Hlava mi nebere


napsal LeoK.

Hlava mi nebere fakt, že v neděli 18 října proběhla na Staroměstském náměstí ohlášena demonstrace a na středu 28. října je ohlášena další. V době, kdy  je psán tento článek nemohu tušit, zda  také proběhla.

Za nouzového stavu, který byl nota bene vyhlášen proto, aby všechny akce sloužící omezení kontaktu byly snáze proveditelné.

A zřejmě je těžko pochopitelné, že virus, který způsobuje covid 19 je jenom kód obalený blánou. Kód, který má 29903 písmen ve čtyřpísmenné bázi (C; G; A; U), tedy přepočítáno do počítačové hantýrky 59806 bitů, t.zn. 7,3 KB. Kód, který se jako všechny kódy světa neumí sám pohybovat a nemá žádný metabolismus (nedýchá, nepřijímá potravu, nevyměšuje) nikam nepřeskakuje.

Šíří ho pouze člověk.

A když nikoho nepotká nemůže ho šířit.

Takže opravdu platí Stalinův slogan: „Нет человека, нет проблема.“

V úterý 20.10. mi přišel mail:

Prymula uzavře obchody, zásobujte se včas, skupte všechno, co ještě mají, utraťte všechny peníze, které máte.
Navrhla bych v první řadě Aristotelovu vládu zákonů a ne lidí a zrušení farmaceutických firem a jiných nadnárodních gigantů. Na co si ten blb hraje?

Jako doklad byl přiložen odkaz na zprávy Seznamu. Seznam sice strašlivě poklesl, jeho bulvarizace dosáhla takového stupně, že stránky tónuje do růžova, ale uvedený článek je poměrně střízlivě podaný. Ten agresivní fanatismus je odvrácenou tváří jednotné mediální fronty, která nutí lidi hledat v článcích konspirační významy. Jestliže svoboda slova znamená svobodu říkat i to, co se establishmentu nelíbí, tak se media víceméně shodla na antibabišismu, jako na nejméně riskantní konfrontační strategii.

Nepokládám to v této pandemické mizérii za vhodné, protože by podle mého názoru spíše mělo zaznít: „Všichni k pumpám!“

Za totalitního režimu jsme se ze zpráv například dozvěděli, že přijely delegace z té a té země a naši vládní představitelé s nimi setrvali v dlouhém a užitečném rozhovoru nad tématy, která zajímaly obě strany. To byla klasická mediální zpráva o ničem. Dnes, zdá se, žijeme jiné formě společnosti. Seznam, Aktuálně, Novinky, iDnes, Lidovky a jiné přinášejí zprávy ve standardním střihu a platformy jakými jsou například Twitter nebo Facebook, ale také např. Youtube umožňují vytvářet malé skupiny vyvolených věřících přinášejících svoje „extra“ ideje, které prosazují bez ohledu na názor většiny,

protože na rozdíl od nich mají unikátní přístup k absolutní pravdě(!).

Trvání na detailech a dekadence je přesně to, co vleče „hloupou většinu“ k jediné alternativní pravdě, ať se jí chce anebo nechce. Jsou ale i jiné kulty, mediálně nejznámější je asi Klimatická změna anebo Kult Václava Havla. Členové těchto kultů se typicky vyznačují tím, že nejsou schopní o svých doktrínách uvažovat kriticky a sami se cítí vyvolení a nadřazení těm, kteří nejsou jeho členy. Ale my nejsme jenom v situaci ideologické války, my jsme mnohem dál.

Některé země, jako třeba Německo, si na Facebook došláplo a žádá po něm nejen vymazávání „nenávistných“ příspěvků, ale také podávání reportů o nich. Facebook se tak pro německou vládu stává v podstatě donašečem. Zatím ale jeho donášení neodpovídá německým standardům, takže dostal 2 miliony Euro pokutu za „nedostatečnost“ zprávy, která podle úřadů pokrývá jenom „zlomek“ informací, které má dodávat. To přece dává perfektní smysl: Kdyby dnes existoval Sovětský Svaz, také by žádal pro svoje účely pravidelné svodky o svých občanech – píše Michal Rybka

Připadá mi, že se mainstream zbytečně rozčiluje nad alternativou. Uniká mu tak řada často bláznivých motivů, které by mohl využít k obohacení toho dnešního chudého obsahu. A to je přesně ten důvod, proč je chyba omezovat svobodu slova dehonestací alternativních informačních zdrojů. Všechny režimy, popírající svobodu slova, chtějí totéž – optimisticky naladěný lid, který říká to, co říkat má. Absolutně netolerují kverulanty, kteří nesouhlasí – a svéhlavě se odmítají podrobit a zmlknout. Nestálo by za to se podívat na příčiny toho nesouhlasu? Třeba bychom se i pobavili.

„Byli tam opravdu lidé, kteří přišli o práci nebo jejich živnost krachuje a oni mají pocit, že nemají možnost, jak jinak vyjádřit svůj názor. Když se zamyslíme, můžeme přijít na příčinu a zároveň jim podat pomocnou ruku. Pokud ve společnosti nebude fungovat dialog, budeme vést zákopovou válku a to by byla v této situaci tragédie,“ popisuje sociolog. V demokratické společnosti je podle Buchtíka vždy určitá skupina lidí, která bude svůj názor projevovat radikálně a bude tak přitahovat zájem médií. Dělicí linie jsou ve společnosti přirozené. Výkřiky ACAB (z anglického „All Cops Are Bastards“ – Všichni policajti jsou parchanti!) o tom moc nesvědčily i když toto volání dostalo ihned český kontext „Ani covid, ani Babiš.“

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.