Koronavirus jako červená pro demokracii? Díl I.


Náš  svět  kolem sebe  mlátí demokracií, respektive tou liberální  jako posedlý. Doslova  a do písmene. Školíme  celý svět, rozdáváme  rady / v tom lepším případě/, či sankce /obvykle/ nebo dokonce  udeříme  vojensky /a pak za sebou zanecháváme  miliony  mrtvých  a  zhroucené státy  a regiony/, ve jménu  právě  té  jediné  a nehraditelné /liberální / demokracie.  Ačkoli máme  svých  nevyřešených a  dnes už  v podstatě  nevyřešitelných problémů  víc než  si kdy  kdo uměl představit.

Už delší dobu si kladu, souvislosti s CoVidem pár  otázek,například

– jak ovlivní koronavirus  budoucí svět?

-jak obstála  demokracie, zejména ta liberální v  souboji s koronavirem

-přežije  vůbec  liberální, ale  vlastně  jakákoliv  demokracie koronavirus?

Tímhle a  dalšími souvisejícími  tématy  se  hodlá zabývat  dnešní článek.  A doufám, že  nepůjde o plané rádoby  intelektuální plkání,  protože podle mne máme  naprosto zásadní problém. Který zatím neidentifikovaly  ani vládnoucí elity, ani  sdělovací prostředky, ale  ani masy  voličů, ačkoliv…. Ačkoliv ty  masy , minimálně  částečně a podprahově či pudově  už  ano.  A  uvědomování maléru zespodu  způsobí razantně  vzrůstající  trend. Dost možná,  že  zažijeme, či právě zažíváme konec  demokracie, aniž  bych  si to uvědomovali. Není vyloučeno, že  CoVid   právě  ukázal  onomu našemu  systému, kterým mistrujeme  celý svět -ČERVENOU!

Proč z jakého důvodu?

Ty  důvody  jsou dva

1-zahraniční

2-domácí

Začnu tím zahraničním faktorem.

Už  na  začátku první vlny  jsem ve svých textech  několikrát napsal,  že  náš  systém a  způsob  jímž  ne/zvládne pandemii  bude konfrontován s  tím,  jak problém zvládli například  autoritativní režimy.Klasicky  v Číně. Ale nejen tam, také ve  Vietnamu nebo  na Kubě. Chcete li.  Ostatně nejlepší budou  konkrétní čísla ze serveru Worldometers.info. Dodávám, že  jsou stažena  k 19.10.2020,kdy byl započat tento článek. Dnes  samozřejmě vykazují jiné hodnoty,ale  proporčně v nejhorším případě  stejné.

Žlutě, jak  jste jistě poznali, jsou v téhle hitparádě  hrůzy a neschopnosti ochránit před koronavirem svoje  obyvatelstvo, jsou vyznačeni sloupové liberální demokracie.

Je to téměř  celé NATO a  EU!  Pozice mezi nimi zaujímají  naši spojenci a přátelé. Kteří, minimálně  částečně, vyznávají  ty naše  nenahraditelné hodnoty.   Čínu a její data  najdete  až ve  třetím  řádku od  spodu. Na  83 pozici z 200 zkoumaných zemí. A  to má s odstupem největší  populaci!!! Neschopní komouši z Kuby  jsou 119 a  ti z Vietnamu dokonce  až 165. S  covidovými  čísly, které nám dnes připadají jako  z jiné planety….

Co asi tak nastane, až  si těch disproporcí  všimnou  media /tedy to by  se musel stát  menší zázrak, to uznávám/, ale především  obyčejný  člověk? Zejména, když  jej  nejspíš  čekají  zimní hororové měsíce  covidového temna a denně  ho nejspíš  čekají stále větší jobovky o počtech nakažených, zemřelých a  hroutících se zdravotních systémech???? Tedy jestli se nestane  hodně  velký zázrak a  to rychle!

Dříve či později si  někdo začne  klást otázku – jak to, že  to komunistické diktatury  zvládly koronu  excelentně a  my,  ti vzoroví a vždycky  nejlepší, s  tou  dokonalou, navíc  liberální demokracií, jsme  vlastně  kadluby  celosvětového toho nejhoršího   covidového běsnění??!!

Není takhle u nás  něco hodně  špatně, není náš  systém  k  ničemu, když  funguje  jen v ideálních podmínkách?  V USA  k 19.10.  zaregistrovali  čtvrt milionu mrtvých. V zemi, kde  jaksi ochrana  jednotlivce  a jeho práva na  zdraví a  život jsou největšími hodnotami?

