Krysy, krysáci a krysaři


Na  současnou  ČSSD je  věru smutný pohled. Díky vlastním chybám typu bratrovažedná  vnitřní  válka  i  trvalému  úsilí bohuželprezidenta Zemana tuto stranu, z důvodů osobní pomsty,zničit i marketingovému kouzelnictví  Babiše a  jeho reklamních mágů vykrádat oranžový program, ale zejména  přisvojit  si všechny úspěchy  společných  vlád, ale především to, co z jejich  činnosti nejvíce  rezonovalo mezi voliči a naopak  na  Lidový  dům  hodit  veškeré maléry  posledních dvou vlád, stojí  tahle nejstarší  česká politická strana  na okraji propasti.

Nehodlám dnes  rozebírat  důvody, proč  tomu tak je,  ani dokazovat, že Kosa  před  tím dávno a dávno varovala. Což  je opravdu snadné. Ale  zároveň k ničemu. Čo bolo, to bolo, říká klasik.   A platí jen druhá  půlka  té klasikovy  věty  – terazky  som…

Jenže  čím je  terazky  soc dem? Je  to klišé, tisíckrát opakované a  taková nemám rád.  Ale nelze jinak  – skutečně  jen  lodí, která  jde beznadějně  pod  vodu. Ale nikoliv  Titanicem, jak onehdá kdesi psali. Jen  starou  rozeschlou a  děravou pramicí, do které teče  ze všech stran.

S  Titanicem a obdobnými velkými plavidly  tu pramici pojí jedna  jediná  zvláštnost – že  z ní  utíkají  krysy. Aby  neskončily  na dně  spolu s tím   plavby neschopným  plavidlem. Je to zvláštnost  na pramicích se krysy obvykle nevyskytují….. Tady  ano.

Stačí se  podívat  na  už známé kandidátky  k nadcházejícím  volbám krajským  či do senátu.

Ten  rozpad  posledních  zbytků oranžových  je  stejně  zřejmý  jako obrovský!

Minimálně  tři současní  ještě  členové  senátorského klubu  ČSSD  už  stihli ohlásit,  že  stranu kandidovat nebudou,nýbrž  že  to zkusí samostatně, jako nezávislí  kandidáti.

Konkrétně jde  o dřívějšího státního zástupce Miroslava  Antla, jeho kolegu Jaroslava Malého  z Královéhradeckého kraje či Emilii Třískovou z Kolína.

Všichni tři dospěli k názoru, že  ačkoli mají  bonus  obhajoby  mandátu, jejich  šance  by  těžce  poškodilo  další spojení se zdevastovanou  partajní značkou.

Miroslav  Antl se obhajuje tím, že  vedení krajské organizace  a speciálně  bývalý  hejtman  Štěpán na něj zahráli  levou. Nicméně  jednoznačné důkazy  pro jeho tvrzení  zdaleka nejsou k dispozici.Viz například třeba  toto.

To ti dva  další prchající  z toho chatrného plavidla  jsou přímočařejší:

„Pro pozici zcela nezávislého kandidáta jsem se nerozhodoval dlouho. Za šest let v Senátu jsem zjistil, že senátor je především osobnost, stranická příslušnost je, na rozdíl od poslanců, méně rozhodující,“ zdůvodnil své rozhodnutí Malý

„Nebudu kandidovat za soc. dem., protože už nejsem její členka,“ řekla Třísková s tím, že stranu opustila již loni.

Shrnul bych to  asi takhle – senátorské  křeslo se mi přilepilo k zadku. A  chci , aby  tam zůstalo přilepeno co nejdéle. A  za každou cenu.  A současná  ČSSD  je na  tom podle nich stejně  jako těstoviny  Panzani  – taky  nelepí….

Takže tenhle  krysí trojlístek vyhlásil heslo  – zachraň se kdo můžeš!

Zvláštní ovšem je,  že  před  čtyřmi roky hlásali  -oranžová je  dobrá!

Nejsou sami a dokonce ani první nebo poslední. Máme  zde  například  další, které bych nazval Krysáky. Že takový  živočišný duh neznáte? Máte pravdu. Na  tuhle impresi mne  přivedl můj vnuk, řečený Rampepurda, když jsme  se  nedávno bavili na zahradě  o televizních programech.

Je  ve  věku, kdy  se začíná vymezovat  oproti autoritám. Zatím jen opatrně, leč neúnavně. Řeč  přišla na večerníčky. Které sice už  drahný čas  nesleduje, nicméně si pamatuje,  že  mne kdysi velmi nadzvedl kdysi  seriál Večerníčků  se  jménem Krysáci. Takže s  gustem prohlašuje,  že ten je  jasně  ze všech nejlepší a co je proti němu nějaký zastydlý Rumcajs  nebo Krakonoš…

A  aby to nebylo až tak prvoplánové,  obalil  to slovní  vatou, jako kdž  pan páter mluví, jak by  řekla moje  babička. Já bych  spíše prohlásil -jako  když protřelý český politik plká. Mnoho slov, ale  reálná hodnota žádná. Podstatné je ovšem jen  ten nápad na  srovnání.

