Krajské a senátní volby 2020 III.


V posledním díle analýzy krajských a  senátních voleb  2020 se  už konečně musím nějak vypořádat  s novým obsazením 1/3 senátu. A  ačkoliv se  při analytických komentářích vždycky maximálně  oprostím od nějakých svých osobní pocitů, netvrdím, že se mi to tentokráte zcela  podařilo. Důvod  je zřejmý  – totální propad sociální demokracie. Tohle  je zásadní  sdělení  II. kola  finálního hlasování o senátní křesla.

Dostatečně   tristní skutečnost  představoval už oranžový výsledek  I. kola. kdy  se  do finále  probojovali jen tři kandidáti v soc dem dresu a jeden  další, který  se domníval, že  by mu mohl uškodit, tak zvolil specifickou cestu, přes  tzv. „nezávislou“ kandidátku.    Marná snaha, ať tak nebo tak! Všichni  skončili na  štítě. Do jednoho. ČSSD  tak, co se  senátních voleb  týče,  vyrovnala  svůj smutný negativní rekord  NULA  senátorů  z roku  2000, kdy  tehdy  zhavarovala  úplně  stejně  – ovšem pod vedením Miloše  Zemana  v křesle  předsedy  vlády. Katastrofa  se  nejen v Lidovém domě  očekávala, ale  že  až  taková určitě nikoliv. Přiznávám, že   naprosto jisté  se jevilo obhájení mandátu Milanem Štěchem na  Pelhřimovsku, už proto, že  před  týdnem naprosto suverénně  a s  velkým vyhrál a soupeřil navíc  s noname  nominantem za  Svobodné,kteří jinak všude  těžce prohráli.  Přesto Milan Štěch, fungující  v  senátu nepřetržitě  po 24 létech, končí!  V druhém kole  významně méně  došlých  hlasujících mu  vystavilo stopku. V politice  nejspíš  doživotní.

Místopředseda  Šmarda na Vysočině pak  poměrně výrazně prohrál s jiným místním starostou  a  karvinský lékař Sušil, v druhém nejtěsnějším volebním souboji vůbec s jedním z místních starostů a jediným členem ANOšéfe!  z osmi postupujících, který  uspěl. Dodávám, že za ostentativního nezájmu  voličů, kterých  tentokráte  přišlo méně než  8%!!!!

Media  si samozřejmě užívají  gaudium ze  senzace  Štěchovi porážky. Za stejný debakl  považuji výsledek  dalšího dlouholetého senátora  -* dříve  za  ČSSD, nyní  bojujícího jako nezávislý – Miroslava Antla. Ten ačkoli podobně jako Štěch přesvědčivě  zvítězil v prvním kole  tentokrát  vysoko prohrál s  jedním místním starostou, ředitelem školy a  krajským zastupitelem Grulichem. Antlovi nepomohlo, že  zbaběle  utekl od  oranžového praporu. Za sebe  říkám  – dobře mu tak! Nemám oportunisty  rád.

Nicméně soc dem  je  těžce poškozená značka. Ke  škodě  VŠECH občanů. Babiš není a nikdy nebyl žádná  levice.    Je  to větrná korouhvička, která prostě  jede  podle marketingových průzkumů a  podbízí se  voličům  dárečky. Nikoliv výkonem při správě  státu. Nejmarkantnějším  důkazem je druhá  koronavirová  vlna. Ale  to je téma jehož  vás  dnes ušetřím.

Soc dem a její totální propad,  s důsledkem, že  v senátu jí  zbudou poslední  tři  mohykáni, takže  nedají dohromady  ani senátní  klub je   asi nejvýraznějším markantem s pátečního a sobotního  hlasování. Už slyším Zemanův uštěpačný  komentář, že nenominovala  osobnosti…. Když  vidím Milana  Štěcha….  no  nic,ten svým propadnutím  udělal Hradu obzvláštní  radost. Ale  dočká  se odtud  stejného komentáře  i  Babiš?

Ale  nechme  Zemana  Zemanem  a vraťme  se k novému senátu. Ale přeci jen dodám ještě  cosi podstatného ohledně  ČSSD. Těch deset ztracených  mandátů je pro ní mimořádně  těžkou ranou. Nikoliv jen politicky. Její ekonomika  asi  bude někde  okolo bankrotového prahu. Pohybuje  se tam dlouhodobě.Mínus  10 senátorů je spojeno se zmizením velkého státního příspěvku do stranické pokladny. Je zajímavé, že nikdo z politických komentátorů, si tohoto ještě nepovšiml… Rád budu špatným prorokem, ale nevsadil bych nyní  na na ekonomickou kondici nejstarší české politické strany  ani příslovečnou zlámanou grešli.   Jděme k dalším politickým subjektům.

Je zcela  nesporné, že  vítěznou  značkou  drží STAN. Ten skoroval  celkem 11x .K tomuhle  fenomenu se vrátím později. Vít Rakušan  je  po právu spokojen.  Nezbývá, než mu pogratulovat.

Čemu ale  nepříliš  rozumím, je  triumfální póza  Petra  Fialy. Ten připomíná právě nafouknutý  horkovzdušný  balon před  startem  letu v kterém určitě  vytvoří  nový  světový výškový rekord! ODS  bodovala  5x. Tedy  ani ne poloviční skore  ve  srovnání se  starosty. A přesto má ramena, že do dveří musí vstupovat bokem, protože jinak jsou jim futra  malá. Při tom zisk modrých  činí +1 mandát.  A to ještě bodovala  především v největších  městech  – Praha , Brno, Ostrava, Plzeň.

Fiala, ačkoliv  povoláním politolog, zřejmě nevidí důvod  k hlubšímu zamyšlení. K  krajských  volbách  fakticky zůstal o parník za Piráty, v těch senátních o totéž za  STAN,  ale přesto pozice  Cesara, který právě porazil Galy!

Navíc  – ODS  i přes  výsledek Starostů si dál nárokuje pro Vystrčila  křeslo  předsedy  senátu. Nepochybně učiní možné  i nemožné, aby si ho podržela,  protože jí to přináší  zviditelnění. Zejména  po jeho cestě na  Tchajwan.

Když  už  mluvíme o téhle zemi – část Plzně /jiná než  kde bydlím/ také volila do senátu. Křeslo obhájil starosta  městské části Slovany  Aschenbrenner.  Který  ovšem kandidoval mimo obvod  své radnice. Z jednoduchého důvodu  – takhle  plzeňská  čtvrť  volí senátora  s částí venkovského okresu Plzeň jih a  to zrovna  úplně  teritorium modrých ,na  rozdíl od města, není. Ale kvůli téhle  naší místní  zvláštnůstce bych s vás  s ním neobtěžoval.

Mám něco jiného. Když byl před pátkem dotázán,  na co se  v senátu  chce  soustředit, hrdě odvětil, že zejména na  rozvíjení spolupráce  s právě s Tchajwanem…. Pokud  českou republiku a její občany podle pana  starosty a znovusenátora nic jiného netrápí, pak jsme opravdu šťastná země!!!! A to konstatuji  jako někdo, kdo z Vystrčilovým tripem  na  ten ostrov nemá sebemenší problém a  naopak jej , vzhledem k dlouhodobému ostudnému poníženému patolízalství  české oficiální vrchnosti a  nestoudnému  chování čínského místodržícího v Praze, plně podporoval.  Ale co je moc je prostě  příliš!  Povýšit  vztah  s touhle zemí  na úhelný  kámen  zákonodárné činnosti není směšné. Je to bizár!

Vraťme se zpět  k ODS jako celku a  Fialovi a Vystrčilovi soliterně. ODS už před  druhým kolem maximálně pracovala  na  tom, aby  Vystrčilovi  zůstalo  předsednické křeslo. Nejflagrantnějším případem se stala osobní  Vystrčilova  podpora   znovuzvolení krále  českého  hazardu a pravomocně odsouzené  fotbalového  šíbra  / kauza  Ivana  Horníka/ a  megaobchodníka  s lidským neštěstím – Ivo Valenty v obvodu  Uherské Hradiště.  Ačkoliv nešlo o člena  ODS, ale Strany  soukromníků. Nicméně působil v klubu senátorů ODS.

Vystrčilova  osobní intervence, mířící  proti lidoveckému  kandidátovi    a jednomu  z místních starostů -Jozefu Bazalovi, se  setkala  s těžkou nevolí KDU-ČSL.  Ti okamžitě  reklamovali, že takhle  si eventuální  povolební spolupráci a především  testovanou  společnou kandidátku  středopravých  stran /ODS, TOP, Lidovci/ rozhodně nepředstavují. Vystrčilův  sobecký motiv  – udržet nepřímé  křeslo pro sebe  a  zvýšit své šance na  předsednictví mám za  hodně  zavánějící a nízký  politický komplot.

Ivo Valentovi to nakonec nepomohlo a z Valdštejnské konírny  se poroučí. Za  sebe  dodávám, že k mé naprosté spokojenosti! Konečně šuhajíci a  cérečky z Hradišťa a vůbec  Slovácka pochopili, co je  tenhle  exemplář  zač a   že  rozhodně  do zákonodárného sboru nepatří. Z mého hlediska jeden z nejpozitivnějších  výsledků těhle  voleb vůbec.

Ale zpět k pozici předsedy  senátu  – všichni zainteresovaní se  sice  tváří decentně, o Vystrčilovi mluví v  superlativech,  včetně  šéfů Starostů,  ale… ale osobní a stranické ambice  jsou    osobní a  stranické ambice!  A noblesní vzdání se  postu  vítězem se v  speciálně  v české politice nenosí. Velmi pečlivě  hodlám sledovat,  jak nakonec ta  přetahovaná  o pozici druhého nejvyššího ústavně  státního činitele skončí. Ono se  totiž nehraje jen o tohle  křeslo a  sním spojenou publicitu a stranickou prestiž, ale  dost možná i  o nominaci pro prezidentské  volby. Zkusme si představit, kdyby  do souboje  se Zemanem šel profesor  Drahoš  jako  šéf  senátu! Byl by  i tak vyhrál současný nájemním Hradu nebo ne? Chtějí Starostové takhle pomoci Vystrčilovi a ODS? Vážně?!

Nejen to – STAN  vede zcela  vážná jednání s Piráty o  koalici  na  volby  do sněmovny. Piráti, i přes  nečekaný  úspěch STAN  v krajích,  se zdáli být  daleko silnějším partnerem. Jenže nyní to Starostové svými senátory  vyrovnali. A  kdyby k tomu přidali  i  jednu ze  čtyř  politicky nejvýznamnějších  figur státu, získali by  daleko větší vyjednávací páku.

Navíc,viděno bez emocí -Vystrčil je  v podstatě  necharismatický politik bez  chuti a  bez  zápachu. ODS  jaksi zbyl.  A  zapsal se jen tím Tchajwanem. Nic  víc  za ním není.  Ale  česká politika  je doopravdy  minimalistická.  Voličům i médiím  stačí  naprosté banality  ke  glorifikaci kohokoliv. Což platí jak pro Babiše, tak pro Vystrčila, Zemana či kohokoliv jiného. Státník bolestně, už  skoro  20 let schází.

Jmenování senátního šéfa je první  vážnou zkouškou opozičních  bloků. Co do soudržnosti  a možností vzájemné spolupráce. Uvidíme, jak v ní obstojí. Osobně mne nejvíc bezprostředně  zajímá, zda  a jaké  spustí ODS  zákulisní tahy, aby natáhla  do svého klubu  nezařazené senátory  či ty  z okrajových klubů a vyrovnala se  STAN  počet  senátorů. . Jak šacuji modré, po všech minulých zkušenostech, lze se dočkat  zajímavých novot. Nakupování  v parlamentu vždycky  představovalo její  elitní disciplínu.

Fiala, s tím nafukováním, co předvádí, je poněkud mimoňovitý.  Leč  vyčkejme.

Ale když  už  je  řeč  třeba  o vypadnutí Ivo Valenty, tak se věnujme  dalším zajímavým známým tvářím.  Za sebe  říkám, že  s velkým zadostiučiněním beru na  vědomí, že  exombudsmanka  Anna  Šabatová neuspěla.  Mám ji s  jejími  názory,  za krajně nebezpečnou osobu, jakkoliv si mimořádně cením její disidentské minulosti. Mám téměř  za nepředstavitelné, že  bych  volil ODS  v jakékoliv  formě, ale  být voličem v Brně – tady nešlo váhat.

Zeman  odmítl hlasovat  v  duelu  Michael Žantovský  vers. Václav Láska, což beru jako  naprostou srabařinu z jeho strany.. V minulém pokračování povolební analýzy je  vysvětleno proč. Opakování postrádá smysl. Klidně  šlo vložit  do urny  prázdnou obálku Kdybych musel volit zde,  votoval bych pro  Lásku. Byl sám  za sebe  a nikoliv  někým, kdo kromě  skrývání se ve stínu Václava Havla  už nepředstavuje  žádnou přidanou hodnotu. Ale je to Praha,  a volit  v v tomhle městě  pro  běžného člověka  je opravdu přetěžká a neradostná šaráda.  U duelu  Němcová – Hampl bych určitě  zůstal doma. Tohle je  beznaděj z kteréhokoliv  úhlu pohledu. A v podstatě   totéž reprezentoval souboj Smoljak – Stehlík.

Ještě jedna  dvojice  si zaslouží určitý koment  – a sice Kladno. Kde  matador Bendl ani náhodou nestačil na  advokátku Šípovou, zastupující Piráty. Nedivím se. Spíše  těžko chápu, jak někdo tak provařený  jako  středočeský exhejtman a exministr  se  vůbec  do rozstřelu dostal.   ODS mi přijde  jako velmi nepoučitelná, když  na  kandidátku Bendla postavila.

Je tohle  všechno, co se  dá o senátních volbách a jejich  finálovém kole  napsat? Zdaleka nikoliv.

Začnu tím, jak se inovovaná Horní komora PČR projeví na  české politické scéně. Kromě  velmi zvýšeného sebevědomí současné opozice – NIJAK. Jestli senát  ještě  vystupňuje  svou  setrvalou opozici vůči Hradu  či vládě je  celkem jedno. Je to srovnatelné  s tím,když  jdete na tůru a nesete  baťoh kde  původně  vás  tížilo 10 kilo a nyní je  to 12.  Senát, vracel a jistě i nadále  vracet bude sněmovnou přijaté zákony,   Zemanovi  zablokuje  jeho nominace, jestliže k tomu  má kompetence, ale větší vliv nezíská  a víc  kritických hlasů neznamená  větší impact mezi voliči. Už proto ne, že  účast  opět  vygenerovala mizerných ani  17% celostátně.

Varoval jsem vítěznou opozici už po krajských volbách, kdy  přišlo k urnám o 21%  hlasujících  více, aby nepřeceňovala svoje  vítězství. Protože  Andrej Babiš  získal z těch, co přišli oproti minule,  navíc  přes  30% . Nejméně. Takže? A nyní ono drtivé senátní vítězství  zařídilo ani ne 17%  z celku. To nejsou čísla  na kterých se dá stavět.

Už před  druhým kolem mne interesovala  otázka, jestli je na těchto volbách vůbec něco, z čeho může mít obyčejný  člověk radost. Míním jak krajské, tak senátní.

S potěšením oznamuji, že  v každém případě!

Začnu troch ze  široka – 30 let od  převratu  naší politické scéně  dominovali a  dosud  dominují politici, které mám ve  škatulce   jako typ Žvanil.  Prostě někdo, kdo  se  do parlamentu /míněno obě komory/, do vlády , na  Hrad  dostal a dostane tak, že, obrazně  řečeno, vyleze na  náměstí  na kašnu a  shromážděným občanům  slíbí  modré nikoliv z nebe, ale rovnou z celého vesmíru, k tomu hodí pár jednoduchých hesel a polopravd  a  ještě  jednodušších   pseudořešení jakéhokoliv problému a  nato šup je  ve  vrcholné politice. Že to takhle  fungovalo v prvních létech po Listopadu představovalo holou nutnost. Ale  že i dnes  je  jeden z největších  důvodů, proč  tady  je  ta mizerie, v které se nepřetržitě  mácháme!

Jsem  horlivý zastánce  tzv.evoluční politické kariery. Za Okamurou  nebo primátorem Hřibem, abych dal dva konkrétní případy  není žádná  hmatatelná minulost  a výsledky. Jen sliby  a plkání. Přesto první se honosí titulem místopředsedy sněmovny  a ten druhý primátorským řetězem.  Aniž  cosi v minulosti předvedli. Za správnou mám politickou karieru, jenž je  často viděna  třeba  v Německu. Tam se kdosi rozhodne  vstoupit  do politiky  a veřejného života a startuje na místní úrovni. Ve  své obci či městě. Když se osvědčí a odpracuje si to, je  z něj  následně starosta  či primátor. Když je  opět úspěšný  kandiduje  do Landtagu  či v některých případech  do Bundestagu. A  když uspěje i tam, pak je mu otevřená  cesta  k nejvyšším funkcím  na zemské či spolkové úrovni. Volič  disponuje  informacemi o  schopnostech  a především výsledcích takového politika. Na rozdíl od  Česka.  Zde  to je  o protřelosti politikářských chameleonů  a slibotechen. Tentokrát  poprvé a  v masovém měřítku, zejména  ve  volbách do senátu /ale i  na čelných místech krajských kandidátek/  se tenhle fenomen projevil také.

Odbočím  – také  jste  si už všimli, kolik je  v senátu a mezi poslanci lékařů? Železné pravidlo speciálně pro senátní volby kázalo, že  nejvyšší  šance  ze  všech profesních  skupin  zvítězit, je  spojena  s lékařským diplomem.  Podle kritéria  – mámo já nikoho z nich neznám, ale  von ten doktor  z nich nejspíš bude  slušnej člověk. Tak to dáme doktorovi! Aniž  by si dotyční  udělovači hlasů zkoušeli pokoumat  nad  tím, zda  vystudování lékařské  fakulty  je  nějakou obzvláště  vhodnou kvalifikací pro přezkum ekonomických, daňový, pracovních a sociálních, zemědělských armádních, bezpečnostních, vzdělávacích a kdo ví jakých ještě  problematik!  Volič  prostě preferoval lékaře.

Malá statistika  před  druhým kolem senátek  mí vyhodila ,  do finále postoupilo sice 8 lékařů, ale  16!!!!  starostů +2 městští zastupitelé +1 zástupce hejtmana!!!!  Což mne  velmi potěšilo! Konečně  i Česká republika  najíždí  na evoluční politickou  karieru!

Senátorská  křesla  pak obsadilo celkem 13 kandidátů se zkušenostmi ze  samosprávy  a jen  3 lékaři.

Tohle beru jako velké pozitivum a  naději do budoucna. Tihle  zákonodárci nežijí v nějaké své  politikářské či profesní bublině, nýbrž  řeší  denně  reálné starosti a problémy svých obcí a měst.  Proto mám za  šokující, když starosta  jednoho z plzeňských obvodů drží za nejdůležitější  svůj  příští senátorský úděl  rozvíjet  spolupráci  s  Tchajwanem! Rád bych věřil, že  ti noví zvolení z radnic  disponují  větší porcí zdravého rozumu. Bude totiž více než zapotřebí. Ale  opravdu se těším  z toho, že  zkušenosti a dobré reference  ze  samosprávné činnosti začaly  být  důležitým  kritériem pro  voliče.

A přesně  tohle  je ten důvod, proč  STAN  tak drtivě  přejel v  senátkách ostatní politickou konkurenci. Nominoval regionálně  zajímavé a především osvědčené  osobnosti.

Zde tenhle rozbor měl končit. Jen si stále lámu hlavu nad  tím oranžovým debaklem.  A přemýšlím, do jaké míry  se na něm podepsala  doslova  koronavirová exploze  posledních dnů před  druhým kolem. Bez tvrdých dat lze jen spekulovat. Ale  určitě  už to nějakou stopu u voličů zanechalo!  Babiš a  jeho virová“  strategie“,vyznačující se  jedinou položkou – nečinit  nic, co se nelíbí  voličům, bez ohledu na to, jak roste počet nakažených, se obrátila  proti němu. A ještě  více proti sociální demokracii!!!! Dopustím se odhadu –  kdyby volby  do krajů se tentokrát organizačně  spojily nikoliv  s prvním, nýbrž  až  druhým kolem dost možná by  ANOšéf prohrál.  Protože ten koronavirový průšvih, v němž právě létáme a hodně  dlouho létat budeme  a který  řada  spoluobčanů odskáče  cenou nejvyšší si už mnozí, co jej dosud nebrali na  vědomí, všímají. A nejen to. Počínají hledat viníky. Předběžně je  nalezli daleko více u oranžových než  u Agrofertu. Zatím. Změna  už klepe  na  dveře  Andreji!

A  ještě technická  drobnost – neustále  si leckdo láme hlavu nad  nízkou účastí v  senátních  volbách. Především v  druhém kole. Tak mne napadlo, zda  při souběhu  senátek s jiným hlasováním, by  spojený datum obou hlasování spíše neslušel kolu  druhému než prvnímu.  V tom startovacím se přeci jen vybírá z více kandidátů, kdy tam všichni vidí někoho tzv. „svého“. Takže přeci jen přijdou. Ale  finálová runda  je  logicky důležitější  – ta vygeneruje  reálného  senátora. A  právě on by  si zasloužil co největší legitimitu větší  volební účasti,. Což  zaručují paralelní  volby.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.