Flash -dohoda o rozpočtu mezi EU a Polskem s Maďarskem přeci jen na spadnutí?


Německé televize  před  chvilkou přišly  se  zprávou, že  je  velmi pravděpodobné, že se německému předsednictví /jak jinak!!!/ podařilo přeci jen v poslední chvíli  najít  formulaci, která umožní  Polsku a Maďarsku  upustit  od jejich veta vůči společnému rozpočtu Unie a  Fondu obnovy  EU.

V kostce má být prohlášení doplněno  o formulaci, že  onen status a mechanismus   právního státu se netýká  otázek spojených s migrací a migranty  – důležité především pro Maďarsko, i  těch, jež  jsou  spojeny  s rodinným právem a jeho uplatněním v  jednotlivých zemích, což  zase interesovalo Polsko.

Tato dodatková deklarace, by podle  úniků z Bruselu, umožnila  urovnání konfliktu a  uvedení obou finančních  ujednání do  chodu k 01.20.2021.
Jak se zdá, definitivnímu potvrzení dohody zatím brání  nejasná pozice  Holandska  k vyjednanému kompromisu a  snad ještě pár  dalších států. Osobně  si tipnu na  Švédsko, Lucembursko a možná Dánsko. Nizozemský premier  Mark Ruutte prý odpoledne hrozil, že  pokud  se toto dojedná v Varšavou a  Budapeští, uplatní rozpočtové veto on.

Ve hře  je navíc  ještě  žaloba u Evropského soudu, kterou tam podali Maďaři a Poláci ohledně nově  zamýšlené modelace,kontroly  dodržování  principu právního státu podle představ  Evropské komise a zejména  Evropského parlamentu,kdy  by při konstatování prohřešku proti  němu pro stanovení trestu stačila  kvalifikovaná  většina nikoli dosud platný princip jednomyslnosti. Ke  stažení žaloby  nedojde a  Evropský soud o její oprávněnosti rozhodne.

Žalující tvrdí, že  tím dochází k zásadnímu porušení Lisabonské smlouvy  a jejího článku 7.

Události se vyvíjejí přesně tak, jak predikovala  Kosa  už před  týdnem v analýzách

Bezprávný právní stát I.

a

Bezprávný právní stát II.

Jestliže  by  vše  dopadlo tak, jak signalizují  německé zdroje,  šlo by  o maximum možného.

Pokud  by  nakonec k signalizovanému kompromisu  přeci jen nedošlo, pak nastoupí  plán B, minimálně pro Fond  obnovy a ten půjde mimo obě vetující  země soustavou dvoustranných smluv. Ohledně  čerpání rozpočtu by  se vyjednávalo dále. Dost možná, že  v okamžiku, kdy  čtete  tuto flash, už je vše  definitivně  upečeno. Ostatně, kdo chodí číst Kosu ve  21:15 hod. večer?

Výslovné vyjmutí migrace a migračních otázek  z gumové reglementace nic neříkající formulky  vláda  práva – právní  stát a konec  konců i  práva  rodinného, by představovalo závažný, zásadní a  žádoucí  posun,  obrovskou prohru  fanatických liberálních progresivistů, především těch z Evropského parlamentu, ale zároveň by  se Polsko ani Maďarsko nezbavilo Damoklova  meče, který  nad nimi,zcela  správně,   visí  v jiných  oblastech.   U obou zemí  jde především o zglajchšaltování  médií a jejich donucení  zpívat  provládní odrhovačky,  u Polska pak  čachry kolem formování justiční hierarchie, u Maďarska pak především  u korupce ohledně  evropských dotací, navíc  s přímým zapojením Orbánových příbuzných.

Na  postoji  ostatních zemí  a  evropských orgánů k předběžné dohodě  bleskově uvidíme, jestli jim jde skutečně o vládu práva, tak, jak ji chápe obyčejný občan nebo o pořízení liberálně demokratického obušku a prosazování úplně  jiných  agend, než  je  nějaký právní stát a  vláda  práva.

Mám radost z  toho, že  české informační kanály  zatím mlčí. Stejně jako tomu bylo u  dnešní ranní flashe ohledně  rozhodnutí  Nejvyššího soudu ohledně  výsledku prezidentských voleb v Pensylvánii. ČT  s  tím přišla  až ve večerních zprávách…. Asi mají  malou  kapacitu v redakci zpravodajství. Zřejmě  menší, než má Kosa….

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Hodina vlka se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.