Pondělní krizové zasedání vlády ke CoVidu v detailu a následnná Babišova tiskovka


Předpokládám, že  řada z vás, stejně jako já, čekala v pondělí nejprve v pozdním odpolední a následně  celý večer až  skoro do deseti  hodin  na  ohlášenou tiskovku  vlády  a  následně  speciální projev ministra  Prymuly  k zavádění nových plošných opatření. A  ono kde nic-  tu nic.  Jen čekání a zase  čekání. Přestože  že  Babiš, Havlíček a někteří další  trousili signály  už od nedělního rána, že  vláda na  opatřeních našla  shodu a  dohadují se vlastně jen detaily. Opět a jako vždycky -růžová mlha  bez obsahu,jak se  ukázalo!  Připraveno a  domluveno, rozhodně ne ke  schválení, jaksi nebylo nic. Tedy kromě  základního postulátu, že  nyní , když  je po těch „vítězných“ volbách se konečně  dá  něco dělat!  Protože  čísla  hrozivě  rostou a  i rodina Koblihů z toho je jaksi  celá nesvá.

Schvalovací  vládní selanka se  rychle změnila  v  tvrdou rubanici,  kdy  veřejně  deklarovaný cíl – ochrana  lidských životů a zajištění  elementárního fungování zdravotního systému se  dostával pod  tlak  velmi roztodivných partikulárních zájmů  typu  starostí ministra Tomana /jemuž ovšem v jeho argumentaci sekundovala  Schillerová s Havlíčkem/, který proti uzavření hospod argumentoval tím, kolik producentům zůstane nevypitého piva, nesnědeného masa a mléka ve velkoobchodních baleních, která provozovatelé uzavřených restaurací neodeberou,“.

Opravdu  odpovědná  argumentace  ve  stínu následujícího grafu:

Nechápu, jak s  tímhle někdo může  řešit   pivo a  nesnědenou  flákotu….  ale  nejsem ministr.

Nakonec  přeci jen Babiš  usoudil, že  nezkomzumovaný český tekutý  chleba  a žvanec  je jaksi o trochu méně  důležitý.  Ještě , že tak, i  když opatření, nezavřením školek zůstala  ani ne na půl cestě  a  slib, že  základní školy  se, bez ohledu na  situaci otevřou 2.listopadu mám  za superblábol týdne. Jestliže se tak stane, tak současný pololockdown je  zcela o ničem! Nevěřím, že  čísla  do té doby   klesnou a  už  vůbec ne  významně! V Izraeli  v podstatě  zarazili úplně  všechno, včetně  zákazu vycházení – z  domu se  dá jít  maximálně  1 km daleko a přece  jim trvalo cca  7 týdnů,  než  se  dobrali malého obratu k lepšímu.

Au nás  2.11. už zase rozvolníme???? Ale počkejme  si.

Vrátím se radši  k tomu zasedání vlády. Zajímaly  mne detaily ze zákulisí. Přišla  s nimi na svém serveru  Neovlivní.cz  Sabina  Slonková. Necht  si kdokoliv o ní myslí cokoliv, ale  jedno je  zcela  jisté – umí si opatřit  speciální informace.  Takže  i ty  o tom, co se  ve  Strakovce  v pondělí dělo. Článek je , bohužel zvětší  části  placený, ale  i tak přebírám pro Kosu  tu část, jenž je  volně přístupná.  Věřím, že  uspokojí i vaši zvedavst.

Jak to probíhalo na vládě, když znovu zavřela zemi

Prymula chtěl zákaz vycházení po 22. hodině. Schillerová s Havlíčkem nechtěli zavírat hospody. A koaliční hádka kvůli odsouvanému projevu v televizi.

Jakkoli se to zdá neuvěřitelné, ale vládní opatření, která znovu ochromila celou zemi, vznikala na poslední chvíli. Premiér a ministři sice jednotlivé kroky řešili už o víkendu, teprve při pondělním zasedání kabinetu se ukázalo, že mezi nimi panují zcela rozdílné názory, jak nyní postupovat.

Ministr zdravotnictví Roman Prymula například prosazoval zákaz vycházení po desáté hodině večer. To ale většina ministrů striktně odmítala. “Veřejně to tam řekl Zaorálek, že takový krok prostě nepřipadá v úvahu. Prymula nakonec v tomto bodě ustoupil,” uvedl zdroj detailně obeznámený s průběhem jednání kabinetu.

Ministryně financí Alena Schillerová zase podle informací Neovlivní.cz spolu s vicepremiérem Karlem Havlíčkem nechtěli zavírat hospody. Argumentovali tím, že stát údajně nemá peníze na odškodnění majitelů restaurací a dalších podniků.

