Bizarní daňový svět Andreje Babiše, Aleny Schillerové a poslanců ANO


Koronavirus  ledacos  změnil. Dokonce i ohledně daní. Stát  v okamžiku, kdy  se zastavila ekonomika výběr některých daní odložil, někde  zmírnil a  některé dokonce  minimálně přechodně  – zrušil a takovou daň  z převodu nemovitosti dokonce  prý  hodná zrušit  úplně.

Všechny nás  to vyjde  na  na  stovky  miliard korun, jež  ve státní pokladně prostě  budou chybět. Nikoliv  státu, ale nám všem. Protože  vláda nehospodaří s nějakými imaginárními penězi, které  rostou na stromech nebo  padají z nebe. Nýbrž  jen a pouze  s penězi, které vybere  především  od  svých občanů  a  ve  výrazně menší  části také od  ekonomických subjektů, působících  na území  České republiky.

Takže  mohu  oprávněně  prohlásit, že  jde o NAŠE,ano NAŠE  VLASTNÍ  PENÍZE. Jen je nemáme  v  peněžence  a  kontrolu nad  nimi jsme  /vlastní hloupostí/ svěřili Babišovi a spol.

Každé odpuštění či omezení výběru znamená, že  si stát – opět nikoli Babiš, ale my  všichni budeme muset někde  a od někoho půjčit. Pochopitelně  jednak za  úrok a  také  s povinností půjčku ve  sjednaném čase -VRÁTIT. Znovu – pro ten úrok platí totéž  jako pro státní rozpočet  – JDE o NAŠE  PENÍZE:

Chápu, že  CoVid  19 je naprosto mimořádná  záležitost  a  se přijala  mimořádná a bezprecedentní opatření  A také to, že  uvést  ekonomiku do funkčního stavu vyžaduje  obrovské injekce  státu a  je potřeba  tak učinit  co nejdříve. Že jiná cesta, než  obří letošní deficit  státních financí a nejspíše  totéž  i  v příštím roce /když to dobře  dopadne/ nás  čeká a nemine.  Jiná cesta není.

Nicméně  jsem zvyklý  velmi  úsporně  hospodařit  se svými vlastními penězi. A  totéž  bych rád  viděl od  státu.  Proto mne  k nepříčetnosti vytáčely nesmyslné  návrhy  opozice při nouzových zasedáních  parlamentu, komu všemu  by  ještě  vláda  měla  podle  ní  nasypat nějaké speciální dotace, příspěvky, či udělit  daňové a jiné odpustky  aby….  no přece proto, aby opoziční partaje  nabraly  lacino hlasy  pro příští  volby. Nějaký  virus  a  jeho potlačení, respektive následná rekonstrukce  státu  žvanily  typu Kalousek, Fiala, Rakušan, Okamura,, Pekarová  -Adamová,Filip nezajímaly ani okrajově. Šlo jen o volební agitaci. Na úkor  nás  všech. Obyčejně  se ke  slově  agitace v takovýchto souvislostech ještě  dodává adjektivum laciná, jenže  to tentokrát není  ten případ. Právě naopak. Najednou by  ti údajně  rozpočtově nejodpovědnější rozhazovali jako diví.

Pod tímto úhlem pohledu  nebylo nijak  těžké se Babiše zastat. V  režimu padni komu padni.

Nicméně už  v jednom z minulých  článků  jsem na  dresu opozice  konstatoval, že  vedle  výkřiků, že  by  stát   má  hrát  úlohu  oslíčka, co se otřásá a otřásá, by udělala dobře, kdyby  se soustředila  na  případy, kdy vláda   evidentně  selhala nebo selhává.  A že jich je dost a dost. Mimo jiné  ve  vlastním zájmu, Protože  všichni ti Skopečkové, Kovářové a  podobní  jsou  dnes,  se  svými atrofovanými požadavky  na  státní pokladnu naprosto, směšní. V okamžiku, kdy  si člověk připomene  jejich dlouholeté  blábolení o minimálním či štíhlém státu, o omezení  jeho daňových příjmů i výdajů. A nyní  neznají míru   natahování  rukou a požadavcích na  další a další  finanční injekce   ze  státní pokladny.Nejlépe všem, co mají  díru do krku. Moc  se těším, až  zase  uslyším  něco o  tom  štíhlém a minimálním státu!

