Jedno parte a hradní hůl opět v akci


Myslím, že  není mezi návštěvníky  Kosy nikdo,  kdo nepamatuje  incident  na  Hradě, kdy  úřadující premier  Sobotka  přinesl na  Hrad svůj návrh na odvolání  tehdejšího ministra  financí Babiše a  vběhl, pro mne osobně,  do  záměrně připravené  podlé  hradní léčky,  kdy  prý  Zeman očekával jeho demisi.   Volím zcela záměrně označení podlá  léčka, neboť  Zeman  byl přes  svůj sekretariát přesně  informován, proč  za ním  Sobotka  jde.  A  vše  vyvrcholilo vůbec nejtrapnější politickou scénou  od  převratu v  naší  zemi,  kdy  opařeného, zaskočeného premiera  bohuželprezident svévolně  šikanoval svou  hůlkou. Se zjevným potěšením, jak s ním  veřejně  vytírá a ponižuje.  Prostě  Zeman v  celé své  „velikosti a  kráse“.

Měl jsem to za naprosté Zemanovo politické i osobní dno. Které  už nemůže překonat. Dnes mohu jen smutně konstatovat, že  šlo o mýlku… Velkou mýlku!

Když  před nedávnem  zemřel naprosto nečekaně  Jaroslav Kubera,  přišlo mi  to nějak divné.  Ale  ty pochybnosti nešlo  o nic opřít. Všichni pracovali jen  s oficiálními, tedy  velmi  skrovnými informacemi.

Teprve  nyní  vylézají na světlo denní  detaily a  já  dodávám – hnusné detaily! Tak jak  se rozhodla  je vylíčit  veřejnosti manželka  zesnulého  předsedy  senátu  s  jeho dcerou.  Vše odstartoval interview  pro pořad  ČT  168 odvysílaný  26.4.2020. Záznam  najdete  zde.

Linkuji jej proto, abych odstranil pochybnosti, že  výpověď  manželky a  dcery byla  zmanipulovaná, vytržená  z kontextu , či  že mluvily pod nátlakem. Každý má možnost  se přesvědčit na  vlastní oči a uši!

Sám ovšem před záznamy, pokud jde o věcný obsah,  dávám přednost písemným záznamům. Které jsou  hutnější a člověk je  rychleji zvládne a  také proto, že  se lze  v nich snáze  vracet  a nad nimi  o to intenzivněji přemýšlet.

Proto přetisknu velmi  podobný,ba  obsahově  až stejný  rozhovor, jež  paní  Věra  Kuberová  dala  redakci Seznam.cz.

Doporučuji zejména  zdejším svědkům Milošovým a jeho  voličům, aby  si jej pečlivě přečetli. Aby  pochopili, co  za  exemplář  nám zvolili na Hrad… I když je mi jasné, že  právě  v tomto okamžiku tento článek pro ně  skončil. Oni zásadně  věnují  čas jen tomu, co  lahodí jejich vidění  světa a  Miloš  v tom jejich vesmíru má  kolem hlavy ne jednu jedinou svatozář, nýbrž  rovnou nejméně deset. Jak se  na supersvětce  patří.   Přece není  žádný obyčejný  svatý Antoníček nebo snad  dokonce  nějaký Jakub menší.    On je pro ně  Miloš  největší nebo dokonce Miloš  s hůlkou..

Takže  se podívejme, co s tou hůlkou, po Sobotkovi dokázal nyní daleko většího!

Kuberová: Z dopisu čínské ambasády jsem měla hrůzu. Bála jsem se o rodinu

Převzato ze  Seznamu.cz

Celkem 52 let strávila Věra Kuberová se svým mužem, nedávno zesnulým předsedou Senátu. Jak prožíval tlaky, pod kterými byl kvůli chystané cestě na Tchaj-wan? Rozhovor s manželkou Jaroslava Kubery.

Na novoroční recepci na čínské ambasádě jste, jak jste přiznala v pořadu 168 hodin, cítila strach. Teď už ho nemáte?

Mám, pořád. Ale rozhodla jsem se, že budu konat, protože se mi nelíbí, co se s námi děje.

