Superhrubý zločin díl II.


Pokračování ze  včerejška.

Ale tím zdaleka  není  všem špatným zprávám pro ty, co jsou nyní  spokojeni s  rozhodnutím parlamentu.  Každá mince  má dvě  strany, jak známo. I tenhle  padělek z dílny Babiš  -ODS.

Tím rubem je  nutné výrazné  oslabení  veřejně poskytovaných služeb ve prospěch všeho obyvatelstva. Typu zdravotnictví, školství, sociální péče. Tedy  přesně  sektor  na nějž vždycky různí „experti“ na státní finance  míří vždy  jako na první cíl. Jako na zbytečné rozhazování.

Zažili jsme  to za  famiglie  Topolánek -Nečas- Kalousek. Pamatujete jejich  darwinistické sociální experimenty  typu zavádění plateb ve  zdravotnictví, omezování  zdravotní péče  kryté  zdravotním pojištěním, výrazné zpřísnění podmínek pro přiznávání  důchodů tělesně postiženým, podvod zvaný  druhý důchodový pilíř,    úvahy o placeném vysokoškolském vzdělání?

Tehdy  se  to podařilo zastavit. Nyní, při  takhle brutálním snížení  daní  nic jiného vláda  udělat nemůže. Babiš  svým návrhem vytvořil jedinečné podmínky pro rozbourání veřejných sociálních systémů a jejich následnou privatizaci!  Už proto nezbude jiná cesta, že  mezinárodní ratingové agentury,  posuzující kvalitu správy  veřejných  financí v jednotlivých státech a vydávající  verdikt o bonitě konkrétní země na  trhu mezinárodních dluhopisů nepochybně  zareagují. Možná ne hned, ale během příštího roku  určitě. A  ČR zhorší její  rating. Což znamená, že  za své dluhy  zaplatíme  těm, co ho koupí, větší úrok!!!

Co procento vzhůru to 20miliard pryč. Zatím. Bude hůře. Příští rok už  to bude  25miliard za  každé procento úrokové sazby  vzhůru. Jen pro informaci – zvýšení důchodů pro rok  2021 přijde na  37miliard. Na  hrubo – tolik o kolik přijdeme  případným růstem úrokové sazby  pro Českou republiku o pouhého 1,5%….

Troufnu si tvrdit,  úplně nejrychleji se  ta  Babiš Fialovská  daňová zvrhlost projeví zřejmě  hned příští rok na  růstu daně z nemovitostí.  A  to velmi razantním způsobem. Proč? Protože podle  Sdružení měst a obcí  celkové dopady zrušení superhrubé mzdy, nově nastavené daně  z příjmu FO na  15%  a zavedení kompenzačního bonusu, budou podle jejich kvalifikovaných odhadů představovat v daňových příjmech obcí a měst minus 30 mld. Kč pro obce a města a minus 11 mld. Kč pro kraje!!!!

Kraje,  až na nepodstatné výjimky nemají  žádné vlastní příjmy, obce  pak dva  hlavní – participují zejména

-na  dani z příjmu fyzických osob a

-zůstává jim celá  daň z nemovitého majetku vybraná na jejich katastru

Jestli DPFO je osekána  o celých20%, co asi tak  města  a obce  mohou  učinit, aby vykryly  svoje  rozpočty? Tedy v prvé řadě je  osekat od neakutních výdajů, co to půjde, zejména  zastavením plánovaných investic nebo výrazně  zdražit  služby poskytované občanům – klasicky MHD, svoz odpadu, zdražit  vodné a  stočné, sociální služby, abych jmenoval ty hlavní, které se týkají nás  všech. Ale především -VÝRAZNĚ ZVÝŠIT  DAŇ z NEMOVITOSTÍ!  Risknu odhad o kolik –v  roce  2019 se na téhle  dani vybralo necelých 11miliard, takže  odhaduji,  že  nejpozději v  roce  2022 zaplatíme za  své domy, byty, chaty, pozemky atd.atd.  dvojnásobek. Obecní volby jsou v nedohlednu, takže pro žádné zastupitelstvo není problém odhlasovat nyní zdvojnásobení přepočítávacího koeficientu! Nemají jinou možnost.

Ale  ani tak ztráty způsobené  tím Babiš Fialovským finančním atentátem nevykompenzují  zcela. Jen řekněme  z 1/3. Což bude znamenat,  že  řada obcí  je nyní bez jakékoliv  šance  dosáhnout na peníze  z  evropských  fondů. Protože prostě teď, díky  ANOšéfovské a  Ptákostranické  bezuzdné honbě  za  hlasy  prostoduchých voličů, ve své pokladně už nenajdou prostředky na nutný podíl vlastní finanční spoluúčasti. Takže se nejen  obrovsky  zadlužíme, ale navíc  také připravíme komunální sféru o významnou část evropských dotací. Do infrastrukttury, školství, sociální oblasti. Ne, ty peníze  se  do Bruselu nevrátí. Nepochybně je vyčerpají  velké koncerny  typu  Agrofert nebo všelijaké vznešené organizace na  zelené absurdity,  či neziskovky  na  šíření gender, LBGT, inkluze a  dalších ideologických nesmyslů za hodně a hodně  peněz.   Ale v Horní Dolní se mohou rozloučit s vodovodem a kanalizací a ve Velkoměstě  z nutným městským okruhem, rekonstrukcí zastaralých sítí, atd. atd….

Co  už  vůbec nechápu, zejména  po letošních krajských volbách, je  naprostá zaslepenost ODS  vůči  krajským rozpočtům!  Ty  utrpí  podobně jako ty obecní – mínus  11miliard. Ročně a opakovaně. Přitom kraje jsou, kvůli covidu a  s ním spojených obrovských výdajů  pod velkým finančním tlakem! ODS má v nově  ustavených krajských vládách nejvíce  hejtmanů – celkem 4. V ostatních  má pak všude  své zástupce  v krajských radách.  Nicméně jí nevadí,  že  krajské finance  se  dostaly  do stavu naprosté destrukce! Tohle neumím pochopit. 

ANOšéfe  zatím ustanovila 3 hejtmany. Ve většině  dalších je mimo hru.  Chápu, že  Babišovi na tom,  co se bude  dít  v regionech, nijak nezáleží. Co je nějaký kraj a jeho problémy  proti jeho osobním zájmům nebo těm od  Agrofertu? Nic.

Navíc nepochybně, když bude hodně  třeba, dokáže najít  cestičky jak  Zlínsko, Ostravsko  a Ústecko a možná i Karlovarsko, až se i tak ustaví  krajská koalice, z  centra zadotovat. Aby  voliči z jiných regionů viděli, že tam, kde je  ANO u moci je přece ANO, lépe! Má k tomu přece ministerstvo financí a  místního rozvoje. A  tyhle dvě drží palec na  dotacích pro regiony! Odéesácká hloupost je  bezbřehá! Povládnou krajům bez peněz!!!

Když  už  je na paškále  znovu  ODS a v k tomu  koalice, vzešlé z krajských voleb, kdy  se potvrdilo, že  středopravicové a  pravicové strany, pokud  hodlají uspět  ve volbách do sněmovny,  se musí spojit  do volebních bloků a  tím vzít Babišovi neoprávněný bonus  v počtu  poslaneckých mandátů vzniklých přepočtením podle d´Hondtovy metody.  Jedním z důvodů, proč mi nakonec  vyšlo, že  ODS  Babiše nepodpoří  je, že právě podepsala  Trojkoaliční smlouvu s TOP 09 a Lidovci. A  že tihle pro Babišův  úlet ruku  nezvednou  v žádném případě a  ODS  by opačným hlasováním budoucí  účinnou spolupráci odstřelila  ještě  dříve než začala.  Sázka na selský  rozum, je  v případě ODS opakovaně zjevně  nesmyslná. Tam nic, kromě  nezkrotné touhy po korytech co nejrychleji, za použití jakýchkoliv prostředků a  ať  to stojí, co to stojí – neexistuje!  Jsem velmi zvědav na  finální reakce TOP09 a KDU-ČSL.

