První imprese z amerických prezidentských voleb -PODSTATNĚ DOPLNĚNO! JE otevřena také diskuse!


Je středa, hodně pozdní odpoledne, kdy  sedám k počítadlu, abych  něco dal k  k světovému politickému vrcholu  tohoto roku,  vlastně  celé , nevím nyní zda je  výstižnější napsat minulé nebo spíše budoucí globální politické čtyřletky  – americkým prezidentským  volbám.

V tomto  čase  svět pravidelně , s  naprostou jistoto znal jméno nájemníka  Bílého domu na  další volební období. Letos  tomu  tak není a zdá se, že  hned tak ani nebude. A kdo ví jestli vůbec.  Momentálně, podle Washington Post  vypadají předběžné  výsledky  hlasování  takto:

Z uvedeného je  zřejmé, že  o  prezidentovi rozhodne “ většina“  nějakých 3-5 volitelů, podle toho, jak vyjdou výsledky  v dosud  nespočítaných státech.  Pokud by  se potvrdily  odhady WP, viz  šrafované státy  Unie, kde ještě  není  dopočítáno, o ten  snad historicky  nejtěsnější fous  by  zvítězil Trump a k tomu  by  žil s nadějí, že jeho republikáni dokonce  znovu ovládnou obě komory  parlamentu. Obojí  opět s  myslitelně  minimální převahou. Ale  za hodinku klidně  se lze  dočkat úplně  obrácených  výsledků.

Než budu pokračovat  v tématu cítím potřebu konstatovat dvě  záležitosti:

1- tyhle  americké prezidentské  volby  jsou v celém mém životě, kdy postrádám jakoukoliv představu o tom, koho bych jako  teoretický  americký občan upřednostnil. Natolik je  považuji výběr  za  zoufalý

2-bohužel se naplňuje  můj spekulativní scénář, který jste mohli číst v úterní Tipovačce:

…vůbec bych se nedivil, kdyby jsme zítra nad ránem našeho času nebo v brzkém dopoledni zažili následující scénář, pokud výsledky budou doopravdy velmi těsné a kvůli nutnosti dopočítávat nezvyklé množství korespondenčních hlasů neúplné.

Očekávám, že v takovém případě se Donald Trump, dejme tomu na základě toho, že jeho příznivci přijdou opravdu v daleko větší míře než demokraté volit dnes do volebních místností osobně a tyhle hlasy už budou sečteny,

prohlásí za vítěze voleb!

Bez ohledu na zdaleka ne sečtené korespondenční hlasy. A pokud následně po jejich zohlednění dojde k zjištění opačného výsledku, ohlásí to za podvod a půjde před „svůj“ Nejvyšší soud.

Donald  Trump základ mého spekulativního scénáře už  více než naplnil! Když  se už stihl, dávno před  dopočítáním klíčových států, prohlásit  celkovým vítězem   a dodal ono mou  obávané

„Jsme VELCÍ, ale snaží se nám UKRÁST volby. Nikdy jim to nedovolíme. Hlasy se nemohou odevzdávat po uzavření volebních místností.”

Čímž  zcela  znevěrohodnil případnou porážku přes  korespondenční  hlasy, které v  předstihu odevzdalo mnoho desítek milionů  Američanů.

Tohle se nikdy nemělo přihodit. Nikdy! A nejen  USA, ale  vůbec  celému západnímu světu!  Náš  systém, z kterého školíme celý svět, někdy  mentorováním, jindy  sankcemi a ještě  jindy  bombardováním nejen  že o demokracii a jejím skutečném stavu lže už  zcela nepokrytě  sám sobě!

Amerika  vykazovala  všechny  znaky  uvnitř  rozervaného státu s navzájem zcela nekomunikujícími politickými vůdci a především jejich elektorátem, už  dávno před  těmito  volbami.  Před  čtyřmi roky poražená  strana  a na ní navěšená  elita,  establishment, ať  už  mediální, celebritní, politický  či ekonomický,odmítl uznat  nečekanou, ale zcela  jasnou porážku a  celý prezidentský  mandát  Donalda  Trumpa  hledal pouze  jakoukoliv záminku či jakkoliv křivou cestičku, aby jej  zbavil moci, či alespoň zdehonestoval.

Místo toho, aby  nečekaně poražení demokraté provedli  důkladnou hloubkovou inventuru své politiky, cílů, postojů, hledali ve  svém středu  nové ,pokud možno  – vizionářské lídry, či se o něco takového třeba jen  vážně pokusili, lhali všem okolo, sami sobě  a především svým stoupencům  o tom, že  o vítězství  je připravil temný zásah třetí síly z  venku – pochopitelně  a jak jinak  – Putinova  zlovolná ruka  z Moskvy. A jedou, samozřejmě  za podpory  medií  v tomto sebeolbelhávíní  a obelhávání dodnes. Respektive  – jeli v  tom do úterý 3. listopadu 2020. Nyní už to nepůjde.

Bez ohled zda Donald  Trump mandát  obhájí či nikoliv – opravdu rozhodne  jen pár  hlasů,  je  zřejmé, že při snad  vůbec největší volební účasti v dějinách USA, v podstatě  zopakoval svůj minulý  výsledek. Pochybuje  snad  někdo  o tom, že  teoretické  podvratné aktivity  Ruska, ale i  Číny,  sledovaly  americké speciální i nespeciální služby  ostře  jako nikdy v historii? Přijde opět někdo s tvrzením, že  Rusko s politickou inzercí na  Facebooku v hodnotě  100 000 dolarů rozhodlo volby  ve prospěch svého  pekelného zplozence  ve  Spojených státech?   Troufnu si opět na odhad  – jestliže  Donald Trump obhájí, to absurdní divadlo se zopakuje! Jakkoliv  je  k uzoufání směšné  už ze  své podstaty!

Důvod? Opět ten samý  jako s Hillary – demokraté nehodlají přiznat  svoje  vlastní chyby, omyly  a především totální ideovou vyprázděnost, kdy  srozumitelné a jasné politické cíle  nahradili aktuálním a věčným blábolením o genderu, LBGT, BLM, latentním rasismu, Green Dealu  a podobných „superdůležitých“ nesmyslech. Majícími s  reálným životem asi tolik společného  jako  veršovánka o kobylce luční /nic proti kobylkám/.  Přirozeně  včetně  té představitelně  a praktikovatelně nejmilitantnější formy, což předváděli vlastně po celou  dobu nepokojů BLM  od smrti George  Floyda.

Jen na  okraj a pro ilustraci dodávám, že  v jednom z vůbec  nejhorších středisek nepokojů,  michiganském městě Kenosha, kde v srpnu policie sedmkrát střelila Afroameričana Jacoba Blakea do zad, vyhrál  prezident Donald Trump s 60 procenty! Ještě o tom bude  řeč.

Demokraté se  doopravdy nepoučili v naprosto ničem. Například  ani ve  výběru Trumpova protikandidáta!  Po  zcela  zoufalé a skrznaskrz prolhané Hillary  Clintonové postavili nakonec  Joea Bidena.  A  to ještě  jeho finalového soupeře v demokratických primárkách představoval Bernie  Sanders.  Nyní odbočím – pro tenhle  článek mi vyskakvalo spousta  titulků. Jeden z nich zněl Černěnko kontra  Brežněv!

Pamětníci  začátku osmdesátých let  jistě vědí proč. Rozpad  Sovětského svazu  jde, z  valné  části na vrub skutečnosti, že  politbyro KSSS, tedy vlastní mocenské centrum komunistické supervelmoci se  včas nedokázalo obrodit, takže  jí vládla   gerontokracie. Až zemi přivedla k bankrotu, byť prostřednictvím Gorbačova a Jelcina,  tedy  výrazně  mladší generace,kteří ovšem nedisponovali vůdčími schopnostmi. Ne těmi nutnými pro sovětský politický systém.   Poslední sovětský  šéf, který, dokud byl ještě trochu při smyslech, věděl co a proč  dělá, byl, konstatuji s  hlubokým sebezepřením  -Brežněv.

Totéž  si právě zopakovávají  Spojené státy! Udržovače  systému na kapačkách plicní ventilaci Černěnka představuje Joe Biden! Naprosto dokonale. Brežněva  v   druhém poločase rozpadu  pak Trump. Ovšem bez toho, aby  jej, co by neřízeno střelu korigovalo nějaké politbyro…. K naší smůle.

Takže se ptám  – jak může  být  inspirující země  a její politický systém, kterou povede  stařec  těžce za  zenitem?  Kdy  jednomu je  74 a povládne  téměř  do 80ti, a ten druhý by skončil svůj PRVNÍ mandát  ve  82 a  jestliže  by  se snad  ještě  ucházel o druhý a dosáhl na něj, tak by  skončil v 86? Tihle mají v  mít  v rukou atomový kufřík?!

Vy byste jim svěřili  do rukou volant  od  autobusu, kde  by  cestovaly  vaše  děti  dejme  tomu 1 000 km k moři přes vysoké hory? Co je tenhle můj příměr v porovnání s  dnešním mimořádně komplikovaným světem a odpovědností  USA za  stav globální politiky, ekonomiky životního prostředí a kdo ví čeho všeho ještě???? Co má  inspirovat  ostatní svět? O našem, euroatlantickém ani nemluvě.  Ten  neví,který požár momentálně  hasit  dřív. Když už náhodou tuší, jak jej vůbec  hasit….My si opět  zahrajeme  na Císařovy nové šaty. S  Bidenemv hlavní roli podstatně  raději než  s jeho soupeřem. Ale nakonec  to vyjde nastejno. Je  a budu to o těch nových šatech. Jen to malé nezkažené dítko schází,aby  vykřiklo pravdu.  Tu trapárnu sehrajeme a to velmi horlivě tak jako tak, viz vyjádření Babiše  a Petříčka na konci tohoto  textu. Ti ty  nové šaty  chválili už včera, bez ohledu na výsledek.

Jestli nám to ovšem Američané nezatrhnou sami od  sebe!  Neřeknu nic nového, když konstatuji, že  už  jasně a zřetelně  těsný výsledek, dost možná vůbec  nejtěsnější v  celé americké  historii,  byť Biden získá historicky nejvyšší počet  voličů, je  přesně ten nejhorší, který Ameriku a vlastně  celou planetu mohl potkat.

Pamatuji souboje o Bílý dům, které se rozhodly  také mimořádně těsně  – JFK vers. Nixon, Bush jr. vers. Al Gore, ale  ty  se odehrávaly  ve  zcela jiné době ,atmosféře a především respektu k politickým pravidlům a  regulím. Oba o chlup  poražení i jejich voliči nakonec  respektovali pro ně  zdrcující  výsledek, i když   většina pamětníků Goreovy prohry  v rozhodujícím státě  Florida  si doposud  myslí, že  tam a tudíž v  celých volbách zvítězil a že  vše  zařidila intrika Bushovského klanu / jeho bratr Jeb Bush tehdy zastával úřad  floridkého guvernéra/  a s konečnou platností  na stejném principu zařízl Gora tehdejší konezrvativní  senát  Nejvyššího soudu,jmenovaný většinově ještě  za   Reagana. Ale tím nejpodstatnějším se  stal fakt, že , jak už řečeno,  Ani Gore  ani Nixon nezpochybnili konečný  výsledek a nevyzvali své stoupence k jeho neakceptování. Podřídili s e demokratickým zvyklostem apravidlům.

