Bělorusko z různých úhlů pohledu


Přiznávám, že  mne  to, co se odehrává v  Bělorusku zaskočilo.  Volby  sice očekávaně potvrdily  v  oficiálním výsledku  další  Lukašenkův  mandát,  stejně  jako okamžité  výhrady poražené opozice, nicméně  následná vlna  protestů, která  se zvedla  nejdříve  v Minsku  a posléze v podstatě  celé zemi,  je  naprosto nečekaná. Počíta ljsem s  tím, že  baťka  nějak získá další mandát, přijde pár  protestů jako v minulosti, ty  rychle odezní a vše  se  vrátí do starých kolejí.

Netuším zda  volby  Lukašenko a jeho podržtažkové  nechali  zfalšovat, ale  leccos  tomu nasvědčuje.

Na druhé straně  pokud  by  vyhrála  jen tak, z ničehož nic,na první dobrou,  do té doby  naprosto neznámá  učitelka, bez  jakékoliv  významné předvolební  mediální podpory, dá se to vysvětlit  jen dvěma  způsoby

1- jde o zázrak

2- Lukašonko je   v zemi natolik neoblíbený a nepopulární, že  by jej  porazil kdokoliv, včetně  kuchynského smetáku na podlahu,kdyby mohl   kandidoval.

Komentovat zázraky  je  v kompetenci papežské  kurie, nikoli  blogera  vlka. Takže mi zbývá jen druhá možnost.

Neznám běloruské reálie, což je  zásadní  vada pro nějaký komentář.  Troufnu si ovšem tvrdit, že  taková  míra  neobliby  a despektu, jež  by  vygenerovala  volební  vítězství  ženy  v domácnosti Tichanovské   nad  stávajícím prezidentem,  by  nutně vyhřezla  už  dávno a  dávno před  termínem voleb. Například  v  seriích opakovaných  demonstrací  ve  stejném rozsahu, jako ta  z neděle.  Nic takové  se  v zemi neodehrávalo. Panovalo zde ticho  a klid. A když opozice  něco svolala, účastníci se  dali  snadno spočítat  v  desítkách, max. stovkách kusů.  Nepochybně přijde na místě replikaa  – strach  z represe  mocenských orgánů  nedovolil  masové zapojení.

Vážně?  Máme svou  zkušenosti s rokem  1989. Kdy  od Palachova  týdne,  přes  Několik vět   a  řadu  dílčích protestů a  akcí,  už  režim praskal ve  švech. V Bělorusku nic  takového a najednou  Lukašenko  má  prohrát ve  volbách?  Nejsem  žádný  podporovatel  současné běloruské hlavy  státu,  ale  tohle mi prostě nevychází.

Tolik pohled  první. Hned  přidám  druhý. A  to  z pozice  současného obyčejného Bělorusa Jak se do ní lze  vcítit  na základě  mediálních zkratek z  České republiky.

Lukašenko rozhodně  už  nemá  své zemi co dát. Jeho potenciál za  26 let  vládnutí se  jednoduše  vyčerpal. Lidé chtějí  změnu. Jsou prostě  takoví. Což je jeden rozměr. Dalším pak je  hospodářská  stagnace  země  a  určitý její  ekonomický propad. Svou úlohu  snad  sehrál   i koronavirus, který  minský supergeroj ostentativně  ignoroval a popíral jeho  existenci, aby  následně  jeho  stát tvrdě zasáhl a  natropil tam větší škody  než v  České republice.

Mimochodem  – součástí oficiálního popírání koronaviru  se stala  i mimořádně  i okázalá  květnová  vojenská  monstrpřehlídka  k 75.výročí konce  II.ww. Připomínám ji proto, že  se těšila, podle  toho, co lze  vidět  na  YouTube  velkému zájmu  veřejnosti.  A  najednou stejná  veřejnost  je  masivně proti  prezidentovi?Nanejvýš podivné a nepravděpodobné.