Ale je  čas  se  vrátit k meritu dnešního sloupku.

Opozice  by  doopravdy  učinila   to nejlepší pro sebe  i pro stát kdyby místo laciného pořvávání o tom komu  je  třeba ještě  dodat, kvůli  vir, miliardy a miliardy z našich peněz a  jak říká  klasik Kalousek  – zadlužit  tak budoucí generace, se  soustředila na  zjevné  i skryté nonsensy   vládních opatření nebo kroků.  Neboť Babiše  a jeho  povedenou partičku je potřeba   opravdu ostře hlídat. O tom není sebemenší pochybnost.  A právě o tom si dnes povídáme.

Stačí se podívat na  to ,jak rezort  zdravotnictví, pod  vedením Kena  Vojtěcha nakupoval a distribuoval základní  ochranné pomůcky pro zdravotníky.

Ještě  31.1.2020 ministr osobně v  parlamentu lhal,že  stát má  tohoto zdravotnického materiálu dostatek. Jaká nás  potkala následná realita  víme  všichni. Takže  když se opravdu Vojtěcha  spol. dali do honění roušek a respirátorů asi tak 15 minut po dvanácté, počínal si  opravdu velkoryse.  Když měl štěstí, dokázal platit  jen dvakrát  více, než  za  co to ve stejné chvíli  pořizoval Hamáček a  vnitro, když  měl smůlu, tak to stálo 3x  více. Navíc  od prapodivných  firem. Tu sídlící v  daňovém ráji, tu  od těžce zadluženýchs exekucemi na  krku. Vlastně.. no  musím se omluvit – smůlu neměl Vojtěch, ale  každý z nás. Protože, jak už  jsme si vysvětlili – on to neplatil ze  svého,nýbrž z našeho. Ty  dvakrát až třikrát předražené ceny.

Za  normálních okolností a  v normálním státě by  Vojtěcha a jeho šikuly  už   dávno vyšetřovala policie  a on místo na ministerstvu   seděl někde úplně jinde.  U nás  klídek, pohoda, tabáček a  Ken nadále ministrem.

Tenhle  případ  s  neuvěřitelnými nákupy  ministerstva  zdravotnictví uvádím jako modelový  příklad a jako duševní rozcvičku. Opozice by  rozhodně nemusela  hrát  ty podivné  hry na  rozhazování  peněz  vidlemi. Je  dost naprosto reálné munice, jak dát a dodávám oprávněně, vládě  zabrat.

Třeba přes sice  slíbené a  ohlášené podpůrné programy  CoVid, které se ovšem v  reálu  mění  ponejvíce  jen ve vylhané sliby  vlády a skutek utek. Protože  jak u CoVid1, tak CoVid 2 byl sice zájem obrovský, ale  zadministrování  naprosto katastrofální.

Mluvčí ČMZRB Marie Lafantová sdělila, že  počet podaných žádostí v programu Covid I dosáhl 3220. Banka jich dosud vyřídila 1620, z nichž schválila 200 v objemu přes 700 milionů korun.

V programu Covid II bylo podáno 5 900 žádostí, záruční banka jich k nedělnímu večeru vyřídila 253 a schválila 250 v objemu přes 1,8 miliardy.

Prima výkon a bilance!

Pomoc doopravdy  vypadá  úplně jinak. To je  zřejmé naprosto každému. Ale  pro Babišovo PR? Úplně jiná písnička.

S další  velkou položkou pomoci – tzv. kurzarbeitem není situace  o mnoho lepší. Trochu ano, zásadně nikoliv.

Nicméně vláda ohlásila  celkový  rámec přímých dotací, půjček a  záruk v  hodnotě ve výši 1,2 BILIONU  korun. Tedy  až  1 200 miliard. V podstatě  asi 75 %  procent  ročního rozpočtu  státu.

Imponující  číslo. A naprostá většina  těch peněz  má  jít  firmám různých velikostí.

