Karlovka jako „Vokovická Sorbona? Aneb – Dohnat a předehnatzejména ,když odborníkem na ropu a její produkci je kantor z katedry Sociálních věd UK…..


Koronavirus  mi  už totálně leze  krkem. Jsem z něho  unavený k smrti. Na těle i na  duši. Jenže  v jeho stínu je  v podstatě  každá jiná politická  událost  naprosto marginální záležitostí. Přesněji  – trapně  marginální. Kromě  jedné – neutuchající lidské  hlouposti. Zejména  když  funguje  ve  spojení se  servilní propagandou. O tomhle  to bude.  Jak o lidské hlouposti a  snaze  za  každou cenu se  zavděčit, tak  té propagandě, přes  kterou to dotyčný  bere.

Čirou náhodou  se  mi na skle objevil následující  článek

Svoboda: Ropnou cenovou válku vyhrála Čína. Putin raději zvolil taktickou porážku

který přinesl server  Info.cz.

Tenhle  web, jakkoli  si dává záležet, aby  patřil do zástupu těch jedině  správných,  není rozhodně univerzálně   špatná adresa a stojí  za  to minimální sem tam přejet  titulky.Většinou si vyberete. Nemusíte  souhlasit, ale  dost často  tam naleznete  poměrně  kvalitní komentáře  i argumentaci.  S  kterou  je  radno poměřit  tu svou  u zásadnějších problémů. Jak tuzemských, tak světových.

Jindy  ovšem trefíte  nějaký ten superblábol. Což je  případ zmíněného  a nalinkovaného textu.

Ten článek zaujal mou pozornost hned  z několika  důvodů.

Tvrdá  ropná  válka, která  vypukla  mezi dvěma  hlavními světovými producenty Saudskou  Arábií a  Ruskem v  samém závěru měsíce  března, když  Rusové jednoznačně odmítli  saudské  návrhy  na  masivní snížení své  ropné produkce, jakkoli  šlo o  obrovské téma  prvořadé světové  důležitosti a za  normální situace by trhalo  palcovými  titulky  první strany  světových medií, nemělo  ve stínu  současné epidemie  větší  šanci. Sledoval  jsem to po očku, ale nic  víc. A  registroval pád  cen  na  benzinových pumpách. Nepamatuji, kdy naposled  bylo lze  tankovat pod  25 Kč na litr. Jak u nafty, tak benzinu…  Což  je  aktuální realita. Určitě  jste  si také všimli.

Nicméně  válka  Saudů s Rusy  se  stala skutečnou  válkou. V níž  krvácely  obě strany. Jak by  ne, když  cena  černého – no už  ani zlata, spíše  stříbra,  se propadla  ke  20USD za  barel.   Jak vlivem  té  války, tak primárně  v  důsledku celosvětového zastavení ekonomiky. Takže  si to ropná monarchie  z  Arabského zálivu  rozdala  s ruským medvědem, který  měl svoji představu o správné strategii a  řekl bych  – i svých separátních  cílech.

Trvalo celé  dva  týdny, než  se  tihle  dva  ropní kohouti  dohodli, jak  upraví pravidla a  rozdělení  ropného smetiště. A  výrazně  do toho ingeroval Trump,  kterému  vůbec nešlo o to, aby  něco moderoval a zrežíroval, ale jen a pouze  o America, rozuměj  -Trump- first. V listopadu. Jak si ještě ukážeme.

Druhým důvodem,vedle  snahy  mrknout  se za kulisy a  tudíž přečíst  článek,bylo jméno jeho autora.

Je jím Karel Svoboda z  Fakulty  sociálních  věd  Karlovy  univerzity. Pokud  si dobře  pamatuji,  absolvoval jsem s tímhle  pánem nejméně  dvě  zásadní názorové srážky  na Kose. Tudíž mne zajímalo  jak to bude tentokrát. U  tématu po výtce  odborného. Zjistit, zdali Karel Svoboda  dospěl do stádia, kdy  je schopen a  zejména  ochoten pracovat  s  fakty nebo zda  je  stále  jen .dogmatikem,  který přesně  ví  jak článek má vyznít, aby  se  zavděčil, takže  primárně  si určí  jak text  musí  vyznění,  aby  splnil svůj  účel a  pak dolepí  všechno ostatní.

