Siamská dvojčata a totální politikářská prolhanost ohledně pěti tisíc pro důchodce a zrušení superhrubé mzdy


Vláda konečně  dospěla  k  dlouho očekávanému a  diskutovanému rozhodnutí ohledně  jednorázovému příspěvku pro důchodce, který vášnivě propírali    nejen politikáři , ale  zejména  mainstreamoví  komentátoři   a množství  tzv. expertů- analytiiků.

Nepochybně  už  víte , že  my  – příživníci a parazité  v důchodovém věku získáme  jednorázově, pod vánoční stromeček  5 000 Kč. Že to prohloubí díru v  rozpočtu o  15 miliard korun. A  také to, že  jde o kupování  voliče, mrhání  penězi, zadlužování  budoucích generací, neodpovědný a zdrcující   útok na  rozpočet, podlamující  státní  finance. Prostě je  to totálně  fuj!

Než budu pokračovat, hodlám deklarovat  svůj  jednoznačný  postoj k této  věci, protože  se mne  zásadně týká – patřím k obmyšleným. Sdílím názor, že  jde o vyhazování peněz oknem i to, že  jde  zcela jednoznačně o chucpe ve formě   korumpování   voliče. Spolu s tím konstatuji, že kdybych to rozhodoval,  tenhle předvolební úplatek by  se  v  Česku  v žádném případě nekonal. A  dodám ještě  něco daleko zásadnějšího, co si nikde nepřečtete a nikde neuslyšíte – tento jednorázový   přídavek v důchodům je  totiž, ve spojení  s  dalšími pátečními  ujednáními mezi Babišem a Hamáčkem, naprostým  podvodem nejen na  důchodcích, ale  také zbytku obyvatelstva. Tak  velkým, že  ve svých důsledcích  hravě překonává například  i církevní  restituce  svým rozměrem, demagogií,  mírou  prolhanosti  s kterými je spojen se  rovná  politikaření kolem církevních restitucí   a velmi  se  bojím, že to všechno a co nepochybně odhlasuje  i sněmovna, v  konečném důsledku, může mít  na  bilanci státu  až  téměř  stejný dopad  jako Klausovo zhasnutí a následná privatizace!

Než budu pokračovat a vy  číst  další, znovu opakuji  – ačkoli  také  těch  5 Palackých obdržím, být to na  mém rozhodnutí, nikdy  se  to nestalo.

Články, ani po  páteční tiskovce, kde  ANOšéf  a červená mikina  oznámily  světu, že  se  dohodli  na  konečné  verzi důchodcovského příspěvku a  zrušení superhrubé  mzdy vzbudila  novou vlnu emocí. Jak  u politikářů, zejména  opozičních, tak u s nimi spřáhnutých  nájemných brků a mikrofonů  a taktéž  u  celé řady  zejména velkohubých a ještě  velkohubějších expertů. Samozřejmě  že  v těžce  kritickém duchu. Ba  tom  nejkritičtějším.

Znovu a znovu slyšíme, jak je  důchodový systém neudržitelný,  jak se tímto opatřením, těmi  5 tisíci na hlavu  zruinují  státní finance, jak jde o podplácení voličů, Jak  to  krvavě  budou platit  naše  děti a zejména  vnuci, kteří vlastně už  dnes  mají jistou  žebráckou  hůl  a zcela nepochybně  je  čeká  bída s nouzí.

Předešlu  – ačkoliv  mnohé  z  toho je  pravda, či dost možná  může  být pravda, jde  o obrovskou lež  a podvod.  Vše hned  vysvětlím, leč na tomto místě přidám  okamžitě  zdánlivě nesouvisející  dotaz  –  všimli jste  si, že   že  ačkoli v pátek  vládní koalice  porodila nikoliv jedno dítě ,nýbrž   siamská  dvojčata, je  špatným, tragickým seznáno jen jedno z nich?  To  druhé  ačkoli oproti  tomu  už blíže identifikovanému  odpornému záprtku, jest giganticky  větší,  je  buď  shledáváno  neobyčejně  hezkým a milým,nebo alespoň  není komentováno,  ačkoliv… no počkejte  na  další text. Nyní je potřeba  pojednat  toho zpropadeného záprtka  z těch dvou  siamčat  – důchodový  voličský  úplatek.

