Fintování nad rozpočtem


Stále  častěji a  častěji rozumím výroku  „Stráž je unavena.“ S těmito slovy, pronesenými v noci 5. ledna 1918, nechal mladý anarchistický námořník Anatolij Grigorijevič Železňakov rozehnat Ústavodárné shromáždění a nesmazatelně se tak vepsal do historie Ruské revoluce.

Ne že bych  snad  chtěl, aby  na  Vltavě  byl osazen nějaký parník pražské výletní flotily  nějakým  kanonem z kterého by  kdosi vystřelil a  dal tak povel k útoku na….

Na co vlastně?  Na  Hrad, na  Strakovku, na malostranské parlamentní paláce? Ne takhle  se u nás v  Česku  revoluce nedělají. My  si je vyhandlujeme a vykupčíme. A ještě se  tím chlubíme. Protože při nich neteče  krev. Naštěstí.  A vítězové  také dbají na  to,aby  zbytku národa  zalepili pusu  pár  drobáky než se sami pustí do kořistění. Nebo alespoň pár koblihami. Když jako ty  drobasy, třeba  v  podobě  kuponových knížek, dávno došly.

Není  divu , že nám, statečnému národu s holubičí povahou  pak  vládnou  tak bizarní postavy jako je  současná sestava  Hradu, Strakovky  a vedení parlamentu.

Doopravdy – číím dál častěji rozumím námořníkovi Železňakovi…  PArlemetarismus  v ČR je  smutná story.

Že bizarní postavy  k svému naplnění potřebují  bizarní děj dá  holý  rozum. Což bohatě naplňují tance  a tanečky  kolem kvaltovního schvalování historicky  giganticky  velkého rozpočtového záseku ve výši  PÚL BILIONU  Kč. Abych to číslo lépe odprezentoval  i pro obyčejného  člověka, kterému už  milion připadá  jako gigantická  suma, uvedu ho se všemi nulami.

                                 500 000 000 000 Kč

Takže  o tolik by se letošní státní výdaje  měly minout s letošními státními příjmy. to je  balík, co?

Nebudu  rozebírat, jestli tohle  číslo s nímž  Babiš a  Schillerová nyní dokráčeli do  sněmovny,  je  reálné  nebo zda  by  snad mohlo/mělo být  trochu jiné. Mně, na  rozdíl od  ANOšéfa a jeho  nejvěrnější odezíračky  od  úst nebo mstivého starce  z Hradu, který to prý podporuje, to sice takhle  nějak  vyšlo už koncem března,   ale  to není pro tuto chvíli důležité.  A  není to ani mou úlohou  a už vůbec ne  tématem dnešního článku. Nota  bene, když nikdo neví, zda, kdy  a s  jakou silou  případně  udeří ještě  druhá vlna. Jakkoli pokládám za jisté, že  ekonomika  už znovu uzavřena  nebude. Druhý lock down si prostě  nemůžeme  dovolit. A nejen my. Ale o tom někdy jindy.

Podívejme  se na  to, co se děje  ve sněmovně. Kolem té historické sekery.

Zopakuji základní fakta. Schillerová , resp. její cifršpioni, řekněme  – spočítali /mám o tom svoje  pochybnosti/, že  výpadek státních příjmů + zvýšené  státní výdaje  na  boj s koronavirem a následky  zastavení ekonomiky dohromady  dá až  500 miliard, o které se dluhovou formou musí navýšit  státní rozpočet, aby  vláda  zafinancovala  všechny  nutné výdaje  a závazky.

Znovu opakuji – nerozporuji to číslo.

Nicméně  šokuje  mne  co vláda a  opozice kolem něj předvádí. Babiš, přestože  snad veškerá koronavirová opatření už  jsou zrušena a  normálně  lze  cestovat  i do zemí, kde  ještě  včera  umírali nakažení CoVid 19 po tisících,  takhle  zásadní  záležitost  hodlá projednat  ve zkráceném nouzovém režimu.

Nechápu  to!  Jestliže  původní budget  celkově  disponoval  jen 3x větší sumou, ano napsal jsem jen-protože  nyní nejde  o celkový objem výdajů a  příjmů státu, s  diferencí  -40 miliard,  nýbrž se  jedná  jen o nové  zadlužení, 12,5 x  vyšší!!!

