Žákajda ve stínu koronaviru


Nevím, jak  jste prožívali  dnešní datum vy,  ale  já z něj byl, co by  školák a později student  vždycky  per plex. Úplně  grogy. Už  poslední  týden ještě  prázdnin nestál  vůbec  za nic, protože  vědomí, že  spadne  klec  a bude po žížalkách prázdninové  volnosti  a zase začne  ta  denní  rumařina s bezpočtem domácích úkolů, písemek, zkoušení   a  ostatních  školních  příjemností mne silně   deptala.  Jenže  čas  ani kalendář se nedají  zastavit.  Marně  člověk toužil po dvou rocích prázdnin o  dobrodružství  s  tím spojených nemluvě.

Můj  vnuk  dnes opět maže  do  školy. Po půlroce.  Tak jako naprostá většina  těch  školou povinných či se  dobrovolně  vzdělávajících. Za  normálních okolností bych napsal, že  jim závidím, protože  já  zažil  nanejvýš  jen uhelné prázdniny,  kdy  zkrátka  komouš, natruc  pětiletkovým plánům a  socialistickým závazkům, nedokázal zařídit  vyrubání  dostatečných  tun uhlí,  takže se   s ním muselo šetřit  pro nezbytnou výrobu. Jedny, ty nejdelší,  trvaly  tři týdny, co si pamatuji. A co  je  jednadvacet  dní oproti  půlroku?

Ale nezávidím mu  ani trochu, jakkoli si jsem jistý, že  jednou  s nostalgií  v hlase  a zapíranou slzou  v oku  povypráví svým dětem  a  vnukům jak to tenkrát  v  tom dávno vzdáleném roce 2020   bylo když  tu řádil ten koronavirus…

Koronavirus? Koronavirus!

Ne nezávidím  našemu Rampepurdovi ani dalším malým a velkým  študiosům. A nezávidím ani sobě  a  svým vrstevníkům. A tentokrát nikoliv  proto, že  by mne  děsily nějaké písemky, testy,  zkoušení, seminárky  zápočty, zkoušky atd.atd. Už dávno mám vyzkoušeno, že  tohle  se  dá zmáknout. A když  to jeden  dal v minulosti, proč  by  to nezmáknul znovu? A  stejně tak vnuk…

Jenže  o  tomhle  letošní  letošní 1. září a začátek školního  roku  není. A  troufnu si tvrdit, že  není  ani o vzdělání jako takovém.

Než  budu vysvětlovat  proč, odbočím.  WHO, v souvislosti  se znovu otevřením škol vydala  zajímavé prohlášení z  kterého si dovolím  ocitovat:

Evropu čeká se začátkem nového školního roku obtížný okamžik v boji s koronavirem. Na tiskové konferenci to dnes řekl ředitel evropské pobočky Světové zdravotnické organizace (WHO) Hans Kluge.

A pokračoval:

„Dosud víme, že školní prostředí nebylo hlavním hybatelem epidemie,“ uvedl Kluge. V poslední době se ale podle něj objevuje stále více důkazů o tom, že děti hrají důležitou roli při přenosu viru a to především v různých smíšených skupinách, kde se od nich nakazí dospělí. Právě mezi dětmi a mladistvými se přitom SARS-CoV-2 šířil v letních měsících ve zvýšené míře.

„Mladí lidí nemusí nutně (na covid-19) zemřít, ale je to tornádo s dlouhým ocasem. Je to multiorgánová nemoc, virus tedy napadá plíce, ale i srdce a další orgány,“ upozornil Kluge. Nebezpečím podle něj je také to, že se od mladých nakazí starší lidé, u nichž je průběh covidu-19 obvykle vážnější.

Kluge zároveň vyjádřil přesvědčení, že svět je na případnou druhou vlnu pandemie připraven mnohem lépe, než byl připraven na počátku roku. „V únoru nás rychlost a míra pustošení zaskočila… Nyní mnohem lépe víme, co funguje,“ uvedl.

Tady,  v tom, co vyjevil pan Kluge, je  koncentrováno to, co mi naskakuje  jako totální červená s  dnešním dnem.  Jeho prohlášení pokládám za  velmi a velmi decentní, ne li rovnou zcela nepřiměřený  popis  situace.

