Co se děje na Slovensku? Promluvila tam konečně spravedlnost nebo jen politická pomsta?


Lhal bych, kdybych tvrdil, že situaci na  Slovensku sleduji stejně  pečlivě  jako dění v České republice.   Nicméně se snažím si udržovat  určitý informační standard. Už proto, abych  jak takž sekundoval Romanu Michelkovi v  našem společném pořadu Trikolora  na  Slobodném vysielači. Klíčové slovo není  informační standard, nýbrž  určitý. Klidně přiznávám, že s Romanem bych, ohledně  slovenských znalostí, zejména  faktografie nedokázal držet  krok ani v případě, že  bych v čase, kdy přes den sbírám podklady  pro své komentáře  nebo relace  u Boríska na Vysielači, se už nezabýval ničím jiným než  událostmi v zemi pod Tatrami. Což neznamená,  že  bych neměl komentovat  zásadní slovenské události, zejména  ty zemětřesného charakteru. Mezi které nepochybně  poslední rozsáhlá  vlna  zatýkání na Slovensku patří.

Promluvila tam konečně  spravedlnost, nikdo už nebude nedotknutelný,jak požadovaly  desítky  tisíc  Slováků před  více než dvěma  roky  v  ulicích po vraždě  Jána Kuciaka  a jeho partnerky  nebo  něco jiného?

Chtěl bych  věřit,  v  to prvé. A  bývalým spoluobčanům bych  to z duše  i srdce  přál. Už proto, abych sám získal naději,  že  někde  je  slušný stát pro slušné  lidi  možný a zrealizovali  ho, takže  existuje příklad, podle  kterého se můžeme  zařídit také a vzít  si z něho vzor. Kdyby  to na  Slovensku takhle  vyšlo,  mé nadšení  by  neznalo hranic.

Vrátím se k poslední Trikoloře, tam jeden  z posluchačů  vyslovil podobné přání jako právě  já, respektive  – on položil otázku  ve smyslu, jestli se  s něčím takovým dá  počítat. Že by to takhle  dopadlo.

Vysílání na  živo je prevít,  tam  máte  tak vteřinu na  rozmyšlenou a je nutné bezprostředně reagovat, něco pustit  do éteru. Nepochybně  jste udělali v  životě  mnohokrát  stejnou zkušenost, kdy  vás  daleko lepší myšlenky  napadají asi tak 5 minut po té, co už  nejsou třeba, takže platí  ta nedokonalá, leč už  vyslovená a  nelze  jí změnit.

Odpověděl jsem na ni  ve  smyslu,  že  doufám, že  to tak bude, ale….  ale zásadním testem bude, zda  s kauzou oligarchy  Haščáka  se  začnou vyšetřovat  VŠECHNY  v ní  zúčastněné politické figury, které Haščák v  kauze  Gorila  vtáhl do hry. Nebo jestli se výběrově půjde  jen po některých.

Nemyslím,   že tazatel byl mým výrokem uspokojen. Jistě  si představoval něco jiného. Nejlépe potvrzení  naděje, že  po zavření dvou policejních prezidentů, dalších mimořádně  vysokých policejních funkcionářů, řídících elitní útvary, mnoha  soudců a prokurátorů  a především nejvyššího bosse  finanční skupiny  Penta už to  má slušné Slovensko v kapse. Ale  to neslyšel. Ani nemohl. Na  to je vlk moc  otřískaný  životem a nejspíš  i příliš  studený cynický  čumák.

Nicméně je  tu jedno novum  -když došlo na moje vnitřní vyhodnocování téhle  Trikolorya  na obvyklé de ja vu té klasické daleko lepší odpovědi 5 minut po té, se  tentokráte nedošstavilo. Ani dnes, s  třídenním odstupem bych ze  sebe nic  lepšího nedostal.  Samotného mne  to mrzí.

Opravdu  – je  spuštěná  čistka  jasným důkazem toho, že  pro tamní dosud  mocné a nedotknutelné  od  teď  platí stejná pravidla jako pro kohokoliv jiného, jejich  výlučnost  dostala  konečně  nějaké meze a  systém začne  fungovat, alespoň sem tam a u nejhrubších  excesů systémem padni komu padni nebo jde  jen o přechodnou epizodu, která, po odeznění  zase  vše  vrátí do starých kolej?,Které už třeba nebudou tak drsné, hluboké a křivolaké jako dosud? Je  tohle opravdu jen a pouze  nebo alespoň především snaha konečně  vyvézt  slovenskou část pověstného Augiášova chléva nebo jde  o něco jiného? Například  o  to, že  prvním plánem, tím absolutně  nejdůležitějším  je retovat  současné držitele  klíčů u moci a to především tím, že  se podnikne  nemilosrdný  hon na  jejich předchůdce a jejich případným ukřižováním  se ti současní zbaví odpovědnosti za  svoje  hříchy  a omyly, které už  stihli spáchat a ještě  spáchají?

