Hrátky kolem Dukovan


Zdá se , že tahle  republika nemá  vážnější problém než  rejdy  čínských a zejména  ruských špionů. A  také dostavbu Dukovan. Přirozeně  ve  světle  těch  rejdů.

Vše  znovu vyvřelo jako  mediální  jednička, v okamžiku, kdy  Zeman poslal superšpionovi Koudelkovi jakýsi přípis, v němž  žádá  o  podrobné informování  o  oněch  tolikrát  zmiňovaných  ruských špionech, kterými se  to tady  opakovaně, podle BIS, jen a jen hemží.   Prezident  žádal i  o bližší informování ohledně  konkrétních aktivit  a lidí, na které jsou  ti špioni napojeni.  Alespoň takhle o tom hovoří  mainstream na  všech  kanálech.

Nehodlám sebeméně popírat, že  by  zde  ruské tajné služby nepůsobily. Zcela  nepochybně  ano. Bylo by  naprosto proti veškeré logice, kdyby  tomu  tak  nebylo. Jsme přece  hrdí  atlantisti, Rusko je náš  deklarovaný a smrtelný  nepřítel, alespoň to tvrdí naprostá většina  politických, novinářských  i zpravodajských elit.  Tak co se  divíme?

Jen mi jaksi, ve  světle  toho opakovaného zoufalého babráctví, míním všechny ty  zcela zpackané  atentáty  typu  Skripal, Navalný, Changošvili, či kybernetické útoky  na  západní servery, které jsou vždycky okamžitě  vystopovány, dokonce až  do úrovně  konkrétního oddělení  FBS  nebo GRU a  leckdy  až k určitému konkrétnímu kyberšpionovi,uniká proč s ejich vlastně takmoc  bojíme?.  Jeden se nestačí divit  amaterismu s nímž  ti hrozně  hrozní  zloduši  operují.  Na  druhou stranu  Koudelka  vydává jedno úpěnlivější varování  než druhé. Zejména po té  ricinové blamáži z letošního jara.

Nějak se nemohu  rozhodnout,  kdo vlastně, pokud  jde o ruské  podvratné rejdy mluví pravdu – ti, co je  demaskují jako  zcela  břídilské a  snadno odhalitelné aktivity nebo naopak Koudelka, Černochová, Langšádlová, Fischer a  další  další  ostrozrací bdíči nad  našim klidným spánkem, kteří z nich dělají doslova  špionské démony, procházející  tu klíčovou dírkou, tu zdmi, před nimiž  žádný  zámek nebo tajemství neobstojí. Tedy nebýt  jejich neustálé neutuchající pozornosti a bdělosti, proti, níž špion Jegorka,ať  už  naprostý babrák nebo  James Bond na  třetí,   nemá  sebemenší  šanci.

A  teď  do  jejich křehkého a jemného špionomanistického porcelánu  šlápl svým obvyklým způsobem Bimbo z Hradu…..

Aby bylo jasno,  pokud  Zeman  žádal jména nebo dokonce  informace  z tzv. živých, tedy  dosud  neskončených případů, jde o  hloupost, drzost a nadutost. Zemanovsky  obvyklou.  Stokrát  má právo úkolovat  tajné služby ze zákona, ale  v žádném případě  není nadán puvoirem,  aby  takové odpovědi dostal. Tedy pokud  se  doopravdy na  tohle ptal. Protože  nic takového k  prezidentování nepotřebuje  vědět. A  vedle  toho, lidé kolem něj, míním ty  úplně nejbližší, u nichž je mimořádně vysoká pravděpodobnost, že  by  se k  inkrimivanému  materiálu  dostali,  třeba pánové Mynář  nebo Nejedlý,  jaksi mají  nepřekonatelné problémy  s tím,  aby  získali  prověrku na  stupeň TAJNÉ! Za  této situace  si  každá  tajná služba i kdyby  nešlo  o tu Koudelkovu, desetkrát rozmyslí, co na Hrad poslat.