Jak už konstatováno dvakrát  – Babiš  , Schillerová, Hamáček, Maláčová a kdokoliv  další  si může  říkat co chce, že  jde o kompenzaci  zvýšených  životních nákladů  naší  specifické  skupiny  občanů  republiky, či používat ještě  vzletnější  fráze, doopravdy  jde  technicky o úplatek. Abych to předvedl na  číslech – konečně  mám k dispozici úředně ověřenou tabulku  volební  účasti  v parlamentních  volbách jednotlivých  skupin obyvatelstva. Vlastně  rovnou dvě – jednu  kde  jsou voliči rozděleni dle  vzdělání , druhou  s  rozvrstvením dle  věku:

Vytvořili  ji pracovníci Sociologického ústavu Akademie  věd.

aby  řeč nestála, tak připojím rozbor  volebních preferencí dle  věkových skupin z jednoho volebního výzkumu, který  popisuje  afinitu k jednotlivým partajím. Myslím, že je  vrchovatě ilustrativní, i když  nejde o nejčerstvější data

Je tedy  zřejmé,  že  důchodci  jsou  klíčovou  skupinou utvářející konečný  výsledek ve  volbách u ANOšéfe, ČSSD  a  také KSČ. tedy u  těch tří partají, které  bezpochyby  společně  proženou oněch  5 tisíc  sněmovnou.

Takže  úplatek. Nesporně. A  zároveň  zdůvodnění,, proč zejména   ODS, Kalousekpartaj a ve větší  či menší míře  s podporou  zbylých opozičníků  tak tvrdě proti  tomu vánočnímu  přidání  protestují. Protože oni  z něj  nemohou profitovat  v žádném ohledu. Neboť a především

-nemají sebemenší  vliv  na  jeho konstrukci a nezískají tak politické body

-postrádají  důchodcovské voličské  jádro. Jde o věkovou skupinu elektorátu, kterou  dávno a  dávno  ztratili a nejsou schopni  znovu oslovit. Jim prostě  nevěří a nikdy už  věřit, po osobních zkušenostech  s privatizačním rabováním, topolánkovsko – nečasovsko- kalouskovským drancováním a  třeba  církevními restitucemi, už nikdy  neuvěří.

Takže  tihle  se  ohánějí, znovu  !!! svou prý rozpočtovou  zodpovědností. A  rajtují na  těch  strašlivých patnácti  miliardách. Ne, že by  snad  šlo o pakatel,  15 miliard  je prostě  15 000 000 000 korun.

Jenže  zrovna  tihle, co ohledně  důchodcovského dárku  doslova  dští  oheň a  síru, ještě  nedávno  – před  pár  týdny koncem  června, když  vláda  sněmovně předložila úpravu  letošního rozpočtu  s deficitem 500 miliard korun se  nemilostrdně  předháněli  v návrzích komu  a kolik navíc   oproti svému záměru  by  vláda  ještě, kvůli koronaviru,  měla  určitě  a kolik přisypat. Tehdy neznalimíru.  Mně  to připomínalo  ve  své chaotičnosti  a  horlivosti  náboženskou  bouři  ultraortodoxních  fanatiků  nějaké  speciální hodně  sektářské  víry. Jestliže  už  se nepamatujete, pak  leccos  naleznete  zde:

Fintování nad rozpočtem

Tam jejich návrhy  na rozhazování  pro kohokoliv, nebralo konce. S výjimkou  důchodců přirozeně   – protože koronavirus!!!

Napsal jsem  tehdy

Opozice vůbec připomíná hodně smutnou figuru. Ve sněmovně se doslova předháněla v tom, komu co se při platbách do státní kasy a na jak dlouho má odpustit a na druhé straně komu a jak moc se má kompenzovat výpadek příjmů. Doslova v obou „disciplínách“ závodila jak s vládou, tak mezi sebou. Ve snaze upoutat pozornost veřejnosti na svou a jen na svou partaj. Bez jakéhokoli konceptu. A přirozeně také bez sebemenší snahy své představy vzájemně zkoordinovat a veřejnosti tak nabídnou ucelenou alternativu k vládnímu chaosu. Který se od toho opozičního nijak zásadně nelišil. 

Nemám na  tom co měnit. Dnes  opozice  a její mediální poskoci jen pokračují v tomtéž  duchu.

