Krajské a senátní volby 2020


Přiznávám, že  komentovat  právě  skončené  krajské volby je  asi nejtěžší úkol ze  všech volebních kláních, které Kosa  za  celou svou  skoro devítiletou existenci  nějak  popsala.

Protože   je otázkou o čem vlastně  byly?  Někteří tvrdí, že  o celostátních tématech, která  vždycky,  až na výjimky,  zastiňují specifická krajské záležitosti, jíní to mají  naopak  – prý  hlavní roli  naopak sehrály  krajské věci, ještě  jiní to pojímají jak test reálných voličských preferencí  z pohledu budoucích parlamentní voleb, další mluví, že  jde o test reálné popularity Andreje Babiše. A určitě bych našel další, kteří v nich dominantně  hledají  ještě  cosi jiného.

Pro mne a  to  jste mohli  číst  ve  čtvrtečním předvolebním komentáři   hlavním  výsledek představovala  volební účast. Vysvětlím proč.Fenomenem  minimálně nejbližší doby  není politika /ani celostátní, natož krajská/, nýbrž  šíření CoVidu v populaci . Se všemi důsledky na zdravotní stav obyvatelstva a ekonomickou kondici státu a tím n budoucí přímé i transferované  příjmy obyvatelstva. 

Dnes přiznávám, byť nerad, že  mé odhady konečného čísla  začínaly  dvojkou!  A ejhle,  k urnám se dostavilo  38% zapsaných voličů -druhá  nejvyšší účast vůbec.  Tedy  snad  až o 10% více, než bych byl očekával.  Co tohle vypovídá o  CoVidové epidemii.?

Máme na výběr  ze  dvou odpovědí:

1- český občan se CoVidu bojí méně,než by bylo lze očekávat

2- volič to přišel vládě spočítat za její naprosté selhání při druhé vlně.

Která z obou možností je ta správná, respektive o něco správnější přenechám tentokráte čtenáři. Já to prostě nevím.

Jednoduchý nárůst hlasujících oproti minulému krajského hlasování o 15% by spíše vysvětlovala varianta první, koneční zisk, přetavený do získaných hlasů a mandátů pak naopak spíše pro možnost druhou. Klasická šaráda typu – je sklenička napůl plná či napůl prázdná?

V každém případě, volební účast vygenerovala nezvykle vysoké číslo. Já si z toho beru, že národ se kornaviru bojí méně než bych čekal. Počet hlasujících je historicky jeden z nejvyšších.

Ačkoli věřím, že všichni znáte číselné výsledky,myslím, že je nejvyšší čas odprezentovat konečné grafiky, jak jsme vlastně hlasovali napříč republikou. Abychom přesně věděli jaký obrázek vlastně popisujeme:

Celostátní součet:

A nyní si přidejme výsledky v jednotlivých krajích

Zdroj,kde případní zájemci mohou nají detail je zde

Už jsem na ČT 24 v povolebním studiu slyšel od tam pozvaných politologů, že Andrej Babiš jasně zvítězil.. Protože získal nejvíc hlasů v celku a také krajských mandátů… Je to pravda?

V jednoduchých číslech, bez uvedení souvislostí samozřejmě ano. Jenže ona je realita daleko komplikovanější – mnohem komplikovanější!

Ti kteří razí tento, podle mne naprosto mylný názor odkazují na rezult posledních voleb do krajů v roce 2016: Takže přidám grafiku ,jak to tenkrát na celostátní úrovni dopadlo:

V proce 2016 vyhrál Babiš v 9-ti krajích. Letos také. Tehdy získal 176 mandátů, letos vypadá, že o dva více.. Procentně získal o necelé procento voličů voličů navíc.

Je tohle vítězství? Za sebe říkám, že si triumfátora představuji poněkud jinak! Vzpomeňme si na politickou situaci před 4mi roky. ANO šéfe se tehdy nacházelo na vzestupné trajektorii. Přesto že Andreje Babiše tížilo několik čerstvých skandálů, zejména Čapí hnízdo, řešilo se jeho odvolání z vlády. Aby přesto všechno o rok později zvítězil v parlamentních volbách a stal se premierem s necelými 29% získaných hlasů.

