Hamáček: „Pokud nic neuděláme, budou v ulicích mrazáky na mrtvoly.“


22.září Kosa  vydala  článek s  nadpisem

Koronavirová pandemie – co očekávám od koho

Jeho obsahem,  jak si možná pamatujete i po třech týdnech,  byla  jednoduchá  úvaha, respektive  očekávání, zda  kabinet a další   další zodpovědní  dokáží minimálně, při  tehdy  už prokazatelně  a nebezpečně  stoupajících  číslech  covidově nakažených,  zajistit, z hlediska  fungování státu alespoň to úplně nejzákladnější v  šesti jednoduchých  bodech, aby  se nerozpadl.

Zopakuji je:

1- že připraví urychleně funkční krizové plány, jak udržet v chodu základní  infrastrukturu. Tedy dodávky elektřiny, plynu, vody, bezchybnou funkci čištění odpadních vod, odvoz odpadků, telekomunikační sítí, tok nutného maloobchodního zboží, především potravin a dalších nezbytných komodit

2-zajistí základní funkce státu, tedy především jeho řízení na všech úrovních, alespoň ve válečném režimu

3- udrží obecnou bezpečnost v zemi

4- spolu s ČNB a komerčním finančním sektorem zaručí stabilitu měny, funkčnost finančních trhů, zabrání eventuální panice a runu na banky.

5- zabrání kolapsu zdravotního systému, jakkoli přetížení nás asi nemine

6- ohledně nových nutných ekonomických opatření, zejména v dalších programech státní pomoci si bude počínat s maximální možnou efektivitou, kdy jediným kritériem se stane poměr náklad/efekt!!! Kvůli co nejmenšímu zadlužování státu.

Dnes jsme o 3 týdny  starší. Než se pustím do nějaké  úvahy, zkusím porovnat pár  nejzákladnějších čísel.

Konstatuji,  že  21.9. registrovala  ČR celkem 19221 nakažených  CoVidem a  denním podílem nakažených 7,61%. Včera  stejné údaje  vykazovala následující  hodnoty -61 143 nakažených a  denní podíl nakažených  26,2%. Před  třemi  týdny  umíralo na  Covid  pod  10 lidí denně , nyní  až skoro 50. Počet  těžkých případů v nemocnicích tehdy  187,včera  438,  u hospitalizovaných je to  820 ku 2106. Počty  nakažených lékařů a sester mám  jen k 19.9  a  3.10.  -241 vers 575. U sester  pak ve  stejných dnech  420 ku 1016.

Přiznávám, že  připsaní minulého covidového článku mne  ani  ve  zlém snu nenapadlo, jak se situace  může  zhoršit a  že  dojdeme k dnešním číslům. Která nejspíš  budeme velice  brzo považovat za  trapně  nevýznamná  za  další tři týdny….. Netrpím iluzemi o funkčnosti téhle  Babišovi  partičky,ale míra  chaotičnosti,neschopnosti  a hudlaření, kterou  ta  těch pár  dní předvedla  je skoro neuvěřitelná.

Vůbec nepochybuji, že o  tom, že  už  nadpis  dnešního textu způsobil těžkou erupci urážek na  adresu  současného ministra vnitra. Ačkoli ten s  virusem a jeho dramatickým šíření v  České kotlině  nemá vůbec nic  společného.Ba  právě  naopak. Nepochybně  bude označen jako panikář, šiřitel poplašných zpráv, agent   universálních zloduchů všeho druhu atd.atd. Aniž by  ti, co na něj dští síru a oheň pekelný  připustili, že  jako ministr  vnitra má  neskonale  lepší a přesnější  informace než oni ve  svém fotelu s  lahváčem či vařečkou v ruce. A připustili, že  nemá důvod  děsit  lidi, takže  ,bohužel, by mohl  mít pravdu.

Jestliže  ovšem si Hamáček dovolí  podobný, těžce  defetistický  otevřený  výrok do medií, nepochybně je  celková situace  mimořádně vážná. Proto jsem vytáhl ten  už publikovaný nedávný  článek Kosy.