“Do toho se ale vložil ministr školství Robert Plaga a prohlásil, že když se mají zavřít školy, nechápe, proč zůstanou restaurace otevřené. Notabene, když nikdo nedal na stůl analýzu, kde je riziko nákazy vyšší. Do toho tam padl dotaz na Prymulu, že data ze severní Moravy říkají, že vyšší riziko jsou právě školy a jestli je to pravda. Ministr zdravotnictví na to jednoznačně neodpověděl,” popsal pod podmínkou anonymity jeden z účastníků vládního zasedání.

Nakonec to dopadlo tak, že vláda zavřela školy i restaurace. “Prymula prohlásil, že chce zavřít všechno, protože jinak nemají opatření smysl. Po té několikahodinové debatě nakonec premiér oznámil, že se přidává k názoru Prymuly. Řekl: se vší odpovědností a vším, co to přinese, to uděláme takhle,” uvedl již citovaný účastník jednání.

Právě kvůli názorovému nesouladu se jednání vlády o hodiny protahovalo. Zdržení přinášel i fakt, že ve chvíli, kdy se měnily návrhy opatření, muselo se zasedání na pět minut přerušit a poslat ministrům nové verze, aby hlasovali o té správné a finální.

Parta amatérů a totální nervozita

Kvůli průtahům nakonec ministr zdravotnictví Prymula musel zrušit již avizovaný plánovaný projev, který si do televizí naplánoval na osmou hodinu.

To byl také důvod jisté koaliční roztržky, kdy vicepremiér a šéf ČSSD Jan Hamáček podle zdrojů z vlády rozčileně konstatoval, že kabinet vypadá jako parta amatérů.

“Prymula si předtočil projev ve dvou verzích, aniž by ta opatření ještě vláda vůbec schválila. Ministři o tom nevěděli. A jak se vláda posouvala v čase a bylo jasné, že se nestihne ani tiskovka ani ten jeho projev, byla zřejmá totální nervozita. Hamáček byl rozčilený, že takhle to nejde dělat. Že pak vláda vypadá jako parta amatérů a není možné takhle s veřejností komunikovat,” popsal již citovaný zdroj detailně obeznámený s průběhem jednání kabinetu.

Roman Prymula každopádně následně na sociálních sítích oznámil: “Je mi líto, stále na vládě diskutujeme o finální podobě opatření. Avizovaný projev je proto nutné odložit.”

Vládní opatření pak na pozdní večerní tiskové konferenci oznamovali společně premiér, ministr zdravotnictví, školství a vicepremiér Hamáček.

Více toho na volně  přístupném zdroji není. Škoda.

Převzatý  text  Slonkové končí upozorněním na  tu dlouho čekávanou tiskovku. Mám z ní aktuální  zážitek. Zejména  z  její závěrečné  části, kdy  došlo na  novinářské dotazy. Odpovědně prohlašuji,  že  sna d v  celé historii  České republiky,  neznám jinou  srovnatelně  hustou a především naprosto přesnou novinářskou otázkovou palbu  na papaláše.  Vřele  doporučuji, abyste  si pustili  alespon kousek ze  záznamu v  archivu  ČT.Nemusíte  to absolvovat celé, stačí až od  času 2:24:05 , kd y svůj první ze  dvou  dotazů /radím abyste  si vyslechli oba!!/  adresuje  Babišovi  Bartoníček z  Aktuálně.cz

Ten první,v  redukované  formě  zní:

Pane premiere Proč  to vláda  nechala  zajít  tak daleko?  A  stanete  se pokornějším člověkem ve  světle  čísel?

Ten druhý, opět redukovaně:

Pane premiere, před  časem jste  prohlásil že  přijímáte osobní odpovědnost, slíbil jste , že na  druhou vlnu budeme  přeipraveni. Kde se stala  chyba, kde  jste ji udělal vy?

Babiš  se kroutil jako červ na  rybářském háčku. Moc  souvislého ze  sebenedostal. S výjimkou dvou tvrzení

1- nevím, ež bych něco udělal špatně

2- já té otázce  vlastně  nerozumím.

Pro ty,  co žijí rychle  a nemají  asi tak 5minut svého času, aby  zjistili, co za  figuru  stojí v  čele  státu  a prý  provádí krizové řízení v  nejtěžší hodince  existence  České republiky, dám poslední odstavec  z   článku Sabiny  Slonkové, který mi ještě k převzetí  zbývá. Protože  tam je  gro Blábolišovi odpovědi redaktoru  Bartoníčkovi, speciálně  na  tu jeho druhou  otázku:

Takto Andrej Babiš odpovídal na tiskové konferenci otázku, jestli nevnímá, že pochybil:

