Která vláda byla nejhorší II: – aneb proč anketa není průzkum


Minulou neděli  s  velkým  gustem Kosu převzata  anketa,  kterou vymysleli v redakci Seznamu. cz, kde   vyřazovacím systémem  šlo o  identifikaci nejhorší  vlády  v  30-ti letých  dějinách České  republiky. Pro ty, které  tenhle  článek nějakým způsobem minul si dovolím znovu  připomenout kde  původní  text Kosy s detaily  najdou:

Která česká vláda byla nejhorší? Pojďme si hrát!!!

Smyslem a  to už  stojí  v právě nalinkovaném článku, nebylo a není převzít  cizí  nápad, nýbrž  ukázat, jak  málo reprezentativní podobné  ankety  jsou.  Protože mimořádně  záleží, zejména, když  se jedná  o zjisťování  politických názorů,  o  nastavení publika  daného media.V tomto případě  serveru Seznam.cz. Který  kolem sebe  soustřeďuje  středopravý  až pravicový  elektrorát, nesmiřitelně  opoziční  vůči Babišovi a Zemanovi. Nemohlo  být  pochyb, že  právě  tato dvojice  se  na  Seznamu. cz  střetne  v konečném finále  o titul  Zemského škůdce  číslo1 v dějinách  samostatné  České republiky.

A také se tak stalo. Anketa  Jindřicha  Šídla je  ve  finále:

Ne Seznamu.cz  finálový  duel komentují takto:

Je horší vláda trestně stíhaného spolupracovníka komunistické StB závislá na hlasech komunistů, nebo sestava v čele s premiérem, který za celé čtyři roky mandátu nevystřízlivěl a za něhož řídl zemi jeho šéfporadce v úzké spolupráci se šéfem místního organizovaného zločinu?

Tradiční politická špína, nebo její moderní verze se špičkovým politickým marketingem v zádech?

Miloš Zeman, nebo Andrej Babiš?

A  zdá se, že  titul , podle průběžného stavu  hlasování s velkou převahou  získá Andrej Babiš.

Ani  tohle mne  nezaskočilo. .Jakkoli je  nesmírně  těžké  rozlišit  a  zvážit zničující  dopady  Zemanova  hulvátského  vládnutí,  postaveného  na  Opoziční smlouvě, kterou dokonale  zradil všechny  svoje  voliče, slibující  si od  něj,  že  vymete  onen gigantický  chlív  privatizačního rozkrádání a   megapodvodů Klausova  vládnutí a on místo  vyšetřování, za  možnost vládnout  s menšinovým kabinetem  všechno přikryl  paušálním odpustkem. A  to nemluvím o  povolení přeletů  humanitárních  bombardérů proti Jugoslávii  přes  náš  vzdušný prostor  nebo zavlečení  Armády  České republiky  do nanejvýš pochybného a nesmyslného afghánského dobrodružství  pod  vlajkou NATO.  A  tohle porovnávat  s plíživým zaváděním  oligarchických  poměrů  ukrajinského střihu do současné  české reality.  S  tím, že  navíc  Babišova  vláda  je konfrontována  se  zcela  ojedinělou  a  v moderní historii  bezpříkladnou  situací, ale  jak se  ukazuje  den  ze  dne  více a  více,  čelí  ji  zcela  zmatečným a naprosto   nekompetentním způsobem, kdy  vlastní  už  potlačenou  epidemii  svou  laxností  a  snahou  v první řadě  řešit  svůj mediální obraz a  dopady na politický  marketing, zničila  už  skoro všechno, co se podařilo utlumit  v březnu, dubnu a květnu  za  cenu obrovských ekonomických ztrát.

Tohle  vážit na nějakých  empirických  vážkách  snad  ani nelze. Takže  zbývá  jen emocionální rozhodování ve  smyslu – ten mne  …..  no štve, ještě o něco více  než ten druhý. A  v takovém případě   současně  aktuální  prudič  vždycky  vadí více  než ten,  jehož  bačování  už  částečně přikryl milosrdný  čas.

Takže  tím je  pojednaný  výsledek hlasování ze  Seznamu.cz.

Když  tutéž  anketu v  semifinále  přebírala i Kosa,nešlo pochybovat o  tom,  že  výsledky  budou jiné.  Protože její  čtenáři  tvoří jiné  názorové společenství,než ti ze  Seznamu.cz. Popsal bych  ho jako středolevé, dokonce  až  radikálně  levé. Většinově. Nikoli  výhradně. A  také  zřejmě  věkově  starší. Jakkoli  to je  dojem, nikoli nějaké zjištění.

Podle mínění kosířů   viz  výsledky semifinálových  dvojic

má mít podobu Klaus vers. Babiš II.

I tohle  naplnilo moje  osobní očekávání,  jak to  na Kose  dopadne. Neboť zde máme nezanedbatelné množství  svědků  Milošových, kteří  za  žádnou cenu nepřipustí, aby  jejich  nejvyšší  svatý a zdroj  veškerého lidského  dobra   snad  i jen  teoreticky  převzal  titul  Největšího zemského škůdce  v  moderních dějinách. Ale přiznávám, že  mne překvapil velmi těsný  Zemanův  odstup od svatého Andreje. Tohle  ale  byla  tortura  pro  skalní věrné  obou  novodobých  českých svatých!!!!

