Prymulova zpravodajská hra


Dnes začnu tím, že  zopakuji dvě  obecné pravdy, které jste na Kose  už  četli nejméně  stokrát

1- nevyžívám se ve  spikleneckých teoriích

2- nerad na Kosu přetiskuji články, které už vyšly jinde

Ale  i přes veškerou snahu svoje  vlastní pravidla dodržovat se občas  přihodí, že minimálně jedno z nich občas poruším. Dnes hned  obě najednou.

Noční Prymulův  výlet,který  ho stál ministerskou portefej byl tak podivný, nečitelný,nesrozumitelný a nelogický, že  po něm stále zůstává podivná pachuť a  atmosféra, kde  se prostě daří nejrůznějším spekulacím. Ta klasická, jenž  se objevila vzápětí po vypuknutí skandálu,  totiž že  šlo  o past nastraženou Babišem,  protože  prý Zeman uvažoval o nějaké úřednické vládě a  Prymulu viděl jako jejího  premiera místo Báby, mi přijde stejně prostoduchá, jako nedostatečně  vysvětlující, proč  zrovna  schůzka na Vyšehradě a především proč  v takovém podivném složení – Faltýnek, náměstek generálního z VZP, ředitel ostravské fakultní nemocnice, plus  řada  dalších, zatím temných a neznámých tváří… Že se tam hovořilo o čemsi smrdutém, je více než pravděpodobné. Ale  že by komplot kvůli nějaké hypotetické úřednické vládě?  Nevěřím!

S jinou  spekulací přišel alternativní web D-FENS. Upozornění na ten článek mi dorazilo hned od několika  kosířů. Všem touto cestou děkuji, protože jsem si nad  tím textem zgustnul. Ano, jestli spiknutí, pak takhle  je to i hlavou a  patou! Proto padlo rozhodnutí podstatnou  část vám na Kose nabídnout. Zbytek si  dočtete  na originálním zdroji.

Plukovníkova zpravodajská hra

……Náš fiktivní příběh začíná ještě dlouho před započetím strašlivé čínské pandémie, kterou tak dobře zvládáme, protože vláda maká. Původně byl z popravy plukovníka takový dojem, že si jen dva alfasamci měřili pindíky a nemohli se domluvit, kdo ho má většího, tak ten s estébáckými manýry bodl do zad nůž druhému, aby ho ten druhý náhodou nepřerostl. Příběh však není až tak romantický a nakonec se zdá, že v tom zase budou staré dobré prachy a boj o moc.

Ve VZP končí mandát jistýmu Kabátkovi. Kabátek byl bývalý náměstek ministra zdravotnictví Julínka a jeho šedé eminence Šnajdra a proslavil se například osobní účastí v Národním centru tkání a buněk. Slovo „národní“ v názvu oné firmy není tak úplně reprezentativní. Kdysi ho jako tzv. tkáňovou banku z nuly vybudoval a provozoval jistý pan docent Adler ve FN Brno, ještě předtím za komunistů učil na fakultně biofyziku. Pan docent dlouho tkáňové centrum vedl, ale pak se kolem něj začaly dít podivuhodné věci. Někdy v roce 2007-2008 se najednou zjistilo, že asi 8 let předtím prý kšeftoval s lidskou kůží. Peníze ovšem úplně nedával do rozpočtu špitálu, nýbrž si přes vlastní nadaci část přeúčtoval, aby si mohl zakoupit do laboratoří přístrojový park a vůbec si vedl na vedení nemocnice dost nezávislou politiku. Prý dokonce svým podřízeným za práci přesčas vyplácel nějaké odměny. Vědělo se to, staré vedení to tolerovalo, protože Adler byl odborník, ale teď se to najednou hodilo. Čili kvůli těmhle postranním kšeftíkům, za kterými prý nebylo nic jiného, než snaha, aby peníze zůstaly pracovišti, které si je vydělalo, přičemž je pravda, že kšeftíky byly v rozporu s transplantačním zákonem a také s dalšími zákony regulujícími hospodaření nemocnice a jeho pravomocemi, najednou bylo po letech nutné podat trestní oznámení. Pan docent byl spolu s podřízenými „uklizen“ k soudu, kde vyfasovali všichni podmíněné tresty a zdálo se, že se nad tkáňovou bankou zavře voda. Ale nezavřela.