Tehdy mi šlo o  to, abych  upozornil, že   stát v  klíčových segmentech  své funkce  velmi snadno může  selhat, jestliže se koronu nepodaří eliminovat. Jenže  ještě  zbývalo deset  dní do voleb, takže  Andrej Babiš řídící  se  radami svých marketérů  a náladou  rodiny Koblihových a jejich „odborným“  názorem na  existenci  a nebezpečnost  CoVidu, odmítal razantní opatření. Hlavně ne  před  volbami!   A  pozici hlavního epidemiologa  země  přenechal  Márovi Prchalovi. Ten přece  ví nejlépe  co a jak!  Takže v mezičase  jsme  získali skvělou pozici  evropské  země  s nejvyšším nárůstem zjištěných případů koronaviru a  ve  světě  už nám patří  stříbrná medaile, ovšem se skvělými vyhlídkami, že  nám celkové vítězství neunikne!

Abych zabránil osočování, že  jdu po Babišovi za každou cenu, konstatuji, že  viníky  dnešního naprostého covidového průšvihu  identifikuji hned  tři

1- politiky  v čele  s Babišem, ale  řadím sem i opozici

2-chřipčičkáře a všechny popírače  CoVidu

3-politické oponentské tupce, kterým je  nade  vše  boj proti  Babišovi a plukovníku Prymulovi. Bez ohledu na podstatu.

Skupiny  2 a  3 vyřídím rychle   – čekat, že  chřipčičkáři  dostanou rozum je asi stejně  reálné  jako  to, že konečně přijde  Godot.  Tihle prohlédnou, ale  až tehdy, když  zemře někdo z jejich příbuzných a nebo přátel. Bohužel je  dnes jasné, že  se dočkají. Otevřít  oči za takovouhle  cenu  je  děs! Nicméně  – na  současném  a budoucím stavu  věcí covidových se podílejí a nikoliv  malou měrou.

Protestanti proti  Babišovi a plukovníku Prymulovi  představují  v jistém slova  smyslu jejich odnož. Kdyby  současný premier  a ministr  zdravotnictví  například prohlásili, že  je opravdu nanejvýš  nutné  jezdit přes  křižovatku se semaforem jen na zelenou, nepochybuji, že  leckdo z nich na just  zkusí tu nejčervenější červenou, protože  on se ve své svobodě  přece nenechají omezovat  Babišem nebo nějakým zeleným plukovnickým mozkem. A když nějak  těsně projedou, okamžitě  se tím pochlubí. Na  sociálních sítích a  sdělovadla  z toho okamžitě  vyrobí story, že  se i na  červenou dá jezdit. Opět  – jejich  zcela idiotský protest  nikoliv zanedbatelně  přispěl k eskalaci koronavirové pandemie  až  ke  světovému premiantství. Oniroušky  nosit  ne  ane , nařídil to přece  Prymula  a Babiš!

Jakkoliv  podíl  výše  dotčených  skupin je  nesporný a  bohužel dosti velký,  absolutně  největší  část  viny  leží na politicích. Z nich pak především na těch, co drží  skutečnou  moc, tedy  na  vládě. A  z té  zejména  na premierovi a ministru zdravotnictví.

Nemíním Romana  Prymulu. Ten  vlastně  právě  prošel vrátnicí svého úřadu a hledá cestu do ministerské kanceláře. A po cestě, ještě na  schodech, má vyhrát  válku, v které je  republika na pokraji totální kapitulace.

Takže  ukazuji  na  zdravotního klauna  a dnes už naštěstí exministra  Kena  Vojtěcha. Jinými slovy  opět  na  Andreje  Babiše, protože ten tam tohohle  maňáska, kvůli jemu vyhovující povolnosti a ohebnosti držel  až do neudržení.  A kdyby zrovna  nehrozili  krajské volby,  tak ten klučík střapatý, submisivně  andrejovitý, vzorně  říkající  vždycky  ANOšéfe!, ministroval stále.

Proč  Babiš  konal, vlastně nekonal, jak nekonal jste  četli už mnohokráte – zkrátka  jeho hlavní  epidemiolog, omlouvám se  píárista  Mára mu radil, že před  volbami nesmí popudit  či zneklidnit  rodinu Koblihovu.  Zejména ne nějakými restrikcemi!  Natož  rouškami! A  vůbec nejlíp  – ničím  je neobtěžovat, natož  omezovat! Před  volbami! Vždyť  jde o kraje!  S odstupem nejméně  důležité  hlasování, jenž  v zemi máme! Ale  Andrej Babiš s Márou Prchalem se přece honosí tím, že  od roku 2014 neprohráli  jediné hlasování. A teď  kvůli nějakému marginálnímu  virečku by  tuhle skvělou šňůru přetrhli?!  Ani nápad! Takže  tu máme  tu spoušť! Stokrát  se  leckdo na maléru  může  podílet, ale  centrální odpovědnost má  vláda  v  čele  s premierem. Ti rozhodují!