Ale  vrátíme se k obyčejnému Bělorusovi.  Baťka  se po čtvrtstoletí  neomezené vlády  okoukal. A  evidentně zmeškal pravý  čas k odchodu.Připočtěme  k tomu zbytečné a hloupé  násilí  policejních složek, uplatněné  na  první  menší povolební demonstrace.  Tohle  už  je potom o stepním požáru. Kdy  dosud  neutrální lidé jen potřebují  nějakou rozbušku, aby  se  z neutrála, který  rozvažuje  co a  jak ,stali  radikální veličinou, hnanou emocemi. Jak to sami známe  z Listopadu 89. Přesně  tohle  se  v Minsku stalo.  Nedivím  se  občanům  červenobílé země, že  nyní volají po svobodě, po  svobodných  volbách, že  mají plné zuby  zbytečného, hrubého a  neopodstatněného násilí. Reagoval bych  stejně. A  rozhodně ,být  Bělorus, šel bych  s nimi. Rozumím jim.  Před  30+-ti  roky mne  vábilo totéž. Dost  bylo komunistů! Proto chápu  i běloruské  dost  bylo Lukašenka!   A  svobodu  Bělorusům přeji. Mají na ni právo.

Ale přidám hned  pohled  třetí – kolik z nich si uvědomuje , že   svoboda, zejména ta , co si tak moc  přejí -tedy  její liberálně  západní  verze,  má  svoje a  já dodávám obrovské a  pro ně naprosto netušené náklady?  Unesou je nebo je  čeká  velké  těžké rozčarování?

Vůbec  není vyloučeno, že  Lukašenko  a jeho režim nakonec  nepadne  a  že  se Bělorusové nedočkají svého/našeho Listopadu. Když    ano,  pak   by udělali dobře, kdyby  se  porozhlédli  v Česku, Polsku  či na  Slovensku, aby  zjistili,  jak taková  svoboda  po  středo  a  východoevropsku   funguje a  co koštuje. Aby  je  ta  vytoužená  svoboda  a demokracie  nakonec  totálně nepřeválcovala,  jako nás.

Dovolím si malý přehled

 • rozkradení  státního majetku,  pro  laika  zcela  nepředstavitelným způsobem, kterému se říká privatizace
 • převzetí  nejlukrativnějších  částí ekonomiky  – především síťových odvětví  /komunikace,  zásobování energiemi a  vodou/, finančního sektoru, velko i malo obchodu, atd. atd  zahraničními  nadnárodními koncerny
 • okamžitý   mimořádný   nárůst inflace díky  přechodu  na konvertibilní měnu a  znehodnocení jejich  dosavadní
 •   okamžitý konec  dosud  fungujících  velkých  státních  či polostátních průmyslových kolosů,  které  nemohou  obstát  až na naprosté výjimky /okamžitě  překoupené  zahraničními investory  či místními oligarchy/   a  tím  bleskový  vzrůst nezaměstnanosti  v zemi ze  současného ani ne  1%. Speciálně   zaměstnance minského MTZ produkujícího traktory, jež  nyní  představují  jádro protestujících,  bych  rád  upozornil,  aby  se  seznámili s  tím, jak dopadl brněnský Zetor, kdysi světový výrobce  právě  traktorů.  A  k tomu  nechť si dají ještě  genezi kdysi světoznámého  pražského strojírenského kolosu  ČKD,  jehož  dělníci, které jistý Petr Miller přivedl na  Václavák  v podstatě  Listopad  rozhodli.  Ani Zetor  ani ČKD  už  dávno neexistují.  Dokonalé memento mori  vážení pracující  z minského MTZ!
 • budou konfrontováni   s “ fatálními problémycivilizace“ o jejichž  existenci  dosud   v zemi  nikdo nic  netuší,  ale    jež  zejména pro novou vrchnost  a jejich hlásné trouby  se  stanou důležitějšími než  než  cokoliv  ostatního – např. LBGT, inkluze, gender, různost pohlaví,black live  maters, přebírání migrantů, Istambulská, přísudečná nenávist, smlouva atd. atd.
 •  zklamání   z  volených společenských elit, které sice  umí staré pořádky  rozvrátit, ale  nové, více spravedlivější  a funkčnější nikdy  nevytvoří. A  dokonc e většinově  ani  alespoň  tak funkční jako ty právě  odstraněné.
 • obrovský nárůst  korupce a kriminality.
 • naprostá soudní nepostihnutelnost  nových mocných
 • vznik  nové,velmi tenké vrstvy  nevídaně  bohatých spoluobčanů , ale  také  velmi široké třídy velmi chudých.

Tohohle  všeho  a mnoho dalšího se Bělorusko po Lukašenkovi  dočká, jestliže  půjde  stejnou cestou  jako  středoevropské  či východoevropské státy  bývalého  sovětského bloku.  Ovšem jen  v tom šťastnějším případě a  nepotká je  osud  Ukrajiny.

