napsal P. Kalenda
Reakce na článek Kosy
Seznamte se osobně se svým facebookovým cenzorem – aneb ví Zuckerberg, co se mu ve firmě děje?
Facebook právě z důvodů šmírování a cenzury nepoužívám, ale zjistil jsem osobně, že ani „standardní“ maily na tom nejsou o mnoho lépe.
Za poslední cca 2 roky se stala celá řada zjevných nebo skrytých událostí, za kterými stojí z větší části cenzura a která má, podle mých analýz, znemožnit komunikaci mezi spřátelenými skupinkami lidí, zejména pokud jsou tyto skupinky vyhodnoceny jako „závadné“.
Asi před 2 roky se mi opakovaně stávalo, že i mé odborné maily nedorazily k adresátovi. Bylo to v době, kdy se o tom psalo i na alternativních webech, takže cenzoři (z větší části IT roboti) museli přestat zahazovat úplně maily do koše a začali je alespoň přesouvat do spamové schránky. Při odborné komunikaci s IT pracovníky z VŠB v Ostravě jsem zjistil, že většina takto postižených odesílatelů je na nějakém black-listu, který používají ti zmínění IT roboti, tedy tzv. antispamové filtry. Tam tudíž nešlo vůbec o obsah mailů, ale jen a pouze o onálepkovaného odesílatele!!!!!
Takto mi nebyly doručeny ani maily, týkající se georadarových měření a jejich vyhodnocení a musel jsem je opakovaně přeposílat z jiných mailboxů. Největší „paseku“ vyráběli IT roboti ze serverů volny.cz a seznam.cz. Takto, se domnívám, zcela zmizel i můj mail se článkem o Keltech na Drahanské vrchovině, který jsem poslal 15.5.2019 do časopisu „Živá archeologie“ ze serveru volny.cz, ale kam do 15.5.2020 nedorazil. Musel jsem jej opakovaně zaslat z jiného serveru, ale samozřejmě, že jsem tak nestihl uzávěrku, která byla v srpnu 2019.
S druhou skupinkou IT robotů mám také co do činění už více než 2 roky. Tato skupinka cenzorů je ale zaměřena na obsah zpráv a ty, které se nějakým způsobem dotýkají někoho citlivého nebo mainstreamem chráněného tématu, jdou taky do koše bez upozornění. To také mohl být jeden z důvodů, proč Ti nedorazil můj mail „Šímo, Šímo, tys ve škole nedával pozor“ https://vlkovobloguje.wordpress.com/2020/05/03/kdo-chce-psa-bit-hul-si-opravdu-vzdycky-najde-aneb-simo-simo-tys-ve-skole-nedaval-pozor/ , který jsem na Kosu poslal11.4. a ještě na konci dubna jej vlk neměl ve své poště.
Je zajímavé, že se mi za celých 30 let na netu poprvé stalo, že se mi ozval cenzor z vydavatelství Ekonomia s tím, že můj mail nedoručil adresátům a hodil jej do koše s tím, že pokud toto není spam, tak mám poslat nějaký kód na jejich adresu a oni ten spam z koše zase vytáhnou a doručí jej adresátovi. O kvalitě „IT spamového robota“ si každý může udělat představu z obsahu onoho nedoručeného mailu:
Dear colleagues,
I estimated in my paper (https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/pavel-kalenda-globalni-klimaticky-experiment) that IF there will be a 100% global drop in fossil fuels, then the decline of CO2 will be 10 ± ppm.
This estimation results from such count: After China´s decline of 80% of its economy, the drop of CO2 was 1.6 ppm. China covers approximately of 20% of global rough economy. Then 5*1.6 = 8 ± ppm + 2 ppm results from air traffic.
IF the global economy will be stopped then the concentration of CO2 will drop from 413 ppm to 403 ppm, but the annual course and the trend remain the same as before.