“Já nevím, kde se staly chyby. Nevidím nějaký zásadní problém. My jsme teď přijali nějaké rozhodnutí, a samozřejmě ano, my jsme hygieny, odevzdala armáda na ministerstvo zdravotnictví 1. 6. a potom jsem dospěl k názoru, že je potřeba znovu vrátit armádu do hry s panem Dzurillou, to bylo 27. července, kdy jsem viděl, že na odběrném místě na Bulovce, že to nefunguje. Takže já si myslím, že se v tom angažuju od rána do večera, nemám žádný pocit, že by sem pochybil. My jsme zkrátka rozhodovali. V březnu někdo přišel s tím matematickým modelem a v srpnu někdo, sice byl to ten samý člověk, ale už přišel v nějakém čase. A ty, který měli přijít, nepřišli. Takže to je podle mě v této fázi zbytečná debata. Já nemám pocit, že bysme dělali něco špatně. Nikdo pořádně ten vir. Můžeme se bavit, tady je odborník, můžete se zeptat primářů, jak ten vir se chová. A samozřejmě umíraj lidi. Umíraj lidi s covidem. Ano. A mě je to líto. Pravděpodobně ten covid urychluje nebo zkracuje život. A mě je to taky strašně líto.”

Paráda, co říkáte??!!  Nepřipadáte si jako v  roce 1989 s Jakešem na  Červeném

Hrádku? Cítím silnou potřebu si odplivnout, nicméně doma to nejde. Nežijeme  tu v  chlívě. Jakkoliv  Andrej Babiš  se o to silou mocí snaží!

Mám dost, dnes  už pokračovat nemohu. Ale  jednu drobnost pořád  ještě  dám. Dnes mi napsal kdosi, že  se pořád  do Babiše  navážím. Že on ho sice minule nevolil, ale  příště  že  určitě  bude. Protože  mu všichni křivdí a  že přec ena jaře  zvládnul první koronu a  doufám, že  si to uvědomí  spousta  lidí a  že  Bába  získá  většinu ve  sněmovně…..

Pro mne  jde o těžký záchvat individuálního šílenství. Zvládnutí  jarní vlny CoVidu BYLO POVINNOSTÍ  PŘEDSEDY  VLÁDY!  Nejde o zásluhu,nýbrž o povinnost!! Stejně  tak  druhá vlna  PŘEDSTAVUJE POVINNOST  JI ZVLÁDNOUT!  Což zcela hmatatelně  Babiš nedokázal, nýbrž  SELHAL NA CELÉ  ČÁŘE!  A proto mu chce někdo dát  svůj hlas?  Že  obrovsky  selhal a hodil 500 miliard do kanálu??!!

Nemám slov.  Pro toho mudrlanta  s pokřiveným hodnotovým a odpovědnostním systémem  dodávám, respektive  se ho chci optat:

Jestliže  vaše  dítě  školou povinné  se loni na  jaře  naučilo  matematiku  na  jedničku a po té  o ní už  ani nezavadilo a navíc  všechno z jara  zapomnělo, tak zcela jistě očekáváte, že  letos  před Vánoci je  učitel matematiky  tomu vašemu  malému Einsteinovi  dát  automaticky  také jedničku z matematiky, ačkoli  při písemkách a zkoušení  opakovaně  a trapně  nevěděl vůbec nic. A nejspíš  mu   navrch přidat  i jednotku z  chemie  a zeměpisu!

Jenže tady nejde o nějaké známky  do žákovské nebo na  vysvědčení! Tad y jde  doslova o život.Právě  čtu, že  včera  v podvečer  je zaregistrováno cca  5700 nových nakažených a  že  do 18,00 se na věčnost odebralo už celých 52 těch, co tu koronu někde  chytli. Kolik jich bude za  celou středu? Zlomíme  10 000 a stovku nebožtíků za  celých  24 hodin?  Vy  v této chvíli už odpověď znáte. Já při dokončování textu  se jí  pouze  bojím. Protože  vím, že  když  ty  ještě před pár  dny nepředstavitelné symbolické hranice  nepřinesla  středa, rychle  se jich dočkáme. Díky  Andreji Babišovi a  tomu, že  v době  do voleb se hlavním epidemiologem státu  stal genius Mára  Prchal! Opravdu  důvod, proč mu dát za  rok v parlamentních volbách hlas….

Naštěstí existují indicie,  že  těch, kteří sdílejí stejný  názor jako ten, co to za  rok  chce  nacpat Babišovi, protože  zvládl jarní vlnu valem ubývá. Že většina  obyvatelstva  pořád ještě  disponuje,když ne zdravým  rozumem, tak alespoň pudem sebezáchovy. Podle čerstvého  průzkumu agentury  Behavio na jaře posuzovali lidé proticovidovou  práci  vlády  takto:

A nyní takhle:

Ale jde jen o naději.Kdo ví, co hlavní epidemiolog Mára  Prchal pro krizového lůzrmanažera  Babiše ještě  vymyslí…

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.