Je chytrá karanténa aspoň trochu chytrá a je to vůbec karanténa? DOPLNĚNO!


Člověk míní, koronavirus  mění. Když  jsem před  pár  dny  zrušil denní koronavirový přehled, tak nějak mi vycházelo, že  až na  další  – tedy příchodu nějaké druhé  vlny   epidemie si  denní sledování dat   Kosa  může  klidně  odpustit. Především proto, že  virus  sice  zdaleka  nezmizel, ale   po potlačení  tvrdou plošnou karanténou  zalezl  někam do úkrytu odkud  znova  vystrčí svoje tykadla až s nástupem podzimních  plískanic a viroz.

Jenže  ouvej –  data  o počtech zjištěných nových nákaz  nás  vrátila  až do první půlky  dubna, tedy  do  kornavirové tmy, kdy republiku  vir  drtil a jeden  zákaz  z vládních míst  stíhal druhý a  společenská a  ekonomická aktivita  spadly na nulu. Aby  se CoVod 19 přestal v populaci šířit.

Za  tohle utlumení republika  zaplatila  dosud  nevídanou  cenu a  účet  na kontě  ekonomických ztrát ani  daleka  není konečný. V týdnu  parlament  odsouhlasí děsivý schodek letošního státního rozpočtu ve výši  půl bilionu korun.

Mám s tímhle  číslem problém. Konec  konců, moje  výhrady jste již  mohli na Kose  v detailních rozborech  číst. Jenže  jejich leitmotiv představovala premisa  -musel účet  za  potlačení  té pandemie  představovat  až takhle  vysoký deficit?  Doopravdy jsou  výdaje, prezentovavané jako nutné  pro  opětné  povirové rozběhnutí  ekonomiky nutné a peníze  účelně vynakládané?

Zkrátka axiomem se  stala  víra v  to,  že  to nejhorší  je  v Česku  více méně  za  námi a  situace je plně pod kontrolou  a pár  desítek  nových případů denně  na  tom nic  nemění, protože  jde  už jen o dozvuky a nějaká  nová  epidemická  exploze  nehrozí. Tudíž, že  se bavíme jen o výši vynaložených  prostředků, ale nikoli o tom, zda  šlo  o  správný a potřebný  výdaj.

Tím spíše, že  národu  se  dostávalo a dostává ujištění, že  jsme nasadili proti zákeřnému virovi   moderní techniku a  sílu lidské  inteligence ve  formě  tzv. chytré karantény a tudíž není potřeba  se ničeho obávat.

Ačkoli bylo mou snahou zjistit  detaily  o tomhle  systému, řekněme  – včasného varování,  nedovolím si tvrdit, že  bych si  jejím principem a fungováním  byl  zcela  jist, respektive  jejich  přesným  fungováním.

Když  svoji představu o té  chytré karanteně  shrnu, pak to podle mne vypadá takto:

-u někoho je zjištěn  výskyt nemoci

-přes  využití dat  z mobilního  telefonu nového nemocného se bleskově  dohledají jeho kontakty  v  nějakém kritickém časovém rozmezí

-ty  kontakty  jsou okamžitě  izolovány a  otestovány.

-po  co  nejrychlejším vyhodnocení  testů, jsou  negativní lidé zproštěni  jakýchkoli omezení, včetně jejich   nejbližších a kontaktních osob, zatímco nakažení jdou do izolace a na léčení a v okruhu  jejich kontaktů  se  celý proces  opakuje. Až  jsou v  dané lokalitě  všichni  pozitivní  spolehlivě  určeni a  zbaveni možnosti dál nemoc  nevědomky  šířit.

-při tom je  přes  nějaký logický analytický systém  vyspecifikován  zdroj nákazy  v konkrétním ohnisku, ten prioritně izolován od  ostatních a tím je také přesně určeno, jak se  CoVid19 do konkrétního ohniska  dostal, aby   se zabránilo opakování  zavlečení z nějakého prapůvodního zdroje.

Tak takhle vypadala  moje, možná  naivní představa  o té chytré karanténě.

