Podzim


napsal Xaver

Stálí kosířští čtenáři, kteří jste zvyklí na covidové, politické či volební analýzy, už dál nečtěte, o tom to dnes nebude – asi.

Mimochodem musím za čerstva vyjevit, že po podzimním zvolení zcela neproduktivní fosilní funkcionářky Němcové do Senátu jakousi záhadnou minoritou Pražáků, téma voleb z mého života mizí, včetně účasti na nich.

Neboť mám značně zúžený výběr: žádného z politických „prcků“, více či méně potřebně ideově vyhraněných, můj hlas už z bláta stejně nevyzvedne. A takový STAN, kde jsou mi třeba i sympatické osobnosti, asi dvě, ale kde ideovou platformou je pouze „kariérní růst“ (rozuměj kariéristický!), má k mým preferencím hodně daleko…

A stran zvolení té Němcové na Praze 1, 6 a 7, vy Pražáci, se nedivte, že kvůli takovým a podobným velepitomostem jste hned za hranicemi Caput Regni jen k posměchu! A tu a tam i k něčemu horšímu. Jak k tomu přijde třeba nevinná Praha 4 nebo 12? A ještě poznámku a už jí dám pokoj: někde zas hloupě plkala (její norma!) a dostalo se to na internet. Diskuze za články, kde je asi 280 příspěvků běžně nečtu, ale tuto jsem otevřel, abych si prověřil svůj objektivní názor.

Dopadl jsem „dobře“: polovina příspěvků byla smazána pro vulgární výrazivo a druhá polovina se skládala ze samých sprostých českých slov nebo jí přála nehumánně napadnutí covidem-19. Tak nevím – že by snad mazali ty pěkné, kladné komentáře?

Má to zapotřebí? A máme ji my zapotřebí?

V tomto odstavci jsem se chtěl věnovat užitečnému podzimnímu sběru kaštanů a ještě užitečnějšímu sběru podpisů za zničení naprosto neužitečného Senátu. Ale seznal jsem správně, že na obé mně jednak už nezbývá sil a jednak musím vyřídit přednostně jistou nepřístojnost, i když se mi do ní nechce.

Před nedávnem jsem tu napsal článek „Patřím sem ještě?“ s jistým správným názorem na naše školství v souvislosti s mládeží. Vlk mě doplnil. Správný názor vyžaduje pochopitelně správnou argumentaci, ale to se pochopitelně v krátkém článku ne vždy podaří. To ovšem není tento případ. Protože prostřednictvím mailové adresy KOSY jsem obdržel několik souhlasných (vyhýbám se slovu pochvalných) reakcí.

Avšak od jednoho čtenáře přišla i delší poznámka, kde na nás oba dští síru, oheň a žlučovitý nesouhlas. Říkám rovnou: trapně se mýlí, mohl bych ho poslat někam…a věc takto vyřídit. Avšak já se pokusím s křesťanskou trpělivostí a tolerancí mu (i vám) vnést do jeho psaní trochu jasno. I když to může být to pověstné házení hrachu na zeď (jiný příměr s těmi perlami by mohl považovat za urážku…).

Leitmotivem celého jeho výlevu je konstatování, že mladí to mají beznadějně těžké (zaměstnání, byt, založení rodiny apod.), a to zásadně vinou starých, všechny ty potíže mladých jsou na ně předány z minula. Chápete to staří i mladí, rozumně uvažující? A poněkud mimoběžně, lépe řečeno scestně dovozuje, že není vina mladých,“ že se sem do toho marastu narodili“. No a jak správně odhadl, Xaver i vlk jsou staří, a tudíž také vinni, takže nemají nárok na tu nešťastnou mládež nasazovat.

Vážený pane, čtěte znova a lépe! Nikde, natož v tomto článku, jsem já ani KOSA „nenasazoval“ na mládež jako celek, chcete-li česky šmahem. Už z toho důvodu, že máme také děti a vnuky, které dobře známe a máme rádi! V článku byl představen jeden vskutku odporný postoj našeho maturanta. S tím, že KDYBY jej zastávala jen ČÁST mládeže (není řečeno, že tomu tak je, je tam to kdyby), je to špatně, velice špatně, a za tím si stojím.

Nadto musím dodat, že váš útok na „ty staré“ je velká podlost, neboť oni si v životě prošli stejnými, ba mnohem horšími problémy a časy než současní mladí, které tak litujete. Ty nedostatky totality, jež jim vyprávíme, berou málem jako pohádku: že všeho byl nedostatek, fronty, zákazy, roky čekání na auto, byt, „žebrání“ o devizový příslib, výjezdní doložku, o vysněné studium…Nemá smysl to vše vypočítávat, část toho jste snad zažil, když píšete, že jste středního věku.

