Superhrubý zločin díl III.


Dokončení seriálu.

Ještě nejméně  dvě  věci  je potřeba  zmínit. Protože  onen superhrubý  finanční zločin zdaleka neprošel tak, jak jej původně  Schillerová na  Babišovo přání namalovala. V sněmovnou  odsouhlasené verzi se  do něj jedna  věc  dostala  nově navíc  a  druhá prý plánovaná,  naopak vypadla.  U  té první  nyní Schillerová lobuje  v senátu, aby  ji zrušil a o té druhé ani nešpitla, že  by jí naopak v konečném znění chyběla.

Obě jsou  zcela  signifikantní a nejlépe a dokonale  popisují, jak to v tomhle státě  chodí,  když stát za Babiše  dělí peníze mezi obyčejné lidi a  ty  vyvolené.  Komu se jde zejména na  ruku. A také si přečtete o něčem, co skoro nikdo, v souvislostí  tím daňovým megapodvodem –  nekomunikuje. Oč jde?

Sněmovna  se zrušením superhrubé mzdy  a  snížením daně  pro fyzické osoby současně převzala  část původního alternativního návrhu  Jana Hamáčka, jenž nastavoval daň nikoliv  na  15 nýbrž 19% a  jako další bonus navrhoval  výrazně  zvýšit   daňovou slevu na poplatníka.

Tahle sleva znamená,  že pokud  Vaše hrubé příjmy  nepřekročí cca  165 000Kč  ročně, nezaplatíte  státu žádnou   daň z příjmu.

Navýšení slevy na poplatníka -sleva  už více než deset let činí 24 480 korun, nově však bude odpovídat průměrné hrubé mzdě za předminulý rok, takže pro rok 2021 by měla představovat 34 125 korun. Což  v praxi znamená, že od roku 2021 nebudou zdanění podléhat příjmy  do výše  227 500 Kč. Takže  další nálet na státní finance. Asi tak za  35 miliard. Jenže  tato daňová úprava  dává smysl! Je  stejná pro všechny  – jak pro ty  s malým, tak s velkým platem. Všem přináší  stejně. Navíc  je silně motivační pro lidi stojící MIMO oficiální pracovní  trh, aby  buď  pracovat začali nebo opustili zónu šedé ekonomiky.  Prostě  zákonná změna  typu win -win, což se  stává jen výjimečně!

Schillerová je z toho v  šoku a žádá senát, aby  tuto úpravu  daňové slevy zrušil.

Babiš také.

Osobně  doufám, že  se  v horní komoře stane přesně  to, co naznačují někteří senátoři už nyní – že Schillerové potvrdí její  názor, že obojí -15%  daň i vyšší sleva na  dani jsou  pro státní pokladnu  vraždou. Ale  že  zákon vrátí  zpět do sněmovny s přesně opačným návrhem –  zamítnou těch nesmyslných 15% o ponechají novou úpravu  daňové slevy. Ryze aritmeticky by  to takhle senátem projít mělo. Ale  aritmetika v politické špíně, zejména  té  české, nefunguje.

Tím se dostáváme  v tomu, co je v podstatě  utajené a neznámé – původně Babiš  ve svém poslaneckém návrhu také ohledně daní  zamýšlel /přiznávám, že  jsem to považoval za hotovou věc/ a nakonec se z něj vytratilo někde v  parlamentních  chodbách – totiž  ZVÝŠENÍ DAŇOVÝCH SAZEB z HAZARDU!!!!

Babiš navrhl zvýšit sazby daně z 23 na 25 procent u kurzových sázek, totalizátorových her, tombol a turnajů malého rozsahu. U binga a živé hry pak chce zvýšit sazby zdanění z 23 na 30 procent. „Toto navrhované navýšení sazeb koresponduje s původním návrhem úpravy zdanění dotčených hazardních her obsaženém v loňském vládním návrhu daňového balíčku,“ uvedl premiér. Zvýšení daně z uvedených typů hazardu by razantně  zasáhlo zejména loterijní společnost Sazka, vlastnictví čtvrtého nejbohatšího tuzemce  — Karla Komárka.

A realita v  dolní parlamentní komoře?

Sazka  rozjela  doslova kobercový nálet na poslance, sportovce i média předminulý týden. Se zničující efektivitou –  PRO hlasovalo jen 9 poslanců, z toho sedm z nich z ANO a poté za ČSSD Ondřej Veselý a za KSČM Miloslava Vostrá. Za ANO se zdrželo 31 poslanců. Proti bylo 41 poslanců, nejvíce z ODS a SPD, ale také z KDU-ČSL. Přidala se i část TOP 09 (včetně Miroslava Kalouska a Dominika Feriho), proti byli dva poslanci ze STAN a čtyři nezařazení včetně Václava Klause ml. Detaily hlasování je možné prohlédnout zde.

Dodejme, že průměrné odvody v evropských loteriích činí 63 procent a že česká Sazka je součástí nadnárodní Sazka Group, která zastřešuje investice do loterií a hazardu skupiny KKCG Karla Komárka po celé Evropě. Nad ní vzniká ještě firma Sazka Entertainment, do níž oznámily vklad 500 milionů eur významné americké fondy Apollo. Výměnou za to v této společnosti získají téměř dvanáctiprocentní podíl.

Nová firma s valuací 4,2 miliardy eur (v přepočtu 111 miliard korun) by pak měla sloužit jako platforma pro další rozvoj společného byznysu skupiny KKCG a fondů Apollo ve světě. Mluví se o americkém trhu. Vyšší zdanění české Sazky, která patří z hlediska finančního výkonu k oporám Sazka Group, by zapříčinilo pokles její hodnoty. Mohlo by tak ovlivnit i partnerství s americkými fondy.

Takže zdanění hazardu neprošlo. Žádný div.  Protože  to není v zájmu čtvrtého nejbohatšího občana  této země a klesla by přitažlivost jeho firmy pro americké investory!!! Čeští oligarchové si vzájemně  oči nevyklovou! A  Schillerová, natož Babiš  nebo prezident, o ODS nemluvě, necítí sebemenší potřebu to eventuálně  v senátu  nechat změnit. Ovšem jediná  pochopitelná  a rozpočtově  jakž takž  zkousnutelná  daňová změna z níž profitují VŠICHNI  občané, včetně  důchodců, kteří mají  příjmy například  z pronájmů či  kapitálových výnosů, ale především pracující, tak tu je potřeba,  dle  Schillerové, v horní komoře nechat bleskově  zaříznout!

Myslím, že právě  tohle  – příběh daňové slevy  a  zvýšení daně  u hazardu nejlépe  dokumentují, že jde doopravdy historicky  o největší rozkrádačku  na  úkor  státu, hned po Klausově  povedené taškařici jménem privatizace!!!! Tentokrát v  geniální režii Andreje  Babiše, jeho marketérů a  tradičně a jako vždycky  v takových případech – ODS!

Je už všechno sepsáno a  okomentováno?  Bohužel není. Čeká nás  pokračování. Které slibuje  ještě  větší  bizár  – schvalování  rozpočtu na rok 2021.

Ten, který  dodala  do sněmovny  Schillerová a prošel už prvním čtením, vykazuje  schodek  320miliard. Po Bartolomějské noci státních příjmů z minulého čtvrtka  na  pátek je jasné, že  jde o totální blábol, protože disproporce mezi příjmy  a výdaji se nyní zvětší nejméně na 410miliard /osobně  si myslím, že  450, ale netroškařme/.

Přeskočme  formální problém, že  legislativně budou mít nyní poslanci problém návrh rozpočtu   schválit  v  dalších dvou čteních, protože  v nich lze provozovat pouze kosmetické a nikoliv  zásadní  změny typu úpravy  příjmů a  výdajů!  Takže  přijít  v druhém schvalování s navýšením  deficitu  nelze!!!!

Plyne to z § 102 odst. 4 jednacího řádu sněmovny: „Schválí-li Sněmovna základní údaje návrhu zákona o státním rozpočtu, nelze je během jeho dalšího projednávání měnit.“   S něčím takovým si  ti, co zákony tvoří a přijímají a sami by v jejich  dodržování měli jít  příkladem, určitě hravě poradí. Třeba  tak, že nechají, nyní v  čase nouzového stavu ve  zkráceném legislativním režimu, odhlasovat změnu zákona č. 90/1995,  Jednací řád Poslanecké sněmovny. Odhlasovat si během zápasu změnu jeho pravidel by sice bylo docela hnusné, ale jak známo – zoufalí lidé dělají zoufalé věci. Zejména,když  jde o velké prachy  a volební preference! Ale tohle  je  drobný, technický a tudíž  pro parlamentní politikáře snadno překonatelný problém!

Opravdový bizár  nastane  až  při schvalování  rozpočtu jako takového! Tady teprve uvidíme  špičkové absurdní drama!!!

Současná opozice, nejen STAN, Piráti, Lidovci a Kalouseksirotci,nýbrž  i  Okamurova hněď, Ptákostrana i partička Klause ml., se proti  znění budgetu vehementně  stavěli a nenechali na  něm niť  suchou. Zejména  kvůli, podle nich, zcela  nepřijatelnému deficitnímu financování ve výši dnes už  doslova  směšných  320 miliard Kč…. Nyní jest  jasné, že  průšvih je nejméně ještě  o 1/3větší!   Jakkoliv, speciálně u ODS cokoliv predikovat, je   neodpovědný   a  zoufalý hazard,  troufnu si konstatovat, že  z opozičních lavic  Babiš  žádnou podporu pro rozpočet nezíská. 

Opozice  si naopak ráda, v konečném součtu Babiše vychutná a  smlsne na  situaci,  kdy vláda  je podrobena  omezením  rozpočtového provizoria a  nedokáže  proto naplnit  své  sliby, někdy včetně těch, vyplývajících ze zákona –  např. valorizace důchodů a penzí a ve svých měsíčních výdajích je limitovaná vždy 1/12 rozpočtu roku 2020. Což  třeba v době  další covidové vlny…  Navíc  s těžce osekanými daňovými příjmy, protože  čerstvě  schválené změny  daňových zákonů začnou  do 1.ledna platit….No zkuste  také svoji fantazii!

A přidejte  si k tomu ještě  podstatnou drobnost – ODS  žvaní a bude i  nadále žvanit, že  ví , kde v rozpočtu oněch potřebných 135 miliard   ušetřit. Dokonalý nesmysl!  Ale jak je  hodlají prosadit, i kdyby  to věcně nějakým zázrakem o bohapustý kec nešlo??? Andrej Babiš už dostal, co chtěl, a to prakticky zadarmo. Jeho kabinet si chybějící peníze klidně půjčí a Petr Fiala to může jen dál vykřikovat na tiskových konferencích, co libo! Například,  abych jej citoval:  

Peníze na to, aby lidé mohli mít nižší daně, prostě jsou….

nebo  další perla

…..ukážeme, jak seškrtat výdaje, aby se nešetřilo na lidech.

 

Ještě se bude Ptákostrana  smát Vladimíru Špidlovi a jeho výroku „zdroje  jsou“ ,hrubě  vytrženému z kontextu po tomhle Fialově  blábolení? Jeho výrok „zdroje na  rozvrácení rozpočtu jsou“  doufám veřejnost nezapomene!

A  já si bláhově myslel, že  čas  těch,  kdo tvrdili, že  vyrobí z  obecného kovu zlato už dávno minul….

Takže  zbývá  jen starý  trojblok -ANOšéfe, ČSSD a kluzký Vojta…..

Tradičně, jako  ve zlomových a osudových okamžicích vždycky, hlavní part sehraje  sociální demokracie. Otázka  zní -JAK?

Podpoří Babiše, který s ní doslova a do písmene  vytřel podlahu na parlamentních záchodcích , když porušil koaliční dohodu a  přes  oranžové veto, prosadil s  ODS těch zločinných 15%  daně? 

Nebo,vědoma si  nikoliv  výše, nýbrž níže  svých preferencí, soustavně  oscilujících kolem smrtících 5% přeci jen rozpočet odmávne, aby neztratila poslední voliče důchodového věku, kteří se už  třesou  na vyšší důchod, který jim ten hodný  pan Babiš  zařídil?

Tohle dilema Lidového domu bych rozhodně nechtěl řešit! Ani jako jejich  hypotetický volební stratég.  Vlastně  ANO, kdyby  to  bylo opravdu na mém  rozhodnutí, poslal bych Babišei s  rozpočtem  k čertu. Se všemi důsledky. Aspoň jednou za  celou svou historii by  soc dem učinila  správné, nikoliv momentálně výhodné rozhodnutí!    I  když by to znamenalo jistou politickou smrt. Minimálně pro příští volby.

Stejnému problému čelí  i  marketingový spolek zvaný  KSČM. Tady  ovšem bude řešení výrazně  snazší.  Kluzký Vojta a  spol.  jiným způsobem, jak zůstat v politické hře  do příštího podzimu, nedisponují.  Jejich elektorát,  až  na poslance, je příjmově závislý na  státních penzích.  Takže  je to jasné. Zajímal  by mne  v té souvislosti například názor  takového Josefa  Skály, věčného oponenta a vyzyvatele  Kluzkého Vojty a někoho, kdo pro mne  pořád ztělesňuje  komunistu v jeho podstatě. Takže podpora  KSČM bude. Za nějaký  ústupek? Kluzký Vojta  už před prvním čtením rozpočtu deklaroval, že  požaduje  snížení rozpočtu ministerstva obrany o 10 miliard. Metnar  se tvrdě ohradil a vyhrožoval v takovém případě  demisí. O velení armády a  opozičních poslancích nemluvě. 

Pochopení nenašel ani  u Babiše. Zatím.  Moc mne zajímá, jestli na tomhle  svém,v  celkových souvislostech už jen směšném požadavku, vytrvá nebo jestli jej nakonec  vyhandluje za nějaký  ještě  daleko  směšnější. Ale to se během pár  dní dozvíme. A  samozřejmě následně  na Kose  pořádně probereme.

Zkrátka a  dobře – Babiš podvedl hloupou pravici, aby mu  pomohla  vstát politicky, po jeho naprostém covidovém debaklu a  nyní stejně tak podvede zcela  rozvrácenou levici a  ta mu pomůže  schválit naprosto destruktivní rozpočet.  Rád bych věřil, že  jde  jen o gigantickou noční můru, z které se ráno probudím….

Nicméně  Babiš s rozpočtem už  narazil v gesčním rozpočtovém výboru sněmovny. Kde pro přijetí toho vylhaného blafu hlasovali jen zaměstnanci ANOšéfe. KSČM ani ČSSD podporu nedali. Kluzkému Vojtovi bohuželpremier  vzkázal, že  se peníze pro obranu krátit nebudou. A  Hamáčkovi vzkázal, že  si potřebuje  udělat pořádek ve  straně, když přece vláda se zástupci soc dem návrh rozpočtu schválila. Takže nyní mají povinnost pro rozpočet hlasovat ve  sněmovně.   Jaksi zapomněl, se skromností sobě  vlastní dodat, že v té době ještě nepodvedl svého koaličního partnera  se superhrubou a  15%!!! Prostě  Babiš v  celé kráse.

A ještě  něco, včera  žmoulal čepici a šoupal nohama  v senátu, aby  ten mu  jeho daňové bláznovství nerozkopal na  atomy. A najednou přišel na  to, že  obcím a  krajům je třeba  daňové výpadky kompenzovat….  Takže  prý dva  roky po sobě  by  krajské a místní samosprávě poslal stát  20 miliard! Nepochybuji, že  příslušníci  Církve  Koblihy  nejsvětější, jsou  v úžasu – táto, ten hloupej  vlk straší a  děsí, ale  ten náš  Andrej  to má pod palcem! Ten na nás nezapomene  a naší Horní Dolní i kraji to vykompenzuje! A ty  vlku se jdi bodnout! 

Nepůjdu!  Ani nápad.

Za prvé – 20 miliard není  40.

Za  druhé – je to jen na  dva roky a to explicitně, zatímco daňový atentát, i přes  slib Zemanovi, žádný časový rámec nezná. Vlastně má – 1 furt!

Za třetí a nejdůležitější – jde o přerozdělení těch těžce zdevastovaných státních financí. A je úplně jedno, jestli s těmi 20 miliardami bude disponovat  centrum nebo se přesunou do krajů a obcí. Prostě  Babiš  jen říká, že  s nimi zalepí jinou díru, než si původně  myslel. Holt  budou chybět jinde!  Protože  žádné nové peníze navíc  stát nevybere. 

Vedle toho zjevně  českou politickou scénu zachvátila nová chorobná epidemie  – epidemie  horečnatých  daňových škrtů. Kdy  před jednáním v senátu se politické strany  předhánějí v  tom, jak zatnout  příjmové stránce rozpočtu  a  tím státní kase  tipec, Včera večer  to některé z nich odprezentovaly a  vydávají to za  variantu k Babišově daňovému deliriu:

Babišův  návrh znáte. Ten znovu dávat nebudu. Hamáčkův také, ale zopakuji jej  -daň19% a daňová sleva, ve verzi, jež je přijata. Ztráta  pro rozpočet  asi 37 miliard.

Ani ve zlém snu bych do tohoto okamžiku nikdy  nepřipustil, že  veřejně  napíši, že  s nejlepším řešením přišli  Kalouseksirotci z TOP 09,když konstatují, že  republika  si v tomto momentu žádné čáry máry  s rozpočtem dovolit nemůže….Přesto je  to tak a doznávám,  že  Kalousekpartaj a  STAN  osvědčili v  dané kauze, s odstupem, největší míru rozumu a především pudu sebezáchovy! Kosa  totiž má jako svůj  zákon, že není  důležité,  KDO CO říká, nýbrž CO KDO říká!  A když  zemský škůdce  Miroslav Kalousek a  jeho fámuluska asociálka  Pekarová Adamová předvedou, že  zvládají základní finanční matematiku, neváhám to nahlas  osvědčit! 

Jenže  tohle nějakých 10měsíců před  volbami  je to neprůchodné. Proto se hlasy nenajdou. Takže  v takovém případě  bych osobně votoval za  ten Hamáčkův návrh.

37 miliard je 1/2 pirátské sekyry, 1/3 té odeesácké a 1/4 babišovské!  Snadné počty.

Z české politiky a politikářů se mi chce  těžce  zvracet. Zejména po noci ze  čtvrtka  na pátek. Bezostyšně  zavraždili, kvůli svým  budoucím volebním preferencím státní  finance. Ale z hlediska volebního zisku rozhodně  vědí, co dělají!  Českého troubu s hlasovacím lístek přečetli a  vyhodnotili dokonale. Viz  běžící anketa  na  Parlamentních listech k Superhrubému zločinu. V době, kdy  píši tenhle text, stojí si takto:

Anketa  sice není reprezentativní průzkum, ale  ten by  se moc nelišil. Český Honza  prohlédne, až mu exekutoři s řeckými  zkušenostmi zaklepou na  dveře. Tvrdě a nemilosrdně. Jako Řekům. Pak začne hledat viníka. Zbude mu jen pohled do zrcadla  sám na sebe.  A to ještě  anketa  nezachytila  další z geniálních  Bábových nápadů – platit ženám z nízkopříjmových rodin ze  státního vložky!!!!!!konkrétně:

 Novináři se mě ptají, jestli by bylo by něco takového možné i u nás. U příjmově nejslabších určitě. Požádal jsem Alenu Schillerovou, aby našla řešení,“

Zajímalo by mne, kolik hlasů mu  tahle nechutnost hodí ve  volbách…. 

Soukromě, na  závěr, si neodpustím osobní poznámku. Je určena  do Ostravy  jednomu z tamních kosířů. Už  drahný  čas  spolu vedeme mailovou debatu o tom, jestli  všeobecné volební právo ano nebo ne. Kdy  jeden z nás  používá jako hlavní argument pro jeho omezení  tvrzení, že  kdyby volily jen určité, přesně kodifikované skupiny obyvatel a nikoliv  všichni, rozhodování elektorátu by drželo daleko větší kvalifikovanost, političtí šejdíři by  se eliminovali a  správa  státu by získala  nesrovnatelně vyšší kvalitu.  Je   tento názor udržitelný, po čtvrteční parlamentní noci nebo ne? Pro jakou verzi daňové sazby  by  asi tak hlasovali jen  ti, coby jim i nadále zůstalo právo volit?

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.