Původní rozpočet se projednával klasicky  – vláda  jej  předala  do sněmovny  v detailní formě, tam jej projednávaly příslušné výbory – také detailně a  následně  se o něm vedla,ve třech kolech schvalován,  velmi ostrá a dlouhá debata. Jak si ostatně  základní zákon  republiky  zasluhuje.

A nyní?  Schillerová/Babiš  navrhne, vláda schválí a sněmovna  ve stavu legislativní nouze má schválit. Souhlas a neotravuj, chce  se  říci.

Takhle přijmeme  historický  dluh,  kterým zatížíme  sami sebe? Který MY  nakonec  zaplatíme? Upozorňuji Babišáky, že  jejich svatý ho za ně  platit nehodlá.

Nejde  mi o pustý formalismus. Ani trochu.   Důležitá je podstata. Já bych očekával, že ona procedura v  takto výjimečném případě  bude  stejně  důkladná, jako při schvalování rozpočtu  řádného!

Tedy  Že  Babiš-Schillerová předloží  a to nejen  poslancům do sněmovny, prezidentovi a  dalším papalášům, ale  všem  občanům, kteří  o tyto informace  projeví zájem,  detailně  rozpracovanou zprávu nejen proč  zrovna  až oněch 500 000 000 000 Kč,  ale především které příjmy a v jakém objemu letos  vypadnou, ale  také  které nutné  stání platby  a  podpory a kdy  budou hrazeny a jaký  je  očekávaný  efekt  těchto výdajů. Nic takového od  BabišSchillerové nehrozí.

Podle  dostupných  informací, zejména  z  jednání Schillerové  s komunisty o jejich podpoře, vládu nic  takového ani nenapadlo. Komunisté se nechali slyšet, že  místo  detailního rozčlenění  si  vláda především  vyclaimovala  přes  sto miliard  /některé zdroje  uvádí, že  až  137 , tedy 27,5%!!!! / do blíže  nespecifikované rozpočtové rezervy. Kterou, bez dalšího nutného souhlasu  parlamentu, disponuje dle  svého uvážení  – vláda!

Takovýhle postup pokládám osobně za nehoráznou drzost. Nikdo mne nemůže  podezřívat ze  sebemenších sympatií k současné opozici – ODS, Kalousekpartaji, Okamurovi,Lidovcům, STAN  nebo Pirátům. A  už vůbec ne k partičce  Kluzkého Vojty, která je speciální   kapitolou  českého absurdna  sama o sobě. Ale  umím pochopit, správněji uměl bych snadno pochopit, proč tuhle Babiš Schillerovskou drzost zamáznou. Protože  zadlužit  na nějaké verbální  bláboly  takhle  obrovsky  republiku nikdo se zdravým rozumem vládě povolit nemůže.

Proč  jsem ohledně nesouhlasu  použil podmiňovací větu  – uměl bych pochopit? Je to triviální – chápal bych to, kdyby opozici  šlo o  věc  a jeho meritum a nehrála  jen svoje  soukromé tanečky.

Rozhodně  nikdo soudný  nezvedne  ruku  pro to, aby  si Babiš,  těsně před  krajskými a  senátními a zejména  budoucími parlamentními volbami, nasyslil, pod  stínem koronaviru,  obrovskou  finanční rezervu, z  níž by  bez kontroly  kohokoliv  dalšího, jen svým rozhodnutím financoval předvolební tu dárky, tu guláše.

Na něco takového tu státní rozpočet  doopravdy není. To snad pochopí i Pepa  a Mařka Koblihovi.  Nebo dotace  Agrofertům  či  pro záruky tuzemským a  čínským kamarádům a kamarádíčkům –  viz taškařice kolem Smartwings. Což neočekávám, že  by rodina  Koblihových pochopila.

Proti tomu se dokonce postavil  už i Kluzký  Vojta  a jeho partička. Která se ale  vzápětí zalekla  sama  sebe a  nabídla  SchillerBabišovi, že  kdyby ten  deficit snad  dělal ne 500, ale  „jen“  450 miliard, tak  by pro to ruku zvedla….  Jako by mezi těmi dvěma  čísly  snad  byl nějaký rozdíl.

A Piráti dokonce přišli s tím, že  …no vlastně  s koňským handlem. Že podpoří, když  Babiš  něco peněz  usype  tzv. dohodářům, kteří se nevešli do tzv. Pětadvacítky a také  když Babiš podpoří některé určité návrhy  jejich zákonů. Opravdu principiální postoj. Hodný Hujera a jeho švestiček z vlastní zahrádky.