Tohle předvedl až nyní Donad Trump. Jde o zcela bezprecedentní postup. Nikdy  dosud  neaplikovaný. Když se, dávno  před sečtením právě  těch  vůbec nejdůležitějších a  rozhodujících hlasů prohlásil jednoznačným vítězem a  tím v podstatě  vyzval svoje  voliče, aby  v případě, že  konečný výsledek tomu nenahraje,  jej nejen nevzali na  vědomí, nýbrž  popřeli a postavili se mu na  odpor!  Jinak totiž věty:

                 ale snaží se nám UKRÁST volby. Nikdy jim to nedovolíme.

interpretovat NELZE! Trump tímhle  neslýchaným krokem přeložil  volby od uren na ulici! Vědomě  a s chladnokrevným kalkulem!  Co tohle má  společného s demokracií? S jejím koncem  mnoho!

Píši o Trumpovi a jeho voličích. Ale klidně lze  dosadit druhou stranu a dostaneme  to samé! Neukazuji nyní na Joea  Bidena  osobně. Nicméně  Demokraté celé  čtyři minulé roky předváděli jakými jsou doopravdy „demokraty“. A militantní část jejich  voličstva, poměrně  značná,  navíc  soustavně  hecovaná  nejméně 90 %  hlavních sdělovadel a především demokratickými lídry typu šéfky  sněmovny  reprezentantů Nancy Pelosiové nebo vůdce  demokratické menšiny  v  senátu Chucka Schumera kteří vymysleli a zrežírovali nejdříve  obludné  vyšetřování Trumpových  spolupracovníků kvůli kontaktům na  Rusko, následně  Muellerovu vyšetřovací komis, pak zaranžovali tahanice  kolem obsazování  uvolněných míst u Nejvyššího soudu, především v případě soudce  Kavanaugha,  kterého doslova protáhli oni i sdělovadla  tou nejsmrdutější stokou, kterou uměli vymyslet,  aby  vše korunovali pokusem o impeachment. Všechno s obrovskou mobilizací svého voličského elektorátu v ulicích. A ten si to sám a rád  zopakoval v případě  bouří BLM. 

Ptám se,  a jistě nejsem nejsem sám, zač  stojí  ona liberální  demokracie nebo jen demokracie, jež je nyní už předem odhodlána  nejen popřít, ale dokonce  se VZEPŘÍT  základnímu principu  fungování  demokratického systému – t.j  RESPEKTOVÁNÍ  volebního výsledku  a to bez ohledu na  odstup  mezi vítězi a poraženými???!!!

Co komu chceme  vnucovat, když dokonce  v té nejpříkladnější demokratické zemi ze všech příkladných a demokratických, co jich  na Západě máme se  už otevřeně  spekuluje o  násilí, které stojí na horizontu a zcela  seriozní  velká media  si zahrávají s myšlenko na  rozpad  Spojených států nebo nové občanské  válce???!!!

Ne nevymýšlím  si! Ani trochu. ČT  a další zpravodajské kanály  přinášely informace  typu, že  starosta amerického hlavního města  Washingonu D.C.  vyzval občany,aby  si obstarali zásoby  potravin a zabezpečili své  domovy, protože hrozí povolební nepokoje, doplněné o sdělení o raketově  stoupajícím prodeji střelných  zbraní, formování milic a podobně?

Znova,  za co stojí demokracie, jíž nutíme ostatním, když svět slyší podobné výzvy a  údaje z velmi renomovaných zdrojů?  Co komu chceme  vyprávět? O čem ho chceme poučovat? Čínu školíme kvůli Hong Kongu. Právem. Ovšem jen tehdy, kdyby svět současně, v přímém přenosu neregistroval   pouliční válku v amerických městech během akcí BLM!!  O Rusku ani nemluvě!  Zkouším si představit, co by  se  asi tak dělo na Západě, kdyby Putin povolil svým policejním orgánům totéž, co v USA a kdyby nasadil armádu proti protestujícím.   Tohle  chceme  někomu nutit?  Tím  se chlubíme?

Nejde mi  ani náhodou o to nějak špinit  Spojené státy. Ale  tohle nelze přehlédnout!  Ne , jestli nemám lhát  sám sobě a  vám! Protože  ona  naše  demokracie, především ta tzv. liberální, je  těžce nemocná. A  současní političtí vůdci, místo toho, aby  se ji snažili nějak uzdravit, její nedostatečnost a nemoc  využívají ke  svým politickým cílům, především k upevnění osobní moci. Tohle  není,bohužel žádná  americká  speciálnost. V Polsku to vře  úplně stejně jako nyní v USA.  Kaczynski  se postaral!  A u nás?  Zeman? Babiš? Nosil bych jen  dříví do lesa. Naštěstí militantnost a držba  zbraní v ČR a USA  jsou dva různé světy! Naštěstí a zatím!

Co Demokraté  svým nesmyslným popřením Trumpova  prvního vítězství zaseli, to nyní sklidí. Aniž by  někdo tušil, co všechno ta  sklizeň do americké „stodoly“ zanese…. Trump a  jeho voliči jim to teď  vrátí s plnou parádou.

Nemáme  se  čím chlubit a budeme  rádi, když  onu demokracii , v její vrcholné  fázi a v podání chrámu demokracie přežijeme  bez větší úhony!

Přitom letošní  volby  nahrávaly  vyzyvateli jako snad  žádné jiné před  tím!  Míním koronavir!  Tady Trump při jeho „zvládání “ selhal.  Zoufale a  nejvíc na s větě. Konkurovat mu může  snad jen Babiš.  Přesně  fenomen jménem CoVid  19 a  Trumpova  naprostá blamáž a nebetyčná nekompetentnost mne vedla k odhadu, že  Černěnko, omluvám se  – Joe Biden, získá Bílý  dům.

Žádná země  neutrpěla  koronou a pandemií  tolik jako Amerika! Skoro s čtvrtmilionem mrtvých už dohánějí statistiku amerických padlých v bojové činnosti /nikoliv  celkových ztrát/ za  II. ww.  Bylo mimo jakoukoliv mu představivost, že  by  tohle, spolu s kolapsem ekonomiky, srovnatelným jen s Velkou krizí 30-tých let  a  důsledky, které to v budoucnu přinese, nerozhodlo nakonec  boj o prezidentský mandát. Už proto ne, že voliči koronu a její nebezpečnost  masově  reflektovali a nebrali ani trochu na lehkou váhu. Tím že  předčasně  či korespondenčně odvolilo skoro 2/3  z nich,konkrétně 105 milionů !!!!  Kvůli tomu, aby  se případně nenakazili.  Takže  sami  se  viru bojí a  přesto zvolí covidlůzra Trumpa?????    Tohle  je přece  v děsivém rozporu s  pudem sebezáchovy  a jakoukoliv  logikou!!!!!!! Přesto to tak  může skončit!

Demokraté korondebakl současné administrativy zcela promrhali,! Zeptá se někdo proč?  Dám svou odpověď ,ačkoliv  stojí na  chatrných základech  –    schází mi  zoufale osobní zkušenost s americkými  reáliemi.  Vidím za  tím osobně  právě  Black live  matter a  celé  to násilí, vandalismus, popírání historie a  hodnot,jenž se  staly  jeho průvodním znakem!  Což v podstatě  markýrovalo  rozpad  efektivního státu. Jestli něco nahnalo současnému prezidentovi  masivně hlasy, pak právě  tohle! Demokraté a  media  se  diví, že nenastala modrá  vlna!  Mne by naopak  mimořádně  udivilo,kdyby  nastala!  Po excesech  na příklad  ze  Seatlu, kde  si černoši vynutili líbání nohou…. O Trumpově  výhře v Kenoshe už byla řeč.   Ale  ten  zcela marginalizovaný  dopad  CoVidu na  výsledek… Jakou to má logiku, když se hlasující transparentně  bojí korony a  volí mimo termín a distančně   a pak nezohlední korony  na celou společnost?!

Pokud by  Covid  dorazil o rok později, není  nejmenších pochyb, že  by Brežněv  Černěnka  devastujícím způsobem převálcoval. Jeho ekonomická čísla  do CoVidu excelovala. To v USA  jistě  vyhrává.

A propos – logika!  A jsme znova u demokracie a  její podstaty!  Důvod proč ji máme je triviální. Občan by se svým hlasem má zacházet uvážlivě a  s rozmyslem. Tak, aby  ho použil k volbě  toho nejlepšího nejen pro sebe,ale zejména  k obecnému užitku. S  rozmyslem a především logikou. Bohužel jen pustá teorie.

Americké volby  zejména tyhle  se vyznačovaly  vším jiným  než  rozmyslem a logikou!  V jejich ohnisku stojí zejména obrovské peníze. Kandidát, který nemá k dispozici už hodně nad miliardu dolarů je odepsaný předem.  A  voliči? Rozvaha, logika, práce  s fakty?  Ale kdeže! Jen v  míře  zcela minimální!  Jen a pouze  tryskající emoce  pur hrají u voleb, hlavně  těchv US  roli. ! O ničem jiném  než o emocích  letošní.  volební klání nebylo! Základní předpoklad našeho systému, kterým se chlubíme, totálně  absentoval. Zůstala jen  forma. Bez obsahu.

Takže  se opět zeptám- co komu chceme    vnucovat?!

Ale  ono to v US  ani teoreticky nefunguje jinak. Neustále jsme  slyšeli, že  se bude rozhodovat  vlastně  jen v pár  státech, označovaných jako tzv.swing. Tedy  že  jednou volí modré jindy  červené.   Všechny  ostatní  jsou jasné předem.Buď tam téměř  vždy  vyhrávají Demokraté – viz Kalifornie nebo Republikání – viz Texas. Daný, neměnný  axiom.

V podstatě  se  dá  říci, že kdyby  v  Americe potřebovali opravdu rychle  koncentrovaně  volit, stačilo by prezidentské  hlasování  uspořádat na  Floridě, v  Georgii, Pensylvánii, Ohiu,  Severní Karolině, Michiganu, Wisconsinu a ve zbytku rozpočítat volitele podle  minulých  výsledků.  Chybovost minimální. A  kdyby opravdu spěchali, pak by tam  k runám pustili jen ty  voliče,kteří nejsou v seznamu  zapsaných  republikánských/ demokratických voličů pro primárky. Protože  jen tihle nakonec  celé drama  s konečnou platností ze všech stovek milionů  zúčastněných rozhodnou!  Ironie, diskreditace  systému nebo projev oné vrcholné demokracie, že? Když  fakticky podle pravidel rozhoduje  možná  promile  z celku? Ostatní  mají jasno už nějakých 150let předem.  Jak se tohle liší od klanových  voleb  někde ve třetím světě? Co komu chceme kázat? Jak vypadá  v praxi ta naše  demokracie?

Toho, co bych mohl a hlavně  chtěl napsat je  ještě mnoho. Takže  to vezmu letem světem. Abych popsal alespoň něco.

Opět je poukazováno na nepřesnost průzkumů. Faktem je, že  vzhledem ke koncepci amerického volebního systému přes  volitele,  není žádná legrace  se  trefit. Na  rozdíl od  jednoduchých  poměrných nebo většinových  voleb, jak je známe  v Evropě. Ale to neomlouvá  dvojí selhání průzkumů po sobě.

