Realita versus „zpravodajská realita“ v českých mediích


Nafotil Germanicus

Předpokládám, že  jste také včera  zachytili údernou informaci  o tom, jak kdosi  postavil na podstavec  pomníku  po  odstraněném  maršálu Koněvovi  vporcelánovou záchodovou mísu.

Můj prvotní dojem  byl zcela  jasný – nějaký nadčlověk  typu starosty  Prahy  6  nebo řeporyjece  Novotného zase potřebovali tímto způsobem ukázat  svou „intelektuální převahu“ nad  tou částí  českého obyvatelstva, co ještě  pořád nezapomněla  základní  fakta vážící se k  II.ww, jejímu průběhu a  hodnotám, o které se tenkrát, na život  a na  smrt, bojovalo. A která nemá zapotřebí  si z bigotního a nesmyslného antirusismu udělat  výnosnou živnost, protože  se  dokáže/dokázala  vždycky  uživit normální obyčejnou, ale především vždycky POCTIVOU – prací.

Nicméně, když jsem  si přečtl následující  článek na  Novinkách. cz, byl jsem jaksi poněkud  zmatený. Tím spíše, že  informace  ostatních jedině  správných sdělovadel vypadaly  úplně  stejně.

Takže  Kolář je  rozhořčen?  A ten kdo tam tu záchodovou mísu  dal  má v hlavě  fekálie?!, říká, zdráhám se napsat  – člověk, co si to zbaběle „vyřídil“ s  jemu politicky  nepříjemnou  sochou  někdy nad  ránem  při vyhlášeném nouzovém stavu, aby měl „klid na tuhle práci“.  Aby  se  následně  stejně  statečně- skrýval.  Nejspíš  si připadal jako Don Juan a měl strach, aby  ho socha komtura  také  nerozdrtila.  Pardon, nikoli komtura, nýbrž Koněva….

Takže tady  něco nehraje.

Prohlížím jiná media  a všude  to samé…  Divné, podivné! Kdyby ta  záchodová mísa  cílila,  jak jsem se zprvu  domníval –  na  další urážku  Koněva a Ruska,  byl by přece  Kolář  a  mainstreamový  tisk  happy  a  pořádně  by to rozmázli. Ale  Kolář  je  pobouřen, mědia  jsou nezvykle skoupá na detaily…  Podivné!  Jenže  z Vlčštejna  detaily nezjistím.

Ale  záhada se  rozluštila  sama  od  sebe. No  vlastně sama od sebe  rozhodně  nikoliv – rozřešil ji  přítel Germanicus. Který  se na  náměstí Interbrigády  dostal včas,  aby vše  vyfotil a zdokumentoval. Takže vám, díky  jeho rychlé reakci, mohu odprezentovat  fotografie, které  mainstream  českému čtenáři rozhodně nenabídne. A  které  jasně vysvětlují, co a jak!

A Germanicův  komentář?  Zde:

Byl jsem dnes ráno na farmářských trzích na Kulaťáku. Potom jsem se jel ze zvědavosti podívat na místo sochy I.S. Koněva. Byl jsem tam okolo deváté hodiny. Nikde nikdo. Leč někdo přes noc umístil na zadeklovaný podstavec sochy maketu záchodové mísy a stylizovaný toaletní papír s nápisem Ústava ČR. Předpokládám, že ten záchod je určen pro  Koláře a jemu podobné…

Ano  z Ústavy a  Ústavou zaručených lidských práv   si  téměř všichni politici dělají  tu  trhací kalendář, ondy  zase  ruličku toaletního  papíru. Ostatně  tomuhle  tématu se Kosa věnuje  opravdu  často a usilovně. Častěji a usilovněji, než  jsem si kdykoli, třeba ještě před takovými 10-ti roky, vůbec  uměl představit.

Natírám to Zemanovi i Babišovi, stejně jako před  tím Klausovi,Nečasovi nebo Kalouskovi. A  jindy Kolářovi, Novotnému nebo Hřibovi,  prostě každému,  kdo s Ústavou nakládá, tak, jak  svou alegorií  ukázal  onen  neznámý včera  na náměstí Interbrigády.

Jen je  zvláštní, že  Kolářové i media  jsou pobouřena jen někdy.  Když  „výtvarník“  Černý, pod  záštitou  Topolánkovy  vlády, umístil jiný  klozet na  „reprezentativní  plastice“  jménem Entropa,  byla  to evropská senzace a  důstojná prezentace  naší země.

Tedy podle názoru tehdejších  českých  mocných. A také dnešního  informačního mainstreamu. Dovolím si přidat  relativně nedávný  citát:

Skandál kolem Entropy prospěl Černého popularitě. Nyní jednapadesátiletý umělec je jednou z nejvýraznějších osobností současné české kultury a proslul řadou dalších provokativních děl. Již v roce 1991 natřel na růžovo tank, který stál jako pomník na pražském Smíchově. 

Zkrátka  není záchod jako záchod. Někdy  je  to umění a jindy  fekálie  v hlavě.  Stejně  jako není natírání jako natírání pomníků barvou.  Někdy je  to vandalismus, jindy  oprávněné rozhořčení a  protest nebo dokonce  vrcholné umění..

Vůbec nejsem jistý, že  „hrdinný“ starosta je schopen správně identifikovat,  kdo a kdy má  fekálie  v hlavě. Totéž platí o mediálním  mainstreamu a  jeho schopnosti a  ochotě  informovat.

V každém případě  – sobotní realita  kolem  záchodové mísy na podstavci  po Koněvovi  byla  velmi  odlišná od  „informační reality“  v českých mediích…..

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.