Nepochybně se nyní ti věčně  a jedině  správní  ocitnou  v  netušené negativní  extázi.  Že jako vlk káže  bludy a  falšuje  naši drahou liberální demokracii. A  vůbec  – šíří  fejknůws!

Tak jo, nevážení, mám pro vás  něco extrovního, co  vám jistě  bude  chutnat. Totiž  citát  z velkého článku  Deníku N, který popisuje  pod titulkem

Nespokojenost s demokracií dosáhla vrcholu. Střední Evropě hrozí „argentinský syndrom,“ říká spoluautor přelomové studie

obrovské rozčarování, planetu napříč a  ve  střední a východní Evropě  především,  z liberální demokracie  a její faktické  selhání v  očích obyčejného člověka!!!! NA  základě  velmi rozsáhlé  vědecké studie. Citát  zní:

To byl také příklad nových demokracií ve střední a východní Evropě v 90. letech, během působení generace západně orientovaných, liberálních intelektuálů, kteří tvořili politickou elitu. Během přechodu k demokracii představovali dominantní hlas, jejich hodnoty se ale pravděpodobně neodrážely stejným způsobem v populaci jako celku, zejména pak mimo metropole, jako je Praha, Varšava nebo Budapešť.

Studie  si doopravdy nebere  žádné servítky  ohledně  vztahu  obyvatel jednotlivých států světa  i celých světových regionů  k tzv. liberální demokracii! Nejpřekvapivější je, že  ji reflektuje  právě  Deník N,který by jistě  nečemu, co nemá  punc  liberální serioznosti  nepustil..Jinak  šílenství  a totální iracionalita jímž  tzv. liberální demokraté , zejména  v posledním desetiletí zaplavily svět nemohly  přinést jiný  výsledek!

To nejdůležitější  říkají následující dvě  centrální grafiky

 

Je  tedy  logické, že  postlukašenkovské Bělorusko čeká  nejdříve  velká  euforie,  z níž  velmi rychle  krutě  vystřízliví  a  následná dlouhotrvající  a  bolestná  liberálně  demokratická kocovina  bez konce. Se  stoupající mírou frustrace.

Tolik úhel pohledu  běloruský.

Vystřídám jej  ruským.

Rusko je , jako už  mnohokrát v poslední dekádě  v kritické situaci. Stejně  jako si nemohlo dovolit , v okamžiku pádu  předmajdanské  Ukrajiny, přijít  alespoň o Krym, stojí nyní  před  stejně  fatálním problémem  – nedopustit odchod  Běloruska  ze  své nejužší  sféry  vlivu. V podstatě pro něj neexistuje  dobré  řešení.  Tou nejlepší a  pro Moskvu zdaleka  nejvýhodnější  variantu představuje  možnost, že Lukašenko bouřlivou situaci  ustojí,  u moci  ještě nějaký  čas  zůstane, aby  následně  své místo přepustil nějaké  pro obyvatelstvo  přijatelné figuře. Která  se nepustí ukrajinskou  cestou.

Lukašenkův  pád  znamená  pro Moskvu  druhou Ukrajinu. Se všemi důsledky. Stane  se strategicky  nahým, bez jakéhokoli   nárazníkového předpolí.

Jistě  existuje  varianta, jak  tomu  okamžitě  zabránit  – cesta  Srpna  1968 s  vojenskou intervencí. Jenže  to je  řešení  s  tolika mínusi, že  si ho  soudný  člověk dovede jen těžko představit. Počínajíc  okamžitou obrovskou a  trvalou vlnou  běloruského nacionalismu a  zničení všech tradičních  bělorusko -ruských vazeb /viz  české/československé  trauma  z roku 1968/,  přes  okamžité  drastické  zostření  protiruských  sankcí jak od  Spojených  států , tak  západní Evropy a  dalších západních zemí.  A nejspíš nejen  jich.

Nikdo nebude brát  v potaz jakým způsobem se  USA  v roce  1984 „vypořádaly“  s  levicovým  režimem na  Grenadě, což  pro Spojené státy představovalo stejný případ!!  Detaily  zde:

Reaganova čtyřdenní válka v Grenadě: Jak Spojené státy zastavily další karibskou komunistickou revoluci

Nechtěly  připustit, aby v jejich  bezprostřední bezpečnostní zóně  vznikla  druhá  Kuba. Ale  Rusku je stejné „právo“  upřeno. Naivním hlupákům  je  ovšem  vysvětleno,když použiji poslední  větu z nalinkovaného článku, že  – pod americkou správou došlo na Grenadě o rok později ke svobodným volbám, které vedly k nastolení demokracie, jež v zemi trvá dodnes…..

