Může někdo přidat fundovaný názor?


podnět  pro tento článek poslal Vigil

Nemám rád  spekulace. Snažím se  jim vyhýbat  a když není zbytí, pak hledám jednoduché otázky, nevyžadující žádných speciálních znalostí, ale bez jejichž  úplného zodpovězení  spekulace  ztrácí smysl. Takhle  to mám nastavené. A tak to zůstane.

Jenže  občas  se stane, že  člověk narazí na  něco, co jej giganticky přesahuje, fatálně  ovlivní jeho existenci a on  se marně  snaží  pídit po nějakém zdůvodnění typu – proč?, co s  tím?,  jak na  to vyzrát, atd.atd. Klíčové slovo je  MARNĚ!

Takovým fenomenem je  prokazatelná   změna  počasí.  A zejména  nevídaný  úbytek dešťových srážek,  takže  podle vyjádření odborníků zde máme  největší sucho minimálně za   posledních  500 let.

Nedostatek  vody  – podzemní i povrchové je  zřejmý  na první pohled, ať  člověk zavítá kamkoliv. Copak tomu asi tak říkají klimatičtí popírači a jejich  oblíbené  – tohle už  tu kdysi také bylo

Zatím voda  z kohoutků teče,  pijeme, vaříme, sprchujeme se,  splachujeme, pereme, myjeme, vyrábíme podle libosti.  Zatím…. Jak dlouho?

A kdy tyhle  opakované horké a  suché  roky  přestanou a  počasí se vrátí k nějakému  normálu, tak jak ho znalo  těch nějakých 25 generací  za oněch posledních 500 let?

Takhle zní klíčová otázka  lidské budoucnosti!

Nemám  žádné  řešení, žádný návrh. Netuším, co s  tím.  A  ani žádné nehledám. Na řešení něčeho takového nemám ani mikroskopicky.

Je  ovšem jasné, že  cosi se  v  atmosféře  radikálně změnilo. Pamatujete  dřívější předpovědi počasí  tak  30 a  více let nazpátek?

Zněly  nějak takhle  – zítra se ochladí a přijdou,díky tlakové níži na  Biskajským zálivem (nebo nad  Britskými ostrovy), v západním proudění silné srážky….

Kdepak zůstaly ty bývalé tlakové níže  nad tím Biskajským zálivem a  Britskými ostrovy?  Stále  častěji k nám proniká tropický vzduch ze  Sahary , či  silné severní proudění z Arktidy  nebo  suché větry  z východu. Jen to západní proudění je  silně nedostatkové zboží. Všiml jsem si toho už před  drahným časem.

A  také článků.popisujících, že  jakési výškové turboproudění (Jet Stream) nedělá  to co dříve a má býti…..

To všimnutí je  normální, běžné pozorování. Ale  ten Jet Stream? To už  naprosto přesahuje  hranice  mých znalostí.

A nemám, koho se zeptat.

Ale  k  tématu mne  přivedl  mail  ze Slovenska, od nicku Vigil.

Byl velmi  krátký a  zdálo by  se, že  podstatou  triviálně jednoduchý. Ostatně posuďte  sami – tady je jeho text:

Ahoj vlku,
vysoko ocenujem tvoje analyticke schopnosti a preto som sa rozhodol poslat ti zaujimavu temu na rozbor. Pocasie (alebo az klima?) v Europe je posledne roky ine co sa zvycajne prisudzuje klimatickym zmenam vplyvom CO2. Napadlo ma, ci v tom nemozu mat prsty veterniky, ktore logicky ovplyvnuju prudenie vzduchu a tym aj zrazok  (zakon zachovania energie). Posielam ti link na mapu počtu a rozmiestenia veternikov  v EU + link na jeden z mnohych clankov (zbytok si sam lahko dohladas). Vyzera to akoby Str. Europa bola v zrakovom tieni za neskutocnym mnoztvom veternikov hl. v Nemecku.
S pozdravom
Vigil

Ano, ty modré tečky  jsou  ty obrovské stožáry s gigantickými lopatkami, které  vyrábějí větrnou  elektřinu. Už instalované.