Proč  byl v  souvislosti  s CoVodem na  jaře  zaveden v podstatě  celosvětový lock down?  Protože  se koronavirus  tehdy  šířil  s naprosto bezpříkladnou  rychlostí  a  jeho smrtnost  se pohybovala  mezi 8-15% zasažených.  Což  se  stalo politicky  neúnosným.  Pro drtivou většinu politických reprezentací. I  pro ty,které  původně  hodlaly  svou populaci nechat tak zvaně promořit. Ze  zemí  našeho civilizačního okruhu  tak zůstala  jediná, jenž  CoVidu  nechala  volnou  ruku  –Švédsko. Pro ty, co tvrdí, že  korona  je humbuk a  jde o chřipčičku  si dovolím  popsat  výsledek švédského  benevolentního postupu.

Do pondělí se ve Švédsku nemocí covid-19 nakazilo přes 86 tisíc lidí, 5810 z nich zemřelo, virus si tak vyžádal 575 obětí v přepočtu na milion obyvatel. Úmrtnost téměř  7% z nakažených, která  tím asi desetinásobně přesáhla tu v sousedním Norsku a Finsku a asi pětinásobně dánskou. Tyto státy omezení  zavedly.Švédové vykázali na ekonomické úrovni stejnou míru propadu  jak u nás  v ČR. Takže  v konečném sumáři  12x  více  mrtvých a  žádný  ekonomický zisk. Pořád humbuk a chřipčička?

Proč o tom píši?  Protože je  zcela  evidentní, že  nyní se  svět, respektive  zejména  Evropa  a  především ČR,  vydaly švédskou cestou. Se vším všudy.  Samozřejmě  to nikdy  není oficiálně řečeno.  Místo toho slyšíme  řeči  o chytré karanténě,  trasování a kdo ví čem ještě. Jenže  od  místních epidemií  v karvinských  dolech je  zřejmé,  že  naši nejvyšší  prostě  najeli na  švédský  model. Protože  žádná  karanténa, natož  snad  chytrá se nekoná. Nejlépe  o  tom svědčí  poslední a  aktuálně  platný tzv. semafor. Pár  okresů zelených, Praha  oranžová. Ovšem co do  nějakých opatření?  Oranžová  Praha  má  daleko benevolentnější režim, než  ty  které dodnes platily  v okresu  Frýdek Místek. Ačkoli je  dnes naprosto prokazatelně  ústřední peleší  virovou.  Ještě  má někdo odvahu  blábolit  o chytré karanténě o nasazování  konkrétní situaci  přiměřených opatření?!  Babiš  s  Vojtěchem prostě  buď  opatření doopravdy  denně  losují nebo a to pokládám za ještě  horší, se řídí  zejména náladou veřejnosti. A do  toho nám přichází začátek školního roku.

Mohu zblízka  sledovat zcela konkrétní  případ  někoho,   takto zaměstnance  státního úřadu, který se  zúčastnil předepsaného  školení této organizace, kdesi. Omluvy  na  tento  úřednický potlach  se nepřipouštěly, dovolená  neposkytovala.  Školení proběhlo a záhy po jeho  skončení se ukázalo, že mezi účastníky  byl někdo s  koronavirusem.  Místo totální karantény  na  všechny  další účastníky, kteří se mezitím rozjeli do svých domovů napříč  republikou a  následnou karanténou pro všechny, kdo mezi tím s nimi přišli do styku, ji dostalo jen pár  účastníků z toho povedeného kurzu  a ostatní, zejména mimopražští, byli ponecháni sami sobě. Nikdo je nehnal na testy,natož aby je dal do karantény. Zřejmě pod heslem  – na venkově  je zdravý vzduch, ten to obstará  sám.  Opakuji  znovu, jde  o státní úřad, který  by  především měl ctít  a aplikovat  předepsané a  vyhlášené postupy.

Takže  ještě mi někdo  něco  hodlá vyprávět  o té chytré karanténě, jíž  budeme  viru čelit? A  jak to je pod kontrolou? Ve  světle  současných rekordních denních i týdenních   přírůstků, překonávajících už  dávno  jarní  čísla. to zřejmě nikdo nezkusí.

