Některé sochy sprejovat a odstraňovat lze, jiné nikoliv a u některých nevíme!


Za dnešní článek, respektive jeho už  časově nepřílišnou aktuálnost se omlouvám, ale  byl v podstatě  tři neděle odsouvám kvůli aktuálnímu dění.

Inu  je to divný  svět.  Co včera  bylo svaté je  dnes totálně  fuj. Zejména  tedy  co se soch týče. V tomhle  jsme my  obyvatelé české a moravské kotliny obzvláštní přeborníci. Obrazoborectví, respektive  sochoboreství  nám vždycky úžasně  šlo. Za jakéhokoliv  zřízení či  režimu. Asi to máme v genech od  dob příchodu Cyrila a Metoděje  a kácení soch pohanských bohů.

Šílení  v podobě  fanatiků z hnutí BLM  z té naší bourací a  sprejovací zábavy   učinilo  vlastně  prioritní světovou  agendu.  Kdy oprávně  do USA,Británie a   kdo ví kam ještě můžeme,  my  občané ČR  udělat hrdě  dlouhý nos  a vztyčit na ně prostředníček  /smí se  vůbec uvedeným směrem ukázat  fakáč  či dlouhý nos????/ a  suverénně procedit  – heč, jste  sto let za opicemi /tedy za  ČR/,protože my po sochách dávno zemřelých, co se nemohou bránit a ideologicky  jsou nevhodní, vyjeli už dávno!!!!!

Ne nebudu zacházet  do první republiky, Protektorátu ani do časů  vládnutí  bolševiků, kdy  se  strhávalo z vůle či zvůle  režimu.  My přece máme  demokracii a  těmito excesy  bychom dnešní LIBERÁLNÍ demokracii, tím méně  její  jedinečný supervýhonek – BLM  mistrovat  nemohli.

Jistě  nejméně tušíte  kam mířím a k čemu  si připravuji půdu. Ano ke Koněvovi. Ale nejen k němu.  Nebohý  maršál už není sám, který  byl zneuctěn politickými fanatiky a hlupáky.

Stejně  se  vedlo Winstonu Churchillovi  a naposled  Edvardu Benešovi.,viz následující malá fotogalerie

Zoufalá podívaná, řekl bych. O Koněvově  soše  Kosa psala mnohokrát. Mohlo by mi býti útěchou, že  po něm došlo i na Churchilla, protože  v jednom   textu, reagujícím na opětné posprejování  sovětského maršála, jsem právě tyhle dva a jejich sochy  jaksi parametricky , co do historické stopy, sám srovnával. Viz

Churchillovi jako Koněvovi? A co takhle Náměstí tunelářů?

Ale  ani mne to nenapadne!  V obou případech jde   o prasárnu. A zdůvodnění proč  to platí o bou případech je stejné dnes jako před  3-mi roky.Dovolím si z toho tehdejšího článku citovat:

…A rozhodně nehodlám požadovat, aby byl pražský pomník nezlomného Winstona opatřen nějakými debilními cedulemi, posprejován nebo snad odstraněn. Je v pořádku, že jsme mu tu sochu instalovali. Zasloužil se totiž prokazatelně o přežití našeho národa v hodině nejtěžší. A tu sochu jsme mu instalovali jako dík za tuhle neoddiskutovatelnou zásluhu. A jakkoli jinde a jindy asi nebyl zcela košer, socha je NAŠ dík za pomoc NAM a zásluhy o NAŠ stát. A úplně stejně to vidím s Koněvem. Tu sochu dostal ze zcela totožných důvodů a za stejné zásluhy. Jen u něj,kupodivu věčně včerejší, vytahují minulost a navíc v souvislosti s jinými státy….

Opravdoví demokrati z BLM, resp. jejich česká odnož  to vidí  jinak.  Nechápu je,  a nehodlám  je nikdy nějak omlouvat. Ale  holt si vybrali určitou historickou reflexi,  na níž  sám upozorňuji….

Reakce  politické a  mediální scény  je v  obou případech  zajímavá i když  předvídatelná:

No ten  Koněv? Správně  se mu stalo vrahovi a okupantovi!!! Dejte  sprejerům a Kolářovi metál!!!

Churchill?  Jak to někdo mohl takovému velkému muži, zachránci světa  udělat???  Fůjjjjjjjjjjjjjj!!!! Ruce těm zmetkův  usekat!!!!

Zkrátka  – máme  zde sochy, kde sprosťárna  a vandalství  je  vítané, ba přímo žádoucí a „vyjadřují“ náš demokratismus, vlastně liberální demokratismus a jeho obrovské hodnoty a  pak sochy úplně opačné – kde  se jedná o čirý hnus   a vandalství a jiný  výklad  historie se nepřipouští ani náznakem. Respektive  ani ne  výklad,  jako  zveřejnění  nevhodných informací o  historickém gigantovi! Zakázáno!