Regards
Pavel Kalenda
P.S. John sorry for the recurrence, but my mailbox doesn’t allow more than 20 rows of addresses.
Překlad (Google):
Drazí kolegové,
Ve svém příspěvku (https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/pavel-kalenda-globalni-klimaticky-experiment) jsem odhadl, že pokud dojde ke 100% celosvětovému poklesu fosilních paliv, pak pokles CO2 bude 10 ± ppm.
Tento odhad vyplývá z tohoto počtu: Po čínském poklesu o 80% její ekonomiky byl pokles CO2 1,6 ppm. Čína pokrývá přibližně 20% světové hrubé ekonomiky. Pak 5 * 1,6 = 8 ± ppm + 2 ppm vyplývá z leteckého provozu.
POKUD se globální ekonomika zastaví, pak koncentrace CO2 klesne ze 413 ppm na 403 ppm, ale roční kurz a trend zůstávají stejné jako dříve.
pozdravy
Pavel Kalenda
P.S. John omlouvám se za opakování, ale moje poštovní schránka nepovoluje více než 20 řádků adres.
Nevím, zda volny.cz (ve vlastnictví domu Economia) vyhodnotil pokles koncentrace CO2 po zastavení ekonomiky v Číně jako nebezpečný jev, nebo časopis Ekolist jako alternativní médium (je vydáván mainstreamem) nebo těch 20 řádků adres profesorů a klimatologů za potenciální teroristy, ale jiné vysvětlení pro označení tohoto mailu jako spam prostě nemám. Když si nyní nejsem jistý, zda můj mail byl ze serveru volny.cz doručen (a nemám žádnou předpokládanou odezvu na něj), tak napíšu paní Lauseckerové (helpdesk@economia.cz) a ona jej buď doručí, nebo mi napíše, že už byl doručen a že případný spamový filtr je na straně jiných operátorů. Myslím, že tuto službu by chtělo zavést i na Facebooku a těch 40 cenzorů by mohlo vydávat potvrzení o zcenzurování zpráv a případně taky potvrzení o znemožnění inzerce na vašich faceboocích.
Vlkův dovětek:
Já si naopak myslím, že by žádní cenzoři být neměli vůbec! Ani na Facebooku, ani v nakladatelství Economia! Zejména tam je. Jak je vůbec možné, že někdo cenzuruje poštu? Ano, poštu – tedy soukromé předávání zpráv?
Jednak je to v přísném rozporu s Listinou základních práv a svobod a nejspíše i s nějakým tím poštovním zákonem. Pokud ho máme. Ale stačí Listina práv a svobod, konkrétně její článek 13.
Článek 13
Nikdo nesmí porušit listovní tajemství ani tajemství jiných písemností a záznamů, ať již uchovávaných v soukromí, nebo zasílaných poštou anebo jiným způsobem, s výjimkou případů a způsobem, které stanoví zákon. Stejně se zaručuje tajemství zpráv podávaných telefonem, telegrafem nebo jiným podobným zařízením.
Nechápu proto, jak si někdo může vůbec troufnout nedoručit nějaký mail například kvůli jménu jeho adresáta nebo obsahu,nejedná li se činnost teroristů, distribuce drog, šíření dětské pornografie a podobných činností. Což u běžného českého občana naprosto nepřipadá v úvahu.
U nakladatelství Economia je jeho počínání o to pikantnější, že ve stejný den, co mi přišel od P. Kalendy text, který jste právě přečetli, mi dorazil ještě jiný mail. Od kolegy a přítele Germanica. Z něhož vybírám:
Diskuse pod blogy aktualne.cz, kde jsme se někdy v „nultých“ letech poprvé potkali, v podstatě skončila. Při této příležitosti vzpomínám na nezapomenutelného pana Stejskala a pochopitelně na řadu dalších diskutujících.
S následujícím vysvětlením šéfredaktora Aktuálně.cz, kdysi zpravodaje ČT na Ukrajině -Pazderky: