Šašouři a digitalizace


Málo kdy  je  člověk svědkem tak groteskní a nanejvýš  drzé  frašky, jako když  se mocní v Česku vrhnou na  digitalizaci. Jedním z mustr projektů digitalizace naší babišovsko bánánové republiky  měl být projekt elektronických  dálničních známek.

Měl. Ovšem když se  stát  řídí jako firma,  tak holt se  chybička  vloudí. Nebo rovnou obr chyba.  A  protože  v tuzemsku  je  tolik dálnic, že jim konce nedohlédnout, tak  máme právo dokonce  na  opakované  celoplanetární blamáže. Ostudy, navíc  jak si ukážeme opakované, kvůli které by jinde  padaly  vlády.

Snad vám nemusím připomínat  Zemanova  ministra  dopravy  Kremlíka, který  se  právě  na  projektu elektronické  dálniční známky dokonale oddělal. Respektive  -byl oddělán. Neb Babiš začal  vykřikovat, že  není  možné, aby  e -shop na prodej dálničních kuponů, respektive  inkasování speciální státní daně  za používání dálnic  stál 410 milionů, když  Slováci to pořídili tuším  za  50.

Z Kremlíka se  stal rázem největší blbec u praporu a musel jít. Za  několika  spektakulárních  akcí. Jednou  z  těch nejbizarnějších  byl tzv.  ad hoc systém, vyvinutý před  víkend  dobrovolně  setřepanými  ajťáky, kteří to uštrikovali pro stát  zdarma  jako cvičný  melouch.

Mezi  programující  vlasatce a vlasdatice tenkrát před kamerami  nakráčeli  Babiš  s Havlíčkem, nadšeně  hýkali, rozdávali úsměvy  a  vykřikovali v exstatickém nadšení  – to je  vono,to je  vono, to je  vono!  Jako já  v Listopadu  89, když konečně  podala  Adamcova  vláda  demisi….

A také stejně  to s  tou  ajťáckou  akcí Z  skončilo. Myslím  jako s mým očekáváním toho, jak to tady  všechno bude  fajn po tom, když  jde komanč od  válu. Dneska  víme, že  komanč od  válu nešel a  to dokonce  ani tehdy, když  byl práskačem StB, alespoň podle  platného registru svazků. Sedí ve  Strakovce a všechno diriguje. Za nadšeného potlesku věrných Koblihů.  No a  ajťáci , co hákovali zadara velmi brzo vystřízlivěli. Stát na  jejich  rychle  spíchnuté programy  hodil vrstvu a ještě se jim poškleboval. Aniž by  Bába  s Havlíčkem hnuli brvou.

Kremlík byl vyhozen, po předchozím příkladném zneuctění a protažení veřejným bahnem a pranic mu bylo platné, že  tvrdil a  dokládal, že  těch  410 melounů,  které jím připravovaný projekt  měl stát, ani zdaleka nepředstavoval  onen  profláklý  e-shop, nýbrž  že  do projektu patřila  řada  superutajovaných utilit, které si vyžádala  například  Koudelkova  BIS a  kdo ví kdo další,  s  cílem    cílem špehovat a  špehovat. Občana a  daňového poplatníka!

Že nemusím psát, kdo se stal Kremlíkovým nástupcem? Ale pro jistotu to  dám, kdyby  někdo už  zapomněl  – superFerda mravenec  jménem Karel Havlíček.   Který se zřejmě  na ministerstvu průmyslu a obchodu  nudil do té míry, že  si k tomu,  jako bokovku, ještě nabral po Krelmíkovi  dopravu.  Je  totiž expertem na úplně všechno. Všemu rozumí,všechno zmákne.

A  začaly  se  dít věci. Tedy na  té dopravě. Najednou  na železnici  přibylo tolik havárek jako nikdy  v minulosti. Každý  týden  do sebe  někde  práskly  vlaky.   A Havlíček proslul nezapomenutelnou hláškou,   když například po  karambolu se smrtelnými důsledky na hlavním železničním koridoru sebevědomě prohlásil

– neštěstí se na železnici stávají, asi tak dvě až tři do roka

-bylo smůlu, že tady se ta dvě stala těsně po sobě /Pernink a Český Brod/

-neselhala technika nýbrž lidský faktor

-jestliže selže lidský faktor, pak nejde o systémová selhání, nýbrž lidskou nepozornost

-počet nehod na železnici se rozhodně nezhoršuje

Však si  ho sami poslechněte.

Není divu, že se  stejnou erudicí vrhnul  na onen srandae- shopík, na němž  vyhořel Kremlík. A po něm  IT vlasatci a  vlasatice  co to spíchli jako Zetko. To by  tak hrálo,  aby on  bral nějakej  kdo ví jakej  produkt zadara?  Co  by  si kdo pomyslel?

Inu  Karel Havlíček, nepochybně  s Burešových, eh omlouvám se  – Babišovým/promiňte, plete se mi to/ sedl, opřel své geniální čílko do dlaní, myslel až vymyslel – že  jako to je třeba  udělat  všechno z gruntu  fortelně  a že nejlepší bude, když to z ruky  zadá  státní specializované organizaci Cendis.  A ta že to jako spáchá špíglnýgl. Za  300míčů. A do prosince.

Žádné výběrko, lobbing, no prostě nic. Cendis. A především také  žádná informace  jestli v  tom jsou  ty  fízlovací utility  co  požadoval poKremlíkovi ten superšpion Koudelka.Kupodivu  na tohle  se  nyní už nikdo neptá. Je to tam,není to tam? Ještě  se k tomu v  dalším vrátím.

Momentálně  jsou podstatné tři  informace

  • zhotovitelem je  státní spolek Cendis,
  • za 300milionů, připomínám, že  Slováci to pořídili asi  za  50, ale to je fakt jen  e shop
  • závazný datum spuštění  1.12.2020

A jak to 1.12.2020 dopadlo?

Cendis  to oficiálně  dělal. Těch  300 melounů  to určitě  koštovalo. Konstatuji, že bych byl čekal úsporu proti Kremlíkovi daleko a  daleko větší.  Takhle je jasné, že  ten proslavený  e-shop je zřejmě  tím posledním nebo skoroposledním, oč v tomto případě  digitalizace v Česku šlo,  že  daleko podstatnějším a  tudíž i nákladnějším  fundamentem jsou asi ty  další utilitky, o kterých se nesluší mluvit. Ale  je to jen podezření. Které nelze  doložit, protože  se na  to nikdo nezeptal.

A co termín?  No tak systém, respektive  jeho červené tlačítko uvádějící  ho do provozu byl opravdu zmáčknut  přesně o půlnoci  z 30.11.  na 1.12.2020. Ještě  ráno se zdálo, za přihlížení  televizních kamer  a dokonce i při tiskové konferenci  před polednem, že je  vše  ok. Ale to se rychle změnilo.

V 11,00 hod se na  základní stránce  onoho e-shopu objevilo následující:

aby to pak časosběrně pokračovalo takhle  

 

oficiální místa  v  té době  buď  hrála němého Bobeše nebo plnila  právě  bobříka mlčení . Až  se  na  stránkách provozovatele   e-dálnice objevila  tato stručná zpráva:

Přijde vám to jako bizár  na který by  v Kocourkově  byli náležitě  hrdí?

Tak oni systém podrobili důkladnému testování? A  vše ok? Ale teprve při ostrém provozu se cosi objevilo, co je zaskočilo a oni to  intenzivně řeší? Tohle snad nemohou vykládat  ani Pepovi a Máně  Koblihovým,  no vlastně – oni jim to vykládají. Protože počítají s tím, že nikdy nenapsali ani řádek nějakého programu. Jinak  by věděli, že  si z nich kdosi dělá sprosté blázny.

Možná  jste na  rozpacích, jestli  větší  absurdnost  je  to oznámení na  webu  dálniční známka nebo ten megablábol, co ze sebe  upotil superFerdamravnec Havlíček, když mu  boural jeden vlak za  druhým a on prohlašoval, že  nejde o systémová selhání.

Musím  uznat, že  tenhle  boreček  je mužem netušených  rozměrů a možností a že  pro něj není  vůbec  žádný problém překonat  sám sebe. Znovu to dokázal  i ve  středu, když  byl novináři konfrontován s tou obrovskou ostudou  jím garantovaného projektu elektronické  dálniční známky.

Dostal jednoduchou  otázku:

A jestli  vás neopustil selský rozum, neuvěříte, co tenhle  valič  klínů do hlav se  snažil nabulíkovat  divákům  ČT v hlavních večerních zprávách. Najdete  to zde, od  času  1:48 min.

Budu ho citovat:

Tak oni NEJSOU výpadky dneska. To je jen systém, že  to postupně pouštíme, systém FUNGUJE, my jsme si to otestovali o půlnoci a postupně ten systém bude najíždět. Chceme  se bránit proti různým útokům,hackerům,atd.,  ale případně  to chráníme i proti přetížení…..  Laik žasne, odborník na  to civí jak na  dvouhlavé osminohé tele. A  Karle Havlíček si  zřejmě myslí, že  český televizní  divák má čtyři žaludky, rohy  a žere seno!

Hej český  buldo – výpadky nejsou!  To, co ty za ně  považuješ, v souladu s tím, co vidíš  na  hlavní stránce  e známky, to se  ti jen zdá! To my jen systém, co nemá  stejně jako při bouračkách na  dráze  chybu, necháváme nabíhat postupně!  Abychom ho uchránili před  hackery a jinými nepřáteli a nepřejícími zloduchy, případně dokonce proti přetížení!!!!!

Jen si to představte -hackeři doslova z celého světa se jen jen  třásli na to  aby  mohli zbourat Babišovi/Havlíčkovi  jejich e -shop za  300 milionů!  Dospat kvůli tomu nemohli! A  stejně tak  deset milionů českých buldů, ti snad z úterka  na  středu ani nezalehli, aby  na  jejich server  vtrhli a  hned  1. prosince  si koupili dálniční známku, kterou  budou nejdříve potřebovat  až  1.února 2021!!! Jo a podle posledních informací jich  nakonec koupili celých   3500 kusů. To je  asi 145 známek za  hoďku!  A  systémbylotřeba  chránit před přetížením…..  Takovýhle nápor  by  hravě  zmáknul  můj první počítač  s osmibytovým procesorem Zilog  80, disponující celými 16 kilo byty  operační paměti, který  jsem si dovezl v  roce  1978……
Tohle  ten superFerda mravenec  bez  nejmenšího  začervenání  tvrdil do kamer!!!

Tomáš  Vondráček, ten co zorganizoval ten programátorský  hackathon a pod jehož  vedení vznikl ten e-shop na  dálniční známky  zdarma, okamžitě, ještě ve stejné reportáži, prohlašuje, že: na komerčním projektu u nás  by  se něco takového nestalo.

Ano trochu slušná a své pověsti dbalá soukromá firma  by si takovouhle ostudu opravdu nikdy nedovolila. To jen  Havlíček s  Babišem. Za naše peníze.

Stejnou blamáž jako dal dohromady  Havlíček s Cendisem  a Babišem, by nesvedli  dokonce  ani Pat a Mat.

Mohl bych si na  Havlíčkovi  ještě  dlouho brousit  vtip. Ale proč? Kdo disponuje elementární soudností vidí,  co se na nás  vyvalí, kdy  se  Česká babišovskobánánová republika  pustí do digitalizace. Takže  se už jen vyjádřím přes jakéhosi Michala  Bláhu, takto jednoho z těch hackathonských zetkařů:

Situace je ovšem ještě  daleko absurdnější. Protože  ten Havlíčkův „dokonalý“  pseudosystém nejspíš  nakonec  bude umět zinkasovat  vaše prachy, abyste mohli na jeho úžasné dálnice, připomínající  zejména dopravní  síť dnes někde  v Náhorním Karabachu pro prohrané  válce. Předpokládám, že  rozhodně  funkční  už  ne že budou, ale skutečně  jsou  ty  speciální Koudelkovy moduly,  ale  jinak? Jinak dost  bída. Alespoň podle  docela  odborně  se tvářícího článku na  finančním webu Kurzy.cz:

Spuštění elektronické dálniční známky skončilo fiaskem. Projekt za stovky milionů selhává, na novou éru na dálnicích zatím zapomeňme

Mimo jiné tam stojí také toto:

Největší slabina „nového” systému totiž spočívá v tom, že zatímco z uživatelského pohledu komfort opravdu vzroste, vše ostatní, tj. pátrání po hříšnících, zůstane při starém. Česká dálniční síť je sice nyní osazována bránami, které dokáží přečíst registrační značku vozu a porovnat ji s databází zaplacených dálničních známek. Celý tento nákladný systém je nám ale v podstatě k ničemu. Nedokáže totiž automaticky udělat ten druhý logický krok, tedy identifikovat černého pasažéra a zahájit proces jeho potrestání. Když na dálnici vjede vozidlo s nezaplacenou dálniční známkou, systém jen upozorní dopravní policisty (nebo celníky) a ti jej musí „odchytit” a pokutovat tradiční cestou. Nejsem si jistý, zda právě nahánění černých pasažérů má být prioritou dopravní policie, já bych ji viděl spíše v zajištění bezpečného provozu (a u celníků boj s finanční kriminalitou).

I když systém přečte vaši značku, nebude umět stoprocentně spolehlivě vyhodnotit, zda náhodou nemáte právo dálnici použít bezplatně. Jak už totiž bývá v České republice zvykem, čím přísnější a jasnější pravidlo, tím větší množství výjimek. Zákon jich zavádí celkem 15. Od povinnosti je solidárně osvobozeno auto přepravující osobu s průkazem ZTP nebo nezaopatřené dítě. Výjimky pak pokračují celkem logickým osvobozením vozidel integrovaného záchranného systému přes případy diskutabilní, kdy za známku neplatí třeba řidiči vozidel na vodík

Prima polotovar  za  tři stovky milionů! Jenže  další den se  ukázalo, že  ten  Havlíčkův  cendisácký  „systém“ je  daleko větší bastl,než se na první pohled  zdá. IT  šťourové objevili, že  jeho nezanedbatelná  část je  postavena  na  veřejně přístupné  platformě  WordPress. Na níž já píši a vydávám svou Kosu.  Sice by mne mohlo těšit, že  co je  dobré pro vlka  a jeho malý  blog, je  dobré i pro  stát, jenže zprovoznění Kosy a  její provoz mne nestál a ni dosud nestojí ANI HALÍŘ!  Což  určitě není případ  kecalHavlíčkova projektu.

Ti IT  šťourové se ceně obrovsky  diví, zejména  ,když využívá  WordPressu. Dovolím si citovat:

…podle webových vývojářů je ale i milion „za takový balast“ moc. Podle webaře Radomíra Zelenky ze Skylonu, který se věnuje wordpressovým projektům, se cena za e-shop podobného rázu pohybuje v řádech desetitisíců. V případě velmi náročných zákazníků se pak mluví maximálně o statisících, upřesnil pro redakci Echo24.cz. Výsledná částka je záhadou i pro IT experta Davida Strejce z WPDistro. „Nedokážu říci, proč je cena tak vysoká,“ napsal redakci….

Ale  vraťme  se ještě  k těm výhradám, které k  té Havlíčkově digitální slátanině zveřejnily na Kurzech.cz. Například k tmu, že když  vás  bez  zplacení e-známky  fyzicky poldové nechytí na  dálnici, nic  se  vám nestane. Třeba proto,  že  pseudosystém NEVÍ, jestli náhodou  nejste  držitelem výjimky  z placení!   Takže se  vlastně vyhodilo 300milionů ze státních peněz jen proto, abychom nemuseli koncem  ledna  sloupnout  z čelního okna  starou dálniční papírovou známku??? Tak to je  tedy  kšeft! Taky se svými penězi doma  zacházíte takhle?

Ale zaujalo mne v tom ještě něco jiného – tohle:

 Česká dálniční síť je sice nyní osazována bránami, které dokáží přečíst registrační značku vozu a porovnat ji s databází zaplacených dálničních známek.

Tím se znovu  dostáváme k  tomu, co nazývám Koudelkovými funkcionalitami.Protože pouze  a jen ty  spojují všechno nepochopitelné dohromady!!! Tedy  WordPress, který já mám zadarmo, ty mýtné brány, co umějí  číst poznávací značky  aut,  ale  spoustu dalšího už neumí a když  policajtům z dálnice  včas sjedete, jste beztrestní, či údiv  lidí  z branže jak něco takového,co oni taxují na  deseti tisíce , maximálně  statisíce korun, mohlo přijít na  300 milionů. Složte  si to jako velmi a  velmi ošklivé puzzle a vyjde  vám cosi hodně  smrdutého.  Tedy to, že  prodej e-známek byl jen  krycí legendou pro něco úplně  jiného  – pro ty Koudelkoviny, na něž upozornil Kremlík , když mu Bába  na odpalovací rampě zapálil doutnák. Že jde prostě  o fízlování obyvatelstva. A že čeští digitální kašpaři s námi hrají bago, kde jim sloužíme za  hadrák.   Ale než to ještě  více rozvedu,  nejdříve odbočím.  Ke Covidu. Jak jinak!

Ministr  Blatný právě  představil parametry  nového zákona, upravující pravomoci  státu a jeho postupy  během epidemií, podobných  té současné covidové. Součástí  je  i návrh, aby stát  si moh , v případě velké epidemie, vyžádat  od  telefonních operátorů informace o tom, kde se  v konkrétním čase pohybovalo  určité telefonní  číslo a s kým se eventuálně potkalo. Za mne  pochopitelné  a  rozumné opatření.   Takhle  to mají nastaveno třeba  v Izraeli  a  když jim tam spustila  druhá koronavlna, právě přes  tuhle  detekci s ní velmi rázně a úspěšně  zatočili.

V Česku ovšem opozice okamžitě  vytáhla  do nesmiřitelného boje proti  Velkému bratrovi!  Že prý jde o nepřípustné fízlování a  další podobné kecy. Prostě klasičtí bojovníci za  svobodu dnešní doby.

A  českej Bulda  zase  čumí na  drát!  Zejména, je  li  navíc  antibabiš  orientace. To jsou ale pašáci!

A  aby  zíral ještě  víc, když  z nějakého mně  neznámého důvodu  patří názorově  k sektě  Církve Koblihy nejsvětější,tak o to se postaral sám její velekněz  Andrej. Jak je u něj zvykem, najednou  bleskově otočil a  z Blatného dělá  dalšího Kremlíka! Viz jeho výroky  o snaze  Blatného,aby  Hygiena dostala, tak jako třeba  ČNB,jak si přečtete  v  dalším,  přístup k datům elektronického provozu na vyžádání!  Ocituji osobně  velekněze:

„Ministerstvo zdravotnictví pochybilo. Některé věci v tom zákoně nemají co dělat. Jako například omezování osobní svobody jednotlivce nebo sledování občanů,“

„Byla to chyba, nikdo nepřemýšlí totalitně. Takovéto úvahy jsou nepřijatelné. Ministr je tu nový, řeší covid,“

A jeho vláda  lock downy  provozovala  co? A koho vyzývala  masivní kampaní,aby  si nainstaloval do mobilu  e-Roušku? Aby  se  snáze trasovalo?

Mimochodem, když  už  je  téma čeští  šašouři a digitalizace,  vzpomene  si někdo při této příležitosti na  tzv.Chytrou karanténu,která se ukázala  býti nanejvýš dementní a nefunkční a dopadla  v ostrém nasazení přesně  tak, projekt  dálniční známky  super Ferdy mravence  Havlíčka? Tedy naprostým fiaskem? Ať  tihle  ohledně  státní digitalizace  vezmou  za  cokoliv,  skončí to vždycky jako nefunkční fraška!

Ale vraťme se  k tomu  fízlování Takže  český buldo,  oni ti jaksi ti  bojovníci za  svobodu, jak opoziční, tak vládní,   zapomněli  říci nejméně dvě  základní věcí:

1-Velký bratr  ohledně  sledování mobilních  telefonů a internetu  a už  dávno existuje a funguje. Operátoři mají povinnost, od  roku 2005 sledovat a především archivovat   elektronickou kominikaci.  A přístup, za  určitých, dost vágních podmínek, k ní má policie, tajné  služby a dokonce u ČNB. A taková NSA  vždycky a bez podmínek , byť  vágních. Dodávám, že  tenhle zákon byl přijat  na  základě  směrnice  EU. Jestliže nyní  automaticky  nadáváte  zase na  ten hnusnou Jůnii, pak vězte, že tato směrnice byla  v mezičase už zrušena, protože narazila  na nesouhlasné stanovisko Ústavních soudů některých členských zemí až ji nakonec JAKO PROTIÚSTANÍ  zrušil i Evropský soud. Ale to není případ Česka. Tady ji máme  pořád /protože Brusel!/ a  naopak spíše došlo k zostření dozoru. A nikdo ani nešpitne o nějakém Velkém bratrovi!   Jak konkrétně a  co všechno je  o vašem elektronickém provozu skladováno a může  být kdykoliv vydáno, najdete  v perfektním detailu v  článku

Jaká data operátoři uchovávají? Sledování elektronické komunikace u nás funguje ve velkém

Budete  se hodně  divit.

2- Opozici  vadí sledování mobilů při pandemii, ačkoli už starověkých a  středověkých  morových ran platí, že  nejúčinějším opatřením je  rychlé vytipování a  selektování rizikových osob.  Že by jako Velký bratr věděl, kudy  jste  chodil – ó ta hrůza! A co tisíce a  tisíce instalovaných sledovacích kamer ve větších městech?  Ale  že by jí  vadilo, že  stejný  Velký bratr  vás  bude  bedlivě  sledovat, jak se ocitnete  na dálnici? Ani nápad! Vždyť na tom přece drží palec Koudelka!!!  A ten má metál od  SíAjEj. Takže nám je hej!

Že to nevadí Babišovi,Havlíčkovi? Tomu se nedivím. Ti opakovaně  Koudelku navrhují  za generála. Nicméně opozice, jak se opět ukázalo, si s Babišem v ničem nezadá. Ale zvláštní mi přijde,  Svědci Miloše Neomylného , že ani tomu,  pro vás garantovi  všeho dobrého a  správného a Koudelkově  nepříteli na  život a na  smrt, to nevadí  také. Míním to fízlování.  Jak podle už  dávno zrušené bruselské směrnice, tak nově  v projektu  e-známky!

Zkrátka  kašpaři všech  kašparů. Zejména když jde o tu digitalizaci!!!!

Ale  ještě nejsem se  superšašourem  Havlíčkem,  omlouvám se – superFerdou mravenncem, potažmo Babišem – hotov. Už  dlouho se chystám pojednat  další jeho českodigitalizační eskapádu.  Taky pěkně vypečenou!

Pamatujete  si ještě  na  to jak se stal superFerda ministrem? Když jeho předchůdkyně  v úřadu Marta Nováková si pustila  mluvidla  na špacír a  vyjevila, že  za  drahá mobilní data  si můžeme  sami, protože  málo datujeme. Takže  chudáci operátoři drží, aby  nezkrachovali,  vysoké ceny, čeští buldové!

Tohle nezchroupl ani Bába  a Martu Novákovou vykopl a nainstaloval superHavlíčka. Že jako  má ty  mobilní data a především ceny  hodit  do latě.  Havlíček se k tomu měl jako beznohej k baletu. Nikde nic.

Až najednou přišel s mantrou  – víte buldové, mějte  trpělivost, budeme  za nějaký  čas  dražit  frekvence  pro internet  5G  a uděláme  to tak, aby  se tu objevil čtvrtý velký operátor, který zajistí konkurenci přes  cenu  a  tím zatlačí na  ty  stávající.

No tak my buldové jsme  čekali a  čekali.  Mezitím, aby  se  mohly  ty  pásma pro 5G  dražit a nám to čekání  snáze  utíkalo,, nás  Babiš, Havlíček a spol.    donutili koupit buď nové televize  nebo alespoň set  top  boxy  na nový televizní  standard  za mnoho a mnoho miliard  korun za našich  soukromých kapes, aby  jejich drzé obličejíky  a  nesmyslné kecy i nadále  zněly  v našich obývácích. Protože  televizní signál musel  ustoupit  těm5G  sítím přece. Abyje Ferda mohl vydražit  a přivést toho čtvrtého operátora, přece!