Předposlední úhel pohledu,který  k situaci na Bílé Rusi připojím, je  euroatlantický. Přirozeně  ten jedině  správný.!

Opět  megatuny  řečí  o  právu Bělorusů na  demokracii a  svobodu,  o tom, že  si  sami musí  rozhodovat  o svém osudu.  A  zhrození  se  nad  tím, jak  zločinný  režim je  ten  Lukašenkův.  A  že mu musí být zatrhnut  tipec.

Kdybych tomu tak mohl věřit!

Jenže  obyčejný  Bělorus  a jeho osud je  to úplně poslední co kohokoliv  ve  Washingtonu či Bruselu zajímá! Příkladů bezpočet.  Stačí si vzpomenout  na  nedávné protesty  žlutých vest ve  Francii a  brutalitu  tamních policejních složek,  na  krvavý násilný postup  španělské policie  v Katalánsku  při centrální vládou  zakázaném referendu o  eventuální  samostatnosti na Madridu,  na to jak svobodně  zvolená   katalánská  vlád a skončila  ve vězení a její členové  nafasovali  dlouholeté  tresty, ačkoli  realizovali  občanskou  společnost  v její   nejčistší podobě – tedy všelidovém referendu. Přidejme  si k tomu, jak  německé silové složky  postupovaly před nějakým  časem v  Chemnnitz proti demonstrantům, protestujícími proti vraždě  tamního obyvatele  dvěma  migranty  nebo  jak  Západ prosadil „demokracii“  v Kosovu. JAkpak  asi vypadá  jistě  vzornáa  příkladná  občanská společnost  v tomhle pseudostátě  drogové mafie?  Například.

Nebo třeba na to, že  turecký prezident  jednak s demonstrujícími ve  vlastní zemi  nakládal  a nakládá opakovaně  daleko brutálněji než  Lukašenko, aniž  by  se vystavil jakýmkoli  sankcím. Nemluvě o tom, že  asi před dvěma  roky poslal armádu s  těžkou technikou, aby  zbombardovala  nejméně  dvě kurdská  města.  To všechno je  dovoleno a nikdo sebeméně  neprotestuje. Ale  Lukašenko? To je jiná  písnička!!!  Proč? Protože  jde o fatální oslabení  Ruska!  Tento důvod omlouvá  a  dovoluje  vše.

Nám  neustále  vadí  údajná ruská  hybridní  válka proti Západu. Která má za  cíl ho rozdělit , oslabit  a nakonec spolknout…. Nesmíme  ruskou propagandu trpět! Musíme  jí vzdorovat třeba i za použití cenzury. Hrozně  nebezpeční  jsou proruští trollové, pozor na ně  a vytvářejme  jejich seznamy, aby…

Ale  ohledně  Běloruska  je  dovoleno z  naší strany  úplně  všechno.  Vůbec  nepochybuji, že  jestliže  se Lukašenko nezhroutí, vznikne  po venezuelském vzoru   exilová  vláda, jenž se dočká  mezinárodního uznání.  Na  tu  a k její dispozici nepochybně  dojde k přesměrování  všech  plateb   a  finančních aktiv  Běloruska  v  zahraničí, na  něž  náš  demokratický Západ  dosáhne, aby  podpořil   – no co jiného, než opravdovou demokracii  na  Bílé Rusi. Třeba  tím, že  Bělorusko v zimě  nebude  mít  dostatek prostředků na dovoz  energií, nákupy potravin,léků atd. Protože  vše  dostane  exilová  vláda. Viz model  Venezuela. Čím hůře, tím přece lépe!

Při tom  Lukašenko, po dlouhých létech nejdříve  ignorování a následně  těžké ostrakizace poslední  tři roky požíval  stále  větší  přízeň  toho stejného Západu, který  dnes  hodlá, za  každou cenu přivodit  jeho pád.  Vždyť ještě  letos  v únoru  navštívil osobně  Pompeo Lukašanka v Minsku, kde, jak praví  dobový  tisk, se setkal i s prezidentem Alexandrem Lukašenkem a kde podle agentury Reuters usiloval o normalizaci vztahů mezi USA a Běloruskem. Pompeo autoritářského vůdce ujistil, že USA podporují nezávislost země, ale zároveň si jsou vědomy dlouhodobých vazeb Běloruska na Rusko.