Mnozí, včetně naprosté většiny  na tomto webu budou hovořit o záměrné předvolební manipulaci /s  cílem poškodit Trumpa/. Nesouhlasím.  Ta manipulace probíhá konkrétně jak?

Tím, že  budu záměrně  zmenšovat soupeřovy  šance?    A  mobilizovat  jeho příznivce a současně  „uspávat“  svoje? Nebo opačně  pozvedat  uměle  jeho preference, aby  se  zmobilizovali ti moji a  doma zůstali ti protivníkovi?

Ne,  ty  testující agentur  nežijí  z odhadů  voleb. Nýbrž  z komerčních průzkumů na konkrétní výrobky a  služby. Placené  soukromým sektorem. A  ten si velmi pečlivě  hlídá, než zadá zejména  velké zakázky, jak se  potencionální průzkumný partner  strefil v obecně ověřitelných průzkumech. Protože  ty  komerční, často od konkurence, nejsou přístupné! A  z těch obecně přezkoumatelných jsou prezidentské volby  ty  zcela nejdůležitější! A  někdo si jen tak hodlá pohrávat se  svou profesionální věrohodností? Nesmyslná a hloupá spiklenecká teorie!

Takže kde je problém? Zkusím hádat.  Já bych to viděl v tzv. „mlčícím“ respondentovi! Zažili jsme to na Slovensku v případě předminulých voleb a Kotleby a jeho partaje, v Británii ohledně Brexitu, v Německu  při posledních  spolkových a mnoha zemských  hlasováních u  AfD. Na vině  jsou opět maintreamová media  a tzv. elity.Které  nastolí ten „jediný  správný a  přijatelný“  diskurs  ve společnosti. A to až tak, že ten, kdo jej nesdílí je  ostrakizován, ne li přímo lynčován!  Není divu, že  tihle vytvoří nikoli zanedbatelnáou skupinu   „mlčících “  respondentů. Kteří prostě, v zájmu svého soukromí a klidu  dají  „požadované“ a  obecně  žádané odpovědi. Aby pak  hlasovali zcela  jinak,než uvedli do průzkumů.  Když to definuji jednou větou – může za  to strach říci svůj názor!     Opět se  zeptám – co komu chceme nutit? Za  co stojí takováhle  demokracie?

Dalším zajímavé téma, především z pohledu  Demokratů, představují  etnické menšiny. Černoši jsou jasní, pokud přijdou  vůbec  volit, hlasují převážně  modře. I když  nechápu, co viděli na  Clintonové a nyní na Bidenovi Ti by si o ně  v soukromí svou podstatou neopřeli ani kolo. A přesto je  volí.Když  se dostaví.Což zjevně není úplně  častý případ. Jinak si nelze představit, že  republikáni vyhrávají na americkém jihu.  Stejný efekt jako český Kobliha, žijící z ruky  do úst věřící, že mu  druhý nejbohatší člověk v zemi a  těžký miliardář opatří blahobyt.

Demokraté hodně vsadili z menšin především na Hispánce. Ti vykazují velké populační přírůstky a  v nikoliv vzdálené době   početně  dle prognoz převálcují bílou populaci. Proto se jim hodně  a hodně podbízeli.  Počítali se zúročením  hlavně na  Floridě, v Texasu,Nevadě a  Arizoně.

Tahle kalkulace zcela  nevyšla. Florida není o typickém americkém Hispánci, ale o kubánských exulantech a jejich potomcích. A  ti  nalevo, dokonce extrémně nalevo,evolí a nikdy  volit nebudou. Nevada  taky  extra nevychází. Biden asi vyhraje , ale  tak tak, zatímco  Clintonová tady  celkem excelovala. Nicméně  demokratická „hispanizace“  přeci jen  nese ovoce. Texas, který je  tradičně  červený,  červeným i tentokráte /ještě/ zůstal. Ale….  ale pro republikány je  poslední výsledek velkým varováním a  špatným znamením do budoucna.  Kolik s narůstajícím elektorátem Hispánců v Texasu jim v jejich baště  zbývá času?  Povede se  to i příště?  Nebo Texas  snad následuje  Arizonu,  a její přebarvení na modro? Může být, že  to zmodření způsobila  smrt  tamního dlouholetého  senátora  Johna  Mc  Caina, já bych ale  spíše vsázel na stoupající podíl hispánských voličů.  A kdyby to takhle  šlo dál, tradiční US  hodnoty, zejména  na jihu  USA, roztají jak  poslední jarní sníh. A  tím vlastně  na dlouho ,ne li navždy, v  celých Státech!  Pak teprve  si  evropský  volič  užije! Jestliže  se bude  držet  transatlantické solidarity  a těch  společných hodnot!

V každém případě – Spojené státy  se mění. A měnit budou. Také v  důsledku těchto voleb. Nebo možná hlavně  kvůli nim. Donald Trump  vyzval svoje  voliče  v podstatě  k občanské  neposlušnosti. Jinak se ta jeho řeč o ukradených volbách interpretovat nedá. Jeho tým se dal slyšet, že napadne   výsledky  ve  Wisconsinu a  Michiganu. Soudně. A také je  řeč o  Nejvyšším  soudu. Což  ale není jednoduché. Protože k tomu cesta vede přes nižší instance.   A výsledek voleb a uvedení nového prezidenta  do úřadu je  vázáno přísnými termíny.  Vedle toho existují nouzové mechanismy,  jak vyhlásit prezidenta.

Bohužel si nemyslím, že  Donald Trump  je  schopen stejného kroku  jako kdysi Al Gore a uzná porážku o tehdy pověstných 375 hlasů,kterými ztratil prezidentský úřad, když Nejvyšší soud zastavil,  s odkazem na ony pevně  dané lhůty instalace prezidenta, přepočítávání hlasů na  Floridě. A především, že  to akceptují jeho voliči!

Za mne je velmi vysoká pravděpodobnost, že se  volební dohra, či chcete li volební finále, přesune  do ulic  amerických měst. a dost  možná  v  podobě nikoliv jen demonstrací. Trumpův vítězný projev  to právě  sem fokusoval! Bohužel.Nicméně  netrpme  iluzí, že když nakonec  Biden prohraje, jakkoliv  je už jen těsně  vzdálen od  270 volitelů zaručujících Bílý  dům, bude masa jeho příznivců, hnaná nikoliv  Černěnkem, nýbrž  zcela  nepříčetnými hlavními medii  a  ultraliberálními demokraty,  postupovat jinak!  Kdepak, ani náhodou! V USA  už  dlouho jak politikáři, tak mediální  šarlatáni, tak excentrické elity, neznající a nerespektující ani hodnoty, ani  reálné starosti běžného člověka a už vůbec ne pretendenti oné „liberální“ demokracie seli vítr. Snadno, velmi snadno sklidí bouři!  A my  s nimi.

Americké prezidentské volby ukázaly  dokonale,  jaká je  ta  naše  slavná demokracie, především ta liberální. Zač stojí,  o co se opírá, co v lidech probouzí. Co komu chceme  vykládat? Koho na  tomhle  základě  můžeme  mistrovat a poučovat?  Doslova  tragické zjištění.

A právě  čtu , že Babiš  zatimní nevýsledek komentoval takto:

„Pevně věřím, že bez ohledu na to, kdo vyhraje, bude spolupráce ještě lepší,“

Nezůstal sám,ministr  zahraničí Petříček  se už také projevil:

„Jednání na nejvyšších úrovních mezi představiteli ČR a USA v posledních letech jsou důkazem velice intenzivních spojeneckých vztahů mezi oběma zeměmi. Věřím, že v tomto pozitivním trendu budeme dále pokračovat bez ohledu na výsledky amerických prezidentských voleb,“

Nemohu si pomoci, když tahle vyjádření čtu, napadá mne  jediné- čeští lokajové už se s předstihem hlásí o to, aby mohli vynést americké předvolební nočníky  po dlouhé noci. Ať už je použil kdokoliv.
Babiš  to svoje moudro vypustil na jednání s  bavorským premierem Söderem. Takže  přidám ještě jeho vyjádření. Pro úplnost.

„Je úplně jedno, jak Spojené státy nakonec rozhodnou. Pro nás, pro Evropu je důležité, že budeme muset v budoucnu zvyšovat náš proces emancipace a snažit se o více samostatnosti v oblasti ekonomiky, bezpečnostní politiky a jiných sfér,“

Přesně  tohle bych chtěl slyšet od  evropských politikářů!!! Ale  ze všeho nejvíce  od  těch zdejších. Místo prázdných plků o  solidaritě, společných hodnotách  a podobného dalšího ptydepe. Co takhle se konečně  aspoň trochu postavit na  vlastní  nohy?  A  demokracii vrátit  trochu její původní obsah. Což znamená, aby každý  začal sám od sebe.  Přestal být  zaslepeným fandou, který chce za každou cenu vidět vítězství toho svého a  stal se kriticky uvažujícím voličem, co nekompromisně  váží vždycky  každému na  stejných vahách.

Jo já vím, tak to si mohu také klidně přát, aby  zítra nastalo léto nebo zmizela korona  sama od sebe. Dobrá. Tak v  tom případě se znovu už a si po desáté ptám- co komu chceme  vykládat. Jakým právem někoho poučujeme  a vnucujeme  mu tu naší  nenahraditelnou demokracii.  Zejména  tu liberální,  ale i tu alternativní???!!!  A jak dlouho potrvá, než  v Česku dospějeme  do amerických poměrů?

Právě  jsem dokončil redakci článku. JE o šest a půl hodiny později,než když  jsem začínal psát. Takže  si dáme  ještě poslední  výsledky podle  Washington Post:

Biden je  fakt  jen kousíček od  Bílého domu. Už má jednu nohu mezi dveřmi. Nemám z  toho radost.Ale z Brežněva  taky  ne. Nevěděl bych, koho si vybrat.Ale to už jste  četli.

DODATEK ze čtvrtečního rána:

Bohužel,mohu s hlubokým politováním a  bez sebemenší hrdosti konstatovat, že  moje  obavy,vyslovené už  před volbami  o Trumpově  postupu po jejich jejich skončen,když  to nepůjde  dle jeho not , či druhá strana nezvítězí opravdu velkým náskokem,   setí větru a sklízení bouře, o  zcela záměrném přeložení  voleb   z volebních místností na ulici se naplňují daleko rychleji,  než bych byl sám čekal. Už totiž čtu tohle:

Je to čerstvé. A to je teprve  začátek – Trump pro mne nesmyslně  žádá PŘERUŠENÍ SČÍTÁNÍ  KORESPONDENČNÍCH HLASÚ !!!!!   Hned ve třech státech. Netuším nic o americkém právu a už vůbec  o tom volebním , nota bene  o jeho odnožích v jednotlivých  dotčených  státech, protože  jednotná legislativa na federální úrovni neexistuje. Ale nemyslím, že si prosadí svou. Tím jen  zahustí dále  společenský  kvas. Už takhle má  grády!  Nechávám na  vaší fantazii, až kam to dojde.

Znovu se musím ptát – takhle vypadá  vzor vší demokracie na  světě, kterou náš  civilizační okruh tvrdě nutí zbytku světa a mlátí jí jej po hlavě?  Za sebe  se  českých lokajů s plnou   americkou noční vázou ptám – tohle  jsou ty  posvátné nedotknutelné společné hodnoty???? 

Demokracie v souboji s koronou osudově prohrála. Nyní, zdá se, v USA vzoru demokracie  pro celý  svět evidentně  právě prohrála sama  se sebou! Nebo je jen krůček od  porážky. V každém případě  počala  její vivisekce.  Pro mne osboně katastrofa. Jestli Donald  Trump bleskově neobrátí a  nestáhne  své militantní sympatizanty  z  ulic!

A tohle  má od nás  okopírovat a přebrat  zbytek světa? Vážně?  A přidám ještě  jednu novou  otázku:

Neuznali jsme  neuznáváme  volby  prezidenta  v Bělorusku a vítěze  sankcionujeme. Uznáme  volby  ve  Spojených státech nebo ne a na koho vyhlásíme  sankce? Protože minimálně jedna  strana ,neříkám která, se evidentně  snaží podvádět.

A ještě z otázkami neskončím – jak je  vůbec možné, že se  v té nejvzornější a nejpříkladnější demokracii ve vesmírů vůbec  reálně připouští možnost  podvodů a manipulací  velkého rozsahu?

Ptám se  zejména  toho idiota, co vyhrál neoficiální soutěž o nejdebilnější komentář  k tipovačce, který evidentně  zase provedl tzv.hvězdičkový nálet, píšící pod mnoho nicky, naposled  jako

Putin,,alias Pavka Morozov, alias Pro referendum o připojení Aljašky k Rusku,alias m.kleinschmidt

Pro dnešek otevírám diskusi!!!!

Pro případné  diskutující přidávám rovnou upozornění, že  řada  z nich bud e chycena  spamovým filtrem a já nejspíš  někdy  do 14,00 hod. budu  dnes mimo domov a tedy internet, abych je mohl manuálně uvolnit. Speciálně  se předem omlouvá příteli Jiřímu, panu Bičišťovi, které si jako zachycené pamatuji.

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

82 reakcí na První imprese z amerických prezidentských voleb -PODSTATNĚ DOPLNĚNO! JE otevřena také diskuse!

 1. Anonymní napsal:

  USA, náš vzor.
  Prezradím Vám TAJOMSTVO: Podvádzajú obe strany.

 2. MirkaK napsal:

  Opravdu, je to tragické. Co je to za demokracie, která neuznává vítězství jiného názoru ? Doufám, že si z toho nebudeme brát příklad, i když nakročeno k tomu máme taky tím prosazováním jediné pravdy a jedině správného názoru. Smutné je už to, že tak velká země jako USA nebyla schopná najít osobnost lídra. Bohužel v politice nejen v USA, ale i v EU a zvláště u nás vítězí namísto souboje idejí populismus. V čele žádné země by neměli stát prodavači deště, ale skuteční státníci. Je vidět, že ani americký volič školený demokracií už tak dlouho nepochopil, že Trump je jen kšeftař a lhář, který si jejich přízeň pouze kupuje. Totéž je u nás Zeman a Babiš. Taky Babišovi jako Trumpovi lze přičíst k dobru čas od času hozenou ohlodanou kost pro svoji popularitu. Je to ale jen kupčení a jen naivní člověk by věřil, že to myslí upřímně. Ale je fakt, že ve finále si možná i ti, kteří to dobře vidí řeknou, no a co, co je doma, to se počítá. Ta protistrana by nám nedala vůbec nic. Takže vzletné ideály dejme stranou, těch se nikdo nenají. Ovšem takto pojímaná politika je cesta do pekel. Jestli se tento model bude opakovat často a lidé si zvyknou na úplatky za volební hlas, jednoho dne přijde takový šíbr, který je zatáhne až na hranu propasti. A potom Bůh s námi, jak rádi používají američtí prezidenti i při příležitosti prosazování své vůle ve světě násilím. Bojíme se muslimů, ale měli bychom se začít bát i sami sebe a formy uplacené a populistické demokracie ala USA. Proto pozorujme pozorně v následujících dnech dění v USA a pokud to jde, dejme dolů růžové brýle, že co pochází ze západu je Hodnota. Mnohdy leda tak H …píp.
  PS: ještě k tomu sporu Formanová versus Matušková. Prý Biden šíří komunismus proti kterému utekli z ČR na Floridu. Je to vůbec možné ?

  • vlkp napsal:

   Paní Mirko,
   díky za koment. Nechcete něco sem tam napsat pro Kosu?

   • MirkaK napsal:

    Zdravím Vlku, Vaše komentáře čtu se zájmem pravidelně a většinou souhlasím a velice oceňuji nejen Váš přehled, ale i výdrž. Stojí Vás to určitě hodně času a já také jako Vy čas od času zvažuji, zda mi to ještě k věku stojí za to se pořád kvůli politice tak rozčilovat, vždyť život je tak krátký. Takže se většinou více aktivizuji v době nějakých voleb, ať u nás nebo ve světě, kdy se v éteru objeví větší množství přihlouplé substance, která mě nutí reagovat, ačkoli to zřejmě nemá žádný význam. Naději vkládám spíš do svých dětí, které pravidelně „školím“ 🙂 Ale je fakt, že si každý zřejmě musí prodělat školu života sám.
    Takže na Vaši nabídku, která mi lichotí prozatím odpovím možná časem.

   • oh napsal:

    Trochu to tu zaplevelím odkazem jinam.
    https://www.vidlakovykydy.cz/comment/1934956#comment-1934956
    Víceméně k tomu nemám co dodat. Tuhle Pandořinu skřínku otevřeli Demokraté a jejich spřátelená média před čtyřmi lety a všemi dostupnými prostředky se snažili jí udržet otevřenou. Čtyři roky usilovně seli vítr. Teď jenom přišel čas sklizně..
    Do krabice standardních nástrojů volebního boje bylo definitivně přidáno obviňování oponentů z podvodu.
    Komu se úroda líbí, ať se přihlásí.. 😦

    • MirkaK napsal:

     Tady ale přece nejde jen o žaloby a neschopnosti přiznat porážku. Velkohubý Trump, který jde od skandálu ke skandálu, od lži ke lži, se vyhlásil přece vítězem ještě když to nebylo ani zdaleka jasné. Uznávám, že ve výbavě politika by měl být i určitý teatrální talent a schopnost zaujmout. Taky tady takové exempláře máme, např. starosta z Řeporyjí. Co je moc, to je moc. Komedie se zvrhla v nebezpečnou frašku a demokracie dospěla do stádia, kdy si ji lze koupit pomalu jako housku v krámě. Stačí obsadit důležité funkce ve státě svými věrnými, soudy, vnitro atd. A čím tlustější peněženka, tím víc si těch zájmů může zákazník koupit. Zvlášť, když je hodně lidí dost levných a stačí jim kobliha.

     • oh napsal:

      Jistěže nejde jen o žaloby a neschopnost přiznat porážku. Tím to začalo. Teď už jsou příkopy vykopané a postavené barikády; obě strany jsou přitom téměř přesvědčeny, že ti na druhé straně nejsou lidé, ale čistokrevné zlo, které musí být (za každou cenu?) zastaveno.
      Podle mě je mezi velkohubým Trumpem a slušňákem Bidenem asi takový rozdíl, jako když vás o výhodnosti „prodeje“ vašeho krámku mafii přesvědčuje neurvalý pouliční ranař nebo kmotrův uhlazený právník. Pravda, z právníkových úst většinou sliby zní lépe a hrozby nejsou tak přímočaré… ale výsledek je stejný.

  • Kuba K. napsal:

   Bojím se, že v tomhle střetu proti sobě stojí dva kšeftaři a lháři. Být američanem, opravdu bych nevěděl koho volit. Trumpa známe. Když jsem si pak vyposlechl odposlechy Bidena staršího s Porošenkem (které se z nějakého důvodu u nás v médiích vůbec neprobírají) tak vidím, že je to stejný starý šizuňk 🙂

  • Admirál napsal:

   Mirko, máte pravdu, Bilden socializmus nešíří. On a jeho partaj šíří něco jako oligarchií podporovaný trockizmus. To má se socializmem v konzervativním chápání velmi, ale velmi málo společného. Oligarchií podporovaný trockizmus má například dnes většinu v EP a EK.

   Převládající barva rudo zelená.

 3. Anonymní napsal:

  Mike Pence nepochází z Texasu. Narodil se v Indianě, kde byl i guvernérem.

 4. Radka Ouředníková napsal:

  Zdravím, Vlku, podle všeho už není podstatné, kdo obsadí White House. Tak jako tak, protistrana vyrazí do útoku, aby podpořila a vynutila si tu správnou „demokracii“. Soudím, že ať záměrné nebo z prosté hlouposti (média) natlakování obyvatelstva, už nemůže upustit ventil pouhým uznáním vítěze a rozejitím se domů. Je to příliš silné. Výbuch bohužel musí přijít…..a s ním i rozbití všeho doposud známého a přijatelného. Pro nás je podstatné sledovat dění, protože Evropa spěje k témuž. Dříve či (jen trochu) později. Koneckonců podobná atmosféra zřejmě vládla i před světovými válkami. Výsledky známe…..a je to děsivý výhled do budoucna.

  • vlkp napsal:

   Přesně paní Radko! Proto jsem zveřejnil svou spekulaci o nerespektování volebního výsledku v Tipovačce a před volbami! Proto jsem dnešní článek pojal tak, jak jej čtete. Ono opravdu to nejsilnější poselství z amerických voleb nepotřebuje konečného vítěze! To hlavní poučení jste vystihla dokonale.

  • Kuba K. napsal:

   Pěkně napsáno! Proto základem by měla být snaha zachovat si chladnou hlavu, nebo si to alespoň myslím- budiž nám příkladem Ukrajina. Kam dovedla podobná uměle přiživovaná polarizace zemi plnou sympatických, pohostinných lidí.

 5. Medenka napsal:

  Ano, americká totalita. Bělorusku demokracie. Jen s tím rozdílem, že „demokrat“ Lukašenko svážel autobusy státní zaměstnance a vyhrožoval jim v připadě jjeich neochoty hlasovat pod kontrolou jejich „předsedů závodních rad KSČ“ – vyhazov. Naproti tomu Trumpovi dobrovolnící v pic-pupech s vlajkami (jako při jízdách Islámského státu) zablokovali průjezd autobusu opozičního demokratického senátora Bidena. Takový demoška tam je, a nic se jim nestalo.

  Ano, toto vše diktatura americké liberální demokracie připouští, že současný vládce nadaný téměř veškerou mocí ve státě, může v druhých po sobě jdoucích volbách prohrávat a kontinuálně přepočítávaný výsledek ihned zveřejňovat. No, mohlo by se tohle stá v Rusku, Číně, Bělorusku, Venezuele, Kubě nebo Íránu? A jestli ano, KOLIKRÁT se tak za posledních 30 let stalo.

  Ne vyhrávat desatery volby za 30 let jako soudruh Lukašenko, to není umění, tedy v té Vlkově představě dokonalého režmu zvládající COVID. V USA se volby mohou opravdu ihned po prvním mocenském okoštování jak chutná mít v ruce rákosku i prohrát!!

