Kudo aus Deutschland píše znovu


napsal Kudo

Nebojujme. Vyliečme sa. 

Ako priemerný Európan, ktorí shodou okolností ocitol v Nemecku, mam možnosť a to šťastie sledovať veci s iného uhlu. Na Slovensku, tak trocha zvonka, ale stále Slovenskými očami a v Nemecku z  vnútra, ale znovu Slovenským pohľadom.
Priznávam, už mám za sebou minimálne tri fázy prístupu k dnešnej pandemii prekonané.
Prvý bol pozorovací, a to hlavne skôr taka zaujímavosť zo sveta. V ďalekej Číne sa niečo deje. Je úplne jedno, či nehoda, alebo príroda, deje sa to.
Druhý prístup bol úplne podcenenie situácie, humor je fajn a treba si ho zachovať, ale samozrejme nie pošetilo ignorovať fakty.
Potom, nastala panika a strach, priam moja osobna paralizácia. Týmto si asi prešiel a prejde každý premýšľajúci človek v čase pandémie.
A tu nastáva ta najdvôležitejšia časť. Prekonať to a výisť s toho posilnení. A nie len tak si niečo nahovárať, je to dobre a  v skutočnosti to bude zle. Práve naopak viýsť skutočne posilnený, transformovaní na nový svet po pandemii.
Mne naozaj pomohla relácia v rádiu SV, kde rozprával nakazenia pacient. Nemôže nikto zamňa vyriešiť nič. Musím sám pristupovať  k všetkému. Sám a vedome.
A práve preto s kľudom prijímam vzniknutu situáciu, ako osbnú skúšku. Prečo to prišlo? Prečo sa neslobodne zriadenia zdajú účinnejšie ako demokracie? Pretože naša spoločnosť prestala pomenúvavať veci pravdivo a klame sama seba. Kto je spoločnosť? My ľudia. Kto tvorí ľudstvo? Ja človek. Kedy sa spoločnosť klame? Keď sa klamem ja. Ja sa môžem oklamať len sám. A môže byť akýkoľvek sofistikovaný klamár čo sa má môže snažiť oklamať, a keď sa mu to zdanlivo podarí, oklame v podstate samého seba. Takže neklamme seba samých a nenechavajme sa klamať. Pozerajme na veci srdcom, aj keď zdanlivo budeme chudobnejší ekonomicky, v skutočnosťi budeme najbohatší na svete.
A súčasťou sveta je aj smrť. Nechodme jej naproti neopatrnostou, ale žime tak, aby sme na ňu boli pripravený. Nenechavajme sa po pandémie pre strach s otročiť diktatúrou, aj keď budeme musieť pracovať za náš chlieb každodenný tvrdo aj v demokracii, hlavne poctivo.
Robme to v pravde voči sebe samim. Nech nám to dava zmysel, a nestanme sa otrokmi konzumu, čo nás nakoniec s otročí voči materii. Sú to silné slová, ktoré už zazneli z úst mnohých múdrych ľudí. Mne veľmi nenápadne dalo Nemecko do povedomia a podvedomia Ghoetheho.
,, Spoznaj seba, a spoznáš celý svet.,,
Pridám:
Pozeraj sa na seba a celý svet svojim srdcom, len tak ho spoznáš.
Liečme sa, nie symptómy, ale chorobu, ktorou je klamstvo pred sebou samým.
S pozdravom Kudo aus Deuchtland
Příspěvek byl publikován v rubrice Hosté se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.