Oba papaláši, jak ukazuje  snímek  představovali dokonalé splynutí duší  i těl:

Tahle  fotografie  před  tím půl rokem mi asociovala  dvě jiné, poněkud  starší:

Osoby  na  autentických  snímcích představovat netřeba. Jejich osudy, respektive  osud  toho,kdo je  na  obou  fotkách a komu  ti dva  další  tisknou  horlivě a srdečně  ruce  a  věnují  mu své nejvřelejší a  nejpřátelštější  úsměvy, nemusím  věru popisovat. Stejně  jako, čím ten stisk a  úsměv byl následně vystřídán.

A  v tom  únoru letos  jsem sám sobě položil otázku, jak dlouho to asi potrvá nežLukašenko dopadne  stejně.

No ani ne půl roku!  Rusko je potřeba  oslabit  za každou  cenu…  omlouvám se a  co plácám  – je potřeba  se zbavit posledního diktátora  v Evropě a  Bělorusům zajistit  svobodu a demokracii! Přece….

Tady bych  asi mohl skončit.Ale pro mne by jeden zásadní  úhel pohledu  chyběl  – ten český! Bez něj  by  dnešní článek Kosy  nejen že nebyl úplný, ale    postrádal by jakoukoli přidanou hodnotu. A  jde  doopravdy  o děsivou  záležitost. Horší,než  našinec mohl kdykoli se  sebevětší znalostí  tuzemské politiky a politikářů  – předpokládat.

Když  Lukašenko, po větších demonstracích prohlásil,  že  jsou inspirované, sponzorované a  řízené  ze  zahraničí, konkrétně  z Polska, Británie  a  České republiky, naše  vláda  toto vyjádření tvrdě a rozhodně okamžitě  dementovala.  Ministr Petříček si pozval na kobereček  běloruského velvyslance a pro  tisk přidal komentář k Lukašenkovým slovům, že demonstrace, které propukly po volbách, byly řízené ze zahraničí. „Jsem přesvědčen, že pokud by toto tvrzení myslel vážně, tak by pro to prezident Lukašenko měl předložit jasné důkazy,“

„Tato vyjádření jsou naprosto nemístná,“ reagoval dál na nařčení ze strany Lukašenka. „Česká vláda se na organizaci demonstrací nepodílela. Dlouhodobě se snažíme podporovat občanskou společnost,“ sdělil, že lidé v Bělorusku mají právo na to, aby mohli promlouvat do veřejného dění….

Jenže  vzápětí po Petříčkovi k Bělorusku  vydal pro Český rozhlas  Plus  obsáhlý koment  i  Petr Kolář. Bývalý  velvyslanec  ČR v  Rusku a  USA, náměstek ministra  zahraničí,  pak dlouholetý předseda  správní rady  spolku s názvem Evropské hodnoty, manažer  volební kampaně  Jiřího Drahoše  a  dnes i generála  Pavla, ale především v současnosti osobní zahraničně politický  poradce  Andreje  Babiše.

Ten komentář  naleznete  zde

  a věnuje se mnoha  aktuálním událostem – Pompeově  návštěvě,  vztahům k Číně  i Tchajwanu a pod. Ale pochopitelně  se vyjádřoval i k dění v  Bělorusku. To naleznete  od  času záznamu 15:09 min. Ale toho pravého králíka  vytáhne  ze  svého klobouku až  v čase  18:00 min!  Dovolím si ho citovat:

„Když jsem byl náměstkem ministra zahraničí (září 2005), tak jsme založili na ministerstvu zahraničí takovou trošku diverzní jednotku , která měla mimo jiné za úkol podporovat občanskou společnost v těch zemích , kde ještě demokracie nebyla na vzestupu a dělali jsme to s vědomím toho, že je to náš vlastní zájem, že čím víc se bude svoboda a demokracie šířit Evropou, tak my se budeme cítit bezpečněji ,“

Neuvěřitelné!!! Při první poslech mne  připravil o  řeč a  nezbylo než  si to pustit  ještě nejméně  třikrát, abych  tomu věřil….