Jak obstjí  225 000 zmařených lidských životů  v   téhle konfrontaci?  Vyčítáme  totalitářům jejich  neúctu  k  právům jedince  a  bezvýznamnost lidských  životů v  jejich hodnotovém žebříčku, ale  jakou  má ten každý zmařený  z  toho 1/4 milionu v tom našem?????

Jak dlouho potrvá,  než  si tohle uvědomí běžný  člověk a  usoudí, že  demokracie  je  systém nanejvýš  do hezkého počasí a  to ještě slunce nesmí příliš pálit a ozonová díra moc velká?

Aby mi bylo správně  rozuměno,nejsem ani trochu příznivec  komunistického režimu, ale zopakuji své tvrzení, které už  jste  také četli – kdyby  zde  byl předlistopadový režim, poradil by si s koronou neskonale  lépe. Například proto, že by  se nepotřeboval podbízet  voličům. Místo planých keců by  konal!  V krizích  se projevil jako jednoznačně výkonnější. Naopak demokracie  doložitelně  selhává.

My  se zmůžeme pouze na konstatování, že  jde o čínský  vir. Ačkoli razím stejný názor a dokonce pracuji se spekulací, že  vir  z Číny neunikl vůbec náhodou,  na  věci, že  náš  společenský systém v téhle zkoušce  fatálně  selhal a zcela  propadl, to nic nemění!

Přes všechnu hrůzu a  způsobené škody,  je  CoVid  ještě  řekněme, z historického hlediska mírnou pandemií. Středověký  mor představoval úplně  jinou ligu.   Ale  zkusme  si představit  CoVid  ohrožující  opačné  věkové skupiny  než  dnes. Tedy, že by  kosil zejména  nikoliv  seniory,nýbrž malé děti….. To by byla  děsivá hrůza, že ?  I při současných počtech  zemřelých. V takovém případě  by  reakce  veřejnosti už  dávno připomínala  vybuchlou sopku  – umírají  naše  děti!!!Troufl by  si někdo v takovém případě  zorganizovat  rvačku fotbalových  chuligánů  a jiných tupounů  s policií na  Staromáku? Absurdní, že?

Může  někdo vyloučit,  že  takhle přes zimu nezmutuje?  Coby  asi tak podnikly  současné vlády jiného než  dnes? Vedly  by  také řeči , že  žádný druhý  lockdown?  Nebo by  radši sáhly po čínských  opatřeních?

Dám sem ještě jednu tabulku. Týká se  covidových pacientů v ČR k 10.10.2020. Abychom získali  jasný detail o čem píši:

Zaměňte  si  kolonku žák, student, učeň  za tu následující  – Starobní důchodce. Stačí jen ve sloupečku  zemřelí!!!  To by byl hukot  v národě  – umírají naše  děti!!!!  Kde  bere někdo jistotu, že  to v příští vlně takhle nedopadne? Naproti tomu  jeden  axiom ze  současné krize by nejspíš   zůstal – neschopnost vlád a  společenského  systému se  s pandemií  náležitě vypořádat!!!

Na Kubě, ve Vietnamu a především v  Číně se mohou spolehnout, že by  dokázali  opět  virovou vlnu  potlačit a  ztráty na  životech  a ekonomice omezit  na naprosté minimum. Respektive  zcela  směšné hodnoty  ve  srovnání s tím vyspělým  a příkladným  euroatlantickým světem.  Opakuji -nejsem a nebudu  v  žádném případě  ctitel autoritativních a příkaznických systémů,  ale kdo byl ještě na  vojně, ví že  přísloví  Čísla hovoří! platí  naprosto bezezbytku. Ano, čísla  hovoří.

Ta naše západní a  česká kontra ta  čínská,kubánská a vietnamská.

Zatím si jich všimla jen Kosa.

Ale nebude to trvat dlouho a…. pak nezávidím západním politikářům! Dosud, když  narazili na problém, který nezvládali či nechtěli řešit, vytáhli vždycky  ruskou kartu  a podvratnou  ruskou propagandu, která je  vším vina.    Tohle u  korony  neplatí a  použít nelze. Rusko je  ve stejném problému jako my.

Každá země  startovala  z výchozí pozice NULA  nakažených,NULA  zemřelých. Čína jako USA, Vietnam jako ČR!  A  vlastním úsilím, či „úsilím“ a ne/schopností  se dopracovala  na příslušnou pozici v hitparádě  Worldometru…

Zatím se bavíme jen o rankingu v počtu nakažených a zemřelých. Tedy jednom jediném důsledku z mnoha v koronavirové pandemii. I když uznávám, že jde o ten momentálně  nejhlavnější.

Je  tu ale  ještě druhý, stejně  významný a v  čase zcela jistě    významnější  – ekonomické a  finanční  dopady koronaepidemie  na každou jednotlivou zemi!  I tady mohu posloužit  celosvětovým rankingem:

Tahle tabulka reprezentuje  jen meziroční ztráty národního HDP  k určitému datu  příslušné země. Ani zde netřeba nic vysvětlovat!

Přehled meziročního nárůstu dluhů  mi zůstal utajen. Ale dodám sem jinou velmi interesantní grafiku – podíl jednotlivých zemí světa  na celkovém světovém dluhu.  Zajímavé ovšem není jen samotné procento, ale také barva  příslušného políčka,které popisuje dluh ve vztahu k národnímu HDP.

$69 Trillion of World Debt in One Infographic

Porovnejte  podíl Číny a především míru jejího zadlužení v vlastnímu HDP! Zjistíte, že s výjimkou Austrálie na ni  nikdo z  našeho civilizačního okruhu  nemá. Ba  naopak, ti  největší  a nejzásadovější  liberální demokraté, co  tak rádi pouč

Znáte přísloví – bez peněz do hospody nelez!?   My jsme v pozici švorcáka, co nejen že  vlezl  do šenku a  dává si tam mocně do nosu na  dluh,  ale ještě  druhé poučuje, že  nemají nasávat a dělat dluhy, ale  navíc  striktně odmítá, že  on sám by  udělal nanejvýš  dobře,  kdyby  z té putyky  bleskově vypadl a šel někam konečně poctivě makat.

Coronavirus a jeho naprosté nezvládnutí, díky  vnitřní  stavbě našeho systému, který  není nastaven na  krize,vyžadující rychlá, tvrdá a velmi omezující opatření, plus naprostá  nedisciplinovanost  a  tupé  kverulantsví  značné části populace, nás  pošle  do trvalých ekonomických problémů. Nedojde li  k rychlému  zvládnutí nikoliv  II. vlny  pandemie, nýbrž  CoVidu  jako takového.

O tom, že  drtivě platí přímá úměra  čím více nakažených, tím větší ekonomické ztráty snad netřeba kohokoliv přesvědčovat. Stejně jako že jistě platí  i další  – čím více nakažených, tím větší ekonomické ztráty a  tím větší rostoucí  veřejný dluh! Který řada  států už  téměř nezvládala  před koronou! A nyní, díky zatím dvěma  vlnám  se  zadlužujeme  ještě  více. Jak asi budeme  schopni čelit  dalším ekonomickým a jiným krizím,  které zcela jistě přijdou, protože  čekají za  horizontem našeho současného vidění, když už dnes  jsme předluženi?  Jak dlouho potrvá, při stále  více  devastovaném hospodářství se  náš monetární model stane   dále neudržitelným?

Konstatujme, že  Čína  se  letos stane jedinou opravdu  velkou důležitou ekonomikou, jíž  se podaří překonat hodnoty  roku 2019. Žádná jiná se alespoň nule  nepřiblíží ani na dohled!!!!

Takže  zatímco Peking vyjde  z toho maléru s minimálními ztrátami na lidských životech a  silnějším  hospodářstvím,  náš  západně liberálně  demokratický svět se  po pandemii otřese  systémově  a ekonomicky a  především finančně  se ocitne v dezolátním stavu…..

Snadno si představit reakce obyvatelstva a voličů až  jim souvislosti dojdou.  Otázky  typu  proč?, proč my takhle  špatně, proč Čína  a Vietnam tak dobře, logicky musí přijít! Zafunguje i potom rétorika  o liberálních hodnotách a jejich nadřazenosti všemu ostatnímu??? Nebo dostane přednost  elementární lidská logika, nejdřív musím mít vyřešeny  základní životní potřeby,například  jak přežít  epidemii,  mít zajištěný  nějaký příjem, atd.  a až potom  mne zajímá, to ostatní???

Jistě  se dočkáme  vysvětlení  – co  si dovoluje  diktatura, nelze v  demokracii!  Což je  sice pravda, nicméně  každá pravda leckdy  ztratí svou platnost. Když  škody  v jejím jméně  vzniklé překonají  dřívější pozitiva! Například počtem mrtvých. Nebo přes noc vzniknuvší armádou lidí na  sociálním dně!

