Koronavirová pandemie – co očekávám od koho


Dodatečný úvod:

Tenhle  článek byl psán minulý pátek a sobotu. Nezachycuje tedy  včerejší večerní Babišův blábol k národu,ani  Vojtěchovu  rezignaci.

Původní text

Že jsme uprostřed koronavirového průšvihu je  jasné snad už  každému. Bez ohledu na  to, jestli na  CoVid  věří nebo ne. Otázkou zůstává už jen to,  jak bude  velký. Míním u nás, v  České republice. Protože jen ta  by nás  je naším zájmem.

V podstatě  jeho rozsah ovlivní jen  tři zásadní hráči:

-politici

-media

-chřipčičkáři

Ostatní mi vycházejí, podle mojí soukromé analýzy,  jen jako víc  či méně  důležitý kompars. Takže máme- li vyjít  z nadcházejících  týdnů a měsíců s  co nejmenším pošramocením, i když slovo nejmenší nejspíš bude   těžkým eufemismem, pak je na  čase  si definovat, čím by  asi  tak uvedené  tři pro další vývoj zásadní  skupiny  mohou  ke konečnému výsledku  přispět.

V dalším najdete, co od nich  v současné situaci očekávám já. A  rovnou dodávám, že jsem  se držel maximálně při zemi. S výjimkou jedné skupiny. Té poslední.

Nikomu svůj  seznam  nevnucuji. Klidně  si sestavte  vlastní, či ho rovnou odmítněte. CoVid nás  ale  stejně  všechny  dohoní. V mnoha  různých podobách. Ať už triviálně  jako onemocnění, či svými   důsledky  obecné pandemie a boje proti  ní. Tedy přes  různá omezující opatření či vyvolané kolapsy  v  ekonomice, na  pracovním trhu nebo fungování veřejné či soukromé správy. Ale dost řečí a pojďme na konkrétno.

Politici

Jakkoliv mám na  mysli především vládní  garnituru, vše  se týká zároveň i opozice. Logicky! Protože  může pomoci, eventuálně  dobrými obecně prospěšnými nápady, ale  v každém případě  alespoň  tím, že přestane  kalit  vodu a  hrát  svou ruskou ruletu  typu  – čím v  pandemi  hůře, tím pro nás  lépe. V níž  jsou , bohužel už  téměř  mistry. Poslouží nám už jen tím, když bude  proaktivně mlčet.To ale po ní žádám příliš.

Takže se  vraťme především k vládě. A rovnou řeknu, že  od ní a  totéž platí pro opozici, očekávám, po dosavadních zkušenostech  z řešení  epidemie, naprosté, až  triviální minimum.  Stejně jako od opozice. U té už  jsem vysvětlil , co konkrétně.

Zde je můj  seznam toho,na  co vidím jako její  zcela  prioritní úkoly fatálního významu:

1- že  připraví urychleně funkční krizové plány, jak udržet v  chodu  krizovou infrastrukturu. Tedy dodávky elektřiny, plynu, vody, bezchybnou funkci čištění  odpadních vod, odvoz odpadků, telekomunikační sítí,  tok nutného  maloobchodního  zboží, především potravin a dalších nezbytných komodit

2-zajistí základní funkce  státu, tedy především jeho řízení na  všech úrovních, alespoň ve válečném režimu

3- udrží obecnou bezpečnost v zemi

4- spolu s  ČNB a komerčním finančním sektorem zaručí stabilitu měny, funkčnost  finančních trhů, zabrání eventuální panice  a runu na  banky.

5- zabrání kolapsu zdravotního systému, jakkoli přetížení nás  asi nemine

6- ohledně nových nutných ekonomických opatření, zejména  v  dalších programech státní pomoci si bude počínat  s maximální možnou efektivitou, kdy  jediným kritériem se  stane  poměr náklad/efekt!!! Kvůli  co nejmenšímu zadlužování státu.

Možná se vám to zdá triviální, ba směšné ,ale  já doopravdy žádné větší očekávání vůči vládě, potažmo opozici  –   nemám! Když dokáží zajistit tohle,budu spokojen.