Zkrátka  kolem nás  probíhá  druhá  vlna. Šířící se daleko rychleji  než ta  první. Protože  ji nikdo a nic  netlumí.  A do toho startuje  školní  výuka. Ministerstvo školství  prý vypracovalo manuál a  má  to, jak jinak -pod kontrolou….  Tohle  sousloví mne děsí  ze  všeho nejvíce – máme  to pod kontrolou. To poslouchám už  do  Karviné…  Tehdy dvě ohniska na  dolech, pod  tou kontrolou a  dnes???? Husí kůže  jako reakce.

Vrchnost změnila  rétoriku – čísla  už nijak neokecá, tak operuje s  následujícími hláškami  – většina nakažených má žádný či nanejvýš  lehký průběh….  počet  vážně  nemocných nestoupá…. 

Nicméně  čísla  denně zemřelých  jsou stejná  jako na  jaře  – denně  2 až  4 nové kousky. Tohle všechno v  situaci,kdy  děti   nechodily  do školy.  Co že  to  říká pan Hans  Kluge  z WHO?

Tohle:

V poslední době se ale podle něj objevuje stále více důkazů o tom, že děti hrají důležitou roli při přenosu viru a to především v různých smíšených skupinách, kde se od nich nakazí dospělí. Právě mezi dětmi a mladistvými se přitom SARS-CoV-2 šířil v letních měsících ve zvýšené míře. Nebezpečím podle něj je také to, že se od mladých nakazí starší lidé, u nichž je průběh covidu-19 obvykle vážnější.

Tahle  ruleta  se dneškem začala  točit  a hrát!  Děti se ukazují jako ideální přenašeči. Kteří na jaře neměli šanci  šířit  vir, protože  školní docházka  se zmrazila.  Sami  jsou v  naprosté většině  nakažení bez příznaků.  Představují  ideálního bacilonosiče – právě pro tu  bezpříznakovost!   Se  ze  škol začnou vracet do rodin….. Aby  CoVid  předali dále.

Moc mne interesuje,   jaká čísla nás  čekají  dejme  tomu z a 2-3 týdny.Připočtu li k tomu skutečnost, že   končí hezké počasí,  s  tím, že se z venkovních prostor  přemístíme  do  těch vnitřních,  že  udeří  mlhy, plískanice, prostě  ideální prostředí pro šíření kapének pak…

Pak před  sebou  vidím neradostné  scénáře  a celou kupu  naprosto nezodpovězených otázek. S  jedinou jistotou  – skutečností, že  minimálně  čeští papaláši totálně promrhali  čas, který  si tak draze  jarním lock downem koupili.

O  tom školním  CoVidovém manuálu se už nyní  mezi  kantory vyprávějí doslova  hororové  story. V kostce  – nic neřeší, za  nic  ministerstvo nepřebírá odpovědnost. Jedno  z mála  striktních  nařízení se týká  samotných  kantorů  – do  školy musí  všichni, bez ohledu na věk. Jediné,  co je uznáváno  jako výjimka  jsou tzv. rizikové nemoci  – cukrovka, tlak, atd. atd.

Jsem zvědav,  jak  dlouho  školy  budou fungovat. Tedy  jako vzdělávací  ústavy, nikoliv  jako  ideální  inkubátory pro šíření  CoVidu.To druhé nepochybně  začnou excelentně  zvládat  už  ode dneška. K dispozici je  totiž jen  velmi  omezený  počet kantorů.  A jakmile  začnou  odpadávat  už první  ze zahajovací sestavy,není za ně  náhrada.  A když  snad  hygiena  vyhlásí karanténu nad  školou?  V takovém přpadě Plaga  hrdě prohlásil, že  jeho manuál  myslí i na  náhradní dálkovou výuku…. Jenže ta  je  v  tom spisku pojmuta  převážně  také jen  formou  doporučení a  hraběcích rad.   Ačkoli se nabízela možnost přes prázdniny  dát  dohromady  nějaké standardy  dálkového vyučování a to nikoliv  přes  internet  nýbrž  pomocí  televize. Tu  mají  opravdu v každé rodině.Ale  za  to by  ministerstvo a zejména ministr  nesli  osobní odpovědnost…. Jen tohle   za žádnou cenu! Nikdy!

Ale  otázka  vzdělávání  je  dnes  a v tomto školním roce až na nějakém 387. místě  důležitosti.

Evidentně  jde především o  zachování ekonomického provozu! Proto už  žádné úlevy typu prodloužené ošetřovné. Jen to ze  zákona  a  pak dovolená  holenkové, či spíše holomkové! Vlastně  – vážení rodičové! Omlouvám se. Proto je  výsostným  cílem znovu otevření škol nikoli  vzdělávání  další generace, nýbrž  funkce  školy  jako  úschovny  pro děti, aby  rodič  nebyl vytržen z pracovního procesu. .