Já na jejich místě  bych   okamžitě zahájil jednání  se vznikajícím dvojblokem Piráti -Starostové. Kalouskovy  sirotci  ani KDU  si nemohou dovolit riskovat  volby  samostatně. Uzavírací klausule  5%  je pro ně  mimořádně nebezpečnou metou. Nicméně  případná čtyřkoala  potřebuje  sice  získat celých 20%  hlasů, ale  to se zdá být  zcela  jistě  v momentální  voličské konstelaci více než dělatelné. Bez ohledu na to jestli přijde či nepřijde /zcela jistě ano/  třetí vlna  koronaviru. /nejspíše  ještě  více devastující než  ta právě probíhající druhá/.   Připočteme li k tomu  navíc,  že  tyhle partaje se  stejně po hlasování, při zisku dostatku poslaneckých mandátů, stejně nutně  spojí  do vládní koalice, není důvod  s tím nezačít hned. 

Dejme  tomu,  že  by  se  ten čtyřspolek  přiblížil zisku nějakých  35% hlasů.Což  by, v určité konstelaci, mohlo stačit na  potřebnou 101. Bez  ODS. A  na její úkor.  V nejhorším případě by  ODS byla  do  vládní sestavy  zaintegrována  také, ale jako vysloveně  marginální partner. Se skoro žádnými uplatnitelnými  nároky.

Takhle  bych to zkusil já. Na místě  Topky  a  lidovců. Protože  partner,  co honí jen svoje  sobecké zájmy, není partner. To je  naprosto nespolehlivý  šizuňk. Podle  toho je potřeba  s ním zacházet.

Reakce  jak od lidovců, tak od  TOP 09 jsou  patřičně  rozezlené. Ale zatím jen ve verbální rovin  -viz  první vyjádření:

Členové stran, s nimiž ODS podepsala koaliční memorandum, nejsou přijetím daného balíčku nadšeni. Europoslanec za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský označil schválení balíčku za katastrofu, zatímco předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek hovořil „bezprecedentním rozpočtovém zločinu.“

Šéf lidovců Marian Jurečka nepřímo označil poslance, kteří hlasovali pro přijetí návrhu, za nezodpovědné. „Zákonodárce tady není od toho, aby dělal jen na první líbivá rozhodnutí, ale od toho, aby rozhodoval zodpovědně a v zájmu společnosti a této země nejen pro krátkodobý pozitivní efekt, ale také se zodpovědností za budoucnost, na to druhé dnes většina poslanců nemyslela,“

Nicméně  Pekarová  Adamová má na, podle Kalouska zločin, následující názor:

„Naše memorandum trvá. Chceme společně zvítězit ve volbách a nabídnout změnu, která poměry v naší zemi otočí k lepšímu. Pro TOP 09 je ale samozřejmě zásadní otázka udržitelnosti veřejných financí. Programové týmy nyní začínají jednat a já očekávám, že ODS přijde na tato jednání přijde s promyšleným návrhem, jak zamezit rozvratu veřejných financí,“

A předseda lidovců Jurečka už také vychladl   dodává:

„Není to důvod, kvůli němuž by se koaliční spolupráce měla zastavit. My jsme věděli, že to (zrušení superhrubé mzdy) bylo jednou z hlavních priorit ODS. Musím dodat, že ten návrh prošel především díky hlasům ANO, komunistů a SPD. My jsme jako KDU-ČSL také navrhovali některé změny, včetně například zvýšení slevy na poplatníka,“

„Teď bude na jednání našich expertních týmů, kam se posuneme. Všichni (ODS, TOP 09 a lidovci) musíme přijít s plánem udržitelných veřejných financí,“

Takže je  jasné, že  ani jak Kalouskovi siroty, tak  lidovecké trosky, žádným sebevědomím rozhodně  neoplývají   a tudíž od nich nelze  čekat  vůbec nic. Ani primitivní  takticko strategickou úvahu!

Česká politika, oč je  špinavější a hnusnější, o  to je  tupější!

Dokončení zítra.

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.