Blbá nekaranténa


Před  týdnem,  kdy čísla nemocných CoVidem19 na  Karvinsku už  dosahovala  naprosto hrozivých  hodnot, jsem na Kose vydal článek

Je chytrá karanténa aspoň trochu chytrá a je to vůbec karanténa? DOPLNĚNO!

kde  jsem si  sám sobě  kladl otázky ohledně  toho, zda  funguje  projekt  tzv. chytré karantény a  nějaká karanténní patření  vůbec, když   tenhle zákeřní virus teď   takhle  explodoval v Karviné a okolí.

Dnes, pod  vlivem  čísel, jež  jsou stejně hrozivá a není sebemenší náznak obratu k lepšímu, se  musím k celé záležitosti vrátit znovu. Protože  odpovědi na moje tehdejší  samootázky  jsou, více méně  jasné. A k  tomu přibyly  nové. Takže  máme, minimálně  v  základních  bodech  -jasno. A  vše  se  posouvá  do roviny  absurdní blamáže, kde  se nyní  hraje zejména  o to, komu zůstane  v  ruce  Černý  Petr, protože máme před volbami…..

Vím, že  to není nutné, ale  jen  stručně  znovu zopakuji základní fakta:

V půli dubna  se na Karvinsku, konkrétně  na  dole Darkov  objevilo ložisko koronaviru. Nikoliv  překvapivě, protože  na  sousedních dolech v polském Slezsku mezi  tamními havíři už CoVid  řádil jak černá ruka. A protože  polští barabové hákují i  v revíru OKD,  bylo jen otázkou  času kdy…. kdy  nákaza proskočí mezi tuzemské horníky.  Nepřekvapivě přeskočil.

Nešlo mi to do hlavy. Jak to, že  v  době  tzv. chytré karantény  je něco takového možné? Jak to, že  se šíření  nedaří zastavit, když  napadená komunita  je zcela  specifická a lze jí snadno  izolovat? Proč se ložisko nějak  důkladněji   neuzavře, aby  se to nemohlo šířit  dál a   nákaza byla  rychle potlačena než…?

Jestliže  před  týdnem mnou  nad  chytrostí karantény  zmítaly nějaké pochybnosti a  totéž ohledně návazných karanténních opatření,  dnes  už  tenhle  stav neprožívám  ani v  nejmenším.  Bohužel.Mám  celkem  jasno.

Na  Karvinsku  nebyla  žádná  karanténa  a  chytrá  už  vůbec  ne. Počty  a prudce  rostoucí statistiky mluví sami za  sebe. A  nepotřebují k tomu žádného tlumočníka, jakkoli se   tihle  hlásí  sami od  sebe  a dokonce se předhánějí, kdo nám  je přetlumočí  líbivěji.

Takže  pořád  slyšíme, že  jde o ojedinělé ohnisko, specifickou skupinu nakažených, ale jinak že nikomu nic nehrozí a  že odpovědní  mají  všechno pod  palcem.  Vedle  toho kdosi z pupíků přišel s  jednoduchým vysvětlením – barabové si za  to mohou sami, protože  ze  šichty  valí rovnou do putyky a  to víte, tam  ten koronavirus, prevít jeden, přeskočí  z  jednoho na druhého. Ale jinak všechno ok.

Už minule  mi bylo nanejvýš  divné, že  ta  chytrá a nejchytřejší karanténa  nedodala  informace, podle kterých by  šlo eliminovat  přenašeče  a ty  s nimiž  přišli do styku  a  tím to celé  vyřídit. Prostě  to nedokázala. To je  zřejmé.  Z Darkova  se prevít rozšířil i na  důl ČSM. I přes  omezení  otevírací doby  hornických hospod.

Takže  v  těch ten problém asi nebude. Ale lid prostý   to vzal jako housku na krámě, vlastně jako koblihu na krámě  a slupnul ji  jak malinu. Viz spousta nenávistných komentářů na  havířskou a dresu na internetu….Jak by ne,  tahle kobliha  s těmi  chlastajícími a  vzájemně  se  infikujícími umouněnými  chachary   je tak snadná a  hlavně  – nevyžaduje  od nikoho , aby myslel. Ba mu to svou jednoduchostí přímo zakazuje!

