Písnička pro Miloše


Pamětníci vědí, že  Československá televize  kdysi natočila  seriál Píseň pro Rudolfa III.Ačkoli nešlo o nic  zásadního, byla  to taková  taškařice  se zpěvy  a tanci z  hospodsko řeznického prostředí a já si už jen matně  vzpomínám na nějaký  děj,  normalizace  mu přistřihla  křídla a po prvních  dílech  zbytek zmizel nenávratně  v cenzorských  trezorech.  Prostě  zlovůle a  snaha mocných  nepřipustit  sebemenší kritiku na svou adresu. Jakkoli  velmi velmi  vágní.

Vzpomněl jsem si na to v okamžiku, kdy  mi internet  vyhodil na sklo informaci, že pražský  Městský soud pravomocně  rozhodl, že stát se musí prostřednictvím ministerstva financí omluvit za to, že prezident Miloš Zeman opakovaně označil novináře Ferdinanda Peroutku za autora článku „Hitler je gentleman.“

A  odůvodnil to takto:

„Nemáme pochyb o tom, že stát nese odpovědnost za prezidenta. Není možné připustit, aby stát bez jakékoliv nápravy zasahoval do osobnostních práv kohokoliv, pokud je takový zásah neoprávněný. Cesta k nápravě musí být i tehdy, pokud se takového výroku dopustí prezident republiky. Neexistuje, aby něco takového bylo mimo zákon, nad zákonem,“….

a ještě  takto:

Pro odvolací soud je jednoznačné, že je to výrok, který je objektivně způsobilý neoprávněně zasáhnout do osobnostních práv pana Ferdinanda Peroutky. Jestliže je takový výrok někomu připisován, není to spravedlivé, není to férové, je to dehonestující a Česká republika se musí za svého prezidenta omluvit,“ konstatoval Novosad.

Připomeňme  si jádro sporu – Zeman při veřejném vystoupení na  konferenci nazvané Let my People Live, která se konala na Pražském hradě k 70. výročí osvobození Osvětimi, výslovně   článek „Hitler je gentleman“ uvedl jako příklad „fascinace intelektuálů zrůdným učením“.

Ovšem přestože  tvrdil , že  byl vydán v  časopise Přítomnost, a ještě navíc, že  byl vlevo dole, nikdy se takový text nenašel.  Takže  lze  vynést jednoznačný  hodnotící soud-šlo o jasnou a průkaznou lež. Což  více méně, jen za použití   krajně opisujících  výroků a termínů,  dle mého  názoru, rigorozně konstatoval i soud.

Zároveň Peroutkovi připsal citát „nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky“, jehož skutečným autorem je Jan Stránský. Opět  naprostý rozpor  s pravdou.

Každý normální a  aspoň trochu slušný člověk by  se  v takovém případě omluvil a  žádný spor  by se nekonal.

Patřím k těm, kteří jsou přesvědčeni, že  Zemanovým primárním úmyslem  rozhodně  tenkrát, v onomu inkriminovaném vystoupení  na Pražském hradě, nebylo ani  Ferdinanda  Peroutku  dehonestovat, ani lhát  shromážděnému  publiku. Jen se  chtěl „intelektuálně“ a   originálně  blýsknout, dokázat  všem jaký  je úžasný až renesanční  člověk Aristetolovského  vědomostního rozsahu.  Místo toho se veřejně  totálně ztrapnil. A  bylo mu to vzápětí veřejně  dokázáno Petrem Zídkem z Lidovek.

Lež   a nactiutrhání  z toho vzniklo v  okamžiku, kdy začal zapírat, zapírat a zapírat.

Takže  kauza  zamířila  před soudy. Kosa ji sledovala i popisovala  zároveň. Původně  v prvních instancích šlo vše, jak bylo lze selským rozumem očekávat. Oba soudy  – prvostupňový i odvolací  se sporem provedly  krátký proces  – nařídily žalované straně  -Prezidentské  kanceláři –  se omluvit. Vše jasné a pochopitelné.