  Ne tak v diktaturách. Tam se feudální trůn nakonec dědí z otce na syna. Lukašenko se také chystá předat žezlo synovi. Stejně jako to udělal Asadův otec svému současnému „synáčkovi“. Zachránil tak zemi před liberální demokracií, kde vyjít na protest proti vládě na náměstí neznamená že už mě nikdo z příbuzných nikdy neuvidí. Protestovat proti komukoliv je v té dekadentní liberální demokracii povoleno, v USA bohužel i s nacistickými vlajkami – mají tam přeci svobodu slova po jaké alternativci, antirouškaři tak volají. A to bez americké obdoby ruských neoznačených mužiků, SPECNAZ náhodou se přesouvajících do Libye, i OMON mlátící těhotné maminky do břicha obuškem, aby se snad nenarodil nový liberál, když Putinovec z něj asi nebude. Tedy zatím – v USA mají moc regionální, nikoli centralistjickou a tu vládce z Bílého domui naštěstí neovládá. Proto liberalismus musí totalitářům tolik vadit. Bohužel rasové excesy americké policie jsou zase pro druhé kultivované státy s rovnými právy pro všechny tam žijící etnické skupiny, být šokem a musí je jasně a rozhodně odsuzovat!

  • Ondřej napsal:

   Probléme je, že ty rozdíly mezi oběma tábory mohou vést až pokusům o odtržení některých států jako roku 1830.

   • Ondřej napsal:

    1860 samozřejmě

   • Medenka napsal:

    ano, máte pravdu. Myslím, že by ale nebyl problém ty jižanské státy izolovat tak, že by (ostatně tak si to snad i přejí, „návrat ke kořenům“ to,mu říkají – rurální motyce, ovšem bez shrbených zad černého otroka) by asi ani kilo bavlny neprodal, protože by mu Čína či Laos že by tam i petrolejka byl záchvěv modernity. Veškerá přidaná hodnota USA se realizuje ve velkých městech a Sillicon Valley včetně Muskových továren – hlavní je ve Fremontu v Kalifornii. Nakonec poněkud ad absurdum, jsou zde tací, co mají za vrchol demokracie připojení Krymu k Rusku na základě referenda a nesnesly by připojení se Sudet k Řiši, kde i bez referenda bylo jasné, kam echtovní většinu někdejšího obyvatelstva tehdy srdéčko táhlo.

    Takže nejsou volby tím nepřesvědčivějším referendem vyjadřujícím co nejpřesněji vůli voličů? Nepokoje jsou druhá věc.. Ale pozor, nepokoje byly i u nás v Československu, poté co jsme vyhlásily samostatnost. Nový prezident Masaryk je tehdy potlačil vojskem. Demokraticky, měl na to mandát. nebo snad ne? Otázka je, jestli někdejší jižanská kondominia by se dokázala uživit, když by ostatní jeho už noví sousedé, postavili zeď na jejich hranicích, že by nikam nemohli a ani jejich zboží a peníze. Ale tahle úvaha je dosti bizarní a já sázím že pravděpodobná asi tak jako ty konspirace o čipování při výtěrech v nosu nebo jak „globální prediktor“ celý tento svět řídí a COVID je americká biologická zbraň co „unikla“ při amerických armádních sportovních hrách ve Wu-cjhanu, v Číně

    • Admirál napsal:

     Připojení Krymu k Rusku byl majstrštyk. Rusové využily protiústavního puče na Ukrajině, využili přízně obyvatel Krymu a jednali.

     Nulandová koukla.

     Sice nezabránili pádu Ukrajiny do banderovské diktatury, ale obhájili alespoň své bezpečnostní zájmy. Zeptejte se dnes na Krymu, jak se na to dívají.

    • Ondřej napsal:

     Nevím, proč vytahovat jen Jih. To bylo tehdy 1860-65. Dnes by byl největší odpor nejen na Jihu ale i ve vnitrozemí – Wyoming, obě Dakoty, Idaho atd. Ano, nejsou to nejbohatší státy, ale odpor by nebyl ani tak motivován ekonomicky, šlo by o snahu uchovat tradiční americké zvyky a existenci bělochů. Názorové rozdíly mezi těmi lidmi se stále zvětšují, dosažení federální konsensu u mnoho témat začíná být nemožné. Milice mají svou tradice a hájení Druhého dodatku.

  • vlkp napsal:

   Tak jsem dorazil konečně domů a s radostí zjištuji, že bdělý a ostražitý elfdomovník/elfdomovnice Medenka je ve službě a střízlivý. Nejspíš si ohledně Kosy a vlka udělal jednu či několik stránek na svém seznamu jeho hříchů. Aby až přijde čas ten seznam správně použil. Takže je na čase mu udělat radost a připojit pár poznámek, aby ten svůj domovnický seznam mohl rozvinouti a svým představeným dokázat, že je domovníkem/domovnicí na svém místě.
   Inu Bělorusku a Lukašenkovi už jsem psal. Propomalu chápající domovníky a domovnice to zopakuji. Náš demokratický svět neuznal výsledky voleb v Bělorusku a Lukašenka obdařil sankcemi. Protože prý volby zmanipuloval a tudíž podváděl. Jsem zvědav,jak se vypořádá se situací v USA, kde někdo zcela jistě lže.Bud ten kandidát na prezidenta, který tvrd,že je podvodem připravován o vítězství nebo ten co ve stejnou chvíli tvrdí, že všechno je ok. Jeden ale určitě lže.Stejně,ba více než Lukašenko. Takže bychom měli reagovat stejně jako na batku- rozhodnout se, zda volby uznáme a pak lže současný prezident USA. Protože je ve funkci a ještě skor 1/4 roku bude, hrozí vznikl globálních škod, které jako vůdcenejsilnější mocnostisvěta může napáchat.Okamžitě by na něj a na USA měly být uvaleny sankce. Jestliže se rozhodneme výsledek, tak jako v Bělorusku, kvůli možným,nikoliv prokázaným podvodům , neuznat. Pak je potřeba okamžitě sankcionovat soudruha Černěnka, pardon mistera Bidena a USA,v případě, že si vynutí převzetí úřadu. Stejný případ jako Bělorusko – tam možný podvod a zpochybněný prezident a sankce, tak v USA také, protože demokracie si to vyžaduje a má svá , nám svatá pravidla. Kapišto domovníku/ domovnice? Kdyby to bylo příliš složité, což nevylučuji, pak konstatuji, že půlka voličů ,kteří přišli k urnám je o dokonaném podvodu přesvědčena. Tak jako v Bělorusku. Tam jich ovšem je jaksi méně než půlka.
   Rozdíl je jen v tom, že jak soudruh domovník/domovnice konstatuje, že v USA jsou výsledky kontunuáně zobrazovány.NA rozdíl od Běloruska,RUska, Číny. Přiznávám dobrovolně, že netuším, jak se zveřejnily výsledky v Bělorusku a v Číně, ale ruské volby jsem trochu sledoval. A čísla naskakovala jako v USA. Žádný rozdíl. Ale nikdo, ani Levada centr je nezpochybnil. Na rozdíl od příznivců DOnalda Trumpa. Putinovo vítězství bylo pro všechny jasné. Blbý co elfdomovníku/elfdomovnice?
   V USA se prý volby mohou i prohrát,když máte moc. Tak to milej domovníku/domovnice BYLO! A kdybych měl jistotu, že to tak zůstane, jistě bych napsal úplně jiný komentář.! Takový , zabývající s e analýzou voličských přesunů,eventuálně strategických a taktických chyb obou soupeřů . A psal bych ho,domovníku/domovnice velmi rád. Protože bych psal o FUNKČNI demokracii.Nikoliv o demokratuře
   A mc pěkná je ta vsuvka o tom, jak v Bělorusku a Sýrii je stát rodinný podnik A jak zachází s demonstranty. Na rozdíl od USA. Lidé,co pamatují konec Occupy Wall Street mohou vyprávět. .No ovšem my, co pamatujeme ještě trochu více a pořád udržíme myšlenku si pamatujeme masakr na Kentské státní univerzitě v Ohiu.Například.Zkuste si to soudruhu domovníku/ domovnice vygůglit,rozšíříte si obzory! Šlo o takový TienanMenv malém,kapišto?
   Jo a protestování v USA povoleno, a žádný OMON, žádný SPECNAZ..Hmmmm…Vážně souhu souško domovníku*/ dmovnice? Tak zkuste tohle https://www.extra.cz/policie-zmlatila-tehotnou-zenu-ta-potratila-american-bobby-pro-extra-cz-popsal-sokujici-brutalitu

   Tady se zase dozvíte, policie v USA během72 hodin zaútočila nebo zatkla 148 novinářů: Ti kteří měli štěstí byly jen zatčeni, ti druzí přišli o zrak. https://www.seznamzpravy.cz/clanek/148-utoku-na-novinare-za-tri-dny-nekteri-prisli-o-zrak-jini-byli-zatceni-108653
   Jo a moc pěkná je ta zmínka o OMONu přesouvajícím se do Libye. Oniby se tam jaksi přesouvat nemuseli, dokonce ani jako soukromí kontraktoři jako například jejich pobratimové z Blackwateru, kdyby jisté velmoce si nevzaly do hlavy, že BEZ VYHLAŠENI války rozbombardují tuhle zemi a zabijí/ nechají zabít jejího vůdce. Protože jim jaksi nebyl po chuti. Co tam vzniklo následně,ve jménu nastolení trvalé a té jedině správné demokracie našeho typu, vidíme zcela markantně. Ano, s tou libyí jste dokonale trefil/trefila. A zcela vedle jste ohledně toho,komu a proč vadí to, c vy nazýváte liberalismem! Liberalismus nevadí totálitářům. Už protone, že je sám totalitou. A s jinak myslícími nebo jinak hodnotově orientovanými se vypořádává velmi nemilosrdně.Viz vyhazovy profesorů z univerzit, novinářů z redakcí, atd.atd. Třeba tehdy, když si dovolí konstatovat, že NA VŠECH ŽIVOTECH ZALEŽI!!! Chcete snad příklady?
   Já jsem zažil tři různé demokracie.Nejdříve lidovou demokracii. Už nikdy více. Pak opravdovou demokracii,pár let po Listopadu.Jen pár. Ta skončila oposmlouvou.A nyní už dost dlouho tu vaši liberální demokracii. Která se od té lidové liší jen technicky. Principiálně je stejná. A konstatuji, že udělám všechno, co mi bude přístupné, abych se jí postavil do cesty a nedovolil,aby tahle nikoli demokracie , alebrž demokratura se nám tu přeměnila v tu lidovou a stejně tak se tady zahnízdila. Mně stačí jen demokracie. Bez jakéhokoliv přívlastku!
   Doufám, že jsem dobrovolným veřejným přiznáním ke své herezi vám udělal radost, protože svůj úkol ohledně rozvraceče vlka a jeho štvavého webu a jejich odhalení jste splnil. Důkazy sesbíral. Pochvala premie vás neminou. o nemine mojí maličkost se ještě ukáže.V mezičase můžete klidně skákat s naplněnýminočnímivázami z USA. Přece v tom Bábu a Petříčka nenecháte samotné?