Už si všichni můžeme  sáhnout  na  to, že  můj 3 týdny  starý minimalistický požadavek

5- zabrání kolapsu zdravotního systému,  jakkoli přetížení nás asi nemine

je velmi blízko naplnění.

CoVidové kapacity  jsou  celostátně  už skoro naplněny, místně  už přetíženi a  plošně  se zavádí  omezování neakutní péče. K tomu si přidejte informace, že  vláda  zvažuje  rekvírování hotelových kapacit, aby  tam odsunula  z nemocnic lehčí covidové  a  tzv. sociální covidové /ty kteří nemají kam jít a které v  domácím prostředí nelze izolovat/  pacouše  a   tím uvolnit nemocniční lůžka pro vážné případy. Vedle toho probíhají stejné úvahy  ohledně využití  kapacity prázdných lázní.

Další informace  naznačují, že  už i Babiš  pochopil, že  jde  z  tlustých nikoliv  do tenkých, nýbrž do nejtenčích.!  Například  to, že  Státní hmotné rezervy  uvolňují pro nemocnice  všechna  lůžka,  jež tam jsou deponovány  – tedy  2500 kusů  /nezdá se vám to jako naprosto směšné  číslo  třeba pro válečný konflikt?!/!  Takže  nás nejspíš  čekají  nouzové nemocnice  ve  sportovních halách a tělocvičnách. Jestlipak  jsou  v těch hmotných rezervách  i nějaké sestry a doktoři. Předpokládám, že  jste  zaregistrovali řeči o  mobilizaci mediků a  středoškolských studentů příslušných škol  vyšších ročníků…..

Tohle  už  evokuje  válečný stav. Mobilizuje  Volksturm…

Tenhle text píši v době, kdy  ještě  není přesně znám balík  dalších omezujících opatření, připravených vládou od  středy a  ještě  i pár  hodin zbývá  do mimořádného projevu  ministra Prymuly k národu. Jen zatím proskakují náznaky, že  školy  kompletně zavřou, včetně prvního stupně  a pojedou jen mateřské školy.  Zřejmě proti přání  současného ministra  zdravotnictví a  dalších  odborníků na  epidemiologii. Na Tripartitě  to prý vypadalo, ohledně mateřinek 50:50.

Je mi úplně jedno, co si myslí  bigotní babišáci, zrovna  dnes mi došly  dva roztomilé  maily od takových.  Jak mu ubližuji a jak šířím vůči němu nenávist.

Nikoliv. Jen popisuji jeho reálné konání. Už  jste mohli  číst řadu  Babišových  autentických  výroků z jara, léta  a  brzkého podzimu. Kdy  evidentně  žil na jiné  planetě. Není problém je  zopakovat.   A opět se zdroji. Aby je nešlo zpochybnit. Nicméně  dnes  už mu hoří koudel pod  prodlouženými zády a  tak obviňuje občanstvo, že ono je  vino, že  chtělo přece jet do Chorvatska, že  mu vadily  roušky, že není disciplinované. On  přece vždycky konal všechno správně. Takže  dám jen jeden  citát,nicméně pro mne zásadní.

Když chtěl zavést od prvního září tehdejší ministr zdravotnictví Adam Vojtěch povinně  roušky do škol, Babiš  to zrušil a prohlásil:.

„Lidé jsou už otrávení z různých nařízení, proto si myslím, že teď jsme rozhodli správně. Rozhodnutí se budou řídit podle semaforu, a pokud by se situace zhoršila, budeme okamžitě reagovat. A opakuji, že já jsem odpovědný za to, jak bude fungovat vláda a ministři.“

Opakuji datum toho Andrejova  blábolení – konec  srpna!  Lidi  jsou  otráveni… ..on je odpovědný…  Vážně?   A jak tu jeho odpovědnost  máme  krucinál POZNAT?!

Ze  zodpovědnosti se  nevyviní, ať  se  kroutí sebevíc!.  A  je  v zájmu nás  všech, abychom mu nedovolili se  z té odpovědnosti za  současný  covidový megaprůšvih vyvléci! Za žádnou cenu.

