Stálice kapitálového světa


napsal Leo K.

 

Hned první den co byl u nás opět povolen prodej ochranných prostředků veřejnosti jsem si koupil v lékárně SANO respirátor KN95-A za 240 Kč. Před týdnem jsem byl se ženou v lékárně BENU a zakoupil 2 chirurgické ústenky (= 1 balení) za 79 Kč. Dnes (29.dubna) jsem v trafice, vedle programu TV MAX pro ženu, koupil 5 chirurgických ústenek (= 1 balení) za 99 Kč. Aby nebylo pochyb, respirátor KN95-A je jen trochu sofistikovanější rouška, nemá výdechový ventil. Ve svém souhrnu jde o jednorázové (po použití vyhodit) pomůcky určené k tomu, aby zachytily bakterie zalévané v kapénkách a aerosolech z úst a nosu nositele.

Nejsou navrženy tak, aby chránily uživatele před vdechováním vzdušných bakterií nebo virových částic.

Protože nejsem v zavirovaném prostředí (alespoň doufám) a svůj zdravotní stav si hlídám, tak se dopouštím toho hříchu, že použité roušky neodhazuji, ale dezinfikuji pomocí horského sluníčka Chirana UVIR, které obsahuje výbojku TESLA RVK 125 W z křemenného skla. Její účinnost poznám podle specifického zápachu ozónu, který UV záření vyprodukuje. Ale proč to píšu? Jenom jako ilustraci toho jak fungují zákony trhu a také skutečnosti,

že trh nemá morálku.

Tím jenom potvrzuji starší výrok Václava Klause, že morálka není ekonomickou kategorií. A dokonce lze to tvrzení rozšířit i na libovolný společenský systém. Hojně je v současné době diskutován společenský systém v Číně, který pevnou rukou drží Komunistická strana Číny, ale ekonomika má kapitalisticky popuštěné otěže. Úžasně to ilustruje blog tlumočníka a organizátora netradičních cest Čínou, Slováka Pavla Dvořáka. V Číně se oženil a tak má rodinu na dvou vzdálených místech. Na Slovensku a Číně. Ale dejme mu slovo:

To, čo sa dnes deje na tomto trhu je vojna. Ešte nikdy sa nestalo, že by celé ľudstvo, všetci ľudia na tejto planéte potrebovali to isté. Jeden produkt chce takmer každý na planéte. Rúška a respirátory. Zároveň väčšina iného biznisu padla a firmy hromadne krachujú. A preto, kto môže, ide dnes obchodovať s respirátormi a rúškami. Všetky továrne prerábajú svoje výroby. Všetci obchodníci plnia svoje sklady. Každý čínsky obchodník, ktorý má nejakého partnera v Európe poslal mail: „Nechceš tentokrát kúpiť respirátor KN95 namiesto ponožiek/motorov/rýb/vína/elektroniky/magnetiek/obalov na iphone/trenírok/nohavičiek/vysávačov/špáradiel/cesnaku/…?“

Kým pred pár mesiacmi mohli byť na trhu stovky firiem vyrábajúcich respirátory, dnes sú ich tisíce. Možno desaťtisíce. Nemám presné čísla a pochybujem, či vôbec existujú. V tomto chaose sa nevyzná nikto. Problém je, že väčšina týchto nových firiem len tento mesiac prerobila svoju výrobu a nemajú potrebnú certifikáciu. Veľa firiem, ktoré sme kontaktovali mali exportné certifikáty staré jeden až 5 dní. Veľa z nich dávalo dátumy do budúcnosti! A obrovské množstvo certifikátov bolo falošných. Buď si ich sami vymysleli, alebo oslovili firmu na certifikovanie, ktorá bola falošná. Trh sa zalial fejkami, nekvalitou a podvodníkmi, ktorým zaplatíte, a už o nich nikdy nebudete počuť. Týchto príbehov som za tento týždeň počul nespočet. Lenže to nie je najväčší problém. Ani zďaleka…