První vlna viru a zejména  to co následovalo v létě, mne přivedlo  k velkému vystřízlivění!!!

Honba  za předvolební popularitou, absolutní nadřazenost  marketingu nad  reálnou situací a potřebou, moderování opatření podle  nálad  veřejnosti a jejího  očekávání,  vycházení vstříc  lobistům a  zájmovým skupinám, vlastní ekonomické zájmy  politických hráčů – to byly  největší  markanty  chování českých politických elit a zejména těch vládních od května  do půlky  září.  Bez okamžitého opuštění těchto principů a především ochoty  vlády  protlačit, byť  i za  cenu  ztráty  volebních preferencí  pro široké vrstvy  nepříjemná opatření a  nedat se zlomit  následnou  mediální kontrasmrští a pořváním lobistů a  samozvaných geniů, nemá tahle  zem šanci.

Nejsem sám, kdo opakovaně píše, že  věrně kopírujeme  izraelský scénář, jen s  časovým zpožděním několika  týdnů. Potud nic nového. Jenže  osobně už Izraelcům závidím jejich stát, jakkoli jsou počty  nakažených děsivé. Protože je zřejmé, že minimálně moje  očekávání uvedené pod  body  1,2,3 a zřejmě i 5 jsou  splněny. I přes  astronomická  čísla  denních  nárůstů.

Evidentně  dokáží ochránit  před  virem efektivně  personál elektráren, vodáren, plynových rozvodů a stanic,  síťových operátorů i zdravotnický aparát  v nemocniční a záchranné síti. Státní a  veřejná  správa je  také  funkční a  o bezpečnosti v zemi není nejmenších pochyb. Armáda je  dostatečně  velká, aby  eventuálně suplovala  policii a vynutila pořádek. A také je  silovými složkami nekompromisně vynucován. Funguje i svoz odpadků a podobné služby. Zásobování je nedotčeno. Nezaznamenal jsem informace, že  by  u nich onemocněli na  CoVid  rozhodující  členové krizového štábu typu  hlavní hygieničky nebo ředitele  ÚZIS. Zkrátka mnou požadované  existuje.

Máte  jistotu, že  jestli se během, řekněme  3-4 týdnů došplháme  na  stejné počty  nově  nakažených jako Izraelci, což  v žádném případě dnes není vyloučeno, mé dnešní minimum očekávání od politiků  se úspěšně poměří  se  současnou izraelskou  realitou?  Jste opravdu takoví  bezbřezí optimisté, když  vidíte  Babišovy  názorové  veletoče a do nebe  volající packalství klaunministra  Vojtěcha a až  záškodnickou radost  všech možných Kalousků, Pekarových -Adamových, Fialů, Stanjurů, Skopečků,  Okamurů, atd. atd? Ve světle  selhávajícího testování a trasování?   Aniž  by nám zde  v každém okamžiku hrozili  muslimští atentátníci a prožívali akutní politickou krizi v zemi vyplýavjící  z nedohodly  Netanjahua a  Ganze ohledně rozpočtu! Přesto se  v Tel Avivu  dokáží, na  rozdíl od  nás  nesmiřitelní političtí soupeři domluvit na  tom, co je  ohledně  CoVidu  životně důležité. A především  – přijmou za  svá rozhodnutí odpovědnost. I když   to znamená , že  vládní koalici opustí jedna  ze  stran. Opravdu někdo totéž  čeká od Babiše, Fialy, Kalouska  či Okamury?

Ale především – tu nejhlavnější odpovědnost nese ten, kdo vládne! Babiš  se vykrucuje, fňuká, klame, odvolává , co odvolal – ale zodpovědný je  především a jen on. A doslova nejčernějším humorem  jsou  kecy Babišáků o tom, že  on jen  v létě vyšel vstříc přání lidu, že  prý je to demokracie….Jestli je  tohle  demokracie, pak  voda, sama od sebe  teče do kopce a zítra napadne metr sněhu a  tihle demokrati si budou moc postavit huhulála!  Vláda tu není od toho,aby  vyšla  vstříc  nějakým přáním,nýbrž od toho,aby  dělala , co doba a  situace vyžaduje! Stát není hospodská sešlost ani internetrová blábolírna.