Okolo onoho Zemanova požadavku  se strhlo, jak jinak,   pořádné  haló. Jak si něco takového mohl dovolit, co s  tím zamýšlí, s  jasným podtextem, že  by  dodaná zjištění okamžitě  vykecal Moskvě!!!  A vše orámovala  v  tom čase uskutečněná  cesta  Zemanova  šéfporadce  Nejedlého  do Moskvy, kde  jednal s Putinovým pobočníkem Ušakovem.

Ti jedině  správní to okamžitě  začali  vařit  v jednom kotli. Jako hodně  výživný propagandistický  eintopf – omlouvám  se,  eintopf  je nepatřičné označení,  to je  skvělý, výživný  a jedinečný  liberálně  demokratický  pokrm,  takže správně  bude propagandistický  boršč, žrádlo nekvalitní, chutí odporné,žaludku  řádnéhoobčana přísně  škodlivé. I když to je  totéž  co eintpf,  ale boršč  ideologicky  správné označení  pro míchanici v jednom kotli, kam se hodí úplně  všechno.

Nyní když je scéna připravena, lze  se zabývat opravdu podstatnými věcmi. Ale  ještě  drobnost, než tak učiním, je nutné se zmínit o maličkosti, kterou nikdo neřeší.  Ačkoliv  si to nesporně zaslouží – totiž jde o to  jak sdělovací prostředky  získaly o Zemanově  žádosti vůbec povědomost?

Jde  zcela zřejmý únik  informací. Domnívám se, že  dokonce v utajeném režimu. Jestliže  někdo nepovolaný, například  Respekt, nemá  napíchnuté  přenosové  kanály  mezi Hradem a BIS  a  to včetně  těch neelektronických, jakým je například klasická osobní pošta, která jistě mezi  hlavními centry  řízení  českého státu také funguje,  pak Zemanův  dopis nebo  zmínka  o jeho existenci a obsahu zcela  jasně  mohla uniknout jen ze  dvou míst

-z prezidentské kanceláře

-z  ústředí BIS

Obojí  je  nepřijatelný  malér! I když, že by  to Zemanovi lidé pustili?  Ale  jestli se  to propálilo zevnitř  BIS  je nepřijatelný GIGANTICKÝ malér. Protože by  to svědčilo minimálně  o dvou defektech české  kontrašpionáže

1-  že  v ní pracují neloajální  lidé s velmi  podivným a vrcholně  neakceptovatelným chápáním  výkonu své služby

2- že BIS, respektive její určitá,  část je připravena  aktivně  ovlivňovat  českou politickou scénu. Protože  smysl vynesení Zemanova dopisu na veřejnost  je  zcela jednoznačný!

Nikdo mne nemůže  podezírat  ze  sympatií k nynějšímu bohuželprezidentovi. Vedu ho ve svém rejstříku v kategorii zemských škůdců. A  učinil jsem všechno, na  co jsem dosáhl,  aby ve  volbě na  druhé období neuspěl. Jenže kdybych si musel vsadit, kudy  se  media, politici a veřejnost  dostaly  k vědmosti,  co Zeman po BISce  žádá,  jednoznačně  bych ukázal  právě na  únik z té hranaté budovy na konci plzeňské  dálnice  ve  Stodůlkách.  I když by na takovou  sázku  bookmakeři vypsali nejspíš  mimořádně  mizerný a  nízký  kurs.

Nicméně,  jde  tu o daleko vážnější záležitosti, než je nějaká hypotetická sázka.   Zpravodajská služba, která si  říká tajná a má navíc  kontrarozvědné poslání, je  tu proto, aby  stát  chránila. Zejména před  krádežemi a úniky  jeho tajemství. A tady, když to napíši velmi  eufemisticky – vzniká  silné podezření,  že  neumí   chránit ani ta  svoje.  Když eufemismus  opustím pak bych musel napsat, že  to záměrně nechce. Nedopustím se takového výroku, neexistují pro něj sebemenší indicie.  Tohle by  určitě  stálo za  velmi důkladné  vyšetřování. Určitě  ze  strany GIBS, pokud  pod ní BIS  spadá, ale především sněmovního i  senátního výboru pro kontrolu tajných služeb. Nezaznamenal jsem ovšem, že  by  to některý z nich hodlal  řešit… Tak se v tomto okamžiku, bez  jakéhokoliv  náznaku eufemismu zeptám -na  co ty  výbory  vlastně  jsou, když je takovýhle průšvih nezajímá?     Ale je nejvyšší  čas  se pustit  do  merita  dnešního textu.