Nepotkalo mne nikdy, že  bych navštívil nějaký  důl, natož, aby  do něj sjel. Na  rozdíl od návštěvy hospod, šenků, náleven a  osvěžoven  všeho druhu. S těmi mám,  jako každý v mém věku, dostatek životních zkušeností  a zážitků. I když  už hodně  dlouho spíše  teoretických. Jedno ale  vím  zcela bezpečně, i přesto, že důlní prostředí znám jen z filmu – v hospodě, kdo aspoň trochu chce, nějaký  ten odstup od druhého  dodrží i když sedí u jednoho stolu.  Podstatně  větší, než  když  se barabové  minimálně  dvakrát denně  nasáčkují  jako sardinky  do klece  hornického výtahu. Například. Ale  stejné to asi bude v  šatnách a sprchách.  Alespoň tak soudím,  podle mnoha  a mnoha  filmových záběrů….  A  s naprostou jistotou lze  konstatovat že  preventivní hygienická opatření  jsou možná v  každé  hospodě, ale zcela  vyloučena  v  jakémkoli uhelném dole.

Proč o tom  píši?  Protože mi zůstává záhadou, proč, jakmile naskočily první případy  na Darkově,nedošlo okamžitě  k zastavení  těžby? Proč se s tím několik týdnů čekalo?

Ale to nejsou ani zdaleka  všechny  otázky!

Přidám další

-jak to, že nikoho ani nenapadlo, aby, když  se  nastartovalo  testování na virus  na  Darkově,  se minimálně na  nějakém zkušebním vzorku neozkoušela  možnost, že nákaza už pronikla  i do ostatních  dolů OKD?

– proč,když  už se ukázalo, že  i na ČSM  jsou další případy, nepřišla okamžitě  stopka  na  další  důlní provoz? Takže se nám nákaza  doslova  rozbujela  a  to včetně hornických  rodin…

– jak je možné, že nějaká  epidemiologická opatření v postižených okresech  – Karviná, Frýdek Místek, pokud  vůbec  vyhlašována  jsou, patří do kategorie  směšných? Viz nejrazantnější z nich  – omezení počtu lidé na  nějaké akci  – snížení z 500 na  100,  atd?

Nic  z toho neumím pochopit! Místo toho slyším věčné  bláboly, že  jde o izolované ohnisko a že  se nic neděje….

Na  rozdíl od  běžného občana mám možnost  srovnání. On ji  má také, ale já  ji každý dne využívám – sleduji cvrkot  v Německu.

Tam ve  stejném čase , kdy u nás  startoval Darkov,  vypukla  prudká nákaza  v největším německém a  evropském  masokombinátu Tönnies.  Vedení firmy  i místní orgány  původně  „argumentovaly“   stejně  jako  ty  naše  – rozuměj  vláda, ministr zdravotnictví, kraj, vedení OKD. I u nich  „šlo“ jen o nějakou  místně podmíněnou záležitost.  Jenže  rychle otočily. Protože  najely  testovací komanda a  rychle se ukázalo že  ze  7000 je  1000 pozitivních. Jednalo se okamžitě  – ze  dne na den. Spíše  z hodiny na hodinu. Vedení firmy, především majitel šli před mikrofony  a  kajícně  přiznali, že   pochybili, firma  okamžitě  zavřela do vylepšení situace.  Vláda Severního Porýní Vestfálska  na nic nečekala  a uzavřela  okres  Gütersloh a ještě jeden  sousední a  bytové komplexy  kde bydlí  zaměstnanci, zejména  ti pozitivní  jsou v karanténě. A  to  včetně  těch, co tam  spolubydlí  a nemají s nemocí nic  společného.

Takhle nějak si představuji adekvátní a pohotovou reakci. Místo jalových  keců,  kterými jsme  zavalováni.