U  Antla a  těch dvou dalších je  všechno jasné a jednoznačné  – cosi drží a nechtějí  o to přijít. A dokonce  i věřím tomu, že  když se  do senátu znovu dostanou, budou provozovat politiky na  levém křídle  politického spektra. Na rozdíl od naprosté většiny ostatních kolegů a kolegyň.

Krysáci jsou zcela jiná dimenze. Pro snazší pochopení  sem  dám z webu ČT  základní popisek  téhle večerníčkové  řady:

Na Moravě, uprostřed Valašského království, na malém smetišti poblíž Vizovic žijí dva krysáci – Hubert a Hodan. Mají společného kamaráda – sádrového trpaslíka Ludvíčka, s kterým bydlí v zásuvkách starého šicího stroje. Na jedné z vycházek se setkávají s Edou – laboratorním potkanem z Prahy, který u nich nakonec získává dočasný azyl.

Tam se v odlehlém koutě „téměř zapomenuté“ skládky odehrávají epizody loutkového animovaného seriálu Krysáci.

My jsme dvě krysy a ne potkani.
Nám v noci často není do spaní
a jako správní krysí ogaři
máme vousy na tváři.

Takže  venkovské krysy na smetišti kdesi, které k novým světlým  zítřkům vede laboratorní potkan  z Prahy  a místní sádrový  trpaslík???

Hned  se mi vybavila  dvojka  bývalých  předních politikářů za  ČSSD – náš  plzeňský exhejtman Bernard  a Paroubkův   exminstr kultury  Vítězslav Jandák!

Ten první   patřil k hochům, co kdysi  ze  Soudkem zbankrotované plzeňské Škodovky  dokázali, díky  Zemanově  vládě,  vyloupnout  zlaté vejce, oproštěné od  všech  závazků.  Prostě  trefili na zlatou žílu.

Naprosto mi unikalo, proč  ho před  čtyřmi roky  postavila  soc dem  jako lídra krajské kandidátky  a  učinila  z něj hejtmana. Už  svým  založením   měl k nějakým levicovým ideálům  asi stejně  daleko  jako já  k členství se  Spartaklubu… Velmi pravděpodobně šlo vymítání  ďábla  a jeho sirnatého  zápachu    po jeho předchůdci – předlistopadovém vojenském politrukovi  Šlajsovi… Klasický  český  pangejtismus  – od  jednoho pangejtu ke druhému.

Josef  Bernard, po mnoha  mnoha  roztržkách se  svými soc dem náměstky  na kraji a  několika  dost problematickými eskapádami, třeba   ohledně dodržování pravidel platných pro nemocné s CoVid19, se minulý týden  na  vlastní žádost nechal odvolit  z funkce  hejtmana a  vzápětí oznámil, že  do nadcházejících  krajských  voleb půjde jako jednička  za  STAN!!!! Byl hejtmanem do poslední chvíle  před  volbami a  ještě si z abdikace  udělal  vlastní  reklamní show…

A  Vítězslav  Jandák? Ten, už delší dobu dokonalý  představitel roztlemených  a  rozeřvaných  pantátů, lampasáků a papalášů?

Mým,jak se ukázalo -naivním přesvědčením bylo, že  už  nad  sebou politicky zatáhl roletu. Hluboký  omyl. Příprava na  tento článek mi vyrazila  dech – on se do politiky  vrací  a kandiduje  do senátu!!!!!

Tenhle i na  česky  absurdní poměry politického turismu neuvěřitelný převlékač  politických kabátů, který už  stihl v minulosti  vstoupit/kandidovat   za  Republikánskou unii, KDU-ČSL, ODS a ČSSD . A  nyní si k tomu střihne senátní   nominaci za  ANOšéfe!

Ten člověk se  naprosto nestydí.  A jeho morální ukotvení  je – inu asi jako krysáků na  té skládce u Vizovic.  Když  čtu  rozhovor , který  o  svém posledním převlékání kabátů  dal, chce se mi z něj zvracet. Stejně jako  z Josefa  Bernarda. Oba dva mi  do toho večerníčku  pasují. Jednoho manažuje  sádrový trpaslík, druhého laboratorní zvíře  z  Prahy…. Paralela  naprosto dokonalá….

