Vrtěti psem na britský způsob


napsal PB

V době koronavirové se řada informací, problémů a otázek skrývá někde pod nánosem statistických dat o počtech nakažených, volných místech v nemocnicích a údajích o omezeních, které čekají nás nebo obyvatele Azorských ostrovů. Některé informace by se patrně nijak široce neřešily ani před rokem, kdy si většina lidí nedokázala představit, co nás čeká za několik měsíců. Mezi takové patří ty, jimž jsou věnovány následující řádky.
Skupina Anonymous zveřejnila počátkem září dokumenty původem z britského ministerstva zahraničí. Pro orientaci v problematice je dobré pro případné zájemce uvést, že jeho název The Foreign & Commonwealth Office (FCO) byl v září 2020 změněn na The Foreign, Commonwealth & Development Office (FCDO). Dokumenty dokládají masivní podporu syrské opoziční propagandy a vměšování se do záležitostí Sýrie nejen ze strany Spojeného království (UK) ale i členů Evropské unie a NATO. FCDO odmítlo únik dat komentovat, pravost dokumentů nepopřelo a jen deklarovalo podporu UK syrské umírněné opozici, aby se postavila jak tyranii režimu Assada, tak brutálnímu režimu Daeshe. Podezřelým z krádeže dat se stalo, jak jinak a bez důkazů – Rusko.

Kosa se už zabývala subjekty nazvanými The Institute for Statecraft a Integrity Initiative, které jsou také sponzorovány vládou UK a byly a nejspíš stále jsou propojeny i s „evropskými hodnotami“ a dalšími místními bojovníky za jedinou svatou pravdu a hrdinnými rusobijci, kteří by vedli války do poslední kapky cizí krve.
Nyní se ukázalo, že tyto vládně-nevládní organizace nejsou jediným, veřejnosti ukrývaným, nástrojem britské respektive západní politiky. FCO si najímala a platila nemalými penězi daňových poplatníků řadu podobných organizací, které se snažily korigovat informování tím správným směrem. Podobně má fungovat systém na britském ministerstvu obrany, které si ale lépe zabezpečilo data, a tak nic zatím neuniklo. Na první pohled absurdní označení vládně-nevládních organizací patří formálně nevládním organizacím (NGO), nadacím či firmám, které ale žijí z peněz daňových poplatníků a pracují v zájmu exekutivy. Pojmenování tak vystihuje rozpor mezi jejich vystupováním na veřejnosti a faktickým fungováním. Jedná se v jejich případě o jakousi formu outsourcingu, kdy činnosti, za něž exekutiva nechce nebo ani nemůže nést odpovědnost, vykonávají najatí kontraktoři, jak se moderně říká žoldákům, „nevládkám“, neziskovkám a jiným firmám na špinavou práci, za slušné peníze.
Vláda UK připravila a realizovala mediální válku proti Sýrii, k čemuž si najala organizace jako jsou ARK, The Global Strategy Network (TGSN), Innovative Communication & Strategies (InCoStrat) a Albany. Uniklé dokumenty ukazují, že najaté subjekty fungovaly jako PR agentury pro ozbrojené skupiny bojující proti Assadovi a nazývané „umírněnou opozicí“. ARK, jedna z vládně-nevládních organizací působící v Sýrii od roku 2011, která se chlubí vytvářením narativu syrské opozice, se například snažila „změkčit obraz“ salafisticko-džihádistických ozbrojenců a popularizovat známé „Bílé helmy“. ARK stála za syrskou opoziční propagandou a má kontakty na světově sledovaná média včetně arabských. Vládně-nevládní organizace vytvářely sítě externích novinářů a mediálních aktivistů na území ovládaném syrskými opozičními silami, vydávaly časopisy a zařizovaly sítě rádií. Do světa i místním se tak dostávalo „zpravodajství“ v souladu s potřebami UK a jejích spojenců.
Jeden z dokumentů Adam Smith International s názvem „CSSF: Support to Moderate Armed Oposition“ zmiňuje na straně 25 dodávky zbraní a vybavení frakcím ozbrojené opozice zvané Southern Front (Jižní fronta).  Ruční zbraně, děla, protitankové střely, munici, vozidla, komunikační vybavení, uniformy a výplaty žoldu pro některé velitele a frakce zajišťovalo MOC. Tato zkratka přísluší k Military Operation Center se sídlem v Ammánu, které bylo dle dostupných informací podporováno nejen Jordánskem, ale především Spojenými státy. Zveřejněné dokumenty tak mimoděk poskytují i důkazy o přímé materiální podpoře ozbrojených skupin bojujících proti Asadovi.
Vládně-nevládní organizace typu ARK a InCoStrat působily na řadě horkých míst světa. Jak máme důvěřovat mainstreamovým médiím včetně těch veřejnoprávních? Pokrytecky se kritizuje východní propaganda a potírají údajné fake news, zatímco se produkuje či objednává propaganda vlastní. Pardon, samozřejmě nikoliv propaganda, ale strategická komunikace. Proč Západ, do něhož se počítáme, investuje peníze, které de facto nemá, do rozbíjení fungujících států, ničí životy statisícům lidí a ještě si sám přidělává problémy při prosazování demokracie bombami a převraty? Kde je mezinárodní právo veřejné se ani nemá cenu ptát, je tam a hluboko.
Příspěvek byl publikován v rubrice Hosté se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.