Dnes, kdy opakovaně přicházejí ta  hrozivá čísla  zejména  z Karviné a přilehlého okolí, dosahující celorepublikových počtů nákaz v  době  nejvyššího jarního  koronavirového alarmu si říkám, že

-buď  jsem tomu principu  té tzv. chytré karantény porozuměl zcela  špatně  a  funguje, či má fungovat  nějak zcela jinak,aniž  bych  tušil jak

– chytrá  karanténa sice  je zamýšlena tak, jak popsáno výše, jenže  z nějakého důvodu, třeba proto, že není  úplně chytrá, jaksi vykazuje  docela zásadní  nedostatky.

Nevidím žádnou třetí  možnost, zdůvodňující  ty  obrovské denní nárůsty  nemocných v  současnosti.

A  vůbec  mne neuklidňují slova ministra zdravotnictví  Vojtěcha a naposled i profesora Prymuly, že  se nic moc neděje, že prý jde jen o izolovaná ohniska ,vše je pod kontrolou a  ty hrozivě vypadající přírůstky  nově nakažených jsou dány  prý tím, že  se  testuje  cíleně tam, kde jako ta nákaza  je! Tohle  je pustá demagogie. Počet nemocných je počet  nemocných,bez ohledu na  velikost zasaženého území. Spíše  je  to , v  případě  Karvinska  horší. Těch nově  pozitivních je  tolik, že je zřejmé,  že  takhle intenzivní nákazu  jsme  zde ještě  od samého začátku nemoci neměli,  že  když  se  vir nějak dostal na severní Moravu , může  se  infiltrovat  i jinam a se  stejnou silou!

Abych zjednal jasno, než  budu dále ve svých úvahách pokračovat – nejde mi absolutně o to, abych někoho osolil a nasadil mu kvůli  situaci na  Karvinsku psí hlavu   a  dehonestoval  jej jako packala. Ani nápad, nic  takového! Protože  podstata  se mi jeví pro nějaké takovéhle  hrátky  jako příliš  vážná a  to nikoli tomu, že  na Karvinsku evidentně koronavirus  řádí  jak vymknutý  z kloubů.

Rád bych se  dobral  nějaké podstaty  problému. Vždyť je  to přece už  skoro  čtyři týdny, co se lokální epidemie  rozjela na  dole  Darkov. Co tam nejdříve  testovali lidi na těžbě, pak v  celém podniku, včetně  rodin. Čísla  rostla. OK-  to se  stát může. Zarazilo mne ovšem, že  nikdo se neobtěžoval s informací, kdo a odkud  na tenhle  důl infekci  zavlekl. Což je podle mne  velký průšvih. Protože  tohle zjištění  je naprosto klíčové. Zajímalo by mne, jestli příslušné  orgány  tou informací  disponují a pokud  ano, proč  ji nezveřejnily. Z jednoduchého důvodu  – chytrá  karanténa  evidentně  selhala a dnes k Darkovu přibyla  další dvě  silná  ložiska. Na  obou dolech ČSM! A opět  není známo, jak se  tam virus  objevil. Všichni dělají, že  to je tak nějak normální  – když jeden důl ,tak proč ne  další dva?

Pro mne  v tom žádná normalita  není. A ohledně  původu mám celkem jasno  – za hranicemi v Polsku s e ve  slezských dolech odehrávalo totéž. Jen dříve.Takže  bych  sázel na zahraniční import!

Prymula i  Vojtěch tvrdí  – jde  jen o konkrétní ohniska, jinak je v republice prý  stabilizovaná situace a nic  zvláštního se neděje. A  opatření se rozvolňují jako by nic a  půlka  národa  se, jak patrno, chystá opět  vyrazit za hranice všedních dnů. Mezi tím je  v karanténě fa.  Junker někde na  Vysočině, Magna  v Liberci a  snad i  u nás  na Plzeňsku  nějaký podnik.

Ano, zatím jde  jen o místa s nákazou. Zatím. To v  severní Itálii někdy  v únoru  vykazovali také. Jen místní  ložiska….Další pokračování známe. Lock down pro celou  Evropu.