Pak následovalo dovlání k soudu Nejvyššímu. A  tady  se začaly  dít  podivnosti. Nejprve  se roky  čekalo na  vůbec nějaký verdikt.  Aby  až  pár měsíců po prezidentské volbě přišel  podivuhodný nález, že  žalující  strana – tedy  Peroutkova  vnučka  Terezie  Kaslová- žalovala  nepravého. Prezidentská kancelář  prý je  špatně a  správným adresátem žaloby   má  být  některé z ministerstev – nejlépe  financí.

Tohle  je nad moje  logické  chápání  – vláda s prezidentem nemá  nic  společného, jeho kancelář  ano!   Podivuhodné rozhodnutí v každém ohledu! Mimo jiné i proto, že kupodivu, stejná Prezidentská kancelář, kterou paní Terezie  Kaslová  nemohla  účinně  žalovat,  sama  ovšem,když  jde  o případ, kdy se Zeman cítí poškozen, žalovat kohokoliv může. Viz  spor  Zeman vers. Bártík, v  kterém se Zeman dožaduje  jednak omluvy  dopisem za  Bártíkův  výrok, z konce roku 2017 před lednovými volbami prezidenta, kdy napsal na sociální síť Facebook, že Zeman má rakovinu, odmítá se léčit a zbývá mu pár měsíců života. A aby nezůstalo jen u dopisu dožaduje se Zeman finanční náhrady  ve výši 5 000 000 v českých na stůl. Paní Kaslová chtěla  jen a jen omluvu….

Nerozumím tomu  – jak to, že  Prezidentská kancelář  jako strana  žalující, je legitimována,  jako strana  žalovaná nikoliv? Totální nonsens. Všichni si jsme před zákonem přece  rovni…..  Jen jaksi  naprostá většina z nás, dolních 10 000 000,  méně než jiní.

Ale  Nejvyšší soud rozhodl jak rozhodl. Věc  se vrátila  k prvoinstanční instanci a ta, v naprostém rozporu se svým původním výrokem, tentokrát zamítl  žalobu na stát kvůli výrokům prezidenta Miloše Zemana na adresu Ferdinanda  Peroutky. A  aby vše  ještě  více posunul do absurdna, určil, že Terezie  Kaslová má  Zemanovi zaplatit  10%  z jeho výdajů na právní zastupování!!!!!! Za to, že  ten neprávemnapadl jejího děda!!!!!

A všechno korunoval opět Zeman, přes  svého právníka  Nespalu, kterému se  to zdálo málo a podali odvolání, že jako požadují daleko vyšší odškodnění, což  ještě  bylo doprovozeno komentářem, že  jen tak lze  udělit Kaslové a dalším případným stěžovatelům na prezidenta  lekci!!!!

Městský soud  naštěstí  nyní zcela  jednoznačně  smetl argumentaci podřízeného Obvodního soud, že jako

veřejný projev prezidenta nemůže být nesprávným úředním postupem, tedy porušením pravidel předepsaných právními normami. Náležitosti prezidentského projevu totiž žádný právní předpis neupravuje.

a  nalezl, v souladu se zdravým rozumem, že

….. Není možné připustit, aby stát bez jakékoliv nápravy zasahoval do osobnostních práv kohokoliv, pokud je takový zásah neoprávněný. Cesta k nápravě musí být i tehdy, pokud se takového výroku dopustí prezident republiky. Neexistuje, aby něco takového bylo mimo zákon, nad zákonem,“….

Je to pravomocné. A  v normálním státě by následovala  okamžitá vykonavatelnost. Ovšem my nejsme  normální stát, žijeme  v zemi Miloše I. Mstivého!  Takže postupovat  dle  rozumu se nebude.  Proběhne opět tradiční kolotoč. Dobře  známý jak z prvního dějství Peroutkova případu, tak z   kauz Šarapatka   a Ošťádal.

Prezident  sice po zvolení skládá slib, kde  se slavnostně a veřejně zavazuje, že

https://www.psp.cz/img/img5139ef3f989a1.jpg

ale nejspíš  si myslí, že jej plní  tak, že  ignoruje, oddaluje  bagatelizuje  pravomocná soudní rozhodnutí   různými právními kličkami.

Téhož  názoru je nepochybně i sekta Svědků Milošových.  Pro ty  jsou  jakékoli, třeba i soudem odsouzené výroky jejich svatého, písmem svatým a jedinou a  nezpochybnitelnou  zjevenou  pravdou.  V tomhle  světě  je tedy  lež přípustná. Ovšem jen  od některých. A je to podle nich  dodržování zákonů a Ústavy….