Nikoli proto, že  je oligarcha přisátý  těžce na státní rozpočet a vypracoval se  mezi historicky největší  zemské škůdce. Ale proto, že od jara  svým zcela nekompetentním, chaotickým a výhradně  marketingovým chováním, naprosto neodpovídajícím kritické  situaci ohrozil fungování státu, podřízl jeho ekonomiku a především svým volebním zájmům obětoval  životy  spoluobčanů.

Dám ještě  jeden  citát  z Babiše:

Stát  nyní není schopný napumpovat do ekonomiky „dalších 200 miliard“ jako na jaře.

Tohle mu celkem rád  věřím. Opravdu, v předluženém rozpočtu  vytáhnout  dalších 200miliard  opravdu není jen  tak. Ale  to snad  věděl už  na jaře, po odeznění  první  vlny.

Nabídnu  vám malou odbočku, takovou hru coby  kdyby. Zkuste  si představit, že  je konec  května,  první nápor  covidu  razantně potlačen za  cenu obrovských  ekonomických ztrát. Vir  v populaci slábne, čísla nakažených jsou  marginální. Ale  odborníci, pokud  to zrovna není Soňa  Peková, unisono tvrdí, že  je potřeba  se připravit na druhou vlnu na podzim. Jde o ty  samé fachmany, na  něž  jste  navíc  koncem února  vsadil a ukázalo se, že  se trefili do černého. Co bystě  učinili?

Já určitě nejméně  toto:

-Okamžité  velké posílení stavů Krajských hygienických  stanic technikou a především lidmi

-razantní zvýšení kapacit  trasovacích call center,  nikoliv  kmenově, ale mobilizačně,preventivním idohodami s  velkými  cc operátory

-výrazně posílil testovací a především vyhodnocovací kapacity

-držel ta  nejpřísnější opatření v nemocnicích,tak abych ochránil personál a  zpracoval mobilizační plány pro případ  znovupropuknutí epidemie

-testoval, testoval  a testoval na  funkčnost  jak chytrou karanténu, tak schopnost trasovat.

-při objevení se  jakéhokoliv ohniska  okamžitě  uzavíral příslušnou lokalitu.

-nepovolit  v rouškovém režimu a  rozvoňoval mimořádně  pomalu a opatrně.

-při číslech denních nárůstů koncem srpna  s předstihem regulovat  školní docházku

Uznávám, že  v tom není žádná nově  objevená  Amerika.  Ani být  nemůže. Jenže  při jeho realizaci, by se dnes ČR  nacházela  ve  zcela jiné situaci a  Babiš nemusel hledat dalších  200miliard  v našich kapsách.

Ale pojďme  dál, porovnejme  tenhle neoriginální seznam s realitou.

-Hygienické stanice  sice  nějaká tabulková místa  dostaly, ale  kvůli zákonu o státní službě  je nedokázaly  naplnit, ale i tak jich bylo celkově málo. Má někdo z vás  vysvětlení, proč  nešlo v tomto případě  nechat parlamentem projít  výjimku ze zákona  o státní službě?

-Případy  karvinských dolů a klubu Techtle  Mechtle  zdokumentovaly, že  Chytrá karanténa  je hloupá a  nefunkční chiméra  a v případě vzniku ohnisek  trasovací kapacity  nestíhají

-totéž se dá  říci o testovacích a vyhodnocovacích kapacitách. Nestíhají, vyhodnocení vzorků a přenos informací trvá příliš  dlouho a  základní ministerský  informační systém u tak jednoduché  agendy  trpí četnými výpadky. Zkrátka  blamáž místo funkčnosti!

-případ  kapacit  trasovacích call center je doslova  tragedií. Když se ministr  vnitra Hamáček dohodl s hlavní  a pražskou hygieničkou,  že  pošle na trasování  50 policistů,Babiš  ho sprostě  urazil buranskou poznámkou, že  policisté na trasování nejsou potřeba a  ať  kontrolují nošení roušek.  Přes  víkend  se ovšem, co by plačka , prostřednictvím zmocněnce  pro digitalizaci – Dzurilly obrátil na  firmy, jestli by jim  hned nedodaly 500 pracovníků ze  svých call center, aby  pomáhali trasovat. Prý umí telefonovat a mluvit  s lidi. A  Hygiena  už je na kolenou… A  vmezičase už  policie  na  trasování funguje…

-kdo se pozorně  díval na kauzu   Darkov a dolů, není současným  stavem v zemi vůbec překvapen. Tehdy  jsme  čelili místní epidemii  ve „dvou dírách do země“. Které identifikovaly  nakažené  reálné i potencionální i přesné  místo nákazy. Snad  logisticky nejtriviálnější případ lokalizace a potlačení  jakékoliv nákazy, jenž si lze představit. A co udělal stát, nepochybně pod Babišovou taktovkou?