Ne, vůbec si nelze být jistý  tím, že  vláda  má  aspoň  krizové scénáře pro zajištění provozu kritické infrastruktury,nejnutnějšího zásobování, zajištění bezpečnosti v zemi a  výkonu státní správy,či funkce  zdravotnických zařízení. Natož, že  to v reálu dokáže  udržet. To by  totiž znamenalo, že  máme  dost testovacích kapacit, vyhodnocování vzorků a  účinného trasování. Ne  samoúčleně, ale kvůli tomu,aby  byla maximálně zajištěna  ochrana kritického  personálu!!! Protože  bez něj žádná nemocnice, elektrárna  nebo zásobovací automobil , bezpečnost na ulicích, atd. fungovat nebude!!!

O tohle  se nyní hraje a proto znovu biju na poplach.  Aby  za pár  týdnů Babiš  zase  drze nefňukal do médií –já za  nic nemohu,  kdyby  nám byl někdo řekl….

Ostatně nejsem sám, Daniel Münich -špičkový prestižní  český ekonom, bývalý člen vládního NERVu, současnou situaci charakterizuje  stejně  jako já:

…Tedy, že český stát je sice schopen běžné rutinní opakující se administrativy. Ale jakmile dojde na složitější reformní záležitosti, kdy jde o více než parametrické změny, nebo dojde na urgentní věci, jako je dobudování trasovacích a testovacích kapacit kvůli covidu, tak český stát jako institucionální komplex selhává….

…..Tu strategii u covidu /nechme to být , ono to nějak dopadne – pozn.vlk/ se bude podle mě vláda snažit držet až do krajských voleb. Bude se tvářit, že se vlastně nic strašného neděje, že není třeba dělat zásadní změny. Bolestná opatření omezující život v zemi a chod ekonomiky přijdou nutně až pak. Pokud se vláda nerozhodne včas pro nějakou verzi další uzávěry, udělají to lidé tím, že se sami ze strachu zavřou doma. Samozřejmě se zbytečně vyššími náklady a ztrátami.

Záměrně  říkám -víc od politiků dnes nepožaduji. Jen to, že  dokáží udržet  v chodu alespoň ty úplně nejzákladnější funkce  státu!  Tohle by mi stačilo. Ale že to zajistí? Věříte  tomu?

Pojďme  k druhé  rozhodující skupině – médiím.

Co od nich  očekávám? ¨Pár  věcí  a nikoli nedůležitých, bych dokázal vysypat  z voleje. Nedám však ani jednu. Neb znám realitu. Takže od nich nečekám vůbec  nic! Tihle se nezmění. Považují se,  všichni jednotlivě i  dohromady  za  vlastní bratry  Děda  Vševěda a  bratrance krále  Šalamouna. A  vedle  toho za hlídací  psy  všeho možného.  A jak fungují v praxi už předvedli v první vlně, respektive po jejím utlumení.

Vzpomínáte  jak jim největší starost dělalo,kdy odložíme  roušky, následně kdy  se otevřou nákupní centra,bary  a kluby  a kdy  se pojede do Chorvatska?    Tohle je zajímalo, tohle  mleli do omrzení na  tiskovkách s rozhovorech s  vládními funkcionnáři. Protože  to tehdy prodávalo. V mezičase  věnovaly  silně  atrofovaný prostor  různým Žaloudíkům, Pirkům, Zímům, atd. kteří  CoVid  bagatelizovali a bagatelizují. Opět – protože  to prodávalo a prodává. Vytvářeli  naprosto falešnou realitu,  že  jsme  se   v létě  vrátili do normálu a  vlastně  netřeba  nic dělat  a  jakkoliv  se omezovat! Zdravý rozum  a předběžná opatrnost je nezajímaly. A lidé to rádi akceptovali! To, že nyní máme ohledně  koronaviru pandemickou situaci, jde  z nemalé míry na jejich vrub.