Vnucuje se otázka  – jak daleko jsme od tohoto stavu?

Moje poctivá  odpověď  zní – netuším. Ale  vím, že  na  Vánoce té zlomové linii  budeme  daleko blíže než dnes! Protože  demokracie  má svoje limity a jakmile  je  překročí, tragicky  selhává. Jestliže  neomezí sama  sebe  ve své podstatě. Což sice parkrát, navíc  velmi nedostatečně  – zkusila! Ale  vždycky ještě  rychleji, od nich couvla. Neuměla  a navíc  ani nechtěla vynutit nutnou poslušnost  obyvatelstva. Proto jsme  tam kde jsme.

Čemu Čína, Vietnam a Kuba  vděčí za  svoji vskutku vzornou  covidovou  statistiku?

Tomu, že její odpovědné orgány  jednají! Nediskutují,konají!  Tvrdě, rychle, nesmlouvavě  a rázně. Ani nápad , že by  někdo zkusil zorganizovat  nějakou akci proti rouškám!  Ani tuchy po tom, že  by  jakýsi Šmucler, Pirk, rektor  Zíma, atd.,  zpochybnil v nějaké petici  či veřejném vystoupení,  vládní  opatření.

Nikdo  by si nedovolil pustit  do veřejného prostoru bláboly jakési Básikové či Csákové. Nesmysly  o  spiknutí loutkářů, čipování lidí atd. atd. ?  Okamžité  kriminální  umlčení!

Kdokoliv by porušil nějaké vládní nařízení, dočkal by  se  rychlého a tvrdého trestu. CoVidové popírači a  ignoranti jakbysmet. Jde o drakonická opatření.  uznávám. Nechtěl bych je zažít. Ale na  druhé straně, příští  jaro   se také  snadno může  stát, že leckdo, kdo se ho  dočká, řekne  a možná hodně na hlas  – kéž by tady  ta Čína  bývala  byla!!! Možná…. Přeji si,aby  se s tal ten zázrak a korona  zmizela sama od sebe.

Systém,  kde každý a zejména někteří, zná/má jen práva, každá povinnost, či sebemenší omezení  jsou paušálně  a drtivou většinou  odmítány,   kde politikáře  u moci i v opozici nezajímá nic jiného než momentální volební preference a vidí jen do horizontu příštích voleb, nemůže efektivně  bojovat s následky ani  většího krupobití, natož  zvládat  pandemii!

Kde  sdělovací prostředky  se honí jen za  čteností a  sledovaností,  aby prodaly  co nejvíce reklamního prostoru   a proto ne, že  jsou ochotny  otisknout  každou  doslova  krávovinu, ale přímo se po blábolech  takových  Csakových a Básikových  usilovně pídí protože  to veřejnost  určitě zaujme /bohužel je to realita/ nebo všechno zkoumají jen  z hlediska politické propagandy, jestli to jejich protegee nějak pomůže a podle  téhle potřeby  jakoukoli informaci vhodně  zmanipulují vůli politickému profitu jejich mazla, kde minimálně značná  část  veřejnosti  zásadně odmítá  cokoliv,  co by jí sebeméně  omezovalo, kde je  značné  číslo ignorantů, kteří popírají  existenci problému jako takového,  tak tam neexistuje  šance  epidemii  efektivně zastavit! Centralizovaný  systém  tyhle limity  nezná.

Svět  zažil, poprvé ve  své historii,  neuvěřitelných 100let pandemického klidu!  Tohle už se nikdy  nebude  opakovat.  Nepochybně  už je, díky přelidnění a  z toho vyplývající devastace  životního prostředí, zaděláno na  příští velkou pandemickou  ránu. Obávám, že  daleko drtivější. Nevěřím,  že se svět  z covidu poučí. Všichni si myslí, že se vrátíme  k životu před  koronou.  Ale nikoho nezajímá, co by bylo zapotřebí pro to udělat. A že je především nutno začít  sám u sebe.

A  tím se dostáváme k faktoru domácímu.     Ale ten si necháme  na  zítra. Věřte, že se  jedná  o velmi hutné a ještě  více neradostné čtení.  Ale je nutné se podívat do zrcadla a podle přísloví mojí babičky  si nestěžovat  na  zrcadlo, když v  něm uvidíme křivou hubu  či cokoliv, co nás popudí. Zrcadlo za  to nemůže.

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.