Dlouho v podstatě nic. Kromě  hlášek, že  to má pod kontrolou a že za všechno mohou barabové, co když vylezou z  jámy,  tak nevědí nic lepšího než  jít v  šest ráno slopat  bíro do nejbližšího bufáče a  tam roznášet koronu. Do neudržení se vláda i Babiš  bránili tomu, aby prostě  doly  zavřeli. Až nakonec  stejně museli. Je jasné, proč tak postupovali – protože  je držela obava, že  obyvatelstvo pochopí, že  opět jen místo reálného konání planě  blábolí, že  chytrá karanténa  nefunguje   a   vláda není  schopna  akce.  Ke  škodě nás všech to kapírovala  jen nepatrná  menšina a když  jsme s  tím přišli  na sklo, babišáci to tvrdě odmítli. Nyní se  Darkov opakuje. Ale  v měřítku celého státu. Ještě, že  Babiš  neřídí celou zeměkouli!

Za  sebe  sebekriticky  doznávám, že  mi tenkrát  přišel do ruky  článek, kde autor popisoval, že ta  Karviná  je  ve skutečnosti test  na  podzimní druhou vlnu  a činnost státu, která se bude skládat hlavně z nečinnosti! Nejprve jsem zvažoval přetisknutí, ale pak přesvědčil sám sebe, že takováhle  do nebe  volající lemplovina a packalství  nejsou možná ani za  Babiše a  text  nezařadil ani do svého archivu…  Moje obrovská škoda!  Dnes  ho neumím vygůglit.  Autorovi se hluboce omlouvám,protože, jak sami vidíte,  odhadl situaci naprosto správně! Dodatečně mu skládám svoji hlubokou poklonu.

Uzavírání ohnisek?  Leda  tak nějakou vesnici! Praha, která  fungovala jako centrální  hotspot a uzavřít? Před  volbami navíc?  Zbláznili jste se? To Andrej  nikdy  nedovolí! Ačkoli  ve  Španělsku neváhali a  do karantény  uvrhli  celý Madrid  a  do ještě  tvrdší nejhůře  postižené  městské čtvrtě! Od jara  ví proč. My si nyní proděláme  zjevně   opožděně  ekvivalentní „pražské  jaro“!

Takže  se nám virus  z Karviné  v pohodě  komfortně  rozšířil do republiky  a především do Prahy. Pak už to jelo samospádem. Protože  autor  toho ztraceného textu  viděl správně  – Andrej nekonal! Aby vyhrál krajské volby!

Každý normálně myslící člověk by  provedl  první poslední,  aby  k druhé vlně  pokud možno vůbec nedošlo. A také by  učinil všechno možné, zejména  ta  výše  popsaná  triviální preventivní opatření, aby  sát  byl co nejlépe připraven.

Andrej Babiš s  Adamem Vojtěchem o nich  jen blábolili. Na jaře  tvrdili, že  je dostatek ochranných pomůcek. Nebyl a vše  zachránily  české švadlenky. Nebýt Romana Prymuly   a jeho opatření a  prosazení tvrdého lockdownu, zdravotnictví se nám zhroutilo už  někdy koncem dubna. Po té si Andrej přisvojil  všechny  zásluhy  a v pozici mistra  světa rozvolňoval a  sliboval hory  doly. Ovšem reálná opatření  se rovnala  ochrannému materiálu pro zdravotníky koncem února.

Dnes tvrdí, že   nemá  dalších 200miliard na  druhý lockdown. Tak proč  neučinil nic opravdového a konkrétního v létě proto, aby  se druhá vlna minimalizovala a nepotřeboval je?! Pořád jen plané sliby,machrování a podbízení se voličům!!! Nic víc. Nyní ty  dvě  stovky miliard  nutně najít musí. Lock down nemusí vyhlašovat, ten přichází.

Už začátkem  školního   roku jste  si na Kose přečetli, že  jakýsi  vlk navrhuje, aby  školní docházka  probíhala, se stoupajícími čísly  distanční formou. Že je  třeba zejména  to, aby  zůstala za  všech okolností zachována  prezenční výuka pro 1., 2. a 3. třídy!  Tihle malí  se nenaučí  číst,  psát a počítat  přes internet  a nelze je ponechat  doma  bez dozoru samotné.

