Anatomie Fakenewssera a dokonce už částečně pochybující mainstream


V našem civilizačním okruhu to máme  s informacemi a informačním spektrem velmi jednoduché. Kdykoliv  se objeví nějaký  problém, s kterým si naše   elity  nevědí rady či jenž se  jim povede  více či méně  zpackat /spíše  více/, bez ohledu na to, oč jde, vždycky najdou rychle  viníka.  Ruské/čínské dezinformační kanály a  jejich  trolí a fakenewvsové domácí přisluhovače, zneužívající sociální sítě  ve prospěch  nepřítele, snažícího se  rozložit nerozborný  blok  vlády/vlád a lidu!  Řečeno starou, ale  naprosto přesnou terminologií….

Například v půlce  března, když  koronavirová krize  teprve startovala jsme si na Babišově mediálním portálu iDnes  /ale nejen tam/ mohli přečíst toto:

„Odehrává se významná dezinformační kampaň ruských státních a prokremelských médií, která se týká nemoci COVID-19,“ praví se podle Reuters v dokumentu Evropské služby pro vnější činnost (ESVA), tedy unijní diplomatické služby.

„Hlavním cílem dezinformací Kremlu je prohloubit krizi veřejného zdravotnictví v západních zemích v souladu s širší strategií Kremlu, která se pokouší rozvracet evropské společnosti,“ stojí v interním dokumentu s pondělním datem.

Dnes,  časovým odstupem, můžeme, na základě tvrdých   dat posoudit,  jak speciálně  velké západoevropské země  a USA  koronavirovou nákazu zvládaly a  zvládají a  jak jejich systémy, včetně toho zdravotního obstály. A posoudit, co se ukázalo býti dezinformacemi a  co tristní realitou.

Nicméně, jednou už  je kocour  z pytle venku, takže  se  v nastoupené linii pokračuje hlava nehlava. Ruské a  čínské fake news a jejich  šiřitelé  tu dělají zmatek.

Čerstvě se do toho obula i Evropská  unie a speciálně  Babišova  a Zemanova  eurokomisařka  Věra  Jourová. Viz  článek

V boji s dezinformacemi EK posílí. A přituhne i na sociálních sítích

Je to prima počteníčko, nemohu odolat, abych neodprezentoval několik velkolepých myšlenkových perel, jako třeba:

-Sociální sítě by měly každý měsíc podrobně informovat Evropskou komisi o tom, co dělají proti šíření dezinformací. Velké internetové platformy by také měly začít více spolupracovat s ověřovači faktů a poskytovat prostor oficiálním zdrojům informací. Komise k tomu vyzvala v nové strategii boje proti dezinformacím, která reaguje též na výrazný nárůst lží a manipulací šířených po internetu v souvislosti s pandemií covidu-19.

-Podle unijní exekutivy se do dezinformačních a propagandistických kampaní uvnitř EU zapojily i Rusko a Čína, kvůli čemuž musí unie posílit svou aktivitu.

-Velkou část z nich šířili vědomě či nevědomě přímo obyvatelé unijních zemí, část však měla původ mimo EU, zvláště v Rusku a Číně. Unie přitom čelila kritice za to, že se s ofenzivou propagandy z Moskvy a Pekingu nedokáže vyrovnat a že je v médiích více slyšet o rouškách z Číny než o miliardách eur solidární pomoci v rámci evropského bloku.

-„Je na čase, abychom v tom začali dělat více a nedovolili jiným, aby obsadili náš prostor,“ podotkla na adresu ruských a čínských aktivit místopředsedkyně EK Věra Jourová.

-Brusel hodlá v rámci nové strategie posílit unijní kapacity v odhalování a analýze dezinformací a rizik s nimi spojených. EU chce rovněž v tomto směru začít blíže spolupracovat s NATO či skupinou vyspělých ekonomik G7.

-Zatímco zveřejněná strategie je založena především na nezávazných doporučeních, na prosinec chystá komise návrh závazné normy o digitálních službách. Ta by mohla stanovit přísnější podmínky fungování internetových platforem.

Tak a je to!  Kdo projeví  jiný  názor…

Na tomto místě nemohu jinak, než poděkovat všem podporovatelům a voličům  Andreje  Babiše a Miloše Zemana, že  za nás  všechny  umožnili znovu vyslat do Bruselu  tak skvělou a ostražitou eurokomisařku, jakou nesporně Jourová je! Díky!