A  tím je  dostavba  Dukovan. Respektive  tendr na jeho dostavbu. Je  nejvyšší  čas. Protože Babišova uhelná komis  se usnesla, že uhlíková energetika u nás  skončí v  roce  2038 a v současné  klimatologické hysterii není šance, že by  uhelné elektrárny  jely  déle.  Vedle toho původní  čtyři dukovanské bloky se blíží  hranici své  životnosti, respektive, tu původní plánovanou na  30let už   začínají překračovat. Jestli rychle nedojde k instalaci nových energetických výkonů, máme  zaděláno na  obří  průšvih.

Ekofanatici, političtí dogmatici a prvoplánoví snílci  cosi blábolí o obnovitelných zdrojích. O energii ze  solárů a větrníků.  Asi nikdy  nedrželi v ruce obyčejné mapy. Kdyby ano, zjistili by, že  neležíme  ani na pobřeží Středozemního ani Severního moře. Abychom oplývali slunečním svitem nebo  stabilním silným větrem.  Že tedy nějaká  velká   ingerence  OZE  do českého  energetického mixu doopravdy nehrozí,  pouze jeho doplnění. Ačkoli  ekofanatici přesně  tohle předstírají.

Takže  reálné cesty  k  udržení  energetické bezpečnosti jsou  jen dvě:

1- elektrárny na zemní plyn

2- další jaderné bloky

Ani jedno řešení není  pro ekofanatiky  v tuzemsku a na evropské scéně  dostatečně  dobré. Jádro je  generelně  eklhaft  a plyn  není uhlíkově  neutrální….

Jenže  země  zvaná  Česká republika jinou variantů nedisponuje. Takže  jádro a  dostavba  Dukovan.  Bohužel jen jeden blok. I když by  zřejmě  disponoval výkonem nikoliv  440, nýbrž nejméně 1000 MW.  I  tak to bude, vzhledem ke  stávajícím, ale především nabíhajícím odstávkám uhelek málo a představuje  to jen chatrnou záplatu.

Takže  se zase  vaří tendrová  voda. Na hodně  velké plotně s  plamenem na max. Superšpion Koudelka  a jeho podsuperšpioni  v  souvislosti s jaderným tendrem varují před  čínským a ruským nebezpečím. Okamžitě  se přidávají  osvědčené  hlásné trouby  z politických kruhů – typu Černochová nebo senátor  Fischer a  celá řada  dalších.

Dovolím si ocitovat šéfodeesáka a  špičkového „národohospodáře“ Fialu:

„Nemůžeme vystavit Českou republiku bezpečnostním rizikům. Proto jsme přesvědčeni, že už na začátku mají být ze soutěže vyřazeny firmy z Ruska a Číny. Je to poctivé udělat hned na začátku, vyslyšet, co nám veřejně říkají různé tajné služby. Vidíme tam jasné bezpečnostní riziko,“

O mediích netřeba  mluvit. Všichni jednohlasně  a mohutně  – prý může  dojít  k  vzniku fatální závislosti na  autoritativních režimech a proto je třeba  je už  z účasti na  ve vlastním výběrovém řízení  nutno  vyřadit!

Nikdy jsem neměl iluze  o tom, jak moc  českým politikářům  jde o blaho země  a jejich občanů. A  po tom, co se odehrálo ohledně  zrušení superhrubé  mzdy a  daňových úprav před nedávnem v poslanecké sněmovně a   nyní se ta  daňově  finanční vražda  opakuje  v senátu, už mne nikdy nikdo nepřesvědčí,  že  těm strejcům a tetám, co vedou pohodlný a  lehkoživkovský   život v  malostranských palácích, záleží na  něčem jiném než  jen na nich   a jejich profitu osobně, případně  ještě  na  plnění příkazů svých  sponzorů a poručníků, ale  vždy  s cílem absolutní priority- udržet  svoje  koryto.

Ještě  někdy kolem roku 200 6bych se velmi zdráhal cosi takového napsat, možná,  že bych do toho nešel ani před  roky pěti…  Dnes  ale  nad  takovým tragickým konstatováním váhat? To bych musel být  hluchý, slepý a  s těžkým otřesem mozku  zároveň!

Kromě obecných blábolů o nebezpečné závislosti, pokud by  Rusko nebo Čína  zvítězili v dukovaském tendru jsem nezaregistroval jedinou konkrétní  a korektní  námitku. Nejsem  speciálně jadernou energetikou nepolíbený. Jednak energetiku jako takovou jsem kdysi vystudoval. Ale především  a to už  na Kose opakovaně  zaznělo, můj podpis  je také na  všech  čtyřech dukovanských reaktorech a prvním temelínském. Takže  snad ještě pořád  trochu vím, o čem mluvím. Ale nějaký  vlk a jeho pradávný podpis na  reaktorových protokolech nejsou vůbec  důležití.

Kdyby  se jednalo o dostavbu  či novou  výstavbu  jádra  v Pobaltí nebo Polsku, pak bych ten bigotně  nepřátelský  postoj sdělovadel a politické scény  ještě  možná pochopil. Stejně  tak bych jejich  soustředěnou palbou o ruském/čnském  prolézání  do nejcitlivější partií  tuzemské infrastruktury  reflektoval,  kdybych požíval španělské, řecké, portugalské nebo třeba  holandské, atd.  občanství.   Zkrátka  nežil v zemi, kde  už 35 let neběží  reaktory  typu VVER,  vyrobené  v tuzemsku kdysi podle sovětské dokumentace a  spalující  už  třicet  let, s jednou výjimkou , o které ještě bude řeč, palivové články, dodávané ruskou společností TVEL. Původně sovětská technika i dodávky  z TVELu fungují naprosto spolehlivě. Dokonce tak, že  dukovanským reaktorům byla/bude prodloužena  provozní životnost, tuším, že hned  o dvacet let!!!!

TVEL je naprosto spolehlivý a korektní dodavatel. Vše funguje na  klasické komerční bázi -objednávka- platba  nebo částečná platba- dodávka- doplatek.  Nikdy nikdo nezaznamenal  nějaký  nekorektní politický  vstup do tohoto řetězce. Nebo vadnou dodávku. Na  rozdíl od oné výjimky, kdy  si ti ideově  správní kdysi prosadili, že  místo TVELu začne  do Temelína  dodávat  palivové  články  pro reaktory  sovětské konstrukce americký Westinghouse. Abychom  jako získali  větší míru bezpečnosti.

Dopadlo to tak, že  jediné, co jsme  získali nově, byly  obrovské technické problémy. Americké  palivové  články  až bizarně neobstály. Kroutily se  a  snad dokonce  i se v  reaktoru bortily.

Takže  se  konal pokorný návrat k dodávkám od  zpropadeného nedůvěryhodného rizikového TVELu. Chodbové drby, jež se ke mně kdysi dostaly, tvrdily, že  ona  tehdejší  vyšší energetická bezpečnost  představovala  jedině  a pouze  snahu Westinghouse  dostat se  jako dodavatel  k těm, co provozují  reaktory   typu VVER a  ten potřeboval nějakého  referenčního odběratele. Našel se jediný  – Česká republika.Všichni ostatní provozovatelé těhle  bloků to údajně  odmítli. Ale to víte, šlo o chodbové  drby, kdo jim může  věřit?  Jenže  dorazila  ke mně  před nedávnem informace  ze  spolehlivého zdroje, že  Westinghouse  už se  jako náhrada  TVELu hlásí znovu….

Ale  tohle  dnes neřeším.

Jde mi o ten tendr na dostavbu Dukovan. Už jsme si řekli, že  k novému jadernému zdroji není alternativa. Ať si ekofanatici na jakýchkoli  úrovních vykřikují cokoliv. Myslím, že  je potřeba  si definovat  hlavní kritéria, podle nichž  by  každý  normálně  myslící člověk vybíral  finálního dodavatele.

To úplně nejhlavnější  je jasné – JADERNÁ BEZPEČNOST a technická a provozní spolehlivost.

Tomuto kritériu  jsou  podřízena  všechna  ostatní.

Tím dalším, podle  pořadí důležitosti, je  finanční  výhodnost.  Zkrátka   klasický parametr  cena/užitek.

Pak není dlouho  nic  dalšího, pak zase nic a nakonec  zase  nic  dalšího.

Až potom přijde třetí  kritérium  – co největší zapojení  tuzemského průmyslu a dodavatelů. Aby podstatná část  téhle obrovské investice  zůstala  v tuzemsku a vygenerovala  co  nejvíce kvalifikovaných pracovních míst.

O  žádném  dalším závažném kriteriu pro výběr dodavatele  nevím.  A ta  bezpečnost  před možnou vydíratelností?  Pohádka  pro blbce!

Znovu opakuji  Rusko zde má  ŠEST NEZÁVISLÝCH kontinuálních  referencí. Co se  týče dlouhodobé  provozní SPOLEHLIVOSTI a  také  SPOLEHLIVOSTI  v dodávkách paliva. To nelze  nijak oddiskutovat.

Stejně tak je mimo jakoukoliv  debatu, že ruský dodavatel by  zajistil nejvyšší míru participace  těch zbytků jaderného průmyslu, co nám v zemi ještě  po  komunistech zůstaly!  Už  dávno nejsme  schopni, s tuzemským potenciálem, si sami postavit alespoň stavební část  nového zdroje. O  té průmyslové ani nemluvě!   Z kompletního  řetězce  zůstaly  jen chatrné zbytky. Ovšem ty  vlastní  ruské firmy.

Ta  konstelace je  zcela  jednoznačná  – Rusové prostě mají  v ruce jasné trumfy, které jejich konkurence nedokáže  zpochybnit nebo vyrovnat.   Takže  se hraje  karta  ruských špionů, podvratné  činnosti ruského státu a  kdesi cosi.  Tuzemskými politiky  a  sdělovadly.

O  tom, jak dle mého názoru, jim leží na  srdci  zájmy  téhle  země  a jejich obyvatel už byla  řeč a necítím žádnou potřebu opakování.  Prostě  tihle  zájem české energetické bezpečnosti,  bezpečného provozu  nového zdroje a jeho ekonomické  výhodnosti berou jako něco, co je pod jejich rozlišovací schopnost. Nic  z toho není důležité.

Tím hlavním kriteriem je  ideologické hledisko. Tedy na první pohled. Na ten druhý  jde  přesně o to  samé jako  u těch hokus pokusů s  palivovými články  z produkce  Westighouse.

Atomové bloky  se ve světě  skoro nestaví. Těch nově budovaných je  hrozivě málo. Jaderné kapacity  světových výrobců stojí. České Dukovany  jsou jednou z mála  potenciálních zakázek. REFERENČNÍCH zakázek!!!!!  Protože  dříve nebo později, zejména  ve vazbě  na  šílenství kolem e-aut, se svět, především ten takzvaně  vyspělý, bude muset k výrobě  elektřiny z jádra  vrátit. Jiná cest a neexistuje.