Chápu, že  voliči z Rychnova nad  Kněžnou zvolí,tak jako v minulých dvou obdobích Miroslava  Antla. Vědí, co od něj  čekat a  co názorově  vyznává. Nechápu, jak někdo u nás  v kraji může  dát  v krajských volbách  hlas Josefu Bernardovi.  Protože  pro mne nepředstavuje  žádnou  hodnotu.  Je  umírněně  levicový,  jako snad ještě  současná soc dem? Nebo byl a je  pravicovým jestřábem, mezi které svůj ad  hoc  houfec od  samého počátku a  vzniku uskupení navigovali  Gazdík s Rakušanem? A  kam přestoupí příště, až  se mu bude zdát, že teče i do téhle bárky?

A  Jandák?  O tom nemá smysl mluvit  vůbec. Ten šel vždycky  tam, kde bylo plné koryto. Co takovýhle  týpek asi tak může  dát svým  voličům? Nic. Jen jistotu, že mu jsou  zcela ukradení.

Jenže  jsme  v  současné ČR.  Tady selský  rozum  nemá  na růžích ustláno ani  trochu. U nás  v Plzni stačilo  na  jiný senátorský mandát  a  natočení několika jiných Večerníčků,  tentokráte  roztomilých, protože jejich hrdiny  se  stala  chlupatá  zvířátka,   takže  lze  očekávat, že   stud neznající politický chameleon, tentokrát v  dresu  Babišpartaje prorazí znovu.  Všem, kteří Bernarda  či Jandáka  vidí jinak, neb kandidují za jim libé partaje  položím jednoduchou  otázku – zkuste si představit  situaci, kdy  se  ocitnete  v nějakém nebezpečí. Spolu s Jozefem Bernardem nebo Vítězslavem Jandákem a váš  život  závisí  jen na  tom, zda oni pro vás  budou riskovat nebo jestli se zachrání sami.  Chtěli byste  to riziko s nimi podstoupit?

A  pak zde máme  kategorii třetí – nikoli krysy  či Krysáky. Nýbrž dokonce  samotné krysaře. Stalo je  jaksi nedobrým zvykem, že  významní, či kdysi významní politici oranžových přebíhají  k  těm  co táhnou  za  polojaponcem s  píšťalkou. Vyluzujícím  velmi podivnou melodii. Tedy  k Okamurovi. Viz  například  Zemanův  exministr  zdravotnictví  David nebo naposled  Jarda  Foldyna.

Ačkoli Zemanova vláda  se snažila  urychlit kdysi vstup země  do  EU, odhlasovala, včetně  Davida, otevření českého nebo pro humanitární bombardéry nebo vyslání prvního českého vojenského kontingentu do Afghanistánu, aby pod Kábulem bojoval za  Prahu, je dnes těžce protiunijní a protinatovský. Že  to v  sobě  neobjevil co by člen  vlády  ministr? Když  svým nesouhlasem mohl ledacos  ovlivnit?

U Jardy  Foldyny mne to ovšem mrzí  neskonale   více než  u Davida. Až do přestupu do houfu  krysařům  byl totiž politicky  jasně  čitelný.

Nemá smysl si cokoliv  nalhávat – soc dem je těžce poškozená  značka. Platí obrovskou daň  za  incest s Babišem  i za neukojitelnou pomstychtivost  starce z Hradu. Nenašla  odvahu k pokusu  zkusit se obrodit a konsolidovat  v opozici. Takže  ji opouští kdo může.  Velké většiny  z nich nelze litovat.  Představovali jen těžký karieristický balast. Ale  člověk, při pohledu na to, kolik toho odpadává, má dojem, že  bývalá  ČSSD  soustřeďovala  vlastně jen a jen bezkrupulozní   politické korouhvičky a oportunisty.

Mrzí mne to o to víc, když se podívám na  takovou ODS. Jež si tímhle údolím politické marginalizace a smrti prošla  také.  Neměl jsem, nemám a  nejspíš  ani nebudu mít  pro ni dobré slovo. Kvůli zásadní nekompatibilitě  představ  o budoucím politickém směřování této země. A  také  kvůli  tomu všemu, co má ODS z minulosti na triku.

od modrých, když se dostali  do problémů odpadával o karieristické bahno. A někdy  ve  velkém. Ovšem naprostá většina  jejich  viditelných a známých tváří zůstala  značce s modrým ptákem věrná. Někteří aktivně, jiní se stáhli do ústraní, ale  aspoň otevřeně neškodili. A  rozhodně  se tam neobjevil žádný  Josef  Bernard, který  by  z pozice hejtmana  či nějaké srovnatelné, přeběhl na opačný konec  politického spektra. O nějakém Jandákovi nemluvě.Vlastně – toho už dávno a  dávno absolvovala. A  ráda  vyplivla k   soc dem.

Lidový  dům,  resp. to, co z něj zbylo může  modrým jen závidět. Alespoň já  jako /bývalý/  volič  oranžové se  tímhle pocitem momentálně přímo užírám.

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.