Ale o Zemanovi nebo Babišovi to dneska  doopravdy není a už  o nich dále  ani nešpitnu.  Čestné vlkovské!

Mám jiné  doslova „lahůdkové“ informace, o než vás  nesmím připravit.

Boj proti dezinformacím je pro některé už hodně  dlouho těžkou dojnou krávou. Na jejíž cecík jsou přisáti a rozhodně si ho nenechají, za  žádnou cenu  – vzít. Aby se tak nestalo, podnikají  dokonce, těžko tomu uvěřit, údajně i vědecké  výzkumy!

Už tohle  slovní spojení – vědecký  výzkum a  dezinformace a dezinformátoři, je pro mne  totální fake news. Jenže  já zcela jistě, nikdy nebudu  jmenován do funkce  ověřovatele dezinformací, což  v jednoduché češtině znamená  cenzorského fízla. Ani bych se  do ní  jmenovat nenechal. Ale  abych se vrátil k předmětné materii.

Začíná to být s mou, dříve  velmi košatou fantazií nějak rychle na levačku. V životě by  mne  nenapadlo, že  někdo bude, prý seriozně, zkoumat a sestavovat typologií  lidí, údajně  šířících dezinformace!  To jsme se vážně nepoučili ze své a celoevropské moderní historie?  To nám nestačily  nacistické  rasové spisky, také prý tvořené  na vědeckém základě  o Herrenrase, s typologiemi  fyzických a duševních parametrů – na jedné straně  nadčlověků, na  druhé straně  méněcenných ras, zejména  židů?

Kdyby někdo měl zájem a chtěl si vytvořit  aspoň letmou představu, pak třeba  zde. Kdyby si hodlal problematiku s konkrétnem našeho národa a německou rasovou politikou někdo důkladně nastudovat, pak doporučuji tento zdroj. Vedle jiného tam zjistí,že do určování české rasové méněcennosti se  vedle  německých „vědců“  zapojili i  „experti“ z  anglofonního prostoru -viz pánové Ripley a Grant……

Tuhle  zrůdnost, naštěstí, nepamatuji.

Pamatuji jinou. Už od raného útlého věku ve  školce a škole, mne obklopovala tuhá atmosféra  jediného správného názoru  padesátých let, jejíž součástí  byla  typologie  nepřátel a záškodníků, narušující  mírovou práci  našich pracujících a  nepřející nám světlé  zítřky.  Nebojte,  o chvíli později  kolegům pamětníkům rád připomenu i jejich dětství a  těm mladším poskytnu příležitost  zjistit co a jak… Abych doložil, že  jsme se nejen my, ale  ani Evropa  nepoučili  ani trochu.

Zase  hledáme vnitřního a vnějšího nepřítele,  rozvraceče a záškodníka, který může  za  naše problémy, zase  třídíme, selektujeme, popisujeme kategorie údajných viníků našich problémů. A zase jim hodláme zatnout tipec, aby nemohli pokračovat ve  svém  zrůdném díle. Jednou  lstivý a zákeřný  žid, jindy kapitalistický  sabotér  a rozvraceč a naposled  aktuálně  ruský či proruský  fakenewsser!

Proč že jsem se do tohoto tématu takhle  hloubkově pustil? Protože  se mi na monitoru zjevil článek na  Aktuálně.cz s názvem:

Osamělý senior i zachránce světa. Výzkum STEM zjistil, kdo v Česku šíří dezinformace

Jeden by  tomu nevěřil – dokonce i organizace  jako je  STEM cítí neutuchající potřebu  přisát se na  na  tenhle cecek  a zinkasovat prašule  svezením se po módní vlně  hledání zaťatých ideologických rozvracečů a nepřátel!

I  z tohohle  textu by  se  dalo  přebrat  dost mimořádně  bizarních sdělení, ale nechám to na každém z  čtenářů, jestli  si  ten výtvor  přečte. Převezmu jen jeho jádrovou  část. Tak jako  vytvořil nacirežim tabulky  pro určování  ras, tak STEM svůj výzkum zakončil vytvořením kategorizace fakenewsserů do šesti  základních skupin. Tohle převratné stemácké  zjištění  musíte  znát a Kosa  zařadit do svého archivu, aby  to kdykoliv  šlo vytáhnout! Takže  – pokochejte se:

Typy šiřitelů dezinformací podle STEM

Spontánní typy

 • Osamělejší senior – Většinou přeposílá e-maily. Důležitý je pro něj sociální rozměr, tedy možnost být v kontaktu, částečně i zábava a naplnění volného času. Snaží se být užitečný (ve smyslu poskytnout rady ostatním) nebo pobavit ostatní.
 • Nezkušený junior – Je pro něj nejdůležitější být v kontaktu s vrstevníky. Příliš nestuduje to, co přeposílá. Ve sledování informací je velmi povrchní. Snadno se nechá ovlivnit. 
 • Světák – Přeposílání informací chápe jako prodloužení vlivu, na který je nebo byl zvyklý z respektovaného zaměstnání. Je ve svém okolí názorový vůdce. Často je motivován tím, že má pocit, že se ztrácí jeho svět, kdy býval ještě vlivný. 

Expertní typy

 • Všeználek – Chce ukázat, že má větší přehled než jeho okolí. Touží po uznání, že věcem rozumí lépe. V médiích a ve světe se tolik neorientuje, proto často šíří dezinformace. Není natolik přesvědčený o svém pravdě, nevěří tolik konspiračním teoriím jako badatel. 
 • Zachránce světa – Je úzce zaměřený na jedno téma, často nepolitické, jako je zdraví či duševní oblast. Zdroje si neověřuje a hodnotí je pocitově. Stačí mu, že za danou informací stojí například lékař s titulem.
 • Badatel – Touží po uznání, že věcem rozumí lépe než jiní. Nejde mu o udržování sociálních kontaktů, ale o respekt. Věnuje tomu téměř veškerý svůj volný čas a úsilí. Sám si hledá informace v zahraničích zdrojích. Myslí si o sobě, že médiím rozumí. Má svou jasnou teorii o fungování světa. 

Zkrátka a  dobře  – vždycky je  to nějak duševně  či společensky  handicapovaný / v lepším případě/  či retardovaný outsider,kterého okolí neuznává a  on se chce za každou cenu zviditelnit!  Liší se jen v prostředcích  a úsilí, které tomuto jedinému cíli  věnuje!

Původně jsem  na tomto místě  hodlal vytvořit svou  typologii  představitele  řádného nositele  a  šiřitele jediného správného názoru s tím, že  si to náležitě užiji.  Ale  ušetřím vás  něčeho takového. Na Kose různé seznamy  nevhodných osob, či manuály  typu „poznej žida,záškodníka, fakenewssera“ nebo názorově  bezvadného jedince  nemají a nebudou mít místo. Na  to tu  jsou jiní  – například A. B. Bartoš, Smatana, Janda a nyní dokonce i STEM.

Vedle toho mne napadlo, že nějaký složitý  rozbor  ani není nutný. Vše  se vejde do jediné věty –  věčně  krásný, univerzálně  chytrý, protože  o  ničem nepochybující!!!

Nicméně řekl bych,  že  dosud  jednotná  hráz  vyznavačů jedině  správného názoru začíná dostávat první trhliny. Dokonce i v mainstreamu se  začínají pozvolna  objevovat  kritické hlasy, zpochybňující   tlak na potlačování  tzv. fake  news.

Velmi mne v  tomto směru zaujal perex  článku Daniela  Kaisera  na  portálu Echo24.cz. Bohužel jen perex, protože  celý text je jen pro předplatitele. Ale opravdu stojí za  to, takže  jej pro dnešní Kosu přebírám:

Mráz přichází z Kalifornie. Cenzury na sociálních sítích přibývá – od USA po Česko

Po vlně protirasistických protestů v Americe a Británii si mnoho lidí klade otázku, do jaké míry byly násilnosti a rabování při demonstracích vypovídající pro celé hnutí Black Lives Matter. Avšak videa se záběry chaosu a naprostého bezvládí v centrech měst nejenže se neobjevovala ve velkých televizích (kde už by je asi nikdo nečekal), ale i ze sociálních sítí postupně mizela. Kdosi je mazal.

Na takto emotivním pozadí získávají hned větší pozornost případy cenzury na Facebooku, Twitteru, Googlu, který vlastní YouTube (všechny jsou usazené v Kalifornii). Důvod stěžovat si na cenzuru prováděnou pod heslem boje s „nenávistným projevem“ nebo „fake news“ mají především populisté, ale i normální konzervativci, křesťanské pro-life skupiny a podobně.