1200 miliard…

Vzpomněl jsem si v této souvislosti, na  jeden z nepříliš  dávných  článků Kosy z doby, kdy svět  se zdál  býti normálním. Konkrétně  z 25.ledna  t.r.,kdy  Kosa vydala text

Lži a oblbování kolem důchodů II. – jak to máme v ČR

Kde je jedna  zajímavá  tabulka. Týkající se   rozdělení  všech  registrovaných firem-právnických osob  v České republice  a  toho,kolik platí do státního rozpočtu daní v  sektoru  Daň  z příjmu právnických osob. Tabulka  reflektuje  skutečnost  roku 2018. Novější čísla  nemám. Zopakuji ji.

Takže  si to  zopakujme. Více než polovina  všech registrovaných firem NEPLATÍ  žádnou daň z příjmu. Další více než 1/4 celkového počtu pak odvádí max. 100 000 korun!!!   Což  je  jen o málo více  než na  dani odvede  zaměstnanec  s průměrnou mzdou!!!!! Ten pouze na  dani zaplatí 6630Kč  měsíčně – t.j. necelých 80 000 Kč  ročně. A celých75%  všech  firem – právnických osob  v  téhle zemi odvede  na  dani z příjmu, za celý  rok!!! maximálně  tolik, co jeden jediný zaměstnanec  s průměrnou  mzdou!!! Nepřijde vám to přímo úděsné?  A  také se ptáte,  k čemu tuzemská ekonomika  takovéhle podnikatelské subjekty asi tak   potřebuje?

Vždyť  trochu významnější daně od tohoto hospodářského segmentu vlastně jdou jen od necelých 8% ….

Proč  tohle  píši? Protože  dnes  slyším  ze všech stran,  že  je potřeba  zachraňovat  firmy, zachraňovat  firmy  a  zase  zachraňovat  firmy!

A  my  ze 3/4 vydáváme  miliardy a miliardy na někoho,  kdo neplatí  daně? A  to nikoli  krátkodobě, nýbrž  dlouhodobě a  tedy systematicky?

Může  být, že  nyní  po mně vyjede nějaký kovaný pravičák a  vyčte mi, že  pracuji jen  s daní  odváděnou s.r.o  a  akciovkami, ale že  páteří naší ekonomiky  jsou  přece  živnostníci a podobní. Hmm. No tak jo. Takže  si dáme  daňovou  výtěžnost  všech  subjektů a  většiny  daní , kdo v  téhle zemi něco platí a  co jsou vybírány. Také za  rok  2018.Údaje jsou  přímo ze  stránek MF.

Ty  čísla pro větší názornost ještě  přepíši – stav je  za celorok 2018.

DPH  celkem                                                               413 300 200 243,19 Kč

Daň Práv. osob                                                            174 008 034 546,80 Kč

Daň FO zaměstnanci                                                  193 675 575 639,94 Kč

Daň Fo zvláštní sazba /např. úroky z vkladů atd.   18 377 708 552,30 Kč

Daň FO  živnostníci                                                         7 841 101 511,37 Kč

Daň z hazardu                                                                  3 746 608 837,00 Kč

Když to hodíte  do kalkulačky, pak  vidíte,  že přímý daňový přínos  podnikatelského  sektoru pro státní pokladnu je  někde v oblasti 3,5%!!!! V porovnání  na celkové HDP státu.   Maximálně! Včetně  té živnostnické páteře!

Pokud náhodou někdo  namítá, že jsem nezohlednil výnos  z DPH, pak  namítá špatně. Naprosto  drtivou  část téhle  daně v konci  platí opět  občan Novák! V cenách konečného výrobku nebo služby.

Věc  je  jasná!  Stovky miliard  jdou na podporu podnikání. Bez ohledu na jeho formu. A  také  daňovou  výtěžnost.  Z  NAŠICH  daní. A  všichni tvrdí, že je to tak dobře.