Úplně „čirou náhodou“, zhruba v době, kdy Adlera ještě tepali na služebně fízlové, vzniklo původně eseróčko, které se rychle změnilo na akciovou společnost, a mělo sídlo v paneláku v Brně-Kohoutovicích, kde shodou okolností bydlela milenka jednoho nejmenovaného ředitele jedné fakultní nemocnice. Tak zásadně transparentní bylo tehdy státní podnikání. To jsou dřevní doby soudruha bakaláře Šnajdra, kdo si to dnes pamatuje. Vše, včetně sídla státem podporované korporace u milenky jednoho z představitelů akciovky, bylo samozřejmě úplně v pořádku a nic se nevyšetřovalo. Tkáňové centrum je dnes privátní firmou poskytující za drahé peníze náhrady tkání zejména při popáleninách a má hodnotné kontrakty se zdravotními pojišťovnami a odběrateli. A hlavně – má na službu monopol. Kouknete-li se na seznam zainteresovaných na stránkách justice.cz a na sbírku listin, najdeme mnoho zajímavého a mnoho různých exponovaných jmen. Ale to už je přes 10 let, kdo si to dnes pamatuje.

Za své věrné služby si pan Kabátek vysloužil post ředitele VZP a tam sloužil dál vybraným mocipánům. Mezitím se ale ve vlastnické struktuře zdravotnických zařízení i ve strukturách politiky udál jistý posun a podporu dostalo jisté hnutí, co slibovalo, že bude líp. Líp ale mělo být hlavně pro předsedu toho hnutí. Zhruba někdy v roce 2013 začala jistá firma Hartenberg Holding s.r.o. skupovat lukrativní zdravotnické podniky, především polikliniky, IVF centra a laboratoře, prostě všechno, co ve zdravotnictví potenciálně „neslo“. Hlavní ovládající osobou nebyl nikdo jiným než jistý pan Babiš. Firma Hartenberg potřebovala mít VZP na své straně, ale nějak se asi úplně nedohodli a od té doby pan Babiš neměl pana Kabátka rád a dokonce se o něm vyjádřil, že je prý zloděj.  Čas na jeho odstřelení nastal, když si pan Babiš instaloval do pozice ministra zdravotnictví loajálního člověka. Funkční období Kabátkovi končí 3. prosince 2020 a když si führer Bába nainstaluje do pozice ředitele VZP loajálního člověka, je cesta k 230 miliardám volná. Nejde jenom o to, že na limity kontraktů Bábových zdravotnických zařízení se může klidně připsat pár nul navíc. Jde i o to, že takoví pánové jako Chrenek, jehož zdravotnické impérium a jeho prosperita do značné míry závisí na libovůli úředníků z VZP, se budou muset najednou připlazit přímo za Bábou a budou mu muset skládat tribut. Z něj pak Bába sociálně zajistí loajální úředníky, kteří mu dobře slouží.

Aby toho Bába mohl dosáhnout, musel nejdřív obměnit správní radu pojišťovny: dvě třetiny jmenuje parlament, kde se většinou vše jmenuje dle stranického klíče. V roce 2016 to nevyšlo a Bába proto strašně zuřil, ječel a choval se, jako když malému spratkovi na pískovišti seberou kyblíčky a lopatičky. Ministerstvo resp. vláda jmenuje třetinu tak by jmenování loajálního člověka mohlo projít. Nyní měl Bába sobě loajálních 18 členů ve správní radě. Političtí podnikatelé ve zdravotnictví jako Chrenek si zřejmě uvědomili, že by jim na VZP mohly končit zlaté časy a nevyčerpatelný roh hojnosti státního cecku by mohl rychle vyschnout.

Dělá se to tak: VZP udělá v nemocnici kontrolu a zjistí vážná pochybení v metodice vykazování zdravotnických výkonů, upscoring v DRG a neindikovanou péči. Mohou jít až 5 let zpětně, ale to ani není třeba bejt tak hustej. Dá se nějaká pokutička a hlavně se do budoucna upraví znění kontraktů, podle toho, jak si VZP představuje, že se vykazovat má, protože VZP má monopol. I kdyby kroky VZP byly protizákonné, tak soudy jsou pomalé a VZP si mezitímně stejně bude dělat, co chce. Základní DRG sazba se začne postupně snižovat a nemocnici začnou docházet prachy. Personál nedostává odměny, je nasranej a postupně odchází nebo je i odejit. Místo toho se naberou levní Ukrajinci, ale ti většinou ani neumí moc čésky a péče taky není nic moc. Množí se chyby, lidi umírají, reputace nemocnice klesá, lidé se bojí a jdou radši jinam. To vede k poklesu péče a ještě menším příjmům. Z těch menších příjmů ale nelze udržet aní stávající špatnou péči a je potřeba zase něco utlumit a tak pořád dokola. Nastává tzv. spirála smrti nemocnice, kterou si již prošlo několik zařízení. Je to tak na 3-5 let program, ale to bude Bába ještě u moci nebo budou docházet mandáty jeho loajálním úředníkům. Rozhodně to stihne.