Machr  machrovič  ze  Strakovky, s další kopií  zdravotního klauna  Vojtěcha – tentokrát  ve  funkci ministra  školství ,jistým Plagou ovšem  předvedli, že  prázdné pozérství je jim nade  vše  -základní školy nezavřeme,vykřikovali tehdy.  Navíc, když  před prodlouženým víkendem 28. září  Roman Prymula  přišel s jednoduchým a  inteligentním nápadem prodloužit  školákům  víkend  o  pátek, Plaga  se postavil na zadní a spolu s ním řada  ambiciozních šéfíků základních škol, toužících se u vrchnosti dobře  zapsat. Takže  v onen nabídnutý  pátek učilo 85%  základek…

Proč to Prymulovo doporučení držím za inteligentní? Protože  by  vlastně  bylo došlo k jakémusi plošnému pololockdownu bez ekonomických ztrát. V té  době  už  totiž  čísla  jasně  říkala, že  nejvíce nových nakažených  se generuje  přenosem v  rodinách, kam to  transferují  školáci  a pak v práci. Takže nyní to stejně  zavřou všechno. A prvňáci  holt budou s úplnými základy  vzdělání odkázáni na  rodiče!

Nyní  už  o tom, že  školy  převážně  šíří  nemoc  do společnosti nikdo nepochybuje.

Ale  je nutno být upřímný. Profesor Prymula   mne  už stihl částečně  zklamat. Není takový  ranař  a tvrďák, jak bylo lze  očekávat. Neprosadil si jednak  ten prodloužený školský  víkend  a cukl zpět.  Ještě  větším selháním pro mne  je  vzdání  jeho dalšího rozumného protikoronavirového nápadu – totiž, že  podle německého vzoru se hosté  v hospodách a restauracích  zapíší  do seznamu, aby  v případě potřeby  šlo trasování  rychle  a  snadno. Babiš  tenhle jeho veřejně oznámený  nápad okamžitě  sestřelil. Protože  druhý den  se konaly  ty  zatracené  volby, které přece  on chtěl za každou cenu, včetně  ceny  našich životů – vyhrát!  Neodpustím si přímou citaci  Babiše:

„Pan Prymula je nový. Dneska mluvil o nějakém formuláři v hospodách. To je nesmysl. Žádný formulář nebude,” řekl v ČT Babiš. „To bylo zase vytrženo z kontextu v rámci interpelací. On mluvil o tom, že to je v Německu, že to je ve Velké Británii. Samozřejmě u nás to nebude, protože to nedává smysl,”

Inu  1.10. to nedávalo smysl. Dnes tedy dává smysl, když  celý stravovací sektor  je před  zavřením nebo omezením, které  se zavření téměř  rovná! To zřejmě  smysl dává!!!  Prymula  se nechal zahnat  do kouta  a  zřejmě ukřičet  Bábou.

Vláda, která se odpoledne sešla, aby po Tripartitě  finalizovala  nová opatření, Prymula ohlásil televizní vystoupení k národu na 19:54  a  zatím kde nic,tu nic.

Dovolím si spekulovat o tom, že  už nejspíš  všem papalášům došlo, že  situace je kritická, ale  plačka  Babiš  zkouší, co  všechno je možné  ještě  očůrat  a  ošidit, kam zase Prymulu může  zahnat. Aby  před  rodinou Koblihovou  vypadal jako  borec  fýrer  a  přitom, aby si nevšimla, že  už  čas  srandiček skončil.

Zajímalo by mne, kde  má  Roman Prymula  nějaký  práh  odborné  a společenské  odpovědnosti, vnitřní integrity a především sebeúcty, tedy jak dlouho potrvá, než si řekne  dost – s tímhle  amatérem  a  krizovým lůzrem je  škoda ztrácet  čas a když mi vlastně  ve  válce  s CoVidem  dělá  suplenta  Mára  Prchal a  Babiš   se neumí rozhodnout, kdo z nás  dvou  zvládnutí té epidemie  rozumí  lépe, tak  dál to bude s Márou a beze mne!  A  ušetřím si  navíc  dementní komentáře  pseudonovinářů  a  rádoby  opozičních  pokrokářů o plukovníkovi. Jistě  přijdou na zázračné patentní a  bleskurychle  fungující  recepty, jak druhou vlnu CoVidu potřít. Klidně  ať  k tomu  zavolají  Šmuclera  s Pirkem a Honzákem. Ti jim poradí. Peková  navíc  tvrdí, že  do vánoc  stejně korona  zmizí. Tak proč  u toho být  dál, když  Babiš  si nedá říci? Jo, abych nezapomenul  – a  samá Peková tvrdila  začátkem června, že  druhá vlna  korony  nebude….