Všude, zejména  na západ od  nás- modro. Nejmodřeji v  Německu a  na  severozápadním pobřeží  Francie. Totéž na  atlantské břehu  Portugalska a  na Britských ostrovech…

Kudy, že  chodily ty  tlakové níže  bohaté na  vodu?  Inu právě  od tamtud,  kde  jsou dnes  vysázeny  ty  doslova pralesy  vrtulí a  stožárů větrných elektráren. Jeden stožár neznamená nic.10 nebo 50 také ne, ale  ta houština, co už tam je postavena? Má nebo nemá to vliv na proudění vzduchu a termiku?

Nevím, Naprosto netuším. Vigil naprosto přecenil moje  schopnosti. Tady  nic nevykoumám a neumím se, na rozdíl třeba  od  spekulací o 11. září nějak zeptat. Na něco hrozně jednoduchého, ale takového, aby odpověď  řešila  s podstatnou platností problém, zda lesy  tisíců a desetitisíců stožárů  mohou či nemohou ovlivnit počasí nad  Evropou!  Tady  je  vlk vedle  jak ta příslovečná jedle!

Je  něco takového možné nebo je  to jen  uvažování  kandidující na  Bludný  myslitelský balvan? O ten věru nestojím.

A proto cítím potřebu  vysloveně  uvést, že se jen dotazuji p.t. kosířského publika, zejména těch, co o věci něco odborně  vědí nebo aspoň  tuší, aby se zapojili  do diskuse,kterou k tomuto článku  dnes otevírám.

Chci,aby se  vyjádřili znalí a  fachmani. Nikoli nositelé ideologických názorů. Bez jejich  přípodotků  se  rád obejdu a  nejspíš  i další čtenáři Kosy. Jak od  zelených , tak antizelených fanatiků.

Rád bych alespoň náznak. Nic  víc.  V žádném případě nechci, aby  kdokoli z dnešního článku vyvodil, že  Kosa a vlk napsali , že  instalace  větrných  elektráren ve  velkém  vedla  ke změně  proudění vzduchu a tím k nedostatku srážek v  Evropě. Nic takového!!!

Jen se ptám, jestli by  to bylo snad nějak, alespoň hypoteticky  možné. A nijak mi nebude vadit, když někdo s dostatečnými znalostmi z této problematiky  mne označí   duševního prosťáčka, že  se  vůbec takhle  a  na tohle  ptám!

Odborné názory, nikoli ideologické  výkřiky, jsou velmi vítány!!!

Mimochodem,  to mudrování  není  ani trochu od  věci. Druhý Vigilův  odkaz je na  anotaci  článku, z roku 2015,  na velkém vědecky  serveru ScienceDirect ®. Jehož návštěvnost je  srovnatelná s  českým Seznamem. cz.  Dovolím si  dát český (strojový) překlad té  anotace:

Dopad výroby větrné energie na klima: stoupající přízrak

Anotace

V posledních letech bylo hlášeno několik teoretických studií, které naznačují, že velké větrné farmy mohou mít dopad na místní a regionální meteorologii , případně na klima. Nyní se také začaly objevovat důkazy založené na polních pozorováních. Tato práce sleduje vývoj těchto znalostí. Diskutuje teoretické studie o možnosti větrných turbín ovlivňovat změnu klimatu a shrnuje vznikající potvrzení těchto předpovědí. Závěrečná část práce hodnotí důsledky těchto zjištění v souvislosti s minulými světovými zkušenostmi s globálním oteplováním a jeho současnou snahou uspokojit podstatnou část svých energetických potřeb pomocí obnovitelných zdrojů.

Těším se  na názory znalých. Díky.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka, Hosté se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

15 reakcí na Může někdo přidat fundovaný názor?