Zjištění je  jednoduché  – vše u něj  zůstalo při starém. Takže  nejsem příjemně  překvapen, ale  ani  nějak zklamán. Svět,  zejména  ten v  Česku, v tzv.  měkkých vědách je  už takový.V minulém režimu to bylo úplně  stejně. Nic se nezměnilo, vlastní názor se věru nenosí.

Ale k věci -není mým  zvykem někoho či něco kritizovat a dělat  z něj trhací  kalendář,aniž bych byl přísně konkrétní.  Ani dnes  svůj způsob práce nezměním. Takže  sem dám  ze  Svobodova  textu  jádrové věci. Jakkoli už  titulek je  všeříkající – Putin prohrál… Dokonce – sám zvolil taktickou porážku.

Zajímavý posun je  použití adjektiva  TAKTICKÁ  ve spojení  s klíčovým termínem PORÁŽKA.

Kdybych já  užil někdy  stejné slovní spojení,  pak jako předstupeň  k hlavnímu sdělení, které  má dvě možné varianty:

1- byla  inkasována  TAKTICKÁ porážka, aby  přišlo následně  strategické  vítězství

2-  TAKTICKÁ  porážka  se stala přijatelnou protože  zabránila porážce  daleko větší – strategické.

Žádná další modalita  neexistuje. Takže  Jak to má Karel Svoboda?

Tahle  – dovolím si citovat:

…. Konečná dohoda ale nastavuje pro Rusko celkem nepříjemné podmínky. Jak Rusko, tak Saúdská Arábie se zavázaly snížit produkci ropy o 2,5 milionu barelů denně….

….Zajímavý názor artikuloval Leonid Fedun, místopředseda představenstva ropné společnosti Lukoil. Ten již v minulosti, byť opatrně, kritizoval ruský postup v jednáních. Nyní v souvislosti s dohodou OPEC+ mluví dokonce o novém Brestlitevském míru. Ten uzavřeli bolševici v březnu 1918 po krachu Trockého politiky „ani válka, ani mír“, kdy Němci obnovili pochod na Petrohrad. Lenin si jej prosadil navzdory odporu ostatních bolševiků a frakci tak za cenu obrovských teritoriálních ústupků zachránil moc….

….Podle Feduna jde i v případě ropné dohody o naprosto nutnou rezignaci na momentální výhody, protože bez ní by ruské společnosti byly nuceny přistoupit k daleko drastičtějšímu omezení těžby, a to až o padesát procent (zde se jedná o omezení cca 23 procent). V současné situaci, kdy je po ropě jen minimální poptávka, by tak došlo k naplnění všech zásobníků a k nucenému prodeji ropy pod cenou. Ostatně, na krátký čas se ruské firmy v této situaci ocitly. Příznačné pro současné Rusko je i to, že se nikdo nepozastavil nad přirovnáním administrativy k bolševickým uzurpátorům moci….

Pořád  jsem na  rozpacích – která  z těch  dvou možností  pro použití sousloví TAKTICKÁ  porážka  pro Svobodu vlastně  platí?

Pokud  operuje  pojmem Brest -litevský mír, je  to jasně  varianta  č. 1. Porážka, následně přetavená ve  strategické vítězství! Tolik  jasný závěr  z historie.

Jenže  Svoboda  v konci připojí tohle:

….Dohoda opravdu vznikla v době, která byla pro Rusko krajně nevýhodná. Bude muset omezit svoji těžbu, což je pro něj bolestnější než pro Saúdskou Arábii. Problémem totiž je, že zatímco saúdská naleziště jsou relativně lehce dostupná a Saúdové jsou schopni je uzavírat rychle podle momentální potřeby, ta ruská jsou obtížně dostupná. Jejich uzavření vyžaduje nepoměrně větší čas, nemluvě o tom, že u části z nich je znovuotevření prakticky nereálné z důvodu jejich zastaralosti či geografické vzdálenosti. Dojde tak na dilema, jestli uzavřít rentabilní, ale znovupoužitelná naleziště, nebo ztratit část produkce uzavřením těch starých….

Z čehož  více méně  vyplývá, že  Rusko  bylo dohnáno do situace, kdy  buď zastaví  efektivní těžení ropy  nebo  nutně musí přijít  o  část  svých  současných zdrojů a to trvale.  Takže  z  produkčního  ropného obra  se  stane okamžitě   jen poněkud  přerostlým trpaslíkem. Žádný  Brest – litevský  mír, ale prostě  kapitulace před  silnějšími. Od nynějška  už  žádné  mlácení do stolu, nýbrž jen pokorné žmoulání čepice a  šoupání nohama  před  opravdovými šéfy….

Logika  psaní  analýz  velí, že  autor  tvrdí to, co je uvedeno v  samém závěru… Tedy  jasně  varianta  č.2.  Ale  člověk se k  tomu musí  dopracovat  nepřímo.

Ale  už  v začátku Svobodova  spisku je  zásadní  vodítko:

Konečná dohoda ale nastavuje pro Rusko celkem nepříjemné podmínky. Jak Rusko, tak Saúdská Arábie se zavázaly snížit produkci ropy o 2,5 milionu barelů denně. Spojené státy, které vystupovaly jako prostředník dohody, ale přímo se k ní nepřipojily, na sebe pouze v rámci „dobré vůle“ převzaly mexický závazek 300 tisíc barelů denně. V jejich případě však není jasné, co bude přirozený úbytek, prakticky tak jde jen o deklarativní omezení.

Takže  Spojené státy zprostředkovaly,  Spojené státy na  sebe  DOBROVOLNĚ  zvaly  takový  malý  závazeček,  navíc  deklaratorní….

Bum a je  to!

Takže  Putin je poraženým na  celé  čáře a uzavřením dohody  vlastně jen na poslední  chvíli omezoval škody.

Mám o téhle  dohodě příliš  málo načteno, abych šel po detailních, ze  zákulisí uniklých doprovodných  informacích, které  by leccos  osvětlily. Abych mohl  sestavit  vlastní obraz a  ten tvrdě  vyargumentovat. Jenže  ono to jaksi není nutné. Kouzlem  nechtěného, ledva  byl Svoboda přelousknut, mi z monitoru  tisku na sklo napochodoval  jiný  artikl se stejnou tématikou.   Vydal jej oficiální server  ČTK – České noviny a  nese  následující  titulek:

RTR: Ropa v době viru – břidlicové firmy v USA krachují jak nikdo

i  z něj si dovolím  ocitovat jádro:

…Ropná pole od Texasu a Nového Mexika po Oklahomu a Severní Dakotu utichají, protože se zastavila těžba, a desítky tisíc zaměstnanců v ropném průmyslu přišly o živobytí. Poptávka po pohonných hmotách se propadla až o 30 procent, protože úsilí o zastavení šíření koronaviru nechalo letadla na zemi, omezilo využití aut a stáhlo ekonomiky po celém světě do recese…..

….Vlády světových producentů ropy usilují o bezprecedentní snížení celkových dodávek o zhruba 19,5 milionu barelů denně. Americký prezident Donald Trump označil dohodu o snížení dodávek za dohodu, která ochrání stovky tisíc pracovních míst v USA….

….Rozkvět amerického ropného průmyslu skončil 6. března, kdy Saúdská Arábie a Rusko ukončily čtyřletou dohodu, která omezovala těžbu a poskytovala ropě z břidlic „cenový deštník“. Firmy těžící z břidlic nahromadily v letech expanze obrovský dluh, a následný pád cen je tak těžce zasáhl.

V březnu ceny ropy klesly na 20 dolarů (500 Kč) za barel, což byla zhruba třetina ceny z ledna a představuje méně než polovinu toho, co mnoho firem potřebuje na pokrytí produkčních nákladů….

…Analytik Rystad Energy Artem Abramov se obává, že těžařům z břidlic hrozí ukončování těžby i po dohodě kartelu OPEC a jeho spojenců o snížení těžby kvůli finančním problémům v celém odvětví. Věřitelé nyní nejsou ochotni poskytnout producentům více peněz a šéf oddělení restrukturalizace v SOLIC Capital Advisors Raoul Nowit se domnívá, že letos požádá o ochranu před věřiteli 60 ropných těžařů a mnoho z nich již ani neobnoví činnost pod novým majitelem….