Reálně viděno a přezkoumáno  – Babiš  ohledně CoVidu  od  samého začátku selhává  a klame  veřejnost. Nejdříve  ohledně  ochranného materiálu, pak co se  Chytré karantény,trasovacích a  testovacích  kapacit, nyní ohledně  nemocnic a zdravotního materiálu. Nic  z toho buď  nebylo vůbec, nebo to nefungovalo, či  toho v reálu bylo daleko méně  než je/bylo potřebné!  Předvedl se jako  krizový manažer nulových  kvalit a  nula  od něj zatím pošla.

Jistý mudřec mi včera napsal,že mu nasazuji psí hlavu a že podporuji  Kalouska:….  Jsem už na  různé  bláboly  zvyklý. Nemohou mne  rozhodit. Při první  vlně  Kosa potlačila  jakoukoli kritiku vlády. S tím, že jinou nemáme  a mít nebudeme  a že hříchy  se  dají spočítat až potom.   Tahle linie  se striktně  dodržela. Až  do půlky  června. Než  přišla  Babišova  výzva národu, aby  strávil dovolenou doma a  pak oznámil, že  sám pojede na Krétui. Tím okamžikem  jakákoliv  tolerance  a neutralita  skončila. K  farizejům a velkopokrytcům nelze mlčet.   Konec konců, tentokráte  jde už  doopravdy o  život. Takže  už  žádný pardon na tomhle  blogu se konat nebude! Stejně jako  podpora  Kalouska. Ale  když  Mirda ve stavu střízlivém prohlásí, že  dnes  je  13. října,nemám  žádný problém potvrdit, že  je opravdu  říjen a  toho 13.

Ale  v žádném případě nehraji politické hry  a na  rozdíl třeba od  Seznamu, Neovlivní, Echa 24, Fora24, Hlídacího psa, atd.,atd., nejdu  po předsedovi vlády  programově  a  za každou cenu, kdy  špatně je úplně  všechno s  čím on či ministr  zdravotnictví přijde. Tohle  mne nezajímá  a nikdy  zajímat  nebude. Protože  to reprezentuje  nulitní hodnotu. Jde o životy, pak zase o životy a pak dlouho o nic. Až někde   hodně  vzadu  je  ekonomika.

Navíc  si nedělám o opozici sebemenší iluze. O její  schopnosti řešit  současnou  krizi.  Za  celý  3/4 rok toho virového průšvihu nepřišla  prakticky  s ničím rozumným. Jedinou  její starost představovala  enormní snaha  rozdávat veřejné finance, rozvolňovat a  zase  rozdávat  veřejné finance  a rozvolňovat. K tomu druhému se už  nikdo z nich nezná.

Stačí si například  připomenout  akci Prostřený stůl na Karlově mostě, které se zúčastnili mimo jiných  poslanec Dominik Feri (24) a jeho stranická šéfka Markéta Pekarová Adamová (35, TOP 09), Miroslava Němcová (67, ODS) či starosta Prahy1 Petr Hejma (51, STAN).

Přišla i herečka Anna Geislerová (44). Událost připomínala zhmotnělou noční můru epidemiologů. Dva tisíce lidí sedících těsně vedle sebe a sdílejících jídlo… Obrázky z ní se objevily ve všech médiích, mluvilo se optimisticky o »konci koronavirové krize«. Akci posvětil i pražský primátor Zdeněk Hřib (39, Piráti). „Věřím, že si hostinu na Karlově mostě užije co nejvíce Pražanů, ale i turistů z celé České republiky, které nyní lákáme do Prahy,“ řekl tehdy. Jasný signál všem, že už není třeba mít strach a být opatrný.

Od  těhle  něco očekávat?  Netuším, zda  takového Fialu nepozvali  či  se mu to zrovna  nešiklo.