Já  si to nemyslím. Soudím,  že pomoc  státu  by v nějaké míře  měla reflektovat  dlouhodobou daňovou   pozici směrem ke  státu  konkrétní firmy. Klíčové slovo je  dlouhodobá pozice a v nějaké formě.. Aby  se vyloučily  náhodné výkyvy  a vlivy. Zkrátka státní pomoc  cílit především tam, kde  do má  daňovou multiplikační  výhodu. Naše  peníze především  pro NAŠE  SPOLEČNÉ PŘÍJMY!

Nic podobného jsem od  opozice  neslyšel. Od  vlády, přirozeně  také ne.

Za to spoustu jalových žvástů z obou stran ano.

Nicméně bezprostřední  podnět pro tento článek představovalo cosi úplně  jiného. Konkrétně  ty podněty  jsou dva:

1-parlament zamítl návrh opozice, podle kterého by ze státní koronavirové pomoci nemohly profitovat firmy, které daní v mimoevropských daňových rájích. Proti návrhu byli poslanci ANO. Část poslanců ČSSD a všichni přihlášení komunisté se zdrželi. Pro přijetí scházelo asi  5-6hlasů….

2- ČT  přinesla příspěvek o tom, jak ministryně  financí Schillerová trvá na krev na tom, aby  rodiče  tří malých dětí, trpících vzácnou nemocí  zaplatili DPH  z léku pro ty  malé smrtelně nemocné prcky, které budou zakoupeny z dobrovolné  sbírky obyčejných lidí, když  ho  zdravotní pojišťovna odmítla proplatit. A nejde  o nějaké drobné. Jedna kompletní  dávka vzácného preparátu, dováženého z  USA stojí, podle okamžitého kurzu něco mezi 50- 60 miliony  Kč. Takže se bavíme o DPH  v rozmezí 5-6 milionů!

Lidé mezi sebou vyberou kupu peněz, aby zachránili tři děti a  stát, který by to měl mít v gesci, aby  se skládat nemuseli pro věc udělá jen to, že odsaje  část těhle peněz!!! Chápe takovou zvrhlost někdo?

Pro mne  jsou ty dvě  zprávy naprosto neuvěřitelné!  Z  naprosto bizarního světa!

Poslanci ANO, s  částečnou pomocí  ČSSD  a KSČM  ZAMÍTLI  ZÁKAZ  státní pomoci pro ty  firmy, co tady  sice podnikají, požívají  výhod  české infrastruktury,  na státní útraty  vyškolené pracovní síly , ale zisk daní  v cizině, aby nemusely  přispívat do rozpočtu.

Pro mne jde  o zloděje, křížené se  šmejdy nejhoršího  druhu. A  Babiš, Schillerová a  celá ta  parlamentní ANOčeládka  mají za  to, že  takové je v  dnešní krizi podporovat  ze  státních peněz!!!  No neberte  to! Jestlipak si někdo  ze  zdejších  babišáků položí jednoduchou otázku  – proč sakra  ANOšéf  a  spol hlasovali proti tomuto opozičnímu návrhu??? Jaký k tomu  mají důvod???!!! Tedy kromě  toho, že  to pro ně osobně nebo pro ANOšéfa  a jeho kamarády  je  finančně  výhodné?

Když  byla  Schillerová opakovaně dotazována, neráčila  odpovědět!!!  Sprosťárna  bezmezná.

Zejména ve  světle toho příspěvku  ČT  ohledně  bezskrupulozního vymáhání  milionové DPH od rodičů tří na  smrt nemocných kluků. Pokud jim včas nebude podán mimořáně  drahý lék,  který český zdravotní systém nehradí. Navíc  je tam  nebezpečí z prodlení. Ten  medikament  je účinný  jen pokud  dítěti nejsou  více než dva roky.    Jakmile se hraniční termín prošvihne. skládali se dobří lidé  marně! Marně  proto, že  bylo potřeba  vybrat nikoliv 100 nýbrž rovnou 110% ceny  léku. Aby  si ministryně  financí přišla na své!

První malý  pacient už má  vysbíráno, druhý  téměř a třetí je na  dobré cestě. Jenže  stát, zosobněný ministryní Schillerovou, který je ochoten finančně pomáhat  i  firmám, co  v tuzemsku  jen berou a nic nevracejí, natahuje  svou  chamtivou ruku  na  peníze  dobrovolných  dárců a  požaduje – dej nebo chcípni!!! A chce  mermo mocí svou libru masa!!!  Z peněz, které už byly jednou zdaněny   u dárců. Za které se  koupí něco, co může DĚTEM zachránit  život. Protože  prý to jinak nejde! Buď  zaplaťte  daň, kterou nyní mnozí platit nemusí nebo si  dětičky zhebněte!

Chápe někdo tuhle  naprosto skandální a velesprostou logiku?

Peníze  pro systematické daňové neplatiče  ano, pro na smrt nemocné děti a  jejich vyděšené rodiče nikoliv?

Má  ta  Schillerová vůbec  nějaké svědomí?

Adresuji tenhle  článek  všem Babišovým voličům – tohle  vážení, to jste nám zvolili, ano tohle  monstrum! Jeho počínání v obou případech  jde za  vámi a je  vaší odpovědností!

Doufám,že  dnes  snadno usnete!

A ještě něco – Schillerová  požaduje  od rodičů  těch  nemocných něšťastníků 15-18 milionů. Podle kursu dolaru. Jinak by  se nejspíš zřejmě  státní finance zhroutily. Vyčísleno přes prachy jeden sotva zrozený život za  max. 6 milionů úbytě  ze státní  kasy. V okamžiku , kd y tento příspěvek píši, evidujeme  221 mrtvých v  souvislosti s koronavirovou epidemií. Vlád a a Schillerová s nechali v  parlamentu odhlasovat zvýšení schodku státního rozpočtu z původních  40miliard korun na  300miliard. Tedy stání pokladně  má scházet  o cca  260 miliard korun více, díky  viru a opatřením proti němu. Kupecké počty  říkají  že  jeden  CoVid 19 mrtvý nás  takto vyjde  na cca  1 176 470 588 korun. Ano na  necelé  1,2miliardy. A  Babiš se  Schillerovou a jejich  klaka  vytrubuje, že je  to tak správně  a dokonce záslužný  čin. Ale  těch max.  6 mega, tedy  196 méně prostě  z rodičů a dárců vymáčknout musí. Stůj co stůj!

To se vážně  ani trochu nestydí?  A  jejich voliči také ne? Kde to žiji????

Dodatek:

Tenhle text měl původně  vyjít  včera. Nakonec  jsem upřednostnil   článek o soudci Výborném a jeho absurdním rozsudku. Při zachování původního redakčního plánu, bych nyní nemusel nic  doplňovat. Takhle  musím reagovat na  zásadní změnu v přístupu  k hrazení léku pro ty  tři malé nešťastné  kluky  ze  strany  státu.

Celá situace  se stala natolik bizarní a neudržitelnou, že  prý podle  Babišova  vyjádření dominovala  jeho jednání v Lánech se  Zemanem!!!! A náhle  se řešení  našlo – zdravotní pojišťovny  prý se k věci přihlásily  a postavily  čelem a nakonec    ve všech třech případech mimořádně  drahou léčbu uhradí….

Chce  se mi křičet  – to to nemohlo být takhle vyřešeno dávno a  dávno?,!! To  lidé  museli  nejprve  vybrat  skoro 200 milionů a  ministryně  Schillerová předvádět naprosto šílené a idiotské   daňové  tanečky a nakonec   ČT   to rozmáznout  ve  vší  sprostotě  a hlouposti celého případu, aby  se to vyřešilo v  rámci možná  minut  z Lán?? Kdy  konečně  oba  čeští obrpapaláši pochopili  mediální brisanci  informace  o tomto případu na obyvatelstvo? Protože jenom PR  v konci rozhodovalo. Žádný  zdravý  selský  rozum nebo  snad  dokonce povinnost  chránit  lidské životy a  to především dětí!!!

To jsme  to dopracovali…

Ale  zaplať Nejvyšší, že  ti  malí kluci jsou  z nejhoršího venku   a jejich rodiče také!

Bohužel, papaláši se  ani nezastydí.Tím si jsem jist.

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.