Politická morálka jako přísně funkční kategorie


napsal RP

Vlkův  úvod:

RP  žije  v Británii.  A  od jisté doby jsme v docela  čilém mailovém spojení. Nedávno mi poslal, pro soukromou informaci  zajímavou noticku. Rozhodl jsem se ji vydat. Protože  popisuje  naprosto jiný svět, než  na jaký jsme  zvyklí  v bývalém Československu. Kde morálka nehraje  žádnou roli  a všechno lze  okecat. Včetně  naprosto grandiozních průšvihů, lží, podvodů atd. Které by  v  civilizovaných zemích znamenaly doživotní  vyloučení nejen  z politiky / o té vrcholné nemluv/, nýbrž  ze  slušné  společnosti vůbec.   Myslím, že  pro řadu kosířů to bude znít  jako nepochopitelný bizár. Jenže  morálka  bud je nebo není. A  okecávání jí zcela demontuje. Ke škodě  nás  všech a zejména  těch, kteří těm svým jsou ochotni prominout  cokoliv. Ale  pusťme na  sklo radši RP.

Zdravim  vlku,

Profesor Neil Ferguson (zvany ‘Professor Lockdown’) vcera rezignoval na poziciu v Sage, the government’s Scientific Advisory Group for Emergencies (vladna vedecka poradna skupina pre stav nudze/vynimocny stav).

 

Ferguson a jeho tym z Imperial College London badanim vytvorili model, na zaklade ktoreho naliehali na Borisa Johnsona, aby zaviedol restriktivne opatrenia, obmedzenie pohybu a udrziavanie rozostupov medzi ludmi, inak zomrie 500.000 ludi.

30.marca 2020, v case ked v mediach Ferguson varoval verejnost, ze obmedzenie pohybu bude nevyhnutne udrzat aspon do juna (cervna), dovolil jeho milenke, Antonia Staats, aby ho navstivila u neho doma, aj ked ona zije z manzelom a detmi v inej casti Londyna.

Podla The Telegraph, ho jeho milenka navstivila minimalne po druhy krat 8.aprila (dubna) 2020 a to napriek podozreniu, ze jej manzel v tom case vykazoval priznaky nakazy virusom.

https://metro.co.uk/2020/05/05/government-coronavirus-scientist-resigns-meeting-married-lover-lockdown-12659413/?fbclid=IwAR36CoWNgGeqXNNLnyWi02iImvduFKvvxN2cNs8Fg7Vc2Pr012ahMeznbgc#metro-comments-container

Na zaklade sucastnych pravidiel obmedzenia pohybu, verejnost ma dovolene sa osobne stretavat iba s clenmi ich vlastnej domacnosti. Pary, ktore spolu neziju, musia zostat oddelene.

Z pohladu beznej praxe na Slovensku sa to moze javit ako banalny dovod na rezignaciu z vladnej funkcie. Z praxe v Britanii je to vsak bezna zalezitost.

Pamatam si, ako v roku 2007 neaky paparazzi odfotil ministra dopravy, ktory pocas dovolenky travil cas so svojimi vnucatami. Posadali si vsetci do vlecky, ktoru za sebou tahal maly traktor.

Problem bol v tom, ze jeho vnucata nemali na hlavach helmy, cim bola porusena bezpecnost ucastnikov cestnej premavky a minister dopravy bez zavahania o par dni podal demisiu.

Tolik RP z Británie.  Směšné, že? Anglický Prymula  musí balit, protože se v  době omezení kontaktů ve společnosti setkal s milenkou… Před  tím rezignoval ministr  dopravy, protože  jeho vnuci kdesi na  venkově při  jízdě za malým traktorem neměli  na hlavě  helmy….

Sci fi z jiné galaxie. S tím, co prochází českým nebo slovenským politikům. Představuji si , jak by  v Británii vnímali Klause  s jeho postojem, že  morálka není ekonomická kategorie a nezná špinavé peníze,jeho amnestií. Kalouska  se všemi jeho průšvihy,  Bártu nebo Okamurus jejich projekty politiky jako dojné krávy osobních financí, přes  Topolánka ,Nečase až  k dnešním  superpapalášům  -Zemanovi a Babišovi.

Ten první  si myslí, že může kohokoliv  beztrestně urážet a  rabovat ústavu podle svého rozmaru a  prochází mu  to, protože  holt  svědci Milošovi to  schvalují. Stejný pocit nedotknutelnosti mají zjevně  i  jeho  nejbližší poskoci. Z  nichž jeden má mnohočetné problémy  s nabýváním majetku, státními dotačními programy,bezpečnostními prověrkami, druhý  zase  demonstrativně  kašle  například  na  uložené karanténní opatření nebo  jako šéf  firmy, která podle  výroku soudu  – dodávám, že pravomocného způsobil České republice škodu  velkého rozsahu nemá  ani špetku sebereflexe, že by  jako  měl  chodit  kanály  a nikoli sedět na Hradě    a třetí se  svou  drzou a zpupnou arogancí. zlomil veškeré limity, které dosud  v Česku v  tomto směru stanovil kdokoli  před ním.

A mluvit  o  Babišovi a celé serii jeho skandálů všeho druhu?  Nošení dříví do lesa!  Opět  Babišáci omluví úplně  všechno. A  spolknou úplně  všechno. A  pak v  družné jednotě  se  svědky  Milošovými nadávají na poměry, politiky a  rozčilují se nad korupcí a  zvůlí mocných.

Co kdyby  se takhle  zamysleli nad  tím, že  v Británii  je míra korupce výrazně  nižší než  u nás?  A  začali se trochu pídit  po  důvodech. Tedy jestli  si náhodou nemyslí, že  běžný  Čech  už  se  rodí jako  podvodník, zloděj a korupčník. Na  rozdíl od Brita. Pokud  ano, není co řešit.

Jestliže  ne,  mohlo by je  napadnout, že  tvrdé  vyžadování  dodržování  i těch  nejpodivnějších pravidel mocnými  a důsledné trestání jejich případných přešlapů  širokou veřejností, je  přesně to, co způsobuje  zásadní rozdíl mezi postavením Velké Británie a  Česka/Slovenska  na světovém korupčním žebříčku.

Příspěvek byl publikován v rubrice Hosté se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.