Retro – státní dluh v plánech NečasKalouskovy famiglie a dnešní realita


Jeden z kosířů mi v  rámci soukromé diskuse poslal odkaz na jeden mimořádně zajímavý retropříspěvek. Popisující jak si  tehdejší „rozpočtově  odpovědní“ mocní představovali vývoj státních financí za jejich vlády  mezi roky 2010  -2014.

Ten starý materiál je o to pikantnější, že  ve sněmovně právě probíhá boj  o historickou sekyru – 500miliard. A opět ,z opozičních lavic  zaznívá hřímání o zadlužování budoucích generací a projídání budoucnosti!

Jsem poslední, kdo by  chtěl dělat Babišovi křoví a poskytovat mu nějaké alibi   a zejména co se týče toho půlbilionového schodku. Ostatně – už  jste  si o tom na Kose mohli počíst.

V každém případě ovšem zjistíte, že  kvalifikace  Kalouska a  Fialy pro řízení tohoto státu, jak  ministrů vlády, která kdysi plánovala  státní finance  pro roky  2010-2014 a jejich dnešních stranických nohsledů, je ve  světle toho dnešního retra Kosy naprosto nulová. Pokud ne záporná. Jejich představa a reálná  fakta je   totiž  zcela diskvalifikují.

Převzato z  webu iHned.cz

Nečasův kalendář: Kdy chce nová vláda plnit svoje sliby

  • 1 940 000 000 000 korun. Ani vláda „rozpočtové odpovědnosti“ se nevyhne hospodaření na dluh. V roce 2014 se zadlužení přiblíží dvěma bilionům

Co a kdy chce nová vláda změnit (to nejpodstatnější z koaliční smlouvy)

2010 rok příprav

Přísnější kontroly dávek

Už během podzimu hodlá vláda zpřísnit kontrolu vyplácení sociálních dávek. Lidé, kteří budou chtít dávky, budou muset mnohem víc než dnes prokazovat, jestli si je opravdu zaslouží.

Nový občanský zákoník

Do konce chce vláda projednat nový občanský zákoník: ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil pro něj za Topolánkovy vlády neměl v parlamentu dost hlasů, nyní má podporu celé koalice. Zákoník mj. zjednoduší dědické řízení nebo zvýší odškodnění za chyby lékařů.


2011 rok škrtů

Nižší platy ve státní sféře

Na mzdy státních zaměstnanců půjde o 10 % méně peněz. Někde se bude propouštět, někde půjdou dolů platy. Výjimkou jsou učitelé, ti mají dostat přidáno v průměru o 4 % na úkor peněz pro armádu.

Vyšší DPH

Kvůli přípravě důchodové reformy má již v lednu stoupnout nižší sazba DPH z 10 na 11 až 12 %.

Škrty u stavebního spoření

Státní podpora bude zdaněna 50 procenty, tedy de facto klesne na polovinu. To platí již pro příští příspěvky vyplácené za rok 2010.

Porodné jen za 1. dítě

Porodné 13 000 se bude vyplácet už jen za první dítě. Nárok budou mít jen lidé, kteří pobírají minimální mzdu nebo jsou bez práce.

Méně peněz pro postižené

Příplatky na sociální péči pro zdravotně postižené s nejlehčím postižením se sníží z dnešních 2000 na 800 korun měsíčně. Zdravotně postižení s těžším stupněm postižení budou dál dostávat 4 – 12 tisíc měsíčně.

100 Kč za den v nemocnici

Regulační poplatek za pobyt v nemocnici stoupne z dnešních 60 na minimálně 100 korun denně. V některých nemocnicích, které nabízejí lepší ubytovací služby, ale budou lidé platit až 150 korun za každý den.

Levné léky hotově

V lékárnách se bude platit 30 Kč za celý recept a z pojištění se vyřadí levné léky do 50 korun. Stoupnou poplatky u specialistů, přijde-li pacient bez doporučení praktického lékaře.

Nemocenská od firmy

Zaměstnavatelé budou platit nemocenskou za své zaměstnance o týden déle. Dnes platí po třídenní neplacené lhůtě 7 pracovních dní, nově to bude 12 pracovních dní.

Konec sociálního příplatku

Dávka, kterou dostávají nejchudší rodiny s dětmi, se zruší. Jde o 320 až 1125 korun měsíčně na dítě.


2012 rok reforem

Penzijní reforma

V roce 2012 má být spuštěna penzijní reforma. Dohoda na detailech zatím není definitivní, ale první návrhy slibují, že lidé budou moci přesměrovat 3 – 4 % z odvodů na pojistné na svůj vlastní penzijní účet.