Opakuji to, co už jste  četli  – velmi bych Slovensku přál tu první variantu. Ale…  ale když  se opřu o svoje zkušenosti, o tom jak to dopadlo – dodávám opakovaně,  u nás  v České republice….. tak mi z  toho vychází, že moje odpověď  onomu posluchači  z Trikolory mohla být  ještě příliš optimistická, dokonce  snad i šlo  o česání tzv. těšínských jablíček a  to do hodně velkého  košíku.

Přeji  našim zdaleka  nejbližším  souputníkům, co jich na světě  je,  lepší zkušenost, než je ta  česká!

Česko zažilo za  30 let své existence nejméně  tři vlny  rozhodně  vyhlašovaného boje proti korupci. Zkusím je připomenout:

1- akce  Čisté ruce

2- úder  proti  Nečas Kalouskově  mafiánské  famiglii vedený  plukovníkem Šlachtou a  státním návladním Ištvánem

3-vstup  Andreje  Babiše  do politiky  s tím, že  on zajistí odstřižení mafií  od  veřejných prostředků

Všichni víme,jak to skončilo. Vždycky  stejně.  Nejprve  velký buben, a bubnování na  každém rohu, jak se s korupčníky zatočí a pak následně  v lepším případě – skutek utek ,v tom obyčejnějším a daleko častějším se ukázalo, že ti co bubnovali,div buben neprotrhli, sami  mají obrovskou  hroudu přílovečného másla na  hlavě.

Bubeník Miloš  Neomylný  Čisté ruce  směnil za  velmi a  velmi špinavou Oposmlouvu a generální pardon pro  všechny  privatizační zloděje a především velkozloděje, což nakonec završil Klaus  svou  doslova a do písmene  podle  hnusnou  amnestií pro ty  privatizační predátory, co osvědčili  jistou míru duševní nedostatečnosti a  policie   s orgány  justice  si na  ně  aspoň trochu došlápla.

Obrovským fiaskem skončila  i ona pověstná operace na Úřadu vlády, po které se musel pakovat  Nečas a  jeho truchlivý  vládní spolek.

Dnes zejména  ti, kteří tehdy  tvrdili, že  stojí za oběma  protagonisty  téhle  asi nejodvážnější a nejspektakulárnější  akce  českých  orgánů činných v  trestím řízení, tvrdí, s ostentativně  dávaným najevo pohrdáním, že  z toho nakonec byly  jen kabelky  kantýnské Naďové.

Ačkoliv  to není pravda. Ty kabelky  měly  „nepatrnou “ hodnotu, míním tu dokázanou, „jen“ DESET milionů korun. Dokázaných. Kolik a v jaké ceně  byly  ty,  co se prokázat nepodařilo můžeme jen spekulovat. S  tím, že je nosili zejména  ti úplně  nevlivnější byznysmeni této země.Bývalé kantýnské. Jako dárky a  výraz osobní  sympatie. Vůbec ne jako výpalné za  cosi, co jim za  to panáčkování  před  tou ordinerní ženštinou stálo.  No  to se  stává….

Jenže  vedle kabelek  se prookázalo něco v  demokratické zemi nevídaného  – že  totiž  si ta  kantýnská dovolovala  přímo úkolovat  jednu z tajných služeb této země a  ta poslušně  bez odmluv  její zadání  plnila. Když  chtěla  rozvést  toho panáka, který jí měl šéfovat, zatímco ona  šéfovala jemu. Nicméně  všichni pamatujeme, jak u téhle  triviální kauzy, naprosto dokonale podepřené důkazy, fungovaly  české soudy, zejména  ten vedený  jistou soudkyní Královou…. A nikdo ani nezkoušel řešit, jestli takhle náhodou oni Kalouskovi hrdinové z  Afghanistánu,  doslova  se před  kantýnskou plazící,   nebyly od ní  či jejím prostřednictvím od jejich známých , třeba  typu Rittig, nedostávali  ještě  jiné úkoly….

A  ostatní  větve případu? Jakou   šanci asi tak měli Šlachtovi policajtíci a  Ištvánovi  prokurátoři,  když  v nejjasnějším ze  všech případů tohohle  spiknutí  soudkyně  Králová  zcela  beztrestně  si dělala  co  chtěla a nebrala  ohled na  závazná stanoviska  vyšších soudů?

A  nešlo jen  o Šlachtovu  akci na úřadu  vlády. Jsou tady  i jiné soudní případy.

Například  ten, který se  týkal nákupu letadel CASA  a zpívající  pudřenky  Parkanové, kdysi ministryně  obrany. Tam, celkem v  tichosti  padl verdikt. Koho by také zajímal dnes už osm  let starý případ, jenž nakonec  šel do vytracena.?Podle soudu se žalovaný skutek NESTAL a  škoda  českému státu ve výši cca  800 milionů Kč NEVZNIKLA!!!! Soud  totiž  NEUVĚŘIL ZNALECKÉMU POSUDKU!! Jenž  tu škodu  zdokumentoval a vyčíslil!!!   Dovolím si  citovat  soudkyni Binderovou /zajímalo by mne jestli nejde  náhodou o pokrevní příbuznou soudkyně  Králové/:

„Soud dospěl k jednoznačnému závěru, že posudek předložený obžalobou je metodicky a věcně nesprávný a ve své podstatě nepřesvědčivý. Postrádá erudici, kterou by bylo možné od ústavního znaleckého posudku očekávat,“ uvedla.

Zdroj

Nechápu,  jak nějaká soudkyně  může prohlásit, že  posudek je metodicky  a věcně nesprávný!!!  Kolik toho ví  ta  otalárovaná paní o obchodu s vojenskými letadly, o cenách  obvyklých, speciálních  částech objednávky a  dalších přímo souvisejících záležitostech?  Že posudek jako důkaz  vyloučila?

Podobně  je  to s Babišem. Bojovník proti korupci…  S  Čapím hnízdem a eurodotacemi na  krku?

ANO, on  přece  válčí s korupcí  každý den, ba každou minutu! Zlé jazyky  říkají, že  zejména s  tou svou. Když policie  honila  Nagyovou  a podobné, Babiš  doslova hřímal. Nicméně dnes,kdy je dlouhodobě  sám vyšetřován, jde o politickou objednávku, účelovku, snahu dostat ho z politiky. Však sami víte. Policie je pro něj prodloužená  ruka  mafie.

Proč  tohle  všechno píši?  Abych nasazoval na Klause, Babiše nebo na Zemana? Ani nápad, jakkoliv  jsou pro mne  zemskými škůdci v tom nejvlastnějším slov a smyslu. Bohužel navíc  nepotrestanými. A nejspíš  nedotknutelnými. Důvod je jiný  – hrozně  bych přál  Slovensku, aby tamní vymítání  korupčního ďábla, ale porovnávám porovnatelné…..

Než budu pokračovat, musím se  omluvit  slovenským čtenářům Kosy  a posluchačům Slobodného vysielača. V komentářích po posledních  parlamentních  volbách jsem  často používal poznámku ve smyslu -Slovensko si zvolilo protikorupční vládu, ale  Penta  jí zůstala, jak asi ta protikorupčnost s Pentou může  fungovat, když je nedotknutelná? Igor Matovič mne  vyvedl z omylu, takže  velká omluva  jemu i jeho elektorátu.

Tohle je  něco, v  čemu jsme  se v Česku nepřiblížili ani na světelné roky –  ekvivalentem  by byla  vyšetřovací vazba  pro Babiše osobně nebo pro Petra Kellnera!

Matovič  tímhle  opravdu pustil příslovečného džina  z lahve. Otázkou je  proč. I jemu musí  být jasné, že  Haščák je úplně  jiná  liga  než  Kočner nebo další   viditelní gauneři středního a  vyššího středního kalibru, třeba  typu Bödör. Že jedna věc  je vyšetřovací vazba a druhá  dosáhnout odsouzení  – viz  Kočner a Zsuzová  v případu Kuciak. A také to, že    šéf  Penty  rozhodně dá dohromady pro svou obhajobu  tým právníků,  jaký Slovensko ještě nevidělo.

Na Hlavných správách v  týdnu vyšel článek s  názvem

Matovič si zaslúži bobríka odvahy

který, pro tento web zcela  výjimečně,  adoruje  odvahu současného slovenského premiera. Ano, tento pohled  se nabízí  a není mi zcela  cizí. Ale nesouzním s ním ani zdaleka  absolutně.

Kdybych si měl vsadit, pak  na to, že  Haščák pravomocně odsouzen NEBUDE!

Jde jen o spekulaci, nic  více. Ne, že by  tohoto finančního žraloka  slovenské soudy  neměly  za co poslat do bas  na  hodně dlouho. Ale případ kantýnské Nagyové a její party , stejně  jako zpívající pudřenky  Parkanové, ukazuje,  jak ani zcela jasné kauzy  nevedou k triviálnímu a   v podstatě jedině možnému výsledku. A  to šlo v podstatě  o tuctové  paničky.

Haščák je  asi nejbohatší soukromá persona  na Slovensku a jeho skupina  nejvlivnější finanční korporace  v zemi. S nekončenými zdroji. Nejen finančními, ale  i vlivovými a předeším informačními. Slovensko je  malé. Každý  z horních byznysových a politických  pater j zná každého. Nejspíš  spolu  v minulosti asi také cosi  vydealovali, leccos na sebe   vědí. Lze předpokládat, že  Penta   má svůj  příslušný  tajný  archiv X  hodně a hodně  velký a pořádně  napěchovaný. Pro strýčka Příhodu. Dnes pro strejdu Matoviče. A  jestliže ji k tomu okolnosti donutí, pak nezaváhá.

Zdráhám se věřit, že tohle  všechno by  Matovič nevěděl, neuvědomoval si  a  v konečné kalkulaci ignoroval.  Kdyby ano, je buď opravdu blázen  a navíc politický sebevrah.  Nebo v jiné  variantě  se na  tuhle  kamikadze misi vypravil, proto, že se mu po pár  měsících jeho vládnutí události  vymkly natolik z rukou, že  nutně potřebuje  nějakou obrovskou kauzu na  odvedení pozornosti od  svých vlastních problémů. A proto vytáhl z klobouku Haščáka.

Ano, takhle nějak to klidně  být  může. Nemám natolik detailní vhled  do slovenské politiky  a tamní situace, abych to mohl vyloučit, ale  ani na  tom postavit  analýzu.

Nicméně pocitově  mi to nevychází  – pravděpodobnost, že  současná největší ryba ve slovenské protikorupční síti v ní i zůstane je  relativně velmi  malá. Má příliš  velké a ostré zuby. A pokud by  začala kousat, kdo všechno by  asi tak okamžitě  krvácel? Včetně  členů Matovičovy  vlády. A vůbec bych se nedivil, kdyby i sám premier. A mimořádně hodně. Ostatně, to šílené padesátičlené komando, které vtrhlo do Penty, copak tam  asi hledalo a proč jich bylo tolik?

Takže se dostáváme k pointě – ta  moje silně   nedokonalá  odpověď v  Trikoloře onomu posluchači se mi, s  časovým odstupem,  jeví  být stále lepší a lepší.

Konstatování, že  kvalita  celé  protikorupční akce  závisí na  tom, jestli půjde  podle pravidla  padni komu padni nebo zda se zaměří jen na  určité politiky,  je správná! Původní Gorilla, ačkoliv  se  slovenská mainstreamová media  ji snažila prezentovat  jako  prioritně korupční ve smyslu korupce  strany  Smer  a  jejího předsedy  Fica osobně,  je zejména  o Dzurindovi a  jeho kabinetu. A  Penta  vznikla  začátkem 90. let. Takže  je to i o Mečiarově  době. A  pochopitelně – také o té Ficově.

Zatím se nemohu zbavit pocitu, že  jde především  o to ulovit právě  Fica  a další lidi ze  Smeru. Matovičovi  by  jistě nevadil  ani Sulík na nějakém tom háčku, který prokazatelně s  Haščákem v kontaktu  také  byl.

Stačí se podívat na  Kočnera a na úniky  s ním spojené. Vždycky  se týkaly  jen Smeru nebo lidí  kolem něj. Skoro nikdy někoho jiného, ačkoli o Kočnerovi je známé, že  si dovedl najít  cestičky  k  úplně  všem slovenským vládám a  důležitým politikům.