Nenávistný projev i fake news jsou jak známo notoricky gumové termíny, do nichž už dnes lze zahrnout téměř jakýkoli (pravicový) názor, pokud se vás nějak dotkl. Avšak i informace a studie o covidu-19, které protiřečily oficiálnímu výkladu Světové zdravotnické organizace (WHO), padaly v uplynulých týdnech za oběť čištění. A WhatsApp (patří Facebooku) během pandemie zablokoval přeposílání jedné zprávy víc než pěti lidem, když si uvědomil, že masově se v tu chvíli přeposílají hlavně zprávy, které nějak zpochybňují oficiální výklad o covidu.

Google přiznává, že zpravodajství o covidu firma fedruje a potlačuje podle linie zdravotních úřadů té které země a ovšem podle WHO. Vzhledem k tomu, že názory WHO na různé aspekty covidu-19 se průběžně měnily, tu ze sebe kalifornská firma zadarmo udělala šaška.

Soudím, že není co dodat. Škoda, že  nemám možnost  si dočíst zbytek. Ale v každém případě, jestliže  i periodikum jako Echo 24.cz už bije na poplach, je  nejvyšší  čas, aby věc  vzali všichni vážně.  Zejména  v centrále  EU a speciálně eurokomisařka  Jourová. Jinak totiž  akutně  hrozí, že  se vrátíme  do jedině  správných  názorových   50-tých let. Kdy taky, jako  u STEMU se  srkali  ti názorově odlišní do různých kategorií.Viz  následující  ukázka:

Nepřátele socialismu režim rozděloval v zásadě na dvě kategorie – „vnější“ a „vnitřní“ nepřátele. Za vnitřní nepřátele byli označováni kapitalisté, živnostníci, kulaci a další režimu nepohodlné kategorie lidí, kteří dostávali podle potřeby například tato označení:

 • agent, agent kapitalismu, antikomunista, antimarxista, antisovětský živel, antikomunistické síly, antisocialista, antisocialistické síly
 • banda, bezcharakterní kreatura, buržuj
 • diverzant
 • fluktuant
 • hanebný sionista, hnusný zrádce, hnusná zrůda, hrstka odpadlíků, hrstka samozvanců
 • kapitalista, kapitalistický štváč, katan, keťas, klika
 • lokaj
 • nemakačenko, nepřítel lidu, nepřítel míru a socialismu, naverbovaný agent
 • odpadlík, odporný slovenský buržoazní nacionalista, odporný zrádce, oportunista, osnovatel
 • parazit, pán, podvraceč, politický zkrachovalec, pomahač, pravicový oportunista, pijavice, pravičák, protisocialistický živel, protispolečenské živly, prozápadní dobrodruh, přisluhovač, přisluhovač imperialismu, příslušník buržoazie, příživník, pučista
 • reakcionář, renegát, revanšista, revizionista, rozvraceč, rozvratník
 • sabotér, samozvanec, sebranka, spiklenec, Slánského banda, spekulant, spiklenci a záškodníci, škůdce, šmelinář, špicl, štváč
 • titovská banda, titovská sebranka, titovský velezrádce, vyvrhel, trockista, trockistický desperát
 • úchylkář
 • válečný štváč, vesnický boháč, vlastizrádce, vydřiduch, vykořisťovatel, vyvrhel, vyvrhel společnosti
 • zahaleč, zakuklenec, zaprodanec kapitalismu, zarytý nepřítel, zbohatlík, zločinec, zmije, zpátečník, zprofanovaný politik, zrádce, ztroskotanci a samozvanci, živel, žoldák, žoldák kapitalismu.

A proč že to všechno tenkrát  bylo? I zde  mám přímou citaci:

…Režim existenci nepřátel i jejich činnost také zveličoval, aby bylo možné na ně svalovat viny za jeho vlastní přehmaty a nedostatky vzniklé v důsledku toho, že když se kácí les, létají třísky. V propagandistickém jazyce pak bylo nutné rozdrtit nepřítele….

….Nejagresivnější a nejemotivnější výrazy pocházejí obvykle z úst státních soudců a státních prokurátorů i z agresivních kampaní sdělovacích prostředků proti lidem souzeným v politických procesech začátkem padesátých let….

Nic  se nezměnilo!  Jen amerického imperialistu a jeho tuzemského přisluhovače  vystřídal / pro tentokrát/ Kreml a fakenewsser…..Zbývá  ještě vymyslet čím nahradit amerického brouka  – mandelinku  bramborovou. Ale s  tím si jistě Jourová, Jakub Janda  nebo Kartouz hravě poradí.

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.