Dosavadní průběh koronavirové nákazy v číslech


podklady připravil IRB

O téhle pandemii můžeme  mluvit, tlachat, mudrovat, rozumovat, stejně jako kibicovat, moudře potřásat  hlavou a  tisíc  různých  věcí. Jako  laici. Nebo ve  volném čase si  hrát s  čísly, které  jsou oficiálně  dostupná a  z nich si  pro sebe a třeba  také pro druhé, dělat  různé statistiky.  Vím, že  mezi kosíři  je minimálně několik, kteří tomuto koníčku  holdují. Protože  mi svoje  výstupy  zasílají  pravidelně  nepravidelně.  Tedy  konkrétně  dva – IRB a  JŠ.

Kolega  JŠ  se jistě neurazí a bude svou statistiku posílat  dál, když  dnes zjistí, že  jsem k tomuto článku použil tabulku  od  IRB. Ačkoli  i  on  má jako výstup  ten hlavní  údaj – procento  nakažených k počtu uskutečněných testů a  procento nakažených  versus  populace, má  IRB  širší  záběr – popisuje nejen situaci v  ČR, ale také na  Slovensku, v  USA, Rusku a Číně.

Kdybych dostával  tuto tabulku od  IRB denně,  rád  bych ji aktuálně  vydával, ale  takový příslib nemám. Nevadí. I tak autor odvedl  pořádný kus poctivé práce, za  které mu patří velké poděkování. A není od  věci mít v  archivu Kosy informaci,  jak  jsme  na tom v ČR byli 5 týdnů po vypuknutí toho infekčního megamaléru. Věřím,  že  data  ocení, stejně  jako já, mnoho  z vás.

Poděkujte  IRB záplavou hvězd. Prosím.

a přidám  pár  zajímavých  grafik, které  jsem v mezičase,ve  spojitosti s CoVid 19 objevil a jenž  vám možná  unikly.

Hejtman  Moravskoslezského kraje  zveřejnil  zajímavý  graf, sestavený  na základě  četnosti příznaků nemoci CoVid 19, tak  jak  je  cítili pacienti na severní Moravě.

A  zajímavé  grafy  jsou i na Novinkách.cz

Například  graf zasažení  jednotlivých věkových  skupin  u nás a to v porovnání %  nemocných v kontrapozici k %  zastoupení věkové skupiny  ve  společnosti a  také podíl na  počtu fatálních případech.

Tenhle  graf je obdobou toho hořejšího. Sloupečky, bráno od  zhora  dolů  mají stejný  význam jako v grafu výše..  Ten poslední, dolní – světle hnědý  ukazuje  smrtnost  příslušné věkové skupiny  ve světě!

Musím to zaklepat, vedeme si zatím dobře.Klepu, klepu, klepu. Až na  skupinu 60-69 let.

Tady  máme  výrazně  nadprůměrně  smrtelných případů než je  celosvětový průměr….

A ještě něco -skupiny  70+ a 80+ jsou ve skutečně  akutním ohrožení. Jednak mají nadprůměrný podíl nakažených  – větší, než je jejich procentní zastoupení v celé společnosti . Ale především  mortalita  je na tragických číslech.

A ještě grafy  počtu testů a  čísel zjištěných nemocných. Je  naprosto  dokonalá korelace mezi množstvím testů  a  pozitivní nositelů CoVid  19.

Sledovat  kumulativní  čísla o počtech nemocných doopravdy nemá  žádný  smysl.

Příspěvek byl publikován v rubrice Hosté se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.