Takže  když  byl Petr  Kolář náměstkem  ministra zahraničí, tak s dalšími založil  jakousi DIVERZNÍ JEDNOTKU, která, MIMO JINÉ  měla  za úkol podporovat občanskou společnost z cizích zemích?????

Jak vám jde  dohromady  slovo diverzní jednotka a ministerstvo zahraničí?

A přidám další otázky  – věděl o téhle diverzní jednotce  a její  činnosti  tehdejší rezortní ministr  Cyril Svoboda?

Není to takhle  náhodou naprosto těžké a neomluvitelné  porušení  zákona, zákoníku  práce  a  mnoha  dalších  předpisů. U řady z nich pod trestní sankcí?

Co všechno provozovala  tato diverzní jednotka?

Odkud  čerpala  finance na  svou  diverzní činnost?

Kdo jí úkoloval?

Kde všude operovala  v zahraničí?

S jakým výsledkem?

Pokračuje  ještě  ve své diverzní činnosti?

Tolik základní otázky  spojené  s  Petrem Kolářem, takto diverzantem.  Vlastně ne, mám ještě  dvě  další

1- začnou  tuto diverzní jednotku  nyní šetřit orgány  činné v  trestním řízení?

2- bude  se  o její  činnost zajímat Parlament České republiky  alespoň na jednání  senátního a/nebo  sněmovního bezpečnostního výboru, nejlépe  však ustavením speciální vyšetřovací komise?

Není přece možné,  aby  ve  státní  správě  vznikaly svévolně nikomu  nepodřízené a nikým nekontrolované paralelní struktury!!!!

Nebo je  snad  něco takového  regulerní součástí  liberální demokracie?

Tohle  ale není  zdaleka  všechno z tuzemska.Nelze přejít  poslední vyjádření  Andreje  Babiše  směrem k Bělorusku. Doufám, že  si je  přepečlivě přečtou zejména jeho zdejší sympatizanti.  Kteří ovšem v  drtivé  většině  jsou proti jakémukoliv  vměšování  ze  zahraničí  – myšleno  západního, ať už  bruselského nebo  washingtonského  do událostí  v Bělorusku. Budu  Babiše  citovat- nejdříve  toto:

„To, co se tam děje, je absolutní katastrofa, právě teď se rozhoduje, jestli to dopadne jako u nás, jako sametová revoluce v roce 1989, aby byly svobodně demokratické volby a ne volby zmanipulované diktátorem, nebo po včerejším telefonátu Lukašenka a Putinem (ruský prezident Vladimir Putin, pozn. red.), to může dopadnou jako v roce 1968, když přijely ruské tanky a zničily pražské jaro,“

Dodal, že cítí potřebu se v problému angažovat, i když to možná pro některé je překvapení.

Podle něj demonstranti potřebují „naši podporu”. „Evropská unie má teď šanci být akční. Evropa musí jednat rychle. Musí to být akce. Problém Evropy je, že se musíme všichni domluvit, ale nemáme čas,” řekl.

Řekl, že skupina V4 by v řešení měla sehrát hlavní roli, protože „kolegové ze Západu to nezažili”.

Připomněl i demonstraci, kterou v neděli na svou podporu svolal Alexander Lukašenko a vystoupil na ní. Podle Babiše na ni byli nuceni přijet státní zaměstnanci pod hrozbou propuštění z práce. „Ta manipulace, vypnutý internet. Zavírají novináře, mlátí nevinné lidi, to je absolutně nepřijatelné,” dodal Babiš.

To není všechno. Později  všechno ještě  vylepšil:

„Evropská unie má nyní šanci být akční a musí jednat rychle. Někdo za Evropu musí s prezidentem Putinem jednat a dát mu jasně najevo, že není možné, aby se stalo to, co se stalo s Krymem nebo u nás v roce 1968. A ty obavy tam jsou,“

Tak co Babišáci, přísahající  na  svého za  živa svatého?  Jak se vám nyní  jeví, tenhle  váš  nedotknutelný a  vždycky  obhajitelný?  Ještě jej  zkusíte hájit? Shrnu pro vás  stručně vše  co vám/nám sdělil:

 • Lukašenko  je povinen  ustoupit nespokojeným demonstrantům
 • Evropa  musí  zasáhnout  do běloruského dění a to tak,aby  Lukašenka  zbavila moci
 • Speciální úlohu v  tomto procesu,respektive  jejím  radikálním  činitelem má být  V4
 • Putinovi  je nutno dát najevo, že musí stáhnout ohon, zalézt do boudy  a na  rozdíl od  EU/Západu nesmí ani pomyslet na nějaký zásah v Bělorusku,natož  spustit  reálnou akci!