Nemohu se  zbavit  pocitu,  že  ona  celá Matovičova  statečnost začíná a končí u Fica. Že by mu ze všeho nejvíce konvenovalo, kdyby  tohoto dlouholetého alfasamce   slovenské politické scény konečně  přibil veřejně  na kříž. Aby odvedl pozornost od  svých vlastních problémů. A  že  ti, kteří už zatčeni jsou nebo budou,  mají na výběr. Buď  výměnný  kšeft, kdy dodáte  něco neprůstřelného proti Robertu Ficovi  nebo  budete  bručet, až  zčernáte.

Přeji si, abych se  hrubě mýlil. Aby  na Slovensku skutečně  nastaly  lepší časy. Kdy  slušní lidé získají  jistotu, že žijí ve  slušné  zemi. Kdyby  to tak vyšlo, pak bych  před  Igorem Matovičem smekl.    A hluboce  se mu poklonil. Ale ten Haščák?

Zkuste si představit, že ho jeho advokáti z problémů vysekají. Tedy  výsledek velmi pravděpodobný, ba nejpravděpodobnější možný. Regulérními prostředky, mezi které nepochybně bude patřit  jak právní purismus, který  říká, že  jedna  věc  je  o trestném činu vědět, druhý pak jej před soudem dokázat, tak různé zdržovací taktiky, práce  se  svědky a  třeba i soudci a tak podobně.

Slovenské veřejné mínění  si prožilo těžký  šok, když prvoinstanční soud  v případu Kuciak vynesl  osvobozující rozsudek. A nyní  totéž ještě  jednou  třeba u Haščáka?  Opravdu pak někdo uvěří na  to, že platí padni komu padni?  Pro Matoviče  by  šlo možná až  o fatální reputační ztrátu.

Nemám slovenského premiera  ani za  blázna  ani za sebevraha. propuštění šéfa  Penty  mu projde, ale jen tehdy, když místo toho obecenstvu dodá  někoho  ještě  zajímavějšího. Jakkoliv objektivně, pro myslící lidi, nikdo takový na Slovensku neexistuje  – přesto by  jistě veřejnost   takový kus  Roberta Fica  považovala!  Za toho by podstatná část slovenských voličů a zejména  celý mediální mainstream  Haščáka  rádi  ochotně vyměnily.  I šéf  Penty, předpokládám, dostane  tu proslulou nabídku, která se  nedá odmítnout….

Jenže  být  Haščákem,  a on musí být mnohonásobně  chytřejší a protřelejší než já, když nadělal takové majetky, odmítl bych!  Tomuhle vydírání bych rozhodně  neustoupil. Znamenalo by  to, že  svůj  archiv  X smím používat v  budoucnu  jen  částečně. Protože se přece rozumí samo sebou, že  proti druhé straně  toho handlu  své kompro už použít nesmím. A tedy , že  se bojím a  jsem vydíratelný.

Takže platí to moje  nic  moc, ze  čtvrteční Trikolory  – jestli se na  Slovensku skutečně hnuly  ledy ukáže to, kde a  u koho se tohle protikorupční  tažení zastaví. Jestliže  v pokračování dojde i na ty před  Ficem a zejména  ty  PO Ficovi, pak o.k. Jestliže  nenastane  žádný handl s  Haščákem, pak o.k. A naopak. Fakt  bych to Slovensku  hrozně  přál!

A ještě něco. Aby  se vyhnulo i druhé české zkušenosti z protikorupčního tažení.  Totiž tomu, že  dokud policie  a státní zastupitelství stíhaly jen ty  „minulé“  pak jim oficiální místa  ukazovala  přívětivou tvář. Jakmile ovšem se  policie začala  zajímat například o Mynáře nebo Nejedlého z Hradu nebo o Babiše  či Faltýnky/Faltýnky, pak šlo o zvůli  a účelovky a  samozřejmě  rejdy  mafií.

Onen posluchač  vyjádřil přesvědčení, že  teď  už  tamní polici a prokuraturu  nikdo ve  vyšetřování nemůže  zastavit. Podle mne se hluboce mýlí. Tedy podle  českých zkušeností. Stačí si přečíst  třeba  Šlachtovu knihu Třicet let pod přísahou a  jste rázem bez sebemenších iluzí. Aktuální mocní  rozhodně neumožní ani policii ani justici, aby  mýrnyx  týrnyx  vyšetřovala  jejich přešlapy a jejich korupci. A kolem Matoviče, za ten krátký  čas, co je  v úřadě už to také pěkně  bublá.

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.