Oba  články  vyšly  ve  stejný  den. Jejich vyznění nemůže  být  odlišnější!  V tom prvním Putin prohrál  a může  být  rád, že  prohrál jen tak, jak si  to zatím stojí. V  tom druhém je konstatováno, že  je  deklasován CELÝ  americký ropný  průmysl a  především jeho břidličný sektor. A  že  se z  téhle  rány  jen těžko vzpamatuje,  jestli vůbec… V  důsledku  koronaviru a jeho dopadu na  ekonomiku, ale  také  díky  cenové  válce  Rijádu a Moskvy!

Jeden text  napsal vyučující z  Fakulty  sociálních  vztahů UK, ten druhý  je zdrojovaný  výroky  lidí specializujících se  na ropný  byznys  v  USA  a přímo se  v něm osobně  angažujících….

Uplatní  snad  někdo námitku, že ve druhém případě   jde  výroky  vytržené  z kontextu, které  navíc  autor  článku seřadil tak,  aby řízeně  sdělil  indoktrinuzojící  minimálně  polofake  news? Že  by  kremelští trollové už  vládli  i  ČTK? Zkusí někdo takovouhle  argumentaci?

Respektive  zkusí  ji  Karel Svoboda  sám pro sebe, jestli mu někdo / jak velmi doufám, doručí tento  text,  jak se stalo už v minulých případech, kdy  se  s ním Kosa  střetla/  aby  si odůvodnil svoje  „argumentační“  fiasko?

Já opravdu nejsem  zvědav na propagandistické bláboly a nemíním na  ně  marnit  čas. Bohužel Svoboda  zůstal věren sám a  sobě  a pověsti, kterou  si Fakulta  sociální věd   nejméně od  převratu na  Majdanu  „vybudovala“ a  jíž se sveřepě  drží.  Díky  Svobodovi, Šírovi a  mnoha  dalším podobným.

Evidentně  minimálně  tamní rusisté na  dogmatickém pohledu – v Rusku je  vše  a za všech okolností špatně,  postavili a  dále budují   svou karieru. Nikdy  bych  netušil, že  minimálně  část  Karlovky  je  rozhodnuta  ji  úrovní dostat  na  roveň  bývalé Vokovické Sorbony.  Rozdíl je pouze  v  tom, že  ve Vokovicích učili, že  v Sovětském svazu je  všechno úplně  nejskvělejší a  vše  špatné je  v JůEsEj. Ale nic jiného Svobodu a spol.  od bývalých  sloupů politologie  a sociální věd z Vokovic neodlišuje..  Tragické zjištění. Jo vlastně  je  tu ještě  drobnost  – nehonosí se titulem Rodné strany  doktor  -RSDr.

Ale jsem  fascinován  jinou drobností,  že  politolog, sociolog nebo co to  vlastně  vystudoval, je  na  slovo vzatým odborníkem  na  ropu, její těžbu, prodej a  její trade strategii!!!!

Nebojím se burzy. Ale  pečlivě  se vyhýbám FOREXu, komoditním obchodům a pár  dalším věcem.O ropu  bych  aninezavadil. To  bych už  víc  věřil ruletě. Ale  být  ropným  odborníkem stratégem,  jako Svoboda,  tak  na  ropě  hraji  určitě  také. Protože  je mu všechno jasné  a  jistě na  tom nadělá/nadělal  majlant!!!  Zcela nepochybně  dávno a  dávno shortoval ropu  a vedle  toho jak bonus  akcie Lukoilu, Rosněftu, Gazpromu , atd. Měl přece  dávno a  dávno jasno, že  Putin prohraje a on taky, podle  něj prohrál.  Takže  nyní  těží vejvar  o  love  přehazuje  vidlemi, aby  se mu  nezapařily. A  to vyučování na Karlovce  psaní podobných mouder  jako pro Info.cz má  má jako svého koníčka.

Kdybych byl závistivý, jako že nejsem, pak bych nyní  celý zezelenal. Jako dolarová bankovka.

Dodatek:

Jen  jsem  text  dopsala  zredigoval, vyskočil na  mne  další  článek na  zmíněné  téma  – levná ropa a její přebytky  na trhu  a kdo na  to doplatí na ryze  odborném serveru  Kurzy.cz  s názvem

Břidlicová Whiting Petroleum požádala o ochranu před věřiteli. Přijde lavina břidlicových krachů? Břidlice fungují s náklady 50-55 USD na barel

Linkuji ho jednak kvůli  informacím v něm zveřejněných, jednak pro případ, že  by  Svoboda a  spol, přeci jen skončili u názoru, že  ČTK  šíří  proruskou propagandu. Takže  i Kurzy.cz  a opět na  základě  amerických odborných zdrojů….