Do včerejšího hlasování nastupoval jako premier, s obrovským bonusem této vládní funkce a především s rozdáváním velkých finančních předvolebních dárečků! A opakovaně změřenými volebními preferencemi mezi 31-33 % /s výjimkou některých posledních průzkumů/. A on se s tímhle vším dohrabe ke stejnému zisku? Po třech létech vládnutí téhle zemi a především po bezpříkladném zadlužení a rozhazování peněz ve velkém po první vlně koronaviru?!

A to vše mu stačilo jen na totéž , co minule? Tohle že je výhra?

Aby řeč nestála, respektive, aby se stala fundovanější, přidám výsledek ještě jiných, navíc nedávných voleb – do Evropského parlamentu. Jsou rok staré a přes možnou námitku, že se jedná o jiný druh voleb, protože v nich tenkrát, kromě krajů hlasovala i Praha, na rozdíl od těch krajských, přece se domnívám, že je správné s nimi aktuální Babišův výsledek porovnávat!

zdroj

Jak už řečeno, zde navíc oproti volbám do krajů hlasovala i Praha. Právě kvůli tomu tenhle graf nabízím! V hlavním městě Babišovi pšenka nekvete. Trvale! To není rajon! A přece v nich dosáhl na úplně stejný výsledek jako nyní! Bez hlavního města,které by zajisté jeho čísla poslalo dramaticky dolů!

Pro mne zcela zásadní poznatek. Ale pro férovku je třeba přiznat, že tehdy voličů přišlo o 10% méně. Nicméně i tak se cítím být potvrzen v závěru, že volební zisk ANO je už z hlediska globálních čísel Babišovou faktickou prohrou. A to i přesto, že je vlastně prvním premierem, jenž po dobu svého úřadování dokázal kraje vyhrát.Ale na to se nehraje. Rozhodující jsou čísla v souvislostech!

A ty říkají, že součet hlasů na celostátní i krajské úrovni je jedna věc a konečné vyjednávání a sestavení krajských koalic pak úplně jiná. A teprve přetavení získaných mandátů do účasti na krajské správě vystaví to správné konečné vysvědčení každé zúčastněné straně.

Před čtyřmi roky nakonec postavil Babiš celkem 5 hejtmanů. Troufnu si tipnout, že tentokrát jich bude méně. Za jistý hejtmanský palcát držím Ostravu, Ústí n. l. a Karlovy Varu.

Záměrně grafy, popisující jak strany dopadly v krajích, představují jen ty, co umístili na 1.-3.místě. Tahle varianta totiž sděluje, jak velký je odstup vítěze od 2. a 3.na pásce. Což by za normálních okolností popisovalo Babišův potenciál pro sestavení krajských koalic pod vedením zaměstnanců politické divize Agrofertu.

Jestlžie třeba v jižních Čechách mají druhá ODS a třetí Piráti dohromady o 10% více než ANO, pak se soudný člověk ptá, k čemu je jim dobré nějaké družení s Babišem, když jej na celostátní úrovni soustavně tepou a nesmiřitelně se proti němu vymezují a v kraji,když naleznou třetího , kraj ošéfují??!!

Plus mínus stejná situace panuje na Vysočině,v Plzni, Brně, Olomouci, Pardubicích, ve Zlíně? Proč by tam opozice pouštěla Babišovy lidi k lizu a politickému vyprofilování?! Aby mu eventuálně vychovala nějakého nového hejtmana Vondráka jako v Ostravě? O tom, že v Liberci, v Hradci a Středních Čechách si Babišáci ani neškrtnou se snad nemusíme bavit. Přesněji logika elementární politiky tak velí.

Ovšem i tady platí, že šedivá je teorie, ale zelený strom života. Mějme za jisté, že ANO šéfe i sám ANO šéf vyvinou maximální snahu, aby všude, kde to má trochu smysl, posílali zajímavým partajím tzv.nabídky,které nelze odmítnout. Připočtěte si k tomu ještě navíc existující osobní ega nebo animozity na místní úrovni, pak deklarovaná pozice s ANO NIKDY roztaje jak poslední sníh na jarním sluníčku. Klasicky v tomto směru se dá hovořit o Zlínu a Jiřím Čunkovi. Jeho projekt nové krajské nemocnice a umanutost , s níž na ní trvá / o důvodech se špitá leccos nepěkného/ klidně může přihrát ANO další hejtmanský palcát.

A na čí adresu půjde nejvíce oněch neodmítnutelných nabídek, slibujících modré z nebe, hodinky s vodotryskem a hory s horákama? Nepochybně na pirátskou palubu! Podívejte se znovu na ty krajské grafy! Piráti jsou celkem v DEVÍTI krajích na druhém či častěji třetím místě. Takže jsou v pozici tzv. kingmakera!!! O jejich přízeň se musí ucházet každý , kdo chce v krajích vládnout! A oni si ji jistě nechají něco stát! V parlamentu se deklarují jako opozice, ale tzv. konstruktivní. Já bych to definoval přesněji – jako opozice nikoliv fundamentální, nýbrž oportunistická! Oni nejsou svázáni žádným nesmlouvavým postojem vůči oligarchovi,takže proč by sním sem tam něco neupekli?

Právě Piráti jsou pro mne opravdovým vítězem pátečního a sobotního hlasování. Do včerejška disponovali celkem 5-ti krajskými zastupiteli, nyní se bez jejich zástupců neobejde žádný kraj a v mnoha budou členy krajských vlád,….Kladu si otázku, čím tahle partička voliče zaujala, že udělala takový výsledek? Hmatatelně nepředvedli nikde žádné výsledky. Pražský primátor Hřib je pro mne v kategorii odstrašující příklad. A přesto sukces napříč republikou a navíc bez Prahy. Před volbami si stanovili cíl 100 mandátů a v podstatě je mají. Čím, přírodo všemohoucí, očarovali elektorát na takové Vysočině, že tam přestavují druhou nejvýznamnější politickou sílu? Co mají s tímhle krajem společného? Že by tam v enormní míře žili huliči a dožadovali se legalizace marjány? Co pro tenhle kraj vykonali oproti jednomu z historicky nejúspěšnějších soc dem hejtmanů Běhounkovi? Nikdo neodpoví….

Ještě mi někdo chce tvrdit, že pro voliče představovala zásadní element rozhodování krajská témata?

Na povolební vyjednávání v Pirátů jsem zvědav zcela mimořádně. Ale pro mne jsou hlavními vítězi. Minimálně teď.

Je zcela zřejmé, že platila především celostátní politika a to, co si do ní projektuje obyčejný Václav Novák! Na téhle bázi vyletěli Piráti! Proto opět číselně vyhrálo ANO. Protože Babišáci hlasovali pro svého svatého! To je jediný důvod proč na čísla katastrofálně nepropadla středočeská skandalistka Pokorná Jermanová a proč mohl na jižní Moravě s odřenýma ušima zvítězit hejtman kategorie Stealth -Šimek i přes velkoskandály brněnské organizace a zejména provařeného korupčníka a zloděje Švachuly. Věřící sekty Nejsvětější koblihy zapracovali. I když daleko méně než by si Andrej v duchu přál.

Kdybych byl požádán o názor ,proč by Piráti eventuálně nevyslyšeli Babišovo vábení, odpověděl bych, že kvůli STAN! Tohle je také velký opravdový a nefalšovaný vítěz těhle voleb a lze čekat , že po druhém kole senátek se mohou dočkat celkové korunovace.

Piráti i STAN už poměrně dlouho kolem sebe krouží a řeší, jestli pro parlamentky mají vytvořit předvolební koalu či nikoliv. Zvenku viděno jsou si minimálně pro hlasování v roce 2021 ideálně souzeni. Ani jedna strana nestaví na nějaké bigotní pravolevé ideologii. Obě disponují elektorátem , který je sice vnitřně spíše levicový, ale protože to je těžce de mode, tak si hraje na pravičáky. Obě partičky jsou decentralizované. V čem se liší je prototyp kmenového voliče. U bukanýrů je jím mladší vysokoškolák, takzvaný frikulín /free a cool/ z velkých měst u starostů naopak obyčejný občánek ctící tradici a pořádek z malého města. V tomto ohledu se ideálně doplňují. Každý je silný tam, kde ten druhý neboduje. Zda jejich předvolební koalice může fungovat otestovali na Olomoucku a výsledek dopadl dostatečně uspokojivě. Jakpak by se STAN líbilo, kdyby Bartošovi hoši a dívky v krajích akceptovali Andrejův nabídnutý krajíc medem pomazaný ze všech čtyř stran, před společnou krajskou vládu, s nimi? Tohle by mohlo podržet Piráty v lajně.

Ale i tady je jedno velké ale! A to jsou osobní ambice těch, co si v obou seskupeních malují nároky na tzv. volitelné místo na kandidátce! To je zpravidla max prvních 6-7 pozic. Více ne. A ono by to znamenalo, že při předvolební koalici, podle tzv. pravidla zipu, se z 6-7 pozic se naděje a zvolení do sněmovny u krajských šéfíků náhle smrskne max na 3? Tohle je zatím reálný kámen úrazu! Ale to už jsme moc daleko. Vraťme se ke krajským výsledkům.

Dalším a za sebe říkám -bohužel, vítězem je nesporně Okamura. Procentně zdesateronásobil počet hlasů a zdvojnásobil počet mandátů. A vůbec nelze vyloučit, že se nedostane i do krajských rad. Leckde si to tiž umím představit situaci, že ANO může získat vládu nad krajem a hejtmana jen tehdy, když se opře o Okamuru a nějaké místní lokální uskupení. Nicméně – být Babišem, velmi bych zkoumal, odkud se vzalo těch 10x více procent pro polojaponce! Zejména v situaci, kdy on je nejsilnější ve stejných regionech jako ANOšéf!

Tohle je pro mne tablo hlavních vítězů. Že tam schází ODS?

Jak se to vezme. Nepopírám, že udělala dost dobrý výsledek. Zdá se, že poprvé od roku 2008 se dočká i hejtmana. či spíše hejtmanů. S pravděpodobností nejvyšší to klapne v Hradci Králové. Tam koala vedená modrými zvítězila. Ale snadno, při rozumném vyjednávání, si stejný rezult dokáži představit i v Budějovicích a u nás v Plzni. A první kolo senátek taky pro modré nedopadlo vůbec špatně. Proč přesto pro mne nepatří do kategorie superšampionů? Jednak si myslím, že chtěli ještě více, jakkoli se nyní snaží tvářit jako kočka, co spadla do kbelíku se smetanou, pak rovněž proto, že podle předběžných výsledků přes veškeré jásání přišli o 23 krajských zastupitelů a především Piráti jich mají skoro dvakrát tolik!!!! A také ambice středočeských modráků, vedených místopředsedou strany Kupkou skončily poměrně neslavně.

Tím máme veškeré vítěze popsány. Babiš k nim v žádném případě nepatří, ačkoliv se tak tváří.

Nyní už to bude jen o poražených. Začněme těmi, co dělají ramena, že i oni zvítězili. Jsou dva Kalousek partaj a Lidovci.

Pekarová Adamová mi v povolebním interview silně připomínala pochromované vidle. Že jste nic takového nikdy neviděli? No já také ne. Ale zkuste si je představit. Prostě vidle samý lesk a blesk, protože je na nich ten chrom. Efektní, není liž pravda? Ale užitečné? Půjde nám s nimi lépe nakládat seno? Nebo dokonce kydat hnůj? Prostě je to spíše pro parádu než na potřebnou užitečnou práci. Samotná značka TOP 09 netáhne a neznamená nic. Zabodovala jen v koalicích, kdy většinově představovala tzv.mladšího bratra! Prostě lesklá bída. Nebo ty chromované vidle.

I lidovci si lížou rány. Zdaleka ne tak hluboké jako Kalousci. Ale přesto nepříjemné. Mezi kandidáty na hejtmana,vedoucí krajské kandidátky nasadili těžké váhy, včetně té nejtěžší. Olomouckou vedl sám předseda strany Jurečka a sliboval, že kdyby se stal hejtmanem, vzdá se poslaneckého mandátu a soustředí se jen na kraj. Podle mne nesmysl, ale budiž. Na té hradecké zase jedničku obsadil Jurečkův předchůdce v čele strany Bělobrádek. A výsledek? Daleko za očekáváním. Bělobrádek minule téměř dosáhl na hejtmanství, nyní skončil celkově až pátý. A partajní šéf Jurečka třetí…. K tomu Čunkovy ztráty stranické i těžké osobní v preferencích na Zlínsku… No prostě v součtu vše jiné než výhra. Jak velkou prohru nakonec vysčítají o tom rozhodně druhé kolo senátních voleb. A zde si KDU ČSL nestojí vůbec špatně. Ale poměrné volby jsou jasnou prohrou.

To soc dem ví, že utrpěla těžký výprask. S velkým štěstím a mizerným výsledkem / i když ze stranického hlediska nejlepším/ uhájí v Pardubicích Netolický hejtmanský stolec. Všude jinde o tyhle posty přijde. A do krajských rad se dostane jen z milosti vítězů, když oranžová se ukáže býti potřebnou v širokých krajských koalicích pro vyšachování Babiše či naopak, když je Andrej přizve ke spoluvládě, aby neztratil další kraj. Už před volbami mi přišlo nanejvýš smutné slyšet místopředsedu vlády a šéfa ČSSD Hamáčka, jak vykládá, že ho uspokojí každý dvouciferný krajský výsledek a to, aby v senátu si socialisté udrželi samostatný senátorský klub. A dorazilo mne, když v komentáři po volbách vyjevil, že kdyby v celkovém součtu získala soc dem o takové 2% více a nevypadla z krajského zastupitelstva Středočeského kraje, neviděl by důvod být nespokojen! A že výsledky jsou podle očekávání….

Buďme realisty – ano , oranžové skore je podle průzkumů. Ale při představě, že před 4mi roky ještě Hamáček šéfoval sněmovně, ve Strakovce seděl sociální demokrat, strana vyhrála ve dvou krajích a a získala 4 hejtmany, pak sešup do skorobezvýznamnosti musí děsivě bolet! A je zjevné že nikdo v Lidovém domě neví, co s tím. A to je nejspíš koronavirus a Hamáčkova kompetence při první vlně korony a také některé tahy ministryně Maláčové zachránily na poslední chvíli před úplnou katastrofou. Voliči prostě přeběhli, a zdá se prozatím na dlouho k Babišovi, Okamurovi a Pirátům. Smutná bilance. Mimochodem svědčící také cosi stejně významného jako nelichotivého o českém levicovém voliči. A nemám na mysli jen důchodce, či lidi z deklasovaných oblastí. Bez ČSSD se obejde víc než polovina krajů! A jak to dopadne s tím poslaneckým klubem se ukáže za týden.

Zbývá kluzký Vojta a jeho byznys partička operujících s názvem Komunistická… Těm opravdu zvoní hrana. 13 mandátů a jen 4 kraje s třešněmi v zastupitelstvu? To už není ani bída s nouzí. To je prostě ostudný debakl. Tohle evokuje že za rok dost možná se dočkáme historického parlamentu bez komunistů. Ustojí tohle kluzký Vojta nebo ho soudruzi konečně vykopnou, aby to zkusil někdo jiný jako zachránce?

Málem mi jeden velký poražený unikl.A tím je Trikolora Klause mladšího. Když opouštěl ODS a spustil tenhle svůj projekt, spekulovali mnozí o tom, zda tím nezasadil smrtelný úder Fialově ODS: Na rozdíl od mnohých, zejména na alternativě jsem zachovával k tomu to názoru značný odstup a skepsi. V tom, abych jej přijal, mi vadil stín jeho otce. Opět na rozdíl od většiny alternativy. Ve volbách do EP, ale i nyní se ukázalo, že s tímhle pocitem zdaleka nejsem sám. Značka Klaus prostě, nebo možná – momentálně netáhne. Jakkoli názory Václava jr. v mnoha případech pokládám za zdravé a správné. Ale to samo nestačí. Trikolora zcela propadla a je už tvrdě otestovanou marginalitou. Není náznak, že by tomu mohlo být za rok jinak. Velkým poraženým je Klausova rodina. ZA sebe dodávám,že volba Trikolory pro mne představovala eventualitu. Ale jen do chvíle než se mi do rukou dostal předvolební leták, představující lídry téhle kandidátky v našem kraji. Čtyři totálně liboví machrové s rádoby údernými slogany. Kaluse mladšího bych volil. Ten nekandidoval. Ale to, co mi představil,byla odeesácká nafrněná klasika v devadesátých. Díky, nechci!

Co ještě řekli tyhle volby? Představovaly test na ty příští velké a rozhodující?

Já si to nemyslím. Jakkoliv zejména pravicoví a středopraví vítězové mohou myslet že ano. A podstatná část sdělovadel je v tom podpoří. Řekl bych, že konečně máme celkem jasno v tom jestli je pro opozici vhodné se spojovat do volebních bloků. Podle mne je doporučení celkem jednoznačné a zní -URČITĚ! U TOP hrozí akutní propad hlasů. STAN je silná ve volbách II. řádu, ale tady zcela selhává průmět na velké hlasování do sněmovny. Tam je to stále bída.

Na křižovatce jsou lidovci.Opět řeší jestli mají volebně koalovat či nikoliv. Navíc je tu zátěž z minula. Dvakrát dali slovo, že s někým půjdou,dvakrát ho porušili. Kdo jim má ještě věřit? Jakkoliv disponují řadou kompetentních politiků. A s kým by vlastně koalovali? Nejblíže jim jsou starostové. Ale ti už lidoveckou principiálnost zažili na vlastní kůži. Navíc ,když se dohodnou s Bartošem a spol. je jasné, že tohle spojení dá potřebných 10% v naprosté pohodě.

Kdyby mě někdo požádal o radu, doporučil bych paláci Charitas, aby se začal kvaltem domlouvat s Lidovým domem. Šikovně udělané účelové volební společenství, aby se překonávala hranice jen 5%a nikoliv dvojnásobku, by pomohlo oběma tradičním značkám.Navíc zbytek existujícího voličstva je stejnotypový, jen jedni chodí do kostela a druzí nikoliv. Ale vím, že je to mimo realitu.

Soc dem musí spoléhat, že někteří její bývalí voliči konečně prohlédnou a pochopí, kdo z dnešního vládního dvojspřeží skutečně hájí jejich zájmy a kdo to jen mediálně vykřikuje. A pak na koronavirus. Že se na něm znovu vyprofiluje jako ta část vlády, která doopravdy řeší problém a nikoliv marketing.

Ostatně – koronavirus… Je spousta těch, co nyní vykládají krajské volby z celostátního hlediska. Normálně bych to také zkusil. Ale tentokrát si to vědomě odpustím. Či spíše zakáži. CoVid je prevít. Velký prevít. A ještě si s ním užijeme víc než nám bude milé! Jeho dopad na tyhle volby se ukázal býti daleko menším než jsem čekal. Zřejmě ho spousta lidí ještě nevzala v celé vážnosti na vědomí. Že změní jejich životy, výrazně ořeže jejich životní úroveň, vybere si tragickou daň v jejich rodinách, že Babiš totálně selhal a přes léto zvoral co mohl a s našimi osudy hrál mimořádně cynickou hru. Netuším, co všechno přinese příštích 12 měsíců, ale může to být velmi a velmi temné a bolestné. Po všech stranách.

Jestli scénář by šel tímto směrem, pak krajské volby s těmi budoucími nijak nekorespondují a nic nenaznačují. Jestliže se podaří druhou vlnu nějak trochu slušně utlumit a ekonomicky uřídit? Pak zřejmě asi také ne. Protože v tom případě Babiš a jeho marketéři ukáží , co při vymývání voličských hlav všechno dokáží. Do parlament toho asi zažijeme ještě mnoho zásadního,než aby šlo z pátku a soboty vyvodit prognozy na za rok. Protože laciné řeči a marketingové triky a to včetně dárečků může černá realita velmi rychle zcela vyrušit.

Na tomto místě koment volebního pátku a soboty ukončím. A to přesto, že jsem se nedostal k výsledkům voleb do senátu. Ale chci, aby článek vyšel v obvyklém termínu . A zbývá mi jen pár minut. A navíc – už jsem hodně unavený. Po deseti hodinách sledování dění na obrazovce a internetu a paralelního psaní tohoto text snad není divu a vy mi to odpustíte.

Ale prr! Ještě skončit nelze. Hlavní premisou čtvrtečního volebního předvolebního článku Kosy představovalo doporučení mým vrstevníkům, aby pokud chtějí co největší valorizaci důchodů pro rok 2022 volili kohokoliv jiného než Babiše. Protože čím méně hlasů pro ANO dnes, tím větší zvýšení penzí za rok. Jak volby dopadly z tohoto hlediska? v detailu nic moc. Prostě Babiš je přece ten , co nám na rozdíl od ostatních přidává! A seniory evidentně virus nezastavil. Ale protože celková účast vystřelila do mimořádné výše, troufnu si tvrdit, že z celkového hlediska se můžeme těšit na opravdu významný volební úplatek ze státního, tedy našeho, pod oficiálním názvem valorizace důchodů na rok 2021, ale především 2022. Andrej Babiš,jak už po psáno a zdůvodněno výše, zvítězil jen de jure, nikoliv de facto. První proskakující zprávy o sestavování krajských koalic ukazují, že můj odhad,jak tyhle jednání asi proběhnout se ukazuje býti správným. Důchodci sic nepochopili,co je pro výhodné, ale dostavili se jejich děti a vnuci, kteří zřídili pro šedivé pantery výrazně výhodný výsledek!

Takže – Andy cáluj! Jestli nechceš jít od válu!

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.