   • Kuba K. napsal:

    Možná tady leží odpověď na otázku, proč některé články mají několikanásobně vyšší počty hlasů s několikanásobně nižším počtem hvězd oproti dlouhodobému průměru 🙂

 6. Tenco napsal:

  Na úvod malá technická k tak často opakované polopravdě, že se jedná historicky o volby s největší účastí voličů.
  ANO, v absolutních číslech ve vztahu k celkové populaci (ona totiž populace, až na výjimky způsobené například válkou, v čase roste) možná. Ovšem vyjádřeno procentem z celkového počtu oprávněných (samozřejmě, je třeba zohlednit rasovou a genderovou nerovnoprávnost a majetkový cenzus – tedy nerovnost v příjmech ) voličů nikolivěk. Byly doby , kdy volilo dokonce až 80 % oprávněných voličů.

  Tolik potřebnou transformaci stále to válečného hospodářství na mírové neprovede ani Trumpeta ani Spící Pepek. V tom se budou zřejmě nadále točit v Krvavém kruhu (….vyvolávání bezpečnostních rizik, jejich podněcování, zbrojení, válka, poválečná obnova, znovuvyzbrojování, hledání a podněcování nových či staronových bezpečnostních rizik…..) systému Zaharoff.
  V podstatě jsou oběti i strůjci zároveň, navíc zde není z této situace již žádné východisko (Paul Volcker , interpretace : “ ….žádná moc na světě už není schopna něco udělat s ovlivňováním politiky mocí peněz, s tím jak miliony amerických dolarů proudí do procesů teorie, tvorby a praxe politiky …“).
  Zbývá jediné – znovuoživit kdysi tak vlivné mezinárodní mírové hnutí. Složitá to věc, nesnadná, také takřka nemožná – neb jsou zde ona (poměrně lživá, viz poměr teroristických útoků a jejich závažností : uskutečněných směrem ven… k těm, které byly uskutečněny směrem dovnitř, dané civilizace, tedy je poměrně nesmyslné mluvit o střetu civilizací) bezpečnostní rizika “ střetu civilizací“, “ kultur“ apod.

  Asi se budou občané fakticky stahovat ještě více do svých vidláckých ulit, virtuálně budou však žít veřejně, oním mrzáckým způsobem digitálních pseudokomunit. Tedy budou ovladatelní mnohem pohodlněji, levněji, účinněji, rychleji…
  Cenzura pokvete, ale bude mít trochu odlišný ráz.

  Vítejte v ještě horších časech než jsme si mysleli. Proč horších ? Nu protože to takto chceme, zdravím všechny příznivce soutěže o totalitní fiat měnu zatíženou úrokem.
  Co moc chceme, toho se nám taky ve vrchovaté míře dostane.

  • Ondřej napsal:

   Mírové hnutí se tváří vznešeně, ale slouží/bude sloužit hlavně zájmům Číny a islámských tyranií, tak jako dřív sloužilo zájmům SSSR, kterým bylo i financováno. Pokud se USA se začnu rozpadat, bude ve světě víc válek a ne méně, protože se do sebe pustí různí místní vládci na jiných kontinentech. Můžeme 100x zatracovat USA jako světového četníka, ale nakonec nám bude ještě chybět.

   • Tenco napsal:

    Mírové hnutí by mělo sloužit míru. Pokud Čína bude provádět politiku nevměšování se a nerozbíjení státních organizací v té které zemi, bude jen kšeftovat (já si kapitalismus nevymyslel) …tak ať toto mírové hnutí slouží třeba i té Číně.
    Rozpad USA ? Hysterie. Za měsíc vše pojede jak dosud.
    No a co když ty četnické akce světového četníka vyvolávají důsledky v podobě rozvratů států, chaosu , polarizace či militarizace mas…např. v islámském světě ? Anebo masovou migraci ? Co pak ?
    Další světový četník , napravující chyby četníka USA ? A stále tak dokola ?
    To je nesmyslné a neudržitelné. Z hlediska celých civilizací.

    Hezký zbytek dne. Howgh.

 7. Tenco napsal:

  Ještě maličké doporučení, film (bohužel hraný) Stát versus Fritz Bauer.
  Pasáž ve které hlavní protagonista vystupuje v televizi, odpovídá na otázky kladené mu v neformálním prostředí jakéhosi klubu , kam chodí převážně mladí.
  V podstatě rezonuje na Masarykově struně, nic nového neříká. Ba snad jde i o docela banální sdělení. Ale i tak hodně podstatná.

  Velcí se topí v penězích, my malí se topíme v záplavě slov. Významy jsme ztratili v datech, krásu v zábavě, popisy a mapy vlastníme jen jako důvody k nesmyslným hádkám. Soukromé je zveřejňováno a veřejné privatizováno, carpe diem (chce to ale více peněz !!!) .

 8. Admirál napsal:

  Možná, že jsem nepozorně četl, ale je třeba zdůraznit, že korespondenční hlasován je líhništěm volebních podvodů a tak se Trumpovi moc nedivím, že napadne regulérnost voleb v některých státech. Pokud budou hledat, jistě podvody, neplatné hlasy najdou v hojné míře.

  Skončí to u soudu.

  Poučení pro nás. žádné korespondenční hlasování.

  Ameriku čekají zmatky, nedej bože chaos. Kdo se z toho raduje, není schopen domyslet souvislosti.

  • Ziss napsal:

   Přesně tak. Jestli si z toho máme něco vzít, tak především: korespondenční hlasování nebrat!

   • Luboš napsal:

    Správně – korespondenční vůbec nebrat.
    Ale co ty, tzv. mobilní urny, které tu byly teď, při krajských volbách?
    Naposledy ty „mobilní volební urny“ používal přece ten předchozí bolševik, ne?
    U nich nehrozí riziko manipulace? Zvlášť, když je na ni klid a nejsou žádné oči navíc?

 9. Václav napsal:

  Ještě bych rád upozornil, že největší radost z nynějšího výsledku musí mít hlavně Čína.
  Jediná věc, která by je nyní potěšila více než Trumpova prohra, je patová situace vedoucí k rozpadu americké hegemonie!!

  • Admirál napsal:

   Osobně si myslím, že z nejednoznačného, zpochybňovaného výsledku s možností pokračování rozvalu Států nemůže mít nikdo radost. Ani Čína, ano Rusko.

   Je to srovnatelné s pádem Říma. Z toho také nikdo prospěch neměl.

   • weissbach napsal:

    „Je to srovnatelné s pádem Říma. Z toho také nikdo prospěch neměl.“

    Z toho má vždy někdo prospěch.

  • weissbach napsal:

   To považuji za jediný validní komentář tady.

  • Luboš napsal:

   Kurnik, kde já jsem toho „amerického hegemona“ už slyšel, občas četl? Už vím! Československá televize a Rudé Právo! Ve vzorné jednotě se Svobodným Slovem, Lidovou Demokracií a Tribunou!

 10. ip napsal:

  Myslím, že některé vítěze ze současné vítěze ze volebního amerického klání již můžeme tipovat. Není to ale ani Trump ani Biden. Jako prvního a nejviditelnějšího bych tipoval „sultána“ Erdogoana. Ten určitě využije fakticky mocenského vakua a se svou druhou největší armádou v NATO „otestuje“ bližší i vzdálenější sousedy a také bude dále „zkoušet“ různým způsobem evropské lídry. Dalším je bezesporu čínský prezident Si, který vlastně těsně před americkými volbami postavil na plenárním zasedání KS ČLR postavil svou geopolitickou GO šachovnici a americké volby mu ukázaly možnost mimořádně efektivni hry, kterou můžeme čekat a také se jí obávat. A třetím bude nejspíš V.V. Putin, který snad v nastalých zmatcích také něco uhraje.
  Pokud se evropští lídři nevzpamatují, tak vedle USA bude prohrávajícím jednoznačně Evropa. Pokud ale tyto zmatky vyústí v globální válečný konflikt, prohrávat budou nakonec všichni a někteří „vizionáři“ se možná dočkají přiblížení světové populace „zlaté miliardě“.

  • Václav napsal:

   Výstižně sepsáno – bohužel mi dál polezeme Americe do análu i kdyby v bílém domě zasedl nějaký novodobý Áda Hitler.

  • Radka O. napsal:

   Naprosto výstižně popsáno!! I v současných bouřlivých dobách jsou pořád USA jistý postrach, se kterým je třeba počítat. V případě rozvratu budou další světoví hráči pravděpodobně reagovat, jak smyslů zbavení. Jak se zachová Evropa…..tušíme všichni. Jedno je ale jisté. Určitě strávíme pár blažených chvil rozjímáním nad sladěním pravidel migrace, prosazováním pravidel soužití s menšinami a jejich podporou, také šestapadesát či kolik pohlaví musíme ztotožnit, rovněž ta elektromobilita nám vázne, stromy sice ve velkém nesázíme, ale klimatu je také třeba se pověnovat. Hlavně na konferencích. Inu a takhle si tu v Evropě krásně žijeme.

 11. pollacs napsal:

  Každý máme svou bublinku. Bublinka pana vlka stojí (a padá?) s tezí, že za její hranici je svět amerických vojáků, kteří se pětkrát denně modlí k USA a neustále vyhledává někoho, koho bude přesvědčovat o svaté víře ve tweety Donalda Trumpa. Inu nevím, kde tento svět je – můžete ho dokladovat současnými politiky ve vládě nebo opozici? Pár jich asi najdete (současný pan prezident ještě nedávno moc a moc škemral o fotečku s Trumpem), ale moc jich nebude … No a mainstream v Bruselu do tohoto světa nepatří už vůbec . Takže nezbývá než hledat ve flagelantské duši pana vlka 🙂

  • Admirál napsal:

   Scallope, zdravím, to je ale náhodička…

   • pollacs napsal:

    Dělali jste vlkovi reklamu a já byl cílovka 🙂

    Ale pořád kolem sebe hledám ty davy, které se modlí k USA jako svaté demokracii a které o tom přesvědčují zbytek galaxie. Vznesl jsem alespoň dotaz alespoň na politiky s tímto postojem a místo odpovědi se mu dostalo ublinknutí. Prostě my obdivujeme USA, my vnucujeme ostatním americkou demokracii … jen se zatím nepodařilo zjistit, kdo je to „my“ 🙂 Pan vlk mi to zjevně říci nehodlá.

    • Pollacs napsal:

     Takže přímá otázka, má Vaše myšlenka „Znovu se musím ptát – takhle vypadá vzor vší demokracie na světě, kterou náš civilizační okruh tvrdě nutí zbytku světa a mlátí jí jej po hlavě?“ nějaký obsah? Kdo komu co nutí? Pro koho je co vzorem? Dokladuje prosím, co komu vnucuji a co je pro mne vzorem a jak to probíhá víte?

     Nepochybuji, že volby v Bělorusku – kde opozice neměla přístup do médií ani možnost být součástí sčítání hlasů v komisích – jsou pro Vás srovnatelné s volbami v USA, kde dva hlavní kandidáti tyto možnosti měli. Však před rokem 1989 se u nás také volilo!

     • Admirál napsal:

      Trump měl také omezený přístup do médií. Cenzurovali ho i na soc. sítích. Myslíte si, že je to v pořádku?
      Že to neláká dělat paralely?

     • pollacs napsal:

      Trump měl vždy otevřený přístup třeba do Fox News. Měla opozice v Bělorusku otevřený přístup do nejsledovanější televize?

    • Luboš napsal:

     Troufnu si odpovědět za pana Vlka a doufám, že mě opraví.
     „My“ jsou státy, ve kterých sídlí posádky americké armády a kterým v rámci EU podléháme.

     • pollacs napsal:

      Děkuji za snahu odpovědět. Nejprve jste smíchal americkou armádu s EU, což je jako ty pověstné holínky a hodinky. Dále třeba Německo – které USA kritizuje co může a má s nimi spory snad ve všem – podléhá USA? A podléhá třeba Pobaltí nám, když tam létají naše grippeny? Smile.

  • vlkp napsal:

   Zase jeden , co si šlehnul a sedl ke klávesnici! Umět abeced ještě neznamená umět číst. Protože četba není mechanické přeříkávání rozpoznaných slov a písmenek z nějaké textu,nýbrž pochopení smyslu těch slov a písmenek. Pro nick pollacs zjevně nedosažitelný cíl, je li na moji adresu po tomhle konkrétním blogu schopen napsat toto:

   Bublinka pana vlka stojí (a padá?) s tezí, že za její hranici je svět amerických vojáků, kteří se pětkrát denně modlí k USA a neustále vyhledává někoho, koho bude přesvědčovat o svaté víře ve tweety Donalda Trumpa.

   Opravdu dobrej matroš!

   • pollacs napsal:

    Aha. Dobře, máte pravdu. My obdivujeme USA, my vnucujeme komusi visí .. prostě jste rozhodl, co dělám a co si myslím jako správný kádrovák. Dokazovat svoje slova nemusíte, kádrovacký verdikt je konečný.

 12. Jiří Bičiště napsal:

  Myslím si, že parta kolem pana Bidena jeho vítězství završí a udrží. Chaos se bude stupňovat. Zaujalo mne, že ve videích Michala Šopora z oblasti Los Angeles jsou dvě reportáže z poslední doby. Jedna se jmenuje OBROVSKÉ MASY TRUMPOVÝCH VOLIČŮ POCHODUJÍ AMERICKÝMI MĚSTY s množstvím aktivnních lidí ( https://www.youtube.com/watch?v=EXYjIPHENBs ) a druhá MÁ JOE BIDEN OD AMERIČANŮ VEŘEJNOU PODPORU? ( https://www.youtube.com/watch?v=rNLiSFGDK9M ) prakticky bez veřejné podpory pana Bidena. Vyvozuju z toho, že Trump má řadu aktivních příznivců, kteří jsou ochotní vzít transparent a jít do ulic. Myslím si, že Joe Biden je v hodně případech pouze protestní volba proti panu Tumpovi (podobně jako byla u nás v mém případě volba pana Zeman). Zdravím!

  • Ondřej napsal:

   Jenže těch možná 30-40 % Republikánů v KALIFORNII nemělo šanci ve volbách, když většina Dems bere všechny volitele. Možná se měli někteří přestěhovat do Swing states. Může to tam ale být husté v ulicích, když se střetnou největší zuřivci z obou stran (Antifa a studenti z Berkeley s Trumpovci).

 13. Wlado napsal:

  Michigan 6 ráno Biden 130000 korespondencnich hlasů, Trump 0

  • Admirál napsal:

   To se dá určitě vysvětlit nějakým „přirozeným“ způsobem, třeba že voliči republikánů neví, kde je pošta.

 14. Václav Koutecký napsal:

  To je sice sympatické, že Söder hodlá posilovat nezávislost a samostatnost Evropy. Ovšem nejedná se Evropu, ale v současné době v podstatě jen o EU. Německo má nepochybně v EU hlavní slovo a Sörer je žhavým kandidátem na místo kancléře po Merkelové. S tou si, přes některé menší rozpory, docela dobře rozumí. Lze tedy očekávat, že bude i on prosazovat myšlenku, že všestranné emancipace EU lze dosáhnout jen když členské státy zapomenou na svoji nezávislost a samostatnost a svěří svůj další osud plně do rukou institucí EU, samozřejmě v čele s Německem. To není myšlenka nová a teoreticky je docela správná. Autoři se lišili jen v představě, který stát bude vůdčí silou ve sjednocené Evropě. Někteří dnešní zastánci této myšlenky si představují vytvoření soustátí typu USA, jiní jakési konfederace či federace typu Jugoslávie, Československa a pod. Ovšem, růžová je teorie, šedivá je praxe. Jak to s většinou těchto soustátí dopadlo a při dnešní úrovni demokracie dopadá? Proč by to v téhle rozhádané a protekcionářské EU mělo dopadnout jinak, i kdyby se to podařilo? Na příklad Švýcarska můžeme samozřejmě všichni zapomenout. Žijeme ve světě postupující globalizace, kde mají stále zvyšující se vliv na veškeré dění obrovské mezinárodní korporace, zejména finanční, a nejbohatší lidé v jejich čele. Zapomeňte na demokracii, ač jí má každý plná ústa. Dnes převládající idea vyhroceného individualismu bez odpovědnosti k ostatním a nezřízené chamtivosti finanční i mocenské, s demokracií moc společného nemá. Už před 2,5 tisíci let předpovídal Platón, že po demokracii přijde tyranie. Asi ano, podstata lidské povahy se zřejmě moc nemění.

  • vlkp napsal:

   Pár poznámek:
   1- MArkus Söder odmítl spekulaci, že by šel do Berlína a veřejně přislíbil, že zůstane zemským premierem v Mnichově.
   2-slovanská konfederace je holá fantaziie a zcela nemožná. Viz rozpad ČSR, Jugošky, SSSR a podobně.
   3-Švýcarsko je skutečně mimo hru. Rakousko a jeho příklad nikoliv.
   Ale bavorský premier mi mluví z duše.Takhle chci aby mluvili naši papaláši.

   • Václav Koutecký napsal:

    ad 1 – politici toho napovídají až až a naslibují ještě více. Místo kancléře se, myslím, jen tak neodmítá, je-li nabídnuto. Působí však dobře, když se člověk skromně trochu zdráhá. Bavoráci jistě ocení, že chtěl stejně zůstat doma, kdyby to přece jen nevyšlo;
    ad 2 – ono se do toho zatím nechce ani Neslovanům, ale mohlo by to docela fungovat na bázi ekonomické jednoty, bez politické diktatury. Jenže máme tady tu globalizaci a Rusko, které touží naše demokratická Evropa už více než 100 let demokratizovat dle našeho vzoru a způsobu, dnes sankcionovat a kolem dokola stavět vojenské základny, nikoliv obchodovat. To je ovšem dost drahé a neefektivní;
    ad 3 – mně se zase líbí v mnoha směrech politika Rakouska. Také slovo jejich papalášů má jinou váhu než těch našich. Ti naši papaláši můžou žvanit co chtějí, stejně nakonec udělají to, co si přeje Velký Bratr nebo Sestra, ať už sedí v USA nebo v EU. A všichni to vědí. Bylo, jest a bude.

  • Admirál napsal:

   Nestabilita v USA ještě podtrhne, že to v Evropě a ve světě bez Ruska to nepůjde. Ve vztahu k Číně, k Turecku především.
   Spolupráce EU – Rusko je přirozená, přirozeně oboustranně výhodná. Spojením s Ruskem naroste EU 3x. Ekonomicky i politicky. Rusko může vyvážit svým převládajícím konzervativizmem stav v EU, Rusové vždy vzhlíželi k Evropě, proč je odkopávat. Čína je pro Rusy jiná kultura a do budoucna velké potencionální nebezpečí. PROČ je tlačit do svazku.
   Jsem zvědav, kdy to plánovačům světlých zítřků zvlášť v Evropě dojde. Docela věřím tomu, že po užší spolupráci s Ruskem bude volat především Francie. Důvody pro to má.

   • Germanicus napsal:

    Admirále naprosto souhlasím.
    Je tu ale jedno velké ALE.
    Postlisabonská garnitura evropských elit (EU, NATO) bohužel k tomu nikdy nepřistoupí.
    Jedinou výjimkou může být za určité situace Německo. Tou určitou situací myslím odchod USA z pozice světového hegemona (domácí americké problémy a pod.).

   • pollacs napsal:

    Kdykoliv je Francie blízko sblížení s Ruskem, tak Putin začne nějakou válku nebo najdou zakázané ruské chemické vynálezy u někoho nepohodlného putinovskému režimu. Prostě pech 🙂

  • Tenco napsal:

   Slovanský svět je rozeštváván zvenčí (samozřejmě že nepřidalo ani kmenové smýšlení apod. uvnitř tohoto světa) již přes 1000 let. Zřejmě dotyční četli Ibrahim ibn Jakuba : „…Slované jsou vcelku odvážní a stateční a kdyby nebyli roztříštěni na množství kmenů a oddělených skupin, žádný národ by je nezdolal silou….“
   Platona prý v Syrakusach prodali do otroctví, když předtím dostal možnost uskutečnit své vize (díky tyranovi Diogenovi) . Prý měl své rozumy od Pythagora, jehož dílo koupil za nepohanské :-D)) peníze …a pak zničil. Ale to jsou jen takové bromovské zajímavůstky, jinak samozřejmě lze u Platona nalézt mnoho zajímavých věcí.
   Bez demokratů nelze mít demokracii. Leda hru na demokracii, nebo falzifikát.

   Dneska bych paradoxně volil jít raději s Němci než např. s Poláky ( o Ukrajině ani nemluvě). Situace se tam však může změnit k horšímu, uvidíme jak to celé dopadne, velká krize by mohla všecko dobré opět pozpřevracet k něčemu velmi zlému, zkušenosti jsou. Pak bychom zřejmě litovali i rozpadu Československa….nejen toho, že se nechává svět Slovanů stále rozeštvávat.

   A to prý měly dějiny před cca 40 lety skončit, psal jeden japonský chytrák.

   • poznamkovnik napsal:

    K tomu není možné než poznamenat jistý Josef V. prý prohlásil kdyby se slované spojili, nikdo se jich ani palcem nedotkne. Dle pamětí Djilase pokud se nepletu.
    Nicméně také řekl, že vzhledem k odlišnému kulturnímu vývoji je již užší integrace nemožná – parafrázofáno volně.
    E. Beneš to opět volně parafrázováno zopakoval ve Slovanské otázce, není třeba vymýšlet složité slavjanofilské konstrukce, ale bránit se Drang nach Osten nelze bez Ruska u Ukrajiny.
    No zkusili to se všemi (jejich) chybami a trošku jim to následovníci podělali..

 15. Toňula napsal:

  Děsí mne hlavně to, že dnešní (stále ještě) nejmocnější země světa není schopna vygenerovat nikoho lepšího než staříky Trumpa a Bidena. Nevím, jaký mechanismus vede USA k tomu, aby vybírala takové geronty. Snad za tím skutečně stojí nějaký klub nejbohatších rodin v zemi, který přes nastrčené a dobře zaplacené novináře dokáže zmanipulovat vedení hlavních politických stran, což nikdo nepřizná. Před několika lety byl určitou nadějí Obama, ale netrvalo ani měsíc od jeho zvolení a měl vytvořenou vládu, která garantovala, že se od dlouhodobé politiky USA neodchýlí. Právě Obama se v minulých měsících významně podílel na podpoře Bidena a v zásadě nikomu nevadilo, že je Biden profláknutý korupčník, který před několika lety zneužil své funkce a kontaktů k protlačení svého syna k výnosnému korýtku na Ukrajině. Média tuto informaci tlumila a udělala vše pro to, aby se o tom voliči dozvěděli co nejméně. Trump je prý často volen proto, že mluví řečí, které obyčejní lidé rozumí, ale kam ti lidé dali rozum, když přehlížejí, jak přišel k majetku a způsob vlády, který těm „obyčejným“ za poslední roky více sebral než dal. Koronavirus byl jen posledním hřebíkem. Na druhé straně je pravděpodobné, že Biden dá národu trochu více sociálních jistot než Trump, i když to nebude žádná „říjnová revoluce“. Lidé, kteří nemají na zaplacení nájmu, na lékaře, na zabezpečení klidného stáří, mu asi dají přednost. U Trumpa si cením toho, že se za celé 4 roky nezapletl do žádné velké zahraniční avantýry a byl nakonec mírumilovnější než nositel Nobelovy ceny míru Obama. Protože jsem neameričan, je mi o právě proto o malý kousek milejší. Na závěr musím konstatovat, že kdybych byl postaven před volbu, ani jednomu z těchto dvou politiků bych svůj hlas asi nedal. Oba mají tolik másla na hlavě, že jsou pro mne nepřijatelní. Američanům nezávidím.
  Co se týče volebního systému, nezbývá, než se ztotožnit s výhradami p. Vlka. Nejen, že je neprůhledný a dává možnost opravit vůli voličů (volitelé mohou volit i jinak, než jak dopadly volby v jejich části země), má nejspíš i možnosti, jak volby zfalšovat. Trump na to nadává, ale neudělal nic pro průhlednost voleb a jejich veřejnou kontrolu. Spíše bych řekl, že mu to vyhovuje a to je rovněž špatné. Protahování volby na několik dní (týdnů?) k regulérnosti rozhodně nepřispěje. Ale přes všechny výhrady se ke změně volebního systému asi nechýlí. Bůh chraň náš společný svět.

  • Martin V. napsal:

   Mají tam jeden pětipísmenkový výbor, jemuž se každý relevantní kandidát musí přijít už dopředu poklonit. Učinil tak Bush, Obama i Clinton i Clintonová. Trump nemusel, činy hovořily za něj. Sanders odmítl, proto nemohl projít ani minule ani letos. (Poslední, kterej zkusil dělat prezidenta bez onoho nutného kroku, byl nějakej Kennedy. Od té doby už všichni raději … )

 16. VP napsal:

  K textu vcelku nelze moc co dodat, snad jen přidat názor, proč tomu je tak, jak je. S ničím epochálním nepřispěji, jen zopakuji před lety mnou napsané v debatách na aktuálně: Moc korumpuje a absolutní moc korumpuje absolutně. USA příliš dlouho neměly soupeře. Když máte v každé šachové partii výhodu dámy, tak ztratíte schopnost hrát a klesnete na úroveň začátečníka čtvrté třídy.

 17. Germanicus napsal:

  Co se týče korespondenčního hlasování naprosto souhlasím s Admirálem (11.51).
  Zajímavý názor na tuto problematiku má Václav Klaus ml. (v tomto smyslu s ním souhlasím).
  „Až budou volby u nás příští rok, tak se v sobotu ve 14:00 zavřou volební místnosti a ještě ten den večer budou oficiální výsledky, i kdyby byly sebetěsnější,“ řekl a pochválil Česko za svůj systém hlasování.
  „To rozhodně není samozřejmost a patříme v rychlosti a spolehlivosti sčítání mezi nejlepší státy na světě. Nenechme si náš volební systém zničit korespondenční volbou (tlačí TOP 09 a Piráti) a dalšími výmysly. Papír a propiska ve volební místnosti sice nejsou tolik pokrokově digitální, ale jsou spolehlivé, rychlé a lidé jim věří. Nemá smysl měnit to, co funguje!“
  Jinak ve speciálním vysílání Radiožurnálu se mně velmi líbil Hynek Kmoníček, český velvyslanec ve Washingtonu. Ten republikány v čele s Trumpem charakterizoval jako reprezentanty tradiční, leč pomalu odcházející Ameriky. Demokraty v čele s Bidenem (Harrisovou) jako reprezentanty nastupující nové Ameriky (demografické změny v USA a pod.). V této souvislosti chci zdůraznit, že, podle mého názoru, Joe Biden (při veškerém respektu k jeho celoživotní politické kariéře) je jen nastrčená figura pro volby. Skutečným příštím prezidentem (respektive prezidentkou) USA (pokud demokraté vyhrají) bude Kamala Harris(ová). Podle mého názoru nejpozději do dvou let Joe Biden (pokud bude zvolen) odstoupí z funkce prezidenta ve prospěch Harrisové.

  • pollacs napsal:

   Tradice jsou pěkná věc – proč tedy chcete brát Američanům, co tam po staletí funguje?

   PS Takový Trump letos volil deset dnů před termínem voleb. Co je na tom špatného, že nežijeme ve světě podle Klause?

 18. Martin napsal:

  Studie zjistila, že 352 amerických okresů ve 29 státech dokázalo vykázat o 1,8 milionu více registrovaných voličů než oprávněných občanů ve volebním věku. https://www.washingtontimes.com/news/2020/oct/20/judicial-watch-finds-18-million-ghost-voters-in-29/

 19. Old B napsal:

  Svobodně volit můžete pouze za dozoru všech stran, za plentou a sám. Jen takto máte zajištěn svobodný projev své vůle. Jinak není možné zajistit, že hlasovací lístek není v ghettu nakupován, že v domově důchodců nejsou odebrány základní lidské potřeby (voda, jídlo, teplo…) To platí i pro vícegenerační domácnosti. Také velké korporace… Generals Motors, CNN a jiné, by mohli ovlivnit (vydírat) zaměstnance… atd. Otázka zní, zda se ve státě, který umožní jiné formy hlasování jedná o demokracii. (jako folklór bych uznal voličský průkaz a urnu domů, např. pro 100 leté, to je reklama na demokracii. Pro takovou demokracii se stojí za to oholit, vykoupat, hodit do gala a zvednout zadek.
  Tady je Československo, tady mají občané mozek, nee hranolky, kečup a burger… zatím…
  Pro mě bude vždy number one chlap, který nebude začínat válku s pasáčkem ovcí pro kecy a ropu.
  Je naprosto nedůležité do kterého tábora patří…

  • Admirál napsal:

   Děkuji, naprosto přesně vyjádřeno. Lepe bych to nenapsal. Transparentní volby vadí. Tak se musí zmršit.

 20. Admirál napsal:

  Kopíruji sem z Nové republiky, protože mi to připadá výstižné.

  Radim Valenčík – Amerika – fáze manipulace.

  1. Fáze – mediální mainstream a notoricky se „mýlící“ agentury výzkumu veřejného mínění pod kontrolou Deep State: Biden jasný vítěz (hra na efekt – lidé se přikloní k vítězi).

  2. Fáze – překvapení, „deepstateovský“ manipulátor oklamal sám sebe, podcenil inteligentní Američany, Trump získal podstatně víc, než se dalo překrýt jednoduchou manipulací s korespondenčními hlasy.

  3. Fáze – výkonnému reprezentantovi Deep State selhávají nervy a praecox spouští manipulaci s korespondenčním (nekontrolovatelným) hlasováním v mnohem větším rozsahu, než bylo plánováno, opticky mění výsledek.

  4. Fáze – ukazují se ve velkém rozsahu přehmaty a manipulace, do očí bijící, které nelze ututlat.

  5. Fáze – (nyní) střet eskaluje v mediální mezinárodní, zpravodajské, právní, mocenské oblasti; do hry jsou vtahovány masy.

  6. Fáze? – Hlavně poučení pro normální lidi a důležité pochopení reality současného světa, který má jiné problémy

 21. Ondřej Síbek napsal:

  Dobry večer
  Osobně chápu rozlícení nad uchazeči o Bílý dům.(obdobně jak kdekoliv v EvropdNicméně si myslím že Tramp za poslední 4 roky ukázal, že něco umí a ví jak chce směřovat USA.Na druhou stranu Biden je jen udržovač stavu, který byl nastolen Obamou a to si nemyslím, že je dobře.

 22. do mého jména je každýmu prd napsal:

  Vážení, to že skončila svoboda a ve volbách se podvádí Vás nemusí překvapovat, stalo se to už normou a je to těžké dokazovat když ovládáte média a každý jiný názor onálepkujete svými organizacemi (které vystupují jako nezávislé přitom od někoho berou prachy) jako hoax nebo konspiraci. Nestalo se to najednou, přicházelo to postupně a zkoušelo co jim vše u lidí projde ale jelikož lidé mají svých starostí dost a defakto je už ani nezajímá jestli někdo ovládá politickou scénu za pomocí podvodů a peněz. A těch pár bystrých a odvážných co křičí, „tohle není fér , copak to nevidíte“ nemá žádný vliv na zaneprázdněné masy.

  „Největším vítězstvím satana je to, že se mu povedlo přesvědčit lidi, že neexistuje“

  „Největším vítězstvím vládnoucí kasty je že se jim povedlo přesvědčit lidi že volby jsou demokratické a podvádět se v nich vlastně vůbec nedá.“

 23. klokan napsal:

  Len taku pikosku, pred vcera som sledoval nejake live vstupy z volieb z US studia RT a tam niekto poznamenal: „Porozmyslaj, nechal by si sa odviezt taxikom co soferuje Biden na letisko „asi v NY“? Nie? Tak preco mu davame do ruk vladu?“ Parafrazujem, ale tak nejak to znelo. V kazdom pripade je jasne ze media s io odmakali a Biden v podstate nemusel ani ist do debat. Ten Trumpov koronavirus mu naramne nahral do kariet a jednu debatu nemusel, zrejme ani nechcel. V kazdom pripade to vyzera na to, ze Biden utrpi vyhru. O vlasok, ale ten blondavejsi, ten je tensi. Dobra praca vlku s analyzovanim. Nikto nema krystalovu gulu.

 24. poznamkovnik napsal:

  Rozebírá se zde spousta různých dojmů, nicméně to hlavní uniká.
  Pokud se podíváme na volební mapy a odhlédneme od možných manipulací, pak můžeme konstatovat následující. Volby reflektují (po detailnějším studiu výsledků na úrovni státu) rozdělení USA na městské voliče hlasující za demokraty a vesnici za Republikány. Podobně jako u nás volí Praha proti zbytku Republiky.
  Konflikt se za poslední volební období nezmenšil. Nebýt covidu (a chyb) Trump by pravděpodobně vyhrál.
  Výsledkem je a bude situace na hraně občanské války, která u obou gerontokratů držících prst na spoušti jaderných zbraní a ekonomických pák světové rezervní měny se může rychle změnit ve celosvětový ekonomický či válečný konflikt.
  Čekají nás zajímavé časy,

  • Ondřek napsal:

   Pravda. V USA je to horší volební systém než v ČR z mnoha důvodů. Je to problém i z hlediska imigrace, kdy Demokraté mohou rozdat občanství tolika cizincům, že pro příště znemožní vítězství Republikánů. To v ČR zatím nehrozí. U nás je počet voličů poměrně stejný a maximálně jde zkusit aktivovat nevoliče.

 25. pollacs napsal:

  Tradice jsou pěkná věc – proč tedy chcete brát Američanům, co tam po staletí funguje?

  PS Takový Trump letos volil deset dnů před termínem voleb. Co je na tom špatného, že nežijeme ve světě podle Klause?

Komentáře nejsou povoleny.