A také v zájmu všeho lidu….

Těžko najít  slova….

Je ovšem třeba  se zmínit ještě o jedné peripetii čtvrtečního rozsudku  Městského soudu -Terezie Kaslová  žalovala  celkem 4 Zemanovy  výroky na  adresu Ferdinanda  Peroutky. Ten hlavní  byl posouzen jak už  řečeno výše. U dalších tří  konstatoval, že  na hodnotící soudy má každý nárok v rámci svobody slova. Veřejné osoby včetně Peroutky podle něj musí snést širší kritiku.  A  tudíž  Zemanovi /zatím/ prošly.

Přiznávám, že zde mám s  logickou soudu  docela  velký problém. Ty  tři nesankcionované Zemanovy  plácání /eufemismus/ byly přímo odvozeny  od onoho, který naopak  je soudně  seznán  zcela nepravdivým. Jeden by  řekl, že pokud  někdo vypustí  zjevnou a prokázanou  nepravdu a vystaví na ní  cokoli dalšího, včetně tzv. hodnotících soudů, je  to jeden myšlenkový konstrukt a  tedy  kompletně fake  totál.   Městský soud  to vidí zcela jinak….  což je pro mne  ekvivalentní představě, že někdo prohlásí vodní hladinu za pevnou zem  a na základě tohoto výroku navrhne  postavit  bytový komplex v Praze na  hladině  Hostivařské přehrady. a soud mu tuto fantasmagorii požehná.

Nicméně nemá smysl, abych to rozebíral. Výše  v textu už  jste četli zmínku o sporu  Zeman versus  Bártík.  Tady  se  čeká na výrok soudu. Jestli má  Bártíkův  advokát všech pět pohromadě,  hravě  ho  z téhle  kauzy  vyseká.  S použitím argumentů Městského soudu  Praha  v případu Peroutka.  Mělo by  totiž  stačit, aby  prokázal, že  jeho mandant  od někoho dostal nějakou počáteční informaci o Zemanově  zdraví. Jakoukoli.  Třeba , že má  nadýmání nebo kuří oka, či cokoliv jiného, zcela banálního.  Jestliže pro Zemana  platí, že   na hodnotící soudy má každý nárok v rámci svobody slova. Veřejné osoby včetně Peroutky podle něj musí snést širší kritiku, pak stejných práv musí nezbytně a určitě požívat i Bártík, když mluví o Zemanovi a jeho zdraví!  Zeman,jako veřejná osoba  musí snést širší kritiku svého zdravotního stavu a  Bártík má právo na hodnotící soud  o Zemanově  zdraví!!!! Vyhodnotil to prostě tak, že nadýmání nebo kuří oka jsou neklamným projevem  rakoviny  v konečném stadiu. A  Zeman je povinen snést, co by  veřejná osoba, širší kritiku svého zdravotního počínání.

Simly  clever!

Všechny  tři kauzy v nichž Zeman před  druhoinstančními soudy  utrpěl naprostou a  zdrcující a na výsost trapnou  porážku  jak co do merita  sporu, tak  i argumentace, jsou nyní  na dovolání u nejvyšších instancí – dvě /Kaslová, Ošťádal/  i Nejvyššího soudu, poslední  /Ošťádal/ u  Nejvyššího správního soudu. Kdybychom žili v normálním státě, neexistovala by  sebemenší pochybnost jak dopadnou definitivně. Ale jak už řečeno, v normálním státě nežijeme.

Zeman před nedávnem jmenoval svým rozhodnutím jak nového šéfa NSS, tak NS… A nyní se ukáže, jestli do těch funkcí posla  soudce nebo své soudce.  Budu   velmi a  příjemně překvapen, kdyby  se ukázalo, pro dobro nás  všech,že jmenoval jen SOUDCE!

Ale kdyby  náhodo  na  tohle  sázkovky  vypsaly speciální kurzy….

Dnešní  článek  začal vzpomínkou na  stařičký seriál Píseň pro Rudolfa III. Nikoli samoúčelně. I já mám píseň pro Miloše!

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.