Jenže  jde o klasický účet bez hostinského. Výše stojí, že  Švédsko  žádné  restrikce na  jaře  neprovedlo a jeho hospodářský propad  se rovnal tomu našemu. Proč?    Protože  žijeme  v multidimenzionálním ekonomickém prostoru.  Málo která  výrobní firma  si produkuje  všechno k finálnímu  výrobku  od  A  do Z. Jestli vůbec ještě nějaké.  Žijeme  v době kooperací a to dokonce globálních *-transatlantických. Jeden  producent je odkázán  na  řetězec  svých subdodavatelů a jejich  dodavatelů.    Na  tom jarní koronavirus  nic nezměnil. Ani nemohl.  Ekonomika  je  tak, jako celek, enormně  zranitelná.  Jakmile  zavře  jeden článek řetězce, zastaví se  celý. A jak  asi tenhle  celkemnestydatý  kalkul našich papalášů  vyjde, pokud  se CoVod  začne  ve  školách šířit  asi stejně  jako  v dnes  už  proslulém pražském baru  Techtle  Mechtle? To, že  školáci  nebudou  chlámat  brčky co si  z jednoho kyblíku na tzv. kýbl párty?  T asi opravdu nebudou,  Ale prckové  i  skoro dospěláci si najdou  zcela určitě jinou podobnou zábavu. Oni přece mají skoro imunitu!

Promítněte  si do toho děti,jejich  koncentraci ve  školách, snadnost  šíření viru jeho extrémní přenositelnost a nemožnost zjistit , že ten  váš  školák se  s ním setkal. Co s tím chcete  dělat ve vaší rodině, jak tomu hodláte  čelit?  Ano, ptám se vás, protože  vrchnost  vám nijak nepomůže…. Ta  má  zájem jen na  tom, abyste  si dnes i zítra  odpíchli. Jak chcete zabránit  tomu, aby  od  dětí to nechytli  vaši rodiče  či prarodiče?   Když víme, že  chytrá karanténa  je  chiméra  a k tomu dokonale hloupá ne li přímo idiotská?

Ovšem nejen  karanténa. Nedávno se  mainstreamoví  mudřecové a  zejména pravicoví politikáři  zase pojímali tím, že bylo výročí opětného   zavedení  placení prvních  tří  dnů nemocenské. A  vyčíslovali, kolik díky  tomu  přibylo do statistik nemocných a  jaké  hospodářské náklady  s tím jsou spojeny. Tvrdím, že  v  dnešní situaci  se tento krok  vlády  jeví  jako  mimořádně požehnaný a  z mého pohledu jde snad  o jediné  funkční a účinné  protikoronavirové opatření.  Za tři dny  v posteli nejspíš  půjde nyní zjistit, zda  nemocný má  chřipku či CoVid a nikdo nic  snad  nezkusí přecházet. Ale politikářští  šejdíři a jejich hlásné  trouby  melou  dál  svoje bludy.

Ale není jen  o vás/nás.  Zajímá mne  jak  je  zajištěn provoz kritické infrastruktury, jenž prostě MUSÍ  fungovat za  všech okolností. I  ti,kdož  v ní působí  totiž mají děti.

Řešení nevidím.  Izolovat se od vnějšího světa  lze  jen ve  velmi omezeném měřítku a  navíc  jen pro omezený  počet lidí.

To nemluvím o případech,  kdy by  šíření nemoci vyeskalovalo  a  školy nuceně  ve větším měřítku  zavíraly. Pak dojde k decimaci  ekonomiky tak jako tak. Stejně  jako  Babiš  nakonec  uzařel karvinské doly, ačkoli  do posledních  chvil se tomu bránil a tím se postaral o první letní rozšíření koronaviru.

Je zcela evidentní, že  čeští papaláši  všechno vsadili na jednu kartu    – virus má nyní  menší  zdravotní dopad a  méně  vážných případů….  Tohle je jejich mantra.  Co když  ovšem šlo  jen buď  o momentální, příznivou,  mutaci, jež  vystřídá jiná, s  daleko větším dopadem  nebo   nebo  vir jen na  chvilku zeslábl vlivem letních klimatických podmínek?