Obavy ve vás vzbudil i dopis od čínské ambasády, který jste našla v manželově aktovce. Jak na vás působil, když jste ho otevřela?

Měla jsem z něj hrůzu. Když jsem si uvědomila, do čeho se to řítíme, měla jsem šílený pocit. Bála jsem se o rodinu, bála jsem se o děti, nebylo to hezké.

Proč přesně jste se rozhodla o okolnostech plánované tchajwanské cesty manžela promluvit?

Cítím lítost nad tím, že nám svoboda tak strašně moc ubývá a manžel už v tom nemůže nic dělat. Tak jsem se rozhodla, že o tom budu mluvit. A i když vím, že se třeba ničeho nedopídíme, tak aspoň budu vědět, že jsem pro to něco udělala.

Co přesně myslíte tím, že nám ubývá svoboda?

V souvislosti s Čínou mám na mysli to, proč zakazují, aby někdo vyjel jinam než do Číny? Potom to vyhrožování, ten dopis zněl opravdu ošklivě. Je v nás strach. A i v jiných věcech svoboda ubývá, přibývají zákazy a příkazy. Proti tomu můj muž celý život bojoval.

Bylo mu špatně a nemohl spát

Vy jste zpozorovala, že váš manžel byl krátce před smrtí jiný. Jak se změnil?

Manžel vždycky dělal legraci. Všichni vědí, že byl veselé povahy a hodně mluvil. Teď byl ale pořád zticha, a když jsem se zeptala, jaký má problém, tak mi nic nechtěl říct. Říkal, že všechno je v normálu, ale viděla jsem, že nebylo. Bylo mu špatně, nemohl spát a bylo vidět, že je prostě úplně jiný než celá léta, co jsme spolu byli. Znala jsem ho moc dobře, už od školy. Věděla jsem, že to je reakce na dění, co jsem s ním zažívala předtím.

Takže jste tušila, že za proměnou vašeho muže stojí nějaké pracovní problémy?

Myslela jsem si, že za tím stojí ta Čína. Čínský velvyslanec ho několikrát navštívil a různě se to objevovalo v tisku. Rozebíralo se, jestli je lepší na Tchaj-wan jet, nebo nejet. Působilo to na mě divně. Kdoví, jestli mu někdo nevyhrožoval. On mi to nechtěl vysvětlit, asi nás do toho nechtěl zatahovat, nechtěl rodinu ohrozit, nevím.

Takový byl jeho styl, pracovní záležitosti a obavy s vámi pan Kubera nikdy neřešil?

Pracovní záležitosti se mnou hodně řešil, protože já jsem mu dělala takovou domácí sekretářku, hlídala jsem mu telefony, hlídala jsem mu různé výstřižky, schovávala jsem mu je. Ale teď se projevoval úplně jinak.

Vy jste říkala, že manželovi nebylo dobře. Stěžoval si na nějaké konkrétní zdravotní obtíže?

Stěžoval si, že má skřípnutý nerv. Pak jsme se dozvěděli, že už dva dny předtím, než se mu to stalo, měl nějaký slabý infarkt. Stěžoval si od té doby, co byl na obědě s panem prezidentem.

Od Zemana přišel manžel rozladěný

To bylo po Novém roce. Rozvedl pan předseda nějak, z čeho konkrétně byl po obědě u pana prezidenta rozladěný?

Dozvěděla jsem se z televize, že ho pan prezident vzal holí po hlavě. Připadalo mi nedůstojné pana prezidenta, aby druhého ústavního činitele mlátil holí. Nevím, v jakém stylu to bylo, ale byla jsem z toho rozladěná. Manžel ze schůzky přišel, ale nijak to nerozebíral. Jenom říkal: Víš, Miloš je takovej, vždyť ho znáš.

Změnil se vztah pana předsedy Senátu k panu prezidentovi v posledních měsících?

Ne, manžel věděl, jaký je pan Zeman, ten vztah se nijak nezměnil. Akorát jsme si říkali, že za něj asi jedná někdo jiný, protože už toho asi není schopný.

To říkal váš manžel?

To jsme říkali my oba.