Být  Svobodou, ale také redakcí Seznamu.cz, tak….  ale  proč  já bych jim měl cokoli doporučovat?  To bych pak byl už skoro jako oni! Takže  jestliže  se i nadále hodlají střílet  do vlastní  nohy, proč ne?

Dodatek:

Tenhle článek  si také  skoro celý týden musel počkat než šel na  sklo. Za tu dobu dění na na ropném trhu se  vyvíjelo dramaticky. Tak,jak nikdy  v dějinách před  tím. V pondělí  se totiž stalo něco  zcela  absurdního a  dříve nemyslitelného – viz titulek

ZÁPORNÉ ceny ROPY! Květnová WTI propadla na -37 USD za barel

Americký ropný trh se naprosto zhroutil!  Kdo chtěl na  spotovém /okamžitém/ trhu prodat surovou vytěženou ropu tvrdě narazil. Zbavil se  jí  jen tehdy, když  tehdy, jestliže byl ochoten ji nabídnout  kupujícímu za  cenu  0 – diskontní premie!!!!!!!!

Polopaticky  napsáno – za každý  barel ropy  jste kupujícímu ještě  cosi doplatil a on vám za  to tak nanejvýš potřásl rukou….

Dovolím si citaci:

Ceny americké ropy WTI se dnes poprvé v historii dostaly do záporu. Cena květnového kontraktu, který bude expirovat zítra, se dnes propadla až na těžko představitelných  -37,63 USD za barel.

….Propad cen souvisí s celkovým přebytkem suroviny na trhu a neochotou kupujících. Den před expirací kupují většinou ti, kdo chtějí fyzicky ropu odebrat ropu. Typicky to bývají například rafinerie nebo třeba aerolinky. Sklady jsou už ale plné, aerolinky zavřené a proto je zájem jen minimální. Prodávající se naopak v mnoha případech potřebují ropy fyzicky zbavit a jsou tak ochotni nabídnout kupujícím určitou prémii za to, že jim takto uleví….

„Znalec“  ropných  trhů a „špičkový  trader“  z Fakulty  sociálních věd -Karel Svoboda nyní nepochybně  namítne, no  von ten Putin krvácí  určitě  ještě  více, ten bude určitě  odběratelům ruské ropy  doplácet  nejméně  dvakrát  více  než   Američané.  Takže  přidám poslední citát:

Červnový kontrakt WTI s expirací 19. května dnes oslabil o 18% směrem k 20,4 USD za barel.

Červnový Brent oslabil o 8,9% směrem k 25,57 USD a barel.

A  aby  si to Svoboda a  spol.  mohli plně  vychutnat, pak přidám ještě jeden titulek:

Analytici: Propad cen ropy „vyhovuje“ nejvíce Saudům a Rusům

a trošku z něj ocituji:

Analytik Dave Ernsberger ze společnosti S&P Global Platts míní, že současný ropný propad hraje do karet Saúdské Arábii a Rusku…

…..Podle odhadů US břidlicoví těžaři pracují v průměru s produkčními náklady na úrovni 50-55 USD na barel. Pouze malá část producentů dokáže produkovat levněji kolem 35 USD za barel. Situace v USA je navíc komplikovanější z pohledu skladovacích rezerv a celkově složitější ropné infrastruktury. Tamní skladovací kapacity by se mohly zaplnit v řádu několika týdnů. Z tohoto úhlu pohledu má US ropný trh s vlastním „virem“, který prosakuje do okolního světa….

Inu, kdo chce kam, pomozme mu tam. Když chce  být někdo,  aby  se  zavděčil ideologicky  za  kašpara, je  kontraproduktivní mu v  tom bránit. Je ovšem naprostou tragedií, když  svou roli a budoucí určení takto pojímá  celá  jedna  fakulta kdysi slovutné Karlovy  university. Takhle  se zesměšnit se nedařilo ani už  zmíněné vokovické Sorboně!!!

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.