Jen  pro představu – v jednom nedávném testu  jakéhosi e-auta  stálo o  kapacitě jeho baterie – snad  si to pamatuji správně, protože  bohužel mne nenapadlo si to uložit  do archivu,  že má hodnotu 33 kW, což představuje  ekvivalent  11 litrů klasického paliva…. Jestliže  je  to pravda, tak si udělejte  sami obrázek, jak velkou  baterku asi tak budete mít jestli hypotetické e-auto má  mít  stejný dojezd  jako váš  současný  miláček se spalovacím motorem. A  jak dlouho ji asi tak budete nabíjet! A zkuste  to znásobit  dejme  tomu polovinou současných OSOBNÍCH aut  v zemi – tedy  3 000 000 registrovaných kusů. Přidejte si k tomu, že  všichni se budou snažit  nabíjet zejména  v noci. Abyste  získali NEÚPLNOU představu  o zatížení, jež  v budoucnu čeká  energetické zdroje  a přenosové sítě. Takže  jaderná  energetika  určitě  zažije renesanci.

Dokonce nejspíš  v dnes netušeném rozsahu. Protože  takový  ČEZ  a britská Rolls-Royce podepsaly dohodu o porozumění (Memorandum of Understanding) v oblasti malých modulárních reaktorů. Podobné dohody už česká energetická firma uzavřela i se společnostmi NuScale a GE Hitachi. Firmy budou sdílet technické poznatky a detailně posoudí možnost uplatnění těchto jaderných zařízení v České republice. Což  znamená, že  se nejspíš  dočkáme  svých malých  Temelínů a Dukovan  za humny  každého většího města. Jsem moc  zvědav, co na  to ekofanatici. V  tuzemsku i za hranicemi… Ale  to je jiný příběh. Pokračujme  v tom načatém.

Takže  ruská a  čínská účast by  ohrozila bezpečnost ČR?  Vážně?  Už v textu je zmínka o tom, že  výkon odpojovaných  uhelných zdrojů musí nahradit  jednak jádro a vedle něj zdroje napojené na plyn.  Ty plynové  asi podstatně  rychleji.  Zvláštní je, že  od těch, co  se tak osypou při každé  zmínce o eventuální další ruské dostavbě   Dukovan, nepřichází sebemenší zmínka  o tomtéž strachu  v případě plynovek!  Je nepochybné,  že  plyn,který by  spalovaly by pocházel, hádejte odkud?  Z  Ruska!  Takže  přes plyn nebudeme  bezpečnostně vydíratelní, přesto, že  jeho skladované strategické zásoby v  disponibilních zásobnících mohou být  relativně jen velmi malé  -na několik měsíců, zatímco u palivových  článků,když si jich nakoupíte  do st, je to v řádu mnoha  let  a limitem tam  je  expirační doba!

Zkrátka, ať  to zkoumám jak chci, vždycky  z onoho ruského nebezpečí a ruských špionů vykoukne  jaderný tendr a  snaha  přihrát tuhle klíčovou  investici  komusi, ovšem tomu ideologicky jedině správnému. Aby  získal nutnou referenční zakázku  a disponoval aspoň trochu nárokem zapojit se do budoucího jaderného byznysu. Až svět dostane zase rozum a  ekofanatikům  dá konečně  náhubek.

Může být, že  leckdo si bude myslet, že  jsem nějaký proruský  troll  a tak podobně. Počítám s tím.  Takže  sem ještě  dám výňatky  z dvou  článků, které rozhodně  žádní prokremelští agenti nebo trollové  nepsali:

Nejprve  část  rozhovoru s  bývalým šéfem vojenské rozvědky  Andorem Šándorem:

Teď k dostavbě Dukovan a případné závislosti na Rusku. Vy ve své knize Planeta Země – kruté místo k žití píšete, že nevěříte, že je dnes třeba mít obavy z Ruska, jež s námi bude spolupracovat, když to bude výhodné, a oponovat začne, když bude cítit ohrožení svých zájmů…

Obecně jakýkoliv stát, který nám dodá jadernou technologii a bude dodávat jaderné palivo – to je samozřejmě závislost v uvozovkách na desetiletí. Stát, který se tuto závislost bude snažit využít k tomu, že nás bude vydírat, toho pak už moc neprodá. Další potenciální kupci těchto technologií si toho všimnou. Rusko se, myslím, dnes v mnohém změnilo a ve vztahu k České republice nepoužívá své zdroje nerostného bohatství jako formu vydírání. Temelín dostavoval Westinghouse a také jaderné palivo se sem dodávalo americké. Ale tyče se kroutily, nebyly dobré. Česká republika se tak vrátila znovu k dodávkám jaderného paliva z Ruské federace. Nevím o tom, že bychom kdy byli vystaveni nějakému problému dodávání jaderného paliva….