Ale  stačí se podívat, jak se  všichni tito, včetně  Okamury vyjadřují – situace  prý je  skutečně  vážná, ale  vláda  jen omezuje  a nepřipravuje/ nenabízí  kompenzace.  Jsem v podstatě  běsný!  Politikáři  zase  v kalné vodě  loví dušičky. Jsme  v situaci  Titaniku, který, chybou  zejména  kapitána a jeho prvního důstojníka,  najel na ledovec. Loď  se potápí, záchranných člunů je  málo, ale  někteří  z posádky  lodí, místo aby  zachraňovali životy  hodlají diskutovat, kdo a kolik má zaplatit  za kufry, které  s  vrakem zmizí v hlubinách!  Co kdybychom nejdříve  dostali lidi do člunů   zajistili jejich  vylovení záchrannými loděmi a  ty  náhrady za kufry nechali  až na potom?

Možná k  tomuhle problému napíši  článek. Ale konstatuji, že  když jde někdo do podnikání, bere na sebe  dobrovolně  riziko neúspěchu. A nejen  kvůli  vlastní neschopnosti, špatnému odhadu nebo obyčejné  smůle  a tisíci jiných důvodů.  Ale  také  třeba  kvůli zásahu vyšší moci.

Zkuste  se podívat na  své pojistky domu,bytu, auta , života. Zpravidla  v nich  tím nejdrobnějším písmem najdete  vylučující ustanovení  že  nejsou kryty  zásahy  vyšší moci, či škody  utrpěné v  souvislosti s  válkou atd.  Ale politikáři to vidí jinak  – klasická socializace  ztrát  a  privatizace výnosů. To platí  jak pro globální koncerny  tak pro posledního živnostníka.  A  opozice na  tom loví hlasy. Ačkoliv  takové náhrady  se  vykryjí  z daní.  A to především  daně  z příjmu  fyzických osob ze  závislé činnosti, tedy zaměstnanců a  DPH placené opět zejména zaměstnanci, protože  těch je v populaci nejvíce. Tyhle opět politici všech  barev doslova podojí.  Kvůli kompenzacím, za  stav,  který  svou  hloupostí, laxností, frajeřinou, snahou podbízet se, zavinili!   A prim v tom dojení  si pro sebe  uchvátila opozice!Být podnikatelem znamená  vystavit s e riziku a  nést ho.  I  v případ ě že  spustí motyka!

Na  závěr  ještě jednou  zopakuji svých šest minimálních bodů, zabraňujících destrukci státu:

1- že připraví urychleně funkční krizové plány, jak udržet v chodu krizovou infrastrukturu. Tedy dodávky elektřiny, plynu, vody, bezchybnou funkci čištění odpadních vod, odvoz odpadků, telekomunikační sítí, tok nutného maloobchodního zboží, především potravin a dalších nezbytných komodit

2-zajistí základní funkce státu, tedy především jeho řízení na všech úrovních, alespoň ve válečném režimu

3- udrží obecnou bezpečnost v zemi

4- spolu s ČNB a komerčním finančním sektorem zaručí stabilitu měny, funkčnost finančních trhů, zabrání eventuální panice a runu na banky.

5- zabrání kolapsu zdravotního systému, jakkoli přetížení nás asi nemine

6- ohledně nových nutných ekonomických opatření, zejména v dalších programech státní pomoci si bude počínat s maximální možnou efektivitou, kdy jediným kritériem se stane poměr náklad/efekt!!! Kvůli co nejmenšímu zadlužování státu.

Jsme těsně  před naplněním  bodu pět  – kolapsu zdravotnictví. Ke kterému pokud  dojde, dominovým efektem  spadne i to ostatní. Kdo z vás  si vsadí na  to, že  Babiš  je  schopen udržet  fungující  stát?  Já tedy  v žádném případě.   Ale  přeji si,  aby  se stal zázrak  a nějak se mu to v poslední vteřině  podařilo. V zájmu nás  všech.

Nicméně  zvažme  všechny  doprovodné okolnosti. Epidemie  v  březnu šla  do  jara  a především léta, kdy  podnebí virus  zeslabilo, protože slunce a teplo  evidentně  redukuje  jeho přenosový  potenciál. Nyní  jdeme  do  podzimních mlh a plískanic, do zimních  břeček a  na začátku jara  si dáme  znovu  ty  mlhy  plískanice. První větší  slunce nám pomůže   až někdy  v dubnu…. Dlouhá , příliš  dlouhá  doba. Snad  do té  doby  už přijde  ideologicky  přijatelná  vakcina. Tohle by nám vytrhlo trn z paty  zcela určitě! Ideologicky  správná vakcína! Žádná jiná. Co vlastně  čekáme od politiků,Babiše  nevyjímaje?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.