Ohlásil Miroslav Kalousek jen Time out nebo odchází z české politiky?


Jako  homo politicus  monitoruji velmi pečlivě  českou  a  nějak snad  i mezinárodní politickou scénu. Jednak proto, že mne zajímá, ale především proto, abych  věděl co, od  tuzemských i globálních papalášů, čekat. Protože  už  drahně  let mne  život  dostatečně poučil,  že  se  od nich  sotva   něco  dobrého.

Soukromě  si je  dělím do několika  kategorií  například:

Státníky

schopné politiky

politikáře

krysaře

zemské  škůdce

V  každé  kategorii bych  mohl  jmenovat několik příkladů,  ale  zatím to neudělám. S výjimkou kategorie  poslední. A to ještě  pouze  v rozměru  české politické scény. Takže  sem, dle mých měřítek  patří  čtyřlístek

Klaus st., Zeman, Kalousek a  Babiš.

Všichni  svým konáním v nejdůležitějších státních politických funkcích, dle mého nezvratného přesvědčení,  tuto zemi nevratně poškodili,  či dokonce ještě stále  poškozují. Mám proto,  ze  svého pohledu,  dostatek  pádných argumentů. Více méně u  všech  uvedených  je Kosa  v různých  textech opakovaně  publikovala, takže  je nehodlám opakovat.  Ostatně – k většímu pochopení  dnešního sloupku  u  čtenářů , by  to  stejně nepomohlo. Ti z  vás, kteří hledají  argumenty  a na jejich základě nějaké racionální  jádro a až pak tvoří výsledný  soud systémem padni komu padni, to nijak zvláště  nepotřebují, protože  vědí  to co já  a vyvozují z toho  odpovídající závěry.Členové     fan klubů  jmenovaných  antiperson české politiky  za posledních  30 let jakákoli fakta  zásadně ignorují. Oni přeci mají své svaté na orloji…..  Za  ně  nesmiřitelně  a zaslepeně  bojují. Jediný  rozdíl mezi nimi je  pouze  v tom, kteréhože  zemského  škůdce  si zboštili.    A leckde dokonce  existují  i průniky  jednotlivých  množin fanaticky  věřících  / např. Zeman -Babiš,  Zeman -Klaus, Klaus -Kalousek/. Ale  už  zase  mám rozkročeno příliš  do šířky a  odbíhám od  tématu….

Takže  zpět ke  Kalouskovu  oznámení, že  nebude  k dispozici pro   kandidátku  TOP 09  v příštích parlamentních  volbách. Ale na druhou stranu dodal, že  si nechává  otevřenou možnost se na ni eventuálně  vrátit v  dalším volebním termínu…

Miroslav  Kalousek tento krok neudělal proto, že  by  chtěl  nějak pomoci České republice. On jej  prostě  učinit musel. A  to z  mnoha  důvodů. Ale především proto, že je  to natolik profláknutá a politicky  nepřijatelná  figura,  že  dokonale  ušpiní  všechno, čeho se jen  dotkne nebo dokonce okolo čeho pouze  projde.Moje babička  by  řekla, že  tenhle  chomout  ušpiní  spolehlivě i  kominíka nebo horníka  po šichtě.

Ano,  v roce  2013 při volbách  ve  Středočeském kraji obdržel  nejvíce preferenčních hlasů  ze  všech  tam registrovaných kandidátů jednotlivých politických  stran- 10 246, O čtyři roky později udělal ještě  slušných 8 018 preferencí. A nepochybuji o  tom, že  i v roce  2021 by ve  středních  Čechách opět získal nějaký podobný počet  preferenčních  křížků.

Jenže  o tohle nejde. V minulých  volbách už TOP 09 překročila 5%  smrtící politickou  hranici doslova  jen o pár  hlasů,přesně  o ,31%: Zachránil ji až výsledek v Praze.  A  současné průzkumy  jednotlivých  agentur  ukazují, že   ruskou ruletu o svůj  další politický  život  politický  život bude  hrát  i  za rok. Zejména  pokud  pořád ještě  půjde o Kalousekpartaj.

Voliči sice  zapomínají rychle  a rádi,  ale  speciálně Miroslav Kalousek  toho má na  triku  tolik,  že  se  všechno zapomenout nedá.