Nyní  media  účtují s Babišem a Vojtěchem. Pro mne  jeto od nich   stejná nestydatost jako Babišova  a  Vojtěchova prohlášení, jež Vševědi a  Šalamou trhají na  kusy. Ta která  byla publikována na Kose v sobotu!  Vytvářely atmosféru dnes  generující    přes  3 000 nových případů denně. Bez nejmenší sebereflexe a s tudu. A  tak to bohužel zůstane! Od  těhle  skutečně nečekejme, kromě  dalšího  honu za palcovými titulky,  vůbec nic.  Jen další  a  další  zahušťování atmosféry. V honbě za senzací  a  konfliktem. S  tím nikdy neskončí.  I kdyby  nás  to mělo pozabíjet všechny. Zapomeňme na  ně.

Takže přikročme  bez váhání ke třetí klíčové skupině  ve  válce s  koronou – a  tou jsou

chřipčičkáři. 

Termín válka  je použit záměrně. Ano – jde o válku. Fatální ohrožení celku. Válku v níž politici představují generalitu a  velení. Media nezodpovědné panikáře  a  kecálisty, kteří podlamují morálku   a  chřipčičkáři?  Ti jsou  částí vojska, která z různých důvodů nechce  vůbec  bojovat!  A naivně  si myslí, že její pohodlná pasivita, ale o to hlasitější hospodskéa internetové kecy   jí zajistí  vítězství nad virem. Nebo aspoň milost od  tohohle zákeřného nepřítele.

Koronavirus  žádnou milost neposkytuje  a neposkytne. A  to bez ohledu na to, zda je  doopravdy  hrozbou nebo jen  – jak tvrdí  chřipčičkáři  onou chřipečkou či dokonce jen zlovolnou fikcí! Umírat na  ni a poškozené plíce , srdce i mozek /ale tam v jejich případě moc  škody nevznikne/ budou jako ti, co z CoVidu mají oprávněný respekt.

Koronavirus  zde je a většina národa a politici jej berou  zcela  vážně, cítí se jim mimořádně  ohroženi a přes  protesty  chřipčičkářů všeho druhu se  s ním pustili do války.Ta  válka  tu je a  bude  dokud  nepřijde  očkovací vakcina. Její důsledky se nezastaví před nikým, každého zasáhnou, bez ohledu na to, co si o koroně myslí a jaký k ní zaujímá postoj!

Těm, co pořád nechápou to přiblížím na příměru. Zkuste  si představit, že je  rok poslední rok války, vy jste občan Velkoněmecké říše  a  bydlíte v Drážďanech nebo Hamburku. My  dnes  víme, že  že  vás  čekalo ohnivé peklo spojeneckých náletů na jaře  1945 a že záleželo jen na  vašem osobním štěstí, jestli v  něm uvíznete  nebo ho přežijete. Žádnou roli při tom nehrálo, jestli jste  byli  pro válku  či proti ní,  či jste  patřili k aktivním nacistům nebo jste  představoval, dejme  tomu, tehdejšího chřipčičkáře  / antifašisté prominou/ -antinacistu. Zkrátka – bomby pršely  z nebe na všechny obyvatele. Všichni nesli důsledky  tehdejší velké  války.  Vy jste, jestliže  vás  zachránilo štěstí  a přežili jste, si mohli vybrat jen to, zda půjdete  hasit  a  odklízet trosky, aby  se  dalo aspoň nějak  žít  nebo… nebo  utečete  a necháte  v  tom ostatní přeživší. Stejně  to  mají chřipčičkáři nyní.

Chřipčičkář je pro mne někdo, kdo na jaře  1945 sedí v Drážďanech nebo Hamburku  a kašle na zákaz  zatemnění a   svítí na plné pecky přinezakrytých oknech, protože ty bombardéry přece  nepřiletí!