Vojtěch tvrdí do kamer, že jako nic mimořádného,  vedení OKD zase, že  oni nic , že  dělali, co jim říkala  krajská hygiena, odbory zase, že  horníci  jsou jen loutkou v  rukou vedení OKD, kterému šlo o všechno jiné, jen ne o zdraví horníků a  krajský  hejtman  to háže  na  Hygienu. Ta  prý  nepřijala  dostatečná opatření.  Kdo, tak jako já, sleduje  cvrkot  kolem  Tönniesu,  takže může  srovnávat  si připadá  jak ve  špatné  bláznivé komedii!

Němci  řeší a vyřeší, my  okecáváme….  Klasika.

Ano, okecáváme.  Protože tak jsme  zvyklí a  tak to má  současný premier v genech a  věřte, že na něj nehodlám jakkoli  nasazovat,  nastavené a  je to jeho modus  operandi. Vládu řídí přímo, ministerstvo zdravotnictví  zase jím dosazený  a  nepochopitelně protěžovaný panák, viz prokázaná  nekompetence  v   první koronavlně, viz  nevysvětlitelně předražený nákup zdravotnického materiálu jeho rezortem, viz  policejní šťáry na ministerstvu. Stejně tak  Babišův  člověk je příslušným  krajským hejtmanem a  aby  se  řetězec  uzavřel  – OKD  je  státní firmou, jíž  řídí státní firma  Frisco  a její manažeři. Dosazení  –  Andrejem  Babišem!  Kdybyste  mne náhodou podezřívali, že trpím nějakou obsesí po Babišovi,  pak vás musím odkázat na tři roky  starý  článek Kosy

Smutný Apríl na Paskově – „No a co? Já to odřídím v sobotu mezi sedmou a osmou,“

kde se dočtete  o slavném vítězství  Andreje  Babiše nad  zdravým rozumem ohledně  záchrany  OKD,  kdy  si partyzánskou akcí prosadil, že  stát  vstoupí  do téhle, tehdy  zbankrotované firmy  a to prostřednictvím Prisco, které tehdy  nemělo  nejen s hornictvím nikdy nic  společného, ale  dokonce ani žádné  zaměstnance. Ale, se Zemanovou podporou a potleskem si tuhle  variantu protlačil, protože  nechtěl, aby  OKD  řídil státní důlní podnik Diamo. Protože  ten  gesčně  podléhal tehdejšímu ministru průmyslu za  ČSSD  – Mládkovi.

Takže  „zkušení  a erudovaní“  důlní manažeři z Prisca  ani nenařídili preventivní otestování  lidí  z dolů ČSM, natož  aby učinili  to,co německý miliardář  Tönnies  t.j  přechodně  zavřeli krám. To provedli až pod  tíhou výsledků testů -kdy  expozice nakažených  mezi havíři z ČSM  činila  více než  20%  z celku!  V německých  jatkách  proti tomu  činila promořenost  14%….

Hornické odbory hovoří poprávu, že  zdraví  zaměstnanců je tím posledním, co vedení  firmy, a já dodávám – jejího majitele, v  tomto případě Babišovu  vládu  – zajímá! Tristní  – uvážíme li, že  v našem případě  se jedná o český  stát, zatímco  u sousedu klasického kapitalistického „vydřiducha“!  Je  doslova  debaklozním zjištěním, že  vydřiduch se  choval daleko racionálněji, sociálněji  a především odpovědněji než  než  český  státní  vlastník….

Včasným uzavřením dolů šlo karvinskou epidemii výrazně  omezit. O tom snad nehodlá nikdo diskutovat.

Ostravský  hejtman Vondrák  ukazuje  na  krajskou hygienu. Netuším, co mohla  udělat navíc. Mám však z   první ruky  dvě naprosto spolehlivé informace – tamní  ředitelka KHS  je prý mimořádně  schopná a odpovědná  dáma. A  jako jediná v republice si dokázala, i v  dobách škrtů na ostatních KHS  vydupat a  udržet  dostatečný pracovní kádr. Tohle nemám z veřejných, leč soukromých, ale na výsost seriozních pramenů.