Kdysi s ním  v Lidovkách vyšel rozhovor, kde se chlubil, že  ho 13x  vyšetřovala  policie, ale že  mu nikdy  nic nedokázala. Už jenom tohle  prohlášení by  každého soudného člověka  normálně  varovalo, aby  mu v jakékoli  formě svěřil sebemenší odpovědnost  za  Českou republiku… Jestliže  se mnou někdo nesouhlasí, nechť  si odpoví na otázku, jestli  by své dítě  svěřil dejme tomu  do péče vedoucího  na  letním  táboře, kdyby  o dotyčném věděl, že  jej policie,  stejně jako  Kalouska, opakovaně  šetřila  kvůli podezření z pedofilie, ale ani jednou mu nic  nedokázala!  Šel by  se  svým potomkem do takového rizika či nikoliv?

Abych  odblokoval v zárodku námitky  o jakékoli podjatosti vůči Kalouskovi, od  těch, co  už  jeho největší  aféry  zapomněli, dovolím si  cosi ocitovat  z  Wikipedie  od  hesla Miroslav Kalousek:

Karel Hvížďala o něm v červenci 2014 prohlásil: Prsty měl skoro ve všech sporných zakázkách: v nákupu 1160 padáků VTP 100 za 110 milionů, které byly nefunkční (firma, která vyhrála, je nikdy nevyráběla a dokonce úředně ani neexistovala) a na nichž se jeden voják zabil, v zakázce na modernizování tanků T-72 za 13 miliard. Stál za nákupem štábního informačního systému asi za jednu miliardu a za výměnou deseti letadel Mig-29 za jedenáct vrtulníků Sokol, které byly pro záchrannou službu nevýhodné, v hodnotě asi jedné miliardy. Byl spojen s nezdaněním hazardu, jehož roční přiznaný obrat činí asi 100 miliard, s nákupem čtyř letadel CASA za 3,5 miliardy, která jsou údajně předražená o 658 milionů, s prodejem kasáren na Náměstí republiky v Praze, z kterého jsme kvůli špatným smlouvám nezískali v důsledku snad ani korunu, stejně tak jako s medializovanými kauzami Diag Human či gripenů, kde zprostředkovatelé dle expertů rozdali v naší republice na úplatcích asi 400 až 700 milionů korun.[102]

Podotýkám, že  to je  pouze  malinkatý zlomek toho, co Wikina  o Kalouskovi uvádí. Z mého pohledu  jde  o naprosto hororové  čtení. Plně  srovnatelné s tím co popisuje  Jana Lorencová  ve  své  knize  o kauze  Lehkých topných olejů, kterou připomněla  pondělní Kosa. Vřele doporučuji  všem čtenářům dnešního textu  minimálně  zběžně  Wikipedii  a heslo Miroslav Kalousek alespoň  zběžně  proletět….Pokud budete  mít  dojem, že   to ani není heslo ze  slovníku,nýbrž , řekněme  bezpečnostní svodka, nebudu  vám to  vyvracet.

Jeho politický  život  je  jednou velkou a dlouhou  mimořádně černou kronikou. Volič  si  z ní nemusí pamatovat  detaily. Netřeba, protože  si už navždycky  většinově, při zaslechnutí jména  Kalousek vybaví, že  jde o totální  politický humus. Pro mne  zemský škůdce non plus  ultra. Bez ohledu,jak se k jeho osobě  při jednotlivých vyšetřováních postavily  orgány  činné v  trestním řízením. Vedle toho  mám  za zcela  nepřijatelné, aby  se  někdo jako on oháněl morálkou, mravními  zásadami a kázal jiným morál. Což  je jinak jeho silná  disciplina.

Můj názor  není  ovšem není důležitý. Zejména  pro Kalouska  nebo jeho partaj.

Jak už  uvedeno výše,  tam zcela  zjevně  panuje  strach z politické  smrti. Takže  to hodlají  nejspíše  konečně  zkusit  bez  svého otce  zakladatele, který  se postupně  stal  obrovskou  zátěží, která  táhne  jejich politickou  bárku   spolehlivě  ke  dnu. Protože  volby, zejména ty parlamentní, nejsou  ani zdaleka  jen o Praze  či středních Čechách. Jestliže  by TOP 09 byla těžce minimalizována  ve  zbylých krajích, pak si Pekarová -Adamová  a  další kusy  z  partajního vedení  výsledek snadno spočítají.

A dovolím si predikovat, že  s ním  i  jeho partaj už má jen stále větší osobní problémy. Povedlo se mu  odstřelit  z jejího čela  svého nástupce  – Jiřího Pospíšila a  to i přes  velký  výsledek, který  dokázal   v pražských komunálních  volbách a před tím těch do Evropského parlamentu.

Problémy  následně  nadělal i současné šéfce TOPáků  Pekarové-Adamové. Když  proti ní  postavil a masivně podpořil na poslední  chvíli Tomáše Czernina. Ačkoliv  ten, mimo svůj  senátorský obvod,  je  politicky neznámou  figurou. Nicméně  šlo o jeho prodlouženou ruku. Ovšem i tohle  hlasování uvnitř  své strany  prohrál….Jasný signál.  Dosť bolo Kalouska!