Znovu opakuji pro chřipčičkáře  -jste v  tom spolu s námi a bomby  protipandemických opatření  dopadnou neodvratně na  vaše  hlavy. Vaše popírání viru a  epidemie  je nemohou odvrátit. Naopak – aktivně napomáhají jejich šíření.  Díky  vaším kapricům. Máte jen  na  vybranou  mezi dvěma možnostmi – přijmout  opatření většiny, aktivně  je aplikovat a pomoci tak pandemii co nejvíce tlumit a zpomalovat, aby  nadělala  co nejméně  škod, nebo setrvat  u  svého protestu a  tím naopak pomáhat šíření CoVidu  a násobit   tím    vzniklé škody.  Zejména  ekonomické. Které nesmyslně  zvětšujete a  jež   následně bezprostředně ponesete.

Protože platí jednoduchá úměra  – čím více  nakažených a  lidí v karanténě, tím více  těžkých případů a především méně aktivních v reálné ekonomice. Jejíž  stále menší  funkčnost  a  výkonnost  ohrožuje  nás jako celek i osobně  každého jednotlivce. Ať  už dočasnou či trvalou ztrátou vašeho  místa,  budoucím zánikem firmy  nebo jejího živoření kvůli ztrátě poptávky  či zakázek a nebo přetržením dodavatelského řetězce. Tohle nejsou žádné  fantasie  anebo filipiky. To je  fakt.  Babiš  se  sice  ze všech sil bude bránit  lock downu a  myslím, že  k úřednímu vyhlášení nedojde. Stát už  totiž NEMÁ peníze   na  další  kompenzace. Takže nejspíš k němu dojde živelně. Nevěříte?

Pak by  vás měl přesvědčit majitel mlékárenského koncernu Madeta -Milan Teplý. Viz

Svět se zbláznil, někdo musí chodit do práce, říká šéf Madety

Váš  postoj k téhle  šlamastice  je  úplně  stejný  jako  majitelů  barů    po jarním lock downu. Hned po znovuzahájení činnosti za každou cenu chtěli dohnat  jarní ztráty a  nasekat prachy. Takže  nějaká opatrnost a  dodržování pravidel šlo k čertu Hlavně  že  se  pařilo a  v co největším množství. Z barů se  staly  farmy na  covid – proto také nejvíc e nakažených přes  léto generovala  věková  skupina  20-30 let! Viz Techtle  mechtle.  Dnes  mají  bary  v podstatě  utrum.  Musí skončit  s půlnocí . Jako běžné hospody. srocování víc  než  10-ti osob je protizákonné  a trdlování ve  stoje  také. Takže záměr narvat si se  zvrhnul v podstatě  do v  dalšího zaracha. Chtěli hodně, kašlali na  základní  hygienu oni i  jejich kavky, zdá se, že  nedostanou nic  a  řada z nich zkrachuje. Protože  se  chovali  jako chřipčičkáři. Tohle je  reálný  výsledek.

Vaše  dále trvající ignorance a a pasivní a  aktivní odpor proti opatřením povede k témuž. A do hry  dáváte, aniž byste si to uvědomili,  svoje pracovní místa. Jsou   součástí  celkové ekonomiky. A ta  dostane  další zásah. Jen není jasné jak hluboký. O velikosti rány  nerozhodne  postoj ná , co jsme ochotni se  vyhlašovaným nařízením a omezením podvolit a  dodržovat je, nýbrž  vás, co s nimi nesouhlasíte a  sabotujete je.   Čím víc a  čím déle  vás  v odporu vytrvá, tím větší a trvalejší  škody  v ekonomice  vzniknou. Protože  vy vytváříte  svým chováním přímo či nepřímo více nakažených.

A propos – ekonomika!

Věřím, že  mnozí  z vás  si všimli, že  v mých očekáváních přímo nic, co by  se týkalo udržení ekonomiky  v chodu, není. Stejně  tak jako chybí  jakékoliv  očekávání ohledně  školní docházky.  Vynechány zůstaly  po  velmi pečlivém rozvažování a  mapování souvislostí.