Stejně jako další  informaci. Je nám tvrzeno, že  Karviná je lokální ohnisko a nehrozí rozšíření.  Mno!  Možná jste  zaznamenali, že  dvě  nemocnice  Hradeckého kraje  musely s okamžitou platností  částečně  uzavřít provoz. Konkrétně nemocnice v Trutnově a  v Jičíně.  Protože  se v každé z  nich nakazil jeden z lékařů. Tolik obecně  známé. I zde  mám  naprosto spolehlivý soukromý vhled. V Turnově je  tím postiženým primář  ARO a  jejich hlavní chirurg, v Jičíně primářka  neurochirurgie.

Oba se nakazili společně. Žádný div  – jde o manželský pár. Normální , že?  Jenže   to chytli  někde  na  motorkářském tripu po severní Moravě!  Aniž by  někdo tušil, či nějak dohledal kde  a od koho!

Jen lze  s naprostou jistotou konstatovat, že  do žádného dolu nesfárali a  v žádně  banícké harendě neslopali. Takže  bacilonosiči, nezjištění  a netestovaní,  volně  běhají a pilně  roznášejí. Chytrá karanténa  sem, chytrá karanténa tam…

V téhle lékařské  šarádě je ještě jeden moment – slyšíme ze všech stran, že  když přijde druhá  vlna, tak žádný lock down už nehrozí…  No  oficiálně  asi ne. Vláda už  to nevyhlásí. Ale  fakticky  nad námi visí!  Stačí jeden jediný  doktor nebo sestra a následuje  částečná  uzavírka   špitálu. Minimálně  na dva týdny. A právě  čtu, že  kdesi na Kutnohorsku je zavřena jakási firma, protože  tam mají  13pozitivních… Ta  firma je soukromá, dodávám pro  jistotu. 13 nakažených na to stačilo…. Na  Darkově tehdy, až  když  jich  napočítali  385, z toho 18 polských pendlerů. Na ČSM až tehdy  když z  3403 otestovaných pracovníků dolů ČSM bylo 704 pozitivních!  Na  co si to sakra  Prisco a  stát, resp. Babiš  hrají?!

Opravdu někdo věří tomu, že  tihle  mají situaci pod kontrolou? Že disponují chytrou karanténou?  A  že  se  CoVid  nerozšíří dál do republiky?  Kdo baští koblihy nejspíš  ano.  Jenže  ne všude  jsou na ně  zvědaví. Estonsko, Lotyšsko, Slovinsko a Kypr  to vidí úplně jinak.  A  více méně  zakázali  Čížkům vstup  na  svoje území. Pokud nechtějí do karantény. Nehodlají nic  riskovat. To my jsme jiní kosové!

Babiš  na  tyhle kroky  reagoval po svém. Okamžitě  začal v televizi fňukat, že  nám jako křivdí, že jejich opatření  jsou  neadekvátní, že  jsme  prvníu  zvládli excelentně a  že  ministr zdravotnictví má za úkol svým rezortním kolegům vysvětlit….

Jenže ministr nevysvětlil a nesplnil-  Estonci, Lotyši, Slovinci a  Kypřané jsou  zřejmě po  lobotomii nebo podplaceni českou  protibabišovskou mafií, či přímo zlovolně oklamání  vlastizrádci  z EP Zdechovským a  Peksou a  na  svých verdiktech trvají. K tomu ministr  zahraničí Petříček zcela  čitelně  signalizuje, že  jestli se  situace v Karviné rychle neuklidní,   těch zemí, co podléhají protičeské  panice  rychle  přibude.

Prostě  usoudili, že  česká chytrá  karanténa  vykazuje  všechny znaky  karantény úplně  blbé.

Samozřejmě, že  se  doslova vlamuje  zásadní otázka  – proč  stát,kraj, státní podnik jednají tak lepmlovsky a  vágně?