Netuším, jak tuhle  nabídku vnímáte  vy, ale pro mne  jde  jen  o  smrdutý kuhhandl. Jinak se  to nazvat nedá.

Opozice  vůbec  připomíná hodně  smutnou figuru. Ve  sněmovně  se  doslova předháněla  v  tom, komu co se  při platbách do státní kasy a na jak dlouho má odpustit a na  druhé straně komu a jak moc  se má kompenzovat  výpadek příjmů. Doslova  v obou „disciplínách“  závodila  jak s  vládou, tak mezi sebou. Ve snaze  upoutat pozornost veřejnosti na  svou a  jen na svou partaj. Bez jakéhokoli konceptu. A přirozeně  také  bez sebemenší snahy  své představy  vzájemně zkoordinovat a  veřejnosti tak nabídnou  ucelenou  alternativu k vládnímu  chaosu. Který se od  toho opozičního nijak zásadně nelišil.

Znovu připomínám – jedná se o gigantické  zadlužení. Které, pokud někdy  v budoucnu výrazně  stoupnou úroky, mimořádně zatíží státní rozpočet a  i takhle představuje nepominutelné riziko pro budoucí finanční plánování vlády.

A přitom se všichni zúčastnění chovají doslova jako kramáři.

Čekal bych od opozice,  že vyzve  vládu k mnohostranným jednáním  ohledně  schodku a  společnému konzensu. Když už neuměla  dát dohromady  nějakou skupinu opravdu dobrých odborníků, vynutit  z vlády  relevantní čísla a nechat  je  stvořit nějaký  vlastní deficitně  rozpočtový  návrh. O což bych usiloval nejen  já, ale  jistě i každý  běžný občan, kdyby  mohl do vrcholné politiky, ale především této kauzy, zasáhnout. Osobně to pro mne představuje  velké opoziční selhání.

Nicméně – na forhontě je především Babiš a jeho vládní squadra!  Je li opozice impotentní a   defektní, tím větší má  výhodu. Ale nezbavuje jí to odpovědnosti vůči občanovi.   A jeho budoucnosti.  Nic  na tom nemůže  změnit skutečnost,  že  žijeme  ve státě, kdy  nadkritická  množina  voličů si  nechá zamáznout  ústa  koblihou  nebo  o něco větším důchodem a  nic jiného ji nezajímá. A hlasy jsou v suchu. Jenže  ono je lze zajistitit i jinak.

Například  tím, že  vláda  by  pečlivě připravila doopravdy kvalitní a  detailní  materiál a navíc  veřejně přístupný. Kde by přesně  vyčíslila, kolik státní kasu stál každý  odpustek, zejména  ty vynucené opozicí – viz například  neplacení   sociálního, zdravotního  nebo naopak každý dodatečný a zejména navýšený  výdaj, na základě opoziční iniciativy.   Jistě  by šlo mimořádně  zajímavé čtení. Kde se ukázala  odpovědnost  těch „rozpočtově odpovědných“ v plném  světle. Ale především by  to sloužilo k přesnému zdůvodnění  toho obrovského nového zadlužení.

Jenže nic takového BabišSchillerová nepřipravuje a nehodlá  nás,  ani poslance tím obtěžovat. Místo toho pohrozila, že  buď  jí  její  zhůvěřilost za půl bilionu kaček v parlamentu projde nebo prý  budou nové  volby.

Nepochybuji ani na okamžik o  tom, že  by  ANOšéf  to nové rozdělování parlamentních křesel vyhrál. Kdyby k němu došlo. Ale nějak mi  momentálně nedochází,  jak by  to asi  chtěl  zařídit. Když zatím nemá  jistých  ani 101 pro to hrozné zadlužení,  Na vyhlášení  předčasných parlamentek potřebuje  120. Takže?

Takže  Babiš kecá.  Ale  chápu  všechny, kdo mu tu nestydatou , tzv. vládní rezervu nechtějí odsouhlasit.  Fakt nejsme  v situaci, kdy  si můžeme  dovolit na dluh financovat předvolební dárky.  Je mezi námi dost těch, co už  to zkusili. Kupovat  dárečky pod  stromeček z vypůjčených peněz. A dnes  jsou v exekuci! Babišáci,  taky  si půjčujete na  Vánoce?

Právě  slyším, že  BabišSchillerová dostali ve  sněmovně se  svou drzostí na budku. Dobrá zpráva. Prozatím.

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.