Ale  ani zdaleka nejde  jen o  TOP 09 a její  šance dostat  se  do příští  sněmovny. Jde o celkovou politickou  atmosféru, poměry  a scénu.

Zemskýcm  škůdcem je pro mne  Andrej Babiš. Jeho  účast v  české politice  je  doslova a  do písmene  katastrofa.  Která také jako katastrofa  skončí. Jednoho dne  se  totiž probudíme  už nikoliv   v České republice, nýbrž na Ukrajině. Nikoliv  zeměpisně, ale  co politických a  ekonomických poměrů. Pak, z jakž takž  normálního a  přijatelného   státu zbude jen zemička   ovládaná a  drancovaná jednotlivými oligarchickými skupinami, protože  klasická  politická  soutěž  díky  Babišovi a  podobným přestala existovat. Což nakonec pochopí, leč bohužel tragicky pozdě i  příslušníci  církve  svatého Andyho, kteří  za  tuhle  proměnu  budou přímo odpovědni.

Jediná  šance je  porážka  ANOšéfe! ve  volbách.  Jenže  to v  dané chvíli není možné. Ne  dokud nebabišovská  část politického spektra  zůstane  roztříštěno na množství drobných stran a straniček.  Zejména  v politickém střed a na napravo od něj. Levý střed, kam počítám Filipa a jeho rudé  prodavače  teplé vody, ČSSD a Okamuru zintegrovat prostě  nelze. Zbývá  střed  a pravá část  spektra.

Jenže dokud  Kalousek,neváhám  napsat  – stále  smrdí  v české politice,  pak žádný  integrační pokus nemá  šanci. Vezmu to partaj po partaji z  těch zde  existujících, abych  doložil proč:

KDU  -ČSL

Lidovci nikdy nemohou odpustit  Kalouskovi, že  v roce 2009, kdy byl   čelným představitelem této strany a za ni ministrem financí v Topolánkově  vládě, v zákulisí   připravoval projekt  jejího vnitřního rozbití a  vytvořil  se  Schwarzenbergem TOP09, kam odvedl  jednak část  členské základny, ale především  nadkritickou  masu  voličů a některé sponzory. Výsledkem se stal volební  debakl lidovců, kteří se premierově  neprobojovali do sněmovny. Zrada  srovnatelná  jen  se lžiknězem Plojharem po Únoru 48.

ODS

Ta nejdříve, mluvím o Topolánkovské a následně  Nečasovské  ODS, žila  s Kalousekpartají v  pragmatické symbioze, nicméně  ani  ona nemohla pominout, že  jí Kalousek odebral nikoliv  triviální  část  jejího voličského kmene. A  Fialovská ODS?  Ta  už  dávno má zcela  jasno  – S Kalouskem do holportu nelze!  Co by  ODS  byla platná  , řekněme  dekmotrizace,  kdyby  senyní  spojila  s  touhle   profláklou  politickou postavou?

Starostové

Mezi Gazdíky a  Kalousekpartají  kdysi fungovalo nejen politické, ale  i těsné personální  propojení. TOP09 dokonce nominovala  do funkce  jednoho z místopředsedů Starostů, podle jejich vlastních stanov, svého člověka – Kalouska! Neuvěřitelné leč pravdivé.  Ale  vzájemná  láska, zejména  u Starostů, skončila  před  parlamentkami  2017,  kdy už zjistili, že  spojení s TOP09 je  poškozuje a  to především v osobě  právě Miroslava  Kalouska. Navíc jim tenhle politický zlobr v   poslední době  začal  kádrovat její kandidáty pro senátní  volby. Opřel se  do hnutí STAN, konkrétně do dlouholetého starosty Kyjova a předsedy Svazu měst a obcí ČR Františka Lukla, který povede kandidátku Starostů v krajských volbách v Jihomoravském kraji. Kalouskovi vadí, že Lukl v minulosti kandidoval za Zemanovce a působil v Rusnokově úřednické vládě. Mluví o něm jako o „Zemanově podržtažce“ a kandidátku Starostů zatracuje, že ji „nemůže volit žádný demokrat dbalý své cti“.Zřejmě  už pragmaticky  zapomněl na  kolaboraci se s tejným Zemanem ohledně  schvalování rozpočtů v letech 98-02…

Zrovna on  může  tak mluvit  o cti a  o demokratech!!!

Piráti

ti už mu nejsou po chuti ani trochu. Ty vidí jako progresivní, zcela nepředvídatelnou levici….

S níž si neumí představit  postavení společné kandidátky, ale kupodivu povolební koalici  ano…  ale na druhé  straně těžko předvolební srozumitelný program pro hodnotově ukotvené voliče.

Zkrátka  bílé kolečko i černý čtverec   a to vše  najednou a  jako jeden obraz není pro Kalouska  žádný problém…

Osobně  bych  spíše vsadil na  to, že  u Pirátů mu především vadí  fakt, že  TOP 09, ale především Kalousekpartaji sebrali  nemalou část  jejich voličské základny. A  to nevratně. Zejména mladé voliče. Pro něž  byl kdysi cool pankáč  Karl s  čírem, který  Kalouska  skryl ve  svém stínu. Ale také  Bartoš  a spol. ho připravili i  podstatnou část  liberálně orientované generace  30+. Tady je  základ  a příčina  volební mizerie  z  roku 2017. A  ani náznakem se  zatím nezdá, že  se tihle  pod prapory TOPky  vraceli a je jistotou, že  korouhev  s Kalouskem je přímo odpuzuje.

Sečtěno a podtrženo  – nějaká předvolební integrace  napravo od středu  s Kalouskem na eventuální společné kandidátce  je  naprostá fatamorgana. Předseda  STAN  Vít Rakušan s TOP 09 nechce pracovat vůbec  a dokonce  řekl, že s TOP 09 to nejde. Podle mne  mínil, že  s TOP, kde by  figuroval  Kalousek to nejde!

Takhle  si  současné politické rozdělení v  zemi momentálně stojí. Klíčové slovo je MOMENTÁLNĚ!

Dovolím si odhadnout , že  současné  prointegrační politická prohlášení  jsou  více méně jen pouhá propagace, nanejvýš  vypouštění sondážních balonků. Ale nic  více. Všimli jste  si, že  žádná  z agentur  zkoumajících veřejné mínění  zatím nezveřejnila žádný průzkum, jak  by  asi vypadalo  rozdělení politických  mandátů, kdyby kandidoval třeba  tzv. Demokratický blok jako jednotná politická síla?  Ale  nic není k dispozici, ani co se  týče  společných preferencí např. ODS plus Lidovců plus  TOP09 nebo  případně  ještě  společného projektu  STAN a  Pirátů?   Přesto, že pomalu na  takovéhle pospojování   je už  nejvyšší  čas.

Nemyslím, že  by takové průzkumy  neexistovaly. Právě naopak. Věřím, že  dotčené  strany  a straničky je, stejně jak Babiš,  k dispozici už dávno mají. Jen se zatím nechce  nikomu s nimi  ven.  Řekl bych, že  všichni čekají na  reálný  výsledek, jenž  vzejde  z krajských a senátních voleb.  Ti silnější  v nich  hodlají zjistit, jak velká ta je jejich síla je, ti slabší  věří, že  se prosadí v těhle  hlasováních přeci jenom o dost více než ve  velkých volbách a  že  jim to zaručí lepší vyjednávací pozici s těmi  mohutnějšími. Ale všem  rozhodně  vadil Kalousek. Vědí, že  s ním jsou prostě  bez větší šance.

Už  je konstatováno, že  Miroslav Kalousek spolehlivě  ušpiní a znehodnotí všechno, čeho se dotkne, či kolem čehož jen projde. Nejlepším důkazem jsou  jak poslední prezidentské volby, tak  demonstrace proti Babišovi na Letné. Nikoli  řídkou  argumentací proti  Jiřímu  Drahošovi představovala  věta – ty  chceš  volit jako Kalousek?  A u Letné  k odsouzení  demonstrací stačilo, aby  televizní  kamery  zabraly  usmívajícího se  Mirdu.  On stačil  na to, aby  vyvolal v obou případech  mnohočetné  negativní reakce. Jakýkoli pozitivní  přínos  volby Zemanova soupeře či  odstranění Andreje  Babiše  byl v  ten okamžik naprosto neutralizován. Vždyť  to podporuje  Kalous!

Pro to všechno a mnoho  dalšího je Kalousek , opakuji – momentálně, out!

I  on  čeká na  rezult v  říjnu .Jednak kvůli  tomu, jaký  výsledek  v nich dosáhne  TOP a ostatní. Kdyby  by  jeho partaj propadla, myslím, že by  následovala  revize  jeho odchodu z vrcholné politiky. To by  pak pocítilnutkání postavit se  do role  zachránce.  Stejně tak, jestliže  se  následně pravostředové strany nedohodnou následně  rychle na společném postupu a  kandidátce.

A jestliže  by  TOP  09 šla nakonec  do parlamentních voleb sama / což  vůbec není  vyloučeno/ a on stále  držel  absenc  a  neuspěla  či jen  tak tak,  dovolím si predikovat, že  by  se okamžitě  vrátil.Opět jako  poslední  spravedlivý.  Pochopitelně, aby nesobecky zachránil vlastní  partaj.

Ne, zatím bych na  jeho definitivní konec  v politice nesázel. Spíše  to vidím jako  taktický time  out.

Ještě je potřeba   pár  slovy  pojednat  Karla  Schwarzenberga. Ten vzápětí po Kalouskovi také ohlásil, že  příště  už do  sněmovny  kandidovat nebude.  Tady  jde nepochybně o definitivní odchod  do politického  záhrobí. Eministrovi zahraničí je  83 a  vůčihledně fyzicky  schází. Ze  dne na  den. Věk a úbytek sil se  nedá zastavit.

Schwarzenberg pro mne představuje  úplně jiný příběh a  také  jinou, neváhám  napsat  – kvalitu.  Na  rozdíl od  Kalouska  voličský a volitelný potenciál a  to celoplošně  – má.  Pekarová -Adamová i ostatní z vedení  propadají  z politické praxe, jestliže nejsou schopni občana  Schwarzenberga  přemluvit, aby  pro příští parlamentky  byl straně k dispozici. Po nich už se klidně mohl vzdát  mandátu a odejít  do ústraní. Pro původní  sympatizanty  strany  je pořád  symbolem  něčeho, co u ostatních  partají  marně  hledají.

Netuším  jestli on už je tak moc unavený, že  už ho vysiluje   i jeho obraz na předvolebních plakátech.   Zrovna tak  by mne  zajímalo, zda  by se ještě  jednou nedal k dispozici, kdyby  Miroslav Kalousek nehlásil volební pauzu.  Ale   lze jen spekulovat, co by kdyby. Věřím, že  už  zůstane mimo.

A propos  Schwarzenberg!  Leitmotivem tohoto článku je  všeničí Kalouskův  stín na  cokoliv padne. Netuším, zda  Schwarzenberg  si po své prohře se Zemanem nějak důsledně  rozebíral příčiny  své prohry. Já dodnes identifikuji tři:

– naprosto nesmyslná a  konečném důsledku kontraproduktivní , až obludná masáž  sdělovadel  v jeho prospěch  před volbami, zejména před jejím druhým kolem

-jeho  prohlášení  ohledně  sudetských Němců v  předvolební debatě  kandidátů

-ale  především  figura  Miroslava  Kalouska,vykukující  soustavně  z pod jeho saka pro nezaslepené  voliče  čírem. Tohle zcela spolehlivě  odvrátilo určité a nemalé části hlasujících. Některé, jako   mne, aby  vůbec přišli k finálovému kolu, jiné  k tomu,aby  se  skřípěním zubů  dali hlas Zemanovi.

Mnohokrát  mi bylo přemýšlet, proč  vlastně  Schwarzeberg  tak  neochvějně  Kalouska kryl. Ano, Mirda je  nepochybně obrovský politický  talent. Skvělý rétor s neobyčejně pohotovou reakcí a  analytickým  myšlením, který  navíc  bezvadně čte nálady veřejnosti  a umí rozdmýchat   a to i v neudržitelných situacích,   její emoce  ve  svůj prospěch. Nicméně  je  to už  dávno, nejméně  od roku  2009 naprosto  toxická postava zatížená  skandály  jako snad nikdo jiný  v téhle  republice.

Ostatně  vyjmenované Kalouskovy  politikářské přednosti  vůbec nic nezaručují jeho voličům. Stejnými nepochybně  disponoval i jistý Harry Jelínek. Ten ovšem, naštěstí pro nás  všechny,  se  soustředil jen na podvodný prodej Karlštejna…..

Takže  Schwarzenberg a Kalousek…  Proč a proč tak dlouho?

Schwarzenbergové jsou  velmi stará rodová šlechta. A vždycky  si uměli a museli najít  knechty, dráby, šafáře a  správce na  špinavou práci. A Kalousek, i přes veškerou svoji mazanost a prohnanost jen dalším v jejich dlouhé řadě.Občan  Schwarzenberg  fungoval jako noblesní  vývěsní  štít. Na to ostatní měl drába, šafáře a  pana  vrchního v jednom  -Kalouska. Ovšem za  cenu,  že  tenhle  trojjediný  dráb, šafář a pan vrchní   vygeneroval Babiše. Bez Kalouska  by se to dost možná nestalo….

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.