Už  jste  četli, že  15 miliard  důchodcovského úplatného není  žádná  drobnost. Nominálně  nikoliv. Ale  jak  je  to  fakticky?  Rozpočet  je  schválen  s  deficitem půl bilionu Kč.  Kvůli  mimořádným koronavirovým nákladům. A  platí se z něj  všechno možné . Pamatujme  si  -VŠECHNO MOŹNÉ. Ještě  se k tomu vrátím. Kolik  je  15 miliard  z toho půlbilionu  ?

Celá  3%…..  Opakuji – tři procenta.

Těch  17 miliard má hned jiný  rozměr. Marně vlk pátral po nějaké  tabulce, která  by vydala svědectví o tom, kolik nás  dosud  která mimořádná koronavirová opatření stála. Jakkoliv  určitě  existuje,  ale prostě  neumím ji vygůglit.  Tam  by  okamžitě oněch 15 miliard  získalo úplně  jiný faktický kontext. Jediné, co mám k dispozici je  Studie  finančních  dopadů koronaviru  vydaná Národní rozpočtovou radou.  Je  z dubna, tedy  ze  samého začátku pandemie. A ta  říká o mimořádných výdajích toto:

Opakuji, je  to z  dubna t.r. Těch  důchodcovských 15 miliard  mezi těmi mimořádnými jarními dvouměsíčními covidovými náklady nijak nevyniká. Naopak.  Dnes máme  vlastně  už  září  – jsme o půl roku starší. Tehdy  se  předpokládal schodek rozpočtu max.  100 miliard, nyní je  to 5x  více. Ale  daleko důležitější je, že  od  té doby, vláda  často, pod  tlakem opozice, schválila  celou  řadu  dalších koronavirových  finančních  injekcí, někdy  až  zvrhlých. Například mám na  mysli  50%  dotaci nájmů provozoven.  Tohle  je plýtvání non plus  ultra.  Protože nejde  o pomoc  malým firmám  zasaženým lockdownem, nýbrž  o trvalé zajištění  vysoké cenové úrovně  nájmů.  Pronajimatelé  totiž, díky tomuto opatření nemuseli  jít  s cenou pronájmu  výrazně  dolů, aby  si udrželi své nájemníky, jak by se jinak nepochybně  stalo  – viz  situace na trhu s nájemním  bydlením v Praze, kde dnes  v superlokalitách  Prahy  1 a Prahy  2 platí  dlouhodobí nájemníci zlomek ceny  co před koronavirem, protože  zcela odpadla možnost  pronajímat krátkodobě  turistům  nebo viz  koronavirové ceny  v restauracích  v  centru Prahy, či  současné pražské hotelové taxy.    Pro mne  dokonalý  daňový  zločin a zpronevěra  peněz,  který MPO  odhadovalo jen na první  3 měsíce  v nákladu  5 miliard Kč.

„Zásadoví a rozpočtově odpovědní“  operují s  tím,  že důchodci získávají svoje peníze  na  úkor ostatních  zejména  ekonomicky  činných skupin obyvatel a především zadlužují malé děti.

Lež jako věž.  Znovu odkazuji na  dotační programy  – viz  navýšení  koronavirového ošetřovného,  viz programy  kurzarbeit.  Ošetřovné  se prodloužilo až  do konce  školního roku z  původních zákonem daných dvou  týdnů a v  sazbě  z  60 na 80%  z vyměřovacího základu. Tedy jde finančně  velmi rozsáhlé  a nákladné opatření  přímo ve prospěch oněch malých dětí.  Přesné číslo nemám. V  každém případě už v  dubnu se pracovalo, viz  výše  s miliardami sedmnácti…

Kurzarbeit?  Momentálně  je na něm prý  necelých 800 000 pracujících a  údajně nás  stojí  4miliardy  měsíčně. Z podstatné části jde  o podporu neexistujících pracovních míst. Protože  firmy  nedisponují dostatkem zakázek.  A hned  tak se  situace nezlepší, jestli se  současnými čísly nakažených  vůbec někdy. Jsou dotována proto, aby  lidé nezahltili pracáky.  A  už  je jasné, že  program kurzarbeit neskončí  na podzim,jak proponováno, nýbrž  se jeho účinnost protáhne přes Nový rok a  troufnu si  tipnout, že  jestli  se ekonomická situace zázračně  nezlepší,  pak  zůstane  funkční  i  celý příští rok. Protože  nikdo si nedovolí  ve  volebním roce vygenerovat nějakých  300 000 nových  nezaměstnaných .