Za  sebe  říkám – chytrá karanténa  je pro mne v současnosti  prázdný  a nefunkční pojem! Čísla hrozivě  rostou.  V době,kdy všechny předpoklady naznačovaly, že   to prozatím máme za  sebou. A místo toho?

Musím přemýšlet hned o několika  důležitých záležitostech najednou!

1- při zmrazení ekonomiky  i života  v Česku v březnu, dubnu a podstatné části května, byly obětovány  obrovské sumy  peněz do potlačení  epidemie. A  nyní rozvolňujeme   a  lokálně, prozatím, nemoc a její  šíření explodují. Neutratili jsme takhle  náhodou ty  dosud vynaložené  finanční rezervy  zbytečně  – vlastně  – nevyhodili  jsme je  oknem? Když  k tomu připočtu všechna  ta  rozvolňovací opatření, zejména  neomezené výjezdy  do zahraničí, kde ještě  včera  lámaly  rekordy  v počtech nově  nakažených a zemřelých a dnes  jsou prý  už v normálu, mám neodbytný  dojem, že  nevyhazujeme finance oknem, nýbrž  je přímo splachujeme do kanálu.

2- jestliže  jsme  si do republiky  CoVid  19 dovezli v únoru s lyžaři, kteří  se nutně museli  sklouznou  po prkýnkách o jarních prázdninách v Itálii, jak to  asi dopadne  teď  v létě, když  nejméně  5x  tolik mořechtivých musí  nezbytně  mazat  do Chorvatska, Řecka, Itálie, Španělska a  kdo ví kam ještě, protože jinak  by  se jim zhroutil svět?

3- kdo zajistí, že se koronavirus  nerozšíří  z Karvinska  do zbytku republiky, protože začíná  sezona  dovolených a veškerá opatření jsou  už minulostí? Když  evidentně  nejsme  schopni  stopnout  místní expanzi  téhle nemoci mezi  pár  karvinskými doly?

4- kde  ta nákaza na Karvinsku vzala?  I tam přece  už se epidemie v květnu  přece  zastabilizovala?

To není ani zdaleka  všechno. Mám ještě  daleko důležitější dotazy směřující  ke  skoro jisté druhé podzimní vlně:

5-  mají  příslušné  orgány, počínajíc  celou vládou a  příslušnými ministerstvy, přes  Krajské hygieny až po nemocnice, ve  světle  současných událostí  na Karvinsku, nějakou ucelenou systémovou představu, jak postupovat aniž by  došlo k dalšímu lock downu, který už  by  tuzemská ekonomika  nevydržela?

Neschopnost  zastavit  CoVid19 na  severní Moravě  totiž  vzbuzuje  vážné a  zcela konkrétní obavy, že nikoliv.

6- v  září začne  fungovat klasická  školní výuka. Jaké vypracované postupy hodlají kompetentní orgány  použít  v případě, že  se  ve školách a školkách objeví koronavirus?

Ono vlastně nejde  jen o školy  a školky. Jak Babiš, tak Schillerová  už veřejně prohlásili, že  při druhé  vlně  žádná  další plošná omezující  opatření nepřichází  v úvahu. Jak to, že se nikdo veřejně  nezeptal  –  a jak budete postupovat, když dojde k nákazám uvnitř  firem, úřadů a nebo škol?

Že  v  takovém případě dochází v podstatě  k řetězovému přenosu ukazují  jak momentální  karvinské  případy,  tak zejména  to, co se  děje  v německých masokombinátech!

Jak u nás  tak v u sousedů v jejich velkomasnách  to  končí  zastavením výroby a  celkovou karanténou pro osazenstvo! Nikdo nemusí  vyhlašovat  žádný lock down.  Ten firemní  se  dostavuje okamžitě.  Při současné provázanosti  výrobních  řetězců nejde  jen o to,  že  přestane na nějaký  čas  vyrábět nějaká  fabrika. Ona  je  schopna výpadkem svých  subdodávek vyřadit  řadu  dalších, jejichž osazenstvo bude v pořádku…..

Doufám, že  si to příslušní  hlavouni uvědomují. Ale zatím, když se podívám na karvinské doly  to tak  nevypadá!