 1. Jan Čermák napsal:

  Ahoj Vlku.
  Nejsem meteorolog ale docela o tom čtu. Myslím, že je to typický „fake“. Kdyby jsi tam dal mapu z roku 1500 vypadala by podobně. Akorát ty vrtule by byly o něco nižší. Myslím, že i tyhle jsou nízké. Jaký by byl mechanismus působení?
  Pamatuju jak při posledních povodních, letí to, říkali: budou extrémy, nejen povodně i sucha…klimatologických cyklů je spousty, zdaleka to není jen Milankovič , mají různé periody, můžou na sebe různě nasedat. Nikdo neví zda je ta hrůza součást nějaké periody a jak dlouho může trvat. Jet streem to jsou 6 týdení sucha, kdy se to nehne neb chybí jet. Ale , že je megasucho – Austrálie, středozápad,Brazílie, my, střední východ- mám za to , že za tím bude teplý oceán. Ale ještě jsem nikde nečetl, že by si to myslel i nějaký odborník…. Hezký den
  Jeník

 2. Jano Kollar napsal:

  Zdravim,
  nemyslim si, ze vrtule maju nejaky vplyv na pocasie a chybajuce zrazky zo Zapadu. Skor sa treba pozriet co je okolo tych vrtul. Iba priemyselne vyuzivana a upravovana krajina bez nejakych velkych suvislych lesnych porastov, ziadne mociare, minimum vodnych ploch, permanentne odvodnovanie krajiny cez kanalizaciu a pod. Sledujem tieto prirodne procesy uz roky a nastavajuce sucho najlepsie vysvetluje pan Michal Kravcik a ludia okolo neho. Ak chcete pochopit podstatu skuste pohovorit s nim.
  S pozdravom Jano

 3. Luboš Dohnal napsal:

  Dobrý den,
  také nejsem meteorolog ale jako pilot kluzáků, balónu a paraglidu mám určitou představu o distribuci energií v atmosféře. Myslím že větší vliv na proudění mají větrné parky v pobřežních oblastech. Narušuje se laminární proudění větru nad mořem a v turbulencích za takovým parkem se maří ještě mnohem více energie než kolik jí odeberou samotné turbíny. Narazil jsem na tento článek: https://oenergetice.cz/obnovitelne-zdroje/studie-vetrne-parky-mohou-sousedicim-elektrarnam-snizovat-vyrobu
  Fotografie v článku dost dobře ukazuje podstatu problému – při vhodných podmínkách se za turbínami vytváří mlha a zobrazuje turbulence.
  Za větrnou farmou se proudění větru mění z laminárního na turbulentní, snižuje se rychlost větru a v turbulencích se maří další energie – asi to i zvyšuje teplotu, turbulentní stopa za farmou se také zvedá do výšky několika set metrů. Na pevnině to asi nemá takový dopad protože tam má hlavní vliv profil a povrch terénu ale nad mořem dochází k nabírání vlhkosti do atmosféry a tam by to mohlo mít znatelné dopady.
  Výsledný efekt větrných farem by mohl být v tom že se sníží rychlost přesunu vlhkosti směrem na východ a možná i převládající směry proudění a srážky vypadnou dříve – viz záplavy ve Francii a Německu.
  Citace z článku: „Brázdy proudění vzduchu za větrnými turbínami mohou podle autorů studie dosahovat do vzdálenosti přesahující 50 km.“
  „Za zkoumaný měsíc klesla výroba větrné elektrárny umístěné po větru za další farmou o 8 %.“

  Srážky také mohou narušovat solární elektrárny – za slunečného dne se panely zahřívají na teploty kolem 60 stupňů, přitom jsou průběžně chlazené vzduchem a vzniká nad nimi trvalý sloup horkého a suchého vzduchu který stoupá do atmosféry a ovlivňuje případnou počínající kondenzaci. Toto se liší od přirozené termiky kdy se vzduch nad terénem postupně ohřívá, nabírá do sebe vlhkost a teprve až se vytvoří zásoba teplého vzduchu obohaceného o vlhkost tak se začne zvedat. Stoupáním se vzduch ochlazuje a poměr teploty a vlhkosti se může dostat až ke vzniku kondenzace – vytváří se oblak.