Tady mohu jen spekulovat. Ale  osobně bych za  tím viděl  blížící se krajské a senátní volby! Nic logičtějšího mne nenapadá. Kromě  absolutní neschopnosti a neodpovědnosti, těch, co mají právo rozhodovat

Ono totiž  najednou, po rozvolňovacích opatřeních, znovu  utahovat  šroub je krajně nepopulární. A  stojí to voličské hlasy. Tohle, dle mého názoru,platí pro kraj a ministerstvo zdravotnictví.   A neuzavření dolů?  Inu,když se podívám  na  tu velkohubě oznamovanou koronavirovou pomoc postiženým a  naprosto směšná  reálná  čísla  o tom jak funguje, to vypadá tak, že Babišova vláda v podstatě  hodlá, pokud možno – neplatit. A nyní  by  zastavil jí přímo řízený podnik? A  horníci šli na  60% platu? Před  volbami, v kraji, kde má  Babiš  hejtmana?

Tomu je nutno za každou cenu zabránit!  Takže  se lidi krmí  plky  o tom, že  se to z Karviné rozšířit  nemůže, že nemocní mají lehký průběh, pokud vůbec nějaký a že  vážné případy  nenarůstají…Já  říkám, že  zatím.

Evidentní je, že  ona  chytrá karanténa, na kterou se tak sázelo, je prázdní fikce.    A  ve zlých snech si představuji, jestliže  s bodovým ohniskem  se nejsme  schopni vypořádat, jak to asi  zafunguje  při  té druhé vlně.A  až zase začne odpovídajícím způsobem narůstat počet  lidí na  ventilátorech….

Troufnu si pospekulovat, kdo co nevidět dostane  toho Černého Petra, že má tu Karvinou na  triku. Soudím, že  ukáží na ředitelku krajské hygieny.  Přesně , jak to už  udělal hejtman Vondrák. Ta  nezvládla, nezajistila, neuřídila…  Jako bych to viděl!

A  na  závěr  ještě  drobnost  – miliardář  Tönnies, přesto, že  si hlavu veřejně posypal popelem,  zastavil výrobu a  slíbil podstatné změny  v podniku, je  dnes  národním otloukánkem.  Pod  tlakem musel také opustit, ač  velký sponzor, představenstvo fotbalového klubu Schalke  04.  Škodič nesmí znesvěcovat  fotbalovou ikonu! Ani při koronaviru. Banální informace, že? Jak se  to vezme.

U nás  fotbalová liga  má nyní problém. Ligový  tým má  tři nakažené hráče a jednoho funkcionáře. Trenér a mládeže, který  vedle toho, že trenuje  mládež, maká na  dole.  Skupina o  udržení  velmi pravděpodobně, díky  karvinské nákaze  nedohraje  svoje  utkání. Takže  se nezjistí, kdo má sestoupit  a kdo půjde do baráže. Protože se to ještě  týká tří mančaftů. No a  už  se  rojí spekulace, jako, že  ten virus  přišel jako na zavolanou!

Protože  podle platných regulí by při nedohrání soutěže NIKDO NESESTUPOVAL!  Příbram a Karviná  jsou  vysloveně  happy. Z druhé  ligy  by  naopak postoupil vítěz , ale  žádná baráž  by se nehrála  příští ligový ročník  by odkopalo 17 účastníků. Uznejte,17 je úplně  hloupé  číslo. Takže  se spekuleje, že  když 17, tak proč ne  18? Zejména, když  zatím přímý postup drží nezodpovědně nějaké  Pardubice a  takové Brno  by nešlo ani do té baráže….

Těch 18 je  vlastně skvělé číslo!!! Nesestupitelná  Příbram i politicky citlivá Karviná s Opavou  se  zachrání, nechtěné Pardubky  ať  holt si postoupí, ale Brno bude také v lize!  Všichni  spokojeni: Koronavirus po česku!   Kdepak  nějaký Tönnies a  Schalke!

Ať žije blbá karanténa!

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.