…. To, že se kdekdo z těch účastníků, kteří chtějí Dukovany dostavět, bude snažit maximálně ovlivňovat, aby to získali, je normální. Otázka je, jaké prostředky a metody k tomu bude používat. V konečném důsledku je to rozhodnutí vlády, koho Dukovany nechá dostavět. V této chvíli říci, že tato země je a priori pro nás jednoznačně bezpečnostní

Zájem ruské firmy Rosatom o stavbu nového jaderného reaktoru v Dukovanech budí velké emoce. Jedni před Rusy varují, druzí osvědčenou technologii doporučují. Jak to vidí Dana Drábová?

„Ten ruský projekt jaderného reaktoru je technicky vynikající. Problém je, že Rusové nemají lidi, kteří by byli schopní stavbu kulturně řídit podle západních standardů,“ říká Dana Drábová, respektovaná předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.

Jak vnímáte výzvy vnitra, tajných služeb, ale i opozičních poslanců a senátorů, aby vláda ze soutěže o stavbu nového reaktoru v Dukovanech vyřadila firmy z Ruska a Číny?

To je jiný pohled, než je náš pohled na bezpečnost. Z hlediska toho, co my máme za úkol hlídat a garantovat, všichni potenciální uchazeči dokážou nabídnout projekt, který bude licencovatelný v Česku. Takže my to máme vlastně jednoduché. Ale ony jsou i jiné bezpečnosti než ta jaderná. A tohle je strašně těžké posuzovat. Jsem moc ráda, že to nemusíme dělat a že my se pohybujeme v měřitelných věcech z hlediska požadavků.

A rozumíte tomu požadavku politiků?

Částečně tomu lze rozumět, protože tím, že si vyberete dodavatele, vybíráte za partnera i zemi jeho původu. A to skoro na sto let. To není nic jednoduchého, takhle si vybrat. Stejně jako když si koupíte auto, jste závislý na servisu toho výrobce, protože sám si všechno neopravíte.

Dana  Drábová je  daleko diplomatičtější než  Andor  Šándor. Není divu, o její budoucí profesní osud je v  rukou politikářů. Navíc v krajských  volbách kandidovala a byla  zvolena  do zastupitelstva  Středočeského kraje  za  STAN.

Srovnejte  si její názor  na  eventuální ruskou dostavbu Dukovan s blábolem šéfa  STAN  Víta  Rakušana:

„Dokud nebudeme mít možnost hovořit na bezpečnostním výboru třeba se zástupci Bezpečnostní informační služby a dalších institucí, nebudeme mít jasné bezpečnostní záruky, je nesmysl zákon o nízkouhlíkové energetice na plénu projednávat,“

Pro tohohle  panáčka je evidentně  důležitější pohled  superšpiona Koudelky než  názor  špičkové jaderné expertky, navíc spojené s jeho vlastní stranou!

Já naopak bych  velmi vážně  posuzoval a zvažoval  tuhle část  informace  paní Drábové:

Problém je, že Rusové nemají lidi, kteří by byli schopní stavbu kulturně řídit podle západních standardů. „

Stavěli v minulosti a  staví i dnes přece  ve  Finsku. A v Maďarsku.  Řešil bych jejich zkušenosti  i to jestli si to takhle například nemůžeme  ošéfovat  například  sami…. Ostatně, nepochybuji, že  jaderná elektrárna Three Mile Island nebo ta  ve Fukušimě  zcela určitě  byly stavebně  i provozně a především kulturně  řízeny podle západních standardů. Ale  primárně – tuhle  připomínku Dany  Drábové je doopravdy  nutno brát mimořádně  vážně! Takovýhle názor je  relavantní a uchopitelný. Ale  to věčné strašení ruskými špiony?

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.