Nemluvě o tom, že  i důchodci platí  daně. Všichni a bez  výjimky. Ano, většina  z nich  je mimo daň  z příjmu fyzických osob. Ale pořád  jsou plátci DPH, což je  naprosto rozhodující  pohledávka  rozpočtu,  spotřební daň,  daň z nemovitosti  a  další.  Nejsou tedy  daňovými parazity. Zcela  nepochybně, z  hlediska  státního rozpočtu nejsou  pijavicemi a  ten na  volební dáreček si dávno a  dávno daně  odvedli. Jde o  o zpětný transfer, nic jiného. Navic  nijak přebujelý. Nehledě k  k faktu,  že  oni, za  aktivního života  dnešní ekonomicky  činné generaci  platili  vzdělání,  zdravotní ošetření, výstavbu infrastruktury, kterou tato generace  dnes  využívá a bez níž by  ekonomika nefungovala.Kromě jiného.  Mají tedy  splaceno a nikomu nic  nedluží. Opak je pravdou.  A  někdo má tu drzost  říkat,  že  jde o výdaj zatěžující  budoucí generace, výraz mezigenerační nesolidarity??!!

Prostě prohlaná, urážející až sprostá argumentace  dnešní- opět  té   rozpočtově  nejodpovědnější  politické opozice a  jejich poskoků   je  čirý  blábol a lež. Dovolím si připomenout  jiný nedávný  článek Kosy, popisující, na  základě  tvrdých  čísel, jak s  rozpočtem „odpovědně“  zacházela  NečasKalouskova  famiglia  v  době kdy  vládla.

Retro – státní dluh v plánech NečasKalouskovy famiglie a dnešní realita

Být  to  na  nich,  tak  dnes  skoro měříme  své  zadlužení možná s  Belgií či Francií….Alespoň tak nějak  to tehdy plánovala a  viděla.

Jenže  podvod  ohledně  volebně korupčního  příspěvku na  důchodcích a veřejnosti, ale především na  jeho příjemcích, spáchalo  i ANO šéfe a  Hamáčkova  soc dem.

Moji jednodušší  vrstevníci  jsou nepochybně  unešeni  těmi 5 tisícovkami. Ten je  ale hodnej ten  Andrej, ten na  nás  myslí,  nepochybně  sdělí  Kobliha  Koblihové /nebo opačně/.

Vážně?

Ještě  ne tak dávno  Babiš  s Hamáčkem/Maláčovou pořádali závody  o to kdo prosadí  větší  zvýšení důchodů pro rok 2021 nad  ze zákona povinnou valorizaci. Nyní je  z toho jednorázová  dávka a  penze  v příštím roce  se navýší jen  o ze zákona povinné minimum.

Jde o jednoduchý  kalkul, počítající  se stařeckou demencí  podstatné  části seniorů. Bohužel asi oprávněně. Oněch  5 litrů vypadá jako slušná  sumička. Nicméně  jde  o jednorázovou  výplatu.  Jednou dlaňovka a dál už  nic.  Kdyby  se naopak  navýšily  důchody  nad zákonné minimum,  ono navíc  by  kterýkoliv  příjemce  penzí  dostával každý měsíc  až do své smrti nebo do konce důchodového systému v  ČR /to první je jisté, to druhé možné/. Podle  toho, co nastane  dříve.

Rozdíl je  zásadní. Pro eventuální vrstevníky, kteří  by nechápali  význam tohoto sdělení  pro jistotu dodám,  že  ono navýšení  penzí na  zákonný  rámec  až o 500 měsíčně, jak Babiš  sliboval, by znamenalo, že  dostanou   6000 !!! /nikoli 5000/ příští a každý další rok. Nikoli jen  jednou k letošním vánocům.

