Co-viď


napsal Jeník Čermák

Kdysi jsem začínal na kose tímhle: https://vlkovobloguje.wordpress.com/2013/02/13/jenikuv-ctenarsky-denik-paradigma/

Covid 19 není černá labuť!

Odborníci na ní čekali roky. A není jen tragedií. Je také příležitostí, poučením. Je zajímavé sledovat různé přístupy, řešení nebo naopak neřešení. Je pozoruhodné sledovat jak různé národní povahy, různé ideologie, různá paradigmata se střetávají s realitou.

Ony totiž vědy měkké, vědy humanitní narazí-li na vědy přírodní bývají překvapené, zmatené a uražené, myslíce si, že jsou něco víc. Srážka ideologie s realitou bolívá. Většinou ne své hlasatale, tak to bývá. Koukolíkova stupidita je tu v přímém přenosu.

Ale Covid překonáme. Wu Chan ukázal cestu, časem i ta vakcína bude. Pokroky lidské vědy jsou až neuvěřitelné, pro člověka co se narodil v minulém století.

Otázka je, co bude potom. Může se starý pes naučit novým kouskům?

Zároveň totiž zažíváme i jiný kolaps, genocidu, tragedii, pohromu apokalypsu. Milionům našich smrků není pomoci. Nedokážeme pro ně zařídit karantenu, nezabalíme je do roušek, nestihneme vyvinout vakcínu. Kůrovec i Covid jsou součástí přírody. A příroda- na rozdíl  od člověka, je nemilosrdná.

A poklesem lidské aktivity, kolapsem lidské ekonomomiky se prekolapsový stav přírody na krátkou chvíli zlepší. Je to vidět z vesmíru i v Benátské laguně. Moje maminka říká, že všechno zlé je pro něco dobré. V některých životních situacích je těžké si to představit. V této už vůbec ne. Nebo?

Covid totiž dokážeme porazit v rámci našeho paradigmatu. Ale globální oteplení, kácení lesů, destrukci ekosystemů, vybetonování světa patří k základním lidským vlastnostem. Jsme pracovití tvořiví, množiví, jako mravenečci. Z naší překrásné živé planety už toho mnoho nezbývá. Stačí si vyjít do polí…podívat z okna. Žádné technické řešení pro tenhle problem nemáme. Zase budem poletovat z místa na místo a při tom se fotografovat. Když přestanem, naše ekonomiky se zhroutí. Napadá někoho cesta ven?

Covid by nás mohl postrčit. Jsme tvorové živí a tudíž smrtelní jako ty smrky.

Covid by nám mohl ukázat, že řešení ideologická jsou špatná, hloupá, neprozíravá, slepá.

Lepší a perspektivnější jsou ta pragmatická. Snad by ani nemusela být revoluční, evoluční bývají trvanlivější.

Co třeba taková uhlíková daň? A stejná daň pro kerosin jako na benzin? A když máme tu EU, co větší intervence státu do ekonomiky? Vadilo by někomu, kdybychom si tu alespoň v Evropě některé strategické věci vyráběli sami? Třeba solární panely. Nebo čipy. Nebo ty roušky. Zisk přeci evidentně není jediné měřítko…

Přeci kdybychom místo likvidace vlastních automobilek nesmyslnými limity, zdanili třeba SUV a nevozili všechno z Číny, ušetřili bychom nejenom přírodu. Deglobalizace a lokalizace výroby je přeci logickým poučením. A kdo jiný než státy, EU by tomu mohlo rozumnou politikou napomoci?

Covid nás dovedl k bezprecedentnímu nesobectví. Dobrovolně se omezujeme a přicházíme o peníze ve jménu svých bližních. Mladí sedí doma, aby jejich babičky neumřely. Pravda motivace je silná, umřít může každý. Ale stejně to mění svět. Mění to myšlení lidí. Homo ekonomicus je mrtvý!

Mrtvý?

Vrátíme se po celé té tragedii k business as usual?

Covid spojil celé lidstvo. Nehledě na režim, ideologii zabíjí všechny smrky, pardon lidi. Věřím, že historické změny se dějí v hlavách lidí. Myslíme jinak než ve středověku. Naše děti myslí jinak než my. Od poznání, že lidstvo je jedno je jen krůček k poznání, že planeta je jen jedna a žijeme to společně, všechny živé bytosti.

Musíme změnit své ekonomiky, svůj životní styl, své myšlení.

Uskutečnit to ve všech kulturách a režimech je výzva.

Možná žijeme nejen v době apokalypsy, ale i nové naděje.

Změna v hlavách je důležitější než změna technologická, Technologie zatím nemáme. Ale jsme nesmírně kreativní. Jsme součást přírody. Antropocén nemusí být poslední etapou v životě planety.

Myšlenky se šíří jako viry.

P.S. Kosí publikum asi zelené mozky nemusí. Přesto.

-Před třiceti lety odborníci varovali před fragilitou našich lesů. Smáli se jim. Peníze!

-Při SARS odborníci varovali. Toto není poslední…Smáli se jim. Peníze !

-Ještě před pár dny říkal pan Johnson a Trump : peníze !!! jen ať pochcípají…

Až to všechno skončí začnou všichni, všichni? křičet : peníze!!!! Viďte pane Křetínský.

Jenže odborníci říkají: katastrofa do které se řítíme je větší než tahle. Budeme jim naslouchat?

Velký korálový útes umírá.

Příspěvek byl publikován v rubrice Knihovnička Jeníka Čermáka se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.