Ale máme internet, takže zájemci si to tam  stejně najdou a vygůglí. Sem tam dokonce i v mainstreamu. který uvedl motiv  vandalek, jež znectily  jeho sochu:

…vedl Velkou Británii v době války proti hitlerovskému Německu. Autorky nápisu v prohlášení napsaly, že nechtějí snižovat povědomí o jeho úspěších. Poukázaly ale na jeho podíl na hladomoru v Bengálsku, použití chemických zbraní proti demonstrujícím v Iráku, střílení do stávkujících horníků ve Walesu v roce 1910, zmiňují britské detenční tábory v Keni. Rozporují tezi, že jeho rasismus a antisemitismus nebyl v dobovém kontextu výjimečný…

Osobně bych mu toho vytknul ještě  daleko více, ale nehodlám zdržovat. Ale především platí to, co jsem  napsal o Koněvovi a  W. CH. v  roce 2017.

Dvě  sochy  tedy máme  pojednány. Ale je  tu ještě  ta  třetí -Edvarda Beneše. Tomu nějaký  demokratický hrdina  nastříkal na podstavec, že byl rasista a  masový vrah.   V den jeho narozenin!  Jak neotřelé! Jak moderně liberálně  demokratické!!! Jak světové.

Jen media a  naprostá většina politiků jaksi neví co s  tím? Odsoudit?  Vždyť přece v 38 přijal Mnichov,  podepsal v roce  1943 smlouvu se  Stalinem, v   48- tém se nepostavil proti  komunistickému puči!!! Naopak stal se  architektem odsunu sudetských občanů Velkoněmecké říše!

Právě odsun těch co v  září 1938 rozbíjeli a rozbili republiku mu  zřejmě  v očích  těch nejdemokratičtějších   vandalů  vysloužila  jak toho rasistu tak toho masového vraha! A politické papalášstvo všeho druhu  a jejich nájemná brka jaksi neví, jak s tím naložit! Babiš  sice  ví,  že je  ohrožena  demokracie  v Bělorusku, Zeman pozval venezuelského zemězdrádce  Guaidoa, Kalousek s Fialou, Rakušanem, Vystrčilem, Bartošem, Hřibem  a  dalšími mají strach o Tchajwan,Hong Kong a  Tibet, Filip zase tvrdí, že  naše  republika  si nesmí dovolit  samostatnou politiku vůči Číně, ale  nějaký Edvard  Beneš?

Zkrátka neví, co s ním! Že dvakrát z ničeho vydupal existenci tohoto státu? A že bez něj by republika  vůbec neexistovala? Svatá pravda! Ale  to víte, zejména  ta smlouva  z roku 1943 a  Únor… !!! A pak ten odsun – milých krajanů!!!

Prostě  tohle je  socha  s kterou  si zatím  jaksi nevíme přesně rady. Nechat sprejovat a v konci odstranit  nebo  ne?

Zatím pořád nevíme co s ním.  Takže pořád ještě /jak dlouho asi?/ platí zákon Zákon o zásluhách Edvarda Beneše – 292/2004 Sb,  lakonicky  konstatující -Edvard Beneš se zasloužil o stát!

Ale u politických elit a  v mědiích platí pro něj evidentně  totéž co pro češství nadporučíka Lukáše  ze Švejka:

„Buďme Češi, ale nemusí o tom nikdo vědět. Já jsem taky Čech.“

Stejně  to mají papaláši a intervjůci s Benešem. Zasloužil se  sice o stát, ale nikdo o tom nemusí vědět!

Mají jiné starosti. Stavět  či obnovovat  další sochy  a monumenty. Například  Mariánský sloup, či největší pomník Marii Terezii široko daleko!  Tohle  všechno se přeci zasloužilo o stát daleko více  než nějaký Beneš! I když takový  TGM si dovolil zhůvěřile  tvrdit, že  šlo v obou případech o dobu temna a potupy národa….

Jestli vá  ona nenazrála  doba, abychom zatočili i s tatíčkem?  Co říkáte  „stateční a  demokratičtí “ vandalové?!

Za mne  – už jste  četli, že  to sochoborectví/sprejerství máme  v asi v genech.  Mariánský sloup a  ta Marie Terezie mne  těžce  popuzovaly. Ale jen do chvíle, než si člověk uvědomí, že i příští generace musí mít možnost  sprejovat a bourat  sochy! A tyhle  dva objekty  jsou na to jako dělané!

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.