 4. zdr napsal:

  Dobrý den,

  můj laický názor je, že i kdyby těch vrtulí bylo 10x víc, ten vliv je nepatrný, ve srovnání s energií těch mas vzduchu. Říká se, že atomová bomba má míň energie než běžná bouřka. Jiná věc je úbytek lesů a vybetonované plochy – tam asi vliv je.
  Jednu dobu se tomu dost věnoval p. Cílek. Ten tvrdí, že vliv stoupající koncentrace CO2 je neoddiskutovatelný, ale že změny podnebí jsou složité a stávající modely je plně nevystihují. Když ho v nějaké diskusi dotlačili k tomu, že začal „věštit“, říkal, že si myslí že nějaký klimatický cyklus, týkající se oceánu teď působí proti těm lidským „oteplovacím“ vlivům a až přejde do opačné fáze může oteplování slušně poskočit.

 5. Mario napsal:

  Tu sa da stiahnut ten clanok v plnom zneni a len z letmeho prebehnutia je tam spomenutych mnoho studii ktore ukazuju na dost velky vplyv tychto turbin na pocasie: https://www.researchgate.net/publication/293015830_Impact_of_wind-energy_generation_on_climate_A_rising_spectre

 6. Vitek napsal:

  Dobrý den, o podobných věcech má znalosti geolog pan RNDr. Václav Cílek

 7. Gw napsal:

  V článku polemika s konspirací jsem zmiňoval mezi zdroji i knihu “Energie bez konce”. Tam se mimo jiné psalo i o vlivu větrných elektráren na klima, konkrétně že Obama si nechal zpracovat studii, z které vyšlo najevo že větrné elektrárny přímo způsobují oteplení tím, že zpomalí proudění vzduchu, což má zpomalit horizontální výměnu tepla ? Bohužel nemám knihu zrovna při ruce, takže to asi není úplně přesně. Proto Obama prý od masivního množství těchto elektráren odpustil. Takže to není tak úplně odpověď ale zdá se že to souvisí. A taky už dlouho chystám pokračování toho článku, dost k tomu přispěly i informace z tehdejší otevřené diskuze. Pokud se k tomu dostanu to napsat, snad se mi podaří vysvětlit že dost informací ohledně klimatu je zavádějících, nebo rovnou že “všechno je jinak”.

 8. Agrice napsal:

  Dobrý den, doporučuji napřed přečíst studii.
  Je dostupná např na https://www.researchgate.net/publication/293015830_Impact_of_wind-energy_generation_on_climate_A_rising_spectre

  IMHO:
  1) platí zákon zachování E
  2) snižuji energii proudění
  3) dopad – nedokáži posoudit, citované studie mají tvrdit, že tam vliv je. Osobně uznávám vliv mikroreliéfu na teplotu, tak proč ne ve větší měřítku?
  A.

 9. Mungo napsal:

  VTM / Živě má článek na toto téma: Větrné elektrárny způsobují lokální oteplování, tvrdí studie. https://vtm.zive.cz/clanky/vetrne-elektrarny-zpusobuji-lokalni-oteplovani-tvrdi-studie/sc-870-a-195399/default.aspx
  Odvolává se na studii:
  Climatic Impacts of Wind Power
  https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S254243511830446X?via%3Dihub
  Studie je dostupná i v PDF.