A jak to nakonec  dopadlo?  Dovedl k nám superHavlíček onoho  vzývaného nového mobilního provozovatele?   Nejlepší odpověď je tato:

Vítězem 5G aukce je Kellner, žádný velký čtvrtý operátor nebude

opět  dám pár  citací:

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) v pátek odpoledne vyhlásil výsledky roky plánované aukce na kmitočty 5G, o jejímž průběhu předtím vše důsledně tajil. Soutěž měla rozhýbat trh a stlačit ceny volání a mobilních dat, ale výsledek nejspíš bude daleko za někdejším očekáváním.

V aukci dominovali stávající tři velcí operátoři. Rozebrali si nejdůležitější frekvence v pásmu 700 MHz pro nové rychlé sítě 5G. Noví hráči o ně ani neusilovali, takže stávající tři velcí operátoři je dostali levně, za vyvolávací ceny. Výnos z aukce je 5,6 miliardy korun oproti dříve očekávaným sedmi miliardám.

Aukce je tak de facto vítězstvím stávajících operátorů v čele se skupinou PPF Petra Kellnera, která kontroluje kromě mobilní značky O2 i síť někdejšího státního Telecomu přejmenovanou na CETIN. Oba noví operátoři Nordic Telecom a Centronet jsou navíc pod kontrolou lidí, kteří dříve patřili do okruhu blízkých Kellnerových spolupracovníků – v obou případech jde o bývalé externí právníky PPF Tomáše Otrubu (Nordic) a Karla Pražáka (Centronet).

„Myslím, že tou aukcí se nezmění v zásadě nic,“ soudí šéfredaktor serveru lupa.cz David Slížek, podle něhož žádný nový silný celoplošný hráč z aukce nevzejde. Kvalita výsledku podle něj odpovídá tomu, že ČTÚ výsledky vyhlásil de facto až po skončení pracovního týdne – poté, co během týdne tajil i to, že soutěž vůbec probíhá.

Ministr průmyslu Karel Havlíček považuje výsledek za úspěch. Fakt, že žádný velký nezávislý soupeř do Česka nepřijde, podle něj byla předem známá věc /takže  se vnucuje přímo dojem, že nám fešák chladnokrevně  asi musel lhát, když to byla předem známá věc, že?- pozn. vlk/, proto se také průběžně upravovala pravidla aukce, aby menší firmy měly přístup k síti někoho velkého. „Vstup infrastrukturního operátora na jakýkoli trh prostřednictvím velice malého rozsahu kmitočtů je málo pravděpodobný kdekoli na světě.

Podle Havlíčka byla pravidla aukce upravena právě proto, že sázka na příchod velkého samostatného hráče se začala jevit jako nereálná. ČTÚ proto změnil pravidla tak, aby novým uchazečům stačila jen malá část spektra a aby měli nárok na regulovaný přístup do velkých sítí. To velcí operátoři poté napadli u soudu a u Evropské komise; není tedy stoprocentně jasné, zda nárok nových hráčů skutečně vydrží. Podle Havlíčka je odpor velkých hráčů důkazem, že konkurenční tlak touto formou existuje a že „aukce míří opravdu na jádro věci – cenovou úroveň mobilních tarifů“.

Ten člověk je neskutečný!!!  Ten klidně zapře i nos mezi očima!  Bouračky  vlaků nejsou selháním systému,  zhroucení  portálu na prodej  e známek také  ne a  když  současní  monopolní poskytovatelé  telekomunikačních služeb  zabrání vstupu  konkurenčních operátorů a koupí  nejlepší byznysové frekvence  za  vyvolávačku, je to důkazem, že  konkurenční tlak existuje!!!!!

Promiňte, ale musím se vás  na ostro zeptat – kdy si z  vás  někdo takhle  nestydatě a  sprostě  dělal prdel? Jako když se šašouři pustí v Česku  do digitalizace?

 

 

 

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.