No a až budou vybrané nemocnice hezky zakleknuté a ekonomicky na kolenou, zčistajasna se zjeví zachránce! Třeba taková firma Hartenberg Holding. Ta koupí nemocnici za babku a pak se najednou politika VZP s loajálním ředitelem v čele vůči nemocnici zase změní. Jen to pár pacientů odnese na životě a zdraví, ale to jsou jen takové konspirační teorie, pane Babiši, protože jinak platí, že péče je zajištěná a pokud něco nefunguje, je to věc majitele, že jo.

Lidi jako Chrenek a obyvatelé severní Moravy mají to štěstí, že je tam silně zastoupená RBP a ČPZP, čili tam Bába nebude mít zas takovou moc, VZP tam nemá své obvyklé dvě třetiny zastoupení ale třeba jen 20%. Ale i tak. Pro majitele nemocnice může být i 5% pokles obratu kritický. Lidé jako Chrenek (a není to jen Chrenek, i spousta středočeských a severočeských nemocnic je privatizovaných a mají velmi příznivé kontrakty) vědí, že Bába umí zaklekávat na firmy.

Kde budou Chrenek a jemu podobní hledat zastání? Tak třeba u prezidenta. Respektive ne u něj, ale u těch, kteří na senilního pána mají vliv, třeba u pana Mynáře. U Mynáře by mohl být tribut o něco menší. A asi se s panem prezidentem dohodli.

A jak se v tom angažoval náš pan plukovník? No asi se dohodl se Zemanem. Koneckonců, jako z koronakrize zrozený, „zachránce důchodců“ před smrtí na strašlivou čínskou pandémii, z pandemie povstalý zavírač hospod, měl mezi voliči Báby velkou popularitu a Bába ho nemohl jen tak odstřelit, i když začal dělat Bábovi pod nosem nezávislou politiku. Plukovník dokonce navrhl výměnu šesti členů správní rady VZP tak, aby Bábovi začal sypat písek do ložisek. To by Bába měl jenom 12 členů správní rady na své straně, a to na zvolení loajálního ředitele nestačí. Kabátek mohl projít na další 4 roky a Bába by na své prašule mohl zase zapomenout. To nemohl nechat jen tak.

Pokud by se to plukovníkovi podařilo, velmi by si finančně pomohl a trafika by po skončení ministerského mandátu byla nikoli jen skvělá ale značně kolosální. Do smrti vystaráno na pět generací dopředu.

Bába byl nasranej a soptil. Tak na scénu přichází kamarád a hoch na špinavou práci Faltýnek. Bába mu řekl: „Faltýnek, do something!!!“ A tak Faltýnek provedl, jak Bába poručil. Zeman se chvíli ošíval, zda vzít Prymulovi medajli a odvolat ho, jenže tu sprostou hysterii kolem koronaviru, kterou rozpoutali, nemohli vzít zpět. Hradní pán s třesoucí se rukou a jaterními skvrnami nakonec musel. Nový pan ministr Blatný, jak ho znám, zajisté poslouží Bábovi velmi dobře, koneckonců ještě před dvěma lety zarytě podporoval „Milion chvilek“, má silný kariérní pud a dokáže být vděčný, pro lidi jako on má Bába vždy dobré uplatnění…….

Tolik převzatá  část z D-FENSu.

Autor to podává jako fikci…. Přijde vám to tak? Nebo jste  také , jako já, zastánci hesla, že láska je sice mocná  čarodějka, ale prachy jsou daleko  mocnější? Ostatně, co že tvrdí   autor? Že  současnému šéfovi VZP Kabátkovi končí  mandát  3.12.? No na Mikuláše uvidíme,jak pochodil v novém výběrovém řízení.

Já do té doby  rozhodně  stojím  za názorem, že prostě  Prymula  naletěl sám sobě a  sledovačce  Blesku. Ten už takhle nachytal řadu politiků. Z  voleje  dám dvě jména  – Topolánk, jak tajně  randil Talmanovou a pak ještě  přistihl Borise  Šťatsného.  Ale bylo jich víc. Tak proč ne také Prymula?  Ostatně  nejsem sám s tímhle názorem, totéž tvrdí  i bývalý šéf  Vojenské rozvědky Andor Šándor. A ten se  v materii  vyzná podstatně lépe.

Expert na bezpečnost říká: O spiknutí nejde, Prymula musel počítat s tím, že bude sledován

Počkáme,  uvidíme.  A i když věřím spolu s  gen. Šándorem té základní variantě, ta  „fikce“ z D-FENSu se nedá odbýt  mávnutím ruky. Na to je příliš  naditá informacemi a zdroji….

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.