Jedním ze základních parametrů jakž takž v epidemii  fungujícího hospodářství je  udržení pravidelné a řádné školní docházky.  Tohle  Babiš  už nevratně  zazdil  těsně před prázdninami tím, že  zrušil snad jediný rozumný  Vojtěchův nápad  – povinné roušky  ve  školách! Děti, jak je dokázáno, jsou ideálními přenašeči. Sami  mají aktivní nemoc  málo kdy, ale  o to aktivněji  ji šíří od infikovaných ze  třídy/školy  do vlastních rodin, protože  kapacity  ani náhodou nestačí na  běžné testování , natož  periodické ve  všech  školách v zemi. O trasování  už vůbec nemluvě. Bylo to jasné každému, kdo k 1. září t.r. disponoval funkčním mozkem. A nemusel být  ani prof. Prymulou nebo doc. Maďarem.  Souvislosti a důsledky bily  do očí – viz  článek Kosy  k zahájení školního roku.

Ekonomika a udržení školní docházky  jsou v době koronavirové laviny  spojené nádoby – děti ve  škole = rodiče v  zaměstnání a  naopak.  Jenže  vysoké školy  v Praze  už  jsou na distanční výuce, střední na  čekačce na  distanční  výuku. Jak dlouho, při současném stupni šíření, asi vydrží ty základní?  Jak  zůstane k dispozici dost kantorů pro výuku?  Být  sázkovkou,  otevřu speciální  sázkový obor. Nemohl bych na  tom prodělat!

Ne, ohledně  ekonomiky  a   školství  a vlády  žádná očekávání  nemám! Tady je  vláda  v pozici zle  tísněného šachisty, který  už  hraje jen soupeřem vynucené tahy. Kdo z  vás  hraje královskou hru, ví o jak tragickou situaci jde.  Tady je  kapacita pro nějaká  zlepšující  aktivní  konání  vlády a úřadů v podstatě  vyčerpaná. Proto  je  v mých bazických očekáváních nenajdete.

Ostatně  – držím se přesvědčení, že k většímu  či menšímu /doufám, že  co nejmenšímu/ lock downu dojde.  Ale tady  sehrají  svou velkou  jak sdělovadla, tak chřipčičkáři. A z politiků jen opozice.   Vláda je si, BOHUŽEL AŽ NYNÍ-vědoma co  a jak. Snad.

Kdybych to rozhodoval já, pak by  výuka  jela  okamžitě na  distančním principu už minimálně  týden. S  výjimkou 1., 2.,  a nejspíš  i 3., tříd.  Takhle malé děti jednak  nelze ponechat doma samotné, ani spoléhat se na  to, že se  budou sami přes počítač  učit.  Ostatně  – získávat  základy  čtení, psaní, počítání a systematického učení jako takového na  dálku je  čirý nesmysl.

Ale všechno ostatní by  šlo na internetovou  výuku. Dokud by se proti CoVidu neočkovalo. Nebo vir nezeslábl a nezmizel.

Oponenti mi  namítnou -distanční výuka znamená nekvalitní výuka. Tedy  velmi neúplné znalosti. Souhlasm. Moje  dobrá žena  Karkule, učitelka  s  více než  40-ti letou praxí tuhle námitku snadno odpálila.  Máme  devítiletou  školní docházku. Mnozí  z vás pamatují, či sami dokonce absolvovali osmiletou. Takže  v nejhorším, pokud  by vakcina přišla pozdě, by  celý příští školní rok byl prohlášen za opakovací a  ze základních škol by se vycházelo sice za  devět let, ale  s redukovaným učivem.   Podstatných pro další studium a  život je  jen několik hlavních předmětů – čeština, matematika a cizí jazyky. Ty by  šlo oproti současnosti  naddimenzovat  na úkor občanky,   hudebky, výtvarky   a  některých  dalších  předmětů. Říkám to krajně nerad, protože  řezám do vlastního masa – ale nejspíš i dějepisu. Protože to jak je, zejména  ten moderní vykládán, je jedna  hrůza. Respektive  těžká ideologická indoktrinace.

A dodám ještě něco, pro  mne  navýsost pozitivního  –  distanční výuka  by  nejspíš  silně omezila  vymývání   hlav, kterému jsou NAŠE  děti ve stále větší  míře  v  běžné škole  vystavované!  Žádný výplach Člověkem v  tísni, EduInem, žádná  inkluze, žádná  zelená ideologie, atd. atd. Však už  bychom si je  v těchto „oborech“ dovzdělali  ochotně  sami! K obecnému  užitku.