Babiš prostě  sliboval a nedodržel. A  naopak  tím jednorázovým příspěvkem ušetřil. Na důchodcích!  Spojil prostě užitečné s ještě  užitečnějším  –  získá  hlasy  důchodců ve  volbách, protože  to je přece jejich  Andrej, co na ně myslí a přidává  jim,  ale v  důsledku  je  trvale, oproti svým slovům -OBRAL! Jednorázové přidání není  valorizace nad  rámec  zákona. Tak jako polévka pro chudé  na  Štědrý den od  pražského magistrátu nepředstavuje  oběd  každý  kalendářní den  pro bezdomovce.  Takže  i on lže. Jenže  opozice  lže  dvakrát -Babiš  budoucí rozpočty nezatížil nad  rámec povinného.  Celý  ten humbuk nás  všechny přijde na v podstatě  nepatrná   3%  z toho ohromného mimořádného  zadlužení, které,být to na  opozici a  jejím rozdáváním volebních úplatků, rozforoval aby neskonale  více. Protože přesně tohle  provozovala  ona  ve sněmovně, když  se jednalo  o použití  koronavirových  programů, v kontextu  půl bilionového rozpočtového schodku!

Takže  podvod,lež a klam, kam se  člověk podívá.

Tím ale  naprosto nehodlám skončit! Už  jsme si  řekli, že  v pátek porodila  koalice  ANO -Hamáček partaj  siamská  dvojčata.  A  zatím byla  řeč  jen o tom  mediálně ošklivém a šikanovaném,leč  vysloveně  mrňavém a  a slaboučkém ve srovnání  s  druhým  srostlým blížencem – odbouráním  superhrubé mzdy a novým nastavením  daňových  sazeb  pro  daň  z příjmu  fyzických osob.

Nechť se na  mne  nikdo nezlobí, tohle  je megapodvod  a kupování  voličů  v gigantickém rozměru. Aniž by to někdo kritizoval!  Naopak, tady  se  opozice  tvrdě  hlásí o otcovství toho návrhu.

Zopakujme  si  základní  fakta, toho co určitě projde sněmovnou a kde už nyní  například  ODS  signalizuje, že  to podpoří bez mrknutí oka!

Zaměstnance  v budoucnu  zatíží jen  daň  a  sociální odvody pouze  z  toho, kolik činí jeho   hrubá  mzda. Tak jak  je  v každém normálním státě  zvykem a jak to  fungovalo i v České republice, dokud  z propagandistických důvodů o 15-ti procentní dani  Topol s Kalouskem nevymysleli  trik se superhrubou. Kdy  daňový základ  zaměstnance zvedli ještě o sociální a zdravotní odvody  zaměstnavatele.Protože  potřebovali naplnit  svůj předvolební slogan, že  jejich  vláda  zavede  rovnou  daň 15%.  Výsledkem ovšem bylo zdanění  hrubé mzdy  ve výši přes  20% . Tedy  zvýšení  tohoto daňového odvodu. Zrovna  tak klidně ještě  k hrubému základu mohli připočíst ještě  náklady  zaměstnavatele na  teplo a světlo pro zaměstnance nebo číslo jejich  pracovních  bot a znásobit  to  velikostí  fasovaných modráků. Podléhalo by  to stejné logice.

Psal jsem o tom  opakovaně. Nemá smysl se  k tomu dále nějak vracet. Zrušení superhrubé je  návratem k normálu a odbouráním  podlého podvodu.

Řešila  se jediná  otázka  – na  jaké  dani se  následně  dohodnou  Babiš s Hamáčkem.  Sám pro sebe  jsem tipoval 18 nebo 19%. Nenapadlo mne, že  soc  dem nakonec  odsouhlasí Babišovi  nesmyslných  a  zdrcujících 15%.

Ekonomicky  činní  čtenáři  nyní  nepochybně  naštvaně  vyletí  – a co ti vlkuna tom vadí?! Že budem mít  víc  peněz?

Vážení, nečitelte se  – je  toho  opravdu hodně.  Tvrdím následující:

  • jde o úplatek  voličům  v gigantickém rozsahu, Babiš  si chce koupit  vaše  hlasy
  • tak velkém, že  je ohrožena  funkčnost  státních  financí.
  • tahle  sazba  je trvale neudržitelná, ne  bez kompenzací  zvýšením jiných daní
  • je  to daň  ve prospěch  těch  nejbohatších  zaměstnanců
  • je to  daň z které  hlavní prospěch budou mít zaměstnavatelé

Vše  zdůvodním a  doložím.

