Vystoupení Billa Gatese na konferenci po doznění pandemie Eboly


V březnu 2015 se  v kanadském Vancouveru konala  velmi silně  obsazená  prestižní konference  TED. Jedním z hlavních  řečníků nebyl nikdo jiný  než zakladatel Microsoftu a jeden  ze  tří nejbohatších  lidí planety  – Bill Gates.

Jeho projev  se netýkal počítačů,umělé inteligence, či čehokoli podobného, jak by bylo  lze  čekat. V každém případě se ukázal jako  vizionářský!

Dokonale  vizionářský!

Za největší nebezpečí pro lidstvo označil nikoli  jadernou  válku,  nýbrž  celosvětovou plošnou  pandemickou  epidemii, která  zasáhne  celou planetu a  nechá za  sebou nedozírné škody. Něco, jako byla španělská  chřipka v  roce 1918.  A popisoval, jak jsme sice  tzv.moderní svět, ale  v podstatě  zoufale nepřipraveni na  něco takového. A  demonstroval to na poslední epidemii  Eboly , která skončila  o rok dříve, než  Gates  vystoupil ve Vancouveru.

Popsal, v  jaké nahotě  zastihla  Ebola  celý svět a  jak ten vlastně  nebyl schopen/ochoten  reagovat. A  bylo  celoplanetárním štěstím, že  se  tahle  naprosto vražedná nemoc  nerozšířila  do městských aglomerací, takže  zůstala  na lokální úrovni.

Ve  svém, dnes 4 roky  starém projevu,  navrhnul  celou řadu nutných opatření, která  by  bylo potřebné  celoplanetárně  zavést. Jestli  nás  nemá nějaká další  epidemie  pozabíjet.

Dnes ,ve  zpětném zrcátku  koronaviru  vidíme, že měl pravdu. Kdyby….  ano klasické kdyby…  svět, respektive  jeho vládcové, ale i obyčejní lidé  tomuhle počítačovému guru  naslouchali a  poslechli ho, tak  dnes  asi žijeme  úplně jiný  příběh.

Jenže  vládcové i  my  jsme na horních palubách tančili, protože  hudba  tak pěkně  hrála. …

Lidé  nechtějí slyšet, že jim něco hrozí, nechtějí se omezovat, nechtějí… nechtějí… nechtějí..  Prostě  nechtějí toho spoustu. a politici, potřebující být  znovu zvoleni jim  naslouchají. A  vedle  toho protlačují  agendu, která vyhovuje jim.

Výsledek?  To co zažíváme  v téhle  úděsné reality  show.

Ostatně, nejlepší bude, když si ten cca  osmiminutový Gatesův  projev  sami poslechnete! Pro ty, co to mají  s  angličtinou jako já  je video opatřeno českými titulky.

 

Tak co říkáte?  Dokonalá  předpověď  dneška!

ale  abych  hrál poctivě  sám se  sebou  – ani mne nenapadne  moralistně  zvedat  prst  a ukazovat  směrem někam a na někoho, zejména  neznámého, neurčitého, ale určitě  odpovědného –  ty jsi Gatese ignoroval,ty  jsi  si z něj nevzal pučení, ty  jsi na  základě  jeho vize nejednal, ty jsi opomenul a  tudíž  – TY JSI ODPOVĚDNÝ!

Nic takového neudělám. Jsem taky  jen obyčejný, na  horní palubě  tančící  člověk. Gatese bych  si tehdy  s velkým  zájmem poslechl a…..  a neudělal nic! Nemám tedy právo  na nikoho  házet  vinu. Jakkoli  se taková pozice  přímo nabízí, protože  o tomhle projevu jsem sice  cosi zaslechl, ale  neměl nejmenší snahu jej vyhledat. I já psal o „daleko důležitějších“  věcech…

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.