Koho měl pan Kubera na mysli, když říkal, že za pana prezidenta rozhodují jiní?

Koho měl na mysli konkrétně, nemohu s určitostí říct.

Vy jste v České televizi uvedla, že máte za to, že váš muž zemřel na infarkt právě kvůli tlakům s tchajwanskou cestou. „Vnímáme to tak, že ho to stálo život,“ řekla jste. To jsou silná slova, vyplývá něco takového i z poznatků lékaře, kterého máte k dispozici?

Lékař do dnešního dne, i když to už dvakrát urgoval, nedostal z patologie žádnou zprávu. Ani já žádnou nemám. S paní primářkou se pořád dohadujeme, ale odmítá nám cokoliv vydat. Takže já se domnívám, že to byl infarkt, ale vlastně nevím, na co manžel umřel.

Takže stále ještě nemáte potvrzené, že to byl infarkt?

Není to potvrzené a zřejmě asi nikdy nebude.

O cestě na Tchaj-wan byl manžel stoprocentně přesvědčený

Váš muž byl z vysoké politiky na různé tlaky zvyklý. Byl slavný tím, že se nebál říct svůj názor, třebaže nepopulární. Předpokládám, že pár nepřátel asi měl. Jak se s tím vyrovnával?

Říct názor se nebál. Každý máme přátele a nepřátele, ale on si většinou z těch nepřátel svojí výmluvností udělal přátele. Nikdy neměl takový konflikt, aby si někoho znepřátelil, manžel se vždycky snažil všechno urovnat v legraci, to byl jeho styl. Vždycky se z konfliktu nějakým způsobem vymluvil a byli kamarádi.

Váš manžel si také dokázal stát za svým. Byl to i případ Tchaj-wanu? Jak moc si byl jistý svým záměrem tam přes nelibost Číny odcestovat? Byl o něm stoprocentně přesvědčený?

Byl stoprocentně přesvědčený. Protože to nebyl jenom jeho názor, ale byl to názor mnoha lidí, kteří se té cesty měli zúčastnit. On se vždycky ve všem nejdříve zorientoval, poradil se s právníky, poradil se s lidmi, kterých se to týkalo. Do ničeho nešel jen z vlastní vůle, vždycky si to nějak ověřoval. Tak to bylo i tentokrát. Uznával demokracii. A my jsme v demokratickém státě, tak si šel za svým.

Proto na té návštěvě tak trval, protože podle něj bylo jeho demokratickou volbou tam jet?

Ano, přesně tak.

S kým vším vlastně teď o této věci komunikujete?

Hlavně se Senátem.

Spoléhám na Senát, že tlaky prošetří

S předsedou senátorů Milošem Vystrčilem, který se do toho vložil?

Já na něj spoléhám, že to snad někam dotáhne. Jestli mu to tedy bude umožněno. Protože Hrad s námi nekomunikuje. Ten se k tomu vyjadřuje, jako kdyby ani manžel neexistoval.

Ani poté, co jste s dcerou poskytly své vyjádření pořadu 168 hodin, žádná reakce z Hradu nepřišla?

Ne, ne. Žádná reakce. Žádné nové informace nemám.

Čím si vysvětlujete, že s vámi Hrad nekomunikuje?

Já si myslím, že Hradu je nepříjemné, že takováhle situace vůbec nastala. Já jsem se nikdy moc neprojevovala, takže si mysleli, že v tom nic dělat nebudeme a že to necháme být.

Věříte, že dojde na politické úrovni k prošetření celého toho příběhu?

Já doufám, že dojde. Strašně bych si to přála, protože to manželovi dluží.

Kdo konkrétně by měl zakročit?

Řekla bych, že Senát. Ten je na úrovni k Hradu, takže Senát by se po tom měl pídit. Ale jestli to bude v jeho moci, těžko odhadnout.

A co by tedy pomohlo vám osobně po lidské stránce?

Mně pomáhá už jenom to, že o tom mluvím.

Cítíte zadostiučinění, že se to řeší?

Ano.

Tolik paní Věra  Kuberová.