Pokud jde  o tvrzení  že se jedná  o úplatek voličům začnu svou  argumentací zopakováním  úvodní tabulky a přidám k ní  další grafiku:

a přidám  graf  volebních preferencí stran dle  vzdělání

Jestliže se  podíváme na  docházku  voličů k volbám podle  vzdělání, pak nejdisciplinovanější skupinou jsou  vysokoškoláci. Obecně  platí, že  účast  stoupá se  vzděláním.  Dále je  zřejmé, že  vysokoškoláci  a  lidé s vyšším středním vzděláním nejsou osloveni  stranami současné  vládní koalice.

Andrej Babiš  se  to  snaží  změnit  už  drahný  čas. Bez  úspěchu. Provedl tudíž  jeden  ze  svých pověstných názorových kotrmelců. Ještě  v lednu 2019  ohledně  15% daně z příjmu tvrdil „Zničilo by to celou ekonomiku, naše ratingy. Byly by ohroženy veřejné rozpočty a výplaty důchodů, Česká republika by šla do kopru,“ 

Takže  proto  nyní  15%!!!! To má hlubokou logiku…Přesto, že  tenkrát  nikdo  nic  netušil o nějakém koronaviru natož  totálnímu lock downu. Snaží  se  tyto dvě  skupiny nejlépe  vydělávajících zaměstnanců,kteří  zároveň nejčastěji chodí volit –  koupit. Přes peníze. Neboť oni na  snížení daně  vydělají nejvíce. Jak dokládá následující tabulka:

Zde najdete  kalkulačku kdo kolik při jaké  současné mzdě  ušetří!

Ale netřeba  počítat- ušetřit  nějakých 5%  daně  dá jiné  číslo s platu  20 tisíc  a zcela jiné  ze mzdy  139 000, což  je  horní  hranice  do níž  bude uplatněna  15-ti procentní daňová  sazba. Platy  vyšší než 139 000   budou podléhat  sazbě  23%. Tihle  Babiše  ani soc  dem stejně nikdy  volit nebudou.

Opozice,  media a  tzv. experti doslova  rajtují na té pětitisícovce pro důchodce. Ačkoli  v součtu jde o  drobné. Ve srovnání s tím, o kolik  rozpočet  přijde  zavedeném té  15%  sazby. A  to nikoliv  jednorázově  jako o úplatku pro důchodce, ale  každý rok znovu a  znovu. Jde  skutečně o drobné Babiš  operuje  s  číslem 74 miliard. Každý  rok opakovaně!!!  Co je  proti  tomu suma 15miliard jednou  a dost?  Já si myslím, že  to bude horší. Při tom  daň  z příjmu ze  závislé činnosti je  pro příjem státu, po DPH,  druhá nejdůležitější.

I v případě, že  by  Babiš  snad  mluvil pravdu a  šlo skutečně „jen“ o 74miliard, sníží se její výběr  fatálně  – o 1/4 oproti skutečnosti 2019!!! A  každý rok znovu a znovu. Protože  Babiš  si zkouší koupit  nové voliče. A  opozice nadšeně  souhlasí, protože  si připisuje  autorství  chce si tohle  jádro svého elektorátu udržet! Takže  je připravena, zcela mimořádně  to s  ANOšéfem prohlasovat. A jediné, co mu  vyčítají  je  sazba  23% pro ty se  superpříjmy! To prý zkusí odstranit! Viz  odeesák  Skopeček:

„Ale musí být doprovázeno jednou, spravedlivou sazbou daně ve výši 15 procent pro všechny. Odmítáme návrhy sociálních demokratů i premiéra Babiše na zavedení druhé sazby daně pro vysokopříjmové skupiny obyvatel, která není ničím jiným než pokusem zavést ‚daňovou sazbu závisti‘. Nechceme touto sazbou závisti trestat lidi, kteří díky své píli, podnikavosti či investicím do vzdělání vydělávají nadprůměrné příjmy,“

Takže  daň ze závisti?! Kde je nějaká  rozpočtová odpovědnost, které mají všichni plná mluvidla?  Kde je nezadlužování budoucích generací?  Protože  vzniklý  nový deficit lze  financovat jen  navýšením zadlužení nebo zvýšením jiných daní.  V bezprecedentním hospodářském útlumu. Žádný jiný recept neexistuje.

Tvrzení, že  to lze  vykrýt  úsporami zejména  v provozu státu  jsou naprosté bludy!  Každý rozpočet má předem určeno  nějakých 80% výdajů z minula. Vláda má prostor  cca  20%  na nové výdaje. A ušetřit  řádově  100 miliard  na  provozu státních úřadů  a ministerstev, když  má stát svázané ruce dodavatelskými smlouvami  a  mzdovými dohodami s e svými zaměstnanci? Jen za  cenu jejich naprosté paralýzy!  Jak dopadá takové  trvalé  šetření a škrcení státních výdajů plasticky   právě  vidíme třeba  v případě   hygienických  stanic!

Nespletl jsem se  ,když  píši  o  cca 100milairdách? Ale  vůbec  ne!  Stát nedávno zrušil daň z nabytí nemovitosti – což  je  plus  asi dalších 13 miliard. Takže  skoro stovka.

Opozice opět i v tomto případě nadšeně  souhlasila a hlásila  se k tomu, že ona  přece už dávno ji navrhovala  odstranit!

Tvrdím, že  ze  zrušených či snížených daní nejvíce  profitují  ti nejbohatší a zejména  zaměstnavatelé.  U zrušené  daň  ohledně  získání nemovitostí je  to snadno dokazatelné. Kolik  bytů, domů, chat, pozemků, a  dalších  budov  asi tak koupí  běžný pracující?  Jednu, dvě? Kolik  bohatý podnikatel či spekulant?  To nemluvím o rozdílu v  cenách,, když  sazba  představovala  4%  z odhadní/kupní ceny. Jinak to vyjde u bytu  2+kk a  úplně jinak u vily  Na Ořechovce či u Čapího hnízda  a pod. Kdo asi tak na zrušení téhle  zinkasuje nejvíce? Ten kdo kupuje  byt v paneláku nebo nový majitel  své třetí vily na Praze  6?

U  té superhrubé a zavedením skutečně  15% sazby  je  to stejné. Kdo získá více, ten kdo bere  20 nebo 120 tisíc?  Snadný počet.  Jenže  já tvrdím, že  na  tom získají především  zaměstnavatelé.  Ty nyní  Babišovsko Hamáčkovký handl  vysloveně obdaroval. Až  zaměstnanci přijdou  s tím, že  by jako pro příští  rok chtěli navýšit  platy, tak uslyší, že jejich  mzda   od ledna  automaticky  vzrostou o 5%.  Aniž by  to zaměstnavatele  cokoliv  stálo. Tohle  by nevyčaroval  ani David  Copperfield.

Naopak  – očekávám, že  v nemalé míře  dojde k tomu, že zaměstnancům  se  majitelé v řadě případů pokusí vysvětlit, že jako  ten koronavirus a krize, že  firma  má  potíže a  jim  tudíž těch 5%  daňové úspory  nechat  nelze  nebo ne  celá protože…   A kde  to zafunguje úplně  super je státní sektor. Tady  už  opravdu nikdo nemůže  počítat  s nějakým opravdovým přidáváním. Všechno zařídí  zrušení superhrubé.

Nikdo  a ze  všeho nejméně  opozice, její  „experti“  a mediální hlásné trouby  naprosto neřeší, kde na  to stát  vezme,tedy na  vykrytí  rozpočtového výpadku vlivem snížení  daní  na 15%. Z  čeho vzniklý rozpočtový  gap vyfinancuje. Babiš na tyhle otázky  neodpovídá, Schillerová také ne. Ta jen plká  cosi o investici do budoucnosti! Ostatně  počtětě si sami:

„Nacházíme se v bezprecendentní hospodářské krizi, která je srovnatelná s krizí ve třicátých letech. Ekonomický růst se podporuje dvěma faktory, jedním z nich je spotřeba, druhým jsou investice. Obojí tato vláda dělá,“ podotkla k tomu ministryně financí Alena Schillerová v Událostech ČT. „Zrušení superhrubé mzdy je investice do budoucnosti. Neřeknu, ze které kapsy to vezmu. Postupně se nám to bude vracet na příjmech rozpočtu, které získáme tím, že nezaškrtíme spotřebu,“ dodala.

Paráda, že?  Takhle mluví  správkyně  státní kasy, kdy  se připravila řádově o 100 miliard příjmů v době, kdy je vytvořeno l gigantické zadlužení   půl bilionu korun a země je i podle ní v nejhorší krizi od  30-tých let….Ona nám neřekne, z které  kapsy  tu stovku za  zrušené daně  vezme…..!!!! Tak co nám vlastně chce  říci? Že nic  neumí,nezná, neovlivňuje, že je jen ministryně  financí?

Takovýhle velký a  navíc  naprosto bezkoncepční podtrh na  rozpočet  je doopravdický problém. Tohle už není rozdávání koblih,jde  o  ohrožení   finanční stabilitu státu, jasné nakročení  na řeckou  cestu. Se  všemi důsledky. Pouze  a jen kvůli  uplácení voličů. Vládou  i opozicí. Nikoho to nezajímá, nikomu to nepůsobí  vrásky.

Za potlesku rádoby  expertů,rádoby novinářů a  rádoby  kritických občanů.  Zoufalý  mix, likvidující každou naději na  lepší příští.

Ale ti, kteří  financím rozumí se přeci jen začínají  ozývat. Vněděli u Václava Moravce  se  proti zrušení  superhrubé mzdy, forsírované  snížením daně na  15%  neslýchaně  ostře  vymezil guvernér  ČNB Jiří  Rusnok- cituji:

V kontextu České republiky  je to zbytečnost, zbytečně vyhozených  desítek  miliard … a donekočna  máme  deficit  100 miliard.  

Pro pořádek na  svou  čest tvrdím, že  článek byl psán v  sobotu, tedy o den  dříve  a ten Rusnok a pár  drobností byl doplněn  až v neděli večer….

Ne  jednorázový příspěvek  penzistům je problém. Tím je  plošné nakupování  voličů všemi partajemi napříč  spektrem  spojené se  zrušením superhrubé mzdy!!!! Tohle  s eneobejde v budoucnu bez  drastických dopadů.  Tyhle  Babišovi  koblihy nám obrátí  žaludek tak, jak si dnes neumíme představit!

Na  samý závěr  si neodpustím otázku -všimli jste  si trvale  rostoucí  inflace, díky tomu jak  rostly  mzdy a  důchody?  Dalším účinkem té páteční dohody  je, že  pokropila  naši  silně zduřelou inflační křivku živou  vodou. Se všemi důsledky, které k tomu patří. To ovšem neřeší už vůbec nikdo.

Jo a právě jsem přelouskal jistou  alternativu, pojímajcí  se  nad  tím, jaký je  Andrej pašák,  jak stopnul  ty korupční  penězovody, takže  nyní  přidává a  důchodcům a snižuje  daně  daleko více  než plánovala  pravice….. Má ty  svatá  prostoto! Autor,vzhledem k tomu, jak dlouhý  ten blaf  byl, musel být určitě  gramotný. Zjevně  ale  praktická znalost  čtení  a psaní    ještě  negeneruje  schopnost  chápat  jednoduché  souvislosti a dopady. Stačí nadšení a  víra.  Jo, Andy je  pašák….

Bohužel v naší situaci platí , že  lžou a podvádí  úplně  všichni. Jejich zájmem je  udržet se/přijít za každou cenu  opět k moci. Ať to stojí co to stojí. Voliči se nakupují bez ohledu na  zruinování státních financí. Jiný  závěr   učinit bohužel nelze.

A ještě něco, než článek definitivně /snad/ uzavřu – důchodci prý  dostávají  přidáno kvůli koronaviru.  Držel jsem to  z a jasný  blábol.  Jenže  když  každý  den  čísla nakažených trhají  rekordy, on to nutně  jen blábol být  nemusí. Je  zřejmé, že  se na nás  řítí  epidemický průšvih.  Tak nějak si představuji  denní přírůstky  k datu voleb  – obávám se, že číslovka  1000 jaksi nepostačí. Snad  2000? Netuším. Ale  lze počítat   s tím, že  jestliže  to takhle  dopadne, tak  Babiš  a  celá  ta jeho povedená  vláda  se ocitnou pod  tvrdou palbou. Je  to jen spekulace  – není tohle  důvod  pro  ten rychlý jednorázový  přídavek a  především pro  to prudké a ekonomicky  nesmyslné  snížení  daně  z příjmu FO?  Vůbec  se  to nedá vyloučit.Takže  zase – plošné kupování voličů. Na dluh!

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.