Zato Klaus  postoupil zcela  jednoznačně. Přesně  dle mého odhadu.  Ačkoli i  o něm platí  to,  co  už  jsem psal  o  finalistech, respektive  o  vážení  konečného  vítěze  na  Seznamu.cz – že  ani na  těch nejpřesnějších  vahách nelze  empiricky zjistit, kdo  z finalistů  škodil zemi více a  že  přiklonění se na jednu  či druhou  stranu nemá nic  společného s nějakým  racionálním uvažováním a poměřováním, nýbrž  jen a pouze  s  mírou emoce  vůči jednomu a  druhému.

Takže  podle kosířů   ze  semifinálového výběru finále přísluší  dvojici Klaus  -Babiš II

Za  sebe  říkám, že  umím  žít  s touhle  variantou  úplně  stejně komfortně  jako s  tou  vygenerovanou  Seznamem. A  opět  – neumím rozlišit  mezi  ukrajinskou  oligarchizaci  oproti  založení státu na  gaunerských principech. A nakonec  ještě  finalizovaných  univerzální prezidentskou amnestií  pro  ty z gaunerů, kteří  osvědčili natolik bezskrupulozní  hrabivost  či  míru  drzé arogance, že nakonec přeci jen  skončili ve vězení  nebo před soudy.  Těžko měřit.  Jenže  afinita  příslušníků  Církve  svaté koblihy   vykonala  svoje.  Takže – stejně jako je jasný  verdikt  na  Seznamu.cz  je naprosto jednoznačný  i na Kose:

Abych kosíře  o nic  neošidil, přidal jsem v neděli  i  celkovou  anketu. Koho by  Kosa  a její čtenářstvo  vybrali jako toho  nejhoršího zemského škůdce:

Tady se  ovšem Kosa  výrazně  liší  od  Seznamu.cz!  Kdyby to bylo na  kosířském  čtenářském kmenu, pak by  finále  obstarala  dvojice

Klaus I – Nečas

I tohle  chápu.  Už v neděli mi v  semifinále  Nečas scházel.  Rozhodně  tam patřil!  Jenže  na  středopravém a pravém Seznamu.cz  je  pořád, minimálně  ve  srovnání s Babišem chápán jako tzv. Pan Čistý.   Což jaksi nechápu. Srab, co  s  sebou nechal  svou metresou   vytírat podlahu,  co nechal  tutéž metresu, aby  zneužila tajnou službu na  fízlování své tehdejší  manželky,  aby  když  vytáhl paty  z Prahy  tatáž  ženština  se  sešla  s lidmi  s podsvětí  a polosvěta? A  to nemluvím o  tom, že  jeho vládní partička se  pokusila a často  úspěšně  dorabovat  to, co ještě  státního zůstalo. A leckdy  úspěšně  – viz  církevní restituce. Leckdy, naštěstí, bez úspěchu  – druhý důchodový pilíř, zdravotnictví,  zavádění školného.   Tohle  na  finále  rozhodně  – také – určitě  je.  Za  sebe ovšem  říkám,  dle  mého soudu je  pro  Nečase,  v  lize  zemských škůdců  účast  v závěrečném kole  maximum možného. Na  Klause, Zemana  a Babiše  přes všechno, co napáchal – nemá.

Přesto  u kosířů rozhodl jediný hlas o superškůdci!!!  Nechápu,  nerozumím.      Stejně tak mi uniká,  čím si Josef  Tošovský  zasloužil  být  5.největším zemským škůdcem, jak mohl porazit  Klausovu  druhou vládu, první Topolánkovu,  o Zemanovi  vůbec  nemluvě.

Zeman, kdyby  hlasovala  jen Kosa, představoval  vlastně  příkladného  správce  státu……  Inu svědci Milošovi…. Zeman  vadil zásadně 7 lidem, takový Petr  Pithart, který vedl tu vůbec  první  českou vládu,  kterou  už skoro nikdo nepamatuje, natož  aby  věděl o nějakém jejím průšvihu. Jen ti s  úplně  nejdelší historickou pamětí  si   vzpomenu  na  dva  výrazné  momenty Pithartova  vládnutí

1- privatizaci  Škody  Auto

2-Pithartovou  oznámení  pokusu o  jeho zkorumpování  generálním ředitelem  Agrobanky  tehdy  astronomickou sumou jeden milion korun!

Pro mnoho  kosířů  se  tím zřejmě  Pithart proti České republice  provinil skoro stejně  jako Zeman  generálním pardonem privatizačních zlodějen, souhlasem s bombardováním Jugoslávie, vysláním  českých vojáků do Afghanistánu, podivnou sanací  a ještě podivnější  následnou privatizací  bank, tím, že  v jeho době  volně a dle  svého uvážení  docházel na  úřad  vlády  capo di tutti  českého  organizovaného zločinu  Mrázek a  mnoha  a mnoha  velmi páchnoucích privatizací. Inu privatizace  Škody  Auto  je  úspěch plně  srovnatelný  z privatizací Mostecké uhelné….

Tohle mi hlava  nebere!

Naštěstí  vím, že nejde o průzkum. Pouze  o anketu. Anketa je zejména  o pocitech a emocích. Z nějaké náhodné množiny, kterou  drží pohromadě pouze  sympatie. Což platí  jak pro Seznam.cz , tak pro Kosu.

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.