Ono  totiž  způsobů jak  tu možnou druhou vlnu  zvládnout moc  není . V podstatě jen  tři:

1- nasadit  opravdu  mimořádně  funkční  a  v  reálném  čase pracující  systém  sofistikovaného vyhledávání  jak  nakažených, tak potenciálně nakažených a  vyřazovat je  z běžného provozu  v řádu  hodin. Dříve než  stihnou nakazit  další. A  k tomu  má   současný model české  tzv. chytré karantény  evidentně  na světelné roky  daleko.

Fakt je  velmi problematickým prvkem  v  řetězci  chytré  karantény  jsou  testy. Zejména  jejich  spolehlivost a  časová náročnost. Někde jsem natrefil informaci  / a bohužel neuložil/, že  snad  v Rakousku  vyvinuli  úplně nové rychlotesty, které  při teplotě  65 stupňů Ceslsia  do max. 30 min. pouhou změnou barvy reagenční látky  spolehlivě  určí  zda  dodavatel vzorku je pozitivní nebo ne. Přesně  tohle  je  třeba, nemá li  dojít na další dva možné  scénáře:

2- najet na  tzv. režim chřipka. Prostě  postupovat  jako při chřipkové epidemii – kdo to dostane, ten to dostane, vypadává  z ekonomického koloběhu, firma  si opatří zástup. Postižený  se léčí sám, těžší a  těžké případ y jdou do nemocnice,kdo zemře, má smůlu.

Problém je  jen v tom,  že  CoVid  19 se přenáší daleko snáze  než klasické chřipkové onemocnění, dále  v  tom, že  v  kategoriích  65+  má oproti chřipce mimořádně  vysokou mortalitu  /podle  dostupných  údajů   skupina  65+ se podílí  90%  na počtu všech  zemřelých v  ČR na koronavirus/ a že  jde  o čistě  darwinistické řešení  problému.

A  co tzv. kritická infrastruktura – klasicky  elektrárny, vodárny, nemocnice, policie, hasiči a řad a dalších podobných podniků a profesí –  jak je ochránit v režimu chřipka, aby  je  virus nezasáhl a  dodávky energií vody  a život zajišťující služby  nerušeně   fungovaly?  Tohle je v  u CoVidu , v tzv. chřipkovém režimu dle mého názoru nemyslitelné!

3- najet  opět na  plošná umrtvující opatření. S likvidací  ekonomiky.

Všechny ostatní  eventuálně možná řešení  jsou  pouze podvariantami  tří naznačených.

Proto  sleduji  současnou situaci na  Karvinsku s velkým znepokojením. Tam možnost  č. 1 se momentálně jeví jako těžká sci fi.  Vláda se snaží  o číslo 2. ale zatím se jí, ani  odborným orgánům a institucím  hrubě nedaří. A to ani v lokálním měřítku.

Co  nás  čeká, jestli ta  druhá  vlna  udeří s plnou silou?

Dodatek z pondělního rána:

Zírám na nedělní konečné číslo .Má  hodnotu 305. Jde o jedno z největších vůbec od  doby, co se koronavirus  objevil v našich krajích. Většina  sice jde za Karvinou, ale Praha nám začíná také pěkně „bujet“.

Opět slyším řeči , že máme  být v klidu, protože jde jen o lokální clustery. V klidu rozhodně nejsem.  Jestliže  už měsíc evidentně nikdo není schopen potlačit, zatím,jednotlivá ohniska  v Karviné a Frýdku Místku a  čísla  jsou čím dál razantnější, tak nutně musím zopakovat  svou otázku  – co se bude dít,  jestli přijde  plošně  druhá vlna? Odpověď nemám. Já ji mít nemusím, doufám, však, že ji  znají ti, co ji znát  mají A  žeji před námi, z nějakého dost  zvláštního důvodu zatím tají.

Nehodlám zasívat žádnou paniku nebo vyvolávat nedůvěru    k místům,  jímž  se obvykle  říká  – kompetentní.  Doufám, že  svou kompetentnost co nevidět  prokáží!

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.