 10. Franta napsal:

  Pozrite si aj clanky o obci vesele pri piestanoch, tam ma jeden agrofarmar „delo na mraky“. Uz asi 15 rokov. Ziadny zakon to nezakazuje. V mrakoch meni polaritu a tym sa rozptylia. Takto moze zrusit burku v okruhu tusim 400km a jeho system vyhodnocuje burkovu cinnost az v okruhu par tisic km. Majitel tvrdi, ze rozbija iba tie burky, z ktorych hrozia krupy a tym padom mu hrozi skaza urody (okrem ineho ma farmu jahod). V skutocnosti v okruhu 50-100km odvtedy takmer neprsalo. On ma zavlazovanie, takze dazd nepotrebuje. Ludia z okolitych dedin spisovali peticie, ale nic nedosiahli…

 11. Počasář napsal:

  Dobrý den, zabývám se meteorologií víc jak 40 let, a proto se musím ohradit k tzv. „500-letému suchu“. Protože roční průměrné srážky v ČR nebyly v souhrnu let nižší jak o 1/3, jedná se pouze o konstatování stavu podzemních zásob vody. Jedním z hlavních faktorů byl myslím od 90. let boom v hloubkovém vrtání studní v podhorských a v rekreačních oblastech , celoplošně na Vysočině. Na propagaci sucha se mohou podílet zahraniční vodárenské firmy, které pak mohou zvyšovat poplatky za stočné, např. dešťové srážkové, které je tuším zavedeno v některých státech kolem Středozemního moře. Ale pro vysvětlení, chybějící tlakové níže ze západu jsou výsledkem Slunečního optima, které začalo v roce 1900 a skončilo v roce 1998. Téměř 70 let trvalo, než došlo k prohřátí Severního ledového oceánu, který se až do 80. let podílel na obnovování řídící tlakové níže se středem převážně nad východní Skandinávií a ta posílala vlny chladného vzduchu z Grónska skrz Atlantik až po Biskajský záliv, kde se mohly vytvářet podružné tlakové níže, které pak kroužily přes střední Evropu k Uralskému pohoří. V dnešní době oteplený Atlantik má sníženou tvorbu kondenzačních jader ze sulfidů a tím pádem zvýšený tlak vodních par nad hladinou moří snižuje přísun vláhy ve formě oblaků nad kontinent, kde rovněž odlesnění, jakožto další lesní zdroj kondenzačních jader, neumožňuje kondenzaci par a následnou tvorbu viditelných mraků. Vodní pára se pak mikroskopicky vysráží na prachových částicích, anebo v ničivých bouřích. Vodní pára také zvyšuje teplotu povrchových vod oceánů a současně s tím snižuje absorpční schopnost oceánů pohlcovat oxidy uhlíku. O kterých se laicky myslí, že jejich koncentraci zvyšuje člověk. Tento stav pomalu končí, Slunce je nyní v hlubokém minimu, na kontinentech se již jedno a půl desetiletí maximální teplota nezvyšuje, a proto stačí výbuch sopky na Islandu nebo na Kamčatce s vyvrhnutím popele síranů nad 10 km do stratosféry, a dojde tak následně k řetězové reakci dlouhodobých srážek s trvalým ochlazením a s nastolením chladnější klimatické rovnováhy. Mimochodem, k nejčastějším výbuchům sopek dochází v období Slunečních minim. Na závěr, ze svého pozorování na radarech jsem zjistil podle bouřkových supercel, že větrné elektrárny spíše ohýbají horizontální směr proudění vzduchu, ale na srážky vliv nemají.

  • Leo K napsal:

   Jsem naprostý laik, ale zákon zachování energie musí platit. A proto když odebíráme energii pohybující se mase vzduchu, musí se to projevit na její rychlosti. A protože se ty masy vzduchu pohybují kvůli místním teplotním rozdílům, musí se to zpomalení logicky projevit menšími rozdíly lokálních teplot a to už by nějaký vliv na srážky mělo.

   • Anonymní napsal:

    Prohřívání vzduchu A tepelné ostrovy zase proudění podporují, je to kapku složitější myslím

Komentáře nejsou povoleny.