Tento trh je teraz obrovský chaos. A to je príležitosť pre ľudí s peniazmi. Bohatí podnikatelia dali dokopy obrovské množstvo peňazí a trh ohýbajú vo svoj prospech. Deje sa to dnes! Ako? Každá továreň do ktorej sme sa za posledný týždeň volali dostala, objednávku na desať až päťdesiat miliónov respirátorov s krátkym termínom dodania (väčšinou týždeň) a preto neprijímajú nové objednávky. Takmer každá továreň v Číne, ktorá ma produkciu do 300 000 produktov denne bola za posledné dni plne vyťažená obrovskými objednávkami, z ktorých väčšina pochádza z jedného zdroja. Zoskupenia bohatých obchodníkov (veľká časť z mesta Yiwu) sa snažia na krátky časový úsek obmedziť ponuku zahltením výrobných kapacít a produkty dávajú do skladu.

Do predaja ich ešte nedávajú. Preto u nás (Dvořák mluví o Slovensku) nie sú. Každý deň tak cena respirátorov rastie približne o päťdesiat centov. Kým cez víkend sme mali respirátory za 1,55 USD, dnes už stoja viac ako 2 eura. A cena stále rastie. S číslami nie som dobrý, ale túto matematiku vyskúšam. Ak sa im podarí za týždeň navýšiť trhovú cenu respirátora FFP2 o 2€ a iba ja viem o 35-40 fabrikách ktoré dostali objednávku každá na milión respirátorov, tak navýšením ceny zvýšili zisk z týchto 40 fabrík o 800 000 000€! A to je iba veľmi zjednodušený a laický odhad, reálne čísla budú mať asi o niekoľko núl viac.

S existujúcou ponukou je ešte jeden problém. O produkty sa bije celý svet, skladové zásoby v miliónoch sa vypredajú za niekoľko hodín a prevody peňazí z Európy trvajú príliš dlho. Ak sa vám podarí nájsť niekde tovar, musíte zaplatiť stopercentnú platbu do konca dňa. Ak to nedokážete, máte smolu. Berie ten, čo dokáže. A vy musíte brať potom od neho. Európski obchodníci, ktorí nemajú silného finančného partnera, alebo financie v Číne nie sú schopní nakupovať za najnižšie ceny.

Posledným faktorom v tomto šialenstve je čas. Všetci vedia, že tieto produkty chce svet teraz! Tento týždeň. Možno budúci týždeň. Otvorila sa malá časová medzera, ktorá sa pravdepodobne už počas nášho života nezopakuje, kedy môžu bohatí ľudia svoje peniaze doslova rozmnožiť v priebehu dvoch týždňov. Za mesiac už budú vybudované pravidelné dodávky a veľa obrovských fabrík ako Fiat, či BYD spustí svoje megatovárne na respirátory (BYD chce vyrábať 50 mil. denne). Umelo zvýšená cena krátkodobým zastavením ponuky tak pôjde zase dolu a v hre zostanú len veľkí hráči. Ale to už budú všetci bohatí ešte bohatší.

Text vysvětluje proč mělo v Číně úspěch například PPF. Teng Siao-pching měl pravdu. Na barvě kočky nezáleží, hlavně když umí chytat myši. Když je příležitost, tak na certifikaci…

Takovýto dravý kapitalismus Evropa napodobit nedokáže. Jestliže každá nemocnice má v době covidu-19 spotřebu ochranných pomůcek v intervalu od jednoho tisíce do desetitisíc roušek a respirátorů denně, tak mi schválně jmenujte domácího výrobce, který dokáže rozběhnout, řekněme do týdne, fungující dodávky saturující tuto poptávku.

Česká schopnost improvizovat nicméně překvapila svět. Chirurgické ústenky nechrání nositele, ale toho s kým jsme v kontaktu. A toho využila a masově se rozšířila iniciativa podomácku vyrábějící improvizované látkové roušky, které by neobstály v jakékoliv průmyslové certifikaci. Pod sloganem

Moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mě

se rozběhla jinde nevídaná akce korunovaná videem v angličtině, které sdílely a popisovaly i přední světové agentury. Přesto to neznamená, že jsme to Číně „natřeli.“ Ach, ta naše potřeba zdůvodňovat všechno zákeřným nepřítelem. Máme to z okupace nebo dokonce z 1. světové války? „Der Feind hört mit!“ Doslova posedlost.

Když začátkem třetí dekády března přiletěla do Itálie stovka ruských zdravotníků a mobilní dezinfekční stanice, naše media chytal fantas: „Ruská vojenská letadla na letišti NATO!“A zároveň se objevily hlasy, že Američané Italům poskytli polní nemocnici a bez mediálního humbuku. Ale to je právě ono. Polní nemocnice – dobře, ale kdo do ní. Proto Itálie děkovala také Kubě, která tam poslala 52 lékařů a sestřiček!

Spojené státy i leckteré evropské země však vzápětí vyzvaly ostatní, aby pomoc z Kuby nepřijímaly. Podle USA je kubánský program na vysílání zdravotníků do světa v podstatě obchodováním s lidmi. Lékaři jsou podle Washingtonu vykořisťovaní a slouží jen jako nástroj šíření komunistické propagandy.

Inu tonoucí nekádruje pomocnou ruku.

Když jde o humanitu, tak by i nejzavilejší ideologické bubny měly zmlknout. MUDr. Tomáš Fait Ph.D. popsal v roce 2012 své osobní zkušenosti z Kuby a vedle nepopiratelné chudoby zdůraznil:

[…]Kvalita kubánských lékařů je v oblasti Jižní Ameriky a Karibských ostrovů pověstná. Často pracují v zahraničí, a to vzhledem k neuvěřitelně altruistické politice Kuby velmi často jako dobrovolníci v misích vyslaných na pomoc nejen v době živelných katastrof. Právě v době našeho pobytu uveřejnil kubánský deník Prensa Latina poděkování ekvádorského prezidenta Rafaela Correa za misi 300 kubánských lékařů, která ošetřila přes 1 280 000 obyvatel, za bezplatných 110 000 očních operací i za výchovu 1 757 ekvádorských studentů medicíny. […]

Nejzajímavějším odborným zážitkem byla návštěva ELAM (Escuela Latinoamericana de Medicina; tedy „Latinskoamerická lékařská škola“), kde nás uvítala prorektorka dr. Jolanda Moro. V roce 1998 po devastaci Střední Ameriky hurikány George a Mitch rozhodl Fidel Castro Ruz, že lepší než stále vyvážet kubánské lékaře do různých částí světa s nedostatečnou lékařskou péčí (jen do Afriky jich Kuba od roku 1963 vyslala 50 000), bude efektivnější vychovat na kubánské vysoké škole jejich vlastní lékaře. Z bývalé námořní akademie na předměstí Havany vznikla v krátké době nová univerzita. Studenti z chudých komunit celého světa, zejména však Střední a Jižní Ameriky, ale i Afriky ve věku 18–25 let s ukončeným středoškolským vzděláním zde zdarma studují medicínu. První dva roky stráví v tomto univerzitním kampusu a poté již pokračují ve studiu na jednotlivých univerzitách po celé zemi. Za 12 let existence vychoval ELAM přes 10 000 lékařů. Na otázku, kolik stojí výuka jednoho studenta, jsme dostali odpověď, že na ELAM nyní studuje 1 133 studentů z 18 zemí, ale neznají tento pro nás v současné době základní údaj. Provoz ELAM je hrazen přímo z rozpočtu kubánského ministerstva zdravotnictví.

Pokud bychom toto počínání hodnotili jako „vývoz revoluce,“ pak je to ten nejúžasnější a nejhumánnější způsob, jaký šlo vymyslet. […]

Na stránky Latinskoamerické lékařské školy se můžete podívat sami. Paradoxem je skutečnost, že na ELAM studují (za kubánské peníze) i studenti z USA. Pokud jde o mne, tak rozhodně dávám přednost vývozu lékařů před světovým hlídkováním letadlových lodí.
A podobně se to má i s naším poměrem k Číně. Nemohu si pomoci, ale obviňování komunistické Číny z kapitalistických praktik…to už není pokrytectví, ale ideologické zoufalství. Nikdo přece nepopírá, že jedním z motivů překvapivých humanitárních akcí je ideologické image. Ale zaplať Pán Bůh za něj!

Opravdu si myslíte, že podpora rozmíšek a vývoz zbraní je pro stav světa lepší?

Příspěvek byl publikován v rubrice Země Lea K. se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.