Mimochodem – hlavně mladí přispěli k odeslání totality na hnojiště dějin. I když si to možná všichni nepřáli, vtrhl k nám kapitalismus se všemi svobodami i protiklady, přinesl způsob demokracie, jaký máme. A demokracie, jak víte, není tak skvělá, jak je psáno, ale je to nejlepší způsob ze všech špatných. A toho špatného je kolem nás opravdu hodně, sám jste to popsal, takže je zase na mladých, aby usilovali o „opravu“. Například tím, aby chodili k volbám, kde jsem jich potkával minimum. S některými se stýkám – jen na okraj – a prozradili, že volí Piráty. Jednak „z hecu“ (v každé skupině, partě, třídě se najde „případ“, který dokáže zblbnout ostatní) a jednak z toho druhého důvodu…

Vaší závěrečnou tezí je, ABY ZÁKLADNÍ PODMÍNKY K ŽIVOTU BYLY PRO VŠECHNY GENERACE STEJNÉ (tak velkými písmeny to vyjadřujete). Ať to převracím sem a tam, nevím, jak tomu rozumět. Rozhodně by s vámi souhlasili 55letí lakýrníci, zedníci, montéři a jiní, kteří jsou pro zástupce tržního mamonu už fyzicky vyčerpaní, odepsaní.

Požadujete snad, aby mladí měli „blahobyt“ ihned – za rok, za dva? Ke kterému já (a mí vrstevníci) jsem se prodíral 30 – 40 let? A přitom jsem většinu aktivního života vykonával práci, kterou jsem neměl rád. Ta vysněná, pro kterou jsem měl všechny předpoklady, mi byla kosmicky vzdálená, protože chyběl ten jeden: správný kádrový původ. Posudky s tím spojené už visí jako ukázky totalitních artefaktů jen v muzeích. Ale tento jev dnes nahrazuje jiný: stranická příslušnost, po níž může i úplný nýmand (jen se rozhlédněte přes všechny vrcholové politické orgány včetně těch evropských) vyletět až do závratných politických a profesních výšin. O jednom konkrétním bych vám mohl soukromě povyprávět.

Doufám, že teď už nebudete sveřepě trvat na tom, co jste tak neuctivě proti nám sepsal. Bohužel nejsem si jist, zda ještě na KOSU zavítáte a mailovou odesílací adresu jste okamžitě zrušil s tím, abychom vám neodpovídali. To ale není jednání „hrdiny“, který se nebál zaútočit na bezbranné staré!

Ale teď se musím vrátit k tomu podzimu, abych naplnil titulek.

Jednotlivě nahlíženo, každý z nás si podzim s něčím spojuje: hezkým, smutným, nostalgickým – záleží hlavně na povaze a životní etapě. Já například dlouho nesnášel podzimní polní práce, protože se mi znechutily už v dětství. A od jisté doby si bez nich – ovšem v malém – neumím představit krásu chalupaření: sázím, okopávám, seču kosou, suším otavu (pro koně souseda), hrabu listí atd. Jo, jo uvažuju, už ten podezřele přijímaný a špatně vykládaný klasik dávno napsal, že se nakonec vše mění ve svůj opak…

Na závěr chci zmínit především něco, co ovlivňuje životy nás všech, což jsou dvě důležitá „podzimní“ data: 28. říjen a 17. listopad: Vznik Československa a Den boje za svobodu a demokracii. (K nim možno také počítat Svátek všech svatých, ale ten pro jinou úroveň slavení ponechme pro tento článek stranou.)

Jejich připomínky a oslavy probíhaly v posledních asi dvou letech na některých místech krajně nepatřičně. „Protivládní živly“ (věčný terminus technicus) a lidé nižší sváteční úrovně vyrazili do ulic a k památníkům s často urážlivými výzvami a hesly, vulgárními transparenty a obrazy, nenávistnou likvidací s pietou položených květin apod.

Letošního podzimu jsme ze známých důvodů v situaci, kdy se žádná shromáždění konat nesmějí, nanejvýš ve skupinkách do šesti osob.Proto očekávám, že k excesům tohoto druhu v souvislosti s oběma daty nedojde. I tak si však umím aspoň minimální způsob připomínek těchto významných milníků dějin představit: například rozhovory dospělých s dětmi a mladými, jednotlivými návštěvami pietních míst v blízkém okolí apod. Coronaviru navzdory!

Počet nakažených covidem překročil ve středu 9.500, doposud nepředstavitelný rekord! Co se to děje? Napadá mi v úleku soukromé vědecké pomyšlení – vzhledem k těm miliónům nakaženým po světě – jestli dnešní podoba člověka není slepou uličkou vývoje? Jestli už si nás Příroda takto nezačala opravovat? Nejslavnější Brumovjan byl už dávno v jednom fejetonu v podobné souvislosti toho názoru, že Šestý den pokračuje…

A řada řek v naší zemi se po vydatných deštích a sněžení včera zase vylila z koryt. (Psáno 15. října)

I takový je „způsob podzimu“ L. P. 2020.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.