Jistě  jste  hrdí na Babiše  i V4,  hrdě  vzdorující   bruselským utlačovatelům!!!

A  jen pro úplnost dodám, že  se tenhle   normalizační  člen KSČ a  člověk vedený  mezi donašeči StB navíc  zaklíná  Srpnem  1968!!! Nepřipadá  vám to jako megadrzost?!  Od  exempláře,který po Srpnu, s jeho plnou znalostí vstoupil do KSČ a  tedy ho akceptoval a  upevňoval komunistický režim  tím, že zřejmě  i donášel?

A pořád  vám  nedám pokoj – ještě máte  problém s protibabišovskými demonstracemi na Letné, když on  nyní horuje za  demonstranty  v Minsku?  Neměl by takhle náhodou i on  vyslyšet hlas  lidu a odstoupit?  Už proto, že  na  té  Letné  se  určitě  sešlo daleko více  protestujících  než  v neděli  v běloruské metropoli?

A nakonec  – nedávno  v jednom článku Kosy jsem informoval o  tom, že  se  Petr  Kolář /dnes  správně-  diverzant Petr Kolář/ stal před  časem  zahraničně  politickým poradcem  Andreje  Babiše  a doporučil jsem  vám abyste  si  našli čas  se  seznámili se  myšlenkami a úvahami  tohoto duševního giganta  ohledně  současného českého biohuželpremiera a jeho skandálů.  Ty  Kolářovi nevadí. Protože, jak on  říká:

„Babiš je premiérem, který zatím, když to srovnám s tím, jak funguje prezident republiky, nedělá to, co by byl pro mě zásadní důvod k tomu, abych byl jednoznačně jen negativní. Vidím jeho docela pragmatický přístup a vyhodnocení situace, že dodržuje závazky s našimi západními spojenci,“ vysvětluje.

„Netvrdím, že je pan premiér esence dokonalosti, mám řadu důvodů být vůči němu kritický. A z toho důvodu s ním nejsem v žádném formálním vztahu. Mohu si tak dovolit říct premiérovi, co si myslím. Protože od něj chci jediné. Třeba aby se ve vztahu k USA a našim západním spojencům choval odpovědně,“

. „Pro mě je důležité, aby tato země zůstala pevně ukotvená v aliančních a unijních strukturách. A to, jak se premiér staví ke svým majetkovým kauzám, jak řeší svůj vztah s Evropskou komisí, nedokážu vzít jako zásadní argument, který by mně řekl: stop.

Myslím, že  Babišáci  musí ocenit,  že  JEJICH premier  dělá Petru Kolářovi už  dlouho a  v  běloruské kauze  zejména, velkou, trvalou   opravdovou radost. Ve vztahu k USA  a  našim západním spojencům  se Babiš  chová příkladně odpovědně.To nelze oddiskutovat.   Stejně  tak  ukotvuje  čím dál pevněji  naši zemi do struktur  NATO a  Evropské unie. Petr Kolář  je jistě  maximálně  spokojen. Vy také? Doufám, že  ano,  vlastně  ANO.

Ale  měřím každému stejným  metrem. Takže  je potřeba  se zeptat  také druhé strany – kovaných  liberálních demokratů, kteří jistě  horlivě  podporují  naši „pomoc“  běloruské opozici – když  váš  guru a  liberální demokracie  futrál jménem Petr Kolář veřejně míní, že  ž Babiš  tedy  fedruje  to spojenectví s USA  a Unií  až do absurdní servilnosti, hodlá  v Bělorusku odstranit Lukašenka, tak  byste  snad  mohli  pohlížet na jeho majetkové kauzy a  střety  zájmů stejně  jako váš  guru Kolář ne?  Takhle:

jak se premiér staví ke svým majetkovým kauzám, jak řeší svůj vztah s Evropskou komisí, nedokážu vzít jako zásadní argument, který by mně řekl: stop.

Ve  středověku  církev prodávala  nemravné odpustky.  Kolář  je  dává zdarma. Co vy, připojíte  se k němu?

I tohle je  úhel pohledu na  případ  Bělorusko.

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.