Pro jistotu  se Babiš  s Vojtěchem  zbavili jakékoli nominální odpovědnosti – záměrně  vytvořili prostředí, kde jsou už jen  takzvaně  informováni  a  za vše zodpovídají odborníci. Kteří  také  poslouží jako obětní beránci, když..  Stejně  se zachoval Plaga  na školství.

Letošní školní rok  je  ve  stínu koronaviru.  Netuším, co se  stane. Existuje  jen  jeden  dobrý scénář  a tisíce  špatných a ještě  horších.

Vlastně  ty  dobré mohou být dokonce dva

1- virus  bude  dále  rychle oslabovat, až se vyčerpá

2- dočkáme  se  v masovém  měřítku  funkční  vakciny.

Jinak…No uvidíme. Nic  zásadního dělat nelze. Jen doufat, že  právě my  jsme si vytáhli dobrý los.

Takhle  vypadá  dnešní 1. září. Ne, žákajda  mne opravdu, ve stínu koronaviru  neděsí.

Dodatek:

Co mne  naopak,kromě  viru samotného, děsí  zcel a mimořádně  jsou čeští  fousové, co  mají  koronavirus  v  gesci. Právě  jsem tenhle  článek doredigoval a  už jej musím  dodatkovat.  Protože s e čerstvě  na webu objevil komentář  klauna  Kena, omlouvám s e -ministr a zdravotnictví  Vojtěch  ke  koronaviru – pokochejte se sami:

Pan bohuželministr  si zásadně plete  významy  slov  – konkrétně  naivity  a  neschopnosti  či doslova lepmlovství. v jeho slovníku znamenají totéž, v mém nikoliv.

Tak oni /kdo oni?  Mohl by  to konkretizovat?/ si mysleli…  znovu opakuji  zd e už  zdomácnělý  výrok  mého profesora  deskriptivy na střední,  jistého prof. Beneše  – myslet, studente, znamená kulové vědět!  A  to je přesně  váš  případ  pane bohužel ministře!

Jenže  jen v  té lepší  variantě!  V  lednu jste  tvrdil, že  se  nás koronavisrus  nezasáhne. Veřejně. Mohu  to doložit. Nebyl a to pravda. O měsíc  později, že stát  má  dostatek  z nutného zdravotnického materiálu. Neměl nic.   Pak, že nemocnic e jsou připraveny. Opět v rozporu  s  realitou.  A  tak bych mohl pokračovat. Nyní jste se – podřízením  krizové  komise pod hlavní hygieničku zbavil  odpovědnosti.Dále  jste nejprve  zapříčinil nejprve  snížení významu prof. Prymuly a  inicioval  jeho odchod z ministerstva, což  jste nyní korunoval hrubou urážkou  na konto jeho nástupce  doc. Maďara a  dosáhl  toho, že  odešel  z odborné komise i on. Byl jste  a jste  to vy, kdy neustále tvrdí, že  má situaci  se  šířením CoVidu pod kontrolou, že  chytrá karanténa  funguje.  Nic  z  toho prokazatelně  se nezakládalo na pravdě!

Tohle, pane  bohuželministře není naivita. To  je  neschopnost  V lepším případě. V  tom,kterého se obávám já, jde o čisté lepmlovství.O  tomhle  je  dnešní  text Kosy  a jeho sdělení! Nechci se  totiž dočkat scénáře, kdy  se narychlo budou  stavět polní nemocnice na  zimních stadionech a kde „zdravotnický personál“  bude tvořit  sbor  dobrovolníků z Armády  spásy! Tohle bych  opravdu nerad.  Jenže s vámi  a Babišem to určitě  nelze vyloučit…..

Dodatek č.2

Jsem si jist, že  leckdo má  moje  úvahy o koronaviru za  mylné ba poplašné.  Psal jsem, jak mi  známá fakta  vycházejí. Aniž  bych znal  následující  článek jedné genetičky  se  světovou pověstí. Má následující  nadpis

Virus není ani silnější, ani slabší než na začátku pandemie. V zimě může být hůř

Přeji si, aby  se  ona hluboce zmýlila  a nadcházející měsíce ji  odhalily  jako neumětelku.  Rád  si  potom vyslechnu  stejné,   v takovém případě plně  zasloužené, komentáře na  svou adresu.

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.