Jestli jí dobře  rozumím, pak mi vycháejí  tyto závěry:

1- její manžel zemřel v  důsledku enormního tlaku, kterému byl kvůli plánované oficiální návštěvě  Tchajwanu  vystaven jednak od  čínského velvyslanectví a  velvyslance osobně. Stejný, ne li větší  tlak na něj vykonával jak prezident osobně a zejména  jeho poskoci. Zřejmě dokonce i pomocí dopisu, který si na čínské ambasádě  Hrad měl objednat.

2- na obědě, který  Hrad uspořádal pro čtyři nejvyšší  ústavní činitele  této země onen tlak vyvrcholil  a dokonce tam  mělo dojít  k naprosto bezprecedentnímu osobnímu  napadení  předsedy  senátu prezidentem, který jí  měl praštit  Jaroslava Kuberu přes  hlavu…

3- v konečném součtu těchto událostí  Jaroslav Kubera nečekaně zemřel

4- v úmrtí je každopádně  cosi velmi  a  velmi zavánějícího, protože  rodina  ani ošetřující lékař  nemají  dosud, po více než  třech měsících od  data k smrti, pitevní protokol. A  příslušná patoložka  odmítá komunikovat  o této skutečnosti. Zřejmě  proto, aby nemusela úředně oznámit, že příčinu úmrtí byl  infarkt, protože  to by  implikovalo  serii otázek typu  proč  k němu  došlo a v jakých souvislostech?

5- podobně  mlčí i Hrad ,když se jej  nový  předseda horní komory Vystrčil dotazuje  oficiální cestou na peripetie kolem onoho čínského dopisu  Jaroslavu Kuberovi.

6- lidsky  nejskandálnější je  ovšem  ten incident  s hůlkou.Jak si  bohuželprezident  vůbec  něco takového vůbec   dovolí? To už  si opravdu myslí, že může  naprosto všechno?  Zřejmě  ano.

Zeman a jeho /všeho/schopný kompars doopravdy  diskreditují  a  deklasují  i ty poslední zbytky  demokracie, co nám tady  ještě  zůstaly. Neskutečným a neuvěřitelným způsobem. S podporou půlky  národa.

Nás  doopravdy  nevyvraždí  nějaký  čínský  vir.  My  se  o to postaráme  sami. Díky Zemanovi a jeho hůlce jeho podporovatelům. A podlézavosti  vůči  Číně.  Ta servilita  vůči ní, kterou Zeman  od  svého nástupu na Hrad předvádí má  naprosto neskutečný rozměr. Až smrtící.

Zdá se, že  nelze pochybovat  o tom,  že  Zeman si dne 20.ledna t.r. díky  své  oblíbené hůlce  a srzevá její  diplomacii připsal  zásadní úspěch, kterým se nemůže  chlubit  žádný  evropský  čelní politický představitel současné  doby –   že  s její pomocí  možná vyčaroval i parte pro svého politického oponenta!

Tohle  se  ani vzdáleně  nepovedlo ani  nejdéle  sloužící německé kancléřce Merkelové, o politických novicech typu Johnson,Macrona pod. nemluvě,  ale  fyzický politický  skalp si nepřipnul k opasku dokonce  ani jeho věčný  antipod  Klaus. Tomu se o takovém výkonu ani nesnilo!

Hůlka dokázala vyčarovat parte. Pokud  jsou informace, na nichž  je vystavěn dnešní článek pravdivé.  Za  sebe říkám, že jim věřím.

A dodám, že  doufám, že nový  předseda  senátu na Tchajwan , na místo Jaroslava  Kubery, v každém případě pojede,. I kdyby  pepka měla klepnout někoho jiného.

Mimochodem,  kdybych  byl  snad někdy,  v pominutí smyslů, volil Zemana prezidentem,  cítil bych se dnes  spoluviníkem  tragického skonu  Jaroslava Kubery.! Naštěstí s e tím trápit nemusím a tuhle  velkou duševní zátěž  k těm, co jsem si  za  celý život  nasbíral  sám,  řešit nemusím. Takže  se  v klidu mohu zeptat  Zemanových voličů – dochází  vám vůbec  co jste  to zvolili?

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.