Umím si dobře představit, že  se někteří z vás právě   chytají za  hlavu.  Nemohu za  to, že  vaše očekávání od  vlády   jsou evidentně  neskonale  větší než moje. Jen  v míře očekávání je  rozdíl mezi námi!  I mé maličkosti by  se líbilo, kdyby vše jelo jako před koronavirovém režimu. Jenže nic  z  toho není možné V Izraeli už ten  druhý  lock down  mají. U nás  o něm  ZATÍM jen někteří z nás  uvažují. O jeho zavedení,  šíři a  následcích. Nejde  o mne, o to,  jestli se trefím hodně či málo nebo se dokonale  zesměšním. Tohle  nehraje  roli. Jsem jen jeden z vás. Se svými  zkušenostmi, prioritami, viděním  světa, přáními,zkrátka  malý  obyčejný člověk, jehož názor nemá  obecnou váhu. Ale  jsou jiní, jimž je nasloucháno nebo alespoň by nasloucháno být mělo. Jako například už výše  citovaný  elitní ekonom, bývalý  člen NERVu Daniel Münich ,který před pár  dny poskytl následující  rozhovor:

Uzavření ekonomiky přijde. I když ho vláda nevyhlásí plošně, říká expert

Pro ty co nemají čas  to číst celé, dám ně+kolik základních pasáží:

Je tedy uzavření ekonomiky nevyhnutelné?

„Vláda to tak nebude chtít prezentovat, ale bez toho to nepůjde, byť se to třeba bude týkat jen části krajů. A každý den zdržení nese obrovské náklady pro ekonomiku i jednotlivce,“ říká v rozhovoru pro Seznam Zprávy ekonom Daniel Münich z institutu CERGE-EI a také člen již rozpuštěného ekonomického poradního sboru Ústředního krizového štábu.

Nedojde k ní samovolně, bez nějakého oficiálního vyhlášení? Neboli lidé sami od sebe ze života vyřadí určitá odvětví nebo typy provozů?

….Od určité úrovně šíření nákazy, a tu přesnou hranici nemáme definovanou, protože je částečně individuální, se lidé začnou řídit svými pocity a chránit se. To znamená, přestanou chodit do práce, přestanou se sdružovat, omezí na minimum i nákupy a tak dále, aniž by vláda musela vyhlašovat nějaké oficiální uzavření ekonomiky….

Vy jste před pár dny na sociální sítě napsal: „Zahraj to znovu, Andreji.“ Neboli vyzval jste premiéra a vládu k tomu, aby k uzávěře sáhli. Měl podle vás přijít tento krok už dřív?

Podle mého názoru měl přijít už teď. Možná i ten minulý týden, kdy jsem to psal. A to proto, že to jednou budeme muset udělat, a každý den, kdy váháme, nás bude stát obrovské náklady a bude to všechno mnohem obtížnější. Bude to nákladnější pro stát i pro jednotlivce.

Nic jiného nám nezbývá. První pokus jsme promarnili. Potřebujeme druhý pokus pro dobudování kapacit trasování a testování, abychom nákazu zvládali držet v mezích.

Dnešní situace je v řadě věcí podobná prvnímu kolu boje s koronavirem z jara. Je tu ovšem základní odlišnost. Společnost už vládě tolik nevěří. Proto je i laxní v přístupu k obnovovaným nařízením, což snižuje jejich funkčnost.

Zbytek si dočtěte, stojí to za  to. Já bych hned uzavřel školy, abych co nejvíce ochránil ekonomiku. Zde  se  s Danielem Münichem  asi rozcházím.  Jenže on  chtěl tvrdý lock down už minulý  týden. Já ho nechci ještě  ani příští. Za  to ovšem od  vlády  rozhodně  žádám svoje minimum. Protože si vůbec  nejsem jistý, že  je  schopna jej v  přítomném okamžiku garantovat. Jenže  bez něj  nemáme  šanci!

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.