělá  starost  Rusko a  jeho vliv  a  trollové  a tak podobně,  ať si dobře  přečte  názvy  těch zátěží, které popsal autor  a jenž  dlouhodobě  drtí svět!  Ani s  jednou nemá co do činění Rusko / s  výjimkou A triády/ nebo nějaké  fake news!

Tyhle všechny problémy  si  vyrobil NÁŠ  svět! Před  koronavirovou pandemií!!!!

A  do toho přišel nyní nově  CoVid  19 se všemi jeho dopady  a důsledky!

My  jsme prostě  v  situaci, kdy platí  třetí přísloví, pane   Šedivý!  Že blbost  zabíjí! Ale není trestným činem. V některých  případech  bohužel!  My  si opravdu  blbost  v půlce  března  2020 nemůžeme  dovolit! A  už vůbec ne takovéhleho rozměru!

Dodatek pro případ, že  by náhodou  exministr  Šedivý  zavítal na Kosu.

Když  večer, těsně  před  vydáním,  projíždím monitor  tisku, našel jsem tam ke koronaviru    také   tohle:

19:50 – Novým typem koronaviru se v Německu nakazilo 13 žadatelů o azyl žijících v ubytovnách na šesti různých místech. Obyvatelé centra pro žadatele o azyl v durynském Suhlu se kvůli karanténě vzbouřili.

Kromě 13 nakažených existuje u dalších 31 lidí podezření, že by mohli být rovněž infikovaní. Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky kvůli šíření nákazy výrazně omezil práci i podmínky pro podávání žádostí o azyl: žadatel musí mít negativní výsledek testu na koronavirus nebo strávit 14 dní v karanténě, to samé platí i pro pohovory v rámci azylového řízení.Kromě 13 nakažených existuje u dalších 31 lidí podezření, že by mohli být rovněž infikovaní. Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky kvůli šíření nákazy výrazně omezil práci i podmínky pro podávání žádostí o azyl: žadatel musí mít negativní výsledek testu na koronavirus nebo strávit 14 dní v karanténě, to samé platí i pro pohovory v rámci azylového řízení.

Proč  to dávám? Protože jednak nikdo netuší, co za  zdravotní rizika  si migranti nesou bez koronaviru. Ale především,  kam  asi by  tak těch   pár tisícovek  připrchlíků  pak exministr  u nás  umístil?  Do nějakých  středisek? Aby  se  z toho stala  rána  morová – viz  Suhl?    Jaká je  šance, že  by  se tak nestalo a  oni dodržovali  přísný karanténní režim? Když jejich  životní návyky  jsou úplně jiné?

Nebo by je  snad  nedal  do těch středisek  a  požadoval pro ně  uvolnění  několika  stovek/tisíc  obecních  bytů?  Které  naprosto nejsou?  Nebo  by je  rovnou  rozděloval  do rodin?

A jen mimochodem – včerejší videokonference  Evropské rady  jednoznačně  potvrdila odhodlání  VŠECH členských států chránit  vnější  hranici Unie  proti jakýmkoli  cizincům!  O  nelegálech  dnes nemluvě. Jestli je  na  té pandemii vůbec něco trochu pozitivního, pak je  to tohle.  Že  si Evropa konečně  uvědomila,  že  má  vnější hranice  a především -jaký je  význam toho slova!Míním nikolivnější ,nýbrž  HRANICE. K čemu a proč  existují!

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.