Reforma zdravotnictví

Koalice plánuje také velkou zdravotní reformu, která má například umožnit lidem legálně si připlatit na rozdíl mezi standardní a nadstandardní zdravotní péčí. Lidé také začnou dostávat bonusy za to, že chodí na preventivní prohlídky.

Reforma daní

Nejdůležitější součástí slibované daňové reformy má být úplně nový zákon o dani z příjmu. Koalice v něm plánuje zrušit velkou většinu daňových výjimek a sjednotit základy pro výpočet daní i pojištění.

Nový zákoník práce

Nečasův kabinet chystá velkou reformu zákoníku práce. Hodlá například výrazně uvolnit možnost zaměstnávat lidi na dobu určitou. Zaměstnanci, kteří budou u firmy méně než dva roky, dostanou nižší odstupné.

Vyšší daně pro nejbohatší

Koalice se dohodla, že „narovná“ rovnou daň z příjmu tak, aby lidé z příjmů nad šestinásobek průměrného platu (což je dnes zhruba 142 tisíc hrubého) neplatili nižší sazbu daně než z příjmů do šestinásobku průměrné mzdy.

Další peníze pro učitele

Učitelé mají dostat podruhé přidáno: tentokrát čtyři miliardy korun, což by mělo zvýšit jejich platy v průměru o osm procent. Po roce 2012 ale vláda zmrazí peníze na platy učitelů na tři roky.

Méně byrokracie

Koalice slibuje výrazné snížení byrokracie pro lidi, kteří si chtějí založit firmu. Úředník už nebude smět od člověka, který usiluje o založení firmy, požadovat doklady či potvrzení od jiného úředníka veřejné správy.


2013 rok školného

Školné na univerzitách

Od školního roku 2013/2014 budou veřejné vysoké školy vybírat školné. Na ekonomických nebo právnických školách se bude pravděpodobně platit nejvyšší možné školné ve výši 20 tisíc korun ročně. Na technických oborech má být školné nižší.

Schodek pod 3 % HDP

Koalice slibuje, že schodek veřejných financí sníží do roku 2013 na tři procenta HDP, jak vyžadují evropské smlouvy. Tříprocentní strop je podmínkou pro přijetí eura, s tím ale kabinet nechce spěchat.

Jeden daňový úřad

Vláda plánuje, že nejpozději do roku 2013 sjednotí do jednoho úřadu výběr daní, zdravotního a sociálního pojištění. Lidé budou platit všechny odvody z jednoho základu a na jednom formuláři.


2014 volební rok

Volby po internetu

Nečasova koalice slibuje, že v roce 2014 už Češi budou moci volit do sněmovny i pomocí internetu. Poprvé chce vláda vyzkoušet elektronické volby už při senátních a krajských volbách v roce 2012.

Nový režim pro Vědce

Vláda chce do roku 2014 provést velkou reformu vysokého školství, která počítá s rozdělením vysokých škol na praktické, vzdělávací a výzkumné. Vysoké školy budou mnohem víc než dnes dostávat peníze podle svých skutečných vědeckých výsledků.


Dluh poroste, i když pomaleji
V diskusi o plánech Nečasovy vlády často vzniká představa, že nový kabinet sníží státní dluh nebo aspoň zastaví jeho nárůst. Ve skutečnosti dluh poroste dál, klesat má jen rozpočtový schodek, tedy každoroční přírůstek nového dluhu. Celkový veřejný dluh dosáhne i podle ambiciózních vládních představ dvou biliónů korun, což oproti letošnímu roku znamená nárůst z 37 na 43 procent HDP.

Tak takhle si to asociálové představovali….

A nyní si dáme  současnou realitu:

Myslím, že  nic  dalšího není třeba dodávat!!!!

Babišovi se  dá  vyčítat mnohé. Opravu mnohé a  dlouho.

Ale tím, kdo na to nemá, ohledně rozpočtu sebemenši gebír  je  určitě ODS, Kalousek partaj a  Gazdíci. Oni predikovali, navíc po zničení sociálního státu zastavením většiny sociálních výdajů v roce 2014 státní dluh skoro dva biliony korun.

Je  ironií osudu, že  v okamžiku, kdy  šli konečně  tihle  asociální packalové a ekonomická netáhla  od  válu, bylo zadlužení stát větší než na konci příštího roku. A  ty  dva biliony  dluhu dosáhneme bohužel letos  – po naprosto bezprecedentním zastavením ekonomiky v důsledku koronakrize.

Děs a hrůza!

Retro je někdy peklo!

Takže